Najtańsze OC już od 300 zł – sprawdź sposoby na tańsze OC!

Ten sam kierowca może przepłacić za polisę OC nawet kilka tysięcy złotych, jeśli nie porówna ofert różnych ubezpieczycieli. Jeżeli szukasz taniego OC, pamiętaj, że zakres polisy jest regulowany ustawowo, jednak w kwestii ceny, ubezpieczyciele mają dowolność.

Podczas wyliczenia składki OC zostają uwzględnione różne dane, przy czym pytania towarzystw nieco się od siebie różnią. Każda z firm indywidualnie ustala, jak i na jakiej podstawie będzie określać stawki za ubezpieczenie OC.

Od czego zależy cena OC?

Podczas wyliczania składki OC ubezpieczyciele biorą pod uwagę zarówno dane kierowcy jak i samego pojazdu. Wśród informacji związanych z właścicielem auta, najważniejszy jest wiek, długość posiadania prawa jazdy, wypracowane zniżki w OC z tytułu bezszkodowej jazdy oraz miejsce zamieszkania. W przypadku ubezpieczanego samochodu, towarzystwa zwracają szczególną uwagę np. na markę, wiek pojazdu oraz pojemność silnika.

Porównaj OC/AC

Wiek kierowcy

Młodzi użytkownicy dróg są niestety z reguły skazani na wyższe składki OC, ponieważ mają niewielkie doświadczenie w prowadzeniu samochodów lub nie mają go wcale. Dodatkowo na ich niekorzyść działają statystyki wypadkowe, które jednoznacznie wskazują, że to właśnie najmłodsi kierowcy powodują najwięcej kolizji i wypadków.

W 2019 roku najtańsze oferty OC otrzymywali kierowcy  w wieku 57 lat. Proponowane im średnie ceny obowiązkowego ubezpieczenia były ponad trzykrotnie niższe niż oferty przedstawiane młodym kierowcom (19 lat).

Z reguły, takie osoby posiadają już maksymalne zniżki w OC. Mogą też pochwalić się kilkunastoletnim lub dłuższym stażem za kierownicą.

wiek kierowcy a cena OC

Miejsce zamieszkania

Kolejnym elementem, który kształtuje cenę OC jest miejsce zamieszkania posiadacza samochodu. W małych miejscowościach, gdzie ruch drogowy jest mniejszy i rzadko dochodzi do kolizji drogowych, ceny polis komunikacyjnych są z reguły niższe niż w większych miastach.

Najdroższe oferty OC otrzymują zazwyczaj mieszkańcy dużych aglomeracji, ponieważ to właśnie tam istnieje najwyższe ryzyko wystąpienia szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas kalkulacji składki sugerują się m.in. statystykami wypadków, natężeniem ruchu, gęstością zaludnienia a nawet ukształtowaniem terenu.

W 2019 roku najwięcej na OC wydawali mieszkańcy Wrocławia (939 zł), Warszawy (890 zł) i Gdańska (889 zł). Najtańsze polisy ubezpieczyciele proponowali kierowcom z Rzeszowa (614 zł), Kielc (640 zł) i Opola(641 zł).

oc w miastach wojewódzkich

Marka samochodu

Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą także pod uwagę ryzyko związane z ubezpieczeniem samego auta. Niektóre marki są na przykład drożej wyceniane w OC, głównie z powodu parametrów technicznych.

W ubiegłym roku spośród 14 najczęściej ubezpieczanych w naszej porównywarce marek samochodów, najtańsze oferty otrzymywali właściciele Skody i Renault. Z najwyższymi kosztami ubezpieczenia musieli się liczyć posiadacze BMW i Audi.

marka pojazdu a cena oc w 2019 roku

Pojemność silnika

Im większa pojemność silnika, tym zazwyczaj droższa polisa OC. Głównym powodem podwyżki jest w tym przypadku możliwość rozwinięcia przez pojazd dużej prędkości i zwiększenie ryzyka spowodowania przez kierowcę kolizji lub wypadku. Podczas takiego zdarzenia zwiększa się także rozmiar szkody, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na wyższe koszty jej likwidacji, ponoszone przez ubezpieczyciela.

pojemność silnika a cena oc w 2019 r.

Porównaj OC/AC

Podczas wyceny składki OC towarzystwa ubezpieczeniowe proszą także o dodatkowe informacje o kierowcy i samochodzie. Należy do nich np.: stan cywilny właściciela auta, ilość dzieci czy planowany roczny przebieg pojazdu. Okazuje się, że te czynniki również mogą wpłynąć na cenę OC.

Przykładowo, w ubiegłym roku najtańsze oferty ubezpieczenia trafiały do kierowców będących w związkach małżeńskich, posiadających dwoje lub więcej dzieci. Takie osoby uznawane są za bardziej rozważne na drodze i skłonne do podejmowania mniejszego ryzyka.

Oferty OC dla jednego kierowcy różnią się nawet o kilka tysięcy złotych!

Podczas poszukiwania taniej polisy OC warto pamiętać, że każda firma ubezpieczeniowa posiada własny cennik i w indywidualny sposób ocenia kierowcę oraz jego pojazd. Oferta obowiązkowego ubezpieczenia w jednej firmie może się różnić nawet o kilkaset złotych od propozycji cenowych konkurencyjnych towarzystw. Dlatego zawsze warto porównać oferty jak największej grupy towarzystw.

Z pomocą naszego kalkulatora sprawdziliśmy różnice w cenach OC dla tego samego kierowcy.

Właściciel Volkswagena Passata z 2007 r. (poj. silnika 1,6) mieszka w Poznaniu, ma 40 lat, jest żonaty i posiada 60% zniżek w OC. Jakie otrzyma propozycje OC od poszczególnych ubezpieczycieli?

Ile kosztuje OC dla 40-letniego kierowcy z Poznania?

TowarzystwoUbezpieczenieCena OC (zł)
AXA DirectOC+ASS+NNW725
BenefiaOC741
AVIVAOC+ASS867
MTUOC+NNW897
Link4OC+ASS900
ProamaOC+ASS+NNW1652
UNIQAOC+ASS+NNW1989
AllianzOC+ASS2007
GeneraliOC+ASS+NNW2013

Porównaj OC/AC

40-latek z Poznania mógłby przepłacić za OC nawet 1288 złotych, gdyby nie porównał cen OC.

W przypadku młodego kierowcy, różnice pomiędzy ofertami poszczególnych towarzystw mogą być jeszcze większe. Tym razem założyliśmy, że kierowca ma 20 lat, również posiada Volkswagena Passata z 2007 r., mieszka w Poznaniu i kupuje pierwszą polisę OC

Ile kosztuje polisa OC dla 20-letniego kierowcy z Poznania?

TowarzystwoUbezpieczenieCena OC
AXA DirectOC+ASS+NNW3155
ProamaOC+ASS+NNW3849
MTUOC+NNW4456
BenefiaOC+ASS4555
UNIQAOC+ASS+NNW4684
GeneraliOC+ASS+NNW5205
You Can DriveOC+ASS5419
Link4OC+ASS5891
AvivaOC+ASS6765
AllianzOC+ASS8231

20-latek z Poznania mógłby przepłacić za OC nawet 5076 złotych, gdyby nie porównał cen OC.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC w 2019 r.

Sprawdziliśmy, kto w 2019 roku otrzymał za pośrednictwem naszego kalkulatora najtańsze oferty OC.

Marka/ModelPaliwoPojemność silnikaKierowcaNajtańsze OC
Fiat Seicento z 2001 r.benzyna899 cm3ur. 1990 r., kawaler, pracownik działu IT, zam. Haczów, woj. podkarpackie, zniżki 60%250 zł
Renault Clio z 2014 r.benzyna898 cm3ur. 1984 r., żonaty, pracownik fizyczny, zam. Mielec, woj podkarpackie, zniżki 60%259 zł
Volkswagen Golf z 1990 r.benzyna/gaz1272 cm3ur. 1971 r., mężatka, pracownik działu sprzedaży, zam. Sułowiec, woj. lubelskie, zniżki 60%260 zł
Smart z 1999 r.benzyna599 cm3ur. 1975 r., żonaty, bez dzieci, służby mundurowe, zam. Żabokliki, woj. mazowieckie, zniżki 60%274 zł
Daewoo Matiz z 2000 r.benzyna796 cm3ur. 1986 r., żonaty, pracownik fizyczny, zam. Knurów, woj. śląskie, zniżki 60%297 zł
Fiat Panda z 1990 r.benzyna770 cm3ur. 1980 r. żonaty, dwoje lub wiecej dzieci, kadra zarządzająca, zam. Sochaczew, woj mazowieckie, zniżki 60%298 zł
Ford Fiesta z 1991 r.benzyna1118 cm3ur. 1977 r., żonaty, dwoje lub więcej dzieci, pracownik fizyczny, zam. Klecie, woj. podkarpackie, zniżki 60%315 zł

Dlaczego w/w kierowcy otrzymali tak atrakcyjne propozycje OC? Ich atutem w oczach ubezpieczycieli mogło być m.in. miejsce zamieszkania (mała miejscowość o niewielkim natężeniu ruchu), długoletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów oraz zgromadzone 60% zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy. Każdy kierowca posiada również samochód z niewielką pojemnością silnika.

Gdzie znaleźć najtańsze OC?

Nie można wyliczyć, ile kosztuje tanie OC dla każdego kierowcy. Nie uda nam się również wskazać jednego towarzystwa, które będzie miało najlepsze ceny dla wszystkich właścicieli aut. Jeśli chcesz dowiedzieć się, który ubezpieczyciel sprzeda Ci najtańszą polisę, porównaj oferty OC wielu firm ubezpieczeniowych.

Samodzielne porównanie kosztów OC może być jednak kłopotliwe i czasochłonne, bo wiąże się z odwiedzeniem każdego agenta z osobna lub dzwonieniem do biur kolejnych towarzystw. Znacznie lepszym narzędziem do sprawdzenia ofert OC jest internetowa porównywarka. Wystarczy tylko wypełnić jej formularz – dane zostaną przesłane do centrali kilkunastu towarzystw, przetworzone i odesłane w postaci gotowych ofert.

Kalkulator do wyliczenia taniego OC

Kalkulator OC to jedno z najlepszych internetowych narzędzi do szukania korzystnego ubezpieczenia. Jego działanie jest bardzo proste. W pierwszej kolejności wypełnia się formularz, który łączy w sobie pytania wszystkich współpracujących z serwisem towarzystw.

formularz kalkulatora oc

Po wpisaniu niezbędnych informacji, otrzymasz propozycje ubezpieczenia od wszystkich firm, współpracujących z porównywarką.

Ofert jest wiele, ponieważ każde z towarzystw proponuje kilka wariantów ubezpieczenia do wyboru – w zależności od tego czy szukasz samego OC, czy też chciałbyś kupić również dodatkową ochronę pojazdu, jak assistance czy NNW.

Nasz kalkulator posiada funkcję doboru polisy wg. wskazanego kryterium, np. ceny. Dzięki temu łatwo posegregujesz zarówno polisy najtańsze, jak i te, które mają bogate ubezpieczenia dodatkowe.

Porównaj OC/AC

5 sposobów na tańsze OC

Jesteś młodym kierowcą, spowodowałeś kolizję drogową lub z innego powodu znalazłeś się w gronie osób otrzymujących najdroższe oferty OC? Skorzystaj z jednego z przedstawionych przez nas sposobów na tanią polisę i sprawdź, ile uda Ci się zaoszczędzić

Skorzystaj ze zniżek doświadczonego kierowcy

Kupujesz pierwsze OC? Obowiązkowe ubezpieczenie Twojego pojazdu może być tańsze nawet o kilkaset złotych, jeżeli ustanowisz współwłaścicielem kogoś z Twoich bliskich. Najlepiej, jeżeli będzie to osoba w średnim wieku, z dużym doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów i bezszkodową historią w OC. Po dopisaniu jej do dowodu rejestracyjnego i zgłoszeniu ubezpieczycielowi zmiany własności auta, będziesz mógł skorzystać ze zniżek współwłaściciela. Warto jednak pamiętać, że jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek na drodze, to zniżki stracisz nie tylko Ty, ale również drugi właściciel samochodu.

Skorzystaj ze zniżek małżonka

Kupiłeś pierwszy samochód i po raz pierwszy szukasz taniego OC? Jeśli jesteś w związku małżeńskim, posiadasz wspólnotę majątkową, a Twój mąż/żona ma już wypracowaną historię w OC, w niektórych firmach (zapytaj ubezpieczyciela czy jest taka możliwość) będziesz mógł skorzystać ze zniżek współmałżonka. Co istotne – w takim wypadku można być jedynym właścicielem auta (nie trzeba ustanawiać współwłasności).

Zbieraj zniżki. Szukaj firm, które oferują ich więcej

Nie posiadasz jeszcze zniżek w OC i nie możesz skorzystać ze zniżek współwłaściciela lub małżonka? Będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość i wypracować własne zniżki w OC. Przede wszystkim, postaraj się jeździć ostrożnie. Dzięki temu, sukcesywnie po każdym roku będziesz zmniejszać koszt ubezpieczenia.

W początkowych latach dobrą taktyką może być wybór ubezpieczyciela, który oferuje za bezszkodową jazdę jak najwyższe bonusy. Pamiętaj, że sposób ich naliczania jest różny. Przykładowo, po pierwszym roku niektóre towarzystwa nie udzielają zniżek. Są jednak też takie, które przyznają ich aż 20%. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku utraty zniżek. Po spowodowaniu szkody jedno towarzystwo odlicza 10% z puli zgromadzonych zniżek, inne natomiast zabiera ich znacznie więcej.

Płać składkę jednorazową

Planujesz kupić OC na raty? Pamiętaj, że taka forma zakupu wiąże się z dodatkową dopłatą (ok. 5 – 15% do pierwotnie proponowanej ceny). Jeżeli tylko masz taką możliwość, opłać polisę jednorazowo. Jeśli jednak ze względów finansowych musisz skorzystać z płatności ratalnej, patrz perspektywicznie na całość kosztów (zsumuj wszystkie raty), a nie tylko na wysokość pierwszej kwoty do zapłaty.

Korzystaj z kodów promocyjnych i dodatkowych rabatów

Ubezpieczyciele prowadzą również różnego rodzaju akcje promocyjne i oferują rabaty, związane np. z płatnością. Na przykład, w niektórych firmach możesz kupić polisę nawet o 15% tańszą, jeśli dokonasz transakcji przez Internet. Dodatkowy upust możesz otrzymać także za płatność kartą lub przelewem elektronicznym.

Jeśli rozszerzysz ochronę OC np. o assistance, NNW czy autocasco, za pakiet ubezpieczeń zapłacisz mniej niż gdybyś kupił każdy produkt osobno.

Porównaj OC/AC

Stefania Stuglik
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bernard
2 lat temu

od siebie polecam ubezpieczenie w ergo hestia, też spoko koszty

Maciej
3 miesięcy temu

Można korzystać z kalkulatorów, porównywarek. Teraz jak wyliczysz swoje ubezpieczenie w beesafe możesz wziąć udział w konkursie i wygrać Suzuki Samurai.

asa
3 miesięcy temu

Też skorzystałam z tej opcji w beesafe, wiesz może kiedy opublikują wyniki konkursu ?

© 2021 Rankomat.pl sp. z o.o. (dawniej: Rankomat sp. z o.o. sp.k.)
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x