Wypadek to zdarzenie drogowe, w którym jedna z osób uczestniczących doznaje uszczerbku na zdrowiu lub ponosi śmierć.

Czym jest wypadek?

Wypadek jest często mylony z kolizją, w której uszkodzone jest tylko mienie. Do wypadku należy zawsze wezwać policję i pogotowie. Nie można tak, jak przy kolizji spisać oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Jeżeli ktoś odniósł obrażenia, musi otrzymać pomoc medyczną. Mimo, że na pierwszy rzut oka nie widać niepokojących symptomów, mogą one ujawnić się później.

Jak zachować się w czasie wypadku?

Jeżeli dojdzie do zdarzenia, w wyniku którego na drodze uszkodzone zostaną pojazdy i choćby jedna osoba jest ranna, należy sprawdzić stan poszkodowanych i niezwłocznie wezwać służby ratunkowe, pogotowie, policję i w razie potrzeby straż pożarną. Do czasu przyjazdu służb należy udzielić pierwszej pomocy, jeżeli jest to możliwe. Trzeba także ustawić trójkąt ostrzegawczy, aby uniknąć kolejnego zdarzenia. Na miejscu wypadku nie wolno nic przestawić do czasu przyjazdu policji.

Jak zgłosić wypadek do ubezpieczyciela?

Osoba poszkodowana zgłasza do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy szkodę. W zgłoszeniu należy podać swoje dane, imię, nazwisko, adres, numer telefonu, mail, numer polisy sprawcy, opis okoliczności zdarzenia. Do zgłoszenia trzeba dołączyć dowód rejestracyjny, prawo jazdy kierującego, zdjęcia uszkodzonego pojazdu, notatkę policyjną. Należy także zaznaczyć, że uszkodzone zostało nie tylko mienie, ale zaistniał uszczerbek na zdrowiu. W tym celu należy załączyć dokumentację medyczną. Ubezpieczyciel po weryfikacji i ewentualnej wizycie rzeczoznawcy wyceni szkodę samochodową oraz zaproponuje zadośćuczynienie. Kwota, na jaką szkodę wycenił rzeczoznawca powinna starczyć na doprowadzenie pojazdu do stanu sprzed szkody. Jeżeli tak nie jest, można się odwołać. Natomiast kwota zadośćuczynienia jest rekompensatą za poniesiony ból, urazy psychiczne.

Jak uzyskać odszkodowanie z innych polis?

Jeżeli osoba poszkodowana w wypadku ma wykupione inne polisy życiowe, może zgłosić roszczenie także do swojego ubezpieczyciela. Jeżeli przy okazji ubezpieczenia swojego pojazdu w ramach OC, zdecydowała się na zakup NNW, czyli następstw nieszczęśliwego wypadku, otrzyma świadczenie z zakładu ubezpieczeń. Pieniądze na pewno przydadzą się na czas powrotu do zdrowia. Dodatkowo, jeżeli ktoś ma polisę życiową z umową dodatkową NNW, także może zgłosić roszczenie. Jeżeli wypadek zdarzył się w drodze do pracy, może otrzymać wyższą sumę odszkodowania, bowiem często w polisach życiowych jest to jedna z dodatkowych umów do polisy głównej.

Przykład:

Pani Kasia jechała do pracy. Bardzo się spieszyła, dlatego prędkość była dość wysoka. Niestety na drogę wybiegł pies. Pani Kasia nie chcąc go uderzyć, gwałtownie zahamowała, nie zwracając uwagi na to czy ktoś za nią jedzie. Niestety jechał za nią pan Rafał, który nie zdążył wyhamować i uderzył swoim samochodem w samochód pani Kasi. Pies uszedł z życiem, ale samochody pani Kasi i pana Rafała zostały uszkodzone. Pan Rafał także w wyniku zderzenia doznał obrażeń ciała. Pani Kasia od razu wezwała pogotowie i policję. Pogotowie udzieliło pomocy medycznej panu Rafałowi, zbadano także panią Kasię. Policja orzekła winę pani Kasi. Pan Rafał zgłosił roszczenie do ubezpieczyciela.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments