Blokada alkoholowa – co to jest i ile kosztuje?

Policjant sprawdza trzeźwość kierowcy
 • Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy w Polsce to mniej niż 0,2 promila.
 • Kary dla pijanych kierowców mogą oznaczać otrzymanie punktów karnych, kar pieniężnych, a nawet pozbawienie wolności do 12 lat.
 • Kierowca, który utracił prawo jazdy, może wnioskować o cofnięcie zakazu prowadzenia pojazdu dzięki założeniu blokady alkoholowej.
 • Samochód z blokadą alkoholową nie zostanie uruchomiony, jeśli u kierowcy zostanie wykryty alkohol w wydmuchiwanym powietrzu.

Zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu nie zmienia faktu, że wciąż wielu kierowców po spożyciu napojów wyskokowych wsiada za kierownicę. Jednym ze skutecznych rozwiązań w walce z tym procederem może być blokada alkoholowa.

W ostatnich latach liczba wypadków, w których uczestniczyła osoba po spożyciu alkoholu jest mniejsza. W 2020 r. spadła ona z 2717 na 2540. Niestety, jednocześnie wzrosła liczba osób zabitych. Dla kierowców, którzy dopuścili się jazdy pod wpływem alkoholu, prawo w Polsce przewiduje różne kary i ograniczenia. W przypadku niektórych, wskazaniem może być blokada alkoholowa.

Sprawdzamy, czym jest blokada alkoholowa i czy może ona wnieść korzyści dla kierowcy.

Jakie są kary za jazdę pod wpływem alkoholu?

Kara za jazdę pod wpływem alkoholu nie dotyczy wyłącznie kierowców, którzy spowodowali wypadek na drodze. Policja może ukarać nas również podczas rutynowej kontroli, jeśli wykryje, że spożywaliśmy wcześniej alkohol.

Jak wyglądają kary dla nietrzeźwych kierowców? Przepisy w Polsce dzielą ich na trzy grupy:

 1. “Trzeźwi” kierowcy, czyli osoby, których stężenie alkoholu we krwi jest niższy niż 0,2 promila

Poziom do 0,19 promila alkoholu we krwi jest dopuszczalnym przez polskie prawo. Jeśli zatem nie doszło do innego wykroczenia, kierowca nie podlega żadnej karze.

2. Kierowcy, u których stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila

Powyższy poziom alkoholu we krwi kierowcy jest uznawany za wykroczenie i w zależności od sytuacji kierowca może otrzymać karę:

 • 10 punktów karnych,
 • grzywny od 50 do 5000 zł,
 • zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w okresie od 6 miesięcy do 3 lat,
 • 30 dni aresztu.

3. Kierowcy, których stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila

Z kolei poziom alkoholu we krwi trzeciej grupy kierowców jest już uznawany w Polsce za przestępstwo. W takiej sytuacji pijany kierowca powinien spodziewać się:

 • 10 punktów karnych,
 • grzywny zależnej od wysokości zarobków,
 • kary pieniężnej od 5000 do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej,
 • zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w okresie od 1 roku do 15 lat,
 • kary pozbawienia wolności do 2 lat.

Najbardziej surowe kary przewidziane są dla recydywistów, czyli osób, które zostały złapane ponownie na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu. W takich okolicznościach kierowca może spodziewać się nawet pozbawienia wolności na okres 5 lat.

Jeśli taki kierowca doprowadzi do wypadku samochodowego, kara pozbawienia wolności może wynosić nawet 12 lat. Jest ona orzekana indywidualnie, w zależności od popełnionego czynu oraz wysokości szkody.

Jak można skrócić zakaz prowadzenia pojazdów?

Nie w każdej sytuacji prawo jazdy jest zabierane bezwzględnie. Część kierowców może ubiegać się o zwrócenie dokumentu prawa jazdy, jednak nie jest to jednoznaczne z całkowitym wycofaniem zakazu prowadzenia pojazdu.

Kierowca, który utracił uprawnienia za jazdę pod wpływem alkoholu, a np. z powodów zawodowych bardzo potrzebuje odzyskać prawo do prowadzenia samochodu, ma taką możliwość. W takiej sytuacji może ubiegać się o zgodę na prowadzenie pojazdu z blokadą alkoholową.

Jak wygląda proces skrócenia zakazu prowadzenia samochodu?

Przede wszystkim kierowca może prosić o zgodę na prowadzenie pojazdu w sytuacji, gdy odbył już połowę kary. Wówczas może złożyć wniosek do sądu o zmianę zakazu oraz możliwość prowadzenia z użyciem blokady alkoholowej. Wniosek wymaga odpowiedniej dokumentacji, która będzie dokładnie potwierdzała sytuację kierowcy. Może przydać się:

 • zaświadczenie o wcześniejszej niekaralności,
 • opinia z zakładu pracy, opisanie motywacji (np. jeśli samochód był narzędziem pracy),
 • udział w życiu społecznym.

Sąd po rozpatrzeniu wniosku może przychylić się do prośby kierowcy oraz zobowiązać go do założenia blokady alkoholowej. Należy jednak pamiętać o tym, że w dokumencie prawa jazdy znajdzie się odpowiednia adnotacja dotycząca ograniczenia uprawnień.

Czy blokada alkoholowa pomoże przy dożywotnim zakazie prowadzenia pojazdów?

Jeżeli odbycie kary nie spowodowało, że kierowca więcej tego błędu nie popełnił i ponownie zostanie przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu – należy pamiętać o ryzyku dożywotniej utraty prawa do prowadzenia pojazdów. Jednak również tacy kierowcy mogą starać się o złagodzenie kary i przywrócenie im możliwości prowadzenia samochodu. Taka możliwość istnieje dopiero po upływie 10 lat od odebrania uprawnień kierowcy.

Należy jednak pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy znów dojdzie do stwarzania zagrożenia na drodze sąd może ponownie cofnąć uprawnienia kierowcy. W takiej sytuacji zagrożenie nie musi wynikać z prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, a ze względu na doprowadzenie do wypadku na drodze.

Czym jest blokada alkoholowa i jak działa?

Blokada alkoholowa jest dokładnie zdefiniowana przez kodeks karny, a jej treść brzmi:

Blokada alkoholowa – urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 (Art. 2 pkt 84 Ustawy Prawo o ruchu drogowym).

W Polsce instalacja blokady alkoholowej jest możliwa dopiero od 6 lat. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone w marcu 2015 roku.

Blokada alkoholowa jest to urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie silnika w samochodzie, jeśli w wydychanym powietrzu rozpoznany zostanie alkohol. Funkcjonowanie blokady podobne jest do działania tradycyjnego alkomatu.

Kierowca, który wsiadł do samochodu, musi dmuchnąć w określony element blokady, która dokona pomiaru stężenia alkoholu. Jeżeli urządzenie wykaże obecność alkoholu – samochód nie ruszy i zostanie unieruchomiony. W sytuacji, gdy blokada nie wykryje alkoholu – kierowca może normalnie uruchomić pojazd.

Jaki jest koszt blokady alkoholowej?

Kierowca, który uzyskał pozytywną decyzję sądu i zdecyduje się na montaż blokady alkoholowej, musi ponieść koszty z nią związane. Do wyboru ma wynajęcie blokady lub jej zakup. W obu przypadkach wymagany jest montaż, którego cena jest uzależniona od modelu samochodu. Cena może wynosić od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Samo urządzenie kosztuje natomiast minimum 3000 zł. Z kolei wynajęcie blokady alkoholowej stanowi koszt od około 90 zł miesięcznie wzwyż.

Po założeniu blokady alkoholowej należy skierować się do Stacji Kontroli Pojazdów, gdzie dokonany zostanie przegląd. Koszt z tym związany to zazwyczaj około 50 zł.

Czy blokada alkoholowa wpływa na koszt polisy OC?

Nie. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie uzależniają składki OC od korzystania z takiego urządzenia.

Musimy jednak pamięta, że bez względu na to, czy posiadamy prawo jazdy, czy zostało nam ono odebrane, mamy obowiązek ubezpieczenia samochodu. W sytuacji, gdy nie chcemy ponosić kosztów ubezpieczenia, możemy jedynie wyrejestrować auto.

Powodem wyrejestrowania pojazdu może być natomiast: sprzedaż auta, wywiezienie auta z kraju i sprzedaż za granicą, złomowanie, kradzież, trwała utraty pojazdu (np. w wyniku pożaru), rejestracja samochodu jako pojazdu historycznego.

Najłatwiejszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem dla osoby, która na dłuższy czas utraciła uprawnienia do prowadzenia pojazdu może więc być sprzedaż samochodu. Warto jednak brać pod uwagę fakt, że nabywca pojazdu ma prawo pozostać przy polisie wcześniej zakupionej przez nas do czasu wygaśnięcia umowy. Jeśli jej nie wypowie, nie odzyskamy niewykorzystanej składki OC.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments