Przebieg samochodu a OC – czy wskazanie drogomierza ma wpływ na cenę OC?


Mężczyzna sprawdza cenę OC wg przebiegu pojazdu
 1. Przy wyliczaniu składki OC kierowca musi podać aktualny stan licznika i deklarowany roczny przebieg auta.
 2. W III kwartale 2020 r. najwięcej za OC płacili właściciele aut z przebiegiem powyżej 351 tys. km – średnio 729 zł.
 3. Przy szacowaniu ryzyka i wyliczaniu składki OC przebieg pojazdu uwzględniają firmy ubezpieczeniowe AXA i Aviva.
 4. Jeżeli ubezpieczyciel odkryje zaniżenie przebiegu samochodu, to właściciel będzie musiał dopłacić do składki.

Poszukując ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu za pośrednictwem naszej wyszukiwarki, będziesz musiał podać aktualny przebieg auta. Zastanawiasz się dlaczego? Niektóre firmy ubezpieczeniowe zwiększają składkę tym kierowcom, którzy bardzo intensywnie użytkują posiadany samochód.

Przebieg samochodu może – ale nie musi – posiadać odzwierciedlenie w składce OC. Samo pytanie o przebieg auta jest zasadne, gdyż intensywnie eksploatowany pojazd ma statystycznie większą szansę wziąć udział w kolizji czy wypadku drogowym.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jakie dane dotyczące przebiegu auta trzeba podać ubezpieczycielowi?

Dla polis komunikacyjnych charakterystyczne jest to, że firmy ubezpieczeniowe wyliczają ryzyko ubezpieczeniowe – a co za tym idzie również wysokość składki – indywidualnie dla każdego klienta. Na potrzeby kalkulacji składki OC podać trzeba m.in. aktualny przebieg pojazdu i deklarowany roczny przebieg.

 1. Przebieg pojazdu a wysokość OC

Dlaczego ubezpieczyciele pytają o to, ile kilometrów przejechał do tej pory pojazd? Odpowiedź jest prosta: w ten sposób mogą ocenić, jak często auto jest użytkowane. Im więcej kilometrów w ciągu roku kierowca pokonuje samochodem, tym większe zachodzi ryzyko, że spowoduje kolizję czy wypadek, a firma ubezpieczeniowa będzie musiał pokryć szkody.

Uwaga! Mimo że wszystkie firmy ubezpieczeniowe zadają pytanie o wskazanie drogomierza, to nie każda w takim samym stopniu uwzględnia tę informację podczas obliczania wysokości składki OC.

2. Deklarowany roczny przebieg a OC

W naszym kalkulatorze OC/AC znajdziesz też pytanie o deklarowany roczny przebieg samochodu. Dlaczego ubezpieczyciele wymagają odpowiedzi na to pytanie? Co prawda, na podstawie podanego przebiegu i wieku pojazdu ubezpieczyciel może wyliczyć, ile kilometrów rocznie dotychczas pokonywał samochód zgłoszony do ubezpieczenia, ale nie można wykluczyć, że właściciel zmieni sposób użytkowania auta.

Na podstawie takiej deklaracji ubezpieczyciel może łatwiej określić, jakie jest ryzyko, że dany pojazd będzie uczestniczył w kolizji lub wypadku.

Przebieg pojazdu a składka OC – kto płaci najwięcej?

Z kalkulacji przeprowadzonych w III kwartale 2020 r. przez kierowców poszukujących ubezpieczenia OC wynika, że właściciele pojazdów z największym przebiegiem płacą najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie. Zestawienie prezentuje się następująco:

 • przebieg do 50 tys. km – 581 zł,
 • przebieg od 51 do 150 tys. km – 641 zł,
 • przebieg od 151 do 200 tys. km – 698 zł,
 • przebieg od 251 do 350 tys. km – 719 zł,
 • przebieg powyżej 351 tys. km – 729 zł.

Różnica w wysokości składki dla pojazdu o przebiegu do 50 tys. km i pojazdu o przebiegu powyżej 351 zł to aż 148 zł. Warto przy tym dodać, że w III kwartale 2020 r. ponad 42 proc. kierowców deklarowało, że ich pojazd ma przebieg od 151 do 250 tys. km. Zaledwie 8,6 proc. użytkowników podało przebieg do 50 tys. km.

Którzy ubezpieczyciele uwzględniają przebieg w wysokości OC?

Nie dla każdego ubezpieczyciela wskazanie drogomierza ma takie samo znaczenie. Dlaczego? Każda firma ubezpieczeniowa prowadzi własną politykę w tym zakresie i określa, czy dla niej przebieg będzie istotnym czynnikiem.

Cena OC dla doświadczonego kierowcy po uwzględnieniu przebiegu auta
UbezpieczycielPrzebieg auta 15 tys. kmPrzebieg auta 300 tys. kmRóżnica w cenie polisy
Beesafe492 zł492 zł-
Link4659 zł740 zł12,29 proc.
Wiener944 zł944 zł-
Cena OC dla niedoświadczonego kierowcy po uwzględnieniu przebiegu auta
Benefia2771 zł2771 zł-
Uniqa3532 zł3532 zł-
mtu24.pl3721 zł3721 zł-
*Doświadczony kierowca – 50-letni mężczyzna; niedoświadczony kierowca – 20-letni mężczyzna. Kierowcy pochodzą z Gdyni, ubezpieczają pojazd Seat Ibiza z 2015 r., benzyna, poj. silnika 1,8 l.

Przeprowadzając powyższe kalkulacje, zmienialiśmy jedynie przebieg pojazdu i deklarowany roczny przebieg. Wyniki nie są w pełni miarodajne, ale doskonale obrazują, że przebieg nie dla wszystkich firm jest czynnikiem, który zostanie uwzględniony podczas obliczania ceny polisy.

Jakie jeszcze czynniki mogą mieć wpływ na cenę OC?

Jest wiele czynników wpływających na wysokość składki OC. Korzystając z naszego kalkulatora OC/AC, szybko zauważysz, że pytania są pogrupowane w trzy kategorie i dotyczą:

 • pojazdu, który będzie objęty ochroną – pytamy m.in. o markę i model pojazdu, rok jego produkcji i rodzaj paliwa,
 • kierowcy (kierowców) – szczególnie istotne są: wiek kierowcy, data odebrania przez niego prawa jazdy i miejsce jego zamieszkania,
 • historii ubezpieczenia – to, czy w przeszłości kierowca spowodował kolizję lub wypadek, wpływa na wysokość zebranych przez niego zniżek.

W przypadku przebiegu warto pamiętać, że parametr ten najczęściej jest powiązany z wiekiem pojazdu. Z reguły im więcej kilometrów na liczniku ma auto, tym jest starsze.

Cena OC dla doświadczonego kierowcy po uwzględnieniu wieku i przebiegu pojazdu
UbezpieczycielWiek pojazdu 3 lata, przebieg 15 tys. kmWiek pojazdu 16 lat, przebieg 300 tys. kmRóżnica w cenie polisy OC
Audi A3, benzyna, poj. silnika 2,0 l516 zł677 zł31,2 proc.
Mercedes Benz klasa C, benzyna, poj. silnika 3,0 l599 zł866 zł44,57 proc.
*Kalkulacja dla 45-letniego kierowcy z Łomży, który posiada pełne zniżki.

Dlaczego nie warto zaniżać przebiegu samochodu?

Powód jest prosty: ubezpieczyciele po wykryciu faktu, że zadeklarowałeś zaniżony stan licznika, mają prawo żądać zmiany wysokości składki ubezpieczeniowej. Inaczej mówiąc, będziesz musiał dopłacić do już opłaconej składki. Aby tego uniknąć, warto podać dokładny lub przybliżony stan drogomierza – deklaracja nie może odbiegać o tysiące km od rzeczywistego wskazania.

Wskazówka: Chcesz skorzystać z kalkulatora OC/AC zamieszczonego na naszej stronie, ale nie znasz aktualnego przebiegu samochodu? Niekoniecznie będziesz musiał iść do garażu. Jeżeli w ciągu kilku ostatnich tygodni zostałeś zatrzymany do kontroli drogowej lub byłeś na okresowym badaniu technicznym, to informację o stanie licznika znajdziesz po zalogowaniu się do usługi HistoriaPojazdu.gov.pl.

Aby sprawdzić stan drogomierza w usłudze HistoriaPojazdu.gov.pl, powinieneś podać: numer rejestracyjny i VIN auta oraz datę jego pierwszej rejestracji. Wszystkie te dane znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym.

Jak uniknąć wysokiej ceny OC za duży przebieg auta?

Kupując samochód z dużym przebiegiem lub intensywnie użytkując auto, niekoniecznie musisz płacić więcej. Po pierwsze przebieg jest tylko jednym z wielu czynników, które ubezpieczyciele biorą pod uwagę przy wyliczaniu składki OC. Po drugie masz możliwość znalezienia taniego OC w łatwy i przystępny sposób – wystarczy, że skorzystasz z porównywarki OC/AC zamieszczonej na naszej stronie internetowej.

Wskazówka: gdy podasz już wszystkie dane i kalkulator wygeneruje listę ofert, wybierz najtańszą propozycję. Zakres ubezpieczenia OC i wyłączenia, jakie mogą zastosować ubezpieczyciele, wynikają wprost z ustawy, więc polisy różnią się jedynie ceną.

Michalina Miotk

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments