Wymiana dowodu rejestracyjnego – procedura, formalności, koszty

Kluczyki do samochodu i dokumenty pojazdu
 • Wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego należy złożyć m.in. po zmianie danych osobowych, adresowych lub wprowadzeniu zmian konstrukcyjnych w pojeździe.
 • Wymiana dowodu rejestracyjnego wymaga złożenia wniosku wraz z załącznikami. Można to zrobić osobiście, przez pełnomocnika lub przez internet.
 • Wydanie dowodu rejestracyjnego wiąże się z opłatą w wysokości 54,50 lub 73,50 zł – w przypadku zaznaczenia opcji dotyczącej wydania pozwolenia czasowego.
 • Dowodu rejestracyjnego nie trzeba wymieniać, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki od diagnosty. Dokumentu nie trzeba też mieć przy sobie podczas kontroli drogowej.

Dowód rejestracyjny to jeden z podstawowych dokumentów wydawanych właścicielom pojazdów. Kiedy będziesz musiał złożyć wniosek o jego wymianę lub wydanie wtórnika? Sprawdzamy też, ile kosztuje wydanie dowodu rejestracyjnego.

W ostatnich latach w życie weszło wiele nowych przepisów, z których część dotyczy dowodów rejestracyjnych. Dowiedz się, co dokładnie się zmieniło.

Kiedy wymiana dowodu rejestracyjnego to konieczność?

Można wskazać kilka sytuacji, w których wymiana dowodu rejestracyjnego będzie niezbędna. Jakie są okoliczności uzasadniające złożenie wniosku o wtórnik tego dokumentu? To m.in.:

 • Zmiana danych osobowych lub adresu zamieszkania. Jeżeli zmienisz nazwisko (np. po ślubie), to dowód rejestracyjny również będziesz musiał wymienić. Analogicznie należy postępować w przypadku aktualizacji danych adresowych.
 • Wprowadzenie zmian konstrukcyjnych w pojeździe. Zdecydowałeś się na montaż instalacji LPG, aby obniżyć koszty eksploatacyjne? Czeka Cię również procedura wymiany dowodu rejestracyjnego.
 • Zniszczenie lub zagubienie dowodu. Jeżeli zgubiłeś dowód rejestracyjny lub uległ on zniszczeniu, to również powinieneś złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu.

Dlaczego wymiany dowodu rejestracyjnego nie należy lekceważyć i odkładać w czasie? Dokument ten jest potrzebny w wielu sytuacjach, choćby przy sprzedaży samochodu – brak dowodu może spowodować problemy ze znalezieniem nabywcy.

Jak wymienić dowód rejestracyjny krok po kroku?

Wymiana dowodu rejestracyjnego czy wystąpienie o wydanie wtórnika nie jest skomplikowane. Musisz skompletować następujące dokumenty:

 • Wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego. Możesz go napisać samodzielnie lub skorzystać ze wzoru.
 • Dowód rejestracyjny – jeżeli dowód rejestracyjny chcesz wymienić ze względu na zmianę miejsca zamieszkania lub danych osobowych, to będziesz musiał dołączyć go do wniosku.
 • Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego. Zaświadczenie będzie Ci potrzebne tylko wówczas, gdy upłynął termin ważności badania technicznego.
 • Kartę pojazdu – jeżeli została ona wydana dla samochodu, którego jesteś właścicielem.
 • Pełnomocnictwo – wówczas, gdy sprawę w urzędzie masz zamiar załatwić przez pełnomocnika. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli samochód jest współwłasnością Twoją i innej osoby.

Wymiana dowodu rejestracyjnego czy wydanie wtórnika tego dokumentu wiążą się z opłatą. Potwierdzenie przelania środków również będziesz musiał dołączyć do wniosku. Dodatkowy dokument (aktualny odpis z KRS) będzie Ci potrzebny, jeżeli właścicielem samochodu jest osoba prawna – np. spółka, którą reprezentujesz.

Jak wypełnić wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego?

Wzór wniosku o wymianę dowodu rejestracyjnego czy wydanie wtórnika tego dokumentu znajdziesz zarówno w urzędzie, jak i na jego stronie internetowej. Możesz też samodzielnie przygotować takie pismo. W każdym przypadku będziesz musiał podać określone dane:

 • Data i miejsce sporządzenia wniosku.
 • Dane organu, do którego kierujesz wniosek i który jest uprawniony do jego rozpatrzenia – np. Starostwo Powiatowe w Garwolinie.
 • Dane osobowe (własne). Podaj imię, nazwisko, adres i numer PESEL.
 • Dane pojazdu. Wystarczy, że podasz markę pojazdu i jego numer rejestracyjny.
 • Przyczyna, dla której występujesz o wymianę dowodu rejestracyjnego lub wydanie jego wtórnika – np. zmiana danych znajdujących się w dowodzie rejestracyjnym.

Możesz też jednocześnie wnioskować o wydanie pozwolenia czasowego. Wystarczy, że we wniosku zamieścisz zdanie: „Wnioskuję o wydanie pozwolenia czasowego”.

Pod wypełnionym formularzem lub przygotowanym osobiście wnioskiem musisz się jeszcze podpisać. Konieczne będzie także dołączenie załączników w postaci wymienionych powyżej dokumentów.

Czy wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego można złożyć przez internet?

Jest to zależne od tego, czy urząd właściwy do załatwienia Twojej sprawy udostępnia taką usługę. Jeżeli tak, będziesz mógł złożyć wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego drogą elektroniczną. Jak wyglądają formalności?

W pierwszej kolejności upewnij się, że urząd umożliwia złożenie wniosku przez internet. Możesz to zrobić na stronie internetowej www.epuap.gov.pl. Po przejściu na tę stronę:

 • Wybierz z menu opcję „Motoryzacja i transport”, następnie „Wydanie wtórnika” i doprecyzuj usługę, jaką jesteś zainteresowany, czyli „Wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego”.
 • Wpisz miejscowość, w której znajduje się urząd lub znajdź go na liście. Jeżeli nie znajdziesz urzędu, który Cię interesuje, sprawę będziesz musiał załatwić tradycyjnie.
 • Jeżeli urząd, w którym chcesz załatwić sprawę, jest na liście, zaloguj się, korzystając z Profilu Zaufanego. Wypełnij formularz i postępuj zgodnie z wyświetlanymi komunikatami.

Pamiętaj, że przez internet możesz również sprawdzić status dowodu rejestracyjnego. Zrobisz to za pośrednictwem strony www.info-car.pl.

Czy trzeba wymieniać dowód rejestracyjny, gdy brakuje miejsca na pieczątki?

Dowód rejestracyjny może zostać zapełniony – ma on miejsca przeznaczone na pieczątki potwierdzające przeglądy. Czy wówczas trzeba go wymienić? Nie. To jedno z ułatwień wprowadzonych z myślą o kierowcach, które obowiązuje od 4 grudnia 2020 r. Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym skończyło Ci się miejsce na pieczątki, to od diagnosty otrzymasz potwierdzenie przeprowadzenia badania technicznego. Pracownik stacji kontroli pojazdów wprowadzi też stosowną wzmiankę do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). To właśnie z tej bazy korzystają m.in. funkcjonariusze policji podczas kontroli.

Potwierdzenie, które otrzymasz od diagnosty, powinieneś zabrać ze sobą, jeżeli planujesz zagraniczny wyjazd. Funkcjonariusze zagranicznych służb weryfikują obowiązki spoczywające na właścicielu pojazdu jedynie na podstawie przedstawionych przez niego dokumentów.

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Wymiana dowodu rejestracyjnego nie jest bezpłatna – na konto urzędu, który będzie rozpatrywał Twoją sprawę, będziesz musiał wpłacić 54,50 zł. Dodatkowo zapłacisz:

 • 19 zł za uzyskanie pozwolenia czasowego, jeżeli chcesz korzystać z samochodu – równie dobrze przez okres oczekiwania na dowód rejestracyjny możesz nie użytkować pojazdu.
 • 17 zł za pełnomocnictwo – tylko wówczas, gdy będzie reprezentował Cię profesjonalny pełnomocnik, np. radca prawny.

Jeżeli wymianą dowodu rejestracyjnego zajmiesz się osobiście, to będzie Cię to kosztować 54,50 lub 73,50 zł.

Z reguły na odbiór dowodu rejestracyjnego będziesz oczekiwał 30 dni. Okres ten może się wydłużyć w skomplikowanych sprawach – wówczas urzędnicy otrzymują dodatkowe 14 dni na rozpatrzenie sprawy.

Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Od 1 października 2018 r. kierowcy korzystają z szeregu ułatwień. Jedno z nich dotyczy konieczności wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego – tego dokumentu nie trzeba już okazywać podczas kontroli drogowej. Funkcjonariusze służb uprawnionych do kontrolowania kierowców mają dostęp do Centralnej Bazy Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w której mogą m.in. sprawdzić, czy kierowca posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów, czy auto jest ubezpieczone i czy jego właściciel pamiętał o obowiązkowym przeglądzie.

Dowód rejestracyjny nie jest jedynym dokumentem, którego nie trzeba już ze sobą wozić w samochodzie. To samo dotyczy innych dokumentów, których okazywanie podczas kontroli drogowej jeszcze nie tak dawno temu było obowiązkowe. W trakcie kontroli nie są już potrzebny także:

 • Odcinek potwierdzający posiadanie OC. Polisy OC nie trzeba okazywać podczas kontroli od 1 października 2018 r.
 • Prawo jazdy. Przepisy znoszące wymóg wożenia ze sobą prawa jazdy weszły w życie później, bo 5 grudnia 2020 r.

Mimo braku obowiązku okazywania wskazanych dokumentów wciąż musisz pamiętać o zakupie polisy OC czy dbaniu o aktualne badania techniczne.

Michalina Miotk

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments