Podatek od kupna samochodu – kto, gdzie i ile musi zapłacić?


Kobieta liczy podatek od kupna samochodu

Kupno samochodu oznacza konieczność uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), ale od tej zasady są wyjątki. Jeżeli wybrałeś już markę i model pojazdu, to przed sfinalizowaniem transakcji zakupu zapoznaj się z naszym poradnikiem. Rozwiewamy wątpliwości związane z podatkiem od kupna auta.

Dla każdego kierowcy zakup samochodu to ekscytujący moment. Radość z nowego nabytku nie powinna jednak przesłonić kwestii formalnych. Tych jest wiele – samochód trzeba zarejestrować w urzędzie, wykupić ubezpieczenie, a niekiedy również złożyć deklarację w urzędzie skarbowym i opłacić podatek od kupna samochodu.

Kto płaci podatek od kupna samochodu, a kto jest z niego zwolniony?

Podatek od kupna samochodu jest obowiązkowy jedynie dla nabywców pojazdów, którzy sfinalizowali transakcję kupna-sprzedaży auta z osobą fizyczną na terenie Polski. Tego podatku można uniknąć, korzystając z pomocy pośrednika, np. komisu samochodowego.

Z wyliczenia i odprowadzenia podatku zwolnione są osoby, które nabyły pojazd o wartości niższej niż 1000 zł. Również od używanych pojazdów kupionych na użytek osoby niepełnosprawnej nie trzeba płacić podatku PCC.

Od osób zwolnionych z obowiązku opłacenia podatku od kupna samochodu trzeba odróżnić grupę nabywców, której ten podatek w ogóle nie dotyczy. Są to właściciele pojazdów:

  • kupionych w salonie samochodowym,
  • kupionych w komisie samochodowym – o ile komis był ich właścicielem,
  • kupionych od osoby prowadzącej działalność gospodarczą,
  • sprowadzonych z zagranicy, które nie były zarejestrowane w Polsce – wówczas do zapłaty pozostaje podatek akcyzowy.

Podsumowując – co do zasady podatek od zakupu pojazdu jest obowiązkowy wówczas, gdy strony transakcji podpisały umowę cywilnoprawną. Gdy sprzedawca wystawił fakturę VAT lub fakturę VAT-marża, to podatku PCC nie nalicza się.

Jaka jest wysokość podatku od kupna samochodu?

Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 2 proc. wartości przedmiotu transakcji, czyli samochodu. Nabywca pojazdu sam musi wyliczyć kwotę, a następnie wpłacić ją na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego. Dopilnowanie formalności leży po stronie kupującego – urząd skarbowy nie wyśle wezwania, ale gdy odkryje w tym względzie zaniedbanie, potraktuje to jako wykroczenie skarbowe. Na to ma aż 5 lat – nie warto zatem się łudzić, że urzędnicy zapomną lub nie zauważą, że podatnik nie zapłacił należnego podatku. Ile trzeba będzie zapłacić, gdy fiskus upomni się o należność? Okazuje się, że rachunek może być bardzo wysoki.

Jak łatwo policzyć, od pojazdu o wartości 20 000 zł podatek PCC wyniesie 400 zł. Stwierdzenie przez urzędników wykroczenia skarbowego wiąże się z koniecznością uiszczenia wymaganego podatku wraz z odsetkami oraz nałożonego mandatu. Wysokość grzywny wynosi do 33 000 zł. Nie warto zatem ryzykować i narażać się na wysoką karę.

Gdzie i w jakim terminie trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

Podatek trzeba opłacić w ciągu 14 dni. Tyle samo dni kupujący ma na złożenie deklaracji PCC-3 (jeżeli nabywców jest dwóch, to obowiązuje druk PCC-3/A). Osoby, które złożyły deklarację, ale zapomniały zapłacić podatek, mogą złożyć tzw. czynny żal. To oświadczenie składane przez podatnika, w którym przyznaje się on do błędu i zobowiązuje się do jego naprawienia, w tym przypadku niezwłocznego uregulowania należności wobec fiskusa.

Deklarację można złożyć na kilka sposobów – osobiście w urzędzie, za pośrednictwem operatora pocztowego lub przez internet. Właściwym urzędem skarbowym jest ten, w obrębie funkcjonowania którego nabywca mieszka (właściwość miejscowa).

Może się okazać, że urząd skarbowy zakwestionuje wysokość podatku wskazaną w deklaracji. Wówczas nabywca pojazdu może spodziewać się wezwania do złożenia wyjaśnień.

Jak urząd skarbowy sprawdza wartość pojazdu?

Skoro wysokość podatku PCC liczy się od wartości samochodu, to istnieje pokusa jej zaniżenia i tym samym obniżenia wartości podatku. Nabywcy samochodów powinni jednak wystrzegać się takiego działania. Urzędnicy nie tylko przeglądają deklaracje pod kątem poprawności danych, ale również sprawdzają, czy wartość pojazdu nie została zaniżona w stosunku do wartości rynkowych zamieszonych w specjalnych katalogach, np. tabeli Eurotax.

Jak przekonać urzędników do swoich racji i uzasadnić wysokość wpłaconego podatku PCC? Jeżeli zakupiony samochód posiada wady, np. wgniecenia karoserii, rdzę widoczną na nadwoziu czy wyeksploatowane wnętrze, to na spotkanie z urzędnikami warto zabrać ze sobą dokumentację zdjęciową. Przydadzą się też faktury za naprawę pojazdu czy zeznania świadków. Wszelkie mankamenty wpływające na wartość rynkową samochodu warto też dokładnie opisać w składanej deklaracji.

Od wysokości podatku PCC wyliczonego przez urząd skarbowy nabywca pojazdu może się oczywiście odwołać. Wówczas powołany zostanie rzeczoznawca majątkowy. Jeżeli uzna on, że stanowisko podatnika było błędne i to urząd skarbowy prawidłowo wyliczył wartość pojazdu, to podatnik zostanie obciążony kosztami ekspertyzy.

Michalina Miotk
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
5 miesięcy temu

Nie napisano, gdzie się płaci ten podatek w internecie, chociaż w podtytule jest sugestia, że będzie informacja, gdzie go płacić.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x