Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?


kierowca sprawdza od czego zależy cena polisy
 1. Koszt ubezpieczenia zależy od wielu czynników.
 2. Największe różnice w składce OC występują w przypadku młodych i bardzo doświadczonych kierowców.
 3. Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie dodatkowe do OC, zaoszczędzisz kupując kilka polis w pakiecie.
 4. Jeśli chcesz dokładnie sprawdzić cenę polisy, wykonaj indywidualną kalkulację na podstawie swoich danych, np. z pomocą internetowej porównywarki.

Każdy właściciel samochodu musi go ubezpieczyć. OC jest obowiązkowe. Co z innymi możliwościami? Autocasco, assistance, NNW? Co warto dodać i ile to wszystko kosztuje?

Jeżeli dużo jeździsz po całej Polsce, przyda ci się assistance. Jeżeli masz drogi samochód i boisz się kradzieży lub zniszczenia, kup autocasco. Jeżeli podróżuje z tobą często dużo osób, warto wybrać NNW. Sprawdźmy, co się najbardziej opłaca i jak można obniżyć składkę za ubezpieczenie samochodu

Ile kosztuje OC samochodu?

Przedział cen jest ogromny. Polisę OC na samochód można kupić nawet za 200 zł. Są także auta, dla których OC może kosztować nawet 4 000 zł. Średnia cena OC w pierwszym półroczu 2020 roku wyniosła 681 zł, jak wynika z rankingu rankomat.pl. Polisy staniały w stosunku do tego samego okresu sprzed roku o 0,9%.

Co ma wpływ na cenę OC?

Jak już wiemy, ceny OC mogą się różnić diametralnie. Czy mamy wpływ na wysokość składki? Jak najbardziej. Cena OC zależy od właściciela pojazdu oraz ubezpieczanego samochodu. 

 • Jak właściciel wpływa na cenę OC?
  • historia ubezpieczenia – to jeden z ważniejszych czynników przy ustalaniu ceny OC. Im dłuższa historia ubezpieczenia i mniej szkód, tym tańsza polisa.
  • miejsce zamieszkania – mieszkańcy większych miast muszą się przygotować na wyższe OC, jest tam większy ruch i wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia szkody.
  • wiek kierowcy – młodsi muszą płacić więcej, ponieważ nie mają doświadczenia za kierownicą oraz charakteryzuje ich młodzieńcza brawura.
 • Jak samochód wpływa na OC?
 • marka – niektóre marki są droższe do ubezpieczenia. Z rankingu rankomat wynika, że są to: BMW, Mercedes i Audi.
 • pojemność silnika – im większa pojemność, tym wyższa składka.
 • rodzaj paliwa – najbardziej opłaca się mieć samochód elektryczny, najdrożej wychodzi silnik benzynowy z instalacją LPG.

Jaka jest cena ubezpieczenia nowego samochodu?

Ubezpieczyciele ustalając składki, oceniają ryzyko wystąpienia szkody. W przypadku nowych samochodów, możliwość kolizji jest wysoka, ponieważ panuje przekonanie, że nowe auta trzeba przetestować, a to może grozić wypadkiem. Nieco starsze samochody są tańsze do ubezpieczenia, ale już np. piętnastoletnie są droższe niż trzyletnie.  

Jak dużo zapłacisz za OC bez zniżek w 2020 roku?

Koszt OC dla osoby, która dopiero zaczyna karierę kierowcy jest wysoki. Najczęściej to młode osoby, które uzyskały dopiero co prawo jazdy. Wiek kierowcy potęguje zwyżkę, bowiem dla towarzystw ubezpieczeniowych oznacza to większe ryzyko wystąpienia szkody. OC dla takich kierowców może sięgać nawet 4 000 zł. Dla starszych osób, które zaczynają ubezpieczać samochód, stawki nie będą aż tak wysokie, ale mogą być droższe nawet o 100% w porównaniu z kierowcami z pełnymi zniżkami.

Ile kosztuje miesięczne OC?

OC na 30 dni, czyli tzw. krótkoterminowe może być zawarte przez komis, osoby które sprowadziły samochód z zagranicy i zamierzają go zarejestrować, właścicieli aut zabytkowych oraz wolnobieżnych. Koszt to ok. 75 zł na 30 dni w przypadku samochodów osobowych i ok. 100 zł w przypadku ciężarowych.

Jaki jest koszt AC?

Składkę AC podobnie, jak przy OC, określa historia ubezpieczenia kierowcy oraz rodzaj samochodu. Dodatkowo duże znaczenie ma tu wartość pojazdu. Im wyższa wartość, tym wyższa składka. Najniższe składki za AC mogą wynosić nawet 2% sumy ubezpieczenia, czyli przy wartości np. 40 000 zł, składka wyniesie 800 zł. 

Co ma wpływ na składkę AC?

AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, a więc zakres ustalany jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Warto sprawdzić zakres AC, nie tylko kierować się najniższą składką. Ważne, aby nie wprowadzono udziałów własnych oraz aby amortyzacja była zniesiona. Dobrze też, aby w zakresie była stała i nieredukcyjna suma ubezpieczenia. Jest to wyższy koszt, ale ochrona pojazdu jest kompletna i przy ewentualnej szkodzie zagwarantuje sprawną likwidację szkód, bez dopłaty z własnej kieszeni.

Jaka jest cena Mini AC?

Mini AC jest wersją AC o okrojonym zakresie. Ubezpieczyciel nie odpowiada za częściowe uszkodzenia. W zakresie natomiast jest kradzież, szkody pogodowe tj. gradobicie, zderzenie ze zwierzęciem. Mini AC jest dużo tańsze niż pełne AC. W niektórych towarzystwach zależy od wartości pojazdu, ale są też ubezpieczyciele, którzy oferują stałe stawki na Mini AC i są one w granicach 200 – 300 zł.

Jaki jest koszt assistance?

Assistance przydaje się osobom, które dużo podróżują. Jest to pomoc przy awarii, wypadku, kradzieży. Można liczyć na holowanie, pojazd zastępczy czy kontynuowanie podróży. Cena zależy od zakresu ochrony – im więcej dni pojazdu zastępczego, im większa odległość holowania, tym wyższa składka. Ceny za assistance zaczynają się od 70 zł, a najdroższe warianty z zakresem na Polskę mogą kosztować ok. 300 zł. Cena zależy także w niektórych towarzystwach od wieku pojazdu.

Czy assistance za granicę jest droższy?

Assistance można wykupić na Polskę, ale także rozszerzyć zakres o Europę. Jest to wyższy koszt, ale dla osób które planują zagraniczną podróż jest to opłacalne. Należy zwrócić uwagę na limit kilometrów. Obecnie jedne z lepszych assistance na rynku mają limity ok. 1500 km na Europę. Koszt takiego assistance na cały rok zaczyna się od ok. 300 zł.

Jaka jest cena assistance krótkoterminowego?

Zamiast polisy rocznej assistance razem z OC, można zawrzeć assistance tylko na czas wyjazdu. Na rynku są oferty na 7, 15 i 30 dni. Ich koszt zaczyna się od 80 zł. Im lepszy zakres i dłuższa podróż, tym drożej. Warto jednak przemyśleć polisę assistance na cały rok, bowiem assistance krótkoterminowy może nie mieć tak szerokiego zakresu jak roczny. 

Jaki jest koszt NNW i czy opłaca się je wykupować? 

NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków są najczęściej wybieranym produktem do OC. Koszt nie jest wysoki, ceny zaczynają się od 20 zł na rok. Przy zakupie NNW warto sprawdzić sumę ubezpieczenia. Najniższa to 5 000 zł. Są także ubezpieczyciele, którzy oferują NNW na sumę 100 000 zł. Różnica w ewentualnej wypłacie świadczenia byłaby ogromna. Warto więc wybierać wyższą kwotę. NNW to ochrona zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Ten produkt to niedrogi dodatek do OC, który powinien mieć każdy kierowca.

Jaka jest różnica w składce między młodymi a doświadczonymi kierowcami?

Jak wcześniej informowaliśmy, koszt OC dla młodych kierowców jest dużo wyższy niż dla starszych. W pierwszym półroczu 2020 roku średnia cena OC dla osiemnastolatków wyniosła 1934 zł. Najtańszymi polisami mogły cieszyć się osoby w wieku 63 lat, średnio było to 562 zł. Starsi kierowcy płacili więc prawie trzykrotnie mniej za OC.

Ile musi zapłacić za OC młody kierowca?

Nie tylko osoby, które skończyły 18 lat muszą płacić wysokie składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe definiują młodego kierowcę nawet do 26 roku życia, co przekłada się na wysokie składki. Z rankingu rankomat z I półrocza 2020 roku wynika, że dopiero po 30 roku życia stawki plasują się w kwocie średnio 500-600 zł. Najmłodsi zaczynają stawki od ok. 2000 zł.

Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu ze współwłaścicielem?

Składka OC jest zależna od historii ubezpieczeniowej właściciela pojazdu. Jeżeli pojazd ma też współwłaściciela, także i jego historia ma wpływ na składkę. Jeżeli współwłaścicielem jest osoba młoda, składka będzie wyższa. Jeżeli ma na koncie szkody, składka także poszybuje w górę

Dodanie współwłaściciela bezszkodowego obniży natomiast składkę właścicielom bez żadnej historii ubezpieczenia. Np. 18-letni właściciel Skody z silnikiem 1.6 l z 2010 roku zapłaci 1536 zł za OC, jednak jeżeli dopisze doświadczonego kierowcę, swojego ojca w wieku 45 lat składka obniży się do 924 zł. Należy jednak pamiętać, że jeżeli wydarzy się szkoda, będzie ona zarówno na koncie właściciela, jak i współwłaściciela pojazdu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o cenę ubezpieczenia samochodu

 1. Jak działa ubezpieczenie zniżek i czy warto je kupić?

Kierowcy, którzy dużo jeżdżą, a jednocześnie dotychczas nie spowodowali kolizji czy wypadku, mogą rozważyć zakup ubezpieczenia zniżek. To produkt, dzięki któremu w razie spowodowania szkody nie stracą wypracowanych już zniżek. Mimo że oferta wydaje się kusząca, to warto pamiętać, że działa ona wyłącznie w tej firmie ubezpieczeniowej, w której klient wykupi ochronę zniżek. Konkurencyjny ubezpieczyciel nie uwzględni tej ochrony.

2. Czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS)?

BLS to program, do którego należy duża część ubezpieczycieli. Funkcjonowanie tego programu jest korzystne zarówno dla poszkodowanych kierowców (np. w kolizjach drogowych), jak i sprawców. Jeżeli Twój ubezpieczyciel oferuje BLS, to po zdarzeniu musisz skontaktować się tylko z nim. To on wypłaci Ci odszkodowanie, a następnie rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy.

3. Czy warto kupić najszerszy zakres ubezpieczenia AC?

To zależy od Twoich potrzeb. Jeżeli właśnie wyjechałeś z salonu nowym samochodem, szeroka ochrona Ci się przyda. Użytkując jednak np. 10- czy 15-letni pojazd, możesz w mniejszym stopniu zwracać uwagę na szkody w rodzaju zarysowań czy wgnieceń karoserii. Wówczas nie warto przepłacać. Można natomiast rozejrzeć się za ubezpieczeniem AC mini, które chroni przed najpoważniejszymi szkodami, w tym szkodą całkowitą.

4. Jakie usługi wchodzą w skład assistance?

Zakres świadczeń oferowanych w ramach assistance jest bardzo szeroki. Z reguły firmy ubezpieczeniowe proponują kierowcom: assistance komunikacyjny (np. holowanie, dowóz paliwa, naprawa na miejscu zdarzenia), assistance medyczny (pomoc lekarza i pielęgniarki po wypadku), assistance prawny (pomoc adwokata po wypadku) i informacyjny (telefoniczne udzielenie informacji o najbliższych warsztatach czy stacjach paliw).

5. Czy ubezpieczenie NNW chroni też pasażerów?

Dla tej polisy dostępne są dwie opcje, w ramach których z ochrony może korzystać tylko kierowca lub kierowca i pasażerowie. Jeżeli zdecydujesz się na drugi wariant, to ubezpieczyciel wypłaci świadczenie kierowcy i pasażerom, jeżeli w wyniku wypadku będą oni niezdolni do pracy, będą musieli przejść uciążliwe leczenie lub doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x