Pakiet OC AC – razem taniej nawet o 20%

Kierowcom nowszych samochodów zależy na dobrej ochronie ubezpieczeniowej w przystępnej cenie. To właśnie z myślą o nich stworzono pakiet OC AC, który gwarantuje najbardziej kompleksową ochronę. Myślisz o zakupie takiego pakietu? Podpowiadamy, czym należy się kierować przy jego wyborze.

Pakiet OC AC to jeden z najpopularniejszych pakietów ubezpieczeń komunikacyjnych oferowanych kierowcom. Wybór AC nie jest jednak zwykłą formalnością. Aby to ubezpieczenie rzeczywiście pomogło kierowcy w kryzysowej sytuacji, trzeba przeanalizować, jaką pomoc firma ubezpieczeniowa udzieli w zamian za składkę.

Czym jest pakiet OC AC i co zawiera?

Pakiet OC AC to zestaw dwóch najpopularniejszych ubezpieczeń komunikacyjnych, z których korzystają właściciele samochodów. Jak wskazuje nazwa, pakiet OC AC składa się z dwóch ubezpieczeń – są to:

 • Obowiązkowe OC – to ubezpieczenie, które musi posiadać każdy kierowca zarejestrowanego w Polsce samochodu. Chroni ono kierowcę pojazdu przed ponoszeniem konsekwencji finansowych w razie spowodowania szkody na drodze. Mówiąc prościej, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel zajmie się wypłatą odszkodowań dla osób poszkodowanych. O wypłatę odszkodowania z OC starać mogą się też pasażerowie pojazdu, który prowadził sprawca.
 • Dobrowolne AC (autocasco) – to ubezpieczenie chroniące pojazd wraz z wyposażeniem fabrycznym. Po opłaceniu dodatkowej składki kierowca może poszerzyć zakres ubezpieczenia również o wyposażenie dodatkowe, czyli zamontowane na stałe w aucie już po jego zakupie. W zależności od wybranej oferty polisa będzie mieć różny zakres i w różny sposób będzie chronić pojazd.

W rezultacie pakiet OC AC zapewnia ochronę na wypadek szkód zarówno w cudzym, jak i swoim mieniu.

Pakiety OC AC oferuje wiele firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku. Dla każdego pakietu OC AC charakterystyczne jest to, że ubezpieczenia zostają zakupione w jednym towarzystwie.

Dla kogo są pakiety OC i AC?

Właściciele nowych samochodów najczęściej korzystają z pakietów dealerskich, które są korzystne pod względem zakresu ochrony i ceny. Kto zatem kupuje pakiety OC i AC? Najczęściej decydują się na nie posiadacze kilkuletnich samochodów. Ze względu na wartość pojazdu opłaca im się ubezpieczyć go od dodatkowych ryzyk.

Użytkujesz starszy samochód? W dalszym ciągu pakiet OC AC może być dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem. W zestawie z OC może być oferowane zarówno AC w pełnej (all risk – od wszelkich ryzyk), jak i okrojonej opcji (AC mini).

Jakie są zalety pakietu OC AC?

Chcesz kupić OC i AC, ale nie jesteś przekonany o tym, że pakiet OC AC to najlepsze rozwiązanie? Zalet kupowania ubezpieczenia samochodu w pakiecie jest wiele:

Oszczędność pieniędzy

Każda firma ubezpieczeniowa oferuje dodatkowe zniżki i upusty klientom, którzy zdecydują się na zakup pakietu OC AC. Inaczej mówiąc, zakup pakietu OC i AC po prostu się opłaca. Co więcej, za pomocą kalkulatora OC AC można porównać dostępne produkty pod względem zakresu ochrony.

Przykład: Pani Ilona to właścicielka Toyoty Avensis z 2018 r. (diesel, poj. silnika 1995 cm3). Szuka ona pakietu OC AC, ale nie sprecyzowała jeszcze zakresu ochrony – w pierwszej kolejności chce sprawdzić, co zaproponują jej firmy ubezpieczeniowe. Poniżej prezentujemy kilka propozycji, jakie dostała ona od ubezpieczycieli.

Porównanie zakresu ochrony w ramach różnych pakietów OC AC

OfertaCenaZakres ochrony
Aviva1279 zł– Pomoc po wypadku, kradzieży, uszkodzeniu pojazdu
– Zakres terytorialny: Polska i Europa
– Naprawa auta przy użyciu części oryginalnych i w autoryzowanych warsztatach
– Brak amortyzacji części
– Wysokość udziału własnego 1500 zł
– Minimalna szkoda 500 zł
Uniqa1538 zł– Pomoc po wypadku i kradzieży
– Zakres terytorialny – Polska i Europa
– Naprawa auta przy użyciu części zamiennych i w oparciu o kosztorys
– Amortyzacja części: 65 proc.
– Wysokość udziału własnego 1000 zł przy wypadku i 10 proc. przy kradzieży
– Brak minimalnej szkody
TUZ Ubezpieczenia1858 zł– Pomoc po wypadku, kradzieży, uszkodzeniu pojazdu
– Zakres terytorialny – Polska i Europa
– Naprawa auta przy użyciu części zamiennych i w oparciu o kosztorys
– Brak amortyzacji części
– Wysokość udziału własnego 10 proc.
– Minimalna szkoda 500 zł
Kalkulacja z dnia 24.01.2022 r.

Oblicz składkę OC/AC

Jak widać na powyższym przykładzie, zakresy ochrony są zróżnicowane. Właścicielka Toyoty Avensis musi określić, co jest dla niej priorytetem (np. naprawa po szkodzie auta w warsztacie, niski udział własny) i dopiero następnie porównać propozycje.

Dodatkowe polisy z lepszym zakresem ochrony

Kupując pakiet OC AC, właściciel samochodu może również dobrać do niego dodatkową polisę assistance lub NNW – i to o znacznie lepszym zakresie niż w przypadku zakupu jedynie OC lub jedynie AC.

Przykład: Pan Ireneusz to 42-letni kierowca z Opola, właściciel Toyoty RAV4 z 2019 r. (benzyna, poj. silnika 1987 cm3). OC kupuje on od 10 lat, natomiast AC od 3 lat. Z uwagi na wartość pojazdu mężczyzna chciałby po raz kolejny kupić OC i AC. Interesuje go też assistance i NNW. Sprawdziliśmy, jakie są różnice w zakresie ochrony w przypadku assistance i NNW.

Porównanie zakresu pakietów oferowanych przez Link4

 OC i assistanceOC, NNW i assistanceOC, AC, NNW i assistance
Kiedy przysługuje pomoc assistance?Po wypadku, po kradzieżyPo wypadku, po kradzieżyPo wypadku, po kradzieży i po awarii
Jaki jest zakres terytorialny assistance?PolskaPolskaPolska i Europa
Na jaką odległość przysługuje holowanie?100 km100 km200 km
Na jak długo przysługuje auto zastępcze?do 3 dnido 3 dnido 4dni
Jaka jest suma ubezpieczenia NNW?-10 000 zł20 000 zł
Kalkulacja z dnia 24.01.2022 r.

Oblicz składkę OC/AC

Kompleksowe zabezpieczenie samochodu

Pakiet OC AC wraz z assistance i NNW to lepsza i pełniejsza ochrona. Dzięki ubezpieczeniu NNW chroniony jest kierujący samochodem (w razie wypadku), a dzięki AC pojazd, który można naprawić po niemal każdym uszkodzeniu.

Po przeprowadzeniu kalkulacji otrzymałeś kilkanaście ofert i zastanawiasz się, jak szybko dotrzeć do pakietu OC AC, w ramach którego nie będziesz musiał np. deklarować udziału własnego? Nasz kalkulator OC AC Ci w tym pomoże – wystarczy, że wybierzesz opcję „Więcej filtrów”. Możesz w ten sposób określić:

 • Udział własny – wybierz oferty z udziałem własnym lub bez udziału własnego
 • Rodzaj części zamiennych – dowolne, części oryginalne, zamienniki
 • Amortyzację – wybierz oferty z amortyzacją lub bez amortyzacji

Miejsce, w którym znajdziesz powyższe filtry w naszym kalkulatorze OC AC, prezentuje poniższa grafika.

Jak sprawdzić zakres ac

Kiedy kupić pakiet OC AC oraz NNW?

Kupując pakiet OC AC wraz z NNW, właściciel spełnia ustawowy obowiązek, zapewnia sobie odszkodowanie w razie uszkodzenia czy zniszczenia swojego auta oraz może liczyć na pomoc finansową w razie wypadku. Trzeba pamiętać, że OC chroni wszystkich poszkodowanych z wyjątkiem kierowcy, który spowodował wypadek. Tymczasem problemy zdrowotne po takim zdarzeniu mogą być poważne, a odzyskanie sprawności kosztowne. Rozwiązaniem jest wykupienie właśnie ubezpieczenia NNW.

Ubezpieczenie NNW zapewnia odszkodowanie wszystkim osobom podróżującym ze sprawcą, które doznają uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku. Finansowe wsparcie dostanie także osoba kierująca samochodem, która spowodowała szkodę.

Wysokość odszkodowania z tytułu polisy NNW zależy od tego, jakiego rodzaju uszczerbku na zdrowiu doznała dana osoba oraz od sumy ubezpieczenia. Wysokość sumy ubezpieczenia kierowca określa przy zakupie polisy.

Czy opłaca się kupić pakiet OC z AC mini?

AC mini to uboższa wersja ubezpieczenia autocasco. Polisa chroni dany pojazd jedynie od kradzieży lub całkowitego zniszczenia. Jako właściciel auta nie będziesz więc mógł skorzystać z polisy, aby naprawić uszkodzenia np. po stłuczce parkingowej.

Połączenie OC z AC mini jest pakietem, który z racji zakresu tego drugiego ubezpieczenia nie chroni auta kompleksowo. Jeżeli jednak właściciel pojazdu nie obawia się drobnych uszkodzeń, ale utraty auta, warto, aby rozważył AC mini. W tym przypadku ta polisa może opłacać się bardziej, a to dlatego, że jest znacznie tańsza niż pełna polisa AC. Dodatkową zaletą jest możliwość zakupu tego ubezpieczenia nawet dla starszego, np. 12-letniego pojazdu.

Przykład: Pan Tomasz to młody, 20-letni kierowca, który w prezencie za pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy otrzymał od rodziców Seata Ibizę z 2010 r. (benzyna, poj. silnika 1598 cm3). Ponieważ parkuje on na zewnątrz, obawia się uszkodzenia pojazdu przez żywioły. Ze względu na ten fakt i z uwagi na ograniczenia finansowe, szuka on pakietu OC AC mini.

OfertaZakres ochrony
You Can Drive – OC i AC mini w cenie 2813 złŻywioły – ubezpieczyciel zlikwiduje zarówno szkody częściowe, jak i całkowitą. Minimalna wysokość szkody to 500 zł. Likwidacja zgłoszonych szkód odbywa się w oparciu o kosztorys.
mtu24.pl – OC i AC mini w cenie 2901 złKradzież – ubezpieczyciel wypłaca tylko odszkodowanie po kradzieży w oparciu o kosztorys.
Benefia – OC i AC w cenie 3560 złWypadek, kradzież, uszkodzenie. Obowiązuje udział własny w wysokości 10 proc., a minimalna wysokość szkody to 500 zł.
Kalkulacja z dnia 24.01.2022 r.

Oblicz składkę OC/AC

Najtańszy pakiet OC AC dla tego kierowcy kosztował 3560 zł, czyli o 747 zł więcej od najtańszego pakietu OC z AC mini. Ponieważ You Can Drive to marka dedykowana młodym kierowcom, pan Tomasz może skorzystać z rat udzielanych przez ubezpieczyciela i opłacić składkę w 4 ratach.

Jak wybrać dobry pakiet OC AC?

Wybór dobrej polisy AC nie jest wcale tak trudny jak mogłoby się wydawać. Jeżeli jako właściciel auta chcesz je dobrze ubezpieczyć, musisz pamiętać o następujących 4 wskazówkach:

 1. Nie kieruj się ceną, ale zakresem ochrony

Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupujesz dobre ubezpieczenie, które zapewni Ci wypłatę odszkodowania, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na to, od czego i w jakim zakresie będzie ono chronić Twój pojazd. Nie kieruj się ceną – im będzie ona niższa, tym ochrona pojazdu będzie słabsza.

2. Porównaj jak najwięcej ofert

Ponieważ każde towarzystwo może samodzielnie określić warunki, na jakich sprzedaje dane ubezpieczenie i ustalić jego cenę, polisy AC różnią się między sobą. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc ich porównanie. W ten sposób szybko sprawdzisz szczegóły poszczególnych ofert i wybierzesz tę najlepszą.

3. Sprawdź wyłączenia

Wyłączenia to sytuacje, w których towarzystwo nie odpowiada za szkodę, czyli nie wypłaca za nią odszkodowania. Przed podjęciem decyzji o zakupie polisy warto zatem sprawdzić, kiedy firma ubezpieczeniowa nie pomoże. Gdzie znajdziesz informacje o wyłączeniach? W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

4. Pytaj o niezrozumiałe kwestie

Jako kierowca nie musisz znać się na wszystkich aspektach ubezpieczenia autocasco. Jeżeli masz wątpliwości lub nie rozumiesz zapisów umowy AC, skontaktuj się z naszym doradcą. Udzieli Ci on wszystkich niezbędnych informacji, rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże wybrać polisę, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy każda firma ubezpieczeniowa proponuje pakiety OC AC?

  Niemal każda firma ubezpieczeniowa, która ma w ofercie ubezpieczenia komunikacyjne, nie ogranicza się do oferowania jedynie OC, ale proponuje też polisy dodatkowe, np. wspomniane AC. Ze względu na politykę sprzedaży ubezpieczycieli, najlepiej będzie, gdy przez kalkulator OC AC sprawdzisz, czy dany ubezpieczyciel ma dla Ciebie ofertę pakietu OC AC.

 2. Co opłaca się bardziej – zakup OC i AC w pakiecie czy osobno?

  Jeżeli nie lubisz przepłacać, wybierz pakiet OC AC. Zazwyczaj jest to rozwiązanie tańsze. Korzystając z kalkulatora OC AC zamieszczonego w naszym serwisie, porównasz co najmniej kilka ofert. Gdybyś chciał kupić tylko AC (już po zakupie OC), to wybór będzie ograniczony, a dodatkowo będziesz musiał zapłacić więcej.

 3. Czy zakup OC w pakiecie z innym ubezpieczeniem to konieczność?

  Absolutnie nie – możesz kupić tylko ubezpieczenie OC, jeżeli uważasz, że inne polisy Ci się nie przydadzą. Pamiętaj jednak, że czasem pakiet ubezpieczeń (np. OC i assistance czy OC i NNW) może okazać się tańszy niż samo OC. Wynika to z dużej konkurencji na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych i chęci dostarczenia klientom atrakcyjnych produktów.

 4. Czy ubezpieczenie AC można kupić w późniejszym czasie?

  Nie zawsze. Niektóre firmy ubezpieczeniowe nie oferują klientom zakupu AC, gdy posiadają oni już OC. Inne z kolei przedstawiają mało korzystne oferty. To powoduje, że decyzji o zakupie AC nie warto odkładać w czasie. Zakup pakietu OC AC to sposób, aby zapewnić sobie pożądaną ochronę w przystępnej cenie.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© 2022 Rankomat.pl sp. z o.o. (dawniej: Rankomat sp. z o.o. sp.k.)
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x