Samochód zastępczy

Samochód zastępczy, czyli możliwość skorzystania z auta zastępczego jeśli jako ubezpieczony w skutek kolizji lub wypadku zostaliśmy czasowo pozbawieni własnego samochodu, w wyniku jego naprawy. Zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego można uzyskać z OC sprawcy lub jeśli kierowca posiada taką opcję w pakiecie ubezpieczenia AC lub assistance  od własnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

W jakich sytuacjach należy się zwrot kosztów auta zastępczego z OC sprawcy?

Należność zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego na czas uszkodzonego w wypadku auta własnego została potwierdzona przez wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 roku, w którym to Sąd zakwalifikował utratę możliwości korzystania z własnego samochodu jako szkodę majątkową, która podlega naprawie z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Poszkodowany w kolizji lub wypadku będzie mógł zatem korzystać z auta zastępczego na czas naprawy szkody. Zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego obwarowany jest pewnymi warunkami tj.:

  • zastępczy pojazd musi być tej samej klasy, co auto które uległo szkodzie,
  • w gospodarstwie domowym nie może być dostępnych więcej samochodów, które poszkodowany mógłby wykorzystać do codziennych spraw,
  • uszkodzony pojazd był niezbędny poszkodowanemu w załatwianiu spraw codziennych, np. odwożenie dzieci do szkoły czy dojazd do pracy. W przypadku gdy ubezpieczony z samochodu korzystał sporadycznie, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania na samochód zastępczy.

Samochód zastępczy z ubezpieczenia autocasco wymaga posiadania odpowiedniego zapisu w zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Opcja wynajmu samochodu zastępczego często jest sprzedawana jako dodatek do ubezpieczenia i wiąże się z koniecznością opłacenia wyższej składki polisy. W odniesieniu do ubezpieczenia autocasco należy zwrócić uwagę w jakich przypadkach i na jaki okres może zostać udostępnione poszkodowanemu auto zastępcze.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments