Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

walizka na bagażniku samochodu

Zbliżająca się majówka i okres wakacyjny to dobry powód, aby zainteresować się ubezpieczeniem samochodu na wyjazd za granicę lub podróż po Polsce. Jakie ubezpieczenia mogą przydać się w trasie poza OC? Poznaj dostępne ubezpieczenia samochodu na krótszy i dłuższy wyjazd, które dadzą Ci poczucie bezpieczeństwa.

Kierowcy kupujący ubezpieczenia komunikacyjne np. wiosną często nie sugerują się perspektywą późniejszych podróży samochodem. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest brak sprecyzowanego planu urlopowego. Stąd też w ofertach ubezpieczycieli dostępne są dedykowane ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę i po w Polsce. Produkty te wyróżniają się krótkim okresem obowiązywania – często jest on liczony w dniach.

Osobne ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – czy jest potrzebne?

Planując podróż samochodem za granicę, potrzebujesz – podobnie jak w Polsce – ubezpieczenia OC. To jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Nie oznacza to jednak, że tuż po przekroczeniu granicy musisz nabyć OC od jednego z zagranicznych ubezpieczycieli. Już ponad 70 lat temu rozpoczęły się prace nad rozwiązaniem, dzięki któremu dziś większość europejskich krajów wzajemnie respektuje umowy OC zawarte przez kierowców z krajowymi ubezpieczycielami – to System Zielonej Karty.

W ramach Systemu Zielonej Karty działa też jeszcze korzystniejsze dla kierowców rozwiązanie – mowa o Porozumieniu Wielostronnym. Kierowcy z państw, które podpisały tę umowę, nie muszą posiadać przy sobie Zielonej Karty – wystarczy, że okażą umowę ubezpieczenia. Do Porozumienia Wielostronnego należą m.in. wszystkie kraje Unii Europejskiej. Osobny dokument potwierdzający ubezpieczenie OC samochodu na wyjazd za granicę wydaje się zatem zbędny. Czy słusznie? Niekoniecznie, bo nie wszystkie kraje przystąpiły do Porozumienia Wielostronnego.

Do jakiego kraju trzeba zabrać dodatkowe potwierdzenie ważnego OC za granicą?

Potwierdzenie ważnego OC za granicą jest potrzebne podczas przekraczania granic tylko kilku europejskich państw. Do 31 maja 2023 r. Zielona Karta od kierowców z Polski była wymagana w następujących państwach: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.

Od 1 czerwca 2023 r. ważność utraciło potwierdzenie ubezpieczenia samochodu na wyjazd w odniesieniu do dwóch krajów – Rosji i Białorusi. Ma to związek z wypowiedzeniem umów dwustronnych przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wjeżdżając samochodem do jednego z tych państw, należy wykupić ubezpieczenie graniczne.

Jak uzyskać międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia komunikacyjnego, czyli Zieloną Kartę? Należy zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej. Warto to zrobić odpowiednio wcześniej (najlepiej na miesiąc przed planowaną datą wyjazdu), bo wydanie Zielonej Karty i dostarczenie jej pod adres wskazany przez klienta może nieco potrwać.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe pobierają dodatkową opłatę za wydanie Zielonej Karty. Nie chcesz płacić? Kupując OC za pośrednictwem rankomat.pl, możesz sprawdzić, czy wybrany ubezpieczyciel przewiduje płatność za ten dokument.

Przykład: Całoroczna umowa OC na samochód pana Rafała kończy się w połowie kwietnia 2024 r.. Ponieważ kierowca planuje wyjechać latem do Mołdawii, przy okazji zakupu kolejnej polisy sprawdził, które towarzystwo ubezpieczeniowe wydaje bezpłatną Zieloną Kartę. W tym celu skorzystał z naszego kalkulatora OC AC. 

Ile kosztuje OC na rok z ASS za granicą i bezpłatną Zieloną Kartą?

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
528,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna,   Zielona Karta - bezpłatnie po zakupie i kontakcie z ubezpieczycielem,   ASS mini po wypadku i kolizji z holowaniem w Polsce i Europie  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
663,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna,   Zielona Karta - bezpłatnie po zakupie i kontakcie z ubezpieczycielem,   ASS pełne po wypadku, awarii i kradzieży w Polsce i Europie (m.in. holowanie, wymiana kół, dostarczenie paliwa, uruchomienie po rozładowaniu akumulatora)  
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
905,21 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna,   Zielona Karta - bezpłatnie po zakupie i kontakcie z ubezpieczycielem,   ASS mini po wypadku w Polsce i Europie (m.in. holowanie, naprawa na miejscu zdarzenia, samochód zastępczy)  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
968,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna,   Zielona Karta - bezpłatnie po zakupie i kontakcie z ubezpieczycielem,   ASS pełne po wypadku, awarii i kradzieży w Polsce i Europie (m.in. holowanie, samochód zastępczy, wymiana kół, dostarczenie paliwa, uruchomienie po rozładowaniu akumulatora)  
Trasti
528,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, Zielona Karta - bezpłatnie po zakupie i kontakcie z ubezpieczycielem, ASS mini po wypadku i kolizji z holowaniem w Polsce i Europie
Trasti
663,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, Zielona Karta - bezpłatnie po zakupie i kontakcie z ubezpieczycielem, ASS pełne po wypadku, awarii i kradzieży w Polsce i Europie (m.in. holowanie, wymiana kół, dostarczenie paliwa, uruchomienie po rozładowaniu akumulatora)
Beesafe
905,21 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, Zielona Karta - bezpłatnie po zakupie i kontakcie z ubezpieczycielem, ASS mini po wypadku w Polsce i Europie (m.in. holowanie, naprawa na miejscu zdarzenia, samochód zastępczy)
Benefia
968,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, Zielona Karta - bezpłatnie po zakupie i kontakcie z ubezpieczycielem, ASS pełne po wypadku, awarii i kradzieży w Polsce i Europie (m.in. holowanie, samochód zastępczy, wymiana kół, dostarczenie paliwa, uruchomienie po rozładowaniu akumulatora)

* Kalkulacja z 05.04.2024 r. dla 40-latka z Krakowa (posiada maksymalne zniżki w OC i AC), na samochód: Toyota Corolla z 2010 r. (benzyna, poj. 1,6 l)

Dzięki porównaniu ofert ww. kierowca skorzysta potrójnie – kupi najtańszą na rynku polisę OC, wybierze odpowiadające jego potrzebom assistance z ochroną za granicą i znajdzie ubezpieczyciela, który nie pobiera opłat za Zieloną Kartę.

Na jakie ubezpieczenie auta na wyjazd, oprócz OC, warto się zdecydować?

Ubezpieczenie OC samochodu na wyjazd za granicę i w Polsce to zupełna podstawa. Produkt ten chroni jednak majątek kierowcy w sposób wybiórczy – zapewnia mu, że w razie spowodowania kolizji czy wypadku nie zapłaci on za szkody wyrządzone osobom trzecim. Swój uszkodzony samochód sprawca będzie musiał naprawić we własnym zakresie. Stąd też wielu kierowców decyduje się na dodatkowe polisy.

Przykładowe dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd

Ubezpieczenie ACPieniądze są wypłacane po kradzieży samochodu, jego uszkodzeniu lub zniszczeniu. Można kupić polisę w wersji all risk.
Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków)Kierowca lub pasażer otrzymuje odszkodowanie po poważnym wypadku – np. gdy jego rezultatem będzie trwała niezdolność do pracy.
Ubezpieczenie assistanceZapewnia świadczenia pomocy drogowej – holowanie, naprawę na miejscu zdarzenia, nocleg i niekiedy auto zastępcze.
Ubezpieczenie oponJeżeli w trakcie podróży dojdzie do uszkodzenia ogumienia, ubezpieczyciel zorganizuje wymianę opony na miejscu zdarzenia lub pokryje koszty jej naprawy.
Ubezpieczenie ochrona prawnaW razie spowodowania kolizji czy wypadku ubezpieczyciel zapewni klientowi pomoc prawną, w tym pokrycie kosztów sądowych.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie samochodu AC na wyjazd za granicę?

Ubezpieczenie AC samochodu na wyjazd zagraniczny zapewnia pokrycie kosztów naprawy ubezpieczonego auta po kolizji lub wypadku. Nie ma przy tym znaczenia, czy do zdarzenia doszło z winy kierowcy (np. jego nieuwagi), czy też z przyczyn od kierowcy niezależnych (np. wtargnięcia zwierzęcia na drogę).

Gdzie kupić ubezpieczenie AC samochodu na wyjazd? Krótkoterminowe AC to rzadkość na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych – oferuje je niewielu ubezpieczycieli, w tym PZU. Co więcej, polisa ta podlega ograniczeniom. Krótkoterminowe AC PZU mogą kupić wyłącznie kierowcy korzystający już z produktów PZU (posiadający OC w tej firmie).

Ubezpieczenie AC samochodu na wyjazd należy do tych produktów, którymi warto się zainteresować z odpowiednim wyprzedzeniem – zakup polisy tylko na okres wakacyjnego wyjazdu jest praktycznie niemożliwy. Pod względem ceny najkorzystniej jest kupić AC wraz z obowiązkowym OC.

NNW, assistance i inne ubezpieczenia dodatkowe – potrzebne tylko na wyjazd za granicę?

Chcesz kupić ubezpieczenie samochodu na wyjazd? Jeżeli planujesz samochodową wycieczkę, możesz zastanawiać się, czy potrzebujesz NNW, assistance czy ubezpieczenia opon. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – zależy ona od Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Te, jak wiadomo, mogą się zmieniać.

Przykład: Pani Alicja użytkuje samochód z rocznika 2010. W ostatnich 4 miesiącach dwa razy płaciła za holowanie ze względu na pęknięcie obudowy termostatu i usterkę układu wtryskowego. Czarę goryczy przelało uszkodzenie opony na autostradzie – teraz właścicielka pechowego modelu szuka polisy assistance.

Jakie ryzyka obejmuje ubezpieczenie turystyczne samochodu?

Ubezpieczenie turystyczne samochodu (ubezpieczenie assistance) zapewnia wsparcie w różnych sytuacjach. Właściciel pojazdu, który zdecydował się kupić ubezpieczenie podróży, może dzięki niemu liczyć na wiele świadczeń.

Najczęstsze świadczenia, jakie przewiduje ubezpieczenie turystyczne auta:

 • pomoc techniczna – po przebiciu opony, kradzieży pojazdu lub jego części czy w razie braku paliwa,
 • holowanie auta – gdy samochodu nie można usprawnić na miejscu zdarzenia,
 • samochód zastępczy – jest on udostępniany na okres od kilku do kilkunastu dni,
 • pomoc tłumacza – gdy za granicą trzeba porozumieć się np. z pracownikami pomocy drogowej,
 • pomoc informacyjna – pracownicy infolinii pomogą znaleźć np. najbliższą stację paliw,
 • nocleg dla kierowcy i pasażerów – gdy po awarii pojazdu nie jest możliwe kontynuowanie podróży,
 • przewiezienie kierowcy i pasażerów we wskazane miejsce – gdy awaria wymaga holowania auta do warsztatu.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Aby ubezpieczenie assistance dawało poczucie bezpieczeństwa, trzeba się dokładnie zapoznać z warunkami, na jakich będzie świadczona pomoc. Najczęściej firmy ubezpieczeniowe zapewniają wsparcie po kolizji lub wypadku. Tanie ubezpieczenie assistance, które uprawnia do pomocy tylko w razie wypadku, to zdecydowanie za mało, zwłaszcza gdy ma to być ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę.

Dodatkowe ubezpieczenie assistance na wakacje – jak wybrać najlepsze?

Assistance to cieszące się dużą popularnością wśród kierowców ubezpieczenie samochodu na wyjazd. Jednocześnie jest to jedno z niewielu ubezpieczeń komunikacyjnych, które można kupić na krócej niż rok. Chcesz dobrze wybrać assistance? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki.

Auto assistance w podróży – co to jest?

Firmy ubezpieczeniowe nazywają swoje produkty w różny sposób. Auto assistance w podróży (car assistance w podróży, assistance w podróży) to często stosowane określenie dla assistance na okres krótszy niż 12 miesięcy. Jak wskazuje nazwa, posiadając taką polisę, kierowca może liczyć na pomoc w czasie podróży samochodem.

Auto assistance w podróży – ubezpieczenie krótkoterminowe w rankomat.pl

Z jakimi firmami współpracujemy?Na jaki okres możesz kupić assistance?Czy wraz z assistance trzeba kupić OC?
✓Europ Assistance ✓AXA✓9 dniNie, oferowane assistance jest sprzedawane niezależnie od ubezpieczenia OC
✓16 dni
✓31 dni
✓365 dni

Sprawdź oferty ASS krótkoterminowego

Czy można dokupić auto assistance w podróży zagranicznej?

Kierowcy najczęściej kupują ubezpieczenie samochodu na wyjazd z wyprzedzeniem – zakup polisy jest jednym z etapów przygotowań do wakacyjnej podróży autem. Co jednak w sytuacji, gdy kierowca przypomniał sobie o assistance już po opuszczeniu Polski? Czy można dokupić auto assistance (ubezpieczenie turystyczne samochodu) w podróży zagranicznej? Owszem – wystarczy tylko dostęp do internetu.

Cechy ubezpieczenia auto assistance w podróży (assistance krótkoterminowe):

 • można je kupić online na stronie rankomat.pl – a zatem pobyt za granicą nie jest przeszkodą w nabyciu ochrony,
 • nie występuje w jego przypadku karencja – odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się od dnia wskazanego w umowie, najczęściej jednak nie wcześniej niż od dnia następnego i po opłaceniu składki,
 • może być dostępne w różnych wersjach – trzeba zwrócić uwagę, czy wybrany wariant polisy zapewnia wsparcie poza granicami kraju.

Na co zwrócić uwagę, wybierając assistance krótkoterminowe?

Krótki okres umowy assistance wcale nie oznacza, że takie ubezpieczenie samochodu na wyjazd zapewnia wyłącznie podstawową ochronę, za jaką można uznać holowanie. Przeciwnie, tego rodzaju polisy mogą być bardzo rozbudowane. Jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie assistance na wyjazd za granicę, to sprawa jest stosunkowo prosta. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na maksymalny wiek pojazdu, który może zostać objęty ubezpieczeniem, a następnie sugeruj się poniższą listą.

10 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kupując krótkoterminowe assistance:

 1. Minimalna odległość od domu, która uprawnia do skorzystania z pomocy. Nie każdy ubezpieczyciel stosuje to rozwiązanie.
 2. Limit holowania. Jego występowanie jest standardem, a zasada jest prosta – im wyższy limit, tym lepiej.
 3. Zakres terytorialny. Assistance na 30 dni może obowiązywać zarówno na terenie Polski, jak i w niemal wszystkich krajach europejskich.
 4. Pomoc tłumacza. Jest ona niezbędna, jeżeli assistance krótkoterminowe ma zapewnić pomoc poza granicami kraju.
 5. Auto zastępcze. Przyda się ono, jeżeli nie chcesz przerywać wakacji z powodu awarii samochodu.
 6. Zakwaterowanie. Ubezpieczenie samochodu na długi wyjazd powinno zapewniać zorganizowanie noclegu, gdyby do awarii doszło w czasie jazdy.
 7. Transport kierowców i pasażerów z miejsca zdarzenia. Ubezpieczyciel powinien pokryć koszty transportu kierowcy i pasażerów z miejsca zdarzenia np. do hotelu.
 8. Pomoc po rozładowaniu baterii. Jeżeli korzystasz z auta elektrycznego, zwróć uwagę, czy otrzymasz wsparcie w takiej sytuacji.
 9. Dostarczenie paliwa. W natłoku przygotowań do podróży łatwo zapomnieć o wizycie na stacji paliw.
 10. Wymiana koła. Polisa assistance przydaje się, gdy nie masz dedykowanego ubezpieczenia opon.

Szczegółowe warunki ochrony zagranicznego wyjazdu sprawdzisz w dokumencie OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) wybranego ubezpieczyciela.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na wyjazd?

Większość ubezpieczeń samochodu na wyjazd zagraniczny trzeba kupić sporo wcześniej, bo albo nie są one dostępne w opcji krótkoterminowej, albo ograniczeń jest tak wiele, że dostęp do oferty ma wąska grupa klientów. Wyjątkiem jest ubezpieczenie assistance. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu assistance na wyjazd? Kupując assistance za pośrednictwem kalkulatora rankomat.pl, możesz zapłacić niecałe 47 zł za 9 dni ochrony w Polsce lub ok. 100 zł za assistance krótkoterminowe za granicą.

Przykład: Pan Tomasz planuje w maju podróż własnym samochodem z Krakowa do Rijeki (Chorwacja). Ponieważ jest on przezornym kierowcą, postanowił wcześniej kupić niezależne od OC assistance. Ponieważ trasa, którą planuje pokonać, ma ok. 970 km, mężczyzna zdecydował się na opcję z holowaniem po awarii do 1000 km za 266 zł.

Oferta ASS na 9 dni do Chorwacji

Oferta ASS na 9 dni do Chorwacji

Oferta ASS na 9 dni do Chorwacji

Sprawdź oferty ASS krótkoterminowego

Dlaczego warto skorzystać z ubezpieczenia w rankomat.pl?

Za pośrednictwem porównywarki rankomat.pl kupisz zarówno całoroczne ubezpieczenie samochodu na wyjazd, jak i assistance na okres 9, 16, 31 lub 365 dni.

Dlaczego warto poszukać assistance właśnie za pośrednictwem naszego kalkulatora? Kupując ubezpieczenie:

 • oszczędzasz – z doświadczenia wiemy, że kierowcy mogą sporo zaoszczędzić, porównując produkty ubezpieczeniowe,
 • do krótkoterminowego assistance możesz zgłosić nawet 17-letni samochód – pod tym względem nasza oferta jest bezkonkurencyjna,
 • na znalezienie i zakup polisy poświęcasz zaledwie kilka minut – wymagamy jedynie podstawowych danych.

Jeżeli przy okazji chcesz kupić OC na kolejny rok, otrzymasz informację, czy ubezpieczyciel pobiera opłatę za Zieloną Kartę. Jeżeli potrzebujesz pomocy, zawsze możesz do nas zadzwonić lub pozostawić dane do kontaktu – oddzwonimy.

Podsumowanie

 • Planując samochodową wycieczkę do niektórych krajów (np. Albanii czy Mołdawii), trzeba wystąpić do ubezpieczyciela o wydanie Zielonej Karty.
 • Dodatkowe ubezpieczenia samochodu na wyjazd – AC, NNW, ubezpieczenie assistance – kupuje się na okres roku razem z OC.
 • Assistance jest też dostępne w wersji krótkoterminowej.
 • Assistance zapewnia dostęp do świadczeń w razie awarii na trasie, np. holowania, tłumacza czy noclegu.
 • Assistance na okres krótszy niż rok bywa określane jako „ubezpieczenie turystyczne samochodu” czy „auto assistance w podróży”.
 • Niezależne od OC ubezpieczenie samochodu, assistance na wyjazd kupisz na rankomat.pl. Okres ochrony to 9, 16, 31 lub 365 dni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Dlaczego ubezpieczenie samochodu na wakacje jest tak ważne?

  Ubezpieczenie OC wykupione w Polsce nie zapewnia pomocy drogowej, wsparcia tłumacza czy samochodu zastępczego. Zakup dodatkowego ubezpieczenia auta na wyjazd to sposób na uniknięcie stresu, zwłaszcza gdy do zdarzenia dojdzie za granicą. Wówczas wystarczy jeden telefon na infolinię firmy ubezpieczeniowej.

 2. Jakie wybrać ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę?

  Z dużym wyprzedzeniem i wraz z OC można kupić AC, NNW, ubezpieczenie opon czy ubezpieczenie szyb. Za rozsądne minimum można uznać assistance, które jest dostępne również w opcji krótkoterminowej – ubezpieczyciel może udzielić przebywającemu za granicą kierowcy ochrony na okres np. 9 czy 31 dni.

 3. Jak działa Auto Assistance za granicą?

  Analogicznie jak assistance w Polsce – kierowca może skorzystać z wielu różnych świadczeń, gdy dojdzie do zdarzenia. Auto assistance za granicą najczęściej zapewnia holowanie i wsparcie tłumacza. Ubezpieczyciel może też zorganizować nocleg w hotelu, gdyby do awarii pojazdu doszło przed dojazdem do celu.

 4. Czy można wykupić assistance na dwa tygodnie?

  Za pośrednictwem kalkulatora rankomat.pl można kupić assistance na 16 dni. Assistance na dokładnie 14 dni nie jest spotykane. Bezpieczny.pl (marka Generali), Uniqa czy Warta proponują klientom zakup polisy na okres 15 dni.

 5. Ile kosztuje assistance na 7 dni?

  Za najtańsze assistance na 7 dni zapewniające ochronę na terenie niemal wszystkich krajów europejskich trzeba zapłacić ok. 100 zł. Przez kalkulator rankomat.pl nie kupisz assistance na 7, ale na 9 dni. Jeżeli chcesz poznać dokładne propozycje, przejdź do kalkulatora – wyliczenie składki zajmuje mniej niż minutę.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments