Zmiana towarzystwa? Nie zapomnij o pisemnym wypowiedzeniu!

Zmiana towarzystwa? Nie zapomnij o pisemnym wypowiedzeniu!


wypowiedzenie oc
[Głosów: 8   Average: 4.4/5]

Pan Jarek otrzymał propozycję przedłużenia umowy OC w niezbyt korzystnej cenie. Sprawdził oferty innych towarzystw i znalazł ubezpieczyciela, który zaproponował mu OC tańsze o 300 zł. Jak sam powiedział: grzech by było nie skorzystać. Podpisał więc umowę z nową firmą i opłacił polisę. Zapomniał tylko o jednej ważnej kwestii….

Po pewnym czasie pan Jarek otrzymał pismo od poprzedniego ubezpieczyciela z wezwaniem do zapłaty składki OC. Ale przecież nie przedłużył umowy w tej firmie?! Owszem, nie przedłużył, ale też nie wypowiedział. Umowa została więc odnowiona automatycznie. W ten sposób pan Jarek stał się posiadaczem dwóch polis.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

OC prawie jak… bezterminowe

Towarzystwo ubezpieczeniowe, które dotychczas ubezpieczało samochód pana Jarka działało zgodnie z prawem. Również w obliczu prawa może dochodzić zapłaty zaległej składki. Pan Jarek nie miałby tego problemu, gdyby przed upływem poprzedniego okresu ubezpieczenia wypowiedział OC na piśmie.

Umowa OC zawarta na okres 12. miesięcy bez pisemnego wypowiedzenia złożonego przez posiadacza pojazdu, zostanie automatycznie przedłużona. Mówi o tym ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (art.28.ust.1). Do takiej sytuacji nie dojdzie tylko w dwóch przypadkach:

  • jeśli składka za OC nie została opłacona w całości,
  • gdy ogłoszono upadłość zakładu ubezpieczeń.

Przedłużoną polisę OC możesz wypowiedzieć

Pan Jarek nie jest skazany na zapłatę całej składki OC. Im szybciej wypowie automatycznie wznowioną umowę OC (może to zrobić w każdej chwili), tym mniejszą należność będzie musiał uregulować. Towarzystwo ubezpieczeniowe może bowiem żądać od niego opłaty za OC, ale tylko za okres, w którym ono obowiązywało.

Jak skutecznie zmienić towarzystwo?

Umowę OC możemy wypowiedzieć:

  • po upływie okresu ubezpieczenia (najpóźniej na 1 dzień przed końcem polisy),
  • po zakupie używanego samochodu (rezygnacja z OC zbywcy – w dowolnym momencie);
  • w przypadku wspomnianego wcześniej automatycznego odnowienia polisy (również w dowolnym dniu).

Wypowiedzenie umowy OC należy złożyć na piśmie (można go dostarczyć do ubezpieczyciela pocztą, emailem lub za pośrednictwem strony internetowej towarzystwa). Na dokumencie musi się znaleźć odręczny podpis właściciela samochodu (lub właścicieli, jeśli jest ich więcej). Jeżeli dokument dostarczamy za pośrednictwem internetu, powinniśmy najpierw go wydrukować i podpisać. Do ubezpieczyciela wysyłamy scan lub zdjęcie wypowiedzenia OC.

Porównaj ceny OC/AC

Stefania Stuglik

Dodaj komentarz