Ubezpieczenie quada – ile kosztuje OC quada i czy jest obowiązkowe?

Młodzi ludzie jadący na quadzie

Planujesz zakup czterokołowca dla siebie lub swojego nastoletniego dziecka? Pamiętaj, że ubezpieczenie quada jest obowiązkowe. Taki pojazd należy również zarejestrować. Jeżeli chcesz uniknąć problemów, skorzystaj z naszego poradnika. Tłumaczymy, jak w 2024 r. postępować po zakupie quada.

Quady to pojazdy przeznaczone głównie do rekreacji. Dla wielu nastolatków to właśnie ten pojazd silnikowy jest pierwszym, za którego kierownicą siadają. Na pierwszą przejażdżkę quadem najlepiej wybrać się jednak dopiero po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z rejestracją i ubezpieczeniem OC. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że dziś można je załatwić bez wychodzenia z domu.

Czym jest quad i jak wybrać ten pojazd?

Quad jest pojazdem czterokołowym. Z ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika, że czterokołowiec to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocyklowego, którego masa własna nie przekracza 400 lub 550 kg.

Prawo o ruchu drogowym wyróżnia dwa rodzaje czterokołowców, a kluczowa dla tego rozróżnienia jest ich konstrukcja. Są to:

 • czterokołowiec – to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, którego masa własna nie przekracza odpowiednio 550 i 400 kg.
 • czterokołowiec lekki – jego masa własna nie przekracza 350 kg, a jego konstrukcja uniemożliwia poruszanie się z prędkością większą niż 45 km/h.

To, na który czterokołowiec się zdecydujesz, nie jest bez znaczenia. Różnica sprowadza się nie tylko do nazewnictwa czy konstrukcji quada, ale również do uprawnień, jakie trzeba posiadać, aby móc go prowadzić.

Jakie prawo jazdy jest wymagane na quada?
Czterokołowiec – duży quadCzterokołowiec lekki – mały quad
Kategoria B1 (16 lat) lub B (18 lat)Kategoria AM (14 lat)

Spróbuj tego

Nie masz prawa jazdy lub kupujesz quada nastolatkowi w wieku 14-16 lat? Ogranicz swoje poszukiwania do czterokołowców lekkich.

Czy ubezpieczenie OC quada jest obowiązkowe?

Tak, quady – podobnie jak samochody czy motocykle – muszą być ubezpieczone. Stąd też ubezpieczenie quada to formalność, którą musisz załatwić przed rozpoczęciem jego użytkowania. Quad musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC najpóźniej w dniu rejestracji. W praktyce oznacza to, że możesz kupić OC np. w momencie złożenia wniosku o rejestrację quada.

Uwaga!

Mimo obowiązku posiadania OC korzystasz z nieubezpieczonego quada? Możesz spodziewać się wysokiej kary finansowej. O tym przeczytasz niżej.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC quada?

OC dla quada możesz kupić w każdej firmie ubezpieczeniowej oferującej ubezpieczenia komunikacyjne. Na którą z ofert się zdecydować? Różnica w cenie rocznego ubezpieczenia quada może wynieść nawet kilkaset złotych – w zależności od firmy, której ofertę wybierzesz. Dlatego właśnie warto porównać różne propozycje.

Uwaga!

Niestety, porównanie cen OC przez Internet dla właściciela quada może być utrudnione. Choć każdy ubezpieczyciel oferuje obowiązkowe ubezpieczenie quada, to z reguły po polisę trzeba zgłosić się do biura Agenta wybranej firmy lub zadzwonić na jej infolinię.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC quada w 2024 r.?

Aktualnie standardem jest, że cena polisy OC jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta. Składka za ubezpieczenie quada ustalana jest w oparciu o przekazane przez właściciela informacje – można je przyporządkować do jednej z dwóch kategorii:

 • pojazdu – a precyzując jego marka, model, rok produkcji, rodzaj pojazdu,
 • kierowcy – jego wiek, doświadczenie, historia ubezpieczenia.

Dopiero rozważasz zakup quada i chcesz wiedzieć, z jakimi kosztami eksploatacyjnymi musisz się liczyć? Rozeznanie mogą dać kwoty podawane przez właścicieli czterokołowców na forach internetowych. Przykładowo:

 • Ubezpieczenie OC i AC CForce 850 XE kosztuje ok. 300 zł;
 • Ubezpieczenie OC i NNW CForce Moto 520 kosztuje ok. 250 zł.

Oczywiście, są to tylko przykładowe ceny ubezpieczenia quada. Z uwagi na sposób wyliczania składki, dwóch właścicieli takich samych quadów może otrzymać różne oferty cenowe.

Co grozi za brak ubezpieczenia OC quada w 2024 r.?

Bez względu na to, jak często będziesz korzystać z zakupionego quada, musisz go ubezpieczyć. Właścicielom nieubezpieczonych pojazdów grożą wysokie kary finansowe, do nakładania których upoważniony jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ile wynosi kara za brak OC quada w 2024 roku?

Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Kary za brak OC w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca
Do 3 dni1700 zł2550 zł280 zł
Od 4 do 14 dni4240 zł6360 zł710 zł
Powyżej 14 dni8480 zł12730 zł1410 zł
Kary za brak OC w okresie od 1 lipca do 31 grudnia
Do 3 dni1720 zł2580 zł290 zł
Od 4 do 14 dni4300 zł6450 zł720 zł
Powyżej 14 dni8600 zł12900 zł1430 zł

Czterokołowce lekkie i czterokołowce są klasyfikowane jako pozostałe pojazdy. W związku z tym, w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. opłaty karne za brak ubezpieczenia quada wynoszą:

 • 280 zł – jeżeli quad pozostaje bez ubezpieczenia do 3 dni;
 • 710 zł – gdy okres braku ubezpieczenia quada wynosi od 4 do 14 dni;
 • 1410 zł – po przekroczeniu 14 dni bez ubezpieczenia.

Z kolei przerwa w obowiązkowym ubezpieczeniu quada w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. zagrożona jest odpowiednio opłatą karną w wysokości:

 • 290 zł,
 • 720 zł,
 • 1430 zł.

Co grozi za spowodowanie wypadku nieubezpieczonym quadem?

Korzystanie z nieubezpieczonego quada jest ryzykowne też z innego powodu – spowodowanie wypadku podczas prowadzenia pojazdu bez polisy oznacza dla właściciela (i kierowcy – jeżeli to dwie różne osoby) poważne problemy finansowe, zwłaszcza gdy będą osoby poszkodowane. Należy wówczas: naprawić (pokryć koszty naprawy) zniszczone rzeczy oraz wypłacić np. zadośćuczynienie, gdy ktoś został ranny z własnej kieszeni.

Tych kosztów – a przy okazji również nerwów – możesz uniknąć, kupując ubezpieczenie OC. Gdyby doszło do kolizji czy wypadku, likwidacją skutków zdarzenia zajmie się firma ubezpieczeniowa.

Czy można kupić ubezpieczenie AC quada?

Twój czterokołowiec ma zaledwie 1-2 lata? Możesz obawiać się choćby jego kradzieży. W takim przypadku przyda się właśnie polisa AC. Dla czterokołowca również można kupić takie ubezpieczenie, chociaż wybór będzie mniejszy niż w przypadku OC – niektóre firmy nie sprzedają autocasco dla quadów.

Chcesz do OC dokupić AC? Zaznacz to w rozmowie z agentem ubezpieczeniowym – dzięki temu otrzymasz od niego propozycje pakietów OC AC na quada. W niektórych firmach ubezpieczeniowych w cenie zestawu OC/AC otrzymasz też ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) i assistance.

Jak i gdzie zarejestrować quada w 2024 r.?

Quady – podobnie jak samochody osobowe czy motocykle – są objęte obowiązkiem rejestracji. Oznacza to, że tuż po zakupie takiego pojazdu trzeba go zarejestrować w wydziale komunikacji.

Uwaga!

W przypadku nowego quada formalnościami może zająć się pracownik salonu – do rejestracji quada można upoważnić dealera.

Jak samodzielnie zarejestrować quada używanego?

Masz dwie możliwości – czterokołowiec lub czterokołowiec lekki możesz zarejestrować:

 • online – jest to możliwe za pośrednictwem strony internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (esp.pwpw.pl). Musisz jednak posiadać profil zaufany (aby wysłać wypełniony wniosek), z kolei dokumenty wraz z poprzednimi tablicami rejestracyjnymi będziesz musiał przesłać do urzędu pocztą.
 • w urzędzie – właściwy do zarejestrowania quada jest wydział komunikacji. Wydziały komunikacji znajdują się w urzędach starostwa powiatowego, urzędach miasta oraz urzędach dzielnicy – w przypadku Warszawy.

Jakie dokumenty są niezbędne do zarejestrowania quada?

Ich lista uzależniona jest od źródła pochodzenia czterokołowca (Polska, zagranica) oraz jego stanu prawnego (używany – zarejestrowany, nowy).

Dokumenty niezbędne do rejestracji quada
Quad zarejestrowany w PolsceQuad sprowadzony z zagranicy (z UE)
Wniosek o rejestrację pojazdu
Dokument potwierdzający prawo własności
Dotychczasowe tablice rejestracyjnetak - jeżeli są
nie - jeżeli samochód został wyrejestrowany za granicą
Dowód rejestracyjny z wpisem o aktualnym badaniu technicznym
Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (jeśli nie ma pieczątki w dowodzie rejestracyjnym)
Potwierdzenie dokonania opłat rejestracyjnych
Dokumenty dotyczące akcyzy

Jeżeli masz wątpliwości co do listy dokumentów, skontaktuj się z pracownikami wydziału komunikacji. Otrzymasz od nich szczegółowe informacje o procesie rejestracji quada.

Uwaga! Do rejestracji quada – podobnie jak w przypadku samochodu – nie jest już potrzebna karta pojazdu.

Podsumowanie

 • Quad to pojazd czterokołowy. W ustawie Prawo o ruchu drogowym wyróżnione zostały czterokołowce (duże quady) i czterokołowce lekkie (małe quady).
 • Aby prowadzić czterokołowca, wymagane jest prawo jazdy B1 lub B. Do kierowania czterokołowcem lekkim wystarczą uprawnienia kategorii AM.
 • Każdy quad podlega obowiązkowi rejestracji w wydziale komunikacji i posiadania ubezpieczenia OC. Składka OC jest wyliczana indywidualnie dla każdego właściciela.
 • Brak ubezpieczenia OC quada w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. oznacza karę finansową w wysokości od 280 do 1410 zł. W drugim półroczu kary będą jeszcze wyższe.
 • Właściciele quadów mogą kupić też ubezpieczenia dodatkowe. Do takich polis należy AC oraz NNW. Polisy AC dla quadów są oferowane jedynie przez niektóre firmy.
 • Aby kupić polisę OC lub OC i AC, należy skontaktować się telefonicznie z naszym doradcą – przedstawimy oferty wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Kto może prowadzić quada?

  Lekki quad może być prowadzony przez nastolatka – wymagane jest jedynie prawo jazdy kategorii AM, które może otrzymać każda osoba w wieku 14 lat. Aby prowadzić czterokołowiec o masie własnej przekraczającej 350 kg, wymagane jest prawo jazdy kategorii B1 (16 lat) lub B (18 lat).

 2. Ile trzeba mieć lat, żeby jeździć quadem?

  Minimalny wiek to 14 lat. Wiele osób błędnie uważa, że quada może prowadzić np. 9-latek czy 10-latek. Nie jest to prawda – w Polsce do prowadzenia czterokołowca wymagane jest prawo jazdy co najmniej kategorii AM.

 3. Jakie są zasady jazdy quadem?

  Wybierając się na przejażdżkę quadem, musisz pamiętać, że nie możesz nim wjechać na każdą drogę. Quadem można poruszać się po drogach publicznych, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych. Oznacza to, że możesz jeździć quadem m.in. w strefach zamieszkania i strefach ruchu. Czterokołowcem nie możesz wjechać na teren parku krajobrazowego czy na plażę.

 4. Co grozi za jazdę quadem bez prawa jazdy? 

  Quad i przyjemność jazdy mogą mocno kusić. Jednak kierowanie czterokołowcem przez osobę, która nie posiada prawa jazdy, oznacza mandat w wysokości minimum 1500 złotych. Jeżeli udostępnisz quada osobie niepełnoletniej, aby mogła ona nim pojeździć, również musisz spodziewać się mandatu. Nie warto zatem ryzykować.

 5. Czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenie quada?

  Jeżeli Twój quad jest nowy, to z pewnością nie zaszkodzi zapytać o AC – być może cena będzie na tyle atrakcyjna, że zakup dodatkowej polisy będzie opłacalny. Z pewnością do OC warto dokupić NNW. To ubezpieczenie zapewnia środki w razie, gdyby kierujący czterokołowcem miał wypadek i doznał poważnych obrażeń.

 6. Czy korzystając z quada, trzeba mieć kask?

  Tak, korzystając z quada, musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Podstawą jest kask, który chroni głowę przed urazami. Kask jest obowiązkowy nie tylko dla kierującego quadem, ale również dla pasażera. Brak ochronnego nakrycia głowy oznacza mandat w wysokości 100 zł i 5 pkt karnych za jednego pasażera oraz 100 zł i 8 pkt za więcej niż jednego pasażera.

Źródła

 1. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments