Ubezpieczenie samochodu przed kradzieżą – co musisz wiedzieć?


ubezpieczenie od kradzieży

Chcesz chronić swój samochód przed kradzieżą? Pamiętaj, że nawet najlepszy zamek w drzwiach garażu nie wystarczy. Taniej i bezpieczniej będzie wykupić ubezpieczenie od kradzieży. Podpowiadamy, jak je wybrać.

Ze statystyk policyjnych wynika, że w ubiegłym roku łupem złodziei padło 11448 samochodów. Niestety, tylko w przypadku 18,3% z nich udało się wykryć sprawcę. Co najważniejsze, typowanie najbardziej narażonych na kradzież modeli lub roczników mija się z celem. Nawet stary czy unikatowy samochód może być łakomym kąskiem dla amatorów cudzej własności. Według statystyk, 80% skradzionych aut trafia na rynek wtórny.

Załóżmy (oczywiście czysto teoretycznie), że akurat Twoje auto zostanie skradzione. Cóż… szanse na jego odnalezienie mogą być niewielkie. Pewnym pocieszeniem będzie wówczas polisa autocasco, dzięki której będziesz mógł kupić samochód podobnej klasy do utraconego…

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Jeżeli ubezpieczenie od kradzieży, to jakie?

Tanie? To oczywiście jest ważne, ale nie może przesądzić o zakupie polisy. Jeżeli chcesz, aby ubezpieczenie AC zapewniło Ci wysokie odszkodowanie, zwróć uwagę na:

  • sumę ubezpieczenia: najlepiej, gdy jest stała. Wtedy wartość pojazdu nie zmienia się przez cały czas trwania umowy. A więc, nawet po 11 miesiącach od zakupu otrzymasz od ubezpieczyciela odszkodowanie w wysokości odpowiadającej wartości auta z dnia zakupu polisy AC;
  • udział własny: dzięki niemu możesz obniżyć cenę ubezpieczenia AC. Pamiętaj jednak, że po kradzieży Twoje odszkodowanie zostanie pomniejszone o umowną kwotę. Na przykład, gdy Twój udział własny wynosi 20%, a należne odszkodowanie to 30 000 zł, od ubezpieczyciela otrzymasz tylko 24 000 zł.

Masz starszy samochód i doszedłeś do wniosku, że nie potrzebujesz już ochrony od szkód częściowych? Zastanów się nad zakupem tzw. minicasco (AC mini). Jest to ubezpieczenie w nieco okrojonej wersji, tzn. chroniące tylko od wybranych ryzyk. Najczęściej, od:

  • kradzieży,
  • pożaru,
  • szkód będących skutkiem działania żywiołu (gradobicie, powódź, huragan itp.)

Nie zapomnij o wyłączeniach od odpowiedzialności

Warto pamiętać, że każdy ubezpieczyciel wprowadza do umowy autocasco zapisy o wyłączeniu odpowiedzialności za szkodę. Do najczęstszych należą:

  • kradzież pojazdu na terenie Rosji, Białorusi, na Ukrainie i w Mołdawii (ograniczenie zakresu terytorialnego),
  • utrata pojazdu z powodu rażącego niedbalstwa kierowcy (np. pozostawienie dokumentów i kluczyków w stacyjce i opuszczenie samochodu),
  • kradzież auta wskutek nienależytego zabezpieczenia (gdy pomimo posiadania systemu antywłamaniowego, nie został on włączony lub był niesprawny),
  • kradzieży samochodu po zgubieniu kluczyków.

Pamiętaj, że samo zgubienie kluczyków lub ich kradzież nie stanowi jeszcze powodu odmowy wypłaty odszkodowania. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy fakt utraty kluczyków nie zostanie zgłoszony do ubezpieczyciela. Na zapomnij również, że po kradzieży kluczyków, zamki powinny zostać wymienione lub przekodowane.

Kłopotliwa dla Ciebie może być także utrata kluczyków od samochodu z mieszkania, jeżeli np. pozostawisz je w łatwo dostępnym miejscu, przy niezamkniętych drzwiach. Po kradzieży, ubezpieczyciel może powołać się na twoje zaniedbanie (nienależyte zabezpieczenie auta) i odmówi lub odpowiednio zmniejszy wartość odszkodowania.

Kiedy zgłosić szkodę kradzieżową auta?

Generalnie, w każdym towarzystwie obowiązuje zasada zgłoszenia kradzieży pojazdu niezwłocznie, najlepiej w ciągu 24 godzin od uzyskania informacji o zdarzeniu. Odstępstwa od tej reguły występują w niewielu firmach. Należy do nich m.in.: Compensa (2 dni), AXA (2 dni) czy Uniqa (7 dni).

Porównaj ceny OC/AC

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x