Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – co musisz wiedzieć?

ubezpieczenie od kradzieży

Chcesz chronić swój samochód przed kradzieżą? Pamiętaj, że nawet najlepszy zamek w drzwiach garażu nie zawsze wystarczy. Właśnie dlatego warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Podpowiadamy, jak je wybrać.

Ze statystyk wynika, że w 2021 r. funkcjonariusze policji wszczęli 8373 postępowania w sprawie kradzieży samochodów. Typowanie najbardziej narażonych na kradzież modeli lub roczników mija się jednak z celem. Nawet stary czy unikatowy samochód może być łakomym kąskiem dla amatorów cudzej własności. Mimo że kradzieży można zapobiec, to warto też przygotować się na sytuacje, gdy się to nie uda. Wówczas właśnie przydaje się ubezpieczenie samochodu od kradzieży.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Ubezpieczenie samochodu na skutek kradzieży najczęściej zawiera się w umowie Autocasco. Trzeba jednak pamiętać, że zakłady ubezpieczeń oferują AC w różnych wariantach. Możesz więc ubezpieczyć pojazd wyłącznie od kradzieży lub też rozszerzyć zakres ochrony na dodatkowe nieprzewidziane zdarzenia.

Ubezpieczenie od kradzieży auta – co to znaczy?

Ubezpieczenie od kradzieży auta często jest utożsamiane z AC. To jednak pewne uproszczenie. Ubezpieczenie AC rzeczywiście chroni od kradzieży samochodu, ale równolegle może też zapewnić odszkodowanie w razie:

 • Zniszczenia (uszkodzenia) samochodu przez czynniki atmosferyczne, np. grad
 • Wypadku, do którego dojdzie z winy kierowcy (właściciela) auta
 • Uszkodzenia pojazdu przez zwierzęta
 • Dewastacji samochodu przez osoby trzecie
 • Zdarzeń losowych, np. spadnięcia gałęzi na samochód, gdy stał on na parkingu

Czym jest ubezpieczenie od kradzieży samochodu? Przez ubezpieczenie od kradzieży auta należy rozumieć każdą polisę, która zapewnia wypłatę odszkodowania po zgłoszeniu przez właściciela kradzieży auta.

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu jest jednocześnie ubezpieczeniem dobrowolnym. Jego zakup jest szczególnie polecany właścicielom samochodów o znacznej wartości.

Czy wiesz, że w 2021 r. firmy ubezpieczeniowe zlikwidowały 826 758 szkód z ubezpieczenia AC? Według Polskiej Izby Ubezpieczeń oznacza to, że właścicielom ok. 10 pojazdów na każde 100 przytrafiła się szkoda.

Jakie ubezpieczenie chroni od kradzieży samochodu?

Wspomniane ubezpieczenie AC jest dostępne w dwóch wersjach: pełnej i okrojonej (AC mini). Czy można kupić ubezpieczenie auta tylko od kradzieży?

Polisa o zawężonym zakresie ochrony może zapewniać wypłatę odszkodowania jedynie w przypadku kradzieży auta. Ponieważ jednak firmy ubezpieczeniowe podążają za potrzebami klientów, to na rynku polisa ta jest dostępna w różnych wariantach. Dobrym przykładem jest oferta LINK4 – w ramach Smart Casco dostępne są następujące pakiety:

Czy możliwe jest ubezpieczenie od kradzieży samochodu bez AC? Zasadniczo to właśnie AC zapewnia środki po kradzieży pojazdu. W niektórych firmach ubezpieczeniowych produkt ten może mieć jednak inną nazwę. Przykładowo Uniqa sprzedaje polisę pod nazwą „Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży”.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ubezpieczenie od kradzieży pojazdu – przegląd ofert wybranych ubezpieczycieli

LINK4 – ubezpieczenie od kradzieży samochoduLINK4 proponuje ubezpieczenie od kradzieży pojazdu o nazwie „Smart Casco”. Dostępnych jest 5 wariantów, w tym zapewniający odszkodowanie w razie kradzieży auta.
PZU – ubezpieczenie samochodu od kradzieżyUbezpieczenie samochodu od kradzieży w PZU to AC. Polisa ta jest dostępna w dwóch opcjach:
- Rozszerzonej – m.in. z możliwością ochrony sumy ubezpieczenia
- Zmniejszonej – m.in. ze stałym udziałem własnym
Warta – ubezpieczenie od kradzieży samochoduUbezpieczyciel proponuje nie tylko AC, ale również rozszerzenie do OC lub AC o nazwie „Warta Ekstra 2000”. Polisa ta:
- Zapewnia dodatkowe 2000 zł po kradzieży samochodu, które kierowca może przeznaczyć np. na wydatki związane z poszukiwaniem nowego auta
- Kosztuje 19 zł rocznie
- Zapewnia ochronę w Polsce i za granicą

Oblicz składkę OC z AC od kradzieży

A czy OC obejmuje ubezpieczenie od kradzieży? Nie. Obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu nie chroni go przed kradzieżą. Jeśli chcesz zabezpieczyć się na wypadek działania złodziei (kradzieży auta lub jego wyposażenia), powinieneś wykupić polisę do tego dedykowaną. Ubezpieczeniem chroniącym w takich wypadkach jest tylko dobrowolne ubezpieczenie AC lub tzw. AC mini.

Jakie ubezpieczenie od kradzieży samochodu wybrać?

Tanie? To oczywiście jest ważne, ale nie może przesądzić o zakupie polisy. Jeżeli chcesz, aby ubezpieczenie AC zapewniło Ci wysokie odszkodowanie, zwróć uwagę na warunki ubezpieczenia. Znajdziesz je w dokumencie zatytułowanym Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

Jakie ubezpieczenie od kradzieży pojazdu – na co zwracać uwagę:

 • Suma ubezpieczenia – najlepiej, gdy jest stała. Wtedy wartość pojazdu przyjęta na potrzeby ubezpieczenia nie zmienia się przez cały czas trwania umowy. Nawet po 11 miesiącach od zakupu otrzymasz od ubezpieczyciela odszkodowanie w wysokości odpowiadającej wartości auta z dnia zakupu polisy AC.
 • Udział własny – jego wprowadzenie pozwala obniżyć cenę ubezpieczenia AC. Pamiętaj jednak, że po kradzieży Twoje odszkodowanie zostanie pomniejszone o umowną kwotę. Na przykład, gdy Twój udział własny wynosi 20%, a należne odszkodowanie to 30 000 zł, od ubezpieczyciela otrzymasz tylko 24 000 zł.
 • Konsumpcja sumy ubezpieczenia – zapis o konsumpcji sumy ubezpieczenia w OWU jest dla właścicieli pojazdów niekorzystny. Dlaczego? W przypadku drugiej i każdej kolejnej szkody suma ubezpieczenia zostanie pomniejszona o wypłacone już kwoty.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od kradzieży?

Zastanawiasz się, ile zapłacisz za ubezpieczenie samochodu od kradzieży? W przypadku ubezpieczeń nie ma stałych cenników – aby uzyskać odpowiedź, musisz skorzystać z kalkulatora AC. Można jednak wskazać czynniki, które wpływają na wysokość składki. Należą do nich choćby:

 • Wartość pojazdu
 • Historia ubezpieczenia
 • Ryzyko wystąpienia zdarzenia – przy jego ocenie pod uwagę bierze się m.in. markę i model pojazdu
 • Liczba zabezpieczeń przeciwkradzieżowych zamontowanych w pojeździe
 • Miejsce parkowania auta

Przykład: Pani Wioletta poszukuje ubezpieczenia OC i AC od kradzieży dla Skody Octavii z 2020 r. (benzyna, poj. silnika 1395 cm3). Ile zapłaci za taki zestaw polis? Okazuje się, że ceny zaczynają się już od 820 zł (OC + AC mini).

OfertaCenaZakres ochrony AC
mtu24.pl – OC i AC mini820 złKradzież
Uniqa – OC, AC i assistance1327 złKradzież, wypadek, uszkodzenie
LINK4 – OC, AC, assistance1488 złKradzież, wypadek, uszkodzenie

Oblicz składkę OC z AC od kradzieży

Jakie wyłączenia odpowiedzialności pojawiają się przy ubezpieczeniu od kradzieży auta?

Warto pamiętać, że każdy ubezpieczyciel wprowadza do umowy autocasco zapisy o wyłączeniu odpowiedzialności za szkodę. Do najczęstszych należą:

 • Kradzież pojazdu na terenie Rosji, Białorusi, na Ukrainie i w Mołdawii (ograniczenie zakresu terytorialnego)
 • Utrata pojazdu z powodu rażącego niedbalstwa kierowcy (np. pozostawienie dokumentów i kluczyków w stacyjce i opuszczenie samochodu)
 • Kradzież auta wskutek nienależytego zabezpieczenia (gdy pomimo posiadania systemu antywłamaniowego, nie został on włączony lub był niesprawny)
 • Kradzież samochodu po zgubieniu kluczyków

Pamiętaj, że samo zgubienie kluczyków lub ich kradzież nie stanowi jeszcze powodu odmowy wypłaty odszkodowania. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy fakt utraty kluczyków nie zostanie zgłoszony do ubezpieczyciela. Nie zapomnij również, że po kradzieży kluczyków zamki powinny zostać wymienione lub przekodowane.

Kłopotliwa dla Ciebie może być także utrata kluczyków od samochodu w mieszkaniu, jeżeli np. pozostawisz je w łatwo dostępnym miejscu, przy niezamkniętych drzwiach. Po kradzieży ubezpieczyciel może powołać się na Twoje zaniedbanie (nienależyte zabezpieczenie auta) i odmówić lub odpowiednio zmniejszyć wartość odszkodowania.

Porównaj ceny OC/AC

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie od kradzieży auta to polisa AC, której celem jest zapewnienie właścicielowi odszkodowania po kradzieży pojazdu.
 • Ubezpieczenie auta od kradzieży jest dostępne w ofercie każdego ubezpieczyciela, chociaż pod różnymi nazwami.
 • Przy wyborze ubezpieczenia od kradzieży samochodu uwagę warto zwrócić m.in. na sumę ubezpieczenia, udział własny i konsumpcję sumy ubezpieczenia.
 • Najpopularniejsze wyłączenie przy ubezpieczeniu auta od kradzieży dotyczy zakresu terytorialnego – ubezpieczyciele nie zapewniają ochrony np. na Białorusi.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy OC wystarczy w przypadku kradzieży samochodu?

  Niestety, ale nie. Mimo że to ubezpieczenie chroni majątek właściciela, to jednak w odmiennej sytuacji – gdy wyrządzi on szkodę innemu uczestnikowi ruchu drogowego, np. niszcząc samochód innego kierowcy czy łamiąc nogę pieszemu. Jeżeli chcesz otrzymać pieniądze po kradzieży swojego auta, musisz posiadać odrębną polisę – ubezpieczenie od kradzieży samochodu.

 2. Czy ubezpieczenie od kradzieży auta będzie też działało za granicą?

  Może, ale nie musi – to zależy od firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli obawiasz się kradzieży właśnie poza granicami Polski, to wystarczy, że wybierzesz ubezpieczenie, które zapewni Ci taką ochronę. W przypadku kierunków podróży uznawanych za ryzykowne, np. Białorusi czy Ukrainy, może się okazać, że będziesz musiał dopłacić.

 3. Kiedy zgłosić szkodę kradzieżową auta?

  W każdym towarzystwie obowiązuje zasada zgłoszenia kradzieży pojazdu niezwłocznie, najlepiej w ciągu 24 godzin od uzyskania informacji o zdarzeniu. Odstępstwa od tej reguły występują w niewielu firmach. Należą do nich m.in. Compensa (2 dni) i Uniqa (7 dni).

 4. Ile zabezpieczeń przeciwkradzieżowych w samochodzie wymagają ubezpieczyciele?

  Niektóre firmy ubezpieczeniowe mają w tym zakresie precyzyjne wymagania. Przykładem może być Generali. Od właścicieli pojazdów o wartości do 300 000 zł ubezpieczyciel ten wymaga zabezpieczenia w postaci immobilisera. Gdy wartość auta przekracza podaną kwotę, konieczne jest też dodatkowe zabezpieczenie przeciwkradzieżowe.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments