Pakiet OC AC – razem taniej nawet o 20%

Każdy samochód musi posiadać obowiązkowo ubezpieczenie OC, ale tylko dobrze dobrane AC sprawi, że jego właściciel będzie mógł spać spokojnie. Ile kosztuje i czy warto kupować pakiet ubezpieczeniowy OC+AC? Wszystkiego dowiesz się poniżej.

Każdy posiadacz pojazdu powinien wiedzieć, że jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC, a do niego można dobrowolnie nabywać inne polisy. Jedną z nich jest AC (Autocasco). Wspólnie tworzą one pakiet ubezpieczeniowy.

Czym się różni OC od AC?

Polisa OC chroni sprawcę wypadku przed ponoszeniem kosztów związanych z naprawą pojazdu osoby poszkodowanej. OC pokrywa również szkody na zdrowiu osób poszkodowanych przez nas w wypadku. Polisa AC natomiast, pokrywa koszty naprawy pojazdu będącego własnością sprawcy zdarzenia.

Mówiąc krótko, polisa OC zapewnia ochronę od odpowiedzialności cywilnej. Autocasco stanowi natomiast zabezpieczenie w przypadku uszkodzenia własnego samochodu lub jego kradzieży.

Przykład: Pan Michał wymusił pierwszeństwo i uderzył w samochód pani Joanny, która dodatkowo musiała poddać się leczeniu. W tej sytuacji polisa OC pana Michała pokryje wyłącznie szkody związane z naprawą samochodu oraz pokryciem leczenia pani Joanny. Polisa AC, którą również wykupił sprawca wypadku, zapewni natomiast pokrycie kosztów naprawy pojazdu będącego jego własnością.

Uwaga! Należy pamiętać, że polisa OC jest obowiązkowa. Zakres ochrony oraz obowiązki stron umowy OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. To oznacza, że samochód nie może pozostać bez OC ani jednego dnia. Nawet, jeśli jest zepsuty lub stoi w garażu, to i tak musi ciągle posiadać ubezpieczenie (wyjątkiem są pojazdy historyczne). W innym przypadku właściciel samochodu naraża się na bardzo wysokie kary.

Ile wynosi kara za brak OC w 2023 r? (okres: lipiec – grudzień)

Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Do 3 dni1440 zł2160 zł240 zł
Od 4 do 14 dni3600 zł5400 zł600 zł
Powyżej 14 dni7200 zł10800 zł1200 zł

Oblicz składkę OC/AC

Co to jest pakiet OC + AC i przed czym chroni?

Zakupu polisy AC na ogół dokonuje się przy okazji nabycia OC, w tzw. pakiecie. Oczywiście można to robić osobno i w oddzielnych terminach, ale na ogół najkorzystniej finansowo wychodzi się na zakupie pakietu OC+AC.

Kiedy przydaje się pakiet ubezpieczeniowy OC+AC?

Autocasco (AC) chroni majątek (samochód) osoby, która spowodowała wypadek. W powyższym przypadku szkody pani Janiny pokryje OC pana Michała. Z kolei szkody pana Michała pokryje jego AC, jeśli oczywiście będzie je posiadał (to ubezpieczenie komunikacyjne jest dobrowolne).

Co więcej, AC może chronić nasz samochód również przed kradzieżą, innymi zniszczeniami (także z winy wandali czy innych osób trzecich), działaniem żywiołów oraz zdarzeniami losowymi.

Jak wybrać korzystny pakiet ubezpieczeniowy OC+AC?

O ile w przypadku zakupu samego OC kluczową rolę odgrywa cena (zakres polisy OC zawsze jest taki sam), to w przypadku pakietu OC+AC należy dokładnie przyjrzeć się zakresowi ubezpieczenia autocasco.

W różnych konfiguracjach AC może bowiem chronić (lub nie) przed:

 • szkodami wynikłymi ze zdarzeń drogowych,
 • kradzieżą,
 • działaniem żywiołów (pożar, wichura, gradobicie, powódź),
 • aktami wandalizmu i innymi działaniami osób trzecich, tzw. nieznanych sprawców.

Na co zwrócić uwagę kupując pakiet OC i AC?

Autocasco może działać w przypadku różnych zdarzeń, ale też polisy różnią się między sobą m.in. sposobem rozliczania, sposobem likwidacji szkody, wysokością udziału własnego itd. Na co należy jeszcze zwrócić uwagę wybierając AC?

 • Udział własny (franszyza redukcyjna), czyli kwota, którą należy dopłacić z własnej kieszeni podczas naprawy (może być wyrażana kwotowo lub procentowo). Jeśli udział własny wynosi np. 1000 zł, to tyle będziesz musiał zapłacić za szkodę, a resztę pokryje AC. Oczywiście można też kupić AC bez udziału własnego. Jednak, im wyższy udział własny, tym – przynajmniej teoretycznie – tańsze AC;
 • Amortyzacja części – zakład ubezpieczeń może uzależniać kwotę wypłaconego odszkodowania od zużycia części. Jeśli np. dana część w wyniku szkody wymaga wymiany, to wtedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, biorąc pod uwagę cenę nowej części, ale uwzględni jej zużycie i wypłaci kwotę odpowiednio mniejszą. AC z amortyzacją na ogół jest tańsze od AC bez amortyzacji;
 • Rodzaj części stosowanych podczas likwidacji szkody – mogą to być oryginalne części lub zamienniki. Jeśli dopuszczalne są te drugie, wówczas wysokość składki AC jest niższa;
 • Wariant serwisu autoryzowanego, warsztatu partnerskiego oraz kosztorysowy – od tego zależy czy pieniądze z odszkodowania otrzymasz na konto (kosztorys), czy zlikwidujesz szkodę w warsztacie bezgotówkowo;
 • Stała suma ubezpieczenia. Na ogół zakład ubezpieczeń ustala wysokość odszkodowania, biorąc pod uwagę wartość pojazdu w dniu szkody. Jeśli jednak zdecydujesz się na AC ze stałą sumą ubezpieczenia, to pod uwagę będzie brana wartość pojazdu z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia(czyli wyższa);
 • Franszyza integralna, czyli kwota, od której ubezpieczyciel odpowiada za szkodę, np. franszyza wynosi 500 zł, więc ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tylko wtedy, gdy wszystkie koszty związane z likwidacją szkody przekroczą 500 zł (np. 501 zł). Jeśli koszty zostaną oszacowane na wartość poniżej 500 zł (np. 499 zł), towarzystwo odmówi wypłaty odszkodowania.

Ile kosztuje pakiet OC i AC samochodu?

Największy wpływ na cenę polisy ma wiek, doświadczenie oraz historia ubezpieczenia posiadacza samochodu. Młodzi kierowcy muszą liczyć się z wydatkiem nawet kilkukrotnie wyższym, ponieważ przez towarzystwa są zaliczani do tzw. grupy wysokiego ryzyka. Z kolei kierowcy, którzy od lat posiadają prawo jazdy i jeżdżą bezwypadkowo mogą liczyć na maksymalne zniżki, a co za tym idzie – zdecydowanie niższą cenę polisy.

Sprawdziliśmy, ile za polisę AC wraz z obowiązkowym OC zapłaciliby dwaj różni właściciele Volkswagena Passata z 2017 r., z silnikiem 1.8 benzyna.

Ile za pakiet OC AC zapłaci młody kierowca?

UbezpieczycielZakres ochronyCena pakietu OC AC
You Can DriveOC AC mini (żywioły)3697 zł
You Can DriveOC AC mini (kradzież)4632 zł
mtu24.plOC AC mini (żywioły)4710 zł
Link4OC AC ASS5527 zł
TrastiOC AC ASS NNW7686 zł
BenefiaOC AC ASS9896 zł
WienerOC AC ASS12001 zł
Wyniki kalkulacji z 20.11.2023 r. dla 18-letniego studenta z Krakowa (prawo jazdy od trzech miesięcy, kupuje pierwszą polisę)

Ile za pakiet OC AC zapłaci doświadczony kierowca?

UbezpieczycielZakres ochronyCena pakietu OC AC
mtu24.plOC AC mini (żywioły)1021 zł
UniqaOC AC ASS1046 zł
mtu24.plOC AC mini (kradzież)1314 zł
WienerOC AC ASS1452 zł
TrastiOC AC ASS NNW1520 zł
TUZ UbezpieczeniaOC AC ASS NNW1952 zł
Link4OC AC ASS2090 zł
Wyniki kalkulacji z 20.11.2023 r. dla 40-letniego kierowcy (prawo jazdy od 2002 r., 10 lat bezwypadkowej jazdy)

Powyższe przykłady pokazują, jak bardzo ceny polis uzależnione są od wieku, doświadczenia oraz bezwypadkowej jazdy kierowcy. Można również zaobserwować, jak różną politykę cenową prowadzą poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe, dlatego przed podjęciem decyzji warto porównać jak najwięcej ofert.

Oblicz składkę OC/AC

Pakiet OC i AC – jaki wpływ na cenę ma samochód?

Wiek i doświadczenie kierowcy to bardzo ważne, ale nie jedyne czynniki wpływające na cenę polisy. Ważną składową jest również marka, rok produkcji, parametry samochodu i przede wszystkim jego wartość (im droższe auto tym droższa może być polisa).

Uwaga!

Cenę AC może obniżyć przez podanie zaniżonej ceny pojazdu. Taki zabieg może się jednak okazać nietrafiony, bo gdy np. dojdzie do kradzieży pojazdu lub szkody całkowitej, to wówczas towarzystwo weźmie pod uwagę zadeklarowaną przez nas (czyli zaniżoną) wartość samochodu, a nie wartość realną. Ta zasada działa też w drugą stronę, czyli nie ma sensu zawyżanie wartości pojazdu, ponieważ ubezpieczyciel nie wypłaca wyższej kwoty niż realnie był warty samochód.

Ile kosztuje OC AC BMW, Hondy i Forda? Przykłady

Sprawdziliśmy, jak zmienia się cena pakietu ubezpieczeniowego OC+AC dla 40-letniego kierowcy z Krakowa (prawo jazdy od 10 lat, maksymalne zniżki), który chce ubezpieczyć różne samochody.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC AC BMW seria 3 z 2019 r. (poj. 2.0 l, benzyna)

UbezpieczycielZakres ochronyCena pakietu OC AC
UniqaOC AC ASS1161 zł
mtu24.plOC AC mini (żywioły)1267 zł
TrastiOC AC ASS NNW1831 zł
Link4OC AC ASS2276 zł
TUZ UbezpieczeniaOC AC ASS NNW2340 zł
BenefiaOC AC ASS2685 zł
Wyniki kalkulacji z 20.11.2023 r. dla 40-letniego kierowcy z Krakowa (prawo jazdy od 2003 r., 10 lat bezwypadkowej jazdy) Samochód: BMW seria 3, 2019 r., 2.0 benzyna

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC AC Honda Civic z 2017 r. (poj. 2.0 l, benzyna)

UbezpieczycielZakres ochronyCena pakietu OC AC
mtu24.plOC AC mini (żywioły)1102 zł
UniqaOC AC ASS1354 zł
TrastiOC AC ASS NNW2267 zł
Link4OC AC ASS3299 zł
TUZ UbezpieczeniaOC AC ASS NNW3540 zł
BenefiaOC AC ASS4033 zł
Wyniki kalkulacji z 20.11.2023 r. dla 40-letniego kierowcy z Krakowa (prawo jazdy od 2003 r., 10 lat bezwypadkowej jazdy) Samochód: Honda Civic, 2017 r., 2.0 benzyna

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC AC Ford Mondeo z 2012 r.(poj. 1.6 l, diesel)

UbezpieczycielZakres ochronyCena pakietu OC AC
UniqaOC AC mini (kradzież, żywioły) ASS NNW733 zł
WienerOC AC ASS996 zł
mtu24.plOC AC mini (żywioły)1016 zł
TrastiOC AC ASS NNW1141 zł
BenefiaOC AC ASS1334 zł
TUZ UbezpieczeniaOC AC ASS NNW1592 zł
Link4OC AC ASS1885 zł
Wyniki kalkulacji z 20.11.2023 r. dla 40-letniego kierowcy z Krakowa (prawo jazdy od 2003 r., 10 lat bezwypadkowej jazdy) Samochód: Ford Mondeo, 2012 r., 1.6 diesel

Oblicz składkę OC/AC

Jakie dodatkowe ubezpieczenia samochodu można kupić w pakiecie z OC?

Autocasco to popularne, ale nie jedyne ubezpieczenie samochodu, jakie można nabyć podczas kupowania obowiązkowego OC. Jakie jeszcze pakiety ubezpieczeniowe warto rozważyć? Do OC można dokupić m.in.:

 • AC Mini – działa podobnie jak autocasco, ale w okrojonym zakresie. Może obejmować np. tylko kradzież lub kradzież oraz działanie żywiołów.
 • Assistance – dzięki temu ubezpieczeniu kierowca może liczyć na pomoc w czasie niespodziewanej sytuacji drogowej. Złapałeś gumę? Skończyło ci się paliwo? Zatrzasnąłeś kluczyki? Masz awarię pojazdu? W tych przypadkach z pomocą przychodzi Assistance, które przy okazji drobniejszych awarii może pomóc na miejscu, a w przypadku poważniejszych zapewnia holowanie.
 • Ubezpieczenie NNW – dobrowolne ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu, ta polisa będzie miała zastosowanie.
 • Ubezpieczenie opon, ubezpieczenie szyb, lusterek – są to polisy, które zapewniają wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia któregoś z wymienionych elementów.

Gdzie kupić najlepszy pakiet OC AC?

Aby zaoszczędzić na ubezpieczeniu pojazdu w pakiecie OC z AC, warto skorzystać z kalkulatora online, który przedstawia oferty jak największej grupy towarzystw.

W naszej porównywarce wystarczy wypełnić jeden formularz, aby poznać propozycje ubezpieczenia samochodu od kilkunastu firm. W efekcie można zaoszczędzić nie tylko pieniądze (wybierasz najlepszy pakiet ubezpieczeniowy, czyli tanie OC z idealnie dobraną do Twoich potrzeb polisą dodatkową), ale także sporo czasu. Umowę OC AC można bowiem zawrzeć w kilkanaście minut, nie wychodząc z domu. Dokumenty polisowe przesyłamy naszym klientom na maila, a płatności mogą oni dokonać online.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co to jest pakiet dealerski?

  To ubezpieczenie OC+AC (czasem rozbudowane też o Assistance i NNW) oferowane w salonach podczas zakupu nowego samochodu. Pakiety dealerskie potrafią być bardzo korzystne pod kątem ceny i zakresu, bo często wysokość składki jest zryczałtowana, czyli liczona od wartości samochodu (np. 3%). Takie rozwiązanie szczególnie korzystne jest dla młodych kierowców oraz tych, którzy nie mają jeszcze wypracowanych zniżek.

 2. Czy pakiet ubezpieczeń OC+ AC mogę kupić na raty?

  Tak, niektóre towarzystwa dają taką możliwość. Najbardziej popularne jest rozkładanie płatności na dwie raty, ale zdarzają się też cztery, a czasem nawet 12. Należy jednak liczyć się z tym, że płacąc ratalnie, łącznie za pakiet OC+AC zapłacimy więcej.

 3. Czy można dokupić AC do OC w późniejszym terminie?

  Jest taka możliwość i na ogół kierowcy decydują się na nią, gdy potrzebują krótkiej ochrony (bo np. wyjeżdżają na wakacje) lub gdy po zakupie używanego samochodu posiadają samo OC, ale chcą posiadać pełną ochronę auta. W każdym z przypadków, w sprawie dodatkowej polisy należy zwrócić się do ubezpieczyciela, który aktualnie obejmuje ochroną samochód w ramach OC. Zazwyczaj AC dokupione do OC obejmuje wówczas okres do dnia zakończenia umowy OC.

 4. Co to jest ochrona zniżek OC i AC?

  Z propozycją jej wykupienia możesz spotkać się zarówno podczas kupowania polisy OC, jak i AC oraz pakietu OC+AC. Ochrona zniżek sprawia, że w przypadku wyrządzenia szkody, towarzystwo ubezpieczeniowe nie weźmie jej pod uwagę przy obliczaniu ceny polisy na kolejny rok. Należy jednak pamiętać, że ochrona zniżek działa tylko w tym towarzystwie, w którym została wykupiona. Jeśli więc zdecydujesz się zmienić ubezpieczyciela, to on już weźmie szkodę pod uwagę i zmniejszy Twoje zniżki. Warto również pamiętać, że ochrona zniżek nie gwarantuje utrzymania stawki z zeszłego roku, a tylko zachowanie zniżek na dotychczasowym poziomie (taryfy poszczególnych firm zmieniają się w ciągu roku).

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© 2024 Rankomat.pl sp. z o.o. (dawniej: Rankomat sp. z o.o. sp.k.)