Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2024 roku?

kierowca sprawdza od czego zależy cena polisy

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Każdy właściciel samochodu zarejestrowanego w naszym kraju musi wykupić polisę OC. Z jakim kosztem powinien się liczyć? W I kwartale 2024 roku średnia cena OC wynosi 575 zł. Jednak nie wszyscy kierowcy płacą taką składkę. Z czego wynikają różnice w cenie polisy i ile kosztuje dodatkowe ubezpieczenie samochodu, np. autocasco, assistance czy NNW?

Jeździsz dużo po Polsce? Przyda Ci się assistance. Właśnie kupiłeś nowy lub kilkuletni samochód i boisz się kradzieży lub jego zniszczenia? Zdecyduj się na autocasco. Często podróżują z Tobą pasażerowie? Do OC dokup NNW i w ten sposób zapewnij im finansowe wsparcie po ewentualnym wypadku.

Chcesz skorzystać z wymienionych ubezpieczeń, ale obawiasz się wysokich kosztów? Sprawdziliśmy, jak można obniżyć składkę za ubezpieczenie samochodu wybierając równocześnie najkorzystniejsze ubezpieczenie.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu?

Średnia cena OC w I kwartale 202 roku wynosi 575 zł – wynika z naszego podsumowania cen OC. Koszt obowiązkowej polisy podwyższył się w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego o 17,3%. To jednak mało precyzyjna wskazówka dla kierowców, którzy chcą kupić tanie OC. Rozpiętości w indywidualnych ofertach mogą być bardzo duże.

Polisę OC na samochód można kupić nawet za niecałe 300 zł, choć są to raczej rzadkie sytuacje. Na tak atrakcyjne propozycje ubezpieczenia mogą liczyć głównie doświadczeni kierowcy, którym nie przytrafiła się żadna szkoda. Na drugim biegunie znajdują się natomiast młodzi i „szkodowi” kierowcy. W ich przypadku OC może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Jakie czynniki mają wpływ na cenę OC?

Skoro za ubezpieczenie OC można zapłacić zarówno symboliczne 200 zł – 300 złotych, jak i kilka tysięcy złotych, wielu właścicieli samochodów pyta, czy mogą oni w jakiś sposób wpłynąć na wysokość składki. Oczywiście, że tak! Ty również możesz obniżyć cenę OC swojego auta.

Cena obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu zależy zarówno od danych właściciela, jak i ubezpieczanego pojazdu. Zaoszczędzisz na wiele sposobów, na przykład, jeżdżąc ostrożnie, korzystając ze zniżek współwłaściciela czy też wybierając „odpowiedni” samochód.

1. Jak dane o właścicielu wpływają na cenę OC?

Informacje o właścicielu (i kierowcach) uwzględniane przez towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyliczania składki OC, to przede wszystkim:

 • Historia ubezpieczenia – to jeden z ważniejszych czynników przy ustalaniu ceny OC. Im dłuższa historia ubezpieczenia i mniej szkód, tym tańsza polisa.
 • Miejsce zamieszkania – z reguły mieszkańcy największych miast muszą się przygotować na droższe OC. W dużych metropoliach jest większe natężenie ruchu drogowego, przez co wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji lub wypadku.

Przykład: W pierwszym kwartale 2024 r. OC auta zarejestrowanego w niewielkich Wadowicach (woj. małopolskie), w którym mieszka ok. 20 tys. mieszkańców kosztowało średnio 440 zł i było tańsze od obowiązkowego ubezpieczenia samochodu z Krakowa (stolica małopolski) o 31,4% (641 zł).

A jak kształtowały się średnie składki OC w styczniu 2024 roku dla mieszkańców wszystkich miast wojewódzkich?

Ceny OC w miastach wojewódzkich w styczniu 2024 r.

 • Wiek kierowcy – młodzi kierowcy płacą za OC więcej niż np. osoby w średnim wieku. W ubiegłym roku najmłodsi użytkownicy dróg wydawali na obowiązkowe ubezpieczenie auta nawet cztery razy więcej niż osoby w wieku powyżej 50 lat.

Wiek kierowcy a cena OC w styczniu 2024 r.

Decyduje o tym głównie ich małe doświadczenie za kierownicą oraz brak lub niewielkie zniżki wypracowane z tytułu bezszkodowej jazdy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uważają także, że młode osoby charakteryzuje duża brawura na drodze, co może przyczynić się do spowodowania kolizji lub wypadku drogowego.

Jesteś młodym kierowcą? Chcesz znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu? Skorzystaj z naszej porównywarki cen OC AC i wybierz firmę, która przedstawi Ci najkorzystniejszą ofertę. Jeśli chcesz z roku na rok płacić mniej za obowiązkową polisę OC, stosuj się do zasad bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy.

Oblicz składkę OC/AC

2. Jak dane samochodu wpływają na OC?

Na to, ile kosztuje ubezpieczenie auta, wpływ mają także parametry pojazdu. W taryfach używanych do wyliczania składki firmy ubezpieczeniowe uwzględniają m.in. następujące informacje:

 • Marka – niektóre marki samochodów mogą być droższe do ubezpieczenia.

Z wyników kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że drogie OC kupują m.in. posiadacze BMW (średnio za OC 677 zł w styczniu 2024 r.) i Audi (621 zł). Natomiast najtańsze oferty otrzymują np. właściciele Fiata (531 zł).

Marka pojazdu a cena OC w styczniu 2024

 • Pojemność silnika – im większa pojemność, tym z reguły wyższa składka. Ile kosztuje OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu z silnikiem powyżej 3 l kosztuje średnio 665 zł, a OC auta z silnikiem o pojemności poniżej 1 l już tylko 464 zł.

Pojemność silnika a cena OC w styczniu 2024

 • Rodzaj paliwa – w 2024 roku najbardziej opłaca się ubezpieczać samochód elektryczny (486 zł za OC w I kwartale br.). Najwięcej za OC płacą natomiast posiadacze aut z zamontowaną instalacją LPG (średnio za polisę OC 603 zł).

Chcesz płacić za OC mniej? Wybierz samochód o mniejszej pojemności silnika, omijaj też marki, w przypadku których firmy ubezpieczeniowe proponują mniej korzystne warunki cenowe.

Jaka jest cena ubezpieczenia nowego samochodu?

Ubezpieczyciele, ustalając składki, oceniają ryzyko wystąpienia szkody. W przypadku nowych samochodów zdania mogą być podzielone. Część towarzystw uważa na przykład, że ryzyko kolizji jest wysokie, ponieważ panuje przekonanie, że nowe auta trzeba przetestować, a to może grozić wypadkiem. Inne firmy uznają natomiast najnowsze samochody za bardzo bezpieczne, głównie z powodu zamontowanych fabrycznie licznych systemów bezpieczeństwa. Ile kosztuje OC nowego samochodu?

W I kwartale 2024 r. samochody 5-letnie lub młodsze można ubezpieczyć średnio od 522 zł do 571 zł. Droższe do ubezpieczenia są auta kilkunastoletnie. Przeciętna cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu obniża się dopiero w przypadku pojazdów najstarszych:

 • samochód zarejestrowany po raz pierwszy w latach 2018 – 2024: 546 zł
 • samochód zarejestrowany po raz pierwszy w latach 1998 – 2017: 581 zł
 • samochód zarejestrowany po raz pierwszy w latach 2016 – 1995 r.: 579 zł
 • samochód zarejestrowany po raz pierwszy przed 1995 r. i po 1980 r.: 349 zł

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu z salonu? Jeżeli korzystasz z nowego pojazdu i chcesz sprawdzić, ile zapłacisz za polisę, skorzystaj z naszego kalkulatora OC. Otrzymasz propozycje wyliczone specjalnie dla Ciebie, które będziesz mógł porównać pod względem ceny.

Oblicz składkę OC/AC na nowy samochód

Jak dużo zapłacisz za OC bez zniżek w 2024 roku?

Koszt OC dla kogoś, kto dopiero zaczyna karierę kierowcy, jest z reguły wysoki. Najczęściej są to młode osoby, które dopiero uzyskały prawo jazdy, a to dla towarzystw ubezpieczeniowych oznacza większe ryzyko wystąpienia szkody. OC dla takich kierowców może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Dla starszych osób, które zaczynają ubezpieczać samochód, stawki nie będą jednak aż tak wysokie.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

W I kwartale 2024 roku osoby w wieku 18-25 lat, które po raz pierwszy ubezpieczały samochód, płaciły za ubezpieczenie OC średnio 1591 zł. Kierowców w wieku powyżej 40 lat pierwsza polisa OC kosztowała natomiast średnio 843 zł.

Jak młodzi kierowcy mogą zaoszczędzić na OC? Powinni przede wszystkim porównać oferty jak największej grupy ubezpieczycieli i wybrać możliwie najtańszą polisę. Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. To powoduje, że każda firma oferuje taki sam produkt.

Ile kosztuje miesięczne OC?

OC na 30 dni, czyli tzw. krótkoterminowe może być zawarte m.in. przez komis, osoby, które sprowadziły samochód z zagranicy i zamierzają go zarejestrować w Polsce, właścicieli aut zabytkowych oraz wolnobieżnych. Koszt to ok. 100 zł na 30 dni w przypadku samochodów osobowych i ok. 120 zł w przypadku ciężarowych.

Uwaga! Ubezpieczenie OC na miesiąc to produkt, którego nie można kupić za pośrednictwem kalkulatora online. Aby wyeliminować przypadki, że kierowca niesłusznie korzysta z OC krótkoterminowego, takie ubezpieczenie auta można nabyć dopiero po kontakcie z ubezpieczycielem.

Jaki jest koszt AC?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, a dokładniej AC? Składkę AC – podobnie, jak OC – determinuje historia ubezpieczenia kierowcy oraz rodzaj samochodu. Dodatkowo, duże znaczenie ma tu wartość pojazdu (im droższe auto, tym wyższa składka) oraz wybrany zakres ochrony.

Najniższe składki AC mogą wynosić niecałe 1000 złotych, natomiast najdroższe – nawet kilkanaście tysięcy. Cenę ubezpieczenia AC również można sprawdzić, korzystając z zamieszonego na naszej stronie kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych. To ubezpieczenie dodatkowe jest oferowane w pakiecie z OC.

Oblicz składkę OC/AC na swój samochód

Co ma wpływ na składkę AC?

AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym i jego warunki ustalane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W tym przypadku należy sprawdzić zakres AC, a nie tylko kierować się najniższą składką.

Właściciele najnowszych i najdroższych aut powinni zwrócić szczególną uwagę na wprowadzone udziały własne oraz amortyzację części (lepiej, gdy są zniesione). Istotne może być także ustalenie w umowie stałej sumy ubezpieczenia. Oznacza to wyższy koszt ubezpieczenia autocasco, ale ochrona pojazdu będzie kompletna i przy ewentualnej szkodzie zagwarantuje sprawną naprawę auta bez dopłaty z własnej kieszeni.

Ustalając wysokość składki ubezpieczenia AC firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również ryzyko kradzieży pojazdu. Ważne są:

 • Miejsce parkowania samochodu. Z wyższą składką muszą liczyć się np. kierowcy zostawiający samochód na niestrzeżonym parkingu.
 • Liczba i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych. W niektórych OWU można przeczytać, że firma ubezpieczeniowa uzależnia objęcie pojazdu ochroną od montażu co najmniej dwóch zabezpieczeń antykradzieżowych.

Jaka jest cena mini AC?

Mini AC jest wersją AC o okrojonym zakresie. Zazwyczaj ubezpieczyciel nie odpowiada za częściowe uszkodzenia pojazdu. Ochrona obejmuje natomiast kradzież, żywioły (np. gradobicie, pożar) czy zderzenie ze zwierzęciem. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu – mini AC? Jest ono dużo tańsze niż pełne AC. W niektórych towarzystwach cena zależy od wartości pojazdu, ale są też ubezpieczyciele, którzy oferują stałe stawki Mini AC i mieszczą się one w granicach 200-300 zł.

Ofertę AC mini (także pod nazwą Smart Casco, minicasco, mini AC) przedstawia w naszym kalkulatorze kilka firm, m.in. mtu24.pl. Link4, Uniqa i Wiener.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od dodatkowych ryzyk u wybranych ubezpieczycieli? Sprawdziliśmy to na przykładzie 41-letniego kierowcy z Łodzi, posiadacza Citroena C3 Picasso z 2013 r. (benzyna, poj. silnika 1,6 l). Proponowane warianty ubezpieczenia AC mini prezentujemy w poniższej tabeli.

UbezpieczycielOfertaZakres AC miniSuma ubezpieczeniaUdział własnyCena polisy
mtu24.plOC AC miniŻywioły30456 złbrak754 zł
UniqaOC AC mini ASS NNWKradzież, Żywioły, Pożar30700 zł20%866 zł
mtu24.plOC AC miniKradzież30456 złbrak881 zł
Link4OC AC mini ASSKradzież, ŻywiołyWartość pojazdu na dzień zawarcia umowybrak1169 zł
WienerOC AC mini ASS NNWWypadek
Uszkodzenie
25940 zł500 zł1209 zł
Kalkulacja dla 41-letniego kierowcy z Łodzi, który posiada maksymalne zniżki w OC i AC, samochód: Citroen C3 Picasso z 2013 r., poj. 1,6 l

Porównaj oferty AC mini innych ubezpieczycieli

Jaki jest koszt assistance?

Assistance przydaje się przede wszystkim osobom, które dużo podróżują. Jest to pomoc m.in. po awarii, wypadku i kradzieży. W ramach ubezpieczenia można liczyć np. na holowanie, pojazd zastępczy czy kontynuowanie podróży. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu assistance?

Cena assistance zależy od zakresu ochrony – im bardziej rozbudowany wariant ochrony, tym wyższa będzie składka. Ceny za ubezpieczenie ASS zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, przy czym najdroższe warianty z zakresem na Polskę i pozostałe kraje europejskie mogą kosztować ponad 300 zł. W niektórych towarzystwach cena ASS zależy także od wieku pojazdu.

Czy assistance za granicę jest droższy?

Assistance można wykupić na Polskę lub rozszerzyć jego zakres na Europę. Niektóre firmy oferują ASS na całą Europę, bez dodatkowej dopłaty (np. Wiener, Beesafe). Aby przekonać się, czy koszt assistance za granicę będzie wyższy, najlepiej porównać oferty różnych ubezpieczycieli. Szukając najkorzystniejszej polisy ASS warto również zwrócić uwagę na limit holowania (limit kilometrów). Obecnie tylko nieliczne firmy nie stosują takiego limitu w przypadku polis rozszerzonych na wyjazdy zagraniczne.

Jaka jest cena assistance krótkoterminowego?

Ubezpieczenie assistance można kupić na okres krótszy niż rok, np. tylko na czas wyjazdu. Na rynku dostępne są oferty m.in. na 9 dni, 16 dni i 31 dni. Ich koszt zaczyna się nawet od ok. 40 zł. Przykładowo, ww. kierowca z Łodzi zapłaci za 9 dni ochrony ASS na wyjazd w Polsce 47 zł.

Oblicz składkę ASS krótkoterminowego na 9, 16 lub 31 dni

Uwaga! Cena za dzień ochrony może być wyższa niż przy zakupie assistance na okres 12 miesięcy (po rozbiciu rocznej opłaty na każdy dzień).

Warto pamiętać, że na cenę ASS krótkoterminowego (podobnie jak ASS na rok) wpływ ma wybrany zakres ochrony. Im będzie on „bogatszy”, tym oferta może być droższa. Co również istotne – z reguły najbardziej opłacalny jest zakup polisy ASS na rok w pakiecie z OC, ponieważ nie zawsze assistance krótkoterminowy ma tak szeroki zakres ochrony jak roczny.

Porównaj oferty OC z ASS kilkunastu ubezpieczycieli

Jaki jest koszt NNW i czy warto kupić polisę?

NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, jest jednym z najczęściej dodawanych do OC produktów. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu NNW, z którego kierowca i pasażerowie otrzymają odszkodowanie w razie wypadku?

Koszt nie jest wysoki – ceny zaczynają się od 20 zł na rok. Przy zakupie NNW warto jednak sprawdzić sumę ubezpieczenia. Najniższa to zazwyczaj 5 000 zł. Tymczasem są ubezpieczyciele, którzy oferują NNW na sumę nawet 500 000 zł. Różnica w ewentualnym świadczeniu byłaby więc ogromna.

Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu ze współwłaścicielem?

Cena OC jest zależna od historii ubezpieczenia właściciela pojazdu. Jeżeli pojazd jest własnością więcej niż jednej osoby, również historia w OC i AC współwłaściciela wpływa na składkę. Jeżeli współwłaścicielem jest osoba młoda, składka najprawdopodobniej będzie wyższa. Zwyżki można spodziewać się także wtedy, gdy jeden z kierowców spowodował w przeszłości kolizję lub wypadek.

Dodanie starszego bezszkodowego współwłaściciela obniży natomiast składkę osobom bez wypracowanej historii ubezpieczenia. Przykładowo, 19-letni właściciel Volkswagena Golfa z silnikiem 2,0 l z 2007 roku zapłaci 2580 zł za OC, jednak jeżeli dopisze do dowodu doświadczonego kierowcę (swojego ojca w wieku 45 lat – będzie on głównym właścicielem pojazdu), składka obniży się do 712 zł. Należy jednak pamiętać, że jeżeli wydarzy się szkoda, będzie ona obciążać zarówno właściciela, jak i współwłaściciela pojazdu.

Podsumowanie

 • Koszt ubezpieczenia zależy od wielu czynników.
 • Największe różnice w składce OC występują w przypadku młodych i bardzo doświadczonych kierowców.
 • Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie dodatkowe do OC, zaoszczędzisz kupując kilka polis w pakiecie.
 • Jeśli chcesz dokładnie sprawdzić cenę polisy, wykonaj indywidualną kalkulację na podstawie swoich danych, np. z pomocą internetowej porównywarki.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o cenę ubezpieczenia samochodu

 1. Jak działa ubezpieczenie zniżek i czy warto je kupić?

  Kierowcy, którzy dużo jeżdżą, a jednocześnie dotychczas nie spowodowali kolizji czy wypadku, mogą rozważyć zakup ubezpieczenia zniżek. To produkt, dzięki któremu w razie spowodowania szkody nie stracą wypracowanych już zniżek. Mimo że oferta wydaje się kusząca, to warto pamiętać, że działa ona wyłącznie w tej firmie ubezpieczeniowej, w której klient wykupi ochronę zniżek. Konkurencyjny ubezpieczyciel nie uwzględni tej ochrony.

 2. Czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS)?

  BLS to program, do którego należy duża część ubezpieczycieli. Funkcjonowanie tego programu jest korzystne zarówno dla poszkodowanych kierowców (np. w kolizjach drogowych), jak i sprawców. Jeżeli Twój ubezpieczyciel oferuje BLS, to po zdarzeniu możesz skontaktować się tylko z nim. To on wypłaci Ci odszkodowanie, a następnie rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy.

 3. Czy warto kupić najszerszy zakres ubezpieczenia AC?

  To zależy od Twoich potrzeb. Jeżeli właśnie wyjechałeś z salonu nowym samochodem, szeroka ochrona Ci się przyda. Użytkując jednak np. 10- czy 15-letni pojazd, możesz w mniejszym stopniu zwracać uwagę na szkody w rodzaju zarysowań czy wgnieceń karoserii. Wówczas nie warto przepłacać. Można natomiast rozejrzeć się za ubezpieczeniem AC mini, które chroni przed najpoważniejszymi szkodami, w tym szkodą całkowitą. Sprawdź także, ile kosztuje OC i AC samochodu- zazwyczaj oferty dotyczące pakietów są korzystniejsze cenowo.

 4. Jakie usługi wchodzą w skład assistance?

  Zakres świadczeń oferowanych w ramach assistance jest bardzo szeroki. Z reguły firmy ubezpieczeniowe proponują kierowcom: assistance komunikacyjny (np. holowanie, dowóz paliwa, naprawa na miejscu zdarzenia), assistance medyczny (pomoc lekarza i pielęgniarki po wypadku), ubezpieczenie assistance prawny (pomoc adwokata po wypadku) i informacyjny (telefoniczne udzielenie informacji o najbliższych warsztatach czy stacjach paliw).

 5. Czy ubezpieczenie NNW chroni też pasażerów?

  Dla tej polisy dostępne są dwie opcje, w ramach których z ochrony może korzystać tylko kierowca lub kierowca i pasażerowie. Jeżeli zdecydujesz się na drugi wariant, to ubezpieczyciel wypłaci świadczenie kierowcy i pasażerom, jeżeli w wyniku wypadku będą oni niezdolni do pracy, będą musieli przejść uciążliwe leczenie lub doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu. Polisa działa także po śmierci osoby ubezpieczonej – wówczas gwarantuje wypłatę świadczenia osobom bliskim.

 6. Jaka jest różnica w składce OC między młodymi a doświadczonymi kierowcami?

  Jak wcześniej informowaliśmy, koszt ubezpieczenia samochodu dla młodych kierowców jest dużo wyższy niż dla starszych. W I kwartale 2024 roku średnia cena OC dla osiemnastolatków wyniosła 2058 zł.
  Najtańszymi polisami mogły cieszyć się natomiast osoby w wieku 60 lat (średnio za polisę 479 zł). Starsi kierowcy płacili więc ponad czterokrotnie mniej za OC.

 7. Ile musi zapłacić za OC młody kierowca?

  Nie tylko młodzi wiekiem płacą wysokie składki OC. Niektóre firmy mianem młodego kierowcy określają również osoby, które posiadają prawo jazdy nie dłużej niż 2 lub 3 lata. Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu dla takiego kierowcy? W I kw. 2024 roku osoby, które otrzymały uprawnienia do kierowania samochodem nie wcześniej niż przed trzema laty wydawały na OC średnio 1113 zł.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments