Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy


Polisa OC a brak prawa jazdy

Nie zawsze właścicielem samochodu jest osoba, która ma prawo jazdy. Jak w takim przypadku wykupić OC? Czy polisa będzie droższa? Sprawdziliśmy od czego zależy jej cena oraz podpowiadamy, jak zaoszczędzić przy zakupie OC.

Zanim zostaniesz formalnie kierowcą, stajesz się właścicielem auta? Pamiętaj, że musisz je ubezpieczyć. Może się także zdarzyć, że jesteś już doświadczonym kierowcą i zostanie odebrane ci prawo jazdy. Co wtedy z polisą OC? Pamiętaj, aby w każdym przypadku zachować ciągłość ubezpieczenia OC.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Czy właściciel bez prawa jazdy może wykupić polisę OC?

Nie może, a nawet musi! Każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony niezależnie od tego, kto jest właścicielem auta. Na właścicielu spoczywa obowiązek wykupienia polisy OC. Niektóre towarzystwa do wyliczenia składki proszą o wskazanie roku wydania prawa jazdy – jeżeli właściciel nie ma prawa jazdy, także musi o tym poinformować ubezpieczyciela. Często także zakłady ubezpieczeń wymagają wskazania głównego użytkownika pojazdu, gdyż wiadomo, że właściciel bez prawa jazdy nie będzie prowadzić tego samochodu.

Jaką składkę będzie musiał zapłacić właściciel pojazdu bez prawa jazdy?

Pytanie o posiadanie prawa jazdy i czas, jaki upłynął od jego otrzymania jest potrzebne ubezpieczycielom do ustalenia ryzyka wystąpienia szkody. Jeżeli ktoś jest doświadczonym kierowcą może liczyć na zniżki.

Jeżeli w ogóle nie posiada prawa jazdy czeka go zwyżka, ponieważ ubezpieczyciel nie wie, kto będzie głównym kierowcą auta – czy ktoś, kto ma na koncie wiele szkód, czy ktoś, kto jeździ bezszkodowo. Niektóre towarzystwa proszą o wskazanie głównego kierowcy i na podstawie jego historii ubezpieczenia wyliczają składkę.

Czy młodsi właściciele aut bez prawa jazdy zapłacą więcej?

Cena polisy OC zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wiek właściciela pojazdu. Im młodszy, tym polisa OC jest droższa. Dotyczy to także posiadaczy pojazdów, którzy mają prawo jazdy. Ubezpieczyciele przewidują duże ryzyko wystąpienia szkody, gdy właścicielem jest młoda osoba. Wiele osób zanim zdobędzie prawo jazdy otrzymuje już samochód i musi go ubezpieczyć. Być może w trakcie roku polisowego zostanie już kierowcą i będzie sama prowadzić pojazd.

Czy miejsce zamieszkania wpływa na składkę OC, gdy właścicielem jest osoba bez prawa jazdy?

Miejsce zamieszkania jest ważnym elementem wpływającym na wysokość składki OC. Także w przypadku, gdy właściciel auta nie ma prawa jazdy. Kierowca samochodu zazwyczaj wykorzystuje pojazd w pobliżu miejsca zamieszkania właściciela, np. samochód jest na żonę, która nie ma prawa jazdy, a korzysta z niego mąż, który prawo jazdy posiada. Porusza się więc w okolicy zamieszkania.

Na wyższe składki za ubezpieczenie OC muszą się przygotować mieszkańcy dużych miast, gdyż ruch pojazdów jest tam większy, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia szkody wyższe. Mieszkańcy małych miejscowości płacą niższe składki OC, ponieważ jest tam mniej aut, więc możliwość wystąpienia kolizji niższa.

Czy rodzaj pojazdu, którego właściciel nie ma prawa jazdy ma znaczenie w wysokości składki?

Składka OC jest zależna od wieku, miejsca zamieszkania właściciela, ale także od rodzaju samochodu. Dotyczy to także właścicieli samochodów bez prawa jazdy. Jeżeli ktoś użycza od nich samochód, niewątpliwie ma znaczenie czy prowadzi BMW z silnikiem 3 l, czy fiata pandę z silnikiem 1 l. Ubezpieczyciele uznają za wyższe ryzyko wystąpienia szkody szybszy i lepszy samochód. Odzwierciedla się to w składkach.

Najdroższe marki do ubezpieczenia to BMW, Audi i Volkswagen. Wynika to z rankingu porównywarki rankomat.pl z 2019 r. To właściciele tych aut średnio płacili najwyższe składki niezależnie od tego, czy mieli prawo jazdy czy nie. Do tańszych marek zalicza się Skoda, Renault i Toyota.

Silniki o większej pojemności generują wyższe składki OC. Osoby, które chcą zaoszczędzić na składce, powinny wybrać samochód z mniejszym silnikiem. Np. 18-letni właściciel Opla Corsy 1,2 l bez prawa jazdy zapłaciłby 1454 zł, ta sama osoba, ale za BMW 520 3 l zapłaciłaby już 2099 zł. Różnica jest spora.

Rodzaj paliwa także jest wyznacznikiem składki. Chcąc zaoszczędzić na polisie najbardziej opłaca się mieć samochód elektryczny. Największe składki muszą płacić właściciele samochodów na benzynę wraz z instalacją LPG. Nieco tańsze są diesle, a samochody na samą benzynę plasują się tuż po elektrycznych.

Czy doświadczony użytkownik pojazdu obniża składkę za OC?

Wiemy już, że właściciel bez prawa jazdy musi przygotować się na wyższą składkę OC. Jest sposób, aby można było ją zmniejszyć. Podczas uzupełniania kalkulacji można zadeklarować, że samochód będzie użytkował doświadczony kierowca z długą historią ubezpieczenia. W niektórych towarzystwach składka będzie dużo niższa np. 19-latek, który ma Volkswagena Passata, ale nie ma jeszcze prawa jazdy za ubezpieczenie OC zapłaci 1852 zł, po zadeklarowaniu doświadczonego użytkownika składka obniży się do 1014 zł. Warto więc, jeżeli wiadomo, że z samochodu będzie korzystał ktoś doświadczony, zadeklarować to ubezpieczycielowi.

Jak doświadczony współwłaściciel auta wpływa na cenę OC?

Cena OC zależy od właściciela samochodu. Jeżeli jest także współwłaściciel, jego historia ma także duże znaczenie. Właściciel samochodu, który nie ma prawa jazdy może zastanowić się na tym, aby uczynić współwłaścicielem auta kogoś, kto ma prawo jazdy oraz bezszkodową historię ubezpieczenia. Warto tak przekalkulować składkę. Czasem różnica w cenie nie będzie duża, często jednak można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Czy korzystniej jest, aby osoba bez prawa jazdy była właścicielem czy współwłaścicielem?

W niektórych towarzystwach  znaczenie ma kolejność w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Jeżeli decydujesz się, aby dopisać kogoś z prawem jazdy do dowodu rejestracyjnego, warto przemyśleć czy nie uczynić go głównym właścicielem samochodu.

Niektóre towarzystwa mogą zaproponować niższą składkę. Np. OC z właścicielem bez prawa jazdy kosztuje 1744 zł, po zamianie, gdy współwłaścicielem jest osoba bez prawa jazdy, właścicielem doświadczony kierowca składka obniża się do 1231 zł. Warto więc przekalkulować to przed zakupem pojazdu.

Czy właściciel bez prawa jazdy gromadzi zniżki OC?

Historia ubezpieczeniowa jest przypisywana do właściciela pojazdu. Jeżeli jest współwłaściciel także i on nabywa historię. Właściciel bez prawa jazdy gromadzi więc zniżki. Warto także pamiętać o tym, że jeżeli osoba korzystająca z samochodu wpisana w dowód rejestracyjny spowoduje szkodę, będzie ona przypisana właścicielowi samochodu.

Osoba, która korzysta z czyjegoś samochodu, nawet w przypadku bezszkodowej jazdy przez kilka lat, kupując własny samochód, nie będzie mogła skorzystać z tych zniżek, będą one należały do właściciela samochodu, którym jeździła. Warto więc wpisać się do dowodu rejestracyjnego, aby nabywać zniżki za bezszkodową jazdę.

Podsumowanie

Osoba, która nie ma prawa jazdy, ale ma samochód musi pamiętać o obowiązku jego ubezpieczenia. Przy zakupie polisy musi poinformować o tym ubezpieczyciela oraz o ewentualnym korzystającym z jej samochodu. Może liczyć się ze zwyżką za brak prawa jazdy.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x