UBEZPIECZENIE AC SAMOCHODU

już od 329 zł/rok!

Porównaj ceny AC

Co to jest ubezpieczenie autocasco?

Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które chroni Twój samochód przed różnego rodzaju skutkami zdarzeń, takich np. jak kolizje, wypadki, pożar, działanie sił przyrody i kradzież. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa warunki ochrony. Podczas zawierania umowy AC możesz ustalić zakres ubezpieczenia, sposób naprawy pojazdu, sumę ubezpieczenia i wielkość udziałów własnych. Szczegóły oferty znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) wybranej firmy.

Ubezpieczenie OC + AC

Ubezpieczenie OC + AC

Klasyczny wariant autocasco kupisz taniej w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu. W ten sposób zyskasz kompleksową ochronę od wielu zdarzeń. Polisa zadziała m.in. po wypadku z Twojej winy, uszkodzeniu przez osoby trzecie czy siły przyrody oraz po kradzieży pojazdu. Zakres AC możesz ustalić tak, aby odpowiadał Twoim potrzebom. Zmiana warunków umowy autocasco wpłynie jednocześnie na cenę polisy.

Oblicz składkę AC
Ubezpieczenie OC + AC mini

Ubezpieczenie OC + AC mini

AC mini, smart casco czy minicasco, to z reguły najtańsza opcja ubezpieczenia AC. Cechuje się ona jednak okrojoną formą. Zazwyczaj ubezpieczenie mini AC działa po szkodzie całkowitej lub obejmuje tylko jedno zdarzenie, np. kradzież, uszkodzenie pojazdu przez żywioły, pożar, zderzenie ze zwierzyną. Warto zastanowić się więc, czy taka ochrona ubezpieczeniowa będzie wystarczająca i zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa podczas użytkowania auta.

Oblicz składkę AC
Ubezpieczenie OC + AC All risks

Ubezpieczenie OC + AC All risks

Autocasco w formule All risks zapewni Ci najszerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej. Towarzystwo odpowiada wówczas za wszystkie zdarzenia, które nie są wyszczególnione w umowie AC w sekcji z wyłączeniami od odpowiedzialności. W rezultacie zapewnia pomoc nawet w nietypowych sytuacjach, o których nie wspomina umowa klasycznego ubezpieczenia AC. Cenę polisy autocasco obniżysz kupując ją wraz z obowiązkowym OC.

Oblicz składkę AC

Co pokrywa AC?

Polisa autocasco chroni pojazd nie tylko przed uszkodzeniami częściowymi wymagającymi naprawy w warsztacie czy autoryzowanej stacji obsługi, ale również przed kradzieżą i szkodą całkowitą. AC all risks zapewni Ci natomiast odszkodowanie po każdym zdarzeniu, które nie zostało wyraźnie wymienione w umowie ubezpieczenia jako wyłączenie odpowiedzialności. Po uzgodnieniu z towarzystwem, AC może objąć niestandardowe wyposażenie samochodu oraz bagaż.

Kradzież samochodu

Ubezpieczenie samochodu AC zadziała bez względu na to, czy do kradzieży samochodu doszło na ulicy, niestrzeżonym parkingu czy w garażu.

Skutki włamania

Ubezpieczyciel zapłaci za naprawę pojazdu lub wymianę szyby, jeśli dojdzie do uszkodzenia pojazdu podczas włamania.

Szkoda całkowita

Po całkowitym zniszczeniu ubezpieczonego auta i wypłacie odszkodowania z polisy AC będziesz mógł sfinalizować zakup nowego pojazdu.

Działanie sił natury

Umowa AC obowiązuje m.in. po zalaniu auta podczas ulewy, uszkodzeniu przez grad i zniszczeniu przez przewrócone podczas wichury drzewo.

Uszkodzenie przez zwierzęta

Z polisy AC zlikwidujesz szkodę wyrządzoną przez dzikie zwierzę, np. gdy kuna zniszczy instalację elektryczną auta lub dojdzie do zderzenia z sarną.

Szkody parkingowe

Nie musisz martwić się o pieniądze na naprawę auta, jeśli uszkodzi go nieznany sprawca np. na niestrzeżonym parkingu.

Akty wandalizmu

Wybicie szyby, podpalenie, porysowanie karoserii przez wandali, to klasyczne zdarzenia, po których zadziała polisa AC.

Zderzenie z innym samochodem lub drzewem

Kolizja i wpadek z Twojej winy nie wyłącza odpowiedzialności towarzystwa za szkodę likwidowaną z polisy autocasco.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC samochodu?

Na ostateczną cenę AC wpływają 3 grupy czynników dotyczących: kierowcy (wiek, miejsce zamieszkania, posiadane zniżki), samochodu (marka, model, suma ubezpieczenia) i zakresu ochrony ubezpieczeniowej (proces likwidacji szkody, udział własny, liczba zdarzeń objętych ochroną). Tańsze autocasco możesz kupić wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC AC Mini Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: Żywioły
Uniqa
OC AC Mini Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: Kradzież, Żywioły, Pożar
Link4
OC AC Mini Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: Kradzież, Żywioły

Kalkulacja z 10.04.2024 r. dla 45-letniej właścicielki Toyoty Aygo z 2015 r. z Opola, poj. silnika 998 cm3

Czego nie obejmuje AC?

Każda umowa autocasco zawiera spis sytuacji, w których polisa nie zadziała. Z ochrony ubezpieczeniowej AC są wyłączone przede wszystkim szkody spowodowane umyślnie lub w wyniku szczególnego zaniedbania kierowcy.

Szkody spowodowane umyślnie

Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, jeśli celowo doprowadziłeś do kolizji lub dopuściłeś się rażącego niedbalstwa (np. samochód został skradziony, bo zostawiłeś kluczyki w stacyjce).

Brak prawa jazdy

Prowadzenie pojazdu przez osobę bez stosownych uprawnień to standardowe wyłączenie odpowiedzialności w AC za szkodę (wyjątek stanowi ratowanie życia ludzkiego lub pościg za przestępcą).

Jazda po alkoholu

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie odpowiadają za skutki kolizji czy wypadków drogowych z ubezpieczenia AC, jeśli podczas zdarzenia kierowca ubezpieczonego pojazdu był pod wpływem alkoholu.

Awaria i zużycie samochodu

Jeśli Twój samochód ulegnie awarii lub jego elementy będą wymagały wymiany z powodu zużycia eksploatacyjnego, to koszty naprawy będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Krok po kroku

Jak kupić ubezpieczenie OC w naszym kalkulatorze?

Wypełnij formularz

Odpowiedz w formularzu na proste pytania dotyczące m.in. samochodu oraz Twojej historii ubezpieczenia. Na podstawie otrzymanych informacji współpracujące z nami firmy w kilkanaście sekund obliczą składki i prześlą gotowe oferty ubezpieczenia.

Porównaj oferty

Na ekranie wyników znajdziesz propozycje ubezpieczenia samochodu od kilkunastu firm. Możesz je posortować za pomocą wybranego filtra. Szczegóły każdej oferty OC lub pakietów OCAC sprawdzisz, otwierając je w osobnym oknie.

Kup polisę

Wybierz najkorzystniejszą ofertę, uzupełnij niezbędne do zawarcia umowy ubezpieczenia dane i wybierz dogodną formę płatności. Dokumenty oraz szczegółowe informacje dotyczące Twojej polisy prześlemy na wskazany adres mailowy.

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie AC

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie samochodu autocasco pokrywa te szkody w samochodzie, które zostały określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia Twojego towarzystwa. Do zakresu AC może wchodzić np. uszkodzenie karoserii przez żywioły lub podczas kolizji czy wypadku, kradzież, działanie osób trzecich (wandalizm, szkoda parkingowa) upadek drzewa czy zderzenie z dziką zwierzyną.

Czy opłaca się wykupić AC dla starszego auta?

Zakup ubezpieczenia AC dla starszego samochodu może być albo drogi, albo ciężki do zrealizowania, bo niewiele towarzystw w ogóle zaproponuje taką ofertę. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na objęciu pojazdu maksymalną ochroną autocasco, to z pewnością uda Ci się znaleźć ubezpieczyciela, który zaproponuje Ci ubezpieczenie AC na preferowanych warunkach.

Jak zapłacić mniej za autocasco?

Wybierając ubezpieczenie autocasco nie powinieneś sugerując się wyłącznie jego ceną. Jeśli chcesz zapłacić za ubezpieczenie samochodu jak najmniej, w pierwszej kolejności zastanów się, jaki zakres ochrony AC jest Ci potrzebny. Zmieniając niektóre zapisy umowy, możesz obniżyć składkę. Tanie AC kupisz ustalając m.in. udział własny, rozliczenie na kosztorys lub ograniczając ochronę do jednego zdarzenia (np. kradzieży).

Jakie są korzyści z porównania cen AC?

Nasz kalkulator-oc-ac.pl to narzędzie przydatne nie tylko podczas szukania korzystnych ofert ubezpieczenia autocasco. Za jego pośrednictwem możesz też kupić polisę AC online – bez wychodzenia z domu i o dowolnej porze. Zajmie Ci to tylko chwilę, a w zamian otrzymasz propozycje ubezpieczenia OC i AC od kilkunastu największych ubezpieczycieli w Polsce.

Czy towarzystwa ubezpieczeniowe sprawdzają pojazdy przed podpisaniem umowy?

Najczęściej wystarczy ocena samochodu do AC, przygotowana w standardowy sposób (tzn. na podstawie deklaracji właściciela pojazdu i danych z dowodu rejestracyjnego). Możesz jednak spotkać się z wymogiem udostępnienia auta do inspekcji przed rozpoczęciem ochrony ubezpieczeniowej. O takiej możliwości ubezpieczyciel poinformuje Cię podczas zawierania umowy.

Czy po sprzedaży auta AC przechodzi na nowego właściciela?

Nie. Co do zasady, po sprzedaży ubezpieczyciel zwraca niewykorzystaną składkę AC poprzedniemu właścicielowi pojazdu. Niektóre towarzystwa umożliwiają jednak zawarcie umowy AC na okres krótszy niż rok, czyli do zakończenia umowy ubezpieczenia OC zbywcy, o ile nabywca zdecyduje się na jej kontynuację i złoży wniosek o zawarcie umowy AC.

Czy można kupić AC z datą wsteczną?

Nie – nie ma takiej możliwości. Żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie zgodzi się na zawarcie umowy AC z datą wsteczną, obawiając się wyłudzenia odszkodowania za szkodę, do której doszło w przeszłości. Poza tym, w dobie cyfryzacji program komputerowy każdego ubezpieczyciela jest skonstruowany tak, aby zapobiec podobnym sytuacjom.

Jaka jest różnica pomiędzy polisą OC a ubezpieczeniem AC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu zarejestrowanego w Polsce, natomiast AC jest dobrowolne. Poza tym, polisa OC chroni tylko osoby poszkodowane w zdarzeniu (w mieniu i na osobie), z pominięciem sprawcy i jego majątku. Z polisy AC można natomiast naprawić samochód nawet wtedy, gdy do kolizji czy wypadku doszło z naszej winy.

Od jakich szkód chroni ubezpieczenie autocasco?

Autocasco chroni dany samochód wraz z jego podstawowym wyposażeniem przed różnego rodzaju zdarzeniami, takimi jak kolizje, wypadki, pożar, kradzież czy działanie sił przyrody. Za dodatkową opłatą może zostać objęte również dodatkowe wyposażenie auta zamontowane w nim na stałe. Pamiętaj, że zakres ochrony AC może się różnić w poszczególnych towarzystwach.

Na jaki okres zawiera się umowę autocasco?

Umowy AC zawierane są na okres 12 miesięcy. Pamiętaj, że autocasco nie zostanie automatycznie przedłużone na kolejny rok i nie przechodzi na nowego właściciela pojazdu po jego sprzedaży. Jeżeli chcesz kupić samochód i objąć go ubezpieczeniem AC z okresem ochrony takim jak OC zbywcy, skontaktuj się z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej i zapytaj, czy jest to możliwe.

Co dosłownie znaczy słowo „autocasco”?

Słowo „casco” pochodzi z języka hiszpańskiego, w którym oznacza kadłub statku. Ubezpieczenia miały swoje początki właśnie w handlu morskim, gdzie ówcześni ubezpieczyciele niejako zakładali się z kupcami o to, czy statek wróci z wyprawy. Jeśli wrócił, ubezpieczyciel zatrzymywał pieniądze. Jeśli nie - kupiec otrzymywał odszkodowanie. Ubezpieczenie towaru nosiło nazwę „cargo”, a ubezpieczenie samego statku – casco.

Czy AC może wrzucić w koszty działalności?

Wśród agentów ubezpieczeniowych panuje opinia, że najwięcej polis autocasco kierowcy kupują w listopadzie i grudniu, żeby łapać koszty uzyskania przychodów. Być może, coś w tym jest. AC na samochód firmowy jest kosztem prowadzenia działalności gospodarczej. Naturalnie obowiązują pewne limity, np. wartości samochodu osobowego użytkowanego w działalności gospodarczej.

AC Online – Porady

Co wpływa na ceny OC w 2024 roku? Od czego zależy wysokość OC?
11 czerwca 2024

Co wpływa na ceny OC w 2024 roku? Od czego zależy wysokość OC?

Na cenę OC wpływają nie tylko zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę. Sposób jej naliczania jest znacznie bardziej skomplikowany. Istnieje wiele czynników, które będą dla ubezpieczyciela równie ważne, co historia ubezpieczenia...
Odszkodowanie z autocasco krok po kroku – jak je uzyskać?
30 listopada 2023

Odszkodowanie z autocasco krok po kroku – jak je uzyskać?

Ubezpieczenie AC najczęściej kupują właściciele nowszych samochodów, którzy chcą otrzymać odszkodowanie, gdyby doszło do uszkodzenia lub kradzieży auta. To jednak, czy i w jakiej wysokości ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z AC,...
Ubezpieczenie AC starego samochodu – gdzie i na jakich zasadach?
29 listopada 2023

Ubezpieczenie AC starego samochodu – gdzie i na jakich zasadach?

Twoje auto kosztowało 5000 zł, a jego ubezpieczenie niemal połowę tej kwoty? To nie brzmi jak dobry interes, i to niezależnie od tego, jakim budżetem dysponujesz. Czy w takiej sytuacji...
Czy można dokupić AC do OC?
19 października 2022

Czy można dokupić AC do OC?

Zaczynasz więcej jeździć? Coraz częściej pożyczasz komuś samochód? Jesteś zmuszony parkować go w bardziej niebezpiecznym miejscu? Czasem dochodzi do sytuacji, gdy do trwającej polisy OC chcemy dokupić AC. Czy jest...