Kontrolki w samochodzie – dowiedz się, co oznaczają

Deska rozdzielcza, kontrolki w samochodzie

Na deskach rozdzielczych nowoczesnych samochodów mogą wyświetlać się różne kontrolki. Mimo że nie należy ich lekceważyć, to nie każda zwiastuje wizytę w warsztacie samochodowym. Dowiedz się, co oznaczają poszczególne kontrolki w samochodzie.

Współczesne samochody są wyposażone w systemy samodiagnozy. Jeżeli wykryją one problem, informują o tym kierowcę – właśnie do tego służą kontrolki w samochodzie. Ich zadanie nie ogranicza się jednak do wskazywania na problemy z działaniem różnych układów i komponentów – równie dobrze mogą one informować o aktywowaniu przez kierowcę niektórych funkcji.

Jakie są kontrolki w samochodzie?

Kontrolki w samochodzie można scharakteryzować, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie – w ten sposób wyróżnia się kontrolki informacyjne i ostrzegawcze. Z kolei ze względu na kolor kontrolki w samochodzie dzieli się na:

 • Zielone kontrolki samochodowe (niektórzy producenci stosują kolor niebieski) – to kontrolki informacyjne
 • Żółte (pomarańczowe) kontrolki samochodowe – mają one funkcję informacyjno-ostrzegawczą
 • Czerwone kontrolki samochodowe – to kontrolki ostrzegawcze

Aby ułatwić kierowcom korzystanie z pojazdów, producenci z branży motoryzacyjnej stosują podobne kontrolki samochodowe.

Co oznaczają zielone kontrolki w samochodzie?

Zielone (niebieskie) kontrolki pełnią rolę informacyjną – wskazują, że dana funkcja w pojeździe została aktywowana. Zielona kontrolka pojawi się na desce rozdzielczej choćby wówczas, gdy włączone zostaną:

 • Światła – mijania, drogowe, pozycyjne, przeciwmgielne
 • Kierunkowskaz
 • Tempomat
 • Asystent pokonywania wzniesień
 • System wspomagania parkowania

zielone kontrolki

 • światła mijania (krótkie) – zielony trójka z czterema kreskami,
 • przednie światła przeciwmgielne – reflektor i trzy równoległe linie połączone linią falującą,
 • kierunkowskaz – dwie strzałki zwrócone w lewo i prawo,
 • tempomat – prędkościomierz ze strzałką z boku,
 • światła pozycyjne – dwa trójkąty z sześcioma liniami,
 • sprawny system poduszek powietrznych – pasażer z poduszką powietrzną,
 • system wspomagania parkowania – litera “P” w kole z dwoma liniami,
 • asystent pokonywania wzniesień – samochód jadący pod górę,
 • światła drogowe (tzw. długie) – trójkąt z trzema liniami,
 • tylne światła przeciwmgłowe – reflektor i trzy równoległe linie połączone linią falującą.

Ze względu na swoją rolę zielone (niebieskie) kontrolki w samochodzie nie budzą większych wątpliwości u kierowców.

Co sygnalizują żółte kontrolki w samochodzie?

Właściciele pojazdów częściej pytają o żółte kontrolki w samochodzie. Nie zawsze jednak zapalenie się żółtej kontrolki będzie powodem do niepokoju – wspomnieć wystarczy kontrolkę informującą o niskim poziomie paliwa w baku czy wskazującą na niski poziom płynu do spryskiwaczy. Żółta kontrolka w samochodzie zaświeci się także wówczas, gdy wlew paliwa zostanie nieprawidłowo zamknięty.

Niektóre żółte kontrolki w samochodzie pełnią funkcję informacyjną – wskazują na aktywację różnych funkcji. Przykładami mogą być:

 • Kontrolka z ikoną nawiewu odpowiednio na przednią i tylną szybę
 • Kontrolka informująca o wyłączeniu poduszki po stronie pasażera – ta kontrolka jest szczególnie istotna dla kierowców montujących fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy (wówczas poduszka nie może być aktywna)

Inne żółte kontrolki w samochodzie (np. ikona płatka śniegu) ostrzegają przed niekorzystnymi warunkami na drodze, jak choćby oblodzoną nawierzchnią.

Żółte kontrolki ostrzegawcze wskazujące na problem

Niski poziom ciśnienia w oponachZapalenie się kontrolki niskiego ciśnienia w oponach wskazuje na konieczność skorzystania z kompresora. Po uzupełnieniu ciśnienia kontrolka powinna zgasnąć. Jeżeli tak się nie stanie, konieczna jest wizyta u mechanika.
Awaria świateł zewnętrznychIkona wskazuje na uszkodzenie jednej z żarówek – konieczna będzie jej wymiana.
Awaria czujników parkowaniaTa kontrolka wskazuje na problem z czujnikami parkowania, do którego mogło dojść np. na skutek kolizji z innych autem.
Awaria systemu stabilizacji toru jazdy ESPMimo że awaria systemu ESP nie wpływa na prowadzenie auta, to nie należy jej lekceważyć – wsparcie ze strony tego układu jest nieocenione w razie wpadnięcia w poślizg.
Awaria świec żarowych silnikaZapalenie się kontrolki świec żarowych może wskazywać nie tylko na problem ze świecami żarowymi, ale też np. na zapchany filtr paliwa lub uszkodzenie pompy paliwa. Niezbędna będzie konsultacja z fachowcem.
Uszkodzenie skrzyni biegówZapalenie się tej kontrolki w samochodzie często występuje wraz z charakterystycznymi objawami, np. zgrzytami podczas zmiany biegów. Konieczna jest diagnostyka w warsztacie samochodowym.

Najwięcej wątpliwości wśród kierowców budzi żółta kontrolka z symbolem silnika – „check engine”. Czy zapalenie się tej kontrolki w samochodzie oznacza konieczność przerwania jazdy? Niekoniecznie, z reguły silnik przechodzi w awaryjny tryb pracy. Błędem jest jednak ignorowanie tej ikony. Przyczyn, dla których może się ona świecić, jest wiele – do przykładowych należą:

 • Awaria sondy Lambda
 • Uszkodzenie przepływomierza
 • Niepoprawne działanie układu wtryskowego
 • Zużycie katalizatora
 • Usterka turbosprężarki

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

żółte kontrolki

Mimo że na wielu stronach internetowych poświęconych motoryzacji kierowcy wymieniają się sposobami na wyłączenie kontrolki, to najrozsądniej jest po prostu skonsultować się z mechanikiem.

Czerwone kontrolki w samochodzie – co oznaczają?

Czerwone kontrolki w samochodzie ostrzegają przed różnymi niebezpieczeństwami. Zapalenie się czerwonej kontrolki w samochodzie wymusza na kierowcy (chociaż nie zawsze) postój i skorzystanie z pomocy assistance.

czerwone kontrolki

Niektóre ze świecących się ikon wskazują, że kierowca nie jest przygotowany do drogi – przykładami mogą być:

 • Kontrolka z ikoną pasów – oznacza, że kierowca nie zapiął pasów bezpieczeństwa
 • Kontrolka z otwartymi drzwiami samochodu – ostrzega, że drzwi lub klapa bagażnika nie zostały poprawnie zamknięte
 • Kontrolka z literą „P” w kółku – oznacza, że hamulec ręczny jest zaciągnięty

Które czerwone kontrolki w samochodzie wymagają zatrzymania samochodu na poboczu i sprawdzenia układów lub wezwania pomocy drogowej? Wymieniamy je w poniższej tabeli.

Czerwone kontrolki ostrzegawcze wymagające zatrzymania auta

Awaria elektronikiŚwiecąca się kontrolka z symbolem samochodu z kluczem wymaga konsultacji z diagnostą.
Niski albo minimalny poziom olejuNależy sprawdzić poziom oleju na bagnecie i go uzupełnić. Zdarza się, że zapalenie się tej kontrolki w samochodzie kończy się stwierdzeniem wycieku.
Wysoka temperatura płynu chłodzącegoZapalenie się tej kontrolki może być spowodowane np. uszkodzeniem termostatu lub czujnika. Kontynuowanie jazdy może skutkować przegrzaniem silnika i jego zniszczeniem.
Słaby akumulatorTa kontrolka oznacza, że akumulator nie jest wystarczająco naładowany. Jeżeli zaświeci się ona w czasie jazdy, to przyczyną może być brak ładowania akumulatora wywołany awarią alternatora.
Awaria układu wspomagania kierownicyAwaria układu wspomagania może oznaczać nieszczelność układu hydraulicznego lub zepsutą pompę. Nie obejdzie się bez wizyty w warsztacie.
Awaria czujnika lub brak płynu hamulcowegoPłyn hamulcowy można uzupełnić samodzielnie, ale ze względu na konieczność odpowietrzenia układu rekomendowana jest wizyta w serwisie. Najlepiej wezwać lawetę.
Awaria systemu ABSŹródłem problemu może być niepoprawne działanie czujników mierzących prędkość kół. Awaria może też dotyczyć układu hamulcowego.
Zużycie klocków hamulcowychTo problem z układem hamulcowym, który musi być sprawny, a to oznacza, że nie obejdzie się bez wizyty w warsztacie.

Dlaczego nie należy lekceważyć opisanych wyżej czerwonych kontrolek w samochodzie? Najczęściej zdiagnozowany przez komputer pojazdu problem jest poważny, a brak reakcji może spowodować rozległą szkodę – naprawa może być kosztowna. Nie można również zapominać o bezpieczeństwie kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Jak zapewnić sobie pomoc w razie problemów na drodze?

Brak paliwa lub płynu hamulcowego? Rozładowany akumulator? Zbyt wysoka temperatura płynu chłodzącego? To przykładowe sytuacje, gdy wsparcie fachowców jest nieocenione. Dobra wiadomość jest taka, że pomoc assistance na cały rok można zapewnić sobie w zamian za niewielką kwotę – wystarczy wybrać to ubezpieczenie w pakiecie wraz z OC.

Przykład: 45-letnia pani Anna to właścicielka Toyoty Aygo z 2015 r. i jednocześnie kierowca z wieloletnim doświadczeniem, ale bez wiedzy technicznej. Właśnie dlatego wraz z OC zawsze kupuje ona assistance. Przy wyliczaniu składki na kolejny rok pani Anna otrzymała poniższe propozycje.

UbezpieczycielOfertaCena polisy
TUZ UbezpieczeniaOC Assistance374 zł
BalciaOC Assistance392 zł
TrastiOC Assistance438 zł
BenefiaOC Assistance443 zł
UniqaOC Assistance603 zł
Kalkulacja z 31.01.2023 r.

Oblicz składkę OC z ASS

Skąd tak różne ceny pakietów OC i assistance? Powodem jest zarówno odmienny taryfikator cen OC w poszczególnych firmach, jak również zakres pomocy w ramach tego drugiego ubezpieczenia.

Żółte czy czerwone kontrolki w samochodzie często oznaczają awarię – aby zaczęły się świecić, nie musi dojść do kolizji czy wypadku. Dlatego wybierając wariant assistance, warto zwrócić uwagę na to, kiedy ubezpieczyciel pomoże – czy jedynie po kolizji (w przykładzie pierwszy wariant), czy też również po wypadku i awarii (w przykładzie ostatni wariant).

Podsumowanie

 • Kontrolki w samochodzie mają różne kolory: zielony (lub niebieski), żółty (lub pomarańczowy) i czerwony. W każdym pojeździe wyglądają jednak podobnie.
 • Zielone kontrolki w samochodzie pełnią funkcję informacyjną, np. wskazują na zapalone światła mijania.
 • Żółte kontrolki w samochodzie mogą informować (np. o konieczności uzupełnienia paliwa w baku) albo ostrzegać (np. o awarii czujników parkowania).
 • Czerwone kontrolki w samochodzie najczęściej oznaczają konieczność przerwania jazdy i konsultacji z diagnostą.
 • Kierowcy mogą zapewnić sobie pomoc fachowców w razie problemów sygnalizowanych przez kontrolki, wraz z OC kupując assistance.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy kontrolki samochodowe występują w każdym pojeździe?

  Tak, przy czym w starszych modelach samochodów kontrolek na desce rozdzielczej jest znacznie mniej. Informacje o wszystkich kontrolkach zamontowanych w pojeździe znaleźć można w instrukcji obsługi.

 2. Dlaczego kontrolki w samochodzie mają różne kolory?

  Powodem, dla którego producenci stosują różne kolory kontrolek w samochodzie, jest chęć zaakcentowania ich przeznaczenia. Zielone (niebieskie) kontrolki nie ostrzegają przed problemami, ale informują o włączonych funkcjach. Z kolei czerwone kontrolki wskazują na poważne problemy i konieczność zatrzymania się (analogicznie jak czerwone światło).

 3. Jak zresetować kontrolki w samochodzie?

  Po usunięciu przyczyn, dla których kontrolki w samochodzie się zapaliły, można spróbować czasowego zdjęcia klem z akumulatora. Po upływie ok. 30 minut błędy powodujące świecenie się kontrolek powinny ulec skasowaniu.

 4. Czy świecąca się kontrolka samochodowa to problem przy przeglądzie?

  To zależy, o jakiej kontrolce mowa. Jeżeli w samochodzie zapaliły się czerwone kontrolki, to diagnosta poinformuje właściciela o konieczności usunięcia awarii. Jednocześnie żadnej kontrolki nie warto lekceważyć – dalsza eksploatacja pojazdu może zakończyć się rozległą awarią i w rezultacie drogą naprawą, a nawet wypadkiem.

 5. Czy czerwone kontrolki zawsze oznaczają awarię?

  Na szczęście nie, ponieważ niektóre informują tylko o problemie, który kierowca może rozwiązać sam (np. zaciągnięty hamulec ręczny czy niedomknięte drzwi). Większość czerwonych kontrolek zwiastuje jednak kłopoty, z których część można rozwiązać samemu (np. niski poziom oleju), ale z niektórymi trzeba udać się już do warsztatu.

 6. O czym informują zielone lub niebieskie kontrolki?

  Ich pojawienie się na szczęście nie oznacza nic złego, a na ogół informują o włączonych światłach lub kierunkowskazach. Zielona jest również kontrolka korzystania z tempomatu, a niebieska (lub fioletowa) kontrolka informuje np. o włączonych światłach drogowych.

 7. Czy w przypadku pojawienia się żółtej lub czerwonej kontrolki można samemu rozwiązać problem?

  W niektórych przypadkach tak, gdy np. kontrolka informuje o niedomkniętych drzwiach, otwartym wlewie paliwa, czy niskim poziomie oleju. Jednak w niektórych przypadkach (jak np. uszkodzenie systemu ABS czy świec żarowych), należy udać się do mechanika.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments