Assistance za granicą – ubezpieczamy auto na zagraniczny wyjazd

planowanie wycieczki samochodowej

Mimo że kierowcy często nabywają ubezpieczenie komunikacyjne assistance w pakiecie wraz z OC i AC, to nie zawsze wiedzą, na co mogą liczyć w jego ramach. Planujesz wakacje za granicą? Sprawdź, dlaczego powinieneś wykupić assistance i jaki zakres polisy będzie najlepszy.

W odróżnieniu od ubezpieczenia OC, ubezpieczenie assistance jest nieobowiązkowe – każdy właściciel samochodu musi samodzielnie przeanalizować, czy opłaca mu się je wykupić. W pakiecie z OC i AC assistance jest z reguły tańsze. Jeżeli dotychczas nie korzystałeś z tego ubezpieczenia, miej to na uwadze.

Czym jest ubezpieczenie assistance za granicą?

Assistance za granicą to ubezpieczenie, które działa również poza granicami Polski. Kierowca, który ma ubezpieczenie assistance, w razie kłopotów z pojazdem na drodze nie zostanie sam – otrzyma niezbędną pomoc od ubezpieczyciela. Jej zakres zależy jednak od wykupionego pakietu. Obok pomocy technicznej, w ramach assistance za granicą, właściciele pojazdów mogą liczyć na pomoc medyczną i prawną oraz informacyjną.

Aby sprawnie pomagać ubezpieczonym w potrzebie niezależnie od pory dnia, ubezpieczyciele prowadzą czynną przez całą dobę, 7 dni w tygodniu infolinię. W rezultacie kierowcy, którzy mają w planach wakacyjny wyjazd za granicę, mogą mieć pewność, że assistance za granicą zapewni im wsparcie w razie potrzeby.

Czy darmowe assistance zapewnia pomoc za granicą?

Od lat kupujesz komunikacyjne ubezpieczenie OC? Bardzo możliwe, że chociaż raz do podstawowej polisy w gratisie ubezpieczyciel oferował Ci assistance mini. Czy takie ubezpieczenie działa poza granicami kraju? Może, ale nie musi. Jeżeli jednak firma ubezpieczeniowa deklaruje, że wesprze swojego klienta w razie kłopotów na drodze, to zakres tego wsparcia może okazać się niewystarczający.

Porównanie zakresu pomocy oferowanego w ramach darmowego assistance do OC

Assistance Start InterRiskAssistance Standard WartaAssistance Pomoc w Drodze Komfort PZU
Zakres terytorialnyPolskaPolskaPolska
Zdarzenia objęte ochronąWypadek, unieruchomienie autaWypadekUnieruchomienie pojazdu, kolizja
Naprawa na miejscu zdarzenia
Holowaniedo 50 kmdo 100 kmpo kolizji, do 150 km
Pojazd zastępczy
Suma ubezpieczenia5000 zł5000 złOkreślona w umowie

Jak widać na powyższych przykładach, darmowe assistance z reguły nie przydaje się w przypadku samochodowych podróży poza granice Polski.

W których krajach działa assistance za granicą?

Zakres terytorialny assistance za granicą zależy od ubezpieczyciela. Czasem drobne różnice mogą występować między oferowanymi pakietami. Sprawdziliśmy, jaki zakres terytorialny firmy ubezpieczeniowe proponują w ramach assistance za granicą:

 • Allianz Online (warianty Standard i Assistance Plus) – Polska, Europa oraz europejska część Turcji i grecka część Cypru (z wyłączeniem terytorium Białorusi,
  Ukrainy, Mołdawii, Rosji);
 • Generali (warianty Komfort Plus i Lux) – Polska i kraje europejskie. W OWU ubezpieczyciel wskazuje, jakie państwa rozumie jako europejskie. Są to: Albania, Andora, Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania i Włochy oraz europejska część Rosji – przez Europejską część Rosji rozumie się terytorium Federacji Rosyjskiej: Okręg Centralny, Okręg Północno-Zachodni (bez Nienieckiego Okręgu Autonomicznego i Republiki Komii), Okręg Wołżański, Obwód Wołgogradzki, Obwód Rostowski, Republika Kałmucji, Obwód Astrachański oraz Kraj Stawropolski).
 • mtu24.pl (wariant Assistance po awarii i wypadku w Polsce i za granicą) – Europa.
 • Uniqa (warianty Premium i Prestiż) – Europa z wyłączeniem Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy.
 • PZU (wariant PZU Pomoc w Drodze Super PL + EU) – Polska, kraje europejskie, Algieria, Maroko, Izrael oraz Tunezja – z wyłączeniem Mołdawii i Rosji.

Z powyższego zestawienia płynie wniosek, że zakres terytorialny assistance za granicą powinni sprawdzić zwłaszcza ci kierowcy, którzy planują podróż do jednego z państw, które nie należy do Unii Europejskiej.

Porównaj oferty OC z ASS za granicą

Assistance za granicą – co najczęściej obejmuje?

Towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale zdają sobie sprawę ze zróżnicowanych potrzeb kierowców i dlatego wprowadzają do oferty różne pakiety ubezpieczenia assistance. Różnią się one zakresem pomocy, na jaką będzie mógł liczyć kierowca w razie wypadku, kolizji lub awarii. Najczęściej pojawiające się rodzaje świadczeń oferowanych przez ubezpieczycieli, to:

 • Naprawa pojazdu na miejscu – dotyczy to np. awarii silnika lub akumulatora samochodu, wymiany koła;
 • Holowanie pojazdu po awarii lub wypadku – uwagę warto zwrócić na limit kilometrów;
 • Dostarczenie paliwa – o uszkodzeniu wskaźnika paliwa kierowcy dowiadują się najczęściej wówczas, gdy pojazd odmawia posłuszeństwa;
 • Zapewnienie samochodu zastępczego – tu również często występują ograniczenia, np. ubezpieczyciel zastrzega w umowie, że klientowi będzie przysługiwał pojazd na maksymalnie 3 doby;
 • Zapewnienie pomocy medycznej zarówno kierowcy, jak i pasażerom – transport poszkodowanych do szpitala czy zorganizowanie wizyty lekarskiej w domu.

Istotna jest też pomoc informacyjna, w tym prawna. Dlaczego? Wystarczy sobie wyobrazić, że do kradzieży pojazdu dojdzie za granicą. Właściciel pojazdu, który wykupił ubezpieczenie assistance, uzyska od pracownika infolinii wskazówki, jak postępować w takiej sytuacji.

Jakie warianty assistance za granicą są oferowane przez ubezpieczycieli?

Aby dotrzeć ze swoją ofertą do jak największej grupy klientów, firmy ubezpieczeniowe proponują kilka wariantów ubezpieczenia assistance – z reguły są to 2 lub 3 wersje. Nie każda jednak zapewnia pomoc w razie kłopotów w trasie poza granicami Polski. Dlatego tak ważne jest bliższe przyjrzenie się ofertom.

Uwaga! Poniższe zestawienie obejmuje najważniejsze (a nie wszystkie) świadczenia, jakie zapewnia assistance. Zanim zdecydujesz się na jeden z poniższych wariantów, koniecznie zapoznaj się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia) – znajdziesz tam szczegółowy zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Jak prezentuje się oferta assistance za granicą Allianz?

Ubezpieczenie assistance oferowane przez Allianz Online jest dostępne w 3 wariantach. Jednak tylko dwa z nich – Podstawowy i Standard – zainteresują kierowców poszukujących assistance za granicą.

Warianty ubezpieczeń assistance Allianz Online

Assistance w PolscePodstawowyStandard
Zakres terytorialnyPolskaPolska i EuropaPolska i Europa
Zdarzenia objęte ochronąWypadek, rozładowanie akumulatora, uszkodzenie ogumieniaAwaria (co najmniej 30 km od miejsca zamieszkania), wypadek, kradzież, rozładowanie akumulatora, uszkodzenie ogumienia, zatankowanie niewłaściwego rodzaju paliwa, brak paliwa, zamarznięcie paliwaAwaria, wypadek, kradzież, rozładowanie akumulatora, uszkodzenie ogumienia, zatankowanie niewłaściwego rodzaju paliwa, brak paliwa, zamarznięcie paliwa
Naprawa na miejscu zdarzeniado 500 złdo 500 zł Polska i 250 euro zagranicado 500 zł Polska i 250 euro zagranica
HolowanieDo najbliższego warsztatu, do 150 kmDo miejsca wskazanego przez Ubezpieczonego: do 150 km (Polska), do 250 Euro (zagranica)Do miejsca wskazanego przez Ubezpieczonego: do 650 km (Polska), do 1000 Euro (zagranica)
Pojazd zastępczyDo 4 dni po wypadku i kradzieżyDo 4 dni po awarii, do 9 dni po wypadku i kradzieży
ZakwaterowanieNa czas naprawy pojazdu lub w razie kradzieży do kwoty 200 zł (Polska), 75 euro (zagranica)Na czas naprawy pojazdu lub w razie kradzieży do kwoty 200 zł (Polska), 75 euro (zagranica)
Maksymalny wiek pojazduBrak ograniczeńBrak ograniczeńBrak ograniczeń
Suma ubezpieczeniaMaksymalnie do wysokości limitów określonych w umowieMaksymalnie do wysokości limitów określonych w umowieMaksymalnie do wysokości limitów określonych w umowie
Oferty aktualne na dzień 31.05.2023 r.

Jak prezentuje się oferta assistance za granicą InterRisk?

Również w ofercie InterRisk znajdują się 3 warianty assistance. Pierwszy (Start) jest dodawany jako gratis do OC. Drugiemu i trzeciemu warto przyjrzeć się dokładniej – w ramach tych wariantów assistance za granicą InterRisk zapewnia też pomoc poza granicami Polski (standard z opcją „Europa”).

Warianty ubezpieczeń assistance InterRisk

StartStandardPremium
Zakres terytorialnyPolskaPolska lub z opcją EuropaPolska i Europa
Zdarzenia objęte ochronąWypadekWypadek, awaria, kradzież, unieruchomienie autaWypadek, awaria, kradzież, unieruchomienie auta
Naprawa na miejscu zdarzenia
HolowanieDo 50 kmDo 100 km w Polsce i za granicą z opcją rozszerzeniaW Polsce bez limitu, za granicą do 200 km z opcją rozszerzenia
Pojazd zastępczy-Po awarii – 3 dni
Po wypadku, kradzieży – 7 dni
Po awarii – 7 dni, po wypadku, kradzieży – 14 dni
Zakwaterowanie-Maksymalnie 3 dobyMaksymalnie 4 doby
Maksymalny wiek pojazdubez limitu wiekuw cenie AC dla pojazdów do 10 lat, za dodatkową składką bez limitu wieku pojazdudla pojazdów osobowych do 15 lat; dla pozostałych pojazdów, dla których dostępny jest wariant assistance do 10 lat
Suma ubezpieczenia5000 zł25 000 zł50 000 zł
Oferta aktualna na dzień 31.05.2023 r.

Jak prezentuje się oferta assistance za granicą Proama?

Proama oferuje aktualnie 2 warianty assistance. Marka ta nastawia się jednak na pomoc na terenie Polski.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Wariant ubezpieczeń assistance Proama

WypadkowyMidi
Zakres terytorialnyPolskaPolska
Zdarzenia objęte ochronąWypadek, kradzieżWypadek, awaria, kradzież
Naprawa na miejscu zdarzenia
Holowaniepo wypadku bez limitupo wypadku - bez limitu, po awarii do 200 km
Pojazd zastępczyDo 3 dniDo 5 dni
Maksymalny wiek pojazduw każdym wiekuw każdym wieku
Suma ubezpieczeniatylko limity na poszczególne świadczeniatylko limity na poszczególne świadczenia
Oferty aktualne na dzień 31.05.2023 r.

Jak prezentuje się oferta assistance za granicą Warta?

Warta proponuje aż 5 wariantów. Podstawowy (Standard) jest dodawany bezpłatnie do OC i AC. Z kolei wariant o nazwie Podróżnik to assistance krótkoterminowe. Warianty Złoty, Złoty+ i Platynowy to assistance za granicą – Warta zapewnia pomoc kierowcom podróżującym po Europie.

Warianty ubezpieczeń assistance Warta

StandardZłotyZłoty +Platynowy
Zakres terytorialnyPolskaPolska i Europa*Polska i Europa*Polska i Europa*
Zdarzenia objęte ochronąWypadekAwaria, wypadekAwaria, wypadekAwaria, wypadek
Naprawa na miejscu zdarzenia-
Holowanie100 km200 kmPolska – bez limitu km
Za granicą – 400 km
Polska – bez limitu km
Za granicą – 1500 km
Pojazd zastępczy-Po wypadku, kradzieży – 5 dniWypadek – 5 lub 10 dni, kradzież – 10 dni, awaria – 5 dniWypadek – nawet do 30 dni, kradzież – 15 dni, awaria – 5 dni
Zakwaterowanie--do 2 dnido 5 dni
Suma ubezpieczenia5 000 zł10 000 zł20 000 zł50 000 zł
Oferty aktualne na dzień 31.05.2023 r.

Jak prezentuje się oferta assistance za granicą TUZ Ubezpieczenia?

TUZ Ubezpieczenia ma rozbudowaną ofertę assistance – kierowcy mogą wybierać wśród 4 wariantów, z czego 3 zapewniają też ochronę poza granicami Polski. Sprawdziliśmy, jak prezentuje się assistance za granicą TUZ Ubezpieczenia.

Warianty ubezpieczeń assistance TUZ Ubezpieczenia

PodstawowyStandardComfortVIP
Zakres terytorialnyPolskaPolska i Europa*Polska i Europa*Polska i Europa*
Zdarzenia objęte ochronąKolizjaAwaria, wypadek, unieruchomienieAwaria, wypadek, unieruchomienieAwaria, wypadek, unieruchomienie
Naprawa na miejscu zdarzenia
Holowanie100 km200 kmPolska 600 km, za granicą 500 kmPolska bez limitu, za granicą 1500 km
Pojazd zastępczyDo 5 dniDo 10 dni
Zakwaterowaniedo 3 dnido 3 dni
Maksymalny wiek pojazduBez limituBez limituBez limituDo 10 lat
Suma ubezpieczenia12 000 zł12 000 zł30 000 zł50 000 zł
Oferty aktualne na dzień 31.05.2023 r.
* niektóre świadczenia mogą być dodatkowo objęte limitem liczby zdarzeń

Jaki zakres assistance będzie odpowiedni na zagraniczny wyjazd?

Aby ubezpieczenie assistance za granicą zapewniało realną ochronę, niezbędne jest zapoznanie się z ofertą poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Warto sprawdzić, co dany ubezpieczyciel zapewnia w zamian za opłacenie składki. Przykładowo:

 • Kierowcy, którzy nie zamierzają zabrać ze sobą zbyt dużej sumy pieniędzy, powinni upewnić się, że w razie wypadku ubezpieczyciel zapewni im nocleg w hotelu.
 • Osoby planujące wczasy ze zwierzętami najlepiej zrobią, wybierając polisę, która zapewni im dostęp do lekarza weterynarii.

Przy wyborze ubezpieczenia ASS za granicą należy kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami – zakres polisy powinien dawać poczucie bezpieczeństwa na drodze. Jeżeli wiesz, że nie poradzisz sobie z wymianą koła, którą ubezpieczyciel oferuje tylko w pakiecie rozszerzonym, nie wahaj się z niego skorzystać. Koszt jest w tym przypadku kwestią drugorzędną, bo np. za holowanie pojazdu z zagranicy trzeba będzie zapłacić znacznie więcej niż za najdroższą składkę ubezpieczenia assistance.

Przykład: Pani Janina wraz z mężem i dzieckiem przygotowuje się do zaplanowanej na sierpień samochodowej wycieczki z Krakowa do chorwackiego miasta Pula. Trasa liczy ok. 1050 km. Wcześniej właścicielka Kii Sportage z 2017 r. musi jednak kupić pakiet polis OC i AC. Które pakiety powinna wziąć ona pod uwagę?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę? Oferty przedstawione właścicielce pojazdu Kia Sportage z 2017 r.

Ubezpieczyciel, ofertaCenaZakres assistance
Uniqa – OC, AC, assistance876 złPolska
Trasti - OC, AC, assistance, NNW1397 złPolska i Europa – holowanie do 200 km
Wiener - OC, AC, assistance1537 złPolska i Europa - holowanie do 75 km w Europie
Link4 - OC, AC, assistance1741 złPolska i Europa - holowanie do 500 km
Benefia - OC, AC, assistance1819 złPolska i Europa holowanie do najbliższej autoryzowanej stacji obsługi (ASO)
TUZ Ubezpieczenia - OC, AC, ASS, NNW2118 złPolska i Europa
holowanie do 1200 km za granicą
Kalkulacja przeprowadzona w maju 2023 r.

Poszukaj najkorzystniejszego ubezpieczenia OC z ASS za granicą

W tym przypadku najlepiej wygląda oferta TUZ Ubezpieczenia – w razie awarii czy wypadku, ubezpieczyciel zorganizuje holowanie auta do Polski. Przy trasie zaplanowanej przez panią Janinę holowanie na odległość 150 czy 200 km to zdecydowanie za mało. Oczywiście propozycje ubezpieczycieli należy też porównać pod kątem pozostałych świadczeń.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem assistance za granicą?

W przypadku assistance za granicę kluczowy jest zakres terytorialny – to zupełna podstawa. Przydatność tego produktu zależy też jednak od innych parametrów.

Wybierając assistance za granicą, sprawdź:

 • Czy ubezpieczyciel ustanowił limity – np. czy z holowania będziesz mógł skorzystać tylko raz w trakcie umowy ubezpieczenia.
 • Czy są ograniczenia wieku samochodu.
 • Po jakich zdarzeniach ubezpieczyciel zapewni ochronę – zdarza się, że np. samochód zastępczy jest oferowany wyłącznie po wypadku, z kolei po awarii już nie.
 • Suma ubezpieczenia – czasem jest wyrażana w PLN, innym razem w EUR. W przypadku assistance za granicą może się ona szybko wyczerpać.
 • Franszyza – czasem ubezpieczyciel zastrzega, że zorganizuje pomoc jedynie wówczas, gdy do zdarzenia dojdzie powyżej pewnej odległości od domu, np. 20 km.

Aby uniknąć niespodzianek, zapoznaj się też z OWU.

Assistance za granicą – kiedy opłaca się kupić krótkoterminową polisę?

Kierowcy, którzy nie zakupili ubezpieczenia assistance za granicą wraz z OC i AC, powinni wiedzieć, że nie muszą przepłacać. Obok polisy assistance długoterminowej (na 12 miesięcy), w ofertach firm ubezpieczeniowych dostępne są też polisy krótkoterminowe. Można je zakupić na kilka lub kilkanaście dni, np. 4, 7 lub 16. Kiedy opłaca się kupić taką polisę?

Krótkoterminowe assistance za granicą to rozwiązanie dla:

 • Kierowców, którzy planują jedynie wakacyjny wyjazd za granicę – przez pozostałą część roku poruszają się po Polsce.
 • W trakcie roku zmienili samochód i korzystają z OC zakupionego przez poprzedniego właściciela auta.
 • Posiadają już całoroczne ubezpieczenie assistance, ale zapewnia im ono ochronę jedynie na terenie Polski.

Porównanie ofert krótkoterminowego ubezpieczenia assistance za granicą na 16 dni (samochód Opel Astra z 2019 r.)

AXAEurop Assistance
Zakres terytorialnyPolska i Europa, z wyłączeniem: Białorusi, Cypru, Kosowa i MołdawiiPolska i Europa, z wyłączeniem: Białorusi, Cypru, Kosowa i Mołdawii
Holowanie300 km500 km
Pojazd zastępczyDo 2 dniDo 6 dni
ZakwaterowanieMaksymalnie 3 dniMaksymalnie 3 doby
Transport dla podróżnychBrak ograniczeńDo 1000 zł
Okres umowy16 dni16 dni
Cena polisy126,50 zł140 zł
Oferty na wyjazd od 15.06.2023 r.

Jak i gdzie kupić assistance za granicę?

Uważasz, że korzyści płynących z nabycia ubezpieczenia assistance za granicę jest wiele? Masz kilka możliwości, aby zakupić wybraną polisę. Większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia nabycie ubezpieczenia:

 • Online – wystarczy wypełnić wniosek.
 • Telefonicznie – umowę sporządzi i wyśle pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego.
 • Osobiście – po kontakcie z przedstawicielem ubezpieczyciela.

Całoroczne ubezpieczenie assistance za granicą wraz z OC//AC możesz też kupić, korzystając z naszej porównywarki. Zależy Ci na krótkoterminowej polisie? Zajrzyj na Rankomat.pl – znajdziesz tam porównywarkę krótkoterminowego assistance.

Niezależnie od tego, którą opcję zakupu polisy wybierzesz, z dobrze dobranym ubezpieczeniem assistance za granicą będziesz czuć się bezpiecznie na każdej drodze – w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela.

Oblicz składkę OC/AC z ASS

Podsumowanie

 • Assistance za granicą to ubezpieczenie assistance zapewniające ochronę również poza granicami Polski, najczęściej na terenie innych krajów należących do UE.
 • W ramach assistance za granicą kierowca otrzymuje pomoc techniczną (w tym holowanie auta), informacyjną i prawną.
 • Ubezpieczenie assistance za granicą można kupić z całorocznym OC/AC lub wyłącznie na wyjazd, np. na 30 dni (tzw. krótkoterminowe assistance za granicą).
 • Polisa assistance za granicą nie jest droga. Za krótkoterminowe assistance za granicą trzeba zapłacić ok. 100 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Dla kogo jest ubezpieczenie assistance za granicą?

  Najprościej mówiąc, dla każdego kierowcy, który chce się czuć bezpiecznie, podróżując po Europie. Ubezpieczyciele szczególnie zachęcają do zakupu tego produktu właścicieli samochodów, którzy podróżują wraz z dziećmi, kierowców ceniących sobie fachową pomoc oraz osoby, które dbają o swoją historię ubezpieczeniową i nie chcą stracić zniżek AC (dotyczy to sytuacji, gdy zakresy AC i assistance się pokrywają).

 2. Czy assistance za granicą jest dostępne tylko dla właścicieli nowych pojazdów?

  Firmy ubezpieczeniowe rzeczywiście wolą obejmować ochroną nowsze pojazdy, bo w ich przypadku ryzyko konieczności zorganizowania pomocy jest niższe. Nie oznacza to jednak, że assistance za granicą jest tylko dla właścicieli nowych samochodów – z tej polisy z powodzeniem mogą skorzystać posiadacze nawet kilkunastoletnich pojazdów.

 3. Czy warto wykupić assistance, planując samochodowe wakacje za granicą?

  Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Musisz samodzielnie ocenić, czy potrzebujesz assistance za granicą. Jeżeli jednak rozpatrujesz sprawę wyłącznie przez pryzmat korzyści ekonomicznej, to zakupu assistance na wyjazd za granicę z pewnością nie można uznać za zbędny wydatek – holowanie auta do Polski z odległych zakątków Europy może Cię kosztować o wiele więcej niż składka ubezpieczenia.

 4. Ile kosztuje ubezpieczenie assistance za granicą?

  Trudno podać konkretne ceny – składka jest ustalana indywidualnie dla każdego klienta. Wyjątkiem jest assistance krótkoterminowe, w przypadku którego zastosowanie mają uproszczone zasady obliczania składki. Ceny w porównywarce Rankomat.pl zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za cały rok.

 5. Jakie jeszcze ubezpieczenie kupić, wybierając się za granicę samochodem?

  Przydać może się polisa NNW – zapewnia ona dodatkowe środki poszkodowanym w wypadkach lub ich najbliższym (po śmierci ubezpieczonego). Wybierasz się za granicę na wakacje, a w planach masz nurkowanie lub wspinanie się po górach? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments