Ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą. Czy to możliwe?


Samochód na zagranicznych numerach
  • W Polsce można ubezpieczyć tylko pojazd, który jest w Polsce zarejestrowany.
  • By zarejestrować samochód w Polsce, właściciel lub jeden ze współwłaścicieli pojazdu musi mieć stały adres zameldowania w Polsce.
  • Dla samochodu sprowadzonego do Polski, ale zarejestrowanego za granicą, możliwe jest wykupienie OC krótkoterminowego.
  • OC krótkoterminowe na ogół wykupuje się na 30 dni i w tym czasie należy dokonać formalności związanych z zarejestrowaniem samochodu w Polsce.
  • OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie, nie można go także kupić po raz drugi.

Samochód zarejestrowany za granicą, ale OC wykupione w Polsce – wielu kierowców chętnie skorzystałoby z takiego rozwiązania, ale czy jego ono w ogóle możliwe? Wszystkie wątpliwości rozwiewamy poniżej.


Choć wiele osób narzeka na cenę ubezpieczenia OC w Polsce, to jednak obowiązkowa polisa w naszym kraju często jest znacznie tańsza niż za granicą. W Polsce za OC średnio płacimy ok. 600 zł, podczas gdy w innych krajach Unii Europejskiej trzeba sięgnąć do kieszeni po równowartość co najmniej tysiąca złotych, a często nawet znacznie więcej. Dlatego też bardzo kuszącą opcją jest ubezpieczenie w Polsce auta, które jest zarejestrowane za granicą. Szkopuł w tym, że na ogół jest to niemożliwe.

Czy można kupić w Polsce ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą?

W większości przypadków odpowiedź brzmi: „nie”. Przepisy jasno bowiem regulują, że niemal zawsze pojazd musi być ubezpieczony w państwie, gdzie jest zarejestrowany. Z kolei pojazd zarejestrowany w Polsce może być tylko wtedy, gdy jego właściciel lub jeden ze współwłaścicieli ma adres stałego zameldowania w Polsce.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Przykład: Pan Janusz od lat pracuje w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z prawem musiał się tam zameldować, a po zakupie samochodu – zarejestrować go. Musiał zrobić to w brytyjskim urzędzie, ponieważ tam jest jego stały adres zameldowania. Gdy jednak pan Janusz zobaczył kwotę, jaką musi zapłacić za OC w Wielkiej Brytanii, to spróbował ubezpieczyć auto w polskim towarzystwie. Żaden ubezpieczyciel nie mógł jednak tego zrobić, ponieważ samochód nie jest zarejestrowany w Polsce.

Wyjątek od tej reguły dotyczy samochodów, które są sprowadzane do Polski po to, by zarejestrować je właśnie w naszym kraju. Wówczas właściciel takiego pojazdu może nabyć w Polsce OC krótkoterminowe, które na ogół ważne jest przez 30 dni i kosztuje ok. 100 zł (cena może różnić się m.in. ze względu na wiek kierowcy, długość posiadania prawa jazdy, czy rodzaju i rocznika auta). To właśnie w ciągu tych 30 dni właściciel pojazdu powinien dopełnić wszelkich formalności, by zarejestrować swój samochód w Polsce.

Kto może kupić OC krótkoterminowe pojazdu zarejestrowanego za granicą?

OC krótkoterminowe to obowiązkowe ubezpieczenie, na ogół 30-dniowe, które nie przedłuża się automatycznie (w odróżnieniu od zwykłego OC), do tego można je zakupić tylko raz. Po wygaśnięciu 30-dniowego OC, musimy kupić już polisę całoroczną. I lepiej o tym pamiętać, ponieważ pozostawienie samochodu choćby jeden dzień bez obowiązkowego ubezpieczenia grozi bardzo wysokimi karami.

OC krótkoterminowe jest dostępne w przypadku, gdy pojazd jest czasowo zarejestrowany w Polsce, a także gdy pojazd jest zarejestrowany za granicą, ale państwem umiejscowienia ryzyka jest Polska (został sprzedany do użytkowania w kraju). Krótkoterminowe ubezpieczenie OC samochodu jest zawierane na czas krótszy niż 12 miesięcy i pozwala na dopełnienie wszystkich formalności po sprowadzeniu auta do kraju – informuje towarzystwo ubezpieczeniowe Uniqa.

Co należy zrobić, aby zarejestrować samochód w Polsce?

Jeśli kupiliśmy samochód za granicą, to powinniśmy udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o zarejestrowanie pojazdu. Tam otrzymamy tablice rejestracyjne, które ważne są 30 dni. Później udajemy się do towarzystwa ubezpieczeniowego, aby wykupić krótkoterminową polisę OC. To ubezpieczenie zostanie zawarte już na tymczasowe tablice rejestracyjne pojazdu.

Uwaga! Może okazać się, że potrzebna będzie również wizyta w stacji diagnostycznej w celu przeprowadzenia przeglądu technicznego. Jeśli jednak samochód posiada ważne badania wykonane za granicą, wówczas ich przeprowadzenie w Polsce może nie być konieczne, ale o tym decyduje już wydział komunikacji.

Przyjazd turystyczny do Polski. Czy trzeba wykupić polską polisę?

Jeśli na stałe mieszkamy poza Polską i tam mamy zarejestrowany oraz ubezpieczony samochód, to przyjeżdżając w odwiedziny do Polski nie musimy ani przerejestrowywać auta, ani kupować polisy OC. Wówczas posługujemy się posiadanymi już dokumentami zagranicznymi. W niektórych przypadkach wymagane jest również posiadanie tzw. Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego. Zieloną Kartę musimy posiadać tylko w przypadku „przyjazdu z” lub „wyjazdu do” państw spoza Unii Europejskiej, jak np. Macedonia, Albania, Czarnogóra, Mołdawia, Białoruś, Rosja, Ukraina, Turcja, Izrael.

Należy również pamiętać, że zgodnie z zaleceniami Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, także kierowcy, którzy udają się do Wielkiej Brytanii, obecnie powinni mieć przy sobie Zieloną Kartę.

Michalina Miotk

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments