Najtańsze OC już od 250 zł! Sposoby na tanie OC w 2023 roku

Ten sam kierowca może przepłacić za obowiązkową polisę OC nawet kilka tysięcy złotych, jeśli nie porówna ofert różnych ubezpieczycieli. Jeżeli szukasz taniego OC, pamiętaj, że zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC jest regulowany ustawowo. W kwestii ceny jednak, ubezpieczyciele mają dowolność.

W 2023 roku najtańsze OC mogą kupić głównie doświadczeni kierowcy powyżej 60 roku życia (średnio 453 zł) oraz właściciele Skody (462 zł). Tanie OC ubezpieczyciele oferują także mieszkańcom województwa podkarpackiego (412 zł). Dla porównania, najwięcej na ubezpieczenie OC przeznaczają kierowcy BMW (598 zł), którzy mieszkają na Pomorzu.

Podczas wyliczenia składki OC zostają uwzględnione różne dane, przy czym pytania towarzystw nieco się od siebie różnią. Każda z firm indywidualnie ustala, jak i na jakiej podstawie będzie określać stawki za ubezpieczenie OC komunikacyjne. Sprawdziliśmy, ile kosztuje najtańsze OC i jak duże mogą być różnice w cenie.

Co wpływa na cenę OC?

Podczas wyliczania składki OC ubezpieczyciele biorą pod uwagę zarówno dane kierowcy, jak i samego pojazdu. Wśród informacji związanych z właścicielem auta najważniejszy jest:

 • wiek właściciela,
 • długość posiadania prawa jazdy,
 • wypracowane zniżki w OC z tytułu bezszkodowej jazdy,
 • miejsce zamieszkania.

W przypadku ubezpieczanego samochodu, towarzystwa zwracają szczególną uwagę np. na markę, wiek pojazdu oraz pojemność silnika.

Towarzystwa ubezpieczeniowe proszą także o dodatkowe informacje o kierowcy i samochodzie. Należy do nich np.: stan cywilny właściciela auta, liczba dzieci, rodzaj paliwa czy planowany roczny przebieg pojazdu. Okazuje się, że te czynniki również mogą wpłynąć na cenę OC.

Przykładowo, w 2023 roku (od 1 stycznia do 19 lutego) najtańsze OC trafia do kierowców będących w związkach małżeńskich, posiadających dwoje lub więcej dzieci. Płacą oni za OC średnio 450 złotych. Takie osoby uznawane są za bardziej rozważne na drodze i mniej skłonne do podejmowania ryzyka.

Porównaj OC/AC

Jak kształtują się składki OC w 2023 roku?

W 2023 roku (wg. kalkulacji cen OC przeprowadzonych do 19 lutego) najtańsze OC mogą kupić kierowcy w wieku powyżej 60 lat (średnio za OC 453 zł). Wyliczone dla nich średnie ceny obowiązkowego ubezpieczenia są trzykrotnie niższe niż oferty przedstawiane najmłodszym kierowcom (18 lat – 25 lat: 1369 zł). Wyraźne różnice w średniej składce OC dla poszczególnych roczników widać było także w 2022 roku.

Wiek kierowcy a cena OC

Młodzi użytkownicy dróg są niestety z reguły skazani na wyższe składki OC, ponieważ mają niewielkie doświadczenie w prowadzeniu samochodów lub nie mają go wcale. Dodatkowo, na ich niekorzyść działają statystyki wypadkowe, które jednoznacznie wskazują, że to właśnie najmłodsi kierowcy powodują najwięcej kolizji i wypadków. Z kolei starsze osoby kupują tańsze OC ponieważ z reguły posiadają maksymalne zniżki. Mogą też pochwalić się kilkunastoletnim lub dłuższym stażem za kierownicą.

W którym mieście można kupić najtaniej OC?

W 2023 roku tanie OC kupują m.in. mieszkańcy Opola (średnio 456 zł), Rzeszowa (467 zł) i Katowic (473 zł). Najdroższe polisy ubezpieczyciele proponują natomiast kierowcom z Gdańska (677 zł), Wrocławia (637 zł) i Warszawy (612 zł). A ile wynosiły średnie ceny OC dla mieszkańców poszczególnych miast wojewódzkich w ubiegłym roku?

Ceny OC w miastach wojewódzkich

W małych miejscowościach, gdzie ruch drogowy jest mniejszy i rzadko dochodzi do kolizji drogowych, ceny polis komunikacyjnych są z reguły niższe niż w większych miastach. Najdroższe oferty OC otrzymują zazwyczaj mieszkańcy dużych aglomeracji, ponieważ to właśnie tam istnieje najwyższe ryzyko wystąpienia szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas kalkulacji składki sugerują się m.in. statystykami wypadków, natężeniem ruchu, gęstością zaludnienia a nawet ukształtowaniem terenu.

Jakie marki samochodów mają najniższe OC?

Na najtańsze ubezpieczenie OC samochodu w 2023 roku mogą liczyć przede wszystkim właściciele Skody (średnio 462 zł) i Toyoty (463 zł). Z kolei najwyższe koszty ubezpieczenia OC ponoszą posiadacze BMW (598 zł) i Audi (539 zł). Podobny trend mogliśmy zaobserwować w latach ubiegłych.

Marka samochodu a cena OC

Towarzystwa biorą pod uwagę ryzyko związane z ubezpieczeniem wybranego samochodu. Niektóre marki są na przykład drożej wyceniane w OC, głównie z powodu parametrów technicznych niektórych modeli.

Tanie OC a pojemność silnika

Właściciele samochodów z dużym silnikiem (powyżej 5 l) kupują zazwyczaj najdroższe polisy OC. W 2022 roku obowiązkowe ubezpieczenie samochodu z największym silnikiem było droższe od OC na pojazd z najmniejszą jednostką napędową (do 1 l) średnio aż o 63%.

Cena OC a pojemność silnika

Im większa pojemność silnika, tym zazwyczaj droższa polisa OC. Głównym powodem podwyżki jest w tym przypadku możliwość rozwinięcia przez pojazd dużej prędkości i podwyższenia ryzyka spowodowania przez kierowcę kolizji lub wypadku. Podczas takiego zdarzenia zwiększa się także rozmiar szkody, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na wyższe koszty jej likwidacji, ponoszone przez ubezpieczyciela.

Porównaj OC/AC

Najtańsze OC w 2023 r. – jak duże mogą być różnice w cenie?

Podczas poszukiwania taniej polisy OC warto pamiętać, że każda firma ubezpieczeniowa posiada własny cennik i w indywidualny sposób ocenia kierowcę oraz jego pojazd. Oferta obowiązkowego ubezpieczenia w jednej firmie może się różnić nawet o kilkaset złotych od propozycji cenowych konkurencyjnych towarzystw. Dlatego zawsze warto porównać oferty jak największej grupy ubezpieczycieli.

Z pomocą naszego kalkulatora sprawdziliśmy różnice w cenach OC dla tego samego kierowcy.

Przykład: Właściciel Citroena C3 Picasso z 2013 r. (poj. silnika 1,6) mieszka w Łodzi, ma 41 lat, jest żonaty i posiada maksymalne zniżki w OC z tytułu bezszkodowej jazdy. Jakie otrzyma propozycje OC od poszczególnych ubezpieczycieli?

Gdzie najtańsze OC dla doświadczonego kierowcy?

UbezpieczycielCena OC
Uniqa436 zł
Trasti447 zł
TUZ Ubezpieczenia570 zł
Beesafe597 zł
Benefia605 zł
mtu24.pl691 zł
Balcia763 zł
Link4918 zł
Wiener1041 zł
Kalkulacja z 21.02.2023 r.

41-latek z Łodzi mógłby przepłacić za OC 605 złotych, gdyby nie porównał cen OC.

Gdzie najtańsze OC dla młodego kierowcy?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy? W 2023 roku (1 styczeń do 19 luty) średnia cena OC dla młodych kierowców w wieku od 18 do 25 lat wynosiła 1369 zł. Osoby, które nie korzystały ze zniżek doświadczonego współwłaściciela samochodu płaciły jeszcze więcej, bo 1432 zł.

W przypadku młodego kierowcy, różnice pomiędzy ofertami poszczególnych towarzystw mogą być znacznie większe.

Przykład: Tym razem założyliśmy, że kierowca ma 19 lat, prawo jazdy posiada od dwóch miesięcy, również ubezpiecza Citroena C3 Picasso z 2013 r., mieszka w Łodzi i kupuje pierwszą polisę OC.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu pierwszy raz

UbezpieczycielCena OC
Trasti2086 zł
Benefia2424 zł
Link42669 zł
mtu24.pl3251 zł
You Can Drive3383 zł
Beesafe3978 zł
Uniqa4040 zł
Wiener6479 zł
Kalkulacja z 21.02.2023 r.

19-latek z Łodzi mógłby przepłacić za OC nawet 4393 złote, gdyby nie porównał cen OC.

Jak wyglądają najtańsze składki OC w 2023 roku?

Sprawdziliśmy, kto w 2023 roku otrzymał za pośrednictwem naszego kalkulatora najtańsze oferty OC.

Najtańsze ubezpieczenie OC w 2023 roku

Marka/ModelSilnikPojemność silnikaKierowcaNajtańsze OC
Fiat Seicento z 2001 r.benzyna899 cm3ur. 1977 r., żonaty, zam. Brynica, woj. opolskie257 zł
Nissan Leaf z 2014 r.elektryczny-ur. 1984 r., żonaty, zam. Górno, woj. świętokrzyskie262 zł
Ford Galaxy z 2008 r.diesel1997 cm3ur. 1988 r., żonaty, zam. Zegrze, woj. mazowieckie265 zł
Alfa Romeo Giulietta z 2013 r.benzyna1368 cm3ur. 1968 r., kawaler, zam. Płock, woj. mazowieckie265 zł
Fiat Ducato z 2005 r.diesel1997 cm3ur. 1981 r., żonaty, zam. Krzywopłoty, woj. małopolskie266 zł

Dlaczego w/w kierowcy mogli kupić tak tanie OC? Ich atutem w oczach ubezpieczycieli mogło być m.in. długoletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów oraz zgromadzone maksymalne zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. Kierowcy posiadali również samochód z pojemnością silnika nieprzekraczającą 2 l.

Jak szukać najtańszej polisy OC?

Nie można wyliczyć, ile kosztuje tanie OC dla każdego kierowcy. Nie uda nam się również wskazać jednego towarzystwa, które będzie miało najlepsze oferty dla wszystkich właścicieli aut. Jeśli chcesz dowiedzieć się, który ubezpieczyciel sprzeda Ci tanie OC, porównaj oferty wielu firm ubezpieczeniowych.

Samodzielne porównanie kosztów OC może być jednak kłopotliwe i czasochłonne, bo wiąże się z odwiedzeniem każdego agenta z osobna lub dzwonieniem do biur kolejnych towarzystw. Znacznie lepszym narzędziem do sprawdzenia ofert OC jest nasza internetowa porównywarka. Wystarczy tylko wypełnić jej formularz – dane zostaną przesłane do centrali kilkunastu ubezpieczycieli, przetworzone i odesłane w postaci gotowych ofert.

Jak znaleźć najtańsze OC w kalkulatorze? Krok po kroku

Kalkulator OC to jedno z najlepszych internetowych narzędzi do szukania korzystnego ubezpieczenia. Jego działanie jest bardzo proste. W pierwszej kolejności wypełnia się formularz, który łączy w sobie pytania wszystkich współpracujących z serwisem towarzystw.

Formularz kalkulatora OC AC

Po wpisaniu niezbędnych informacji, otrzymasz propozycje ubezpieczenia od wszystkich firm, współpracujących z porównywarką. Ofert jest wiele, ponieważ każda z firm proponuje kilka wariantów ubezpieczenia do wyboru – w zależności od tego czy szukasz samego OC, czy też chciałbyś kupić również dodatkową ochronę pojazdu w pakiecie, jak np. OC AC Assistance i NNW.

Nasz kalkulator posiada funkcję doboru polisy wg. wskazanego kryterium, np. ceny. Dzięki temu łatwo posegregujesz zarówno polisy najtańsze, jak i te, które mają bogate ubezpieczenia dodatkowe.

Porównaj OC/AC

Jakie są sposoby na tanie OC?

Jesteś młodym kierowcą, spowodowałeś kolizję drogową lub z innego powodu znalazłeś się w gronie osób otrzymujących najdroższe oferty OC? Skorzystaj z jednego z przedstawionych przez nas sposobów na najtańsze OC i sprawdź, ile uda Ci się zaoszczędzić.

Skorzystaj ze zniżek doświadczonego kierowcy

Kupujesz pierwszą polisę? Obowiązkowe ubezpieczenie OC Twojego pojazdu może być tańsze nawet o kilkaset złotych, jeżeli ustanowisz współwłaścicielem kogoś z Twoich bliskich. Najlepiej, jeżeli będzie to osoba w średnim wieku, z dużym doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów i bezszkodową historią w OC. Po dopisaniu jej do dowodu rejestracyjnego i zgłoszeniu ubezpieczycielowi zmiany własności auta, będziesz mógł skorzystać ze zniżek współwłaściciela i kupić tańsze OC.

Warto jednak pamiętać, że jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek na drodze, to zniżki stracisz nie tylko Ty, ale również drugi właściciel samochodu.

Skorzystaj ze zniżek z jednośladu lub z zagranicy

Kupiłeś pierwszy samochód i interesuje Cię tanie OC? Jeśli wcześniej ubezpieczałeś motocykl lub quad, większość ubezpieczycieli uwzględni wypracowane przez Ciebie z tego tytułu zniżki podczas kalkulacji składki.

Wróciłeś z zagranicy i wcześniej tam kupowałeś ubezpieczenie OC? Również zapytaj wybrane towarzystwo, czy istnieje możliwość doliczenia zniżek z zagranicy na poczet obecnego ubezpieczenia samochodu.

Zbieraj zniżki. Szukaj firm, które oferują ich więcej

Nie posiadasz jeszcze zniżek w OC i nie możesz skorzystać ze zniżek współwłaściciela czy z zagranicy? Będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość i wypracować własne zniżki w OC. Przede wszystkim, postaraj się jeździć ostrożnie. Dzięki temu, sukcesywnie po każdym roku będziesz zmniejszać koszt ubezpieczenia.

W początkowych latach dobrą taktyką może być wybór ubezpieczyciela, który oferuje za bezszkodową jazdę jak najwyższe bonusy. Pamiętaj, że sposób ich naliczania jest różny. Przykładowo, po pierwszym roku niektóre towarzystwa nie udzielają zniżek. Są jednak też takie, które przyznają ich aż 20%. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku utraty zniżek. Po spowodowaniu szkody jedno towarzystwo odlicza 10% z puli zgromadzonych zniżek, inne natomiast zabiera ich znacznie więcej.

Płać za ubezpieczenie samochodu składkę jednorazową

Planujesz kupić ubezpieczenie OC na raty? Pamiętaj, że taka forma zakupu wiąże się z dodatkową dopłatą (ok. 5 – 15% do pierwotnie proponowanej ceny). Jeżeli tylko masz taką możliwość, opłać polisę jednorazowo. Jeśli jednak ze względów finansowych musisz skorzystać z płatności ratalnej, patrz perspektywicznie na całość kosztów (zsumuj wszystkie raty), a nie tylko na wysokość składki OC w pierwszej racie.

Korzystaj z kodów promocyjnych i dodatkowych rabatów

Ubezpieczyciele prowadzą również różnego rodzaju akcje promocyjne i oferują rabaty, związane np. z płatnością. Na przykład, w niektórych firmach możesz kupić polisę nawet o 15% tańszą, jeśli dokonasz transakcji przez Internet. Dodatkowy upust możesz otrzymać także za płatność kartą lub przelewem elektronicznym.

Jeśli rozszerzysz ochronę OC np. o assistance, NNW czy autocasco, za pakiet ubezpieczeń zapłacisz mniej niż gdybyś kupił każdy produkt osobno.

Porównaj OC/AC

Najtańsze OC – co warto wiedzieć?

 • Cena ubezpieczenia OC zależy od szeregu czynników. Dotyczą one kierowcy (właściciela samochodu) i pojazdu.
 • Cechy kierowcy mające wpływ na wysokość składki OC to: wiek, doświadczenie za kierownicą, historia ubezpieczenia, wykonywany zawód, stan cywilny czy liczba dzieci.
 • Parametry samochodu, które firmy ubezpieczeniowe uwzględniają przy wyliczaniu składki, dotyczą: marki, modelu, roku produkcji, przebiegu, pojemności silnika i rodzaju paliwa.
 • Sposobem na poznanie ceny OC jest skorzystanie z kalkulatora OC zamieszczonego w naszym serwisie. Kalkulator zapewnia dostęp do indywidualnych wyników.
 • Jest kilka sposobów, aby obniżyć cenę OC. Przykładowe metody to: skorzystanie ze zniżek doświadczonego kierowcy, bezpieczna jazda (która jest nagradzana zniżkami) czy opłacenie składki jednorazowo zamiast w ratach.

Co warto wiedzieć o tanim OC?

 1. Jak ubezpieczyć samochód przez Internet?

  Przed zakupem obowiązkowej polisy OC warto przygotować niezbędne dokumenty, czyli dowód rejestracyjny, prawo jazdy i obecną polisę. Wgląd do nich pomoże Ci w sprawnym i szybkim wypełnieniu poszczególnych pól formularza. Po uzupełnieniu wniosku o OC zostaniesz przeniesiony na ekran wyników, gdzie będziesz mógł sprawdzić i porównać oferty wybranego ubezpieczyciela lub nawet kilkunastu firm - jeśli skorzystasz np. z naszego kalkulatora cen OC i AC. Po wybraniu najlepszej i najtańszej oferty OC wystarczy potwierdzić chęć zakupu (np. kliknąć w przycisk kup polisę) i uzupełnić dane niezbędne do zawarcia umowy. Polisę OC i komplet dokumentów dotyczących Twojej umowy obowiązkowego ubezpieczenia otrzymasz na podany adres e-mail, po zakończeniu transakcji.

 2. Jak wygląda sytuacja na rynku OC?

  W 2023 roku obserwujemy obniżki cen OC w porównaniu do 2022 roku, choć nie można już mówić o drastycznych skokach wysokości składek. W styczniu 2023 r. średnia cena OC wynosiła 490 zł i była o 10% niższa niż składka obliczona w tym samym okresie roku ubiegłego (545 zł). W porównaniu jednak do ubiegłego miesiąca (grudzień), cena obowiązkowego ubezpieczenia jest wyższa o 1 zł. Przy szalejącej inflacji, niskie ceny OC są bardzo korzystne dla kierowców. Jednak wkrótce i one najprawdopodobniej będą wyższe. Niskie ceny polis w dłuższej perspektywie czasu mogą skutkować osłabieniem kondycji finansowej towarzystw.

 3. Kierowcy w jakim wieku kupują najtańsze OC?

  Najtańsze OC trafia zazwyczaj do kierowców w średnim wieku. Przykładowo, w styczniu br. najmniej za OC płaciły osoby w wieku powyżej 60 lat (średnio 453 zł). Na przeciwległym biegunie znaleźli się natomiast młodzi kierowcy w wieku 18 lat (2077 zł) i 19 lat (1947 zł).

 4. Czy opłaca się kupić ubezpieczenie OC na raty?

  Podział składki OC na raty spowoduje wprawdzie obniżenie wymaganej kwoty do zapłaty, ale w całkowitym rozliczeniu (zsumowaniu wszystkich płatności) z pewnością będzie mniej korzystny finansowo niż płatność jednorazowa. W dodatku, płacąc całą kwotę za OC, opłacając polisę kartą lub kupując tanie ubezpieczenie samochodu online, uzyskasz w wielu firmach dodatkowy rabat.

 5. Jaki jest cennik autocasco?

  Ubezpieczyciele wyceniają polisy AC indywidualnie, a wpływ na cenę mają nie tylko dane kierowcy i zgłaszanego do autocasco pojazdu. W tym przypadku liczy się również wybrany zakres ochrony, wartość samochodu, miejsce parkowania oraz liczba i rodzaj urządzeń antykradzieżowych. Podobnie jak w przypadku najtańszego OC, każda firma posługuje się własnym cennikiem. Dlatego nie można podać jednej ceny AC dla każdego kierowcy.

  Ile kosztuje najtańsze OC AC Assistance dla przykładowego właściciela pojazdu? W styczniu br. jedną z najtańszych ofert ubezpieczenia samochodu OC AC otrzymał 44-letni mężczyzna z województwa podkarpackiego (posiada ona Toyotę Avensis z 2006 roku z silnikiem diesla o pojemności 2 l). Najtańszą polisę za 567 zł zaproponowała mu firma Uniqa. Pozostałe firmy ubezpieczeniowe oferowały już jednak droższe pakiety.

Stefania Stuglik
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bernard
4 lat temu

od siebie polecam ubezpieczenie w ergo hestia, też spoko koszty

Maciej
2 lat temu

Można korzystać z kalkulatorów, porównywarek. Teraz jak wyliczysz swoje ubezpieczenie w beesafe możesz wziąć udział w konkursie i wygrać Suzuki Samurai.

asa
2 lat temu

Też skorzystałam z tej opcji w beesafe, wiesz może kiedy opublikują wyniki konkursu ?

basia
1 rok temu

otrzymasz 120 zł zwrotu jeśli kupisz z polecenia Mój Kod Polecania – podaj go do zakupu przez call center
AEYBD3
Mój Link Polecania – użyj do zakupu online
rankomat.pl/polecaj/AEYBD3

© 2023 Rankomat.pl sp. z o.o. (dawniej: Rankomat sp. z o.o. sp.k.)