Ubezpieczenie AC – jak wybrać odpowiednie autocasco?

Kupujesz kilkuletni samochód? Autocasco (AC) to ubezpieczenie, którym powinieneś się zainteresować – w razie uszkodzenia, zniszczenia czy kradzieży auta otrzymasz odszkodowanie. Dowiedz się, jak działa AC i dlaczego warto je kupić.

Zgodnie z raportem Polskiej Izby Ubezpieczeń, w ciągu trzech kwartałów 2022 roku ubezpieczyciele wypłacili odszkodowania z AC na kwotę bliską 5 mld zł (4,8 mld zł), co to oznacza wzrost o 8,8 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Co istotne – rośnie liczba umów AC oraz wartość samochodów. W badanym okresie zawarto 6,4 mln umów AC – o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Standardowo umowy AC zawierane są na okres 12 miesięcy. Ponieważ autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, nie zostaje automatycznie przedłużone na kolejny rok i nie przechodzi na nowego właściciela pojazdu po jego sprzedaży. Jeżeli chcesz kupić samochód i przejąć również zakupione dla niego AC, będziesz musiał skontaktować się z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej – dowiesz się od niego, czy jest to możliwe.

Polisa AC przyda się niezależnie od tego, czy jeździsz kilkuletnim samochodem o dużym przebiegu, czy też ubezpieczasz nowe auto wprost z salonu. Zobacz, co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu i jak wybrać najlepsze autocasco.

Ubezpieczenie AC – co to jest i co obejmuje?

Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które chroni dany samochód wraz z jego podstawowym wyposażeniem przed różnego rodzaju zdarzeniami, takimi jak kolizje, wypadki, pożar czy działanie sił przyrody. Za dodatkową opłatą może zostać objęte również dodatkowe wyposażenie samochodu zamontowane w nim na stałe.

Polisa autocasco (powszechnie nazywana AC) chroni ubezpieczony pojazd nie tylko przed niewielkimi uszkodzeniami częściowymi, wymagającymi odstawienia samochodu do warsztatu, ale również przed kradzieżą czy szkodą całkowitą. To taka szkoda, której wartość przekracza 70% wartości samochodu z dnia jej wystąpienia.

Ciekawostka: Słowo „casco” pochodzi z języka hiszpańskiego, w którym oznacza kadłub statku. Ubezpieczenia miały swoje początki właśnie w handlu morskim, gdzie ówcześnie ubezpieczyciele niejako zakładali się z kupcami o to, czy statek wróci z wyprawy. Jeśli statek wrócił z wyprawy, ubezpieczyciel zatrzymywał pieniądze. Jeśli nie wrócił, kupiec otrzymywał odszkodowanie. Ubezpieczenie towaru nosiło nazwę „cargo”, a ubezpieczenie samego statku – casco.

Podsumowując, polisa autocasco chroni przed następującymi zdarzeniami losowymi:

  • Kradzież pojazdu
  • Szkody całkowite
  • Szkody częściowe
  • Działania sił natury
  • Uszkodzenie przez zwierzę
  • Akty wandalizmu i inne działania osób trzecich, tzw. nieznanych sprawców

Tak szeroki zakres ochrony jest oferowanych w ramach standardowego AC. Nie jest to jednak jedyna propozycja firm ubezpieczeniowych.

Korzyści z posiadania Autocasco, czyli co daje AC

Oprócz oczywistych korzyści, jak naprawa czy pieniądze za szkody, w których nie ma sprawcy, autocasco ma również inne zalety.

Daje spokój

Każdy kto miał stłuczkę z obcokrajowcem z jego winy i miał autocasco, z pewnością to doceni. Proces likwidacji szkody z winy obcokrajowca może trwać długie tygodnie. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych musi porozumieć się ze swoim odpowiednikiem w tamtym państwie, ustalić sprawcę, przyczynę, kwotę, załatwić mnóstwo spraw. To wszystko trwa.

Tymczasem możesz zlikwidować szkodę ze swojego AC, oddać sprawę ubezpieczycielowi, upoważnić go do wystąpienia do sprawcy o zwrot należności i w spokoju czekać. To samo tyczy się spraw, gdzie sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Ty masz auto naprawione, a proces niech się toczy.

Możesz wrzucić w koszty

Wśród agentów ubezpieczeniowych panuje opinia, że najwięcej polis autocasco kierowcy kupują w listopadzie i grudniu, żeby łapać koszty uzyskania przychodów. Coś w tym jest. AC na samochód firmowy jest oczywistym kosztem prowadzenia działalności gospodarczej. Naturalnie obowiązują pewne limity, jak np. 150 000 zł wartości samochodu osobowego użytkowango w działalności gospodarczej, ale zawsze to coś.

Dodatkowe korzyści

AC to ubezpieczenie dobrowolne i o wiele mniej problematyczne niż obowiązkowe OC ppm. Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie pozyskują tego typu ubezpieczenia i choć nigdy tego nie przyznają, lepiej traktują takich klientów niż klientów, którzy w ciągu roku ubezpieczają tylko jedno auto samym OC.

W AC dostaniesz zniżkę, jeśli już masz OC w danym towarzystwie. Wraz z bogatymi pakietami firma może Ci dorzucić gratis dodatkowe ryzyko, jak np. assistance, ubezpieczenie szyb czy opon, a także zaoferować dodatkowe bonusy.

Przykład: Program Rabatowy Generali obejmuje wiele artykułów (nie tylko ubezpieczenia). Po zarejestrowaniu w Programie klient tej firmy otrzymuje dostęp do kodów rabatowych Partnerów Generali na przeróżne artykuły.

Ochrona zniżek w AC

Niektóre firmy proponują swoim klientom gwarancję zachowania zniżek, jeśli Ci kupią u nich AC. Przykładowo, TUZ Ubezpieczenia zapewnia ochronę przed konsekwencjami jednej szkody –  zostanie ona uwzględniona w składce przy wznowieniu umowy na kolejny okres ubezpieczenia.

Czego nie obejmuje ochrona AC?

Zasadniczo autocasco nie znajduje zastosowania wtedy, gdy do szkody dojdzie z winy innego kierowcy. Szkoda jest wtedy zwykle likwidowana z OC sprawcy, o ile je ma – w przeciwnym razie odszkodowanie wypłaca UFG. Istnieje jednak możliwość zlikwidowania takiej szkody z AC, jeśli zależy Ci na jak najszybszym rozwiązaniu sprawy i przywróceniu sprawności pojazdu. Później Twoje towarzystwo zwróci się do ubezpieczyciela sprawcy po zwrot pieniędzy. Może to co prawda oznaczać tymczasową utratę zniżek AC, ale odzyskasz je, gdy tylko środki zostaną wypłacone z polisy sprawcy.

Ubezpieczyciele nie udostępniają możliwości objęcia ochroną AC samochodów starszych, najczęściej tych mających ponad 15 lat lub 18 lat. Ma to związek z tym, że długi czas eksploatacji może równać się większemu zużyciu podzespołów, a tym samym wpłynąć na awaryjność pojazdu. Sam limit wiekowy jest jednak kwestią umowną i wygląda inaczej w każdym towarzystwie. Można go również negocjować indywidualnie.

Autocasco może Ci się nie przydać również wtedy, gdy masz możliwość zlikwidowania szkody z innego ubezpieczenia. Przykład? Załóżmy, że masz wykupione ubezpieczenie szyb. Jeśli dojdzie do ich uszkodzenia, najbardziej opłacalne będzie zlikwidowanie szkody z tej polisy i zachowanie zniżek AC.

Czy zakup ubezpieczenia AC się opłaca?

Autocasco jest polisą opcjonalną, w przeciwieństwie do OC, którego posiadanie jest obowiązkowe i regulowane prawnie. W związku z tym, wielu kierowców zastanawia się, czy warto dopłacać za tę opcję, tym bardziej wtedy, gdy koszt zakupu samego OC stanowi już duże obciążenie dla portfela.

Warto jednak mieć na uwadze to, że nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego. Polisa AC chroni właśnie przed tymi nieprzewidywalnymi zdarzeniami, przed którymi trudno się uchronić ze stuprocentową skutecznością. Najlepiej zabezpieczony samochód może zostać skradziony, jeśli złodziej będzie wystarczająco zdeterminowany. Burza z gradem może złapać Cię podczas długiej trasy, gdy nie ma możliwości zjechania w bezpieczne miejsce. Akty wandalizmu zdarzają się z kolei nawet w najspokojniejszych okolicach.

Zanim wykupisz AC, zadaj sobie jedno pytanie: czy jesteś w stanie naprawić samochód z własnej kieszeni lub kupić nowy, gdy ten obecny zostanie skradziony czy też zostanie całkowicie zniszczony? Jeśli odpowiedź brzmi nie, z pewnością przyda Ci się autocasco. Jest ono szczególnie dobrą opcją w przypadku nowych i drogich pojazdów, których utrata lub uszkodzenie mogą się okazać szczególnie kosztowne, ale przyda się też właścicielom starszych modeli.

Czym różnią się oferty autocasco u poszczególnych towarzystw?

W poszczególnych firmach ubezpieczeniowych zakresy ochrony samochodu mogą się znacznie różnić. Dlatego też nie warto (w przeciwieństwie do OC) patrzeć jedynie na cenę polisy. Jeżeli zależy Ci na dobrym autocasco, sprawdź w pierwszej kolejności jego zakres. Niestety, jak to bywa zazwyczaj, im lepsza polisa AC, tym droższa.

Oblicz składkę AC i sprawdź zakres ochrony

Różnice w ofertach autocasco są zauważalne w następujących obszarach:

Suma ubezpieczenia

Zasada jest prosta – im wyższa będzie suma ubezpieczenia, tym zasadniczo lepiej. Dodatkowym atutem jest jej stała (niezmieniająca się w czasie polisy) i odnawialna (nieobniżana o wypłacone wcześniej odszkodowania) wartość. Najczęściej jednak firmy ubezpieczeniowe uzależniają wysokość sumy ubezpieczenia od wartości pojazdu.

Przykład: Pani Aneta jest właścicielką Citroena C1 z 2018 r. (benzyna, pojemność silnika 1199 cm3), dla którego chce kupić pakiet polis OC i AC. Kobieta ma 40 lat i maksymalne zniżki zarówno w OC, jak i AC. Jest ona zainteresowana polisą autocasco zapewniającą szeroką ochronę. Jak różnią się sumy ubezpieczeń proponowanych przez poszczególne firmy?

Oferta wraz z zakresem i ceną polisySuma ubezpieczenia
Wiener (OC, AC i assistance) – 775 zł32 540 zł
Uniqa (OC, AC i assistance) – 958 zł37 200 zł
Benefia (OC, AC i assistance) – 990 zł37 850 zł
Trasti (OC, AC, NNW i assistance) – 1038 zł36 500 zł
Beesafe (OC, AC, NNW i assistance) – 1081 zł32 700 zł
TUZ Ubezpieczenia (OC, AC, NNW i assistance) – 1177 zł38 799 zł
Kalkulacja z 23.03.2023 r.

Różnice w proponowanych sumach ubezpieczeń nie są duże, ale zauważalne.

Sposób naprawy pojazdu

W przypadku nowych samochodów najlepiej wybrać ASO, a starszych standardowe warsztaty współpracujące z danym towarzystwem (naprawa również bezgotówkowa, wystawiana faktura). Alternatywą jest odszkodowanie wypłacone na podstawie kosztorysu.

Wolałbyś kosztorys? Pamiętaj, że jest to mniej wygodne rozwiązanie. Powinieneś też wiedzieć, że firma ubezpieczeniowa nie ma prawa uzależniać wypłaty odszkodowania od tego, czy rzeczywiście naprawisz pojazd.

Przykład: Wspomnianej w poprzednim przykładzie pani Anecie firmy ubezpieczeniowe zaproponowały różne sposoby naprawy pojazdu. Przykładowo Beesafe oferuje naprawę auta w warsztacie, podczas gdy Wiener, Uniqa, Benefia, Trasti i TUZ Ubezpieczenia wypłacą odszkodowanie na podstawie kosztorysu sporządzonego przez rzeczoznawcę samochodowego.

Rodzaj użytych przy naprawie części

Firmy ubezpieczeniowe proponują naprawę pojazdu przy użyciu części oryginalnych lub części porównywalnej jakości (tzw. zamienniki). Na którą opcję warto się zdecydować? Zapoznając się z treścią OWU Allianz, można poznać różnicę – ten ubezpieczyciel wskazuje, że:

  • Części oryginalne to „części zamienne tej samej jakości co komponenty stosowane do montażu pojazdu”. Są one rekomendowane przez producentów samochodów
  • Zamienniki (części alternatywne). Są porównywalnej jakości, co oryginalne komponenty dla danego typu pojazdu i posiadają homologację

Jeżeli masz 2- czy 4-letni samochód, zdecyduj się na AC zapewniające naprawę przy użyciu części oryginalnych.

Przykład: Pan Bartosz to 35-letni kierowca ze Skierniewic, właściciel Hondy Jazz Elegance z 2020 r. (benzyna, poj. silnika 1498 cm3). Mężczyzna planuje sprzedaż samochodu za ok. 2-3 lata i aby uzyskać jak najwyższą cenę, chce kupić AC, które zapewni mu naprawę pojazdu na częściach oryginalnych. Czy zapłaci dużo więcej, decydując się na taki wariant?

Oferta wraz z zakresem i cenąOferta wraz z informacją o rodzaju części, które zostaną użyte do naprawy zgłoszonych szkód
Trasti (OC, AC, ASS, NNW) - 1921 złZamienniki
Amortyzacja 0%
Kosztorys
Suma ubezpieczenia - 85 500 zł
Uniqa (OC, AC, ASS) - 1958 złZamienniki
Amortyzacja 0%
Kosztorys
Suma ubezpieczenia - 87 300 zł
TUZ Ubezpieczenia (OC, AC, NNW, assistance) – 2056 złZamienniki
Amortyzacja 0%
Kosztorys
Suma ubezpieczenia – 87 599 zł
Beesafe (OC, AC, NNW, assistance) – 2127 złZamienniki
Amortyzacja 0%
Warsztat
Suma ubezpieczenia - 85 500 zł
Benefia (OC, AC, NNW, ASS) - 2542 złCzęści oryginalne
Amortyzacja 0%
Warsztat (ASO)
Suma ubezpieczenia - 88 700zł
Na podstawie kalkulacji z 23.03.2023 r.

Najtańsza oferta od firmy Trasti za 1921 zł daje szeroką ochronę, ale to nadal naprawa na częściach zamiennych i wariant kosztorysowy. W firmie Beesafe za AC z naprawą na zamiennikach, ale w warsztacie partnerskim trzeba zapłacić 2127 zł.

Najniższa cena za pakiet OC + AC z częściami oryginalnymi pochodzi natomiast od Benefii, która dała panu Bartoszowi ofertę za 2542 zł.

Sprawdź oferty OC i AC kilkunastu firm

Udziały własne

Pomniejszają one kwotowo lub procentowo odszkodowanie. Zależność jest następująca: im ubezpieczony ma wyższy udział w likwidacji szkody, tym mniej zapłaci za polisę.

Przykład: Pan Bartosz przy zakupie ubezpieczeń zwrócił uwagę również na wysokość udziałów własnych. Okazało się, że oferty wymienionych w tabeli firm ubezpieczeniowych są w tym zakresie mocno rozbieżne. Przykładowo TUZ ustalił wysokość wkładu własnego na 10% dla każdej szkody,  Beesafe na 500 zł, a Uniqa uzależniła wysokość udziału od rodzaju szkody – 1000 zł dla wypadku i 10 proc., gdyby doszło do kradzieży samochodu.

Za ubezpieczenie bez udziałów własnych trzeba zapłacić 1921 zł. Taką cenę podaje firma Trasti,  ale z naprawą na częściach alternatywnych i rozliczeniem w postaci kosztorysu. Najtańszy pakiet ubezpieczeń z naprawą w ASO i bez udziału własnego kosztuje natomiast 2489 złotych – oferta pochodzi od TUZ Ubezpieczenia.

Czym różnią się minicasco, standardowe autocasco i AC all risks?

Autocasco jest bardzo zróżnicowaną polisą, która występuje w 3 wariantach różniących się zakresem ochrony ubezpieczeniowej. Który z nich wybrać? Przyjrzyj się poniższemu podsumowaniu, a podjęcie decyzji nie przysporzy Ci trudności.

Minicasco

Najtańszą opcją jest tzw. AC mini. Towarzystwa często oferują ten wariant jako gratis przy zakupie OC, gdyż cechuje się bardzo okrojoną formą. Zazwyczaj ochroną ubezpieczeniową objęte jest tylko jedno zdarzenie (kradzież, uszkodzenie przez żywioły lub przez akty wandalizmu). Trzeba mieć na uwadze, że takie autocasco sprawdza się tylko w ograniczonym zakresie. Choć przystępna cena jest bardzo kusząca, to jednak warto zastanowić się, czy taka ochrona będzie wystarczająca, by zapewnić Ci poczucie bezpieczeństwa podczas użytkowania pojazdu.

Standardowe AC

Klasyczny wariant, którego zakres obowiązywania możesz kształtować w dowolny sposób, aby jak najlepiej dopasować go do swoich potrzeb. Jest droższy niż minicasco, ale tańszy od autocasco all risks.

Autocasco all risks

Pakiet zapewniający najszerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej. Polega na tym, że ubezpieczyciel odpowiada za wszystkie zdarzenia, które nie są wyszczególnione w umowie w sekcji z wyłączeniami odpowiedzialności. W rezultacie zapewnia pomoc nawet w nietypowych sytuacjach, o których nie wspomina umowa klasycznego AC.

Autocasco tylko od kradzieży – czy to możliwe?

Jak najbardziej. Obecnie towarzystwa prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej atrakcyjnych ofert, do których należy również tzw. minicasco lub AC Mini. Czym jest ten rodzaj ubezpieczenia? Jest to okrojone autocasco, które obejmuje zazwyczaj:

  • Kradzież (z włamaniem, przy użyciu przemocy)
  • Szkodę całkowitą
  • Uszkodzenia wyrządzone przez siły natury

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują kombinacje wyżej wymienionych zdarzeń, czasami również poszerzone o szkody częściowe. Jednak cechą charakterystyczną minicasco jest niepełna ochrona: jeżeli ubezpieczyciel proponuje polisę od kradzieży i szkody całkowitej, to z wyłączeniem szkody częściowej i odwrotnie. Co zatem stanowi o atrakcyjności tego typu ofert?

Cena.

W niektórych przypadkach polisa OC+minicasco jest jedynie o ok. 100 zł droższa niż samo OC. Ponadto możesz wybrać korzystny dla siebie wariant ubezpieczenia, który jest indywidualny w każdej firmie ubezpieczeniowej.

Przykład: Pani Anna jest właścicielką 10-letniego Forda Fiesty (diesel, poj. silnika 998 cm3). Ponieważ na lakierze są już widoczne zarysowania i pęknięcia, kobieta chce kupić AC, które zapewni jej odszkodowanie np. po kradzieży pojazdu. Aby sprawdzić ceny, pani Anna przeprowadziła kalkulację za pośrednictwem kalkulatora OC/AC. Za 583 zł może kupić OC wraz z AC mini, które zapewnia ochronę przed kradzieżą.

Oblicz składkę OC/AC

Na co zwrócić uwagę, wybierając zakres ochrony AC?

Rodzaj AC to jednak nie jest jedyny aspekt, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze polisy. Nie mniej istotne są następujące kwestie:

  • suma ubezpieczenia: im jest wyższa, tym wyższe odszkodowanie otrzymasz w razie wystąpienia szkody;
  • rodzaj sumy ubezpieczenia: może pomniejszać się z każdą wypłatą odszkodowania aż do wyczerpania limitu (redukcyjna suma ubezpieczenia) lub też odnawiać za każdym razem, gdy likwidujesz szkodę. Druga z tych możliwości (odnawialna suma ubezpieczenia) jest dla Ciebie korzystniejsza, bo nie grozi odmową pomocy ubezpieczyciela, gdy będzie to już kolejna szkoda w danym okresie rozliczeniowym;
  • sposób naprawy samochodu: możesz zdecydować się na wariant kosztorysowy i otrzymać pieniądze na naprawienie samochodu albo na wariant bezgotówkowy, w którym to ubezpieczyciel rozlicza się z warsztatem bez Twojego udziału;
  • rodzaj części samochodowych: auto może zostać naprawione przy użyciu oryginalnych części lub zamienników. Te pierwsze zapewniają gwarancję pełnej kompatybilności z pojazdem, ale cechują się znaczną ceną. Elementy nieoryginalne nie ustępują im trwałością, a są przy tym tańsze;
  • udział własny: jeśli się na to zgodzisz, będziesz partycypować w likwidacji szkody w określonym zakresie, np. do 10 lub 15%. Dzięki temu cena AC będzie niższa. Możesz też wybrać opcję bez udziału własnego, w której ubezpieczyciel pokrywa 100% likwidacji szkody, ale przyjdzie Ci zapłacić więcej;
  • amortyzacja części: zakłada pomniejszenie odszkodowania za części wymienne, co jest argumentowane ich zużyciem. Możesz się na to nie zgodzić, ale podwyższy to nieznacznie cenę autocasco;
  • franszyza integralna (minimalna wysokość szkody): nie jest stosowana przez wszystkie towarzystwa, jednak możesz się z nią spotkać. Pod tym pojęciem kryje się limit, od którego ubezpieczyciel nie odpowiada za szkodę. Jeśli zostanie ona wyceniona na niższą kwotę, musisz pokryć ją samodzielnie.

Jak uzyskać najlepsze odszkodowanie z AC?

Zależy Ci na tym, żeby otrzymać jak najwyższe odszkodowanie z AC? Zadbaj o to, aby ubezpieczyciel nie mógł Ci niczego zarzucić w sposobie reakcji na kryzysową sytuację. Po pierwsze, postaraj się zminimalizować ewentualne szkody, o ile tylko jesteś w stanie. Oczywiście najważniejsze jest tutaj Twoje życie i zdrowie. Jeśli tylko nic Ci nie zagraża, zadbaj o zabezpieczenie samochodu w taki sposób, żeby uniknąć pogłębiania się szkody.

Zdarzenie powinno też zostać zgłoszone jak najszybciej. Wszelka zwłoka, która nie jest bardzo dobrze uzasadniona, zostanie poczytana na Twoją niekorzyść i może zostać wykorzystana jako argument świadczący o złej woli. To z kolei przyczyni się do obniżenia kwoty odszkodowania.

O wysokości ewentualnego odszkodowania mogą również przesądzić pewne punkty z OWU, na które warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy. Jednym z nich jest bezgotówkowa likwidacja szkody, dzięki której unikniesz szukania warsztatu na własną rękę. Jeśli uszkodzenia są niewielkie i masz zaufany warsztat, możesz skorzystać z wariantu kosztorysowego – o ile ubezpieczyciel przedstawi korzystną wycenę.

Jak zlikwidować szkodę z ubezpieczenia AC za granicą?

Jeśli wybierasz się samochodem za granicę, upewnij się najpierw, że autocasco obowiązuje poza Polską – nie każdy ubezpieczyciel zapewnia taką opcję. Koniecznie sprawdź również, które kraje są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. Najczęściej dotyczy to Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Albanii i Białorusi.

Jak się zachować w przypadku wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego za granicą? Przede wszystkim nie rób nic na własną rękę i niezwłocznie skontaktuj się z ubezpieczycielem. Na infolinii otrzymasz wskazówki dotyczące tego, co zrobić, żeby nie narazić się na konieczność pokrycia szkód z własnej kieszeni. Samowolne działanie może oznaczać utratę ewentualnych świadczeń, więc nie działaj pochopnie.

O ile szkoda będzie niewielka, towarzystwo najpewniej zezwoli na kontynuowanie podróży i naprawę po powrocie do kraju. W przypadku większych szkód być może uzyskasz zgodę na naprawę za granicą – całościową albo w takim zakresie, by można dojechać samochodem do Polski i zlikwidować resztę szkody w kraju.

Kiedy polisa autocasco może nie zadziałać?

Tak jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia, tak i umowa dotycząca autocasco dysponuje sekcją wyłączeń. Z ochrony ubezpieczeniowej są wyłączone w szczególności następujące sytuacje:

  • kradzież lub uszkodzenie będące skutkiem rażącego niedbalstwa (np. po pozostawieniu kluczyków w stacyjce lub jeździe na letnich oponach po oblodzonej jezdni),
  • prowadzenie pojazdu przez osobę bez stosownych uprawnień lub będącą pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających,
  • brak ważnych badań technicznych samochodu,
  • brak właściwego zabezpieczenia samochodu, choć było to deklarowane przez kierowcę przed podpisaniem umowy (np. nieuruchomienie zabezpieczeń przeciwkradzieżowych),
  • celowe działanie kierowcy w celu pozyskania odszkodowania.

Wiele towarzystw stosuje też w umowach klauzulę wyłączającą odpowiedzialność ubezpieczyciela, jeśli do uszkodzenia dojdzie na skutek protestów, zamieszek czy działań wojennych – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Co wpływa na cenę polisy autocasco?

Na ostateczną wysokość składki AC wpływają 3 grupy czynników dotyczących:

  • kierowcy – wiek, płeć, stan cywilny, miejsce zamieszkania, posiadane zniżki,
  • samochodu – marka, model, rok produkcji, przebieg, liczba zamontowanych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych, miejsce stałego parkowania,
  • zakresu ochrony ubezpieczeniowej – rodzaj zdarzenia, udział własny, sposób likwidacji szkody, amortyzacja części.

Gdzie kupić i ile kosztuje najlepsze ubezpieczenie AC?

Dobra polisa AC to taka, która zapewnia możliwie szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej przy zachowaniu korzystnej ceny. W związku z tym przeglądanie ofert po najtańszych nie będzie najbardziej opłacalne. Tanie AC może nie spełnić swojej funkcji – jeśli nie będzie dopasowane do Twoich potrzeb, nie otrzymasz wystarczającego odszkodowania, zatem tylko stracisz pieniądze.

Jak ułatwić sobie przeglądanie ofert autocasco, skoro musisz zwracać uwagę i na ceny, i na szczegóły dotyczące zakresu obowiązywania? Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z naszego narzędzia, jakim jest kalkulator-oc-ac.pl. Po wpisaniu do niego informacji o Tobie i samochodzie, który chcesz objąć ochroną ubezpieczeniową, otrzymasz listę spersonalizowanych propozycji przedstawionych w formie tabeli. Dzięki temu możesz je łatwo porównać, a także poznać więcej detali – wystarczy tylko kliknąć w przycisk “Szczegóły oferty”.

Ile może Cię kosztować zakup OC w duecie z AC? Przyjrzyj się poniższej kalkulacji.

Przykład:

Pani Justyna z Katowic (37 lat, wzorowa historia jazdy) postanowiła wykupić pakiet OC i AC dla swojego samochodu – Forda Fiesty z 2018 roku (poj. silnika 1 l). Poniżej przedstawiamy oferty, które znalazła w narzędziu kalkulator-oc-ac.pl.

UbezpieczycielOCACNNWAssistanceCena OC/AC
mtu24.pl+AC mini`(kradzież)--795 zł
Wiener+AC++859 zł
Beesafe+AC++1203 zł
mtu24.pl+AC++2453 zł
Kalkulacja z 23.03.2023 r.

Jak kupić ubezpieczenie AC poprzez kalkulator kalkulator-oc-ac.auto.pl?

Nasz kalkulator-oc-ac.pl to narzędzie przydatne nie tylko podczas szukania korzystnych ofert ubezpieczenia. Za jego pośrednictwem możesz też kupić polisę online – bez wychodzenia z domu i o dowolnej porze. Zajmie Ci to tylko chwilę.

Gdy już wybierzesz konkretną ofertę z kalkulatora, kliknij w przycisk “Kup online”, który znajduje się tuż przy cenie. Gdy to zrobisz, trafisz na osobną podstronę, na której trzeba podać szczegółowe dane personalne. W tym miejscu zobaczysz też podsumowanie warunków ubezpieczenia oraz ustalisz, w jaki sposób chcesz za nie zapłacić – w całości lub w ratach. Po zatwierdzeniu wszystkich informacji umowa zostanie zawarta, a Ty otrzymasz dokumenty drogą mailową.

Ubezpieczenie AC – zasady

Aby autocasco zadziałało, trzeba przestrzegać pewnych zasad:

  1. Przestrzegaj warunków ubezpieczenia – prowadź trzeźwy, nie udostępniaj auta, nie pożyczaj, przestrzegaj przepisów i dbaj o stan techniczny pojazdu.
  2. W razie szkody od razu dzwoń do ubezpieczyciela – możesz ewentualnie skontaktować się z mechanikiem, by zapytać o potencjalne odszkodowanie, ale zaraz potem dzwoń do ubezpieczyciela. Jeśli z powodu Twojej zwłoki rozmiar szkody zwiększy się, firma ubezpieczeniowa nie zechce za to odpowiedzieć.
  3. Parkuj tam, gdzie zadeklarowałeś – parkowanie w garażu lub na ogrodzonej posesji udaremni kradzież na walizkę lub na gameboya. Parkowanie w niebezpiecznej okolicy, gdy w polisie deklarujesz garaż, może oznaczać problemy z odszkodowaniem.
  4. Pilnuj kluczyków – jeśli zginie Ci jeden komplet kluczy, a deklarujesz posiadanie dwóch, natychmiast zgłoś ten fakt do ubezpieczyciela. Najczęściej będzie to oznaczało konieczność wyrobienia nowego, oryginalnego kluczyka.
  5. Uważaj na złodziei – za część kradzieży towarzystwo ubezpieczeniowe odpowie (np. kradzież na walizkę czy na gameboya). Ale za kradzież „na butelkę” czy „na pomoc” może nie chcieć odpowiedzieć i zrzucić to na karb Twojego rażącego niedbalstwa. Przy wysiadaniu zgaś silnik, zamknij auto, kliknij kluczykiem i dopiero wtedy pomagaj. Możesz założyć dodatkowe zabezpieczenie antykradzieżowe, którego złodziej nie będzie się spodziewał.
  6. Nie warto zgłaszać obcierek – jeśli Twój zderzak nie kosztuje 15 000 zł i jest to tylko mała rysa, to w większości przypadków nie opłaca się zgłaszać szkody. Z AC dostaniesz kilkaset złotych i oddasz to potem w składce. Tym bardziej nie opłaca się tego zgłaszać, jeśli masz kilka pojazdów i AC na wszystkie.
  7. Możesz dochodzić regresu z AC – gdy szkoda wynikła z cudzej winy np. zarządca drogi nie zadbał o konserwację albo sprawca zbiegł, możesz naprawić auto ze swojego AC i upoważnić swojego ubezpieczyciela do dochodzenia regresu od osoby winnej zdarzenia. Wtedy Twój ubezpieczyciel wybaczy Ci tę szkodę, bo odzyska pieniądze.
  8. Jeśli sam rozbijesz auto, nie próbuj tego zgłaszać – takie zgłoszenie może być odebrane jako próba wyłudzenia odszkodowania, a za to grozi więzienie.

Kradzież:

  • na walizkę – przestepcy używają wzmacniacza sygnału z kluczyka (walizki), by otworzyć i odpalić Twój samochód, kiedy jesteś w domu.
  • na gameboya – to specjalne urządzenie z Bułgarii, które działa tak, jak walizka. Złodzieje mogą zwinąć Ci auto z parkingu, gdy jesteś w sklepie.
  • na butelkę – złodziej wkłada np. butelkę pod tylne nadkole. Słyszysz hałas, wysiadasz, nie gasisz silnika, a złodziej w tym czasie wskakuje za kierownicę i odjeżdża.
  • na pomoc – tak jak na butelkę, tylko że zamiast hałasu z auta wywabia Cię „poszkodowana” osoba prosząca o pomoc.

Co warto wiedzieć? – jak wybrać najlepsze AC

  • AC to dobrowolna polisa, która zapewnia odszkodowanie w przypadku kradzieży auta lub uszkodzenia go (przez kierowcę, na skutek działania żywiołów lub w wyniku aktu wandalizmu).
  • Zakres ochrony AC zależy od wybranej oferty, a ta może być różna u każdego ubezpieczyciela.
  • Autocasco występuje w 3 wariantach: minicasco, standardowe AC i autocasco all risk.
  • Polisa AC może nie zadziałać m.in. wtedy, gdy udostępnisz pojazd osobie nieposiadającej prawa jazdy czy celowo wyrządzisz szkodę.
  • Przy wyborze AC nie warto kierować się samą ceną, ale tym czy zakres ochrony pasuje do rzeczywistych potrzeb.

Oblicz składkę OC/AC

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie Autocasco

  1. Co pokrywa autocasco?

    Ubezpieczenie AC pokrywa te szkody w samochodzie, które zostały określone w warunkach ubezpieczenia. Do zakresu AC może wchodzić np. uszkodzenie karoserii przez żywioły lub w wypadku, kradzież, upadek drzewa lub zderzenie z dziką zwierzyną.

  2. Co to AC w samochodzie?

    Wbrew mylnej opinii skrót AC w samochodzie wcale nie oznacza Autocasco, a... klimatyzację. Skrót "AC" pochodzi od angielskiego "air conditioner" lub "air cooler".

  3. Jak zapłacić mniej za autocasco?

    Teoretycznie AC nie powinno się szukać po cenie, ale jeśli chcesz zapłacić jak najmniej, musisz zdecydować, do czego Ci jest potrzebne AC. Jeśli do naprawy w razie wypadku, to nie opłaca się szukać tanio. Tanie AC oznaczać będzie amortyzację części, udziały własne i franszyzy. Jeżeli jednak chcesz ubezpieczyć samochód stricte od kradzieży, wybierz AC mini, które Ci to zapewni za niewielkie pieniądze. Gdy zaś potrzebujesz AC do leasingu lub kredytu, to tutaj niestety nie możesz oszczędzać.

  4. Czy opłaca się wykupić AC dla starszego auta?

    Zakup AC dla starszego samochodu może być albo drogi, albo ciężki do zrealizowania, bo niewiele towarzystw w ogóle zaproponuje taką ofertę. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na objęciu pojazdu maksymalną możliwą ochroną i jesteś w stanie sięgnąć głębiej do portfela, na pewno oszczędzi Ci to wielu zmartwień.

  5. Czy towarzystwa ubezpieczeniowe sprawdzają pojazdy przed podpisaniem umowy?

    Najczęściej wystarczy tylko wycena przygotowana w standardowy sposób. Możesz jednak spotkać się z wymogiem udostępnienia auta do inspekcji i jest to dopuszczalne.

  6. Czy po sprzedaży auta AC przechodzi na nowego właściciela?

    Nie, ale niektóre towarzystwa umożliwiają kontynuowanie umowy po sprzedaży samochodu. Zdarza się to rzadko i wymaga indywidualnej konsultacji z ubezpieczycielem.

  7. Czy można kupić AC z datą wsteczną?

    Nie. Dobrowolny charakter polisy autocasco sprawia, że trzeba ją wykupić wcześniej, a nie dopiero po wystąpieniu szkody.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© 2023 Rankomat.pl sp. z o.o. (dawniej: Rankomat sp. z o.o. sp.k.)