Assistance w Europie bez limitu kilometrów – gdzie kupić w 2024?

Trójkąt ostrzegawczy na drodze

Wybierasz się samochodem za granicę. Wiesz, że do takiej wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować – sprawdzić stan techniczny pojazdu i zakupić ubezpieczenie assistance, które zapewni holowanie auta bez limitu kilometrów do Polski. Sprawdziliśmy, które firmy ubezpieczeniowe mają pod tym względem najkorzystniejsze oferty.

Być może posiadasz już assistance – dostałeś je jako gratis do ubezpieczenia OC. Najpewniej jednak jest to mocno okrojona wersja polisy, która zapewni Ci pomoc np. wyłącznie po wypadku na terenie Polski. Wybierając się za granicę, powinieneś zakupić assistance, które rzeczywiście da Ci poczucie bezpieczeństwa. W tym przypadku kluczowy jest limit kilometrów holowania – im będzie on wyższy, tym lepiej.

Kto sprzedaje assistance z holowaniem w Europie bez limitu kilometrów w 2024 r.?

Aktualnie, spośród kilkunastu firm których OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) sprawdziliśmy,  assistance z holowaniem w Europie bez limitu kilometrów oferuje jedynie Generali. Mimo to nie powinieneś z góry odrzucać propozycji innych ubezpieczycieli. Jeżeli planujesz wyjazd zagraniczny, ale do jednego z krajów bezpośrednio sąsiadujących z Polską, to zasadniczo nie potrzebujesz assistance z holowaniem bez limitu kilometrów – wystarczająca będzie polisa, w ramach której Twoje auto zostanie odholowane na odległość np. 1000 km czy 1200 km.

9 firm ubezpieczeniowych, które oferują holowanie samochodu w Europie na odległość co najmniej 1000 km

UbezpieczycielWariant assistanceLimit kilometrów holowania w Europie
GeneraliAssistance LuxNielimitowane*
PZUPomoc w Drodze Super PL+EU1600 km (opcja)
WartaAssistance Platynowy1500 km
InterRiskAssistance Premium (opcja za dopłatą)1500 km
TrastiAssistance Trasti1500 km
Ergo HestiaCar Assistance – Wariant TURBO1500 km
UniqaAssistance Prestiż1200 km
BenefiaAssistance SOS1000 km
AXAASS krótkoterminowe rankomat.pl1000 km
Propozycje aktualne na dzień 16.04.2024 r.; *nie ma zastosowania limit w postaci sumy ubezpieczenia

Czy tylko assistance w Europie bez limitu kilometrów może być potrzebne?

Wielu ubezpieczycieli proponuje holowanie pojazdu po zdarzeniu na terenie Europy na odległość do 500 km. Taką ofertę przygotowały np. firmy Link4 i TUZ Ubezpieczenia. Z kolei HDI zapewnia holowanie na odległość 400 km. Bez trudu zatem znajdziesz ofertę, która będzie odpowiadała Twoim oczekiwaniom.

Przykład: 45-letnia pani Anna z Gorzowa Wielkopolskiego planuje samochodową wycieczkę do Berlina. Ponieważ do pokonania ma niemal 150 km, kobieta szuka ubezpieczenia OC z assistance zapewniającym holowanie w Polsce i pozostałych krajach europejskich na odległość minimum 150 km. W razie awarii lub kolizji ubezpieczyciel zorganizuje pomoc drogową i odholuje pojazd do zaufanego warsztatu. Ze względu na wysoką wartość pojazdu, pani Anna zamierza wykupić również AC na Europę w pakiecie z OC i ASS.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Oferty OC AC ASS z limitem holowania od 150 km na Europę
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2274,24 zł* rata od 802 zł
Dodatkowo: Opony, Bagaż, RankoPomoc Prawna, Kradzież, Kosztorys, UW: 500 zł, Awaria, Holowanie do 500 km  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
2370,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, Kradzież, Kosztorys, UW: 0 zł, Awaria, Holowanie do 200 km  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
3408,00 zł* rata od 1058 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, Kradzież, Warsztat ASO, UW: 10%, Awaria, Holowanie do 150 km  
Oferty OC AC ASS z limitem holowania od 150 km na Europę
Link4
2274,24 zł* rata od 802.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony, Bagaż, RankoPomoc Prawna, Kradzież, Kosztorys, UW: 500 zł, Awaria, Holowanie do 500 km
Trasti
2370,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, Kradzież, Kosztorys, UW: 0 zł, Awaria, Holowanie do 200 km
Benefia
3408,00 zł* rata od 1058.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, Kradzież, Warsztat ASO, UW: 10%, Awaria, Holowanie do 150 km

* Kalkulacja z 16.04.2024 r. dla 45-letniej mieszkanki Gorzowa Wielkopolskiego (posiada ona maksymalne zniżki w OC i AC) na samochód: Renault Megane z 2022 r., benzyna, poj. silnika 1,8 l

Holowanie bez limitu to nie wszystko – na co jeszcze możesz liczyć?

W przypadku zagranicznych podróży samochodowych, holowanie (a precyzując odległość, na jaką ubezpieczyciel przetransportuje auto) jest kluczowe. Zapoznając się z ofertami, powinieneś jednak zwrócić uwagę również na inne aspekty. Za granicą szczególnie istotne będzie to, czy ubezpieczyciel zapewni Ci (i osobom z Tobą podróżującym):

 • Naprawę na miejscu zdarzenia. Nie zawsze awaria musi być rozległa i dlatego warto, aby istniała możliwość oceny usterki przez fachowca.
 • Nocleg, gdyby doszło do awarii czy kolizji. Bez sprawnego samochodu będziesz musiał przerwać podróż, więc dobrze będzie, jeśli firma ubezpieczeniowa zorganizuje nocleg i pokryje jego koszt.
 • Samochód zastępczy. Dzięki temu nie będziesz musiał modyfikować swoich planów, ale do docelowego miejsca podróży dotrzesz autem zastępczym.

Jak pod tym względem prezentują się powyższe oferty?

UbezpieczycielNaprawa na miejscu zdarzeniaNocleg dla kierowcy i pasażerówSamochód zastępczy
GeneraliTakTak, 5 dniDo 10 dni
PZUTakTak, 3 dniDo 10 lub 15 dni
WartaTakTak, do 5 dniOd 3 do 30 dni (w zależności od zdarzenia)
InterRiskTakTak, 4 dniDo 7 lub 14 dni
TrastiTakTak, 3 dniDo wyboru podczas zawierania umowy: 3, 7, 14 lub 21 dni
Ergo HestiaTakTak, 3 dniDo 10, 15 lub 20 dni w wariancie TURBO
UniqaTakTak, 4 dniDo 7 lub 15 dni
BenefiaTakTak, 3 dniTak, 3, 7, 14 lub 21 dni
Europ Assistance (dla rankomat.pl)TakTak, do 5 dniTak, do 8 dni
AXA (dla rankomat.pl)TakTak, do 4 dniTak, do 5 dni
Propozycje aktualne na dzień 16.04.2024 r.

Każdy z wymienionych ubezpieczycieli proponuje pomoc informacyjną, w ramach której możesz skorzystać np. z pomocy tłumacza. Kolizja jest sama w sobie stresująca, a jeśli pojawi się bariera językowa, tym bardziej będziesz potrzebować wsparcia.

Przykład: Pan Marek wraz z żoną pojechał samochodem do Wiednia. Po przekroczeniu granicy z Czechami doszło do rozległej awarii auta. Dzięki przezorności podróżująca para nie musiała płacić za holowanie samochodu ani nieplanowany nocleg – te koszty pokrył ubezpieczyciel.

Na co zwrócić uwagę, kupując assistance bez limitu kilometrów?

Skrócona prezentacja oferty ubezpieczenia assistance bez limitu kilometrów zaprezentowana na stronie internetowej ubezpieczyciela może wydawać się kusząca. Powinieneś jednak upewnić się, że dana propozycja rzeczywiście odpowiada Twoim potrzebom. Dlatego jedynie pobieżne zapoznanie się z warunkami nie wystarczy – konieczne będzie także przestudiowanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jeżeli chcesz mieć pewność, że wybrane przez Ciebie assistance bez limitu kilometrów jest skrojone pod Twoje potrzeby, zwróć uwagę na warunki zawarcia umowy oraz ograniczenia i wyłączenia wskazane w OWU. Szczególnie dotyczy to wydatków bez konsultacji z ubezpieczycielem czy zakresu terytorialnego assistance.

Warunki zawarcia umowy ubezpieczenia assistance

Każda firma ubezpieczeniowa określa własne warunki, na jakich zaoferuje ubezpieczenie assistance. Najważniejsze są:

Suma ubezpieczenia assistance

To maksymalna kwota, jaką firma ubezpieczeniowa wyda, aby Ci pomóc. Przykładowo suma ubezpieczenia w wariancie Assistance Platynowy oferowanym przez Wartę wynosi 50 000 zł, z kolei w firmie Ergo Hestia (Wariant Turbo) jest ona niższa i wynosi 25 000 zł.

Okres ochrony – polisa krótkoterminowa lub na rok

Umowa ubezpieczenia assistance zawierana jest najczęściej na okres 12 miesięcy, wraz z OC lub AC. Niektóre firmy oferują również ASS krótkoterminowe (np. AXA, Europ Assistance) z ochroną na kilka / kilkanaście dni lub miesiąc.

Maksymalny wiek Twojego pojazdu

Przykładowo PZU, Link4 czy mtu24 przyjmą do ubezpieczenia assistance każdy pojazd, Trasti sprzeda polisę na maksymalnie 20-letnie auto, a część firm ograniczy ofertę do aut 15-letnich (np. Uniqa) i młodszych (np. Proama: 12 lat).

Zakres ubezpieczenia – zdarzenia uprawniające do skorzystania z pomocy w ramach assistance

Assistance oferowane przez firmę Warta, Generali, PZU czy Ergo Hestia pozwala na skorzystanie z pomocy w razie awarii, wypadku, unieruchomienia lub kradzieży pojazdu.

Dodatkowe produkty, które musisz zakupić z ASS

Przykładowo, Generali oferuje assistance bez limitu km w Europie, ale tylko z maksymalnym pakietem OC AC.

Wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela w auto assistance Europa

Nie w każdej sytuacji będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela, przebywając za granicą. Zwróć uwagę na:

 • Wyłączenia terytorialne. Większość firm ubezpieczeniowych nie pomoże Ci np. w Rosji, Ukrainie czy na Białorusi. Warta zastrzega w OWU, że nie będzie w stanie zorganizować pomocy, jeżeli do zdarzenia dojdzie na terenie Gruzji. Z kolei Benefia w OWU wymienia kraje, w których ubezpieczenie auta będzie aktywne.
 • Ograniczenia w pomocy. Firma może odmówić zorganizowania pomocy dla powtarzających się zdarzeń w ciągu jednego roku albo dla samochodów dostawczych za granicą.
 • Konieczność spełnienia dodatkowych wymogów, aby móc skorzystać z pomocy w ramach assistance. Przykładowo Benefia zapewni zakwaterowanie ubezpieczonemu kierowcy po zdarzeniu, jeżeli dojdzie do niego dalej niż 50 km od miejsca jego zamieszkania.
 • Odległość od miejsca zamieszkania – limit występuje m.in. w Assistance Złoty w Warcie czy ubezpieczeniu krótkoterminowym assistance firmy AXA.
 • Sposób postępowania w razie awarii. Z reguły ubezpieczyciele wymagają niezwłocznego zgłoszenia zdarzenia. Opóźnienia w tym zakresie mogą spowodować, że nie otrzymasz pomocy. Przykładowo Generali wymaga zgłoszenia zdarzenia w ciągu 12 godzin.
 • Wyłączenia, które uniemożliwią Ci skorzystanie z pomocy. Przykładowo Benefia nie pomoże kierowcy, który użytkował samochód niezgodnie z jego przeznaczeniem lub niewłaściwie przewoził bagaż. Firmy mogą też odmówić holowania przyczepy lub transportu zwierząt domowych.

Jak w 2024 r. korzystnie kupić assistance z holowaniem w Europie bez limitu kilometrów?

Z reguły zagraniczne wyjazdy są planowane z dużym wyprzedzeniem. Jeżeli nie chcesz przepłacać, już przy zakupie ubezpieczenia OC powinieneś wybrać assistance z myślą o wakacyjnych podróżach samochodem. W ten sposób:

 • będziesz mógł wybierać spośród co najmniej kilku propozycji. To zwiększa szansę na znalezienie ubezpieczenia, z którym będziesz czuł się bezpiecznie,
 • Możesz zaoszczędzić. Zakup pakietu polis na cały rok jest opłacalny pod względem ekonomicznym, a dzięki porównaniu wielu ofert możesz wybrać najlepszą z nich.

Jeżeli nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie assistance, skorzystaj z zamieszczonej na naszej stronie porównywarki. Kalkulator OC/AC umożliwia znalezienie najkorzystniejszej kombinacji polis, np. OC i assistance z holowaniem w Europie bez limitu kilometrów.

Podsumowanie

 • Assistance Europa bez limitu kilometrów dostępne jest tylko w ofercie Generali. Pozostałe firmy zapewniają za granicą holowanie na odległość od 400 do 1600 km.
 • Przykładowe firmy oferujące holowanie za granicą na odległość co najmniej 1000 km to: InterRisk, Uniqa, Trasti czy Ergo Hestia.
 • W ramach assistance kierowca z reguły może liczyć na więcej niż tylko holowanie. Przykładowe świadczenia to naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia, organizacja noclegu i pojazd zastępczy.
 • Kupując ubezpieczenie assistance Polska i Europa, uwagę należy zwrócić na zakres terytorialny (kraje, w których działa pomoc assistance), zakres ochrony, warunki, na jakich umowa zostanie zawarta, a także na ograniczenia i wyłączenia od odpowiedzialności.
 • Z reguły assistance w opcji Europa oferowane jest na 12 miesięcy. Opłaca się je zatem kupić w pakiecie z OC i AC za pośrednictwem internetowego kalkulatora.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance w Europie bez limitu kilometrów

 1. Która firma oferuje assistance bez limitu kilometrów w Europie?

  Aktualnie takie ubezpieczenie znajduje się jedynie w ofercie Generali przy zakupie najbogatszego pakietu OC AC. Zwróć jednak uwagę, że inne firmy posiadają świetne oferty z holowaniem samochodu nawet do 1600 km. Najlepsze warianty, w ramach ubezpieczenia assistance, zapewniają także m.in. pomoc po awarii samochodu, wypadku lub kradzieży: naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, auto zastępcze, pomoc w przypadku zatankowania niewłaściwego paliwa lub przy braku paliwa, parkowanie pojazdu na parkingu strzeżonym, przewóz medyczny czy też złomowanie pojazdu.

 2. Gdzie kupię ubezpieczenie assistance bez limitu wieku pojazdu?

  Aktualnie firmy, które oferują assistance bez względu na wiek pojazdu to m.in. PZU, Link4 i mtu24. Ochronę ubezpieczeniową na wypadek unieruchomienia pojazdu na drodze bez limitów wiekowych auta zapewni Ci także assistance w Beesafe.

 3. Czy można kupić samo assistance?

  Tak. Obecnie np. Warta, HDI i rankomat.pl mają w swojej ofercie ubezpieczenie assistance krótkoterminowe. Do jego zakupu nie jest potrzebne OC. Podobne ubezpieczenie ma Link4 przy ubezpieczeniu podróżnym.

 4. Ile kosztuje assistance w Europie bez limitu kilometrów?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zazwyczaj co najmniej 2 pakiety auto assistance, które zapewniają ochronę podróżnych za granicą. Dodatkowo, w niektórych firmach kupisz ASS krótkoterminowe. Najtańsze pakiety OC z ASS na Europę możesz kupić nawet za niecałe 100 zł. Jeśli jednak potrzebujesz ubezpieczenia assistance bez limitu kilometrów lub z limitem holowania powyżej 1000 km, to musisz liczyć się z wydatkiem ok. 200 zł – 500 zł, w zależności od wybranego zakresu ubezpieczenia.

 5. Co obejmuje ubezpieczenie assistance za granicą?

  Najbardziej rozbudowane warianty assistance zapewnią Ci m.in.: bezpłatny wynajem samochodu zastępczego, holowanie z miejsca zdarzenia do najbliższego warsztatu, na parking strzeżony lub wskazanego miejsca (nawet do miejsca zamieszkania), zakwaterowanie w hotelu po awarii pojazdu, pomoc w razie wypadku czy kradzieży auta, pomoc medyczną, dostarczenie paliwa czy odbiór pojazdu z warsztatu.

 6. Czy w okresie ubezpieczenia OC lub AC można dokupić assistance krótkoterminowe?

  Najlepiej zadbać o wykupienie ASS podczas zakupu polisy OC. Jeśli jednak posiadasz już ubezpieczenie samochodu i zastanawiasz się nad możliwością rozszerzenia zakresu ochrony na ASS, które będzie obowiązywało do końca obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu, to możesz zapytać o taką możliwość swojego ubezpieczyciela. Innym rozwiązaniem jest ubezpieczenie assistance krótkoterminowe, wykupione jako osobny produkt, np. w rankomat.pl. Taką polisę dopasujesz do swoich potrzeb – możesz m.in. liczyć na pomoc techniczną w miejscu zdarzenia, holowanie i wynajem pojazdu zastępczego.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments