Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy


nauka jazdy
[Głosów:5    Średnia:4.4/5]

Jesteś dopiero w trakcie robienia prawa jazdy, ale masz zamiar już kupić samochód? Możesz zastanawiać się, czy nie będziesz miał kłopotu z wykupieniem ubezpieczenia OC. Jak do tej sprawy podchodzą ubezpieczyciele? Czy będziesz musiał wskazać osobę, która do czasu uzyskania przez Ciebie dokumentu, będzie użytkować pojazd?

Przepisy są tak skonstruowane, że nawet osoba, która nie posiada prawa jazdy, może być właścicielem pojazdu. W praktyce zatem nie ma przeszkód, abyś kupił pojazd zanim nabędziesz uprawnienia do kierowania samochodem. Również znalezienie ubezpieczenia OC nie będzie kłopotem – aktualnie na polskim rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Musisz się jednak liczyć z wysoką składką ubezpieczenia. Postanowiliśmy sprawdzić, ile zapłaci właściciel samochodu, który nie ma jeszcze prawa jazdy. Wskazujemy także rozwiązanie, dzięki któremu obniżysz wysokość polisy OC.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Od czego zależy wysokość składki?

Jest wiele czynników, które wpływają na ostateczną wysokość składki OC zaproponowanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Do najważniejszych należą:

  • wysokość wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę – towarzystwa ubezpieczeniowe maksymalną zniżkę przyznają po np. 4 latach (Generali), 5 latach (Link4) czy 6 latach (Aviva),
  • wiek właściciela – jeżeli właściciel pojazdu jest młody i ma prawo jazdy od niedawna, zapłaci więcej niż starszy i doświadczony kierowca, bo z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego ryzyko, że spowoduje on wypadek lub kolizję, jest wysokie,
  • miejsce zamieszkania – w zatłoczonym mieście o wypadek łatwiej niż w niewielkiej miejscowości, dlatego mieszkańcy dużych miast zapłacą wyższą składkę,
  • parametry pojazdu – ubezpieczyciele biorą pod uwagę m.in. pojemność silnika, która jest skorelowana z maksymalną rozwijaną prędkością.

W praktyce osoba, która nie ma jeszcze prawa jazdy i wcześniej nie korzystała z polisy OC, musi przygotować się na spory wydatek.

Ile kosztuje polisa OC?

Aby zaprezentować różnicę w wysokości składki ubezpieczenia OC zaproponowanej przez ubezpieczycieli kierowcom z różnym stażem, najlepiej posłużyć się przykładami.

Korzystając z porównywarki ubezpieczeń Rankomat.pl, sprawdziliśmy, ile będzie wynosić różnica w cenie ubezpieczeń zaproponowanych przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe. Przyjęliśmy, że polisę OC chce zakupić 33-letni kierowca mieszkający w Szczecinie, który jest drugim właścicielem pojazdu marki Opel Astra z 2006 r. i właśnie odebrał prawo jazdy. Ponieważ kierowca nie ma żadnej historii ubezpieczeniowej, najtańsze ubezpieczenie OC wraz z assistance zaoferowało mu towarzystwo ubezpieczeniowe Allianz – 1344 zł. Czy może być taniej?
Nasz bohater wskazał, że głównym kierowcą będzie 33-letnia żona, która posiada prawo jazdy od 13 lat i wypracowała zniżkę w wysokości 60 proc. Wówczas najtańsze ubezpieczenie OC wraz z assistance za 793 zł zaproponował ubezpieczyciel AXA Direct.

Różnica między najtańszymi polisami OC dla tych dwóch przykładów jest spora – wynosi 551 zł. Jeszcze większa różnica będzie widoczna, gdy kierowca nie zdecyduje się zapłacić składki za rok z góry, ale skorzysta z rat. Możliwość zaoszczędzenia sporej kwoty to główny powód, dla którego warto rozważyć podanie jako głównego kierowcę osobę z doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów.

Opłacaj OC, zbieraj zniżki

Nie ma formalnych przeszkód, abyś zakupił samochód, jeżeli nie masz jeszcze uprawnień do kierowania pojazdami. Gdy będziesz opłacał regularnie składki OC, na swoim koncie będziesz systematycznie gromadził zniżki. W praktyce podpisując kolejne umowy ubezpieczenia OC, będziesz otrzymywał coraz korzystniejsze finansowo oferty. Wskazanie jako głównego kierowcy osoby, która ma prawo jazdy od dłuższego czasu, jest bardzo korzystne. To sposób, aby zaoszczędzić na składkach, a przy okazji zbudować własną historię ubezpieczenia. Takie rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad:

  • główny kierowca nie pracuje na swoją historię ubezpieczeniową, bo aktualne zniżki są przypisane do pojazdu, a nie do kierowcy,
  • właściciel pojazdu jest uzależniony od osoby trzeciej, np. członka rodziny, co może rodzić konflikty.

Alternatywą dla powyższego rozwiązania jest ustanowienie głównego kierowcy współwłaścicielem pojazdu. W ten sposób również można liczyć na atrakcyjne oferty polis OC od towarzystw ubezpieczeniowych, a jednocześnie współwłaściciel pojazdu może gromadzić zniżki OC.

Stefania Stuglik

Dodaj komentarz