Ubezpieczenie Assistance – pomoc na drodze

Jaka ochronę zapewnia assistance?

Assistance jest ubezpieczeniem, które zapewnia pomoc na drodze w przypadku gdy z przyczyn niezależnych od kierowcy, nastąpi jego unieruchomienia na trasie. Skrót jakim oznacza się tą polisę – ASS, często mylony jest z ubezpieczeniem autocasco, jednak są to diametralnie różne. Assistance jest jednym z najczęściej kupowanych polis, głównie dlatego, że w wersji podstawowej w wielu towarzystwach dodawane jest do OC. Zazwyczaj w wersji podstawowej, czyli zapewniającej holowanie jedynie w razie wypadku lub kolizji, nie zmieniającej ceny ubezpieczenia, ubogacający ofertę, dodawany jest jako gratis.

Zakres

Ubezpieczenie to jednak może być dużo bardziej bogatsze i posiadać wiele rozbudowanych usług, jak np.:

  • telefoniczna pomoc tłumacza,
  • naprawa samochodu w miejscu zdarzenia, bez konieczności jego holowania,
  • zakwaterowanie w hotelu, jeżeli ubezpieczony znajduje się daleko od miejsca zamieszkania, a naprawa nie może być dokonana w ciągu doby,
  • zapewnienie samochodu zastępczego,
  • zorganizowanie opieki nad małoletnimi dziećmi, jeżeli opiekun uległ wypadkowi,
  • możliwość dosłania niezbędnych do naprawy części, jeśli nie są dostępne w miejscu naprawy,
  • zapewnienie kierowcy zastępczego, który dowiezie pasażerów do miejsca docelowego lub, odwiezie z powrotem do miejsca zamieszkania
  • udzielenie pożyczki gotówkowej, o określonej wysokości i na określonych warunkach.

Im szerszy zakres ochrony i oferowanych usług tym polisa droższa.

W wielu firmach możliwe jest dokładne dopasowanie ASS do potrzeb osoby, która zainteresowana jest zakupem. W zależności od tego czy porusza się ona jedynie po kraju, czy często wyjeżdża w długie podróże po europie, ubezpieczenie może obejmować dany zakres terytorialny i konkretne usługi.

Bardzo często na tego typu polisach wyznaczane są są limity odległości, określające jak daleko od miejsca zdarzenia będzie holowany dany samochód. Im bardziej rozbudowana oferta tym limity są większe, a w niektórych przypadkach są całkowicie zniesione.

Tok postępowania przy zgłaszaniu pomocy

Cała procedura uruchomienia pomocy assistance nie jest zbyt skomplikowana i polega na zadzwonieniu pod konkretny numer i zgłoszeniu, że potrzebuje się pomocy w ramach wykupionego ubezpieczenia. Najczęściej jest się proszonym o podanie numeru polisy OC, widocznym na certyfikacie, który zawsze powinien być wożony podczas poruszania się samochodem. Następnie należy określić swoją dokładną pozycję, a jeśli nie jest to możliwe, to przynajmniej należy poinformować w okolicach jakiej miejscowości znajduje się uszkodzony samochód lub na jakiej trasie było się w chwili zdarzenia tak, aby pomoc drogowa mogła łatwo trafić.

Jeżeli z kolei, korzysta się z innego rodzaju pomocy lub usługi w ramach ASS, tok postępowania jest bardzo podobny. Dzwoniąc na specjalnie podany na polisie numer należy poinformować z jakiej usługi chce się skorzystać. Konsultant powie, co dokładnie należy zrobić i w razie konieczności poinformuje jak wygląda procedura dla danego świadczenia.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© 2021 Rankomat.pl sp. z o.o. (dawniej: Rankomat sp. z o.o. sp.k.)
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x