Homologacja butli LPG – na czym polega, jak przebiega i ile kosztuje?

Kobieta korzysta z ubezpieczenia od awarii samochodu

Na montaż instalacji gazowej w samochodzie decydują się zarówno przedsiębiorcy, jak i prywatni właściciele skuszeni potencjalnymi oszczędnościami. Trzeba jednak pamiętać, że montaż i eksploatacja instalacji LPG wiąże się z dodatkowymi kosztami – niezbędna jest homologacja butli LPG. Sprawdź, jak często trzeba ją wykonać i na jaki wydatek trzeba się przygotować.

Homologacja butli LPG to zagadnienie popularne wśród właścicieli samochodów. Powodem jest spora liczba aut z instalacją gazową LPG, które poruszają się po polskich drogach. Jeżeli po raz pierwszy kupujesz samochód wykorzystujący to paliwo lub rozważasz montaż instalacji w swoim aucie, powinieneś wiedzieć, jakie czekają Cię dodatkowe formalności i koszty.

Czym jest homologacja butli LPG i kiedy jest ona niezbędna?

Homologacja to proces, który muszą przejść niektóre pojazdy, elementy wyposażenia i części, aby zostać dopuszczone na rynek w danym kraju. Badanie homologacyjne najczęściej jest kojarzone z pojazdami, ale przechodzą je również butle LPG.

W Polsce kwestiami homologacji zajmuje się Transportowy Dozór Techniczny (TDT), który został powołany pod koniec grudnia 2000 r.

Kiedy ma miejsce homologacja butli LPG? Wówczas, gdy:

 • Uznałeś, że montaż instalacji gazowej LPG jest uzasadniony ekonomicznie – niezbędna będzie homologacja butli LPG.
 • Korzystasz już z pojazdu wyposażonego w instalację gazową LPG. Homologacja butli LPG czeka Cię po 10 latach jej eksploatacji.
 • Twój samochód brał udział w kolizji. Wówczas dla pewności powinieneś wykonać dodatkowe badanie.
 • Sprowadziłeś auto z zagranicy. Będziesz musiał uzyskać homologację w uprawnionym do tego warsztacie na terenie Polski.

Dlaczego homologacja butli LPG jest niezbędna? Powodem są kwestie bezpieczeństwa – butla nie może stanowić zagrożenia dla Ciebie czy innych uczestników ruchu drogowego. Przeprowadzenie badania homologacyjnego leży zatem w Twoim interesie.

Przez ile lat ważna jest homologacja butli LPG?

Okres homologacji nowej butli LPG wynosi 10 lat. Większość producentów ma jednak w swojej ofercie butle LPG, które można użytkować przez okres 20 lat. Jeżeli rozważasz montaż instalacji LPG, ponieważ chcesz zminimalizować koszty użytkowania samochodu, to powinieneś wybrać butlę LPG z najdłuższym czasem eksploatacji. Dlaczego?

Po upływie 10 lat wcale nie będziesz musiał wymieniać butli LPG na nową – wystarczy ją ponownie homologować. Homologacja butli LPG po 10 latach jest powszechna z uwagi na koszty. Jest to rozwiązanie tańsze niż zakup nowej butli LPG.

Na czym polega homologacja butli gazowej w aucie?

Homologacja butli LPG wymaga sprawdzenia stanu technicznego butli przez pracownika w jednym z warsztatów uprawnionych do wykonywania takich czynności. Takie uprawnienia wydaje TDT.

Jeżeli stan techniczny butli LPG nie będzie budzić zastrzeżeń, to otrzymasz:

 • Świadectwo homologacji – gdy dopiero co zamontowałeś butlę LPG w swoim samochodzie lub gdy zdecydowałeś się na jej wymianę.
 • Przedłużenie homologacji – taka sytuacja będzie mieć miejsce, gdy z instalacji gazowej LPG korzystasz już 10 lat i nie chcesz wymieniać butli LPG.

Ile trwa legalizacja butli LPG? W każdym ze wskazanych przypadków homologację butli LPG otrzymasz na 10 lat.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jak wygląda homologacja butli LPG?

Ze względów bezpieczeństwa homologacja butli LPG to proces, który musi być przeprowadzony skrupulatnie. Badanie składa się z dwóch etapów:

 • Pierwszy polega na sprawdzeniu czytelności tabliczki znamionowej. Pracownik przeprowadzający badanie sprawdza, czy na tabliczce znajdują się m.in. dane producenta, numer seryjny oraz data produkcji i data ważności.
 • Drugi etap to sprawdzenie stanu zewnętrznego butli LPG (np. upewnienie się, czy nie jest ona uszkodzona – choćby poprzez wgniecenie) i jej szczelności przy pomocy aparatury kontrolno-pomiarowej.

Kiedy nie otrzymasz homologacji butli LPG? Negatywne przesłanki to m.in. nieczytelna tabliczka znamionowa, korozja czy uszkodzenia powłoki zewnętrznej zbiornika.

Ile kosztuje legalizacja butli LPG?

Zastanawiasz się, ile zapłacisz za legalizację butli LPG? Koszt homologacji butli LPG wynosi od 200 do 250 zł. To atrakcyjna cena, gdy weźmie się pod uwagę wydatki związane z zakupem i montażem nowej butli LPG. Za zbiornik musiałbyś zapłacić ok. 400 zł. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszt pracy fachowca uprawnionego do instalacji butli LPG – będzie to od 100 do 200 zł.

Podsumowując: legalizacja butli LPG po 10 latach jej użytkowania kosztuje nawet 3 razy mniej niż zakup i montaż nowej butli LPG.

Gdzie uzyskać homologację butli LPG?

Zarówno montaż, jak i homologacja butli LPG to czynności zarezerwowane dla podmiotów do tego uprawnionych – warsztatów, które otrzymały specjalne upoważnienie z TDT. Listę uprawnionych zakładów znajdziesz na stronie internetowej TDT.

Najczęściej kierowcy są zainteresowani homologacją butli LPG. Jednak analogicznie kwestia ta prezentuje się w przypadku CNG czy LNG – montować i homologować takie zbiorniki mogą jedynie uprawnione firmy.

Zagubiona homologacja butli LPG – jak postępować?

Chcesz sprzedać swój samochód, ale nie możesz znaleźć świadectwa homologacji butli LPG? Rozwiązaniem jest złożenie wniosku o wydanie duplikatu dokumentów. Na tzw. poświadczenie dla zbiornika LPG składają się:

 • Protokół z badania butli LPG.
 • Decyzja, na podstawie której butla LPG została dopuszczona do eksploatacji.

Wniosek o wydanie duplikatu protokołu z badania oraz decyzji dopuszczającej zbiornik na gaz do eksploatacji w samochodzie powinieneś złożyć w oddziale terenowym TDT (wzór wniosku znajdziesz m.in. na stronie internetowej TDT). Twoja sprawa zostanie rozpatrzona po wniesieniu opłaty w wysokości 65 zł – potwierdzenie przelewu powinieneś dołączyć do wniosku. Odpowiedź powinieneś otrzymać w ciągu miesiąca, jeżeli jednak Twoja sprawa będzie bardziej skomplikowana, to termin ten może wydłużyć się do 2 miesięcy.

Uwaga! Powyższe dokumenty są niezbędne przy przeglądzie technicznym. Pamiętaj, że nie możesz użytkować samochodu bez ważnego badania technicznego. To samo dotyczy braku ubezpieczenia OC – to obowiązkowa polisa, bez której nie powinieneś korzystać z auta.

Jak sprawdzić, czy butla LPG ma legalizację?

Być może jesteś w innej sytuacji – zamierzasz kupić samochód z instalacją gazową LPG. Jak wówczas możesz się upewnić, że butla LPG ma homologację? Podstawą jest posiadanie przez sprzedawcę omawianych już dokumentów.

Przykład: Pan Marek w wolnych chwilach realizuje swoją pasję, jaką są wycieczki samochodowe. By ograniczyć koszty, zamierza on kupić auto z instalacją LPG. Sprzedawca poinformował pana Marka, że butla znajdująca się w sprzedawanym pojeździe ma 15 lat – przedłużenie homologacji miało miejsce 5 lat temu. Mężczyzna potwierdził prawdomówność sprzedawcy dzięki posiadanym przez niego dokumentom.

Więcej formalności czeka na Ciebie, jeżeli chcesz kupić auto z zagranicy. Czego wymaga legalizacja butli LPG auta sprowadzonego z Niemiec, Holandii czy Francji? W tym przypadku dokumenty mają znaczenie drugorzędne, gdyż zbiornik będziesz musiał zgłosić do badania w jednym z uprawnionych do tego zakładów.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments