Ile dopłacisz do ceny OC po szkodzie?


monety polskie

Teoretycznie, spowodowanie jednej szkody w OC powinno podnieść twoją składkę na kolejny rok o 10%. Bo o tyle obniża twój ubezpieczyciel zniżki za bezszkodową jazdę. Praktycznie, oferta na kontynuację umowy może opiewać na kwotę… 100% wyższą. Czy ktoś tutaj próbuje cię oszukać?

Absolutnie nie! Jeżeli do tej pory łudziłeś się nadzieją, że zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy są jedynym wyznacznikiem ceny OC, szybko ją porzuć. Przyczyn, dla których cena twojej polisy po szkodzie wzrasta o kilkadziesiąt czy kilkaset procent, może być znacznie więcej.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Bonus/malus a faktyczna cena OC

Gromadzenie zniżek za bezszkodową jazdę (czyli tzw. system bonus/malus) może wyglądać inaczej w każdej firmie ubezpieczeniowej. Każda będzie też stosowała odmienne sankcje w związku ze spowodowaniem przez ciebie szkody.

  • Większość towarzystw odejmie za jedną szkodę 10% lub 20% zniżki.
  • Jeśli w ubiegłym roku kupiłeś pierwsze ubezpieczenie (na obecnej polisie zastosowano stawkę podstawową) możesz być potraktowany surowiej i np. po jednej szkodzie otrzymasz zwyżkę 30% lub większą.

Czy to oznacza faktyczne podwyższenie ceny na kolejny rok o wartość procentową, podaną w tabeli bonus-malus? Niezupełnie…

Przykład

Pan Rafał (40-latek, właściciel Opla Astry z 2005 r., poj. 1,8) zapłacił w ubiegłym roku za OC 554 zł. Miał już wówczas wypracowane 60% zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy (20 lat doświadczenia w prowadzeniu pojazdów i taka sama historia ubezpieczenia OC). Przed dwoma miesiącami spowodował kolizję. Obecny ubezpieczyciel zaproponował mu kontynuację umowy za 1260 złotych. Czyli pan Rafał otrzymał 127% droższą ofertę, niż przed rokiem.

W jeszcze gorszej sytuacji jest 27-letni Konrad – posiadacz takiego samego samochodu, również z pełnymi zniżkami 60%. Po jednej szkodzie z jego winy, obecny ubezpieczyciel wyliczył składkę o prawie 220% wyższą, w wys. 2300 złotych (w ubiegłym roku Konrad płacił 721 zł).

Dlaczego?

  • Taryfa ubezpieczyciela mogła ulec zmianie w czasie obowiązywania polisy (np. stawki zmieniły się dla grupy kierowców, do której należy sprawca szkody). Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą nawet kilka razy w ciągu roku zmienić swoje taryfy, dlatego sugerowanie się zeszłoroczną opłatą za OC może być mylące;
  • towarzystwo wzięło pod uwagę historię ubezpieczenia klienta – łagodniej może być potraktowany kierowca, który ubezpiecza się w danym towarzystwie przez kilkanaście lat i nigdy nie był sprawcą szkody, niż właściciel pojazdu, który jest znacznie młodszy lub na swoim koncie ma już kilka „wpadek” z poprzednich lat;
  • na cenie polisy może zaważyć wielkość szkody. Towarzystwo, które wypłaciło (lub wciąż wypłaca) poszkodowanemu wysokie odszkodowanie z OC sprawcy, prawdopodobnie zechce pozbyć się niechcianego klienta, za pomocą bardzo wysokiej składki na kolejny rok.

Ochrona zniżek, a cena OC po szkodzie

Pomimo wykupienia dodatkowej opcji do OC, tzw. ochrony (lub gwarancji) zniżek, po spowodowaniu szkody, wysokość składki na kolejny rok może wzrosnąć. Jak sama nazwa wskazuje – ubezpieczyciel deklaruje tylko utrzymanie takiej samej wartości zniżek po szkodzie.

Nie oznacza to wcale gwarancji zachowania takiej samej ceny polisy. Tak więc, pomimo, że na następnej umowie będzie widnieć np. 60% zniżek, aktualna oferta będzie się różnić od tej sprzed roku.

Niektórzy właściciele pojazdów, właśnie ze względu na wykupioną opcję zachowania zniżek, zostają w tej samej firmie na kolejny rok. Okazuje się, że większość z nich przepłaca w ten sposób nawet kilkaset złotych. Musimy pamiętać, że każde towarzystwo indywidualnie podchodzi do „szkodowego” klienta. Niektóre mogą być bardziej wyrozumiałe, a tym samym – zaproponują niższą składkę niż obecna firma, nawet po obniżeniu stawki bonus/malus.

Warto również wiedzieć, że szkoda z OC jest zawsze zgłaszana do UFG. Nawet przez towarzystwa, które sprzedały ci dodatkową opcję z ochroną zniżek. A więc np. po dwóch latach, gdy zechcesz zmienić ubezpieczyciela, nowa firma sprawdzi cię w bazie UFG i uwzględni szkodę podczas obliczania składki.

Jak kupić najtańszą polisę OC po szkodzie w ostatnim roku?

Koniecznie sprawdź oferty wielu towarzystw. Zacznij oczywiście od swojego ubezpieczyciela i porównaj proponowaną składkę na przyszły rok z propozycjami innych firm. Pomoże ci w tym np. nasz kalkulator OC. W ten sposób zaoszczędził np. pan Rafał, który znalazł najtańszą ofertę OC za 924 zł, czyli o 336 zł tańszą niż propozycja obecnego ubezpieczyciela. 20-letni Konrad ubezpieczył samochód za pośrednictwem naszej porównywarki za 1225 złotych, a więc w kieszeni pozostało mu 1075 złotych.

Chcesz dowiedzieć się, ile zapłacisz za OC? Wypełniając formularz naszego kalkulatora, uwzględnij w nim szkodę w ostatnim roku i uzupełnij informacje na temat twojej historii ubezpieczenia. System porównywarki przeliczy składki kilkunastu towarzystw, uwzględniając aktualne taryfy każdego z nich. A więc od razu będziesz wiedział, który ubezpieczyciel jest najbardziej tolerancyjny względem ciebie, nawet z jedną szkodą z OC na koncie.

Stefania Stuglik
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Emil Ramus
3 lat temu

Popierdoliło ich
A jak mają wypłacić odszkodowanie to wtedy zaczynają kręcić zanizanie itp
Ostatnia sprawa poszła do sądu nie ma co się z nimi patyczkować

Kasia Wlazło
2 lat temu
Reply to  Emil Ramus

Racja ha poszłam i wygrałam

Grzegorz
10 miesięcy temu
Reply to  Emil Ramus

Dokładnie, trzy lata walczyłem z oszustami ubezpieczeniowymi i WYGRAŁEM !!!

Ela
2 lat temu

To bardzo ciekawe ponieważ nic nie zgadza się z rzeczywistością. Sprawa przedstawia się w ten sposób że mąż w ciągu 1 roku miał delikatną obcierke ze swojej winy. Ubezpieczyciel teraz u którego było ubezpieczenie dał ofertę przedluzeniowa na kwotę 5800 zł gdzie w tamtym roku placilismy 740zl. Więc te wasze przeliczniki nie mają racji bytu z rzeczywistością.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x