Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?


kierowca sprawdza od czego zależy cena polisy
[Głosów:2    Średnia:5/5]

Od początku 2018 r. ceny ubezpieczeń OC spadają. Z raportu RanKING przygotowanego przez Rankomat wynika, że w III kwartale 2019 r. ten rodzaj ubezpieczenia kosztował kierowców średnio 686 zł. Poznaj listę czynników wpływających na ceny ubezpieczeń i dowiedz się, jak możesz ją wykorzystać, aby płacić mniej.

Ubezpieczenie OC i ubezpieczenie AC to dwie różne polisy. Ta pierwsza chroni kierowców przed odpowiedzialnością za wyrządzone szkody. Z tego względu jest obowiązkowa, a jej zakres został ustalony w ustawie. To też powoduje, że przy wyborze OC można kierować się wyłącznie ceną. Ubezpieczenie AC z kolei jest nieobowiązkowe, a zmieniając jego zakres, można wpływać na wysokość składki. Przy wyborze AC, należy zawsze sprawdzić zakres ochrony.

Od jakich czynników zależy cena ubezpieczenia OC?

Czynniki wpływające na cenę ubezpieczenia OC można przypisać do jednej z trzech kategorii – kierowca, samochód i sposób płatności (w ratach jest drożej). Oto niektóre z nich:

 • Wiek, płeć, wykonywany zawód i stan cywilny kierowcy

Ubezpieczyciele zwracają uwagę na wiek kierowcy, wychodząc z założenia, że im kierowca jest młodszy, tym skłonniejszy jest do ryzykownych zachowań na drodze. Dla wielu kierowców zaskoczeniem może być też związek między ceną ubezpieczenia a płcią, wykonywanym zawodem i stanem cywilnym.

Z oceny towarzystw ubezpieczeniowych wynika, że kierowcy posiadający dzieci jeżdżą ostrożniej. Również stan cywilny wpływa na cenę ubezpieczenia OC – w III kw. 2019 r. osoby zamężne/żonate płaciły średnio 597 zł, podczas gdy kierowcy rozwiedzeni 646 zł, a panny/kawalerowie 926 zł.

 • Zniżki wypracowane przez kierowcę

Im bardziej doświadczony jest kierowca, tym mniej zapłaci, bo za bezpieczną jazdę wypracuje sobie zniżki. I odwrotnie – początkujący kierowcy muszą liczyć się z wysokimi cenami ubezpieczenia OC, bo nie mają prawa do zniżek. Doskonale widać to na poniższym przykładzie.

Przyjęliśmy, że ubezpieczenie OC i Assistance jest potrzebne dla samochodu Toyota Auris z 2015 r. (diesel, poj. silnika 1598 cm3). Jeżeli polisę będzie chciał zawrzeć 55-letni kierowca z 12-letnim stażem za kierownicą i 40 proc. zniżką za bezszkodową jazdę, to zapłaci 780 zł. Jeżeli klientem będzie kierowca w tym samym wieku, który odebrał prawo jazdy miesiąc temu, cena polisy wzrośnie do 1191 zł.

 • Liczba zgłoszonych przez kierowcę szkód

Na cenę ubezpieczenia OC wpływ ma również liczba dotychczas zgłoszonych szkód. Im ich więcej, tym bardziej cena rośnie. Inaczej mówiąc, nieostrożni kierowcy, którzy zapominają o zasadach bezpiecznej jazdy, płacą więcej.

Właściciele pojazdów, którzy w III kw. 2019 r. deklarowali brak szkód, za ubezpieczenie płacili średnio 609 zł. Gdy wskazywali na jedną szkodę, cena wzrastała do 940 zł. Sprawcy trzech szkód musieli liczyć się z wydatkiem rzędu 2015 zł.

 • Region użytkowania pojazdu

Kilkanaście lat temu ubezpieczyciele wymagali podania miejsca zameldowania klienta. Dziś istotne jest dla nich miejsce użytkowania auta. Dlaczego? Przykładowo, im większe miasto, tym więcej wypadków, co z kolei ma swoje odzwierciedlenie w cenie OC.

Z rankingu RanKING wynika, że za polisę OC najwięcej płacili mieszkańcy województw pomorskiego (783 zł), mazowieckiego (764 zł) i dolnośląskiego (747 zł). Najkorzystniejsze oferty otrzymywali natomiast kierowcy z województw podkarpackiego (550 zł), opolskiego (577 zł) i świętokrzyskiego (589 zł).

 • Marka pojazdu i pojemność silnika

Dla ubezpieczycieli znaczenie ma również marka i model pojazdu. Im większa pojemność silnika, tym kierowca może rozwinąć większą prędkość na drodze. Miłośnicy szybkich, sportowych pojazdów muszą zatem przygotować się na większy wydatek.

Pan Marek to 40-letni mieszkaniec Warszawy o ustabilizowanej sytuacji życiowej – jest żonaty, ma dwójkę dzieci, a za kółkiem zasiada od 15 lat. Ubezpiecza dwa należące do niego auta z rocznika 2010 – Skodę Fabię (diesel, poj. silnika 1422 cm3) oraz Audi A7 (diesel, poj. silnika 2967 cm3). Pakiet ubezpieczeń (OC, AC i Assistance) dla pierwszego samochodu kosztuje go 814 zł, a dla drugiego 2053 zł.

Jakie są sposoby na obniżenie ceny ubezpieczenia AC?

Cena ubezpieczenia AC również zależy od doświadczenia kierowcy i parametrów pojazdu. W przypadku tej polisy możesz jednak skutecznie obniżyć jej koszt, jeżeli wybierzesz odpowiednie dla siebie warunki ubezpieczenia. Oto przykłady:

 • Zakres ubezpieczenia AC

Zasada jest prosta – im zakres ubezpieczenia AC jest szerszy, tym wyższa jest jego cena. W przypadku nowego samochodu opłaca się zakupić pełen pakiet. Jeżeli jednak szukasz AC dla starszego auta, rozwiązaniem skutecznie obniżającym cenę może być wybór mini AC (ochrona przed kradzieżą i żywiołami).

Pan Tomasz ze względów sentymentalnych szuka ubezpieczeń dla swojego samochodu – Seata Ibizy z 2004 r. (benzyna, poj. silnika 1390 cm3). Za pakiet OC, AC i Assistance zapłaci 902 zł. Jeżeli jednak zdecyduje się na wersję z AC mini, cena pakietu spadnie do 774 zł.

 • Zamienniki zamiast części oryginalnych

W przypadku starszych pojazdów, które w przeszłości były naprawiane, cenę ubezpieczenia AC można skutecznie obniżyć, wybierając części zamienne zamiast nowych. Jak duża może być różnica w cenie? Prezentujemy to na poniższym przykładzie.

Pani Marta chce zakupić pakiet ubezpieczeń dla samochodu marki Fiat Bravo z 2010 r. (benzyna, poj. silnika 1368 cm3). Jeżeli zdecyduje się na naprawę pojazdu przy użyciu części oryginalnych, zapłaci 1593 zł. Gdy wybierze zamienniki, cena spadnie do 873 zł.

 • Wysokość udziału własnego

Wyliczając wysokość składki ubezpieczenia AC, ubezpieczyciele biorą pod uwagę wysokość zadeklarowanego przez kierowcę udziału własnego. To kolejny sposób, aby skutecznie obniżyć cenę pakietu polis nawet o kilkaset złotych.

Pani Anna poszukuje ubezpieczenia dla pojazdu Citroen Xsara Picasso z 2004 r. (benzyna, poj. silnika 1587 cm3). Jeżeli zgodzi się ona na udział własny w wysokości 1000 zł w razie wypadku i 10 proc. w przypadku kradzieży, to zamiast 1061 zł, zapłaci 641 zł.

Gdzie szukać atrakcyjnych polis OC i AC?

Aby obniżyć cenę ubezpieczeń OC, AC, NNW i Assistance, warto zakupić je w pakiecie. Zamiast odwiedzin u agentów wybranych towarzystw ubezpieczeniowych, można skorzystać z kalkulatora OC/AC dostępnego pod adresem: https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/. To rozwiązanie jest korzystne z kilku powodów:

 • po wypełnieniu wszystkich pól otrzymasz propozycje od wielu ubezpieczycieli,
 • sprawdzenie cen ubezpieczeń zajmie Ci zaledwie kilka minut,
 • możesz sporo zaoszczędzić dzięki porównaniu cen i zakresu ubezpieczeń (jeżeli kupujesz również ubezpieczenie AC).

Po wybraniu pakietu ubezpieczeń, umowę zawrzesz na odległość. W ten sposób dodatkowo zaoszczędzisz czas – nie będziesz musiał umawiać się na spotkanie z agentem w jego siedzibie czy innym miejscu.

Stefania Stuglik

Dodaj komentarz