Zmiana towarzystwa? Nie zapomnij wysłać wypowiedzenie OC!


wypowiedzenie oc
 • Brak wypowiedzenia polisy OC wykupionej przez nas na rok skutkuje automatycznym przedłużeniem umowy.
 • Wypowiedzenie umowy OC powinno zostać złożone na piśmie, zawierać niezbędne dane oraz być podpisane własnoręcznie przez właściciela/właścicieli.
 • Szablony wypowiedzenia umowy OC możemy znaleźć na stronie internetowej towarzystwa. Wygodnym sposobem sporządzenia dokumentu jest także skorzystanie z generatora wypowiedzenia.
 • Wypowiedzenie umowy OC, którą zawarliśmy w ubiegłym roku, należy złożyć najpóźniej na 1 dzień przed końcem umowy ubezpieczenia.
 • Wypowiedzenie polisy OC zbywcy pojazdu lub automatycznie wznowionej możemy dostarczyć do zakładu ubezpieczeń w dowolnym momencie.

Rozwiązanie umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem jest możliwe tylko w określonych w przepisach sytuacjach. Podpowiadamy, jak skutecznie zmienić ubezpieczyciela oraz wypowiedzieć polisę OC.

Kwestię wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Takiego dokumentu nie możemy więc złożyć w każdym przypadku. Wypowiedzenie OC powinno także zawierać istotne dla towarzystwa ubezpieczeniowego informacje.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Jakie informacje muszą się znaleźć na wypowiedzeniu OC?

Przede wszystkim, wypowiedzenie umowy OC powinno zostać złożone na piśmie.

Brak niektórych danych może spowodować wydłużenie procesu rozwiązania umowy. Pamiętajmy, aby na dokumencie umieścić:

 • dane osobowe i adresowe klienta (imię i nazwisko, adres zamieszkania),
 • datę i miejsce sporządzenia,
 • numer rejestracyjny i markę pojazdu,
 • nazwę i adres firmy ubezpieczeniowej,
 • numer polisy OC,
 • podstawę prawną.

Uwaga! Wniosek o rozwiązanie umowy powinien zostać przez nas własnoręcznie podpisany. Jeśli pojazd posiada więcej niż jednego właściciela, ich podpisy również powinny widnieć na dokumencie.

Czy można skorzystać z gotowego wzoru wypowiedzenia OC i gdzie go szukać?

Szablony wypowiedzenia ubezpieczenia OC możemy znaleźć w Internecie, jak również na stronach ubezpieczycieli. Poszczególne wzory mogą się nieco od siebie różnić, jednak nie powinno to mieć znaczenia dla towarzystwa. Oczywiście, o ile dokument będzie zawierał wszystkie istotne dla towarzystwa informacje.

Chcesz wypowiedzieć umowę OC? Pobierz uniwersalny wzór wypowiedzenia umowy OC

Wzór wypowiedzenia OC pdf. – do pobrania

Podpisany wzór wypowiedzenia umowy OC możesz:

 • wysłać mailem,
 • wysłać przez aplikację,
 • nadać pocztą lub kurierem,
 • podać przez formularz wypowiedzenia,
 • zanieść do agenta ubezpieczeniowego.

Jak działa generator wypowiedzenia OC?

Przy sporządzaniu wypowiedzenia umowy OC pomóc nam może również generator wypowiedzenia, który zawiera dane kontaktowe aż 28 towarzystw ubezpieczeniowych i umożliwia przygotowanie właściwego pisma praktycznie w kilka minut. To narzędzie posiada nie tylko gotowe wzory wypowiedzenia, ale również wszystkie aktualne adresy pocztowe i elektroniczne poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Wygeneruj gotowy dokument wypowiedzenia OC

Zadanie właściciela pojazdu polega jedynie na podaniu danych osobowych oraz danych pojazdu, a gdy wniosek zostanie wygenerowany – podpisaniu i przesłaniu go przez Internet lub za pośrednictwem poczty do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jak wysłać wypowiedzenie umowy OC?

Jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela i spróbować poszukać tańszego OC w innym towarzystwie, możesz wypowiedzieć umowę wychodzenia z domu. Pandemia Covid-19 otworzyła wiele możliwości pozwalających klientom zawrzeć umowę ubezpieczenia OC bez kontaktu z kimkolwiek.

Najwięcej wątpliwości pojawia się zwykle w przypadku sposobu złożenia wypowiedzenia umowy OC. Czy dokument należy dostarczyć osobiście? Na pewno warto, jeżeli tylko mamy taką możliwość. Agent ubezpieczeniowy pomoże nam przygotować druk, sprawdzi jego poprawność i potwierdzi przyjęcie wypowiedzenia OC.

Jeśli jednak chcemy uniknąć takiej wizyty, możemy przesłać wypełniony wniosek za pośrednictwem:

 • operatora pocztowego – Poczty Polskiej lub wybranej firmy kurierskiej,
 • Internetu – można przesłać wypowiedzenie na adres e-mail, który firma ubezpieczeniowa podaje w celach kontaktowych lub skorzystać ze zgłoszenia online dostępnego w strefie klienta (po zalogowaniu się na swoje indywidualne konto na stronie internetowej ubezpieczyciela).

Powinniśmy pamiętać o tym, że przy wysyłaniu wypowiedzenia pocztą, istotna jest data nadania naszego listu. Jeżeli jednak wypowiedzenie ubezpieczenia OC wysyłamy za pośrednictwem firmy kurierskiej, to za dzień złożenia dokumentu uznany zostanie dzień dostarczenia pisma do siedziby ubezpieczyciela.

Pisemne wypowiedzenie e-mailem, pocztą, kurierem lub u agenta zawsze wymaga odręcznego podpisu! Gdy firma oferuje formularz wypowiedzenia z reguły nie ma takiej konieczności.

Gdzie wysłać wypowiedzenie OC?

Poniżej prezentujemy adresy e-mail oraz pocztowe wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych, które przyjmują wypowiedzenia tą drogą.

Towarzystwo UbezpieczenioweAdres e-mail do wysyłki wypowiedzeniaAdres pocztowy
AllianzFormularz Online https://kontakt.allianz.pl/Allianz Polska Departament Obsługi Klienta, ul. Rodziny Hiszpańskich 1, 02-685 Warszawa
Avivabok@aviva.pl
kontakt@aviva.pl
Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA, ul. Inflancka 4b, 00-189 Warszawa
Balciawypowiedzenia@reso.com.plBalcia RESO Europa Serwis, ul. Innowacyjna 1, 16-400 Suwałki
Benefiawypowiedzenia@benefia.plBENEFIA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group, al. Jerozolimskie 162a, 02-342 Warszawa
Compensakorespondencja@compensa.plCOMPENSA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., Vienna Insurance Group, ul. Aleje Jerozolimskie 162, 02-342 Warszawa
ERGO HestiaFormularz Online
ihestia.ergohestia.pl
Grupa Ergo Hestia, ul. Hestii 1, 81-731 Sopot
Euroinsbiuro@eins.plEINS Polska Sp. z o.o., ul. Puławska 543, 02-844 Warszawa
Generalicentrumklienta@generali.plGenerali T.U. S.A., ul. Postępu 15B, 02-676 Warszawa
HDIwypowiedzeniaOC@warta.plTUiR WARTA S.A. ul. Chmielna 85/87, 00-805 Warszawa
Interriskwypowiedzenie.oc@interrisk.pl

korespondencja@interrisk.pl
Centrum Rozliczeniowe InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group, ul. Rydygiera 21a, 01-793 Warszawa
Link4bok@link4.plLink4 TU S.A., ul. Postępu 15, 02-676 Warszawa
MTUhttps://kontakt.ergohestia.pl/#/policy/step1/STU Ergo Hestia, ul. Hestii 1, 81-731 Sopot
Proamacentrumklienta@proama.plGenerali T.U. S.A., ul. Postępu 15B, 02-676 Warszawa
PZUkontakt@pzu.plContact Center Grupy PZU ul. Postępu 18a, 02-676 Warszawa
TUWwypowiedzenia@tuw.plTUW TUW Warszawa/Centrala ul. H. Raabego 13, 02-793 Warszawa
Ubezpieczenia Pocztoweinfo@ubezpieczapocztowe.plPocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Centrum Operacji i Rozliczeń Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, ul. Graniczna 17, 26-604 Radom
TUZcentrala@tuz.plCentrala TUZ TUW ul. Bokserska 66, 02-690 Warszawa
Uniqacentrala@uniqa.plUNIQA TU S.A., ul. Gdańska 132, 90-520 Łódź
WartawypowiedzeniaOC@warta.plTUiR WARTA S.A., ul. Chmielna 85/87, 00-805 Warszawa
Wienerkontakt@wiener.plWiener TU SA Centrum Indeksacji Dokumentów, ul. Równoległa 4a, 02-235 Warszawa

Kiedy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC zawartą na 12 miesięcy?

Podstawa prawna dla wypowiedzenia umowy obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów mechanicznych to Ustawa z dnia 22 maja o ubezpieczeniach obowiązkowych z późn. zm. Dokument określa trzy sytuacje, kiedy możesz wypowiedzieć OC. Procedura będzie się nieco różnić, w zależności od powodu rezygnacji.

Wypowiedzenie umowy OC na koniec okresu, na jaki została zawarta

Gdy kończy się okres naszej umowy, a nie chcemy kontynuować polisy u tego samego ubezpieczyciela, to powołując się na art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, powinniśmy złożyć wypowiedzenie na piśmie, nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy. Z ostatnim dniem okresu wypowiedzenia nasza obecna umowa ubezpieczenia OC wygaśnie i nie przedłuży się na następny okres. Jeśli tego nie zrobimy, to nasze ubezpieczenie zostanie przedłużone automatycznie na kolejny rok.

Może się jednak zdarzyć, że spóźnimy się ze złożeniem wypowiedzenia. W takiej sytuacji również możemy rozwiązać umowę OC, jednak nie obejdzie się bez dodatkowej opłaty (o tym poniżej).

Rozwiązanie umowy OC po jej automatycznym przedłużeniu

O terminie zakończenia umowy OC możemy zapomnieć lub pomylić jego dokładną datę i założyć, że zdążymy wypowiedzieć umowę. W takiej sytuacji dojdzie do podwójnego ubezpieczenia OC, co zdarza się wbrew pozorom wielu kierowcom.

W sytuacji tzw. podwójnego ubezpieczenia możemy złożyć wypowiedzenie umowy u naszego dotychczasowego ubezpieczyciela w dowolnym momencie. Na dokumencie wystarczy zaznaczyć, że powołajmy się na art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. W wypowiedzeniu musimy podać imię, nazwisko, adres, dane identyfikacyjne pojazdu oraz koniecznie numer polisy oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeń, w którym mamy ważną umowę OC. Bez ważnego OC w innej firmie nie wypowiemy polisy automatycznie wznowionej.

Przykład: Pan Jarek otrzymał propozycję przedłużenia umowy OC w niezbyt korzystnej cenie. Sprawdził oferty innych towarzystw i znalazł ubezpieczyciela, który zaproponował mu OC tańsze o 300 zł. Podpisał umowę z nową, tańszą firmą i opłacił polisę. Zapomniał jednak o wypowiedzeniu dotychczasowej umowy. Po pewnym czasie pan Jarek otrzymał pismo od poprzedniego ubezpieczyciela z wezwaniem do zapłaty składki OC. Okazało się, że umowa została odnowiona automatycznie.

W ten sposób kierowca stał się posiadaczem dwóch polis. Im szybciej wypowie on automatycznie wznowioną umowę OC, tym lepiej. Czas jest tutaj niezwykle ważny, ponieważ za każdy dzień kontynuacji poprzedniej polisy zostanie naliczona składka.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela

Przy nabyciu samochodu możemy otrzymać ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu i korzystać z niego do końca okresu ubezpieczenia. Nie musimy jednak decydować się na kontynuację polisy, a samą umowę możemy wypowiedzieć w wybranym przez nas momencie – w tej sytuacji powinniśmy powołać się na art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Jeśli nie wypowiemy OC zbywcy pojazdu, ubezpieczenie będzie obowiązywało do końca umowy. Po jej zakończeniu ochrona zostanie automatycznie rozwiązana.

Poprzedni właściciel ma obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o zbyciu samochodu i okazania dokumentu potwierdzającego zbycie pojazdu – umowy darowizny lub umowy kupna-sprzedaży. Dostarczenie umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny powinno nastąpić do 14 dni

Kontynuacja polisy zbywcy nie jest możliwa. Musimy zawrzeć własną umowę ubezpieczenia OC na świeżo kupiony samochód.

Uwaga! Warto pamiętać, że po zakupie nowego samochodu towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo (choć nie jest to zawsze praktykowane) do rekalkulacji składki. To z kolei może skutkować dopłatą do polisy. Jeśli uznamy, że dopłata jest zbyt wygórowana, możemy wypowiedzieć umowę. Wówczas zapłacimy co najwyżej różnicę w składce za okres, w którym faktycznie korzystaliśmy z umowy.

Należy także pamiętać o tym, że umowa ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie. Zaniedbanie tego terminu jest jedną z najczęstszych przyczyn przerwy w OC i kary z UFG.

Pytania o wypowiedzenie umowy OC, które padają najczęściej

Czy niewypowiedziane ubezpieczenie OC jest automatycznie przedłużane na kolejny rok?Tak, ale tylko w przypadku posiadania samochodu dłużej niż rok (umowy zawartej przez nas na 12 miesięcy). Automatyzm nie dotyczy OC przejętego po zbywcy pojazdu, OC krótkoterminowego oraz polis nieopłaconych w całości.
Ile mamy czasu na wypowiedzenie OC?Wypowiedzenie umowy OC, którą zawarliśmy w ubiegłym roku, powinniśmy złożyć nie później niż na 1 dzień przed końcem okresu ochrony. Natomiast polisę automatycznie wznowioną oraz przejętą od zbywcy auta możemy wypowiedzieć w dowolnym momencie trwania umowy.
Czy liczy się data nadania czy dostarczenia wypowiedzenia OC?W przypadku wysłania wypowiedzenia Pocztą Polską – liczy się data nadania, w przypadku wysyłki kurierem – ważna jest data doręczenia.
Czy możemy wypowiedzieć umowę OC zawartą na odległość?W takiej sytuacji możemy odstąpić od umowy w ciągu 30 dni, licząc od dnia, w którym ubezpieczyciel potwierdził umowę (nie jest to wypowiedzenie, ale odstąpienie).
Jaka jest podstawa wypowiedzenia umowy OC zawartej na odległość?W tym przypadku powinniśmy powołać się na art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta.
Jaki artykuł ustawy o OC reguluje wypowiedzenie polisy całorocznej?Art. 28 i Art. 28a. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Czy można wypowiedzieć umowę OC zawartą na odległość?

Jeśli umowa OC została zawarta poza lokalem sprzedawcy, możemyz niej zrezygnować, jednak nie mówimy wtedy o wypowiedzeniu, ale o odstąpieniu od umowy.

Coraz więcej umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest zawieranych za pośrednictwem telefonu lub Internetu. Może zdarzyć się tak, że zbyt pochopnie zakupiliśmy polisę OC, a chwilę później dowiedzieliśmy się o ofercie, która jest dla nas znacznie bardziej korzystna. W takim przypadku możemy zrezygnować z ubezpieczenia kupionego online, powołując się na art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta.

Na odstąpienie od umowy mamy 30 dni od chwili otrzymania potwierdzenia zawarcia umowy.

Uwaga! Do odstąpienia od umowy potrzebny będzie nieco inny niż w przypadku wypowiedzenia wniosek.

Pobierz wzór odstąpienia od umowy OC zawartej na odległość

Kiedy umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu?

Istnieje różnica między wypowiedzeniem umowy OC, a sytuacją, w której umowa ulega rozwiązaniu. Zgodnie z art. 33 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych ma to miejsce m.in.:

1. W chwili wyrejestrowania samochodu

Na wyrejestrowanie auta możemy zdecydować się np. z powodu kradzieży lub złomowania pojazdu. Wówczas nie jesteśmy zobowiązani do opłacania składki za polisę OC, ale o fakcie wyrejestrowania auta musimy powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie musimy się martwić, że zapłacona przez nas kwota za OC przepadnie. W takiej sytuacji możemy otrzymać zwrot nadpłaconej składki za niewykorzystany okres.

Uwaga! Towarzystwo ubezpieczeń będzie potrzebować od nas odpowiedniego dokumentu, który poświadczy wyrejestrowanie pojazdu.

2. Z upływem 3. miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości firmy ubezpieczeniowej

Może się zdarzyć, że firma ubezpieczeniowa, w której wykupiliśmy polisę z powodu trudności finansowych ogłosi upadłość. Wówczas do rozwiązania umowy dochodzi po upływie 3 miesięcy od chwili, w której firma upadłość ogłosiła. Dzięki temu nie zostaniemy bez ochrony z dnia na dzień.

3. Po zarejestrowaniu pojazdu mechanicznego za granicą

Jeśli zdecydujemy się na przeprowadzkę lub sprzedaż auta za granicę, możemy wyrejestrować pojazd w Polsce. Po zawiadomieniu o tym fakcie ubezpieczyciela (należy to udokumentować) otrzymamy zwrot niewykorzystanej składki.

Porównaj ceny OC/AC

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x