Ubezpieczenie quada – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Młodzi ludzie jadący na quadzie
 • Quad to pojazd czterokołowy. W ustawie Prawo o ruchu drogowym wyróżnione zostały czterokołowce (duże quady) i czterokołowce lekkie (małe quady).
 • Aby prowadzić czterokołowca, wymagane jest prawo jazdy B1 lub B. Do kierowania czterokołowcem lekkim wystarczą uprawnienia kategorii AM.
 • Każdy quad podlega obowiązkom rejestracji w wydziale komunikacji i posiadania ubezpieczenia OC. Składka OC jest wyliczana indywidualnie dla każdego właściciela.
 • Brak ubezpieczenia OC quada w 2021 r. oznacza karę finansową w wysokości od 190 do 930 zł. W przyszłym roku kary będą jeszcze wyższe.
 • Właściciele quadów mogą kupić też ubezpieczenia dodatkowe. Do takich polis należy AC oraz NNW. Polisy AC dla quadów oferują jedynie niektóre firmy.
 • Aby kupić polisę OC lub OC i AC, należy skontaktować się telefonicznie z naszym doradcą – przedstawimy oferty wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli.

Planujesz zakup quada dla siebie lub swojego nastoletniego dziecka? Taki pojazd – mimo że nie jest samochodem – musi zostać zarejestrowany i ubezpieczony. Jeżeli chcesz uniknąć problemów, skorzystaj z naszego poradnika. Tłumaczymy, jak postępować po zakupie quada.

Quady to pojazdy przeznaczone głównie do rekreacji. Dla wielu nastolatków to właśnie ten pojazd silnikowy jest pierwszym, za którego kierownicą siadają. Na pierwszą przejażdżkę quadem najlepiej wybrać się jednak dopiero po dopełnieniu wszystkich formalności. Dobrą wiadomością jest, że dziś wiele z nich można załatwić bez wychodzenia z domu, czyli przez internet lub telefon.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czym jest quad i jak wybrać ten pojazd?

Quad jest pojazdem czterokołowym. Prawo o ruchu drogowym wyróżnia dwa rodzaje czterokołowców, a kluczowa dla tego rozróżnienia jest ich konstrukcja. Są to:

 • Czterokołowiec. To pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, którego masa własna nie przekracza odpowiednio 550 i 400 kg.
 • Czterokołowiec lekki. Jego masa własna nie przekracza 350 kg, a jego konstrukcja uniemożliwia poruszanie się z prędkością większą niż 45 km/h.

To, na który czterokołowiec się zdecydujesz, nie jest bez znaczenia. Różnica sprowadza się nie tylko do nazewnictwa czy konstrukcji quada, ale również do uprawnień, jakie trzeba posiadać, aby móc go prowadzić.

Jakie prawo jazdy jest wymagane na quada?
Czterokołowiec – duży quadCzterokołowiec lekki – mały quad
Kategoria B1 (16 lat) lub B (18 lat)Kategoria AM (14 lat)

Nie masz prawa jazdy lub kupujesz quada nastolatkowi? Ogranicz swoje poszukiwania do czterokołowców lekkich.

Oblicz składkę OC/AC

Jak i gdzie zarejestrować quada?

Quady – podobnie jak samochody osobowe czy motocykle – są objęte obowiązkiem rejestracji. Oznacza to, że tuż po zakupie takiego pojazdu powinieneś go zarejestrować w wydziale komunikacji. Jeżeli jednak kupiłeś quada z salonu, to formalnościami nie musisz zajmować się samodzielnie – do jego rejestracji możesz upoważnić dealera.

Jak samodzielnie zarejestrować quada z drugiej ręki, czyli używanego? Masz dwie możliwości – czterokołowiec lub czterokołowiec lekki możesz zarejestrować:

 • Online – jest to możliwe za pośrednictwem strony internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (esp.pwpw.pl). Musisz jednak posiadać Profil Zaufany (aby wysłać wypełniony wniosek), z kolei dokumenty wraz z poprzednimi tablicami rejestracyjnymi będziesz musiał przesłać do urzędu pocztą.
 • W urzędzie – właściwy do zarejestrowania quada jest wydział komunikacji. Wydziały komunikacji znajdują się w urzędach starostwa powiatowego, urzędach miasta oraz urzędach dzielnicy – w przypadku Warszawy.

Jakie dokumenty są niezbędne do zarejestrowania quada? Ich lista uzależniona jest od źródła pochodzenia czterokołowca (Polska, zagranica) oraz jego stanu prawnego (używany – zarejestrowany, nowy).

Dokumenty niezbędne do rejestracji quada
Quad zarejestrowany w PolsceQuad sprowadzony z zagranicy (z UE)
Wniosek o rejestrację pojazdu
Dokument potwierdzający prawo własności
Dotychczasowe tablice rejestracyjne
Dowód rejestracyjny z wpisem o aktualnym badaniu technicznym
Karta pojazdu – jeżeli została wydana
Potwierdzenie dokonania opłat rejestracyjnych
Dokumenty dotyczące akcyzy

Jeżeli masz wątpliwości co do listy dokumentów, skontaktuj się z pracownikami wydziału komunikacji. Otrzymasz od nich szczegółowe informacje o procesie rejestracji quada.

Gdzie i kiedy kupić ubezpieczenie OC quada?

Ubezpieczenie quada to kolejna formalność, którą musisz załatwić przed rozpoczęciem jego użytkowania. Polisa OC dla quada jest obowiązkowa – pod tym względem pojazd ten jest traktowany tak samo, jak samochód osobowy czy motocykl.

OC dla quada możesz kupić w każdej firmie ubezpieczeniowej oferującej ubezpieczenia komunikacyjne. Na którą z ofert się zdecydować?

Różnica w cenie rocznego ubezpieczenia quada może wynieść nawet kilkaset złotych – w zależności od firmy, której ofertę wybierzesz. Dlatego właśnie warto porównać różne propozycje.

Ubezpieczenie quada musisz kupić jeszcze przed złożeniem wniosku o rejestrację, bo potwierdzenie zakupu polisy jest jednym z niezbędnych załączników. Bez ważnego OC nie zarejestrujesz quada.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC quada?

Aktualnie standardem jest, że cena polisy OC jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta. Składka ustalana jest w oparciu o przekazane przez właściciela informacje – dotyczą one:

 • Pojazdu – a precyzując jego marki, modelu, roku produkcji
 • Kierowcy – jego wieku, doświadczenia, historii ubezpieczenia

Dopiero rozważasz zakup quada i chcesz wiedzieć, z jakimi kosztami eksploatacyjnymi musisz się liczyć? Rozeznanie mogą dać kwoty podawane przez właścicieli czterokołowców na forach internetowych. Przykładowo:

 • Ubezpieczenie OC i AC CForce 850 XE – 309 zł
 • Ubezpieczenie OC i NNW CForce Moto 520 – 247 zł

Z uwagi na sposób wyliczania składki, dwóch właścicieli takich samych quadów może otrzymać różne oferty cenowe.
Oblicz składkę OC/AC

Co grozi za brak ubezpieczenia OC quada?

Bez względu na to, jak często będziesz korzystać z zakupionego quada, musisz go ubezpieczyć. Właścicielom nieubezpieczonych pojazdów grożą wysokie kary finansowe, do nakładania których upoważniony jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

W 2021 r. opłaty karne za brak ubezpieczenia quada wynoszą:

 • 190 zł – jeżeli quad pozostaje bez ubezpieczenia do 3 dni
 • 470 zł – gdy okres braku ubezpieczenia quada wynosi od 4 do 14 dni
 • 930 zł – po przekroczeniu 14 dni bez ubezpieczenia

Ryzykowne jest też korzystanie z nieubezpieczonego quada. Spowodowanie wypadku podczas prowadzenia pojazdu bez polisy oznacza dla właściciela (i kierowcy – jeżeli to dwie różne osoby) poważne problemy finansowe, zwłaszcza gdy będą osoby poszkodowane. Należy wówczas:

 • Naprawić (pokryć koszty naprawy) zniszczonych rzeczy
 • Wypłacić np. zadośćuczynienie, gdy ktoś został ranny

Tych kosztów – a przy okazji również nerwów – możesz uniknąć, kupując właśnie ubezpieczenie OC. Gdyby doszło do kolizji czy wypadku, likwidacją skutków zdarzenia zajmie się firma ubezpieczeniowa.

Czy można kupić ubezpieczenie AC quada?

Zdecydowałeś się na nowy czterokołowiec lub quada, który ma zaledwie 1-2 lata? Naturalne jest, że możesz obawiać się choćby jego kradzieży. W takim przypadku przydaje się właśnie polisa AC. Dla czterokołowca również można kupić takie ubezpieczenie, chociaż wybór będzie mniejszy niż w przypadku OC – niektóre firmy nie sprzedają autocasco dla quadów.

Chcesz do OC dokupić AC? Zaznacz to w rozmowie z Agentem wybranego towarzystwa – dzięki temu otrzymasz od niego propozycje pakietów OC/AC na quada. U niektórych firm ubezpieczeniowych w cenie zestawu OC/AC otrzymasz też ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków).

Michalina Miotk

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments