Blokada alkoholowa – co to jest, kiedy ją zainstalować i ile kosztuje?

Policjant sprawdza trzeźwość kierowcy

Zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu nie zmienia faktu, że wciąż wielu kierowców po spożyciu napojów wyskokowych wsiada za kierownicę. Jednym ze skutecznych rozwiązań w walce z tym procederem może być blokada alkoholowa. Kiedy najczęściej dochodzi do zainstalowania blokady alkoholowej w samochodzie?

W ostatnich latach zmniejsza się liczba wypadków, w których uczestniczyła osoba po spożyciu alkoholu. W 2022 r. takich wypadków było 2248, podczas gdy w 2013 r. niemal dwa razy więcej – 4028. Aby skutecznie odstraszać od prowadzenia po alkoholu, zaostrzane są kary dla pijanych kierowców. W przypadku niektórych osób wskazaniem może być blokada alkoholowa. Sprawdzamy, czym jest blokada alkoholowa i czy może ona nieść za sobą korzyści dla kierowcy.

Jakie są kary za jazdę pod wpływem alkoholu?

Kara za jazdę pod wpływem alkoholu nie dotyczy wyłącznie kierowców, którzy spowodowali wypadek na drodze. Policja może ukarać kierowcę podczas rutynowej kontroli, gdy wykryje, że spożywał on wcześniej alkohol. Stąd też blokada alkoholowa to temat interesujący szerokie grono kierowców.

Jakie są kary dla nietrzeźwych kierowców? Przepisy w Polsce dzielą ich na trzy grupy:

1. Kierowcy, u których stwierdzono stężenie alkoholu we krwi niższe niż 0,2 promila

Poziom do 0,19 promila alkoholu we krwi jest dopuszczalny przez polskie prawo. Jeżeli zatem nie doszło do innego wykroczenia, kierowca nie podlega żadnej karze.

2. Kierowcy, u których stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila

To stan po spożyciu alkoholu, który jest uznawany za wykroczenie. Kierowca naraża się na następujące kary:

 • grzywna nie niższa niż 2500 zł – maksymalnie 30 000 zł albo kara aresztu (30 dni);
 • zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w okresie od 6 miesięcy do 3 lat;
 • 15 punktów karnych.

3. Kierowcy, u których stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila

Poziom alkoholu we krwi trzeciej grupy kierowców jest już uznawany w Polsce za przestępstwo – to stan nietrzeźwości. Pijany kierowca, u którego stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila, musi spodziewać się wysokiej kary – będzie to:

 • grzywna, ograniczenie wolności albo kara więzienia – grzywna jest uzależniona od sytuacji materialnej sprawcy, a sąd może wymierzyć od 10 do 540 stawek dziennych, gdzie 1 stawka może wynosić od 10 do 2000 zł;
 • kara pieniężna od 5000 do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;
 • zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w okresie od 3 do 15 lat;
 • 15 punktów karnych.

Najsurowsze kary przewidziane są dla recydywistów, czyli osób, które zostały złapane ponownie na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu. W takich okolicznościach kierowca może spodziewać się nawet pozbawienia wolności na okres 5 lat.

Jeżeli kierowca doprowadzi do śmiertelnego wypadku samochodowego, kara pozbawienia wolności może wynosić 12 lat.

Od 1 października 2023 r. kary za jazdę po alkoholu zostaną po raz kolejny zaostrzone. Przykłady? Powtórne prowadzenie pod wpływem alkoholu będzie skutkowało więzieniem do 3 lat. Z kolei wobec kierowcy odpowiedzialnego za wypadek ze skutkiem śmiertelnym sąd będzie mógł orzec karę od 5 do 16 lat.

Jak można skrócić zakaz prowadzenia pojazdów?

Nie w każdej sytuacji prawo jazdy jest zabierane bezwzględnie. Niektórzy kierowcy mogą ubiegać się o zwrot dokumentu prawa jazdy, jednak nie jest to jednoznaczne z całkowitym wycofaniem zakazu prowadzenia pojazdów.

Kierowca, który utracił uprawnienia za jazdę pod wpływem alkoholu, a np. z powodów zawodowych chce odzyskać prawo jazdy, ma taką możliwość. Pozostaje mu ubiegać się o zgodę na prowadzenie pojazdu z blokadą alkoholową.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jak wygląda proces skrócenia zakazu prowadzenia samochodu?

Kierowca nie może prosić o zgodę na prowadzenie pojazdu w dowolnym momencie, ale dopiero po odbyciu połowy kary. Wówczas ma możliwość złożenia wniosku do sądu o zmianę zakazu oraz możliwość prowadzenia z użyciem blokady alkoholowej. Wymaga to odpowiedniej dokumentacji, która będzie dokładnie potwierdzała sytuację kierowcy. Jakie dokumenty można dołączyć do wniosku?

Do wniosku o zgodę na prowadzenie pojazdów z blokadą alkoholową warto dołączyć:

 • zaświadczenie o wcześniejszej niekaralności;
 • opinię z zakładu pracy;
 • opis sytuacji – gdy samochód był narzędziem pracy.

Sąd po rozpatrzeniu wniosku może przychylić się do prośby kierowcy oraz zobowiązać go do założenia blokady alkoholowej. Należy jednak pamiętać o tym, że w dokumencie prawa jazdy znajdzie się odpowiednia adnotacja dotycząca ograniczenia uprawnień.

Czy blokada alkoholowa pomoże przy dożywotnim zakazie prowadzenia pojazdów?

Jeżeli kara za jazdę po alkoholu nie zmotywowała kierowcy do zmiany swoich zachowań, to naraża się on na dożywotnią utratę prawa do prowadzenia pojazdów. Jednak również wówczas może on starać się o złagodzenie kary i przywrócenie uprawnień. Taka możliwość istnieje dopiero po upływie 10 lat od odebrania uprawnień kierowcy.

Jeżeli sąd przychyli się do wniosku kierowcy, to ten wciąż będzie pod obserwacją – sąd w każdej chwili będzie mógł ponownie cofnąć uprawnienia kierowcy. Co więcej, kierowca nie musi sięgnąć po alkohol – wystarczy, że doprowadzi do wypadku na drodze.

Czym jest blokada alkoholowa i jak działa?

Definicja blokady alkoholowej została umieszczona w kodeksie karnym – art. 2 pkt 84. Brzmi ona następująco:

Blokada alkoholowa – urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.

Jak w praktyce działa blokada alkoholowa? Podobnie jak alkomat – kierowca musi dmuchnąć w określony element blokady, która dokona pomiaru stężenia alkoholu. Jeżeli urządzenie wykaże obecność alkoholu, uruchomienie silnika będzie niemożliwe. Jeżeli jednak blokada nie wykryje alkoholu, to kierowca będzie mógł uruchomić pojazd.

Jaki jest koszt blokady alkoholowej?

Kierowca, który uzyskał pozytywną decyzję sądu i zdecyduje się na blokadę alkoholową, musi ponieść koszty związane z jej montażem. Do wyboru ma wynajęcie blokady lub jej zakup. W obu przypadkach wymagany jest montaż, którego cena jest uzależniona od modelu samochodu. Koszt może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Orientacyjne koszty, z jakimi trzeba się liczyć, zakładając blokadę alkoholową:

 • zakup blokady alkoholowej – minimum 3000 zł;
 • wynajęcie blokady alkoholowej – od ok. 90 zł miesięcznie;
 • montaż blokady – od 300 zł;
 • badanie na stacji kontroli pojazdów – ok. 50 zł.

Czy blokada alkoholowa wpływa na koszt polisy OC?

Nie. Firmy ubezpieczeniowe nie uzależniają wysokości składki OC od korzystania z blokady alkoholowej. Jednak każdy właściciel pojazdu musi pamiętać, że bez względu na to, czy posiada prawo jazdy, czy też zostało ono mu odebrane, ma obowiązek ubezpieczyć samochód.

Oblicz składkę OC AC

Alternatywą może być wyrejestrowanie auta, jednak jest to dozwolone tylko w określonych sytuacjach.

Powodem wyrejestrowania pojazdu może być jego:

 • kradzież;
 • wywiezienie z kraju albo sprzedaż za granicą;
 • złomowanie, kasacja;
 • trwała utrata – np. w wyniku pożaru;
 • wycofanie z obiegu;

Inne rozwiązanie? Sprzedaż samochodu. Trzeba jednak pamiętać, że nabywca pojazdu ma prawo korzystać z otrzymanej polisy do czasu jej wygaśnięcia. Tylko wówczas, gdy wypowie on ubezpieczenie, sprzedający pojazd odzyska niewykorzystaną składkę OC.

Podsumowanie

 • Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy w Polsce to mniej niż 0,2 promila.
 • Katalog kar dla pijanych kierowców obejmuje m.in. punkty karne, kary pieniężne, a nawet pozbawienie wolności do 12 lat.
 • Kierowca, który utracił prawo jazdy, może wnioskować o cofnięcie zakazu prowadzenia pojazdów, co wiąże się z założeniem blokady alkoholowej.
 • Samochód z blokadą alkoholową nie zostanie uruchomiony, gdy u kierowcy zostanie wykryty alkohol w wydychanym powietrzu.
 • Od października 2023 r. będą obowiązywać zaostrzone kary za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Kiedy można wnioskować o blokadę alkoholową?

  Po odbyciu połowy zasądzonej kary można ubiegać się o zamianę zakazu prowadzenia pojazdów, wskazując na chęć skorzystania z blokady alkoholowej. W przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów o blokadę można wystąpić dopiero po upływie 10 lat.

 2. Ile alkoholu może mieć kierowca w wydychanym powietrzu, a ile we krwi?

  Dopuszczalny poziom alkoholu nie może przekroczyć 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Przekłada się to na 0,2 promila alkoholu we krwi.

 3. Czy na blokadę alkoholową trzeba mieć zgodę sądu?

  Tak, z kolei jej uzyskanie wcale nie jest formalnością. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. W konsekwencji kierowca – zamiast zgody – może otrzymać odmowę korzystania z blokady alkoholowej.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments