Krótkoterminowe ubezpieczenie assistance – na 7, 14 lub 30 dni


jazda samochodem
 1. Assistance krótkoterminowe to polisa assistance, którą można kupić na okres krótszy niż rok. Z reguły jest to 7, 15 lub 30 dni.
 2. Krótkoterminowe assistance przydaje się szczególnie w przypadku zagranicznych podróży autem. Z kolei assistance mini często jest dodawane bezpłatnie do całorocznego OC lub AC.
 3. Ubezpieczenie assistance na 7 czy 30 dni nie jest drogie. Polisę można kupić bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony internetowej ubezpieczyciela.
 4. Assistance krótkoterminowe od assistance mini różni się m.in. zakresem ochrony. W przypadku pierwszego produktu jest on szerszy.

Wybierasz się na wczasy za granicę samochodem? Nawet, gdy wykażesz się dużą ostrożnością, możesz zatrzasnąć kluczyki w samochodzie lub pojazd może ulec awarii. Właśnie w takich sytuacjach przydaje się krótkoterminowe ubezpieczenie assistance.

Ubezpieczenie assistance (ASS) jest ubezpieczeniem dobrowolnym, co oznacza, że każdy właściciel pojazdu samodzielnie ocenia, czy jest mu ono potrzebne. Najczęściej za niewielką opłatą ubezpieczenie ASS można zakupić w pakiecie wraz z ubezpieczeniami OC i AC, ale towarzystwa ubezpieczeniowe mają w ofercie także polisy krótkoterminowe.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Co to jest i jak działa krótkoterminowy assistance?

Ubezpieczenie assistance zapewnia ubezpieczonemu kierowcy pomoc w sytuacjach określonych w umowie. Zakres pomocy zależy od wykupionego pakietu. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe proponują pomoc techniczną i medyczną, ale dostępne są także warianty rozszerzone o pomoc prawną i informacyjną.

Jeżeli w czasie podróży w Polsce lub za granicą Twój pojazd ulegnie awarii, a zakres polisy ASS będzie obejmował pomoc techniczną, wystarczy, że skontaktujesz się z ubezpieczycielem. Wówczas to on zadba o holowanie i naprawę pojazdu oraz poniesie wszelkie koszty.

Przykład: Pan Dariusz co roku jedzie samochodem na urlop do Słowacji ze swoją rodziną. Kilka lat temu podróżującym przytrafiła się awaria po słowackiej stronie granicy. Okazało się, że niezbędna jest interwencja mechanika samochodowego, a rachunek za holowanie opiewał na wysoką kwotę. To doświadczenie skłoniło pana Dariusza do zapewnienia sobie ochrony ubezpieczeniowej – teraz co roku przed wakacjami nabywa polisę assistance.

ASS krótkoterminowy – co powinien zapewniać?

Im szerszy zakres ubezpieczenia assistance, tym lepiej. Kierowca może mieć, że otrzyma niezbędną pomoc, gdy będzie ona konieczna. Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale wiedzą, że potrzeby kierowców są różne, proponują zróżnicowane pakiety. Najważniejsza jest oczywiście pomoc techniczna. Może ona obejmować np. wymianę koła i akumulatora na miejscu oraz holowanie pojazdu po awarii. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach takiej pomocy proponują także samochód zastępczy. Aby ubezpieczenie assistance dawało poczucie bezpieczeństwa, ubezpieczyciel w umowie powinien też zapewniać pomoc:

 • medyczną – wówczas będziesz mógł liczyć choćby na transport do szpitala czy zorganizowanie wizyty lekarskiej w domu,
 • prawną – przydaje się w sytuacji, gdy za granicą uszkodzisz cudze mienie lub zostaniesz okradziony,
 • informacyjną – w rozmowie z konsultantem towarzystwa ubezpieczeniowego dowiesz się m.in. gdzie w pobliżu znajdują się warsztaty samochodowe.

Wybierając ubezpieczenie ASS, zwróć uwagę na wyłączenia. W OWU każdy ubezpieczyciel wymienia sytuacje, w których jego odpowiedzialność zostanie wyłączona lub ograniczona. W przypadku assistance częstą praktyką jest wskazywanie odległości, na którą pojazd po kolizji lub wypadku będzie holowany. Przykładowo w pakiecie podstawowym może to być 100 km, a w rozszerzonym już 400 km.

Gdzie kupić i ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

Ubezpieczenie assistance krótkoterminowe to ubezpieczenie oferowane na kilka lub kilkanaście dni, np. 7 i 14. Mimo że polisa ASS nie jest obowiązkowa, to jest bardzo popularna wśród kierowców, bo za niewielką kwotę mogą oni skorzystać z fachowej pomocy w sytuacjach awaryjnych. Z tego też względu większość towarzystw ubezpieczeniowych ma w sprzedaży krótkoterminowe ubezpieczenia ASS. Oferta jest bogata, a to oznacza, że aby wybrać dobrze, konieczne jest porównanie zakresów oferowanej ochrony.

Wśród ubezpieczycieli oferujących assistance krótkoterminowe są m.in.: AXA Direct, Generali i Warta. Porównaliśmy propozycje tych firm pod względem: zakresu terytorialnego, zakresu ochrony, limitu kilometrów holowania, maksymalnego wieku pojazdu oraz okresu, na jaki można zakupić ubezpieczenie.

Rodzaj świadczeniaAXA Direct – Assistance w PodróżyGenerali – Assistance Bezpieczny.plWarta – Assistance Podróżnik 15
Zakres terytorialnyPolska lub Polska i EuropaPolska lub Polska i EuropaPolska i Europa
Zakres ochronyWypadek, awaria, kradzież autaWypadek, awaria, kradzież autaWypadek, awaria, kradzież auta
Limit kilometrów holowaniaOd 100 do 350 km – w zależności od wariantu polisyOd 250 do 500 km – w zależności od wariantu polisyOd 100 do 400 km – w zależności od wariantu polisy
Okres, na jaki można kupić polisę7, 15, 30 lub 365 dni7, 15, 30 lub 365 dni15 dni
Maksymalny wiek pojazdu15 lat15 lat i powyżej 15 lat – w zależności od wariantu polisyBrak ograniczeń
Źródło: opracowanie na podst. OWU ubezpieczycieli (7.01.2021 r.).

Ile kosztuje krótkoterminowe ubezpieczenie assistance? Nie jest to produkt drogi, a cena jest ściśle uzależniona od zakresu ochrony. Z tego względu nie kieruj się wyłącznie wysokością składki, ale sprawdź, co otrzymasz w zamian. Przykładowo za ubezpieczenie na 7 dni obejmujące Polskę i Europę w AXA Direct zapłacisz: 39 zł w wariancie ekonomicznym, 73 zł w wariancie standardowym i 105 zł w standardzie premium.

Aby kupić wybrane krótkoterminowe ubezpieczenie assistance, trzeba przejść na stronę ubezpieczyciela. Transakcja zostanie sfinalizowana po określeniu parametrów i opłaceniu składki.

Na co zwrócić uwagę, kupując assistance krótkoterminowe?

Najistotniejszy jest zakres ochrony – od niego zależy, do jakich świadczeń będziesz uprawniony. Jeżeli samochodem podróżujesz głównie za granicę, to szczególną uwagę powinieneś zwrócić na:

 • limit holowania – w przypadku zagranicznych wyjazdów holowanie na odległość 100 czy 200 km to z reguły za mało,
 • wyłączenia terytorialne – wszyscy ubezpieczyciele wskazują w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń kraje, w których nie udzielą pomocy, np. AXA Direct z ubezpieczenia wyłączyła kraje byłego ZSRR (wyjątkami są: Litwa, Łotwa i Estonia),
 • suma ubezpieczenia – Warta ustaliła sumę ubezpieczenia dla assistance krótkoterminowego na 10 000 zł, a to oznacza, że nie pokryje kosztów przekraczających tę kwotę.

Pamiętaj, że informacje zamieszczone na stronie internetowej ubezpieczyciela to za mało. Aby mieć pełen obraz świadczeń i wyłączeń, zapoznaj się dokładnie z zapisami OWU.

ASS krótkoterminowe czy całoroczne – co się bardziej opłaca?

Samochód użytkujesz bardzo intensywnie? Często zdarzają Ci się wyjazdy za granicę? Zakup ubezpieczenia ASS całorocznego będzie Ci się bardziej opłacać niż korzystanie z polis krótkoterminowych. Po pierwsze nie będziesz przepłacać, bo polisy ASS całoroczne są tańsze od krótkoterminowych, jeżeli wziąć pod uwagę koszt jednego dnia ochrony. Po drugie ominą Cię formalności związane z zawieraniem kolejnych umów.

Jeżeli użytkujesz samochód na dłuższych odcinkach tylko w czasie urlopu, to zakup assistance krótkoterminowego może Ci się opłacać nie tylko ze względów finansowych. W ten sposób możesz dobrać polisę do indywidualnych potrzeb, wybierając np. assistance z holowaniem na odległość ponad 1000 km.

Jaka jest różnica między assistance krótkoterminowym a mini assistance?

Assistance krótkoterminowe i assistance mini to dwa różne produkty, z których mogą skorzystać kierowcy. Assistance krótkoterminowe przydaje się podczas dłuższych wyjazdów samochodem w Polsce lub za granicą. Charakterystycznymi cechami tego produktu są:

 • możliwość zakupu polisy w dowolnym momencie na krótki okres, np. 7 czy 15 dni,
 • uproszczony sposób wyliczania składki – z reguły jest ona stała i powiązana z dwoma czynnikami: zakresem terytorialnym i okresem korzystania z ochrony,
 • możliwość wyboru zakresu terytorialnego ochrony – polisa może zapewniać ochronę na terenie Polski lub także innych europejskich krajów.

Z kolei ubezpieczenie assistance mini to okrojona pod względem świadczeń, z których może skorzystać klient wersja standardowego assistance. Częstą praktyką towarzystw ubezpieczeniowych jest oferowanie bezpłatnego mini assistance do ubezpieczeń OC lub AC.

Otrzymałeś do OC lub AC krótkoterminowe assistance mini? Zapoznaj się z OWU tego produktu. Możliwe, że nie będzie on w pełni odpowiadał na Twoje potrzeby, a to z uwagi na ograniczoną liczbę świadczeń, z których będziesz mógł skorzystać.

Ile kosztuje OC z assistance mini lub pełnym?

Mimo że cena nie powinna być kluczowym czynnikiem przy wyborze ubezpieczenia assistance, to wielu kierowców głównie na nią zwraca uwagę. Czy można zapewnić sobie całoroczną ochronę w przystępnej cenie? Sposobem na to jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. Dzięki prezentacji kilkunastu propozycji od różnych ubezpieczycieli będziesz mógł wybrać najkorzystniejszy dla siebie zestaw polis.

Sprawdziliśmy, ile będzie kosztować ubezpieczenie assistance w wersji mini lub pełnej dla 48-letniego kierowcy z Łomży, który użytkuje należącego do niego Forda Mondeo z 2016 r. (benzyna, poj. silnika 1999 cm3). Ile kosztuje assistance dla 48-letniego kierowcy z Łomży?

UbezpieczycielCenaZakres ochrony
Aviva496 zł (assistance mini)Ubezpieczenie uprawnia do pomocy po kolizji. Firma zapewnia holowanie pojazdu do 100 km, a ochrona oferowana jest w Polsce i Europie.
Link4630 zł (assistance mini)Ubezpieczenie zapewnia pomoc po wypadku i kradzieży na terenie Polski. Ubezpieczeni mogą skorzystać z holowania na odległość 100 km.
Benefia665 zł (assistance pełne)Z polisy można skorzystać po awarii, wypadku i kradzieży, do których doszło na terenie Polski i Europy. Holowanie odbywa się do najbliższego ASO.
Wiener694 zł (assistance mini)Z pomocy w ramach assistance skorzystać można po wypadku lub kolizji, do których doszło na terenie Polski lub innego europejskiego kraju. Ubezpieczyciel oferuje holowanie do 150 km w Polsce i do 75 km w Europie.
mtu24.pl756 zł (assistance pełne)Firma ubezpieczeniowa udziela pomocy po wypadku lub awarii, do których doszło na terenie Polski. Holowanie odbywa się na odległość do 150 km.
Kalkulacja z dnia 7.01.2021 r.

Najtańsze ubezpieczenie OC oferowane temu klientowi kosztowało 702 zł. Pod względem ekonomicznym zakup pakietu polis okazał się bardzo korzystny. Jednocześnie najdroższa oferta wcale nie okazała się najkorzystniejsza – w jej ramach kierowca nie mógłby skorzystać z pomocy ubezpieczyciela po kolizji.

Jeżeli kierowca z przykładu często podróżuje za granicę, to żadne z wymienionych ubezpieczeń assistance nie będzie wystarczające. Dlaczego? Z uwagi na limit kilometrów holowania. Aby zapewnić sobie maksymalną ochronę, nie obejdzie się bez zakupu dodatkowej polisy krótkoterminowej.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x