Amortyzacja części

Amortyzacja części jest to zużywanie się pojazdu w wyniku jego eksploatacji. W odniesieniu do ubezpieczeń, amortyzacja części określa stopień zużycia poszczególnych części pojazdu w wyniku eksploatacji samochodu oraz starzenia się pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe określają stawki amortyzacji części pojazdu przy wyliczaniu wartości szkód i wycenie kwoty wypłaty odszkodowania w odniesieniu do części zamiennych.

Na czym polega amortyzacja części?

Przykładowo: klient posiada dwuletnie auto, które uległo uszkodzeniu wskutek kolizji. Wiek samochodu będzie miał znaczenie przy wyliczeniu kosztu naprawy, w tym zakupu części zamiennych. Każde towarzystwo posiada inną stawkę amortyzacyjną, w zależności od wieku pojazdu. Jeśli masz dwuletnie auto – amortyzacja części w PZU będzie wynosić 30 %, natomiast w AXA Direct już tylko 20 %. Oznacza to, iż wyższe odszkodowanie z tytułu zakupu części zamiennych przy naprawie dwuletniego auta dostaniesz w AXA Direct. Wraz z wiekiem samochodu stawki amortyzacji części zamiennych wzrastają. Przy pojeździe dziesięcioletnim mogą wynieść nawet 60 %.

Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodząc naprzeciw potrzeb klientów wprowadziły możliwość dodatkowego wykupu amortyzacji. Jest to opcja, dzięki której w wyniku szkody ubezpieczyciel nie stosuje stawek amortyzacyjnych, a naprawa pokrywa zakup części nowych. Opcja wykupu zniesienia amortyzacji jest dobra w przypadku aut do trzech lat lub osób, które naprawiają samochody tylko w autoryzowanych serwisach.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments