Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu w 2023 roku?

Małżeństwo kupuje nowy samochód

Porównujesz ceny, sprawdzasz wartość poszczególnych pakietów, prześwietlasz wyposażenie dodatkowe, ale często brakuje już czasu na porównanie cen ubezpieczenia nowego samochodu? To źle, ponieważ czasem na polisach OC i AC nowych pojazdów można zaoszczędzić setki, a nawet tysiące złotych. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie i czego szukać.

Zakup nowego samochodu wiąże się z ekscytacją, ale czasem też z godzinami spędzonymi z kalkulatorem w ręce. Ważne jednak, by nie skupiać się tylko na samochodzie oraz jego wyposażeniu, ale też chwilę poświęcić na kwestie ubezpieczeniowe, którym i tak w końcu będziemy musieli stawić czoła.

Jakie są obowiązki właściciela po zakupie nowego samochodu?

Zamówiłeś auto i czekasz na jego odbiór. Pamiętaj, że nie będziesz mógł wyjechać z salonu, jeśli pojazd nie będzie posiadał kilku rzeczy. Oto one:

 • Nowe tablice rejestracyjne i tymczasowy dowód rejestracyjny (pamiętaj, że możesz upoważnić salon sprzedaży do zarejestrowania nowego auta za Ciebie) – jeżeli samodzielnie rejestrujesz nowy samochód, formalności dokonasz w wydziale komunikacji;
 • Potwierdzenie zawarcia umowy OC (lub pakiet OC AC, jeśli zdecydowałeś się na pakiet dealerski, o czym piszemy poniżej);
 • Dowód zakupu, czyli faktura lub potwierdzenie przelewu.

Przyda Ci się także dowód osobisty lub paszport, co pozwoli zweryfikować Twoją tożsamość.

Gdy już załatwiłeś wszelkie formalności i otrzymałeś telefon od dealera: „proszę przyjeżdżać, samochód czeka”, to jesteś niemal na samym końcu formalności związanych z nowym pojazdem. Gdy już bowiem odbierzesz samochód (przed wyjechaniem z salonu pamiętaj, by dokładnie sprawdzić, czy nie ma on żadnych porysowań i czy zgadza się z zamówieniem), to czeka Cię później jeszcze tylko jedna sprawa urzędowa – wymiana tymczasowego pozwolenia na stałe, na co masz 30 dni.

Nowe samochody – co kupują Polacy w 2023 roku?

Początek 2023 r. przyniósł zmianę lidera, jeśli chodzi o sprzedaż samochodów w Polsce. W 2022 r. Polacy najczęściej kupowali Toyotę Corollę, tymczasem w styczniu – jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar – liderem została Toyota, ale Yaris Cross.

Oto 10 najchętniej kupowanych nowych samochodów w styczniu w Polsce:

 1. Toyota Yaris Cross: 1761 egzemplarzy
 2. Toyota Corolla: 1729
 3. Toyota Yaris: 1410
 4. Toyota Corolla Cross: 790
 5. Toyota RAV4: 779
 6. Dacia Sandero: 746
 7. Skoda Kamiq: 730
 8. Kia Sportage: 724
 9. Skoda Fabia: 696
 10. Skoda Octavia: 646

Kiedy należy ubezpieczyć nowy samochód z salonu?

Tutaj sprawę reguluje ustawa, która nie pozostawia wątpliwości, że po zakupie nowego samochodu należy kupić także polisę OC i to najpóźniej w dniu rejestracji auta. Nie oznacza to jednak, że musisz czekać do ostatniej chwili, bo już wcześniej możesz zapoznać się z ofertami.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC nowego samochodu w 2023 roku?

Na cenę OC wpływa wiele składowych, związanych zarówno z pojazdem, jak i jego właścicielem. Jeśli chodzi o nowy samochód, to pod uwagę brane są takie zmienne jak marka, model czy pojemność silnika.

Większy wpływ na cenę OC ma jednak osoba ubezpieczającego. Znacznie droższa polisa zostanie zaproponowana młodemu kierowcy, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe niedoświadczonych właścicieli aut umieszczają w szufladzie z napisem: „wyższe ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku”. Na niższe ceny mogą za to liczyć kierowcy z dłuższym stażem i jeżdżący bezkolizyjnie.

By porównać, w jaki sposób zmienia się cena OC ze względu na pojazd oraz osobę kierowcy, przeprowadziliśmy symulację ubezpieczenia nowej Dacii Duster (silnik benzynowy 1.0) oraz nowego BMW Seria 5 (silnik benzynowy 3.0) dla 20-letniego Michała z Krakowa (prawo jazdy od dwóch lat) oraz 40-letniej Julii z Bochni (prawo jazdy od 20 lat, kilka lat bezkolizyjnej jazdy).

Ceny OC Dacii Duster (benzyna, poj. 1,0 l) dla młodego oraz doświadczonego kierowcy

UbezpieczycielNajtańsze OC dla 40-latki z BochniNajtańsze OC dla 20-latka z Krakowa
Benefia332 zł1627 zł
Balcia343 zł2102 zł
Trasti354 zł1326 zł
TUZ Ubezpieczenia354 zł1741 zł
mtu24.pl485 zł1773 zł
Wiener515 zł2593 zł
You Can Drive-1425 zł
Kalkulacje z 23.03.2023 r. na samochód Dacia Duster z 2023 r., silnik benzynowy 1.0), kierowcy: 20-latek z Krakowa (prawo jazdy od dwóch lat, dwa lata ubezpieczenia OC) oraz 40-letnia kobieta z Bochni (prawo jazdy od 20 lat, co najmniej 10 lat bezkolizyjnej jazdy)

Oblicz składkę OC i AC nowego samochodu

Ceny OC BMW seria 5 (benzyna, poj. 3,0 l) dla młodego oraz doświadczonego kierowcy

UbezpieczycielNajtańsze OC dla 40-latki z BochniNajtańsze OC dla 20-latka z Krakowa
TUZ Ubezpieczenia380 zł2364 zł
Trasti 461 zł2081 zł
mtu24.pl 567 zł2072 zł
Wiener 632 zł3182 zł
Link4680 zł 2172 zł
Benefia900 zł2350 zł
You Can Drive- 2808 zł
Kalkulacje z 23.03.2023 r. na samochód BMW seria 5 z 2023 r., silnik benzynowy 3.0), kierowcy: 20-latek z Krakowa (prawo jazdy od dwóch lat, dwa lata ubezpieczenia OC) oraz 40-letnia kobieta z Bochni (prawo jazdy od 20 lat, co najmniej 10 lat bezkolizyjnej jazdy)

Poniżej przedstawiamy także zestawienie średnich cen OC na podstawie kalkulacji z tego roku (od 01.01 do 18.03. 2023 r.), przeprowadzanych dla nowych samochodów za pośrednictwem strony Rankomat.pl.

Marka nowego samochodu a cena OC

MarkaCena OC
Tesla357 zł
Dacia392 zł
Volkswagen457 zł
Kia466 zł
Skoda479 zł
Toyota511 zł
Cupra562 zł
Mercedes Benz594 zł
Audi616 zł
BMW704 zł
Na podstawie kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce cen OC od 01.01 do 18.03. 2023 r.

Czy AC na samochód z salonu jest obowiązkowe?

Nie, AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, więc tylko od Ciebie zależy, czy chcesz je kupić (inaczej sprawa wygląda jednak, gdy pojazd jest przedmiotem leasingu lub wynajmu długoterminowego).

Wiadomo, że wykupienie Autocasco nie zawsze nam się uśmiecha, szczególnie że właśnie głęboko sięgnęliśmy do kieszeni, by kupić nowy samochód. Należy jednak pamiętać, że auto po wyjeździe z salonu ma wysoką wartość i każde uszkodzenie podczas wypadku lub kolizji boli podwójnie, a także kosztuje sporo. Poza tym, nowe auto zdecydowanie lepiej naprawiać na oryginalnych częściach niż na zamiennikach – zazwyczaj jest to wymóg producenta, aby zachować gwarancję.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Nowe auto jest także łakomym kąskiem dla złodziei, więc warto dobrze się zastanowić, czy taki samochód na pewno nie potrzebuje ochrony AC. Z jednej strony zapewnia nam to odszkodowanie, z drugiej – spokojny sen.

Ile kosztuje AC nowego auta w 2023 roku?

Cena AC nowego samochodu na ogół jest znacznie wyższa niż OC, szczególnie jeśli ubezpieczamy drogi pojazd i jesteśmy niedoświadczonymi kierowcami. W przypadku autocasco najwięcej płacą bowiem młodzi posiadacze pojazdów, a cena tej polisy rośnie także wraz z wartością pojazdu. Do tego należy pamiętać, że polisa AC – w odróżnieniu od OC – może obejmować różny zakres, od czego również zależy wysokość składki Autocasco.

Sprawdziliśmy, ile za pakiet OC z AC dla Dacii musiałaby zapłacić pani Julia oraz Michał. W przypadku ochrony AC z najlepszym zakresem ubezpieczenia nowego samochodu (naprawa na częściach oryginalnych w ASO, bez udziału własnego i amortyzacji), było to odpowiednio 1954 zł oraz 7710 zł.

Ceny OC AC Dacii Duster (benzyna, poj. 1,0 l) dla doświadczonego oraz młodego kierowcy

UbezpieczycielCena OC AC dla 40-latki z BochniZakres ochrony
mtu24.pl643 zł
OC AC mini (tylko kradzież)
Wiener814 złOC AC ASS
kosztorys, zamienniki, udział własny 1000 zł
Wiener1954 złOC AC ASS NNW
naprawa na częściach oryginalnych w ASO, bez udziału własnego i amortyzacji
Cena OC AC dla 20-latka z KrakowaZakres ochrony
You Can Drive1767 złOC AC mini (tylko kradzież)
Beesafe4559,98 złOC, AC, ASS, NNW
naprawa na częściach oryginalnych w ASO, 500 zł udziału własnego, bez amortyzacji
mtu24.pl7710 złOC AC ASS NNW
naprawa na częściach oryginalnych w ASO, bez udziału własnego i amortyzacji
Kalkulacje z 23.03.2023 r. na samochód Dacia Duster z 2023 r., silnik benzynowy 1.0, kierowcy: 20-latek z Krakowa (prawo jazdy od dwóch lat, dwa lata ubezpieczenia OC) oraz 40-letnia kobieta z Bochni (prawo jazdy od 20 lat, co najmniej 10 lat bezkolizyjnej jazdy)

Uwaga! W przypadku droższych pojazdów, a do takich należy na przykład ww. BMW, najlepiej skontaktować się z infolinią, by indywidualnie ustalić warunki ubezpieczenia.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie kupić na nowy samochód?

Jedyne obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu to OC, a każda inna polisa jest dobrowolna. Szczególnie właściciele nowych samochodów dokupują jeszcze AC, ale warto zastanowić się także nad innymi polisami. Jakimi?

 • Ubezpieczenie assistance: ta polisa zapewnia ochronę w niespodziewanych sytuacjach. W razie awarii, kolizji czy wypadku możemy liczyć na podstawową pomoc i to nie tylko związaną z samochodem. Assistance przychodzi z pomocą, gdy np. złapiemy gumę, zatrzaśniemy kluczyki, zabraknie nam paliwa, czy potrzebne jest holowanie do warsztatu (zakres ubezpieczenia zależy do wybranego wariantu). Bardziej rozbudowane ASS gwarantują także nocleg, czy zastępczy samochód.
 • Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Suma tego ubezpieczenia jest ustalana podczas zawierania umowy, a polisa chroni kierowcę i na ogół także pasażerów w razie uszczerbku na zdrowiu (lub śmierci) w wyniku wypadku.

Pakiet dealerski czy samodzielny zakup polisy – co wybrać?

Możecie być niemal pewni, że podczas zakupu samochodu dealer zaproponuje Wam nabycie pakietu ubezpieczenia nowego samochodu OC AC Assistance NNW. Na pewno jest to wygodne rozwiązanie, bo wówczas sprawa załatwiana jest kompleksowo. Tyle tylko, że pakiet ubezpieczeń oferowany przez dealera wcale nie musi być najkorzystniejszym pod względem zakresu oraz ceny. Sprzedawcy nowych samochodów na ogół współpracują z jednym, ew. kilkoma towarzystwami, tymczasem na rynku oferta jest zdecydowanie bogatsza.

Dlatego też nie musimy godzić się na pakiet ubezpieczenia oferowany przez dealera, tylko możemy poszukać go na własną rękę. Oczywiście wiąże się to z poświęceniem czasu (choć wcale nie musi to trwać długo, dzięki możliwość sprawdzenia cen polis w kalkulatorach), ale jest duże prawdopodobieństwo, że dzięki wyszukanemu przez siebie pakietowi sporo zaoszczędzimy.

Dlatego też nie warto od razu decydować się na pakiet dealerski, ale można zapytać o jego cenę oraz zakres, a następnie porównać to do innych ofert ubezpieczenia samochodu.

Oblicz składkę OC/AC nowego samochodu

Jak obniżyć cenę OC i AC nowego samochodu?

Obniżkę OC możemy uzyskać, jeśli zdecydujemy się na to, by współwłaścicielem pojazdu był ktoś, kto ma prawo do większych zniżek. W przypadku nowych pojazdów takie zabiegi są jednak rzadko stosowane, więc jeśli chodzi o OC, to trzeba skoncentrować się na poszukiwaniu najtańszej polisy.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku AC, ponieważ autocasco może mieć różny zakres. Co prawda w przypadku nowych samochodów – ze względu na dużą wartość pojazdu – zalecane są bardziej rozbudowane AC (np. stała suma ubezpieczenia, naprawa w ASO na oryginalnych częściach), ale wysokość składki zawsze można obniżyć np. poprzez wkład własny (jest to określona w polisie część szkody, którą właściciel pokrywa z własnej kieszeni) czy wykluczenie z zakresu ochrony niektórych zdarzeń. W drugim przypadku, najczęściej taka możliwość istnieje dla ryzyka kradzieży. Pamiętaj jednak, że w przypadku nowego samochodu, rezygnacja z tej części umowy AC nie jest rozsądna.

Alternatywą jest także wybranie tzw. AC mini, czyli ubezpieczenia tylko od wybranych zdarzeń (np. tylko od kradzieży, pożaru czy szkód spowodowanych siłami przyrody). Jednak i tutaj wskazana jest dalece idąca ostrożność, z powodu możliwych dużych strat, jeśli do szkody dojdzie w innej sytuacji niż uwzględniona w polisie AC.

Kredyt i leasing a ubezpieczenie nowego auta w 2023 roku – co warto wiedzieć?

Biorąc samochód w kredyt lub leasing należy pamiętać, że oficjalnie to nie my jesteśmy właścicielem pojazdu, ale instytucja udzielająca kredytu lub leasingu. I to właśnie bank lub leasingodawca decyduje w jakim zakresie (i na ogół – gdzie) ma być ubezpieczony pojazd.

Dlatego biorąc auto w kredyt lub leasing, trzeba liczyć się z tym, że polisa AC będzie musiała mieć szeroki zakres, a to oznacza:

 • brak udziału własnego,
 • brak franszyzy integralnej,
 • z reguły serwisowa metoda naprawy pojazdu,
 • stała suma ubezpieczenia.

Należy być również gotowym na to, że bank lub leasingodawca wskaże nam towarzystwo, w którym powinniśmy kupić ubezpieczenie. Oczywiście możemy szukać lepszego i tańszego towarzystwa na własną rękę, ale wcześniej warto zapoznać się z warunkami, na jakich można podpisać umowę z takim ubezpieczycielem. Może bowiem okazać się, że kwota za jego zmianę jest tak wysoka, że cała operacja okaże się nieopłacalna.

Oblicz składkę OC i AC nowego samochodu

Podsumowanie

 • Aby móc wyjechać z salonu nowym samochodem, trzeba mieć ważne ubezpieczenie OC.
 • Każda polisa OC ma taki sam zakres, więc przy jej wyborze czynnikiem decydującym powinna być cena.
 • Na cenę OC wpływa wiele składowych: marka i model pojazdu, pojemność silnika, także wiek i doświadczenie kierowcy oraz lata bezkolizyjnej jazdy.
 • Polisa AC dla nowego samochodu nie jest obowiązkowa, ale warto poważnie rozważyć jej zakup ze względu na możliwość kradzieży auta oraz wysoką cenę części zamiennych i usług podczas naprawy.
 • W przypadku polisy AC należy zwracać uwagę nie tylko na jej cenę, ale także na zakres, bo pod tym względem umowy autocasco mogą się znacznie od siebie różnić.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Dlaczego AC nowego samochodu jest droższe niż autocasco kilkunastoletniego auta?

  Wynika to z faktu, że bardzo duży wpływ na cenę polisy ma wartość pojazdu, a ta w przypadku nowych samochodów jest znacznie wyższa niż kilkunastoletniego auta. Należy jednak pamiętać, że jeśli proponowana cena AC jest zbyt wysoka, to zawsze można spróbować zmienić jej zakres, a co za tym idzie – także cenę.

 2. Dlaczego warto sprawdzać oferty OC i AC przez zakupem nowego samochodu?

  Jeśli chodzi o OC, to głównym wyznacznikiem atrakcyjności polisy powinna być cena, ponieważ zakres obowiązkowego ubezpieczenia jest zawsze taki sam, a określa go ustawa. Z kolei przy zakupie AC warto zapoznać się z wieloma ofertami, ponieważ zakres ubezpieczenia może się znacznie różnić w poszczególnych towarzystwach.

 3. Czy pakiet ubezpieczeń jest tańszy niż OC i AC kupione oddzielnie?

  W zdecydowanej większości przypadków jest tak, że ubezpieczenia kupione razem są znacznie tańsze. Do tego taki zakup gwarantuje, że polisy kupione w pakiecie będą kończyły się tego samego dnia, a to sprawia, że trudniej będzie nam przeoczyć datę wygaśnięcia którejś z polis.

 4. Kto może zdecydować się na pakiet dealerski?

  Zazwyczaj każdy, kto nie kupuje nowego pojazdu na kredyt lub nie bierze w leasing. W przypadku pakietu dilerskiego warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z warunkami i ceną polisy, żeby móc porównać ofertę z innymi dostępnymi na rynku. A warto to zrobić, ponieważ kupując pojazd, sami mamy prawo zdecydować, która oferta ubezpieczenia nowego samochodu jest dla nas najbardziej satysfakcjonująca.

 5. Czy bez OC można wyjechać autem z salonu?

  Absolutnie nie. Aby odebrać auto z salonu, należy mieć ze sobą ważne OC (AC nie jest obowiązkowe). Bez tej polisy nie może poruszać się żaden zarejestrowany samochód. Dlatego nad OC warto pomyśleć wcześniej, by odpowiednio przygotować się na odbiór pojazdu.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments