Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy. Czy można ubezpieczyć auto bez prawa jazdy?

Polisa OC a brak prawa jazdy

Nie zawsze właścicielem samochodu jest osoba, która ma prawo jazdy. Jak w takim przypadku wykupić OC? Czy polisa będzie droższa? Sprawdziliśmy od czego zależy jej cena oraz podpowiadamy, jak kupić ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy!

Zanim zostałeś formalnie kierowcą, stałeś się właścicielem auta? Pamiętaj, że musisz je ubezpieczyć. Może się także zdarzyć, że jesteś już doświadczonym kierowcą i zostanie odebrane ci prawo jazdy. Co wtedy z polisą OC? Pamiętaj, aby w każdym przypadku zachować ciągłość ubezpieczenia OC.

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy właściciel auta w Polsce ma obowiązek je ubezpieczyć. Przesądza o tym Art. 23

Co mówi prawo?

Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.

Posiadanie lub brak uprawnień do prowadzenia pojazdów nie mają tu żadnego znaczenia. Jeśli masz auto, musisz je ubezpieczyć – nawet jeśli nie będzie użytkowane aż do czasu wydania prawa jazdy.

Czy ubezpieczyciel sprawdza prawo jazdy?

Towarzystwo ubezpieczeniowe podczas zawierania umowy ubezpieczenia OC pojazdu nie wymaga, aby kierowca posiadał ważne prawo jazdy, które uprawnia go do prowadzenia samochodu, motocykla czy ciężarówki. Powód jest oczywisty – osoba, która nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu również musi kupić ubezpieczenie OC, jeżeli jest właścicielem auta zarejestrowanego w naszym kraju.

Spróbuj tego

Podczas zakupu polisy OC spotkasz się jednak z pytaniem o posiadane uprawnienia do prowadzenia pojazdów oraz datę ich uzyskania, ponieważ na ich podstawie ubezpieczyciel ocenia ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. Jeśli nie masz prawa jazdy, nie ukrywaj tego faktu przed towarzystwem. Zapyta Cię on tylko o głównego użytkownika / kierowcę auta (nie jest to regułą - czasami wystarczy sama informacja o braku prawa jazdy) i na podstawie jego danych obliczy składkę. Co istotne, cena OC w takim przypadku wcale nie musi być wyższa niż dla właściciela auta z uprawnieniami kat. B.

Nieco inaczej może wyglądać sytuacja, gdy będziesz chciał kupić polisę AC (autocasco). O ile zakup ubezpieczenia OC bez prawa jazdy jest możliwy, to w przypadku AC ubezpieczyciel może sprawdzić, czy kierowca ma aktualny dokument. Zdarza się np., że rzeczoznawca podczas oględzin pojazdu prosi o okazanie prawa jazdy i jego fotografię dołącza do dokumentacji zdjęciowej auta.

Czy właściciel auta bez prawa jazdy może kupić OC na siebie?

Czysto teoretycznie, nie powinieneś mieć problemów z zakupem polisy w przypadku braku prawa jazdy, skoro ustawa nie precyzuje obowiązku posiadania tego dokumentu przez właściciela samochodu. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. Jak już wspomnieliśmy, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zażądać podania głównego użytkownika samochodu – koniecznie takiego, który dysponuje uprawnieniami do prowadzenia pojazdów.

W jakich towarzystwach kupisz OC bez prawa jazdy i dopisywania do polisy dodatkowego kierowcy? Należą do nich m.in. następujący ubezpieczyciele:

Jak widać, lista towarzystw, które oferują OC na właściciela pojazdu bez prawa jazdy jest spora. Warto przy tym wiedzieć, że obowiązkowe ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy można kupić bez wychodzenia z domu, przez Internet. Oferty OC porównasz m.in. w naszym kalkulatorze OC.

Jakie czynniki są brane pod uwagę w ubezpieczeniu OC dla osoby bez prawa jazdy w 2024 r.?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ubezpieczyciel może poprosić Cię o podanie głównego kierowcy auta, jeśli z góry wie, że nie będziesz to Ty, bo nie masz prawa jazdy. Jest to związane z tym, że doświadczenie za kółkiem ma wpływ na wysokość ceny OC. Jeśli nie będziesz prowadzić auta, to nie można wyliczyć ryzyka ubezpieczeniowego z uwzględnieniem Twojej historii szkód komunikacyjnych – ryzyko to musi się bowiem odnosić do kierowcy, który faktycznie będzie korzystać z pojazdu. Jak wobec tego oblicza się wysokość składki OC, jeśli posiadacz auta nie ma prawa jazdy a towarzystwo nie wymaga podania głównego kierowcy?

Wypowiedź eksperta

W takiej sytuacji ubezpieczyciel po prostu pomija ten czynnik podczas kalkulacji OC. Na cenę ubezpieczenia wpływa szereg innych czynników, istotnych podczas szacowania skali ryzyka wystąpienia kolizji czy wypadku. Należą do nich m.in. Twój wiek, miejsce zamieszkania, marka i model samochodu oraz sposób jego użytkowania.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w kalkulator-oc-ac.auto.pl Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w kalkulator-oc-ac.auto.pl

Czy wiek wpływa na cenę ubezpieczenia, jeśli właścicielem auta jest osoba bez prawa jazdy?

Na zakup OC bez prawa jazdy decydują się zazwyczaj dwie grupy: kierowcy z czasową utratą prawa jazdy lub osoby, które dopiero uczą się jeździć i nie zdały jeszcze egzaminu na prawo jazdy. Duży odsetek tej drugiej grupy to osoby młode – w okolicach 20. roku życia. I to właśnie one z pewnością zainteresują się tym, w jaki sposób wiek właściciela pojazdu wpływa na koszt zakupu polisy OC bez prawa jazdy.

Młodzi (przyszli) kierowcy muszą liczyć się z tzw. zwyżką za wiek. To nic innego jak podwyższona cena ubezpieczenia dla osób, które nie mają jeszcze doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, a tym samym – zdaniem ubezpieczycieli – stwarzają większe ryzyko spowodowania szkody niż kierowcy z długim stażem.

Jak miejsce zamieszkania właściciela pojazdu bez prawa jazdy wpływa na cenę polisy?

Jeśli nie masz prawa jazdy, przy kalkulacji wysokości ceny OC towarzystwo weźmie pod uwagę m.in. Twoje miejsce zamieszkania. Choć wydawać by się mogło, że informacja ta nie ma nic wspólnego z samochodem, to jednak ubezpieczyciele patrzą na to inaczej. W jaki sposób?

Im większe miasto, tym większe natężenie ruchu, a tym samym ryzyko powstania szkody wymagającej wypłaty z ubezpieczenia. Zgodnie z tym założeniem właściciele pojazdów, którzy mieszkają w dużych aglomeracjach, płacą za OC więcej niż mieszkańcy wsi i małych miasteczek.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Które regiony Polski są obecnie uważane za najdroższe pod względem ceny polisy samochodowej? Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że w I kwartale 2024 r. należało do nich: woj. pomorskie (średnio 680 zł za OC), woj. mazowieckie (637 zł) i woj. dolnośląskie (632 zł).Miejsce zamieszkania a cena OC w I kw. 2024

Najmniej za OC płacili natomiast mieszkańcy woj. podkarpackiego (484 zł), świętokrzyskiego (491 zł) i opolskiego (493 zł).

Czy rodzaj auta wpływa na cenę OC, gdy właściciel nie ma prawa jazdy?

Kolejnym czynnikiem branym pod uwagę przy wyliczaniu ceny OC bez prawa jazdy jest sam samochód. Istotne będą następujące dane pojazdu:

 • marka i model: najtańsze do ubezpieczenia są z reguły Skoda, Fiat, Renault i Toyota. Z wyższymi cenami obowiązkowej polisy mogą spotkać się z kolei właściciele BMW i Audi.

Marka pojazdu a cena OC w I kw. 2024 r.

 • pojemność silnika: im mniejsza, tym niższy koszt zakupu polisy;
 • rodzaj paliwa: zazwyczaj najmniej płacą za ubezpieczenie OC posiadacze elektryków, a najwięcej osoby jeżdżące autem z silnikiem diesla lub kombinacji benzyna + gaz.

Ile kosztuje OC dla młodej osoby bez prawa jazdy w 2024 r.?

Jeśli zamierzasz kupić swoje pierwsze OC nie mając prawa jazdy i do tego jesteś młodą osobą, koszt zakupu ubezpieczenia może być wysoki. Warto więc skorzystać z metody na jego obniżenie, która polega na dopisaniu do polisy współwłaściciela – takiego, który ma dobrą historię ubezpieczeniową oraz (i to przede wszystkim) duże zniżki. Na jaką obniżkę ceny OC możesz liczyć? Sprawdźmy – oto przygotowany przez nas przykład.

Przykład

20-letnia Asia z Zielonej Góry już od dawna zastanawiała się nad kursem na prawo jazdy. Zdecydowała się jednak na niego zapisać dopiero wtedy, gdy kupiła Toyotę Yaris z 2015 r. Choć tym samochodem jeszcze nie może kierować i do egzaminu długa droga, to po wykorzystaniu polisy zbywcy, obowiązkiem kobiety będzie zakup ubezpieczenia auta. Niestety, ceny OC obliczone wyłączanie na podstawie jej danych są bardzo wysokie.
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
2243,29 zł* rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
2505,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
2904,00 zł* rata od 0 zł
Beesafe
2243,29 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
2505,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
2904,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Na podstawie kalkulacji z 07.06.2024 r.

Nie mogąc pozwolić sobie na taki wydatek, kobieta postanowiła dopisać do polisy jako współwłaściciela starszego doświadczonego kierowcę i jednocześnie głównego użytkownika pojazdu – swojego 50-letniego tatę z ponad 25-letnim doświadczeniem i bezszkodową historią ubezpieczeniową. Ile udało jej się zaoszczędzić?

Ile kosztuje OC bez prawa jazdy z doświadczonym współwłaścicielem auta?

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
514,49 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1206,00 zł* rata od 0 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1757,97 zł* rata od 0 zł
Link4
514,49 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1206,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1757,97 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Na podstawie kalkulacji z 07.06.2024 r.

Ustanawiając doświadczonego kierowcę współwłaścicielem samochodu, młoda kobieta bez prawa jazdy może zapłacić za OC aż o 1729 zł mniej!

Co się bardziej opłaca – osoba bez prawa jazdy jako właściciel czy współwłaściciel auta?

Dowód rejestracyjny to dokument, w którym ważne są nie tylko same informacji, ale też kolejność ich umieszczenia. Można to zauważyć właśnie na przykładzie właściciela samochodu, który jest wpisywany do rubryki C.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uznają osobę wpisaną jako pierwszą za właściciela i to jego historia ubezpieczeniowa odegra największą rolę podczas wyliczania składki OC. Może to przynieść sporą oszczędność. Jaką? Wystarczy spojrzeć ponownie na wyniki kalkulacji cen ubezpieczenia OC dla mieszkanki Zielonej Góry.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
514,49 zł* rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
706,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1039,00 zł* rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1204,00 zł* rata od 0 zł
Link4
514,49 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
706,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1039,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1204,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Na podstawie kalkulacji z 07.06.2024 r.

Wprawdzie po zamianie miejscami właścicieli auta najtańsza oferta OC pozostała taka sama (Link4 już wcześniej wyliczyło składkę uwzględniając zniżki doświadczonego kierowcy), to warto zauważyć, że na ekranie wyników pojawiło się znacznie więcej tanich ofert. Co istotne, niektórzy ubezpieczyciele po raz kolejny obniżyli wysokość składki (np. Uniqa z 1206 zł na 1039 zł). Wniosek?

Spróbuj tego

Dopisując do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela samochodu warto, z uwagi na niższe koszty OC, umieścić starszą osobę na pierwszym miejscu. Kolejność zapisu właścicieli ma znaczenie dla większości (choć nie dla wszystkich!) ubezpieczycieli.

Uwaga! Trzeba mieć na uwadze, że choć rozwiązanie to ma wiele zalet dla młodego kierowcy albo osoby, która planuje nim zostać, to jednak może się okazać ryzykowne dla doświadczonego właściciela pojazdu. Weźmy pod uwagę powyższy przykład. Jeśli młoda kobieta zda egzamin na prawo jazdy i w pierwszych miesiącach za kółkiem spowoduje szkodę, zniżki straci nie tylko ona, ale także jej tata. A akurat to on pracował na nie przez długi czas.

Kto zbiera zniżki OC, jeśli właściciel auta nie ma prawa jazdy?

Zakup auta i OC bez prawa jazdy ma jedną istotną zaletę: nawet jeśli nie możesz prowadzić pojazdu, to jednak przez cały czas obowiązywania polisy zbierasz zniżki ubezpieczeniowe. Może się to okazać szczególnie korzystne, jeśli jesteś młodą osobą i dopiero zdobywasz doświadczenie za kółkiem.

Spróbuj tego

Młodzi kierowcy muszą mierzyć się ze zwyżką za wiek. Jeśli jednak wcześniej zbierzesz zniżki za zakup OC bez prawa jazdy, koszt obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu będzie znacznie niższy niż w przypadku zakupu pierwszej polisy OC. Warto bowiem mieć na uwadze, że zniżki zbiera właściciel / współwłaściciel auta, nawet gdy nie miał wcześniej uprawnień do kierowania pojazdami.

Jaka kara grozi za kierowanie pojazdem bez prawa jazdy w 2024 r.?

Od 1 stycznia 2022 roku zostały zaostrzone kary dla osób jeżdżących bez prawa jazdy. Przyłapany na takiej jeździe kierowca musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami, m.in. z grzywną w wysokości od 1 500 do nawet 30 000 zł, a w przypadku jazdy pomimo sądowego zakazu – nawet karą pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat.

Towarzystwa ubezpieczeniowe również uwzględniają jazdę bez prawa jazdy. Jeżeli kierowca bez uprawnień spowoduje szkodę, to zapłaci za nią z własnej kieszeni. Poszkodowany otrzyma wprawdzie odszkodowanie od zakładu ubezpieczeń lub UFG (jeśli kierujący pojazdem nie miał również aktualnej polisy OC), jednak później towarzystwo lub Fundusz zwróci się do sprawcy zdarzenia z regresem, czyli zażąda zwrotu wszystkich poniesionych kosztów.

Podsumowanie

 • Obowiązek ubezpieczenia samochodu spoczywa zawsze na właścicielu samochodu – brak prawa jazdy nie ma tu żadnego znaczenia.
 • Podczas wyliczania wysokości składki OC bez prawa jazdy pod uwagę bierze się inne czynniki, m.in. wiek właściciela auta, jego miejsce zamieszkania, a także rodzaj pojazdu.
 • Aby obniżyć wysoką składkę OC, możesz dopisać do dowodu rejestracyjnego i OC doświadczonego współwłaściciela samochodu.
 • Ubezpieczając auto bez prawa jazdy nie możesz nim jeździć, ale zbierasz zniżki na przyszłość.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

 1. Czy muszę coś zrobić, żeby móc ubezpieczyć samochód bez prawa jazdy?

  Zasadniczo, nie ma przeciwskazań do zakupu polisy, gdy właściciel samochodu nie ma prawa jazdy. Jednak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wymagać, by na polisie widniało drugie nazwisko – głównego kierowcy, który będzie użytkować samochód – skoro Ty nie możesz nim jeździć.

 2. Czy muszę wykupić OC dla auta, jeśli straciłem prawo jazdy na kilka miesięcy?

  Tak. Każdy pojazd mechaniczny musi mieć ważne ubezpieczenie obowiązkowe – niezależnie od tego, czy jest aktywnie użytkowane, czy też czeka aż odzyskasz prawo jazdy.

 3. Czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z OC, jeśli spowoduję szkodę, nie mając prawa jazdy?

  Tak. Ale zażąda od Ciebie zwrotu całej wypłaconej kwoty na mocy regresu ubezpieczeniowego. Dlaczego? Poruszanie się autem bez odpowiednich uprawnień wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela.

Źródła

 1. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments