Wymiana dowodu rejestracyjnego – procedura, formalności, koszty w 2024 roku

Kluczyki do samochodu i dokumenty pojazdu

Dowód rejestracyjny to jeden z podstawowych dokumentów wydawanych właścicielom pojazdów. Kiedy będziesz musiał złożyć wniosek o jego wymianę lub wydanie wtórnika? Sprawdzamy też, ile kosztuje wydanie dowodu rejestracyjnego.

W ostatnich latach w życie weszło wiele nowych przepisów, z których część dotyczy dowodów rejestracyjnych. Dowiedz się, co dokładnie się zmieniło.

Kiedy wymiana dowodu rejestracyjnego to konieczność?

Można wskazać kilka sytuacji, w których wymiana dowodu rejestracyjnego będzie niezbędna. Jakie są okoliczności uzasadniające złożenie wniosku o wtórnik tego dokumentu? To m.in.:

 • Zmiana danych osobowych lub adresu zamieszkania. Jeżeli zmienisz nazwisko (np. po ślubie), to dowód rejestracyjny również będziesz musiał wymienić. Analogicznie należy postępować w przypadku aktualizacji danych adresowych.
 • Wprowadzenie zmian konstrukcyjnych w pojeździe. Zdecydowałeś się na montaż instalacji LPG, aby obniżyć koszty eksploatacyjne? Czeka Cię również procedura wymiany dowodu rejestracyjnego.
 • Zniszczenie lub zagubienie dowodu. Jeżeli zgubiłeś dowód rejestracyjny lub uległ on zniszczeniu, to również powinieneś złożyć wniosek o wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego.

Dlaczego wymiany dowodu rejestracyjnego nie należy lekceważyć i odkładać w czasie? Dokument ten jest potrzebny w wielu sytuacjach, choćby przy sprzedaży samochodu – brak dowodu może spowodować problemy ze znalezieniem nabywcy.

Jakie dokumenty są niezbędne do wymiany dowodu rejestracyjnego?

Wymiana dowodu rejestracyjnego czy wystąpienie o wydanie wtórnika nie jest skomplikowane. Musisz skompletować następujące dokumenty:

 • Wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego. Możesz go napisać samodzielnie lub skorzystać ze wzoru.
 • Dowód rejestracyjny – jeżeli dowód rejestracyjny chcesz wymienić ze względu na zmianę miejsca zamieszkania lub danych osobowych, to będziesz musiał dołączyć go do wniosku.
 • Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego. Zaświadczenie będzie Ci potrzebne tylko wówczas, gdy upłynął termin ważności badania technicznego.
 • Pełnomocnictwo – wówczas, gdy sprawę w urzędzie masz zamiar załatwić przez pełnomocnika. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli samochód jest współwłasnością Twoją i innej osoby.

Wymiana dowodu rejestracyjnego czy wydanie wtórnika tego dokumentu wiążą się z opłatą. Potwierdzenie przelania środków również będziesz musiał dołączyć do wniosku. Dodatkowy dokument (aktualny odpis z KRS) będzie Ci potrzebny, jeżeli właścicielem samochodu jest osoba prawna – np. spółka, którą reprezentujesz.

Jak przygotować się do złożenia wniosku o wymianę dowodu rejestracyjnego?

Wzór wniosku o wymianę dowodu rejestracyjnego czy wydanie wtórnika tego dokumentu znajdziesz zarówno w urzędzie, jak i na jego stronie internetowej. Możesz też samodzielnie przygotować takie pismo.

Co wpisać we wniosku o wymianę dowodu rejestracyjnego?

W każdym przypadku będziesz musiał podać określone dane:

 • Data i miejsce sporządzenia wniosku.
 • Dane organu, do którego kierujesz wniosek i który jest uprawniony do jego rozpatrzenia – np. Starostwo Powiatowe w Garwolinie.
 • Dane osobowe (własne). Podaj imię, nazwisko, adres i numer PESEL.
 • Dane pojazdu. Wystarczy, że podasz markę pojazdu i jego numer rejestracyjny.
 • Przyczyna, dla której występujesz o wymianę dowodu rejestracyjnego lub wydanie jego wtórnika – np. zmiana danych znajdujących się w dowodzie rejestracyjnym.

Możesz też jednocześnie wnioskować o wydanie pozwolenia czasowego. Wystarczy, że we wniosku zamieścisz zdanie: „Wnioskuję o wydanie pozwolenia czasowego”.

Pod wypełnionym formularzem lub przygotowanym osobiście wnioskiem musisz się jeszcze podpisać. Konieczne będzie także dołączenie załączników w postaci wymienionych powyżej dokumentów.

Czy wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego można złożyć przez Internet?

Jest to zależne od tego, czy urząd właściwy do załatwienia Twojej sprawy udostępnia taką usługę. Jeżeli tak, będziesz mógł złożyć wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego drogą elektroniczną. Jak wyglądają formalności?

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

W pierwszej kolejności upewnij się, że urząd umożliwia złożenie wniosku przez Internet. Możesz to zrobić na stronie internetowej www.epuap.gov.pl. Po przejściu na tę stronę:

 • Wybierz z menu opcję „Motoryzacja i transport”, następnie „Wydanie wtórnika” i doprecyzuj usługę, jaką jesteś zainteresowany, czyli „Wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego”.
 • Wpisz miejscowość, w której znajduje się urząd lub znajdź go na liście. Jeżeli nie znajdziesz urzędu, który Cię interesuje, sprawę będziesz musiał załatwić tradycyjnie.
 • Jeżeli urząd, w którym chcesz załatwić sprawę, jest na liście, zaloguj się, korzystając z Profilu Zaufanego. Wypełnij formularz i postępuj zgodnie z wyświetlanymi komunikatami.

Pamiętaj, że przez Internet możesz również sprawdzić status dowodu rejestracyjnego. Zrobisz to za pośrednictwem strony www.info-car.pl.

Brak miejsca na pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym a przepisy obowiązujące w 2024 roku

Dokument pojazdu może zostać zapełniony – ma on miejsca przeznaczone na pieczątki potwierdzające przeglądy. Czy wówczas trzeba wymienić dowód rejestracyjny? Nie. W takim przypadku wymiana dowodu rejestracyjnego nie jest konieczna. To jedno z ułatwień wprowadzonych z myślą o kierowcach, które obowiązuje od 4 grudnia 2020 r.

Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym skończyło Ci się miejsce na pieczątki, to od diagnosty otrzymasz potwierdzenie przeprowadzenia badania technicznego. Pracownik stacji kontroli pojazdów wprowadzi też stosowną wzmiankę do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). To właśnie z tej bazy korzystają m.in. funkcjonariusze policji podczas kontroli.

Potwierdzenie, które otrzymasz od diagnosty, powinieneś zabrać ze sobą, jeżeli planujesz zagraniczny wyjazd. Funkcjonariusze zagranicznych służb weryfikują obowiązki spoczywające na właścicielu pojazdu jedynie na podstawie przedstawionych przez niego dokumentów.

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Wymiana dowodu rejestracyjnego nie kosztuje dużo – w 2024 roku wynosi:

 • 54 zł – to całkowity koszt, jeśli wnioskujesz np. o wydanie dokumentu z powodu zmiany miejsca zamieszkania właściciela pojazdu;
 • Jeśli wymieniasz dowód rejestracyjny, bo zabrakło w nim miejsca na wpisy, dodatkowo zapłacisz 18,50 zł (za uzyskanie pozwolenia czasowego);
 • Kolejny wydatek (opcjonalny) to 17 zł za pełnomocnictwo – tylko wówczas, gdy będzie reprezentował Cię profesjonalny pełnomocnik, np. radca prawny.

Jeżeli wymianą dowodu rejestracyjnego zajmiesz się osobiście, to będzie Cię to kosztować 54 zł lub 72,50 zł.

Z reguły na odbiór dowodu rejestracyjnego będziesz oczekiwał 30 dni. Okres ten może się wydłużyć w skomplikowanych sprawach – wówczas urzędnicy otrzymują dodatkowe 14 dni na rozpatrzenie sprawy.

Czy dowód rejestracyjny jest konieczny przy kontroli policji?

Od 1 października 2018 r. kierowcy korzystają z szeregu ułatwień. Jedno z nich dotyczy konieczności wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego – tego dokumentu nie trzeba już okazywać podczas kontroli drogowej. Funkcjonariusze służb uprawnionych do kontrolowania kierowców mają dostęp do Centralnej Bazy Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w której mogą m.in. sprawdzić, czy kierowca posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów, czy auto jest ubezpieczone i czy właściciel pojazdu pamiętał o obowiązkowym przeglądzie.

Dowód rejestracyjny nie jest jedynym dokumentem, którego nie trzeba już ze sobą wozić w samochodzie. To samo dotyczy innych dokumentów, których okazywanie podczas kontroli drogowej jeszcze nie tak dawno temu było obowiązkowe. W trakcie kontroli nie są już potrzebny także:

 • Dokument potwierdzający posiadanie OC. Polisy OC nie trzeba okazywać podczas kontroli od 1 października 2018 r.
 • Prawo jazdy. Przepisy znoszące wymóg wożenia ze sobą prawa jazdy weszły w życie później, bo 5 grudnia 2020 r.

Mimo braku obowiązku okazywania wskazanych dokumentów wciąż musisz pamiętać o zakupie polisy OC czy dbaniu o aktualne badanie techniczne.

Podsumowanie

 • Wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego należy złożyć m.in. po zmianie danych osobowych, adresowych lub wprowadzeniu zmian konstrukcyjnych w pojeździe.
 • Wymiana dowodu rejestracyjnego wymaga złożenia wniosku wraz z załącznikami. Można to zrobić osobiście, przez pełnomocnika lub przez Internet.
 • Wydanie dowodu rejestracyjnego wiąże się z opłatą w wysokości 54 zł lub 72,50 zł – w przypadku zaznaczenia opcji dotyczącej wydania pozwolenia czasowego.
 • Dowodu rejestracyjnego nie trzeba wymieniać, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki od diagnosty (choć można to zrobić dla własnej wygody).
 • Dokumentu nie trzeba też mieć przy sobie podczas kontroli drogowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego

 1. Czym jest wtórnik dowodu rejestracyjnego?

  Najprościej mówiąc, wtórnik dowodu rejestracyjnego to dokument zawierający takie same dane, co utracony lub zniszczony dowód rejestracyjny. Aby go otrzymać, wystarczy złożyć w urzędzie odpowiedni wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego wraz z załącznikami (zaświadczenie z aktualnego przeglądu – jeśli upłynął termin ważności podany w dokumencie, dowód rejestracyjny – jeżeli nie został utracony, pełnomocnictwo – jeśli wyznaczasz osobę, która ma zastąpić Cię w załatwianiu formalności). Na nowy dowód rejestracyjny pojazdu czeka się z reguły do 30 dni.

 2. Czy muszę mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

  Nie. W związku z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, od 1 października 2018 roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Obecnie, podczas kontroli drogowej, policja może sprawdzić dane pojazdu w Centralnej Ewidencji Kierowców. W tym samym czasie zniesiono też obowiązek okazywania „papierowej” polisy OC, natomiast od 5 grudnia 2020 roku nie trzeba posiadać w samochodzie prawa jazdy.

 3. Czy można jeździć na dowodzie rejestracyjnym poprzedniego właściciela?

  Tak. Zgodnie z obowiązującym prawem, właścicielem pojazdu jest osoba, która nabyła go legalnie (np. podczas transakcji sprzedaży czy w związku z umową darowizny) i posiada dokument potwierdzający ten fakt (np. w umowę kupna / sprzedaży, fakturę). Co istotne, dowód rejestracyjny z niezmienionym nazwiskiem właściciela, choć nieprawidłowo personalizowany, jest ważny i potwierdza dopuszczenie pojazdu do ruchu. Pamiętaj jednak, że od 1 stycznia 2024 r. za brak przerejestrowania auta po zakupie w terminie 30 dni grozi kara finansowa w wysokości 500 zł.

 4. Co trzeba mieć przy wymianie dowodu rejestracyjnego?

  Oprócz wniosku o wymianę dokumentu rejestracyjnego, do urzędu zabierz ze sobą: dowód uiszczenia opłaty skarbowej, dotychczasowy dowód rejestracyjny, zaświadczenie o ważnym przeglądzie technicznym i dowód potwierdzający twoją tożsamość (do okazania), np. dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments