Ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą

Samochód na zagranicznych numerach

Samochód zarejestrowany za granicą, ale OC wykupione w Polsce – wielu kierowców chętnie skorzystałoby z takiego rozwiązania, ale czy jego ono w ogóle możliwe? Wszystkie wątpliwości rozwiewamy poniżej.

Choć wiele osób narzeka na cenę ubezpieczenia OC w Polsce, to jednak obowiązkowa polisa w naszym kraju często jest znacznie tańsza niż za granicą. W III kwartale 2022 r. tytułem składki polscy kierowcy płacili średnio 497 zł – o 17,7 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Tymczasem w innych krajach Unii Europejskiej trzeba sięgnąć do kieszeni po równowartość co najmniej tysiąca złotych, a często nawet znacznie więcej. Dlatego też bardzo kuszącą propozycją jest ubezpieczenie w Polsce auta, które jest zarejestrowane za granicą. Szkopuł w tym, że na ogół jest to niemożliwe.

W naszym kraju nie można wykupić standardowego, rocznego ubezpieczenia OC dla samochodu, który ma zagraniczne tablice rejestracyjne. Dla pojazdu zarejestrowanego w innym państwie można jednak wykupić krótkoterminowe OC, ważne przez 30 dni. Co istotne, polisy na miesiąc nie można przedłużyć ani np. kupić kolejnej w innym towarzystwie.

Czy można kupić w Polsce ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą?

Odpowiedź na pytanie: czy można ubezpieczyć w Polsce samochód zarejestrowany za granicą, w większości przypadków brzmi – nie. To kwestia przepisów, z których wynika, że niemal zawsze pojazd musi być ubezpieczony w państwie, w którym został zarejestrowany. Z kolei pojazd może zostać zarejestrowany w Polsce tylko wtedy, gdy jego właściciel lub jeden ze współwłaścicieli mieszka na stałe w Polsce.

Przykład: Pan Janusz od lat pracuje w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z prawem musiał się tam zameldować, a po zakupie samochodu – zarejestrować go. Musiał zrobić to w brytyjskim urzędzie, ponieważ tam jest jego stały adres zameldowania. Gdy jednak pan Janusz zobaczył kwotę, jaką musi zapłacić za OC w Wielkiej Brytanii, to spróbował ubezpieczyć auto w polskim towarzystwie. Żaden ubezpieczyciel nie mógł jednak tego zrobić, ponieważ samochód nie jest zarejestrowany w Polsce.

Wyjątek od tej reguły dotyczy jednak samochodów, które są sprowadzane do Polski po to, by zarejestrować je właśnie w naszym kraju. Wówczas właściciel takiego pojazdu może nabyć w Polsce OC krótkoterminowe, które na ogół ważne jest przez 30 dni i kosztuje ok. 100 zł (cena może różnić się w poszczególnych towarzystwach).

To właśnie w ciągu tych 30 dni właściciel pojazdu powinien dopełnić wszelkich formalności, by zarejestrować swój samochód w Polsce.

Chociaż w naszym kraju (jak i pozostałych krajach Unii Europejskiej) ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, to w niektórych państwach wymóg jego nabycia został wprowadzony stosunkowo niedawno. Przykładem może być Meksyk – tam właściciele aut są zobowiązani do zakupu OC dopiero od 2019 r.

Kto może kupić OC krótkoterminowe pojazdu zarejestrowanego za granicą?

OC krótkoterminowe to obowiązkowe ubezpieczenie, na ogół 30-dniowe, które nie przedłuża się automatycznie (w odróżnieniu od zwykłego OC) i można je zakupić tylko raz. Po wygaśnięciu 30-dniowego OC należy kupić już polisę całoroczną. I lepiej o tym pamiętać, ponieważ pozostawienie samochodu choćby przez jeden dzień bez obowiązkowego ubezpieczenia grozi bardzo wysokimi karami.

OC krótkoterminowe jest dostępne w przypadku, gdy pojazd jest czasowo zarejestrowany w Polsce, a także gdy pojazd jest zarejestrowany za granicą, ale państwem umiejscowienia ryzyka jest Polska (został sprzedany do użytkowania w kraju). Krótkoterminowe ubezpieczenie OC samochodu jest zawierane na czas krótszy niż 12 miesięcy i pozwala na dopełnienie wszystkich formalności po sprowadzeniu auta do kraju – informuje towarzystwo ubezpieczeniowe Uniqa.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Przed końcem umowy ubezpieczenia krótkoterminowego warto rozejrzeć się za roczną polisą. Nie musi to jednak oznaczać kontaktu z agentem ubezpieczeniowym – OC możesz kupić przez internet, korzystając z naszego kalkulatora ubezpieczeń. Za jego pomocą kupisz zarówno OC, jak i polisy dodatkowe.

Oblicz składkę OC/AC

Co należy zrobić, aby zarejestrować samochód w Polsce?

Planujesz kupić samochód za granicą i zarejestrować go w Polsce? Procedura nie jest skomplikowana – krok po kroku wygląda ona następująco:

  • skompletowanie dokumentów – do wydziału komunikacji trzeba złożyć wniosek wraz z załącznikami (w tym z dowodem dokonania opłaty),
  • odbiór tzw. miękkiego dowodu rejestracyjnego – podczas Twojej wizyty w urzędzie samochód najczęściej rejestrowany jest na okres 30 dni (rejestracja czasowa),
  • w ciągu 30 dni następuje rejestracja samochodu na stałe – otrzymasz powiadomienie, że dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru.

Uwaga! Może okazać się, że potrzebna będzie również wizyta na stacji diagnostycznej w celu przeprowadzenia przeglądu technicznego. Jeśli jednak samochód posiada ważne badania wykonane za granicą, wówczas ich przeprowadzenie w Polsce może nie być konieczne. Aby ustalić, czy dodatkowe badanie będzie wymagane, należy skontaktować się z pracownikiem wydziału komunikacji.

Przyjazd turystyczny do Polski. Czy trzeba wykupić polską polisę?

Mieszkasz na stałe poza Polską – w jednym z krajów należących do Unii Europejskiej? Samochód, którym planujesz przyjechać do Polski, został zarejestrowany i ubezpieczony w kraju Twojego zamieszkania? Przyjeżdżając w odwiedziny do Polski, nie musisz ani przerejestrować auta, ani kupić polisy OC – wystarczy, że zabierzesz ze sobą potwierdzenie zakupu OC w kraju rejestracji.

W niektórych sytuacjach formalności jest więcej – mowa o uzyskaniu tzw. Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego. Zieloną Kartę musisz posiadać tylko w przypadku „przyjazdu z” lub „wyjazdu do” niektórych państw spoza Unii Europejskiej – np. Macedonii, Albanii, Mołdawii, Białorusi, Rosji czy Ukrainy.

Więcej o Zielonej Karcie przeczytasz w artykule Zielona Karta – czym jest i ile kosztuje?

Należy również pamiętać, że zgodnie z zaleceniami Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, także kierowcy, którzy udają się do Wielkiej Brytanii, obecnie powinni mieć przy sobie Zieloną Kartę.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

  • W Polsce można ubezpieczyć na rok tylko pojazd, który jest zarejestrowany w naszym kraju.
  • By zarejestrować samochód, właściciel lub jeden ze współwłaścicieli pojazdu musi mieszkać w Polsce na stałe.
  • Dla samochodu sprowadzonego do Polski, ale zarejestrowanego za granicą, możliwe jest wykupienie OC krótkoterminowego.
  • OC krótkoterminowe na ogół wykupuje się na 30 dni i w tym czasie należy dokonać formalności związanych z zarejestrowaniem samochodu w Polsce.
  • OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie, nie można go także kupić po raz drugi.
  • Osoby, które przyjeżdżają do Polski w celach turystycznych, mogą posługiwać się (w zależności od kraju pochodzenia) polisą wydaną w ich kraju, Zieloną Kartą lub ubezpieczeniem granicznym.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy ubezpieczenie OC na 30 dni – podobnie jak polisę na rok – można kupić przez internet?

    Nie. Ubezpieczyciele mają obowiązek upewnić się, że osoba nabywająca polisę krótkoterminową rzeczywiście jest uprawniona do tego, aby z niej skorzystać. Z tego względu OC na 30 dni można kupić wyłącznie bezpośrednio u agenta reprezentującego daną firmę ubezpieczeniową.

  2. Czy za wydanie Zielonej Karty trzeba zapłacić?

    To zależy od polityki, jaką w tym zakresie przyjęła firma ubezpieczeniowa. Niektórzy ubezpieczyciele pobierają opłatę, inni z niej rezygnują. Jeżeli często podróżujesz do Polski i za każdym razem wiąże się to z koniecznością wyrobienia sobie Zielonej Karty, to ze względów finansowych warto zainteresować się tą kwestią.

  3. Co zrobić, gdy Zielona Karta wygasła, a pobyt w Polsce się przedłużył?

    Rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia krótkoterminowego – w ten sposób nie dojdzie do przerwy w ubezpieczeniu. Taką możliwość przewiduje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (art. 27). Polisę nabywa się na okres co najmniej 30 dni.

  4. Dlaczego 30-dniowe ubezpieczenie OC nie przedłuża się automatycznie?

    Powodów jest kilka. Po pierwsze polisy komunikacyjne na okres krótszy niż rok są traktowane jako odstępstwo od reguły. Drugą kwestią są względy praktyczne – z takich polis mogą korzystać np. turyści. Trudno oczekiwać, aby po powrocie do kraju zamieszkania musieli oni wypowiadać umowy.

  5. Czy ubezpieczenie AC kupione za granicą będzie obowiązywać podczas pobytu na terenie Polski?

    Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi – kluczowe są zapisy umowy z ubezpieczycielem. Przykładowo firmy ubezpieczeniowe działające na terenie Polski często oferują ochronę na terenie Unii Europejskiej, ale rzadko chcą się zgodzić na jej udzielenie, gdy klient ma w planach wyjazd np. na Ukrainę czy Białoruś.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments