Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

kierowca sprawdza od czego zależy cena polisy
 1. Koszt ubezpieczenia zależy od wielu czynników.
 2. Największe różnice w składce OC występują w przypadku młodych i bardzo doświadczonych kierowców.
 3. Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie dodatkowe do OC, zaoszczędzisz kupując kilka polis w pakiecie.
 4. Jeśli chcesz dokładnie sprawdzić cenę polisy, wykonaj indywidualną kalkulację na podstawie swoich danych, np. z pomocą internetowej porównywarki.

Każdy właściciel samochodu musi go ubezpieczyć. OC jest obowiązkowe. Co z innymi możliwościami, czyli autocasco, assistance i NNW? Na jaki pakiet polis warto się zdecydować i ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Jeździsz dużo po Polsce? Przyda ci się assistance. Właśnie kupiłeś nowy lub kilkuletni samochód i boisz się kradzieży czy jego zniszczenia? Zdecyduj się na autocasco. Jeżeli często podróżuje z Tobą dużo osób, do OC warto dokupić NNW i w ten sposób zapewnić pasażerom finansowe wsparcie, gdyby doszło do wypadku. Mimo że chcesz skorzystać z wymienionych ubezpieczeń, obawiasz się kosztów? Sprawdziliśmy, jak można obniżyć składkę za ubezpieczenie samochodu.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ile kosztuje OC samochodu?

Przedział cen jest ogromny. Polisę OC na samochód można kupić nawet za niecałe 300 zł, ale są to rzadkie sytuacje – na takie ceny mogą liczyć jedynie najbardziej doświadczeni kierowcy, którym nigdy nie przytrafiła się żadna szkoda. Na drugim końcu są auta, dla których OC może kosztować nawet 4 000 zł. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Średnia cena OC w III kwartale 2022 roku wyniosła 497 zł – wynika z naszego podsumowania cen OC. Polisy staniały w stosunku do III kwartału roku ubiegłego o 17,7%. To jednak mało precyzyjna wskazówka dla kierowców, którzy chcą kupić OC – rozpiętości w cenach mogą być bardzo duże.

Jakie czynniki mają wpływ na cenę OC?

Skoro ubezpieczenie OC może kosztować zarówno symboliczną kwotę, jak i zbliżać się do średniej krajowej netto, wielu właścicieli samochodów pyta, czy mogą oni w jakiś sposób wpłynąć na wysokość składki. Jak brzmi odpowiedź? Jak najbardziej – Ty również możesz obniżyć wysokość składki OC. Cena OC zależy od właściciela pojazdu oraz ubezpieczanego samochodu.

1. Jak dane o właścicielu wpływają na cenę OC?

Informacje o właścicielu (i kierowcach), jakie firmy ubezpieczeniowe uwzględniają przy wyliczaniu składki OC, to:

 • Historia ubezpieczenia – to jeden z ważniejszych czynników przy ustalaniu ceny OC. Im dłuższa historia ubezpieczenia i mniej szkód, tym tańsza polisa.
 • Miejsce zamieszkania – mieszkańcy największych miast muszą się przygotować na wyższe OC, gdyż jest tam większy ruch i – co za tym idzie – wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia szkody.

W III kwartale 2022 r. OC auta zarejestrowanego w Gdańsku kosztowało średnio 681 zł i było droższe od obowiązkowego ubezpieczenia samochodu z Opola aż o 53% (445 zł). A jak kształtowały się średnie składki OC dla innych mieszkańców miast wojewódzkich?

Miasto wojewódzkieCena OC
Opole445 zł
Rzeszów472 zł
Katowice483 zł
Białystok489 zł
Lublin490 zł
Kielce496 zł
Olsztyn507 zł
Kraków521 zł
Bydgoszcz522 zł
Gorzów Wielkopolski538 zł
Poznań571 zł
Szczecin578 zł
Łódź611 zł
Warszawa624 zł
Wrocław648 zł
Gdańsk681 zł
Mediana cen OC na podstawie danych z III kwartału 2022 r.
 • Wiek kierowcy – młodsi muszą płacić więcej, ponieważ nie mają doświadczenia za kierownicą oraz charakteryzuje ich młodzieńcza brawura.

Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i jednocześnie chcesz z roku na rok płacić coraz mniej za obowiązkową polisę OC, stosuj się do zasad bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy.

2. Jak dane samochodu wpływają na OC?

Na to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, wpływ mają także parametry pojazdu. W formułach używanych do wyliczania składki firmy ubezpieczeniowe uwzględniają m.in. następujące informacje:

 • Marka – niektóre marki są droższe do ubezpieczenia.

Z naszego rankingu wynika, że najdroższe OC kupują zazwyczaj posiadacze BMW (średnio za OC 599 zł) i Audi (542 zł). Najtańsze oferty otrzymują natomiast właściciele Skody (465 zł) i Toyoty (466 zł).

 • Pojemność silnika – im większa pojemność, tym wyższa składka.

W III kwartale br. obowiązkowe ubezpieczenie samochodu z silnikiem powyżej 5 l kosztowało średnio 619 zł, a OC auta z silnikiem o pojemności poniżej 1 l już tylko 400 zł (55% drożej).

 • Rodzaj paliwa – w 2022 roku najbardziej opłaca się mieć samochód elektryczny, najdrożej w OC natomiast wychodzi silnik diesla (odpowiednio za polisę 363 zł i 508 zł w III kwartale).

Chcesz płacić za OC mniej? Wybierz samochód o mniejszej pojemności silnika, omijaj też marki, w przypadku których firmy ubezpieczeniowe proponują mniej korzystne warunki cenowe.

Jaka jest cena ubezpieczenia nowego samochodu?

Ubezpieczyciele, ustalając składki, oceniają ryzyko wystąpienia szkody. W przypadku nowych samochodów ryzyko kolizji jest wysokie, ponieważ panuje przekonanie, że nowe auta trzeba przetestować, a to może grozić wypadkiem. Nieco starsze samochody są tańsze do ubezpieczenia, ale już np. piętnastoletnie są droższe niż trzyletnie.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu z salonu? Jeżeli korzystasz z nowego pojazdu i chcesz sprawdzić, ile zapłacisz, skorzystaj z naszego kalkulatora OC. Otrzymasz propozycje wyliczone specjalnie dla Ciebie, które będziesz mógł porównać pod względem ceny.

Oblicz składkę OC/AC na nowy samochód

Jak dużo zapłacisz za OC bez zniżek w 2022 roku?

Koszt OC dla kogoś, kto dopiero zaczyna karierę kierowcy, jest wysoki. Najczęściej to młode osoby, które dopiero co uzyskały prawo jazdy. Niski wiek kierowcy potęguje zwyżkę, bowiem dla towarzystw ubezpieczeniowych oznacza większe ryzyko wystąpienia szkody. OC dla takich kierowców może kosztować nawet 4 000 zł. Dla starszych osób, które zaczynają ubezpieczać samochód, stawki nie będą aż tak wysokie, ale mogą być droższe nawet o 100% w porównaniu do kierowców z pełnymi zniżkami.

Jak młodzi kierowcy mogą zaoszczędzić na OC? Zakres ochrony, jaką daje to ubezpieczenie, jest narzucony ubezpieczycielom przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. To powoduje, że każda firma ubezpieczeniowa w praktyce oferuje to samo.

Ile kosztuje miesięczne OC?

OC na 30 dni, czyli tzw. krótkoterminowe może być zawarte przez komis, osoby, które sprowadziły samochód z zagranicy i zamierzają go zarejestrować, właścicieli aut zabytkowych oraz wolnobieżnych. Koszt to ok. 75 zł na 30 dni w przypadku samochodów osobowych i ok. 100 zł w przypadku ciężarowych.

Uwaga! Ubezpieczenie OC na miesiąc to produkt, którego nie można kupić za pośrednictwem kalkulatora online. Aby wyeliminować przypadki, że kierowca niesłusznie korzysta z OC krótkoterminowego, takie ubezpieczenie można nabyć dopiero po kontakcie z ubezpieczycielem.

Jaki jest koszt AC?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, a dokładniej AC? Składkę AC – podobnie, jak OC – determinuje historia ubezpieczenia kierowcy oraz rodzaj samochodu. Dodatkowo duże znaczenie ma tu wartość pojazdu. Im droższe auto, tym wyższa składka.

Najniższe składki AC mogą wynosić nawet 2% sumy ubezpieczenia, czyli przy wartości pojazdu np. 40 000 zł, składka wyniesie 800 zł.

Cenę ubezpieczenia AC również można sprawdzić, korzystając z zamieszonego na naszej stronie kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych. To ubezpieczenie dodatkowe jest oferowane w pakiecie z OC.

Oblicz składkę OC/AC na swój samochód

Co ma wpływ na składkę AC?

AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, a więc jego zakres ustalany jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Warto sprawdzić zakres AC, a nie tylko kierować się najniższą składką. Ważne, aby nie wprowadzono udziałów własnych oraz aby amortyzacja była zniesiona. Dobrze też, aby w zakresie była stała i nieredukcyjna suma ubezpieczenia. Oznacza to wyższy koszt, ale ochrona pojazdu jest kompletna i przy ewentualnej szkodzie zagwarantuje jej sprawną likwidację, bez dopłaty z własnej kieszeni.

Ustalając wysokość składki ubezpieczenia AC, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również ryzyko uszkodzenia czy kradzieży pojazdu. Ważne są:

 • Miejsce parkowania samochodu. Z wyższą składką muszą liczyć się kierowcy zostawiający samochód na niestrzeżonym parkingu.
 • Liczba i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych. Najczęściej ubezpieczyciele wymagają co najmniej dwóch zabezpieczeń.

W niektórych OWU można przeczytać, że firma ubezpieczeniowa uzależnia objęcie pojazdu ochroną od montażu dodatkowych zabezpieczeń antykradzieżowych.

Jaka jest cena mini AC?

Mini AC jest wersją AC o okrojonym zakresie. Ubezpieczyciel nie odpowiada za częściowe uszkodzenia pojazdu. Ochrona obejmuje natomiast kradzież, szkody pogodowe tj. gradobicie czy zderzenie ze zwierzęciem. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu – mini AC? Jest ono dużo tańsze niż pełne AC. W niektórych towarzystwach cena zależy od wartości pojazdu, ale są też ubezpieczyciele, którzy oferują stałe stawki Mini AC i są one w granicach 200-300 zł.

Ciekawą ofertę dla właścicieli samochodów zainteresowanych zakupem ubezpieczenia AC mini przygotowała firma Link4, która produkt ten sprzedaje pod nazwą Smart Casco. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od dodatkowych ryzyk u tego ubezpieczyciela? Cena jest uzależniona od rodzaju zdarzenia oraz wartości pojazdu. Przykładowe warianty prezentujemy w poniższej tabeli.

Wartość pojazdu
Wariant ubezpieczenia
KradzieżŻywiołyKradzież
Żywioły
Szkoda całkowita
Żywioły
Szkoda całkowita
Kradzież
Żywioły
Do 15 000 zł59 zł119 zł139 zł169 zł209 zł
Od 15 000 do 25 000 zł69 zł169 zł189 zł219 zł324 zł
Od 25 000 do 40 000 zł79 zł219 zł239 zł274 zł424 zł
Oferta aktualna 18.10.2022 r.

Porównaj oferty AC mini innych ubezpieczycieli

Jaki jest koszt assistance?

Assistance przydaje się osobom, które dużo podróżują. Jest to pomoc przy awarii, wypadku, kradzieży. Można liczyć na holowanie, pojazd zastępczy czy kontynuowanie podróży. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu – assistance?

Cena assistance zależy od zakresu ochrony – im więcej dni pojazdu zastępczego, im większa odległość holowania, tym wyższa składka. Ceny za assistance zaczynają się od 70 zł, a najdroższe warianty z zakresem na Polskę mogą kosztować ok. 300 zł. Cena zależy także w niektórych towarzystwach od wieku pojazdu.

Czy assistance za granicę jest droższy?

Assistance można wykupić na Polskę, ale także rozszerzyć zakres o Europę. Jest to wyższy koszt, ale dla osób, które planują zagraniczną podróż, jest to opłacalne. Należy zwrócić uwagę na limit kilometrów. Obecnie najlepsze assistance na rynku nie mają limitów odległości na Europę. Koszt takiego assistance na cały rok zaczyna się od ok. 300 zł.

Jaka jest cena assistance krótkoterminowego?

Ubezpieczenie assistance – w przeciwieństwie do AC – można kupić na okres krótszy niż rok, np. na 7 dni. W tym przypadku cena za jeden dzień ochrony może być jednak wyższa niż przy zakupie assistance na okres 12 miesięcy.

Zamiast zakupu polisy rocznej assistance razem z OC, można zawrzeć umowę assistance tylko na czas wyjazdu. Na rynku są oferty na 7, 15 i 30 dni. Ich koszt zaczyna się od 80 zł. Im lepszy zakres i dłuższa podróż, tym drożej. Warto jednak przemyśleć polisę assistance na cały rok, bowiem assistance krótkoterminowy może nie mieć tak szerokiego zakresu ochrony jak roczny.

Jaki jest koszt NNW i czy opłaca się je wykupywać?

NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, jest jednym z najczęściej dokupowanych do OC produktów. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu NNW, z którego kierowca i pasażerowie otrzymają odszkodowanie w razie wypadku?

Koszt nie jest wysoki – ceny zaczynają się od 20 zł na rok. Przy zakupie NNW warto sprawdzić sumę ubezpieczenia. Najniższa to 5 000 zł. Są także ubezpieczyciele, którzy oferują NNW na sumę 100 000 zł. Różnica w ewentualnym świadczeniu byłaby ogromna. Z tego względu warto wybrać sumę ubezpieczenia dopasowaną do swoich możliwości finansowych.

Jaka jest różnica w składce OC między młodymi a doświadczonymi kierowcami?

Jak wcześniej informowaliśmy, koszt OC dla młodych kierowców jest dużo wyższy niż dla starszych. W III kwartale 2022 roku średnia cena OC dla osiemnastolatków wyniosła 1872 zł.

Najtańszymi polisami mogły cieszyć się osoby w wieku 61 lat, średnio było to 426 zł. Starsi kierowcy płacili więc ponad czterokrotnie mniej za OC.

Ile musi zapłacić za OC młody kierowca?

Nie tylko osoby, które skończyły 18 lat, muszą płacić wysokie składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe definiują młodego kierowcę nawet do 26 roku życia, co przekłada się na cenę OC. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla takiego kierowcy?

Z rankingu cen OC wynika, że dopiero po 30. roku życia stawki plasują się w kwocie średnio 450 – 550 zł. Najmłodsi zaczynają od płacenia składki w wysokości ok. 1900 zł.

Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu ze współwłaścicielem?

Składka OC jest zależna od historii ubezpieczeniowej właściciela pojazdu. Jeżeli pojazd ma też współwłaściciela, także i jego historia ma wpływ na składkę. Jeżeli współwłaścicielem jest osoba młoda, składka będzie wyższa. Jeżeli ma na koncie szkody, składka także poszybuje w górę.

Dodanie współwłaściciela bezszkodowego obniży natomiast składkę właścicielom bez historii ubezpieczenia. Przykładowo, 18-letni właściciel Skody z silnikiem 1.6 l z 2010 roku zapłaci 1536 zł za OC, jednak jeżeli dopisze do dowodu doświadczonego kierowcę (swojego ojca w wieku 45 lat), składka obniży się do 924 zł. Należy jednak pamiętać, że jeżeli wydarzy się szkoda, będzie ona obciążać zarówno właściciela, jak i współwłaściciela pojazdu.

Oblicz składkę OC/AC

FAQ – najczęściej zadawane pytania o cenę ubezpieczenia samochodu

 1. Jak działa ubezpieczenie zniżek i czy warto je kupić?

  Kierowcy, którzy dużo jeżdżą, a jednocześnie dotychczas nie spowodowali kolizji czy wypadku, mogą rozważyć zakup ubezpieczenia zniżek. To produkt, dzięki któremu w razie spowodowania szkody nie stracą wypracowanych już zniżek. Mimo że oferta wydaje się kusząca, to warto pamiętać, że działa ona wyłącznie w tej firmie ubezpieczeniowej, w której klient wykupi ochronę zniżek. Konkurencyjny ubezpieczyciel nie uwzględni tej ochrony.

 2. Czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS)?

  BLS to program, do którego należy duża część ubezpieczycieli. Funkcjonowanie tego programu jest korzystne zarówno dla poszkodowanych kierowców (np. w kolizjach drogowych), jak i sprawców. Jeżeli Twój ubezpieczyciel oferuje BLS, to po zdarzeniu możesz skontaktować się tylko z nim. To on wypłaci Ci odszkodowanie, a następnie rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy.

 3. Czy warto kupić najszerszy zakres ubezpieczenia AC?

  To zależy od Twoich potrzeb. Jeżeli właśnie wyjechałeś z salonu nowym samochodem, szeroka ochrona Ci się przyda. Użytkując jednak np. 10- czy 15-letni pojazd, możesz w mniejszym stopniu zwracać uwagę na szkody w rodzaju zarysowań czy wgnieceń karoserii. Wówczas nie warto przepłacać. Można natomiast rozejrzeć się za ubezpieczeniem AC mini, które chroni przed najpoważniejszymi szkodami, w tym szkodą całkowitą.

 4. Jakie usługi wchodzą w skład assistance?

  Zakres świadczeń oferowanych w ramach assistance jest bardzo szeroki. Z reguły firmy ubezpieczeniowe proponują kierowcom: assistance komunikacyjny (np. holowanie, dowóz paliwa, naprawa na miejscu zdarzenia), assistance medyczny (pomoc lekarza i pielęgniarki po wypadku), assistance prawny (pomoc adwokata po wypadku) i informacyjny (telefoniczne udzielenie informacji o najbliższych warsztatach czy stacjach paliw).

 5. Czy ubezpieczenie NNW chroni też pasażerów?

  Dla tej polisy dostępne są dwie opcje, w ramach których z ochrony może korzystać tylko kierowca lub kierowca i pasażerowie. Jeżeli zdecydujesz się na drugi wariant, to ubezpieczyciel wypłaci świadczenie kierowcy i pasażerom, jeżeli w wyniku wypadku będą oni niezdolni do pracy, będą musieli przejść uciążliwe leczenie lub doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu. Polisa działa także po śmierci osoby ubezpieczonej - wówczas gwarantuje wypłatę świadczenia osobom bliskim.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments