Krótkoterminowe ubezpieczenie assistance – na 7, 14 lub 30 dni


jazda samochodem

Assistance krótkoterminowe – co warto wiedzieć?

 • Assistance krótkoterminowe to polisa assistance, którą można kupić na okres krótszy niż rok. Z reguły jest to 7, 15 lub 30 dni.
 • Krótkoterminowe assistance przydaje się szczególnie w przypadku zagranicznych podróży autem. Z kolei assistance mini często jest dodawane bezpłatnie do całorocznego OC lub AC.
 • Ubezpieczenie assistance na 7 czy 30 dni nie jest drogie. Polisę można kupić bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony internetowej ubezpieczyciela.
 • Assistance krótkoterminowe od assistance mini różni się m.in. zakresem ochrony. W przypadku pierwszego produktu jest on szerszy.

Krótkoterminowe assistance to zawierane na określoną liczbę dni ubezpieczenie, które zapewnia taki sam zakres ochrony jak całoroczna polisa – tylko przez krótszy czas. Kiedy warto zdecydować się na zakup takiego wariantu, a kiedy lepiej wybrać pełne assistance? Odpowiadamy.

Jeśli często jeździsz samochodem, na pewno choć raz spotkało Cię nieprzewidziane utrudnienie – nagła awaria, brak paliwa w baku czy rozładowany akumulator. O ile byłeś blisko domu i mogłeś poprosić o pomoc kogoś zaufanego, nie przysporzyło Ci to pewnie zbyt wielu zmartwień. Ale pomyśl, jak by to wyglądało, gdybyś znajdował się w dalekiej trasie, np. za granicą, nie znając miejscowego języka? W takiej sytuacji opłaca się mieć assistance krótkoterminowe.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Czym jest assistance krótkoterminowe?

Assistance to produkt ubezpieczeniowy, którego zakup jest dobrowolny. Zapewnia doraźną pomoc ubezpieczyciela w konkretnych sytuacjach, z którymi jako kierowca możesz spotkać się na drodze nie raz.

Całoroczne assistance może się okazać przydatne, jeśli często pokonujesz długie trasy, np. jeździsz w delegacje służbowe lub wykonujesz usługi na terenie całej Polski i dojeżdżasz do klientów. Assistance krótkoterminowe jest dobrą opcją na krótki, wcześniej zaplanowany wyjazd – chociażby na wakacje spędzane na drugim końcu Polski lub za granicą.

Przykład 1:

Pani Agnieszka długo przygotowywała się do wyjazdu samochodem na wakacje. Jednak tuż po przekroczeniu granicy pojazd odmówił posłuszeństwa. Na szczęście przed wyjazdem kupiła 14-dniowe assistance. Po kontakcie z ubezpieczycielem nie musiała długo czekać na pomoc. Już w krótkim czasie pojawili się specjaliści, którzy odholowali auto do najbliższego warsztatu i przystąpili do naprawy. Pani Agnieszka wraz z całą rodziną została skierowana do hotelu, w którym to spędziła dwie noce. Po tym czasie odzyskała w pełni sprawny samochód i ruszyła w dalszą drogę – nie ponosząc przy tym żadnych kosztów poza ceną samego assistance krótkoterminowego.

Na co zwrócić uwagę, kupując assistance krótkoterminowe?

Aby krótkoterminowe assistance spełniło swoją funkcję i zapewniło Ci pomoc we wszystkich niespodziewanych sytuacjach, które mogą Ci się przytrafić w trasie, przejrzyj umowę pod kątem następujących kwestii:

 • lista zdarzeń objętych polisą – w najbardziej podstawowym wariancie będzie to na pewno kolizja drogowa, w tych rozszerzonych również awaria pojazdu oraz jego kradzież. Przy okazji zapoznaj się z dokładnymi definicjami tych pojęć przygotowanymi przez ubezpieczyciela. Assistance zapewnia pomoc jedynie w ściśle określonych przypadkach, zatem każdy szczegół jest istotny;
 • zakres terytorialny – po pierwsze, upewnij się, czy polisa w ogóle obowiązuje poza granicami Polski. Po drugie, przeczytaj sekcję z wyłączeniami, gdyż towarzystwa często wyłączają ochronę ubezpieczeniową w takich państwach, jak Rosja, Ukraina, Białoruś czy Mołdawia;
 • limit kilometrów dla holowania – to kluczowa wartość w przypadku krótkoterminowego assistance. Koniecznie sprawdź, czy liczba kilometrów jest na tyle duża, by pokryć całą trasę podróży. Możesz też zdecydować się na opcję bez limitu kilometrów, o ile taka będzie aktualnie dostępna;
 • limity dla pozostałych usług – mowa tu chociażby o tym, ile razy możesz korzystać z konkretnych usług (np. zmiany koła czy doładowania akumulatora), a także jakie limity kwotowe masz do wykorzystania w ramach polisy (np. na noclegi, transport medyczny czy hospitalizację);
 • okres karencji – ubezpieczenie może zacząć obowiązywać od razu lub dopiero po kilku dniach od zawarcia umowy;
 • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – podobnie jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia, towarzystwo może sobie zastrzec w umowie konkretne sytuacje, w których jest zwolnione z udzielenia pomocy właścicielowi pojazdu Najczęściej dotyczy to rażącego niedbalstwa i celowego działania, ale mogą też pojawić się inne wyłączenia.

Miej na uwadze to, że ubezpieczyciele mogą wyłączyć ofertę krótkoterminowego assistance dla pewnych pojazdów – głównie tych starszych, które stanowią dla nich największe ryzyko. Jeśli Twoje auto ma 10-15 lat lub więcej możesz natrafić na problemy ze znalezieniem polisy albo na wyższe ceny niż te dla młodszych samochodów – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Czy można kupić assistance krótkoterminowe dla aut powyżej 15 lat?

To zależy od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają zakup assistance dla starych samochodów powyżej 15 lat. Dzięki temu właściciele nawet wieloletnich aut mogą wykupić dodatkową ochronę przed wyjazdem na urlop w Polsce lub za granicą. Obecnie w  ofercie assistance dla samochodów powyżej 15 lat mają:

 • Allianz – oferta dla pojazdów, których wiek jest niższy niż 18 lat,
 • Aviva – brak ograniczeń wiekowych.
 • Link4 – brak ograniczeń wiekowych pojazdu,
 • mtu24 – brak ograniczeń wiekowych pojazdu,
 • Proama – w wariancie Assistance Wypadkowy brak ograniczeń wiekowych pojazdu,
 • PZU – brak ograniczeń wiekowych pojazdu.

Na jaką ochronę możesz liczyć, kupując assistance krótkoterminowe?

W przypadku nieobowiązkowych ubezpieczeń pojawia się zawsze jedno pytanie: czy na pewno mi się to przyda? Wszystko zależy od tego, na jaką formy pomocy ubezpieczyciela możesz liczyć. Podzieliliśmy je na trzy grupy.

Pomoc technicznaPomoc finansowo-medycznaPomoc prawno-informacyjna
Naprawa samochodu na miejscu zdarzenia lub w najbliższym warsztacieNocleg na czas naprawy samochoduWsparcie prawnika, gdy przypadkowo uszkodzisz czyjeś mienie lub padniesz ofiarą złodzieja
Usługa holowania na określonym dystansieHospitalizacja we wszystkich lub wybranych placówkachPomoc w znalezieniu konkretnego miejsca lub usługi, np. najbliższego warsztatu, hotelu z wolnymi pokojami, punktu medycznego czy czynnej apteki
Samochód zastępczyTransport (w tym medyczny) do domuUsługi tłumaczeniowe za granicą
Szybka, doraźna pomoc na drodze – dostarczenie paliwa, wymiana koła czy też podładowanie akumulatora
Kierowca umożliwiający kontynuowanie podroży w sytuacji, gdy po drodze doznasz urazu uniemożliwiającego prowadzenie pojazdu

Assistance krótkoterminowe jest zazwyczaj dostępne w kilku wariantach: podstawowym, rozszerzonym i maksymalnym. Im wyższy pakiet, tym szerszy zakres ochrony, ale i wyższa cena.

W ofercie których towarzystw znajdziesz assistance krótkoterminowe?

Krótkoterminowe assistance, w przeciwieństwie do OC, jest w Polsce nieobowiązkowe – choć może okazać się przydatne. Ze względu na specyfikę tego produktu nie wszyscy ubezpieczyciele mają go w swojej ofercie. Gdzie na pewno uda Ci się kupić to ubezpieczenie? Znajdziesz je chociażby w takich towarzystwach, jak Link4, Generali, Uniqa, Warta czy HDI.

Oblicz składkę OC z assistance

Ze względu na nieobligatoryjny charakter assistance krótkoterminowego, każdy ubezpieczyciel oferuje odmienne warunki. Zanim zdecydujesz się na konkretny wariant, dokładnie zapoznaj się ze szczegółami, aby wybrać takie opcje, które rzeczywiście Ci się przydadzą.

Ile zapłacisz za assistance krótkoterminowe?

Jako że umowa krótkoterminowego assistance jest zawierana na konkretną liczbę dni (najczęściej 7, 14 lub 30), ostateczna cena jest zależna od tego, ile ich będzie. Ale nawet w przypadku tych dłuższych wariantów nie jest to zwykle duża kwota. Na cenę wpływa też oczywiście zakres ochrony.

Koszt zakupu 7-dniowej polisy assistance mieści się zazwyczaj w przedziale 40-100 zł. Za dłuższe trzeba będzie zapłacić odpowiednio więcej.

Jaka jest różnica między assistance krótkoterminowymi a mini ASS?

Przy kupowaniu obowiązkowego OC otrzymałeś od ubezpieczyciela gratis w postaci pakietu assistance? Dobrze przyjrzyj się umowie, gdyż najpewniej było to tzw. mini ASS. Co to oznacza?

Mini assistance to polisa, która co prawda jest ważna przez cały rok (w odróżnieniu od krótkoterminowego assistance), jednak w znacznie bardziej ograniczonym zakresie. Najczęściej zapewnia holowanie na krótkim dystansie oraz pomoc w przypadku kolizji drogowej – i niewiele poza tym. Co więcej, mini ASS z reguły obowiązuje jedynie na terytorium Polski. Nie zda się zatem na nic podczas zagranicznego wyjazdu.

W efekcie nie możesz liczyć na pomoc w każdej sytuacji, która Ci się przytrafi, a zaledwie w ich niewielkim ułamku. To właśnie z tego powodu towarzystwa dorzucają mini ASS za darmo.

Jak kształtują się ceny OC z mini i pełnym assistance?

Jak już wspomnieliśmy, towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj dorzucają do OC okrojoną wersję assistance, czyli mini ASS. Nie jest to jednak standardem. Jaka może być różnica w cenie OC z mini ASS i pełnym assistance? Przyjrzyjmy się następującemu przykładowi.

Przykład 2:

Pan Artur z Tomaszowa Mazowieckiego jest właścicielem Skody Octavii w benzynie z silnikiem o pojemności 1395 cm3. Ma 46 lat, 28 lat doświadczenia w prowadzeniu pojazdu i 0 poważnych stłuczek na koncie, które mogłyby skutkować wypłatą odszkodowania. Zobaczmy, ile za OC zapłaciłby pan Tomasz, gdyby chciał kupić je w zestawie z mini ASS.

Ile kosztuje OC w pakiecie z mini assistance?

TowarzystwoOCACNNWMini assistanceCena
Balcia Insurance+--+430 zł
Beesafe+--+459 zł
Link4+--+454 zł
TUZ Ubezpieczenia+--+474 zł
Trasti+--+485 zł
mtu24.pl+--+493 zł

Kalkulacja z 28.01.2022 r.

Oblicz składkę OC z assistance

Natomiast teraz przyjrzyjmy się ofertom z pełnym assistance. Z jakimi cenami spotkał się pan Tomasz?

Ile kosztuje OC w pakiecie z pełnym assistance?

TowarzystwoOCACNNWPełne assistanceCena
Uniqa+--+444 zł
Trasti+--+485 zł
Beesafe+-++539 zł
mtu24.pl+--+543 zł
Balcia Insurance+--+561 zł
Benefia+--+569 zł

Kalkulacja z 28.01.2022 r.

Jak widać, różnica między cenami OC z pełnym i mini ASS wyniosła od 13 zł do 76 zł – czyli niewiele. W przypadku pana Tomasza zakup pełnego, całorocznego assistance opłaca się zatem bardziej niż wybór jego podstawowego wariantu.

Pamiętaj o tym, że przy kupowaniu kilka produktów ubezpieczeniowych jednocześnie, możesz najpewniej liczyć na pewien rabat. Sprawdź to przy okazji kupowania nowego OC. A być może okaże się, że zakup pełnego assistance jest najkorzystniejszą opcją – nawet jeśli będziesz z niego korzystać jedynie przez ułamek roku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance krótkoterminowe

 1. Jakie assistance krótkoterminowe wybrać na zagraniczny wyjazd?

  Takie, które pozostaje w mocy poza terytorium Polski i którego limit kilometrów holowania będzie wystarczający, aby sprowadzić samochód do kraju. Możesz też pokusić się o zakup assistance bez limitu kilometrów, które będzie obowiązywać na obszarze całej Europy – ale takie opcje są znacznie mniej dostępne.

 2. Czy każdy ubezpieczyciel oferuje taki sam zakres ochrony?

  Nie. W przypadku ubezpieczeń nieobligatoryjnych towarzystwa mają pełną swobodę w ustalaniu zakresu ochrony ubezpieczeniowej dla konkretnych pakietów.

 3. Jak zgłosić zdarzenie w ramach krótkoterminowego assistance?

  Kieruj się wskazówkami znajdującymi się OWU lub na stronie internetowej Twojego ubezpieczyciela. Pamiętaj o tym, że towarzystwo może odmówić udzielenia pomocy, jeśli przystąpisz do działania przed poformowaniem o wystąpieniu zdarzenia. Jeśli chcesz mieć pewność, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty, zacznij od telefonu do centrum alarmowego i kieruj się wskazówkami otrzymanymi od dyspozytora.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x