UBEZPIECZENIE OC SAMOCHODU

już od 290 zł/rok!

Porównaj ceny OC/AC

Kup najkorzystniejsze ubezpieczenie samochodu

Pomożemy Ci wybrać polisę dopasowaną do Twoich potrzeb! Wybierz najtańsze OC lub najlepszy pakiet OCAC oraz preferowany sposób płatności.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC

Porównaj oferty kilkunastu firm i wybierz polisę OC najtańszą na rynku

Oblicz składkę
Ubezpieczenie OC + AC

Ubezpieczenie OC + AC

Poszukaj korzystnego pakietu OC AC i chroń kompleksowo swój samochód.

Oblicz składkę
OC na raty

OC na raty

Podziel płatność za ubezpieczenie samochodu nawet na 12 wygodnych rat

Oblicz składkę

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie samochodu w Kalkulatorze OC AC?

Najszybsze porównanie ofert

Najtańszą polisę znajdziesz w 3 minuty! Tyle średnio zajmuje użytkownikom naszej porównywarki wypełnienie krótkiego formularza i wygenerowanie najtańszych propozycji ubezpieczenia OC kilkunastu firm.

Ponad 70 propozycji ubezpieczenia

Na ekranie wyników porównasz nie tylko oferty ubezpieczenia OC różnych firm, ale również proponowane przez nie korzystne pakiety OC z AC, ASS czy NNW. Niektóre produkty otrzymasz w cenie OC!

Ubezpieczenie OC dostępne online

Najtańsze ubezpieczenie samochodu wybierzesz korzystając z urządzenia stacjonarnego, laptopa, tabletu czy nawet smartfonu. Polisę możesz kupić niezależnie od miejsca, w którym przebywasz, o każdej porze dnia. Kup ubezpieczenie OC online już teraz!

Telefoniczne wsparcie 200 Doradców

Potrzebujesz pomocy podczas wyboru lub zakupu ubezpieczenia OC? Nasi Doradcy są do Twojej dyspozycji. Możesz do nas zadzwonić lub zamówić bezpłatną, niezobowiązującą rozmowę z naszym Agentem.

Ekspert o ubezpieczeniu OC

Ekspert

Zakres ochrony ubezpieczenia OC regulowany jest ustawowo. Dlatego wybierając polisę, kieruj się przede wszystkim jej ceną. Zwróć także uwagę na ubezpieczenia dodatkowe i poszukaj rozszerzenia do OC, którego najbardziej potrzebujesz. W naszym kalkulatorze otrzymasz dodatkowe ubezpieczenie samochodu w cenie OC lub kupisz je za niewielką dopłatą.

Krok po kroku

Jak kupić ubezpieczenie OC w naszym kalkulatorze?

Wypełnij formularz

Odpowiedz w formularzu na proste pytania dotyczące m.in. samochodu oraz Twojej historii ubezpieczenia. Na podstawie otrzymanych informacji współpracujące z nami firmy w kilkanaście sekund obliczą składki i prześlą gotowe oferty ubezpieczenia.

Porównaj oferty

Na ekranie wyników znajdziesz propozycje ubezpieczenia samochodu od kilkunastu firm. Możesz je posortować za pomocą wybranego filtra. Szczegóły każdej oferty OC lub pakietów OCAC sprawdzisz, otwierając je w osobnym oknie.

Kup polisę

Wybierz najkorzystniejszą ofertę, uzupełnij niezbędne do zawarcia umowy ubezpieczenia dane i wybierz dogodną formę płatności. Dokumenty oraz szczegółowe informacje dotyczące Twojej polisy prześlemy na wskazany adres mailowy.

Przeczytaj opinie na nasz temat

Kalkulator ubezpieczenia samochodu to moim zdaniem najlepszy wynalazek dla zabieganych kierowców. Co roku siadam wygodnie w fotelu, porównuję i kupuję polisę przez Internet. Cała formalność zajmuje mi góra 20 minut. Po co szukać pomocy w biurze Agenta i tracić swój cenny czas? Ja wolę go wykorzystać na ciekawsze zajęcia.

Grzegorz z Wrocławia Grzegorz z Wrocławia

Kupiłem swoje pierwsze auto i chciałem je jak najtaniej ubezpieczyć. Ceny OC dosłownie powaliły mnie z nóg, a kolejni Agenci tylko tłumaczyli, że dla młodego zawsze jest drogo. Uratował mnie kalkulator OC i AC, a w nim oferta Benefii – jedyna poniżej 1000 zł! Bez internetowego porównania ofert pewnie nigdy bym na nią nie trafił!

Rafał z Katowic Rafał z Katowic

Od lat ubezpieczałam auto tylko w OC. Jednak po zmianie samochodu potrzebowałam szerszego zakresu ochrony. Ponieważ zupełnie nie znam się na autocasco, poprosiłam o pomoc Doradcę z Kalkulatora OCAC. Dziękuję za jego cierpliwość i ekspercką poradę. Teraz mam pewność, że zakupiona polisa ochroni mnie i mój samochód w każdej trudnej sytuacji.

Anna z Radoczy Anna z Radoczy

Sprawdzanie cen OC w Kalkulatorze OC AC weszło mi już w nawyk. Każdego roku oszczędzam nawet do kilkuset złotych, bo nie trzymam się kurczowo obecnego towarzystwa tylko przechodzę do najtańszego. Dobrze, że ktoś wymyślił tak fajne i pomocne narzędzie do porównania cen ubezpieczenia samochodu!

Agnieszka z Poznania Agnieszka z Poznania

Kilka lat kupowałem ubezpieczenie samochodu u tego samego agenta. Dopiero w tym roku, gdy zaproponował mi polisę droższą o 300 zł, postanowiłem porównać oferty w kalkulatorze OC AC. Aż boję się myśleć, ile przez poprzednie lata przepłacałem, skoro polisa OC kupiona przez Internet jest tańsza o ponad 200 zł niż przed rokiem.

Tomasz z Poznania Tomasz z Poznania

Pełen profesjonalizm! Doradca z Kalkulatora OC AC pomógł mi wybrać pakiet OC z AC w naprawdę dobrej cenie i na warunkach idealnie dopasowanych do moich potrzeb. Ja z kolei poleciłam Waszą porównywarkę kilku moim znajomym. Tak właśnie zdobywa się stałych klientów!

Julia z Częstochowy Julia z Częstochowy

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu?

Porównaj oferty różnych towarzystw

Porównaj oferty różnych towarzystw

Dzięki porównaniu ofert OC online uda Ci się znaleźć najtańszego na rynku ubezpieczyciela. Pamiętaj, że OC jest regulowane ustawą i zakres ubezpieczenia samochodu będzie identyczny w każdym towarzystwie. Z kolei cena polisy jest ustalana indywidualnie. Może się więc różnić w poszczególnych firmach nawet o kilkaset czy kilka tysięcy złotych.

Poszukaj doświadczonego współwłaściciela

Poszukaj doświadczonego współwłaściciela

Zaczynasz dopiero gromadzić zniżki w OC? Możesz zaoszczędzić dzieląc się własnością auta z doświadczonym kierowcą. Większość towarzystw bierze pod uwagę historię OC każdego z właścicieli pojazdu i na jej podstawie oblicza składkę. Proponowana składka OC może więc być niższa niż dla samego młodego kierowcy nawet o kilkaset złotych.

Jedź przepisowo i bezszkodowo

Jedź przepisowo i bezszkodowo

Ostrożni i bezszkodowi kierowcy mają największe szanse na zakup taniego OC. Ubezpieczyciele wyceniają składkę nie tylko na podstawie danych samochodu, ale również każdego właściciela pojazdu. Pamiętaj, że teraz mogą sprawdzić nie tylko historię ubezpieczenia i liczbę spowodowanych przez Ciebie szkód, ale również to, czy łamiesz przepisy drogowe.

Korzystaj z aktualnych promocji

Korzystaj z aktualnych promocji

Kupując ubezpieczenie w naszym kalkulatorze OC i AC otrzymasz rabat za transakcję online. To nie wszystko! Możesz także podwoić swoje szanse na zakup taniej polisy, biorąc udział w dostępnych akcjach promocyjnych. Zapewnimy Ci również najlepszą na rynku cenę ubezpieczenia OC – jeśli uda Ci się znaleźć tańszą polisę, zwrócimy Ci różnicę.

Ile kosztuje OC samochodu?

Mężczyzna, 36 lat, Wieliczka
Mężczyzna,
36 lat, Wieliczka

349 zł

Ford Fiesta
Kobieta, 30 lat, Tarnów
Kobieta,
30 lat, Tarnów

365 zł

Skoda Octavia
Mężczyzna, 56 lat, Łódź
Mężczyzna,
56 lat, Łódź

360 zł

Skoda Octavia
Kobieta, 50 lat, Strzelin
Kobieta,
50 lat, Strzelin

401 zł

Citroen C3

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC

Co to jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z jej zapisami, do zakupu polisy zobowiązani są wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w naszym kraju. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu zapewnia im ochronę w przypadku szkód wyrządzonych osobom trzecim, powstałych w związku z ruchem pojazdu - zakład ubezpieczeń pokrywa wszystkie koszty naprawy pojazdu oraz szkód osobowych, zamiast sprawcy zdarzenia.

Jaki jest zakres ubezpieczenia OC?

Każdy zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do zapewnia właścicielowi pojazdu dokładnie takiej samej ochrony ubezpieczeniowej. Sumy gwarancyjne, czyli kwoty stanowiące górne granice odpowiedzialności towarzystw ubezpieczeniowych zostały uregulowane ustawą i wynoszą w odniesieniu do jednego zdarzenia:
 • 5 210 000 euro dla szkód na osobie (bez względu na liczbę poszkodowanych)
 • 1 050 000 euro dla szkód w mieniu (bez względu na liczbę poszkodowanych)

Jak oblicza się odszkodowanie z OC?

Osoby poszkodowane w kolizji czy wypadku drogowym powinny otrzymać z OC komunikacyjnego sprawcy zdarzenia takie odszkodowanie, które wyrówna im wszystkie poniesione straty. Mogą oni ubiegać się o świadczenie nie tylko za szkody majątkowe (np. po uszkodzeniu samochodu, budynku, ogrodzenia), ale również osobowe. W drugim przypadku, pod uwagę brany jest zarówno uszczerbek na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Co istotne, świadczenie z OC sprawcy zdarzenia może być wypłacane nawet przez wiele lat, maksymalnie do ustalonej sumy gwarancyjnej.

Jakie są korzyści z porównywania cen OC?

Aby nie przepłacić za identyczny produkt, właściciel pojazdu powinien porównać oferty jak największej grupy towarzystw i wybrać najtańszą z nich. Największe szanse na oszczędności daje mu internetowy kalkulator ubezpieczeń, ponieważ współpracuje on zazwyczaj z wieloma firmami. Zaletą porównania cen OC w porównywarce online jest także możliwość uzyskania rabatu za zakup ubezpieczenia przez Internet czy telefon (zwykle 15% na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu), za płatność kartą kredytową (ok. 4%) oraz udział w korzystnych akcjach promocyjnych.

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC?

Pomimo porównania ofert różnych firm cena ubezpieczenia nadal wydaje Ci się wygórowana? Możesz dodatkowo zaoszczędzić, np.:
 • ustanawiając współwłaścicielem auta osobę posiadającą maksymalne zniżki w OC,
 • kupując samochód z jak najmniejszą pojemnością silnika (jeśli akurat planujesz taką transakcję),
 • płacąc za polisę kupioną online kartą kredytową lub płatniczą,
 • korzystając z kodów rabatowych udostępnianych przez niektóre firmy oraz biorąc udział w dostępnych akcjach promocyjnych.

Jaka jest różnica między zwyżkami i zniżkami na ubezpieczenie pojazdu?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe decyduje samodzielnie, na jakiej podstawie i w jakiej wysokości udzieli właścicielowi pojazdu zniżki w OC. Z reguły przyznawana jest ona po każdym bezwypadkowym roku, np. na zasadzie +10% na kolejnej polisie do maksymalnie 60%. Z kolei, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku z winy kierowcy, część wypracowanych bonusów zostanie mu odebranych (tzw. zwyżki).
Warto jednak pamiętać, że procentowy system przyznawania zniżek (tzw. bonus/malus) nie funkcjonuje już w każdej firmie. Coraz częściej ubezpieczyciele obliczają składkę według historii OC właściciela pojazdu, dostępnej w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, a rabat jest wliczony w cenę ubezpieczenia OC samochodu.

Jakie są kary za brak obowiązkowego OC?

Instytucjami upoważnionymi do sprawdzenia czy posiadamy ubezpieczenie OC, są m.in.: policja, organy celne, straż i organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów, Inspekcja Transportu Drogowego oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ostatnia z instytucji została także upoważniona do nakładania i egzekwowania od właścicieli pojazdów kar finansowych za brak OC.

Pamiętaj, że pomiędzy kolejnymi okresami ochrony OC nie może być ani jednego dnia przerwy. Od 1 stycznia 2024 r. za brak OC samochodu osobowego do 3 dni można zapłacić 1700 złotych kary. Za samochód nieubezpieczony jeszcze dłużej grozi natomiast opłata karna w wysokości:
 • od 4 do 14 dni: 4240 zł
 • więcej niż 14 dni: 8480 złotych!

Czy zawsze opłaca się wybierać ubezpieczenie samochodu online, kierując się tylko ceną?

Tak, jeśli interesuje Cię wyłącznie zakup obowiązkowej polisy OC. Wtedy, bez względu na wybraną firmę, otrzymasz taką samą ochronę pojazdu.
Nie, jeśli potrzebujesz szerszej ochrony samochodu (np. dobrowolne ubezpieczenie AC, ASS, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ochrona opon i szyb). Wówczas największe znaczenie powinien mieć dla Ciebie zakres ochrony. Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczeń dodatkowych każda firma kształtuje inną ofertę. Z reguły, im jest ona bogatsza, tym wyższa jest cena polisy.

Przykładowo, ASS podstawowe możesz otrzymać nawet w cenie OC, jednak zapewni Ci ono tylko holowanie do najbliższego warsztatu lub naprawę na miejscu po wypadku. Z kolei za najszerszy wariant ASS zapłacisz ok. 100 zł, ale w zamian otrzymasz szereg usług dodatkowych i samochód zastępczy.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC auta?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oblicza cenę OC na podstawie własnego taryfikatora. Dlatego różnice w składkach proponowanych poszczególnym kierowcom mogą być bardzo duże. Przykładowo, w 2024 roku najtańsze oferty obowiązkowego ubezpieczenia w naszej porównywarce wynoszą zaledwie ok. 329 złotych. Są one zarezerwowane głównie dla starszych, bezszkodowych kierowców. Młode osoby muszą się już liczyć ze znacznie większym wydatkiem.
Jak kształtowały się średnie ceny OC proponowane użytkownikom Kalkulatora OC AC w I kw. 2024 r.?
 • Obowiązkowe OC kosztowało średnio 575 zł
 • Najmniej za polisę OC płacili mieszkańcy województwa podkarpackiego (średnio 484 zł), a najwięcej woj. pomorskiego (680 zł)
 • Osoby w wieku 19 lat wydawały na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne średnio 2086 zł, a kierowcy 60-letni już tylko 479 złotych.

Ile wynosi suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC?

Sumy gwarancyjne OC zostały zapisane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Każdy zakład ubezpieczeń musi więc stosować ten sam limit wypłaconego odszkodowania. Obecnie suma gwarancyjna OC nie może być niższa niż równowartość w złotych:
 • w przypadku szkód na osobie – 5 210 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych,
 • w przypadku szkód w mieniu – 1 050 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych
Jest ona ustalana przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu wyrządzenia szkody.

Czy opłaca się kupić ubezpieczenie OC na raty?

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz wnieść jednorazowej opłaty za ubezpieczenie auta, podział na dogodne raty może być najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciele naliczają za to dodatkowe opłaty i każdy z nich sam decyduje o wysokości oprocentowania. W jednym towarzystwie możesz np. dopłacić do ubezpieczenia OC przy podziale na dwie raty 30%, a w innej tylko 7%. Nie chcesz przepłacać za polisę ubezpieczeniową? Kup ubezpieczenie pojazdu online dopiero po porównaniu kilku ofert, sumując wszystkie opłaty ratalne i porównując je ze składką jednorazową.

Uwaga! Propozycje cen OC z podziałem na raty sprawdzisz w naszej porównywarce online (w szczegółach każdej oferty).

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu OC w pakiecie?

Interesuje Cię zakup pakietu ubezpieczeń, np. OC oraz ubezpieczenie AC, ASS czy następstw nieszczęśliwych wypadków? Sprawdź przede wszystkim zakres ochrony polis dodatkowych. Pamiętaj, że tylko obowiązkowe OC reguluje ustawa. Umowy ubezpieczenia pozostałych produktów mogą mieć natomiast różne zapisy.

Wybierając ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w pakiecie z polisami dodatkowymi, uwzględnij koniecznie stosunek ceny do jakości. W naszym kalkulatorze, na ekranie wyników znajdziesz szczegóły każdej oferty. Jeśli nie jesteś pewny czy dobrze wybrałeś zakres ochrony Twojego samochodu, możesz skonsultować to z naszym Agentem, dzwoniąc pod numer tel. 22 270 00 00.

Na jaki okres zawiera się umowę ubezpieczenia OC?

Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się z reguły na 12 miesięcy. Z kolei ubezpieczenie krótkoterminowe (na krócej niż rok) możesz wykupić tylko w kilku ściśle określonych w ustawie przypadkach, a mianowicie, gdy pojazd mechaniczny jest:
 • zarejestrowany w Polsce na stałe, a Ty prowadzisz działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych,
 • zarejestrowany czasowo,
 • zarejestrowany za granicą,
 • wolnobieżny,
 • historyczny,
 • przeznaczony do jazd testowych.

Co to znaczy, że kupując ubezpieczenie samochodu kupuję Pakiet OC?

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, w cenie obowiązkowego ubezpieczenia OC oferują produkty dodatkowe, takie jak np. podstawowe ubezpieczenie assistance, ochronę prawną czy ubezpieczenie opon. Taką umowę nazywa się potocznie Pakietem OC.

Pamiętaj jednak, że tylko zakres OC regulowany jest stałymi przepisami (ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych). Jeśli chodzi o pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne, to mogą one gwarantować inne świadczenia i usługi. Sprawdź, co otrzymasz w ramach pakietu OC i jeśli uznasz, że ochrona ubezpieczeniowa Twojego samochodu nie jest wystarczająca, rozszerz zakres umowy za niewielką dopłatą o interesujący Cię produkt.

Na terytorium jakich krajów działa ubezpieczenie samochodu?

Z polską polisą OC możesz podróżować nie tylko po Polsce, ale też po wielu innych krajach. Należą do nich:

Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy, Węgry.

Ponadto, polisa OC kupiona w Polsce zagwarantuje Ci ochronę na Wyspach Normandzkich, wyspie Man i Gibraltarze, w Liechtensteinie, na Wyspach Owczych, w Monako i San Marino.

Jak kupić ubezpieczenie samochodu online na Kalkulator OC AC?

Zakup polisy za pośrednictwem naszej porównywarki ubezpieczeń jest bardzo prosty i zajmuje zaledwie kilka/kilkanaście minut. Wystarczy wykonać kalkulację OC i AC, wprowadzając do formularza dane samochodu i kierowcy. Po wypełnieniu wszystkich pól, współpracujące z nami firmy obliczą proponowane składki OC oraz ceny produktów dodatkowych - ich oferty pojawią się po kilkunastu sekundach na ekranie wyników. Możesz je porównać nie tylko pod kątem ceny, ale również zakresu ochrony polis dobrowolnych (np. AC, ASS, NNW).

Jeśli zdecydujesz się na zakup wybranej polisy, uzupełnij tylko niezbędne do zawarcia umowy dane i wybierz preferowany sposób płatności. Wszystkie informacje i dokumenty dotyczące Twojej polisy dostarczymy do Ciebie natychmiast po zakończeniu transakcji, na wskazany adres mailowy.

Czy w trakcie trwania polisy mogę dokupić dodatkowe ubezpieczenie?

Większość ubezpieczycieli zgadza się na takie rozwiązanie, lepiej jednak upewnić się co do tego w momencie zakupu obowiązkowej polisy OC. Niektóre firmy mogą bowiem oferować dodatkowe ubezpieczenie auta do OC tylko przez kilka/kilkanaście dni od zawarcia umowy. Inne z kolei są skłonne nawet do ustalenia wspólnego okresu obowiązywania wszystkich umów (OC oraz dodatkowej polisy, wykupionej już podczas trwania umowy ubezpieczenia).

OC Online – Porady

Ubezpieczenie Assistance motocykla – ile kosztuje oraz zakres
12 czerwca 2024

Ubezpieczenie Assistance motocykla – ile kosztuje oraz zakres

Miłośnicy jednośladów często inwestują wiele środków i czasu, aby utrzymać swoje pojazdy w doskonałym stanie. Przegląd u zaufanego mechanika, tuning wizualny czy elektroniczny to jednak nie wszystko – pozostaje jeszcze...
Kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach – to trzeba wiedzieć!
11 czerwca 2024

Kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach – to trzeba wiedzieć!

Czy kupno auta bez tablic i powrót do domu na kołach będzie rozsądne? Sprawdź, co mówią przepisy i zdrowy rozsądek. Dowiedz się, co zrobić, by uniknąć kłopotów. Z tego artykułu...
Tymczasowe tablice rejestracyjne a OC
11 czerwca 2024

Tymczasowe tablice rejestracyjne a OC

Są osoby, które zastanawiają się, czy bez ubezpieczenia OC można udać się do wydziału komunikacji, by zarejestrować auto. Czy fakt, że na początku wydawane są tymczasowe tablice rejestracyjne, powoduje jakieś...
Co wpływa na ceny OC w 2024 roku? Od czego zależy wysokość OC?
11 czerwca 2024

Co wpływa na ceny OC w 2024 roku? Od czego zależy wysokość OC?

Na cenę OC wpływają nie tylko zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę. Sposób jej naliczania jest znacznie bardziej skomplikowany. Istnieje wiele czynników, które będą dla ubezpieczyciela równie ważne, co historia ubezpieczenia...