Mandat za brak przeglądu technicznego. Jaki mandat można dostać za brak przeglądu samochodu?

Mandat za brak badania technicznego

Przepisy o ruchu drogowym jasno mówią o tym, że nie można poruszać się po drogach publicznych bez ważnego przeglądu technicznego. Można dostać nie tylko mandat za brak przeglądu, ale również stracić dowód rejestracyjny! Sprawdź, w jakich przypadkach trzeba liczyć się z karą.

Jeszcze kilka lat temu mandat za brak przeglądu był śmiesznie niski. To nie zachęcało kierowców do szybkiego uzupełniania zaległości. Teraz jego kwota znacznie wzrosła, a brak badania może mieć poważniejsze konsekwencje, w tym utratę pojazdu. Co warto wiedzieć na temat wysokości mandatu i tego, jak często powinien być wykonywany przegląd techniczny?

Przegląd techniczny – czym jest?

Przegląd techniczny to badanie, które dopuszcza pojazd do ruchu drogowego po drogach publicznych.

Uwaga! Terminu „przegląd techniczny” będziemy używali zamiennie – jest to rozpowszechniona forma zastępcza dla badania technicznego pojazdu (tak oficjalnie jest nazywana ta procedura). Musi być ona wykonywana w określonych odstępach czasowych, więc należy do badań okresowych.

Badanie techniczne pojazdów może być wykonywane na stacji kontroli pojazdów:

 • podstawowej – dla aut o masie do 3,5 t,
 • okręgowej – dla pozostałych pojazdów.

Kiedy konieczne jest wykonanie badania na stacji okręgowej? Dotyczy to pojazdów o masie do 3,5 t., które:

 • są po kolizjach drogowych,
 • służą przewozom materiałów niebezpiecznych, co wymaga zgodności z warunkami technicznymi,
 • są rejestrowane po raz pierwszy za granicą,
 • przeszły zmiany, które ingerowały w konstrukcję.

Każde badania techniczne pojazdów dzieli się na poszczególne etapy, czyli:

 • sprawdzenie numeru VIN, co umożliwia potwierdzenie identyfikacji pojazdu,
 • sprawdzenie wyposażenia, które jest dodatkowe, jak instalacja gazowa,
 • faktyczną ocenę techniczną układów i obecnych w nich podzespołów.

Kiedy wykonywać przegląd techniczny?

Kiedy należy wykonywać przegląd techniczny? Przepisy wskazują następujące terminy:

 • w przypadku samochodów osobowych, ciężarowych o masie do 3,5 t, motocykli i przyczep o masie do 3,5 t – raz na 3 lata od pierwszej rejestracji, następnie raz na 2 kolejne lata (czyli dwa razy w ciągu 5 lat od pierwszej rejestracji), a potem co roku,
 • motorowery, przyczepy i ciągniki rolnicze – pierwszy raz w ciągu 3 lat od pierwszej rejestracji, potem raz na dwa lata,
 • przyczepy lekkie i samochodowy osobowe – raz przed pierwszą rejestracją. Wyjątek dotyczy pojazdów zabytkowych skierowanych na badania techniczne lub tych, które mają na siebie zarabiać (np. wypożyczanych do ślubów).

W niektórych przypadkach właściciel pojazdu musi wykonywać badanie raz do roku, nawet jeśli pojazd jest nowy. Dotyczy to:

 • taksówek do przewozu osób,
 • samodzielne zbudowanych pojazdów,
 • pojazdów uprzywilejowanych,
 • pojazdów używanych podczas kursów i egzaminów na prawo jazdy,
 • pojazdów, które przewożą niebezpieczne towary,
 • samochodów, które przewożą od 5 do 9 osób i służą celom zarobkowym,
 • pojazdów z instalacją gazową.

Dodatkowe badania stanu technicznego pojazdu

Zdarza się, że konieczne są dodatkowe badania techniczne, inne niż regularne badania. Można być na nie skierowanym przez:

 • starostę, policję,
 • Główny Inspektorat Transportu Drogowego,
 • Inspekcję Transportu Drogowego.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Dzieje się tak w następujących przypadkach:

 • pojazd wziął udział w kolizji drogowej,
 • występuje podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu,
 • naruszone zostają wymagania ochrony środowiska,
 • auto zostało przerobione na inny cel, przez co musi być sprawdzony stan techniczny pojazdu – dotyczy to zazwyczaj taksówek.

Mandat za brak przeglądu – ile wynosi?

Jeszcze do 2022 roku wysokość mandatu za brak ważnego przeglądu technicznego była sześciokrotnie niższa niż obecnie. Wtedy wprowadzono nowy taryfikator, który znacznie podniósł stawki za nieaktualne badanie techniczne. Obecnie minimalna stawka mandatu za to wykroczenie wynosi 1500 zł.

Brak aktualnych badań technicznych może jednak wiązać się z o wiele wyższym mandatem niż opisany. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji? Oto kilka przykładów:

 • policjant podczas kontroli drogowej może uznaniowo dać mandat na kwotę nawet do 5000 zł, jeżeli okres od ostatniego badania jest bardzo długi lub zauważalna jest usterka, choćby brak światła,
 • kwota rośnie do 6000 zł, jeżeli doszło do zbiegu wykroczeń, tj. braku aktualnego przeglądu oraz innego wykroczenia, naruszającego przepisy ruchu drogowego,
 • grzywna może wynieść nawet 30 000 zł, jeżeli kierujący odmówił przyjęcia mandatu. To powoduje skierowanie sprawy do sądu – jeżeli tam kierowca przegra i zostanie uznany za winnego, zapłaci maksymalnie powyższą kwotę.

Warto dodać, że w 2021 roku maksymalna wysokość mandatu wynosiła 500 zł, a minimalna – zaledwie 20 zł.

Dodatkowe sankcje za brak aktualnego badania technicznego

Mandat nie jest jedyną karą, która czeka kierowców za brak przeglądu samochodu.

Skierowanie do stacji kontroli pojazdów

Zazwyczaj podczas kontroli pojazdów policja jest w stanie sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów, kiedy było wykonane ostatnie badanie techniczne. Oznacza to, że nie wymigamy się brakiem kwitka – wszystko jest w systemie. Jeżeli samochód nie będzie posiadał ważnego badania technicznego, służby mogą wystawić wezwanie do jego wykonania. Zazwyczaj opiewa ono na 7 dni i w tym okresie trzeba wykonać zaległe badania okresowe pojazdów. Co więcej, nie można poruszać się autem po drodze w innym celu niż uzupełnienie przeglądu.

Wyższa stawka za badanie techniczne

Jeżeli okres bez przeglądu technicznego jest równy lub dłuższy niż 30 dni, kierujący zapłaci za przegląd samochodu więcej. Stawka dla samochodów osobowych jest podwajana i wynosi 98 zł + 98 zł. Stawka ta jest ustawowa i nie ma od niej odwołania.

Odebranie dowodu rejestracyjnego za brak przeglądu technicznego

Najpoważniejszą z sankcji, pomijając wysokość mandatów, jest wycofanie auta z ruchu. Policja może to zrobić, jeśli samochód nie ma ważnych badań technicznych, a dodatkowo dobry stan pojazdu jest wątpliwy. W takim przypadku zostaje zatrzymany dowód rejestracyjny. Co to oznacza w praktyce? Jeśli dojdzie do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, kierowca nie może dojechać nawet do najbliższej stacji kontroli pojazdów. Musi wezwać lawetę i pokryć jej koszt, a następnie przetransportować auto do mechanika, który naprawi usterki.

Ubezpieczenie samochodu a brak przeglądu

Co do zasady, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć wykupione OC, nawet jeśli nie ma ważnego badania technicznego. Jeśli jednak jego stan techniczny nie został pozytywnie oceniony podczas badania, nie można się nim poruszać po drogach publicznych.

W przypadku zderzenia z takim samochodem ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania z polisy OC. Warto jednak pamiętać, że osobom poszkodowanym może obniżyć jego wartość, jeśli powstanie szkody zostało wywołane złym stanem technicznym auta bez przeglądu.

Co więcej, ubezpieczyciel może odmówić lub pomniejszyć wypłatę odszkodowania AC w przypadku, jeśli do wystąpienia szkody przyczynił się stan pojazdu (jest to zależne od zapisów umowy).

Podsumowanie

 • W razie wygaśnięcia ważności badania technicznego kierowca narażony jest m.in. na mandat w przedziale 1500 zł do 5000 zł i inne konsekwencje.
 • W sytuacji, gdy pojazd jest niezdatny do ruchu, może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny i będzie konieczne wezwanie lawety, aby odwieźć auto do mechanika.
 • Zależnie od rodzaju pojazdu i jego stanu należy wykonywać badanie techniczne w odpowiednim terminie.
 • Kara za brak przeglądu może być wyższa niż określone 5000 zł w różnych przypadkach, co rodzi poważne konsekwencje dla kierowcy.
 • Przegląd wykonywany jest po to, aby zapewnić bezpieczeństwo poruszania się po polskich drogach.
 • Jeśli policja stwierdzi brak badań technicznych, kieruje pojazd na uzupełnienie badania w okresie 7 dni – nie można wtedy poruszać się po drogach w celu innym niż dojazd do stacji kontroli pojazdów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile wynosi mandat za brak przeglądu 2024?

  Kwota mandatu jest zależna od kilku aspektów, m.in. długości okresu jazdy bez przeglądu technicznego czy stanu pojazdu. Może wynosić od 1500 do 5000 zł. Jest wyższa, jeśli dojdzie do zbiegu wykroczeń – wtedy wynosi nawet do 6000 zł. Znów rośnie do 30 000 zł, jeżeli kierowca odmówi przyjęcia mandatu, a sprawa zostanie skierowana do sądu i tam kierujący pojazdem przegra.

 2. Jaka kara za spóźnienie się z przeglądem?

  Przede wszystkim możliwe jest otrzymanie mandatu, którego wysokość zaczyna się w granicach 1500 zł. Dodatkowe konsekwencje to m.in. podwojenie opłaty za wykonanie przeglądu, co w sumie wynosi 2 x 98 zł. Możliwe jest również zabranie dowodu rejestracyjnego i odholowanie auta na lawecie na koszt kierującego, jeśli podczas kontroli policja stwierdzi, że auto jest niesprawne.

 3. Co, jeśli policja zatrzyma bez przeglądu?

  Należy pamiętać, że brak ważnego badania technicznego oznacza, że auto nie jest dopuszczone do ruchu drogowego. Policja podczas kontroli może tylko nałożyć mandat albo wybrać poważniejsze sankcje. Mowa m.in. o odebraniu dowodu rejestracyjnego i odholowaniu auta na lawecie, oczywiście na koszt kierującego.

 4. Ile można się spóźnić z przeglądem 2024?

  W teorii nie powinno się spóźniać wcale. Wszystko dlatego, że badanie techniczne jest potwierdzeniem, że auto jest dopuszczone do ruchu drogowego. Jeśli wyniku badania brakuje, to pojazd nie powinien poruszać się po drodze. Zwykle jednak spóźnienie do 30 dni grozi co najwyżej mandatem. Dłuższy okres jazdy bez badania technicznego oznacza nie tylko podwójną stawkę za jego wykonanie, ale i znacznie poważniejsze konsekwencje.

Źródła

 1. https://www.gov.pl/web/infrastruktura/badania-techniczne-pojazdow

 2. https://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2006/s/40/275

 3. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19970980602

Paulina Grzybowska
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments