Wartość rynkowa pojazdu

Wartość rynkowa pojazdu to wartość, która jest określana przez firmy ubezpieczeniowe w celu ubezpieczenia autocasco. Jest wyliczana na podstawie systemów Eurotax, Info-Expert po podaniu podstawowych danych do ubezpieczenia.

Jak ubezpieczyciele wyliczają wartość pojazdu?

Dzięki systemom Eurotax i Info-Ekspert firmy ubezpieczeniowe wyliczają średnią wartość pojazdu w danej chwili. Do kalkulacji trzeba wpisać markę, model, wersję wyposażenia, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji, informacje czy pojazd jest sprowadzony, jaki ma przebieg, czy ma dodatkowe wyposażenie. System wylicza wartość. W niektórych towarzystwach na wniosek klienta można zwiększyć lub zmniejszyć wyliczoną sumę. Zazwyczaj jest to około 10% w jedną i w drugą stronę.

Dlaczego przy AC tak ważne jest określenie wartości rynkowej?

Wartość samochodu w polisie AC ma bardzo duże znaczenie. Od tej sumy jest wyliczana składka. Warto także pamiętać, że przy szkodzie całkowitej lub kradzieży kwota z polisy zostanie wypłacona ubezpieczonemu, o ile wykupił klauzulę stałej wartości. Często klienci chcą zaniżać kwotę ubezpieczenia, kierując się przy tym niższą składką, a nie faktyczną wartością pojazdu. Zdarza się także, że klienci uważają, że ich pojazdy mają wyższą wartość i nie akceptują wyceny automatycznej towarzystwa ubezpieczeniowego.

Co zrobić, gdy system wycenia zbyt niską wartość?

Jeżeli właściciel pojazdu nie zgadza się z wyceną zaproponowaną przez firmę ubezpieczeniową, może porosić o uwzględnienie w ofercie indywidualnej wyceny zewnętrznej. Firmy ubezpieczeniowe przyjmują taki dokument, o ile wycena jest wykonana przez profesjonalnego rzeczoznawcę. Niektóre towarzystwa oferują swoją indywidualną wycenę. Należy wypełnić odpowiedni wniosek.

Jak wyceniane są nowe pojazdy?

Samochody, które są ubezpieczenia po raz pierwszy mają w polisie wpisaną wartość z faktury. Warunkiem jest data faktury nie starsza niż pół roku. Samochód także nie może być już uszkodzony. Przy ubezpieczeniu nowych pojazdów, warto skorzystać z możliwości ubezpieczenia GAP, czyli gwarantowanej sumy ubezpieczenia na 3 lata. Dzięki temu samochód przez 3 lata przy ewentualnej szkodzie zachowa wartość z dnia faktury. Jest to bardzo korzystna opcja, możliwa tylko przy pierwszym ubezpieczeniu nowych samochodów w większości towarzystw. Ubezpieczenie GAP jest szczególnie popularne w pojazdach leasingowych.

Przykład:

Pani Aneta kupiła używany samochód. Ubezpieczyła go także w autocasco. Wartość, jaką wyliczył system towarzystwa ubezpieczeniowego to 40 000 zł. Pani Aneta kupiła pojazd za 38 000 zł. Uznała, że na tyle chce go ubezpieczyć. Jej wnioskowana kwota mieściła się w zakresie zmian sumy. Miała dzięki temu niższą składkę i samochód ubezpieczony na taką kwotę, za jaką go kupiła.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x