Krótkoterminowe ubezpieczenie assistance

Krótkoterminowe ubezpieczenie assistance


[Głosów: 9   Average: 4/5]

Wybierasz się na wczasy za granicę samochodem? Nawet, gdy wykażesz się dużą ostrożnością, możesz zatrzasnąć kluczyki w samochodzie lub pojazd może ulec awarii. Właśnie w takich sytuacjach przydaje się krótkoterminowe ubezpieczenie assistance.

Ubezpieczenie assistance (ASS) jest ubezpieczeniem dobrowolnym, co oznacza, że każdy właściciel pojazdu samodzielnie ocenia, czy jest mu ono potrzebne. Najczęściej za niewielką opłatą ubezpieczenie ASS można zakupić w pakiecie wraz z ubezpieczeniami OC i AC, ale towarzystwa ubezpieczeniowe mają w ofercie także polisy krótkoterminowe.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Co to jest i jak działa krótkoterminowy assistance?

Ubezpieczenie assistance zapewnia ubezpieczonemu kierowcy pomoc w sytuacjach określonych w umowie. Zakres pomocy zależy od wykupionego pakietu. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe proponują pomoc techniczną i medyczną, ale dostępne są także warianty rozszerzone o pomoc prawną i informacyjną.

Jeżeli w czasie podróży w Polsce lub za granicą Twój pojazd ulegnie awarii, a zakres polisy ASS będzie obejmował pomoc techniczną, wystarczy, że skontaktujesz się z ubezpieczycielem. Wówczas to on zadba o holowanie i naprawę pojazdu oraz poniesie wszelkie koszty.

ASS krótkoterminowy – co powinien zapewniać?

Im szerszy zakres ubezpieczenia assistance, tym lepiej. Kierowca może mieć, że otrzyma niezbędną pomoc, gdy będzie ona konieczna. Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale wiedzą, że potrzeby kierowców są różne, proponują zróżnicowane pakiety. Najważniejsza jest oczywiście pomoc techniczna. Może ona obejmować np. wymianę koła i akumulatora na miejscu oraz holowanie pojazdu po awarii. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach takiej pomocy proponują także samochód zastępczy. Aby ubezpieczenie assistance dawało poczucie bezpieczeństwa, ubezpieczyciel w umowie powinien też zapewniać pomoc:

  • medyczną – wówczas będziesz mógł liczyć choćby na transport do szpitala czy zorganizowanie wizyty lekarskiej w domu,
  • prawną – przydaje się w sytuacji, gdy za granicą uszkodzisz cudze mienie lub zostaniesz okradziony,
  • informacyjną – w rozmowie z konsultantem towarzystwa ubezpieczeniowego dowiesz się m.in. gdzie w pobliżu znajdują się warsztaty samochodowe.

Wybierając ubezpieczenie ASS, zwróć uwagę na wyłączenia. W OWU każdy ubezpieczyciel wymienia sytuacje, w których jego odpowiedzialność zostanie wyłączona lub ograniczona. W przypadku assistance częstą praktyką jest wskazywanie odległości, na którą pojazd po kolizji lub wypadku będzie holowany. Przykładowo w pakiecie podstawowym może to być 100 km, a w rozszerzonym już 400 km.

ASS krótkoterminowy – gdzie kupić i ile kosztuje?

Ubezpieczenie assistance krótkoterminowe to ubezpieczenie oferowane na kilka lub kilkanaście dni, np. 7 i 14. Mimo że polisa ASS nie jest obowiązkowa, to jest bardzo popularna wśród kierowców, bo za niewielką kwotę mogą oni skorzystać z fachowej pomocy w sytuacjach awaryjnych. Z tego też względu większość towarzystw ubezpieczeniowych ma w sprzedaży krótkoterminowe ubezpieczenia ASS. Oferta jest bogata, a to oznacza, że aby wybrać dobrze, konieczne jest porównanie zakresów oferowanej ochrony.

Krótkoterminowe ubezpieczenie assistance nie jest drogie, a cena jest ściśle uzależniona od zakresu ochrony. Z tego względu nie kieruj się wyłącznie wysokością składki, ale sprawdź, co otrzymasz w zamian. Przykładowo za ubezpieczenie na 7 dni obejmujące Polskę i Europę w AXA Direct zapłacisz: 39 zł w wariancie ekonomicznym, 73 zł w wariancie standardowym i 105 zł w standardzie premium.

ASS krótkoterminowe czy całoroczne – co się bardziej opłaca?

Samochód użytkujesz bardzo intensywnie? Często zdarzają Ci się wyjazdy za granicę? Zakup ubezpieczenia ASS całorocznego będzie Ci się bardziej opłacać niż korzystanie z polis krótkoterminowych. Po pierwsze nie będziesz przepłacać, bo polisy ASS całoroczne są tańsze od krótkoterminowych, jeżeli wziąć pod uwagę koszt jednego dnia ochrony. Po drugie ominą Cię formalności związane z zawieraniem kolejnych umów.

Stefania Stuglik
0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments