Zniżka na ubezpieczenie

Zniżka na ubezpieczenie – obniżenie składki ubezpieczeniowej, wynikające z historii ubezpieczenia, braku szkód, wieku kierowcy, parametrów samochodu i innych.

Zniżka za historię ubezpieczenia

Najbardziej znaną zniżką w ubezpieczeniach komunikacyjnych jest z pewnością zniżka za przebieg ubezpieczenia. Wpływ ma liczba lat ubezpieczania pojazdów oraz liczba szkód na koncie kierowcy. Im mniej szkód, tym zniżka jest większa. Do niedawna większość towarzystw wyliczała ją w procentach. Największą zniżką było 60%, choć zdarzały się firmy które oferowały zniżki do 70% za bezszkodową jazdę. Po szkodzie zabierano ze zniżek 10% i przy odnowieniu polisy klient miał nie 60%, a 50% zniżki. Płacił więc droższą polisę. Obecnie wiele towarzystw nie podaje już liczby procent, a zniżkę liczy automatycznie poprzez lata ubezpieczenia i szkody.

Zniżka za profil kierowcy

Zniżkę może dać nie tylko historia ubezpieczenia, a także wiek kierowcy, jego zawód, stan cywilny, adres zamieszkania, liczba lat posiadania prawa jazdy. Młodzi kierowcy nie mają co liczyć na zniżkę za wiek. Jest ona przeznaczona dla starszych kierowców. Dodatkowo im dłużej ktoś ma prawo jazdy, tym wyższą zniżkę otrzyma. Na dodatkową zniżkę w polisie liczyć mogą osoby zamężne, posiadające dzieci. Wynika to z większej stabilności, czyli mniejszego ryzyka wystąpienia szkody. Adres zamieszkania na wsi to zniżka za ubezpieczenie. Mniejsze miejscowości są mniej ruchliwe, stąd mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają także specjalne zniżki przygotowane dla rolników. Rolnicy muszą pamiętać o tym, aby poinformować ubezpieczyciela o swoim zawodzie, wtedy będą mogli liczyć na niższą składkę.

Zniżka za parametry pojazdu

Zniżki są przyznawane kierowcom, ale także przedmiotom ich ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe udzielają zniżek za markę, model, pojemność pojazdu, rok produkcji a nawet rodzaj paliwa. Na zniżki mogą liczyć pojazdy marek takich jak: Skoda, Renault, Toyota, Fiat, Citroen. Kierowcy pojazdów z małymi silnikami na pewno będą cieszyć się zniżkami, a także kierowcy pojazdów młodszych. Na samochody z elektrycznym silnikiem jest zniżka, podobnie jest w przypadku silników benzynowych.

Zniżka za kilka polis w jednej firmie

Wiele firm ubezpieczeniowych wprowadziło zniżki za ubezpieczenie kilku przedmiotów w tej samej firmie. Tym sposobem chcą mieć stałego klienta i ubezpieczać go kompleksowo. Udzielają zniżek za posiadanie ubezpieczenia na życie. Niektórzy oferują nawet 25% zniżki na wszystkie ubezpieczenia majątkowe. Znaną ofertą jest także zniżka na ubezpieczenie samochodu dla osób, które wykupiły w tej firmie polisę na mieszkanie. Ostatnio na rynku pojawiły się oferty zniżki dla osób które ubezpieczą w tej samej firmie motocykl i samochód, jej nazwa to „6 kół”. Zniżkę można uzyskać także, jeżeli w jednej firmie i w jednej polisie zostanie ubezpieczonych kilka ryzyk, np. OC, AC, NNW i assistance pojazdu. Są to tzw. zniżki pakietowe.

Zniżka za rodzaj płatności

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zniżkę na płatność jednorazową. Przy podziale składki na raty klienci będą płacić więcej. Niektóre firmy mają także zniżki za płatność gotówką lub kartą przy zakupie ubezpieczenia.

Zniżka w ubezpieczeniach mieszkaniowych

Przy zakupie polisy na mieszkanie lub dom firmy ubezpieczeniowe oferują zniżki za przebieg ubezpieczenia, podobnie jak przy ubezpieczeniach komunikacyjnych. Ponadto zniżki otrzymują te osoby, które w domach mają zabezpieczenia przeciwkradzieżowe tj. alarm, dozór firmy ochroniarskiej, drzwi i okna przeciwwłamaniowe, monitoring.

Przykład:

Pan Wiktor miał do ubezpieczenia nowy samochód oraz kończyła mu się polisa na mieszkanie. Szukał ofert na ubezpieczenie. Przypomniał sobie, że towarzystwo, w którym posiada polisę na życie także oferuje ubezpieczenia majątkowe. Okazało się, że otrzymał zniżkę, za swoje ubezpieczenie życiowe, za jednoczesne ubezpieczenia mieszkania i samochodu. Dodatkowo był bezszkodowym kierowcą i miał długi staż jako kierowca, więc oferta była bardzo korzystna.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments