Ile kosztuje ubezpieczenie OC Kia?

457 zł – tyle średnio na zakup OC przeznaczali właściciele samochodów marki Kia w III kwartale 2022 r. Polisa może kosztować jednak mniej – przekonali się o tym m.in. kierowcy z Adamowa, Płocka i Śremu. Jak znaleźć OC i AC w przystępnej cenie dla samochodu marki Kia?

Jednym z elementów składających się na koszt utrzymania pojazdu jest składka OC/AC. Ponieważ w większości przypadków składkę taką trzeba zapłacić z góry na cały rok, kierowcy często poszukują odpowiedzi na pytanie, jak obniżyć cenę OC lub AC. Taką możliwość mają m.in. właściciele pojazdów marki Kia.

Kia – jakie pojazdy oferuje ten producent?

Historia firmy Kia sięga 1944 r. Początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się wytwarzaniem części do rowerów, później motocykli, a dopiero później rozpoczęło produkcję samochodów. Dziś marka Kia wchodzi w skład południowokoreańskiego koncernu Hyundai Motor Group. Aktualna oferta Kia to samochody osobowe (również z napędem elektrycznym), crossovery i SUV-y, minivany oraz pojazdy dostawcze.

Obecnie produkowane samochody osobowe Kia dostępne na rynku europejskim

ModelNapędKlasa pojazduLata produkcji
PicantoBenzyna, benzyna/gaz, dieselNajmniejsza (segment A)Od 2011
RioBenzyna, benzyna/gaz, dieselMiejska (segment B)Od 1999
CeedBenzyna, benzyna/gaz, diesel, hybrydaKompaktowa (segment C)Od 2006 do 2018*
ProceedBenzyna, benzyna/gaz, diesel, hybrydaKompaktowa (segment C)Od 2018*
StingerBenzyna, dieselŚrednia (segment D)Od 2017
*Trzecia generacja Kia Ceed jest produkowana pod nazwą Kia Proceed.

Ile kosztuje OC Kia w porównaniu z innymi markami?

Na europejskim rynku marka Kia oferuje głównie małe samochody. Są one chętnie nabywane przez kierowców poruszających się na co dzień po mieście. To właśnie sprawia, że średnia stawka OC dla posiadaczy pojazdów z logo Kia jest bardzo atrakcyjna – w III kwartale 2022 r. wynosiła ona 457 zł. Dla porównania, najwięcej w tym okresie za OC płacili właściciele samochodów marki BMW. Dlaczego?

Wśród wielu czynników mających wpływ na ubezpieczenie znajdują się parametry techniczne pojazdu. Należą do nich choćby:

 • moc silnika – najprościej mówiąc, im większa moc jednostki napędowej, tym droższe jest ubezpieczenie OC,
 • pojemność silnika – od pojemności silnika zależy m.in. prędkość maksymalna, jaką kierowca może rozwinąć na drodze,
 • rodzaj napędu – tańsze jest ubezpieczenie auta z silnikiem benzynowym niż samochodu z silnikiem diesla.

Przez wiele lat koncerny samochodowe koncentrowały się na projektowaniu pojazdów z zapasem mocy. Dziś trend ten jest w odwrocie. Ma to związek zarówno z kwestiami ekologicznymi (producentów ograniczają normy emisji spalin), jak i ekonomicznymi (mniejsze silniki mniej kosztują).

Marka samochodu a średnia cena OC*

MarkaCena OCMarkaCena OC
Suzuki428 złVolkswagen489 zł
Kia457 złFord492 zł
Skoda465 złPeugeot495 zł
Toyota466 złAudi542 zł
Fiat468 złAlfa Romeo549 zł
Renault471 złSaab569 zł
Citroen482 złBMW599 zł
Opel485 zł*Dane za III kwartał 2022 r.

Oblicz składkę OC/AC

Ile kosztuje OC dla najpopularniejszych modeli Kia?

Mimo że samochody osobowe Kia wypadają korzystnie pod względem średniej ceny OC na tle pojazdów innych najpopularniejszych marek, to trzeba jeszcze pamiętać o różnicach występujących w średnich cenach OC dla poszczególnych modeli. Przykładowo w III kwartale 2022 r. właściciele modelu Kia Sportage za ubezpieczenie OC płacili średnio więcej niż kierowcy, którzy zdecydowali się na model Kia Picanto.

Średnie ceny OC samochodów marki Kia z uwzględnieniem modeli:

 • Kia Picanto – 428 zł
 • Kia Sportage – 439 zł,
 • Kia Rio – 457 zł,
 • Kia Ceed – 475 zł,
 • Kia Sorento – 535 zł.

Komu mogą przydać się informacje o średnich cenach OC dla różnych modeli samochodów Kia? Osobom, które zastanawiają się nad zakupem auta wyprodukowanego przez tę firmę motoryzacyjną. Ponieważ OC to jeden ze stałych kosztów utrzymania pojazdu, to warto wiedzieć, które z modeli samochodów Kia wypadają pod tym względem najmniej korzystnie.

Kto za OC samochodu Kia zapłaci najmniej?

Każdy kierowca, który w ostatnich latach nabył ubezpieczenie komunikacyjne, doskonale wie, że firmy ubezpieczeniowe ustalają składkę w drodze indywidualnej kalkulacji. Z kolei analizując wyniki tych kalkulacji, można wskazać parametry korzystnie wpływające na wysokość składki OC. W przypadku kierowcy są to m.in.: jego wiek, okres posiadania przez niego prawa jazdy oraz miejsce zamieszkania.

1. Wiek kierowcy a cena OC Kia

Starsi kierowcy mieli okazję spotkać się z różnymi sytuacjami na drodze, jeżdżą też rozważniej niż kierowcy młodzi – z takiego założenia wychodzą firmy ubezpieczeniowe, ustalając wzory służące wyliczaniu składek OC. Ta koncepcja ma oparcie w policyjnych statystykach. To właśnie wśród najmłodszych kierowców (w wieku od 18 do 25 lat) jest najwięcej sprawców wypadków.

Średnie ceny OC dla aut Kia z uwzględnieniem wieku kierowcy:

 • 18-25 lat – 1077 zł,
 • 26-35 zł – 517 zł,
 • 36-45 lat – 429 zł,
 • 46-55 lat – 430 zł,
 • 56 lat lub więcej – 430 zł.

Jak widać, młody kierowca płaci średnio dwa razy więcej niż kierowca starszy. Co ciekawe, w badanym okresie najmniej za ubezpieczenie OC samochodów marki Kia płacili kierowcy w wieku od 36 do 45 lat – średnio 429 zł. O zaledwie 1 zł droższa była składka OC dla aut Kia ubezpieczanych przez starszych kierowców.

2. Okres posiadania prawa jazdy przez kierowcę a składka OC Kia

Nie każdy kierowca uzyskał prawo jazdy w wieku 18 lat. Zdarza się, że kierowcy w średnim wieku mają uprawnienia do kierowania pojazdami od roku czy 2 lat. Właśnie dlatego okres posiadania prawa jazdy również jest uwzględniany podczas wyliczania składki OC. Zasada jest prosta: im dłużej kierowca posiada uprawnienia, tym mniej zapłaci.

Okres posiadania prawa jazdy a średnia cena OC:

 • do 5 lat – 939 zł,
 • od 6 do 10 lat – 605 zł,
 • powyżej 10 lat – 431 zł.

3. Miejsce zamieszkania kierowcy a cena OC Kia

Kierowcy z Warszawy, Gdańska, Wrocławia czy innych dużych ośrodków miejskich mają statystycznie większą szansę na zostanie uczestnikiem kolizji lub wypadku drogowego. Stąd też miejsce zamieszkania kierowcy nie pozostaje bez wpływu na cenę OC. Zazwyczaj, im więcej w regionie mieszkańców (a zatem i samochodów), tym więcej trzeba zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie.

Ceny OC Kia w poszczególnych województwach

WojewództwoCena OCWojewództwoCena OC
pomorskie547 złwielkopolskie431 zł
mazowieckie517 złśląskie413 zł
dolnośląskie497 złpodlaskie411 zł
łódzkie492 złmałopolskie403 zł
zachodniopomorskie491 złlubelskie398 zł
kujawsko-pomorskie449 złświętokrzyskie395 zł
lubuskie446 złopolskie394 zł
warmińsko-mazurskie443 złpodkarpackie386 zł
*Dane za III kwartał 2022 r.

Oblicz składkę OC/AC

Jak wiek pojazdu wpływa na wysokość składki OC?

Z upływem lat wartość handlowa pojazdu ulega obniżeniu. W rezultacie wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia ma kluczowe znaczenie dla wysokości składki AC. Jednak nie tylko – ten parametr jest też uwzględniany podczas wyliczania składki OC. Im starsze jest auto, tym ryzyko awarii (która może prowadzić do kolizji lub wypadku) jest wyższe – ma to związek choćby ze zużyciem części. Ta zależność jest też widoczna w przypadku samochodów marki Kia.

W III kwartale 2022 r. właściciele samochodów marki Kia starszych niż 15 lat płacili średnio 484 zł. Dla porównania o 59 zł tańsza była składka dla aut, które opuściły fabrykę Kia w ciągu ostatnich 5 lat.

Wiek samochodów marki Kia a cena OC:

 • do 5 lat – 425 zł,
 • od 6 do 10 lat – 445 zł,
 • od 11 do 15 lat – 486 zł,
 • powyżej 15 lat – 484 zł.

Czy można kupić OC dla auta marki Kia za mniej niż 300 zł?

Jesteś właścicielem samochodu marki Kia? Mamy dobrą wiadomość – masz szansę kupić OC dla posiadanego auta za mniej niż 457 zł. Skąd to wiemy? Korzystając z kalkulatora zamieszczonego na naszej stronie internetowej, trzech kierowców zdołało kupić OC, a każdy z nich przeznaczył na ten cel mniej niż 300 zł.

Cena OCInformacje o samochodzieInformacje o kierowcy
280 złKia Picanto z 2009 r.,
benzyna,
poj. silnika 1086 cm3
ur. 1961 r.,
zam. Adamów,
woj. łódzkie
292 złKia Ceed z 2012 r.,
diesel,
poj. silnika 1582 cm3
ur. 1980 r.,
zam. Płock,
woj. mazowieckie
296 złKia Sportage z 2019 r., benzyna,
poj. silnika 1591 cm3
ur. 1981 r.,
zam. Śrem,
woj. wielkopolskie

W badanym okresie najkorzystniejsze propozycje ubezpieczenia OC otrzymali kierowcy w wieku 61, 42 i 41 lat. To potwierdza tezę, że doświadczeni kierowcy mogą liczyć na tańsze ubezpieczenie.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC Kia?

Właściciele samochodów, które niedawno opuściły linię produkcyjną, nie ograniczają się wyłącznie do ubezpieczenia OC – chętnie korzystają z dodatkowych produktów ubezpieczeniowych, w tym zwłaszcza AC. To polisa stworzona z myślą o ochronie składnika majątku, jakim jest samochód. Ponieważ pod marką Kia nie są produkowane auta luksusowe, to właściciele różnych modeli posiadający zróżnicowane doświadczenie za kierownicą mogą liczyć na korzystne ceny.

Aby sprawdzić, jakie oferty otrzymują właściciele samochodów marki Kia, przeprowadziliśmy dwie kalkulacje.

 1. Pani Agata ma 42 lata i mieszka w Chorzowie. Po chorzowskich drogach porusza się autem Kia Ceed, które kupiła w 2016 r. (benzyna, poj. silnika 998 cm3). Ze względu na wiek pojazdu rozważa ona zakup AC w wersji mini. Jednocześnie kobieta ma długą historię ubezpieczenia – zarówno OC, jak i AC kupuje od ponad 10 lat.
UbezpieczenieZakres ochrony ACCena
mtu24.pl – OC, AC miniWersja – kradzież pojazdu676 zł
mtu24.pl – OC, AC miniWersja – żywioły,
Kosztorysowy sposób likwidacji szkody,
Minimalna szkoda – 500 zł
728 zł
Uniqa – OC, AC i assistanceWersja – kradzież, uszkodzenie, wypadek,
Kosztorysowy sposób likwidacji szkody,
Udział własny – 1000 zł (szkody częściowe) i 10 proc. (kradzież)
1214 zł

Oblicz składkę OC/AC

Trzy pierwsze propozycje ubezpieczenia AC różnią się zakresem ochrony. Aby wybrać korzystnie, właścicielka Kia Ceed musi sprecyzować, jakiego zdarzenia obawia się najbardziej – kradzieży auta czy jego uszkodzenia.

2. Pan Wojciech to 64-letni kierowca z Łomży. Aktualnie poszukuje on ubezpieczenia dla auta Kia Proceed z 2020 r. (benzyna, poj. silnika 1248 cm3). Jego historia ubezpieczeniowa jest zróżnicowana – od ponad 10 lat kupuje on OC, ale polisę AC będzie kupował dopiero po raz czwarty.

UbezpieczenieZakres ochrony ACCena
LINK4 – OC, AC, assistanceWariant – wypadek, kradzież i uszkodzenie,
Wartość pojazdu – na dzień zawarcia umowy,
Zakres terytorialny – Polska i Europa,
Amortyzacja części – 20 proc.,
Sposób likwidacji szkody – kosztorys,
Wysokość udziału własnego – 500 zł,
Minimalna wysokość szkody – 500 zł
1175 zł
Uniqa – OC, AC, assistanceWariant – wypadek, kradzież i uszkodzenie,
Wartość pojazdu – 63 300 zł,
Zakres terytorialny – Polska,
Sposób likwidacji szkody – kosztorys,
Wysokość udziału własnego – 1000 zł (szkody częściowe) i 10 proc. (kradzież)
1193 zł
Uniqa – OC, AC, assistance, NNWWariant – wypadek, kradzież i uszkodzenie,
Wartość pojazdu – 63 300 zł,
Zakres terytorialny – Polska,
Sposób likwidacji szkody – naprawa w autoryzowanym warsztacie
1923 zł

Oblicz składkę OC/AC

Kierowca z przykładu może obniżyć wysokość składki AC o sporą kwotę – wystarczy, że zgodzi się partycypować w kosztach likwidacji szkody. Jeżeli zależy mu na kompleksowej ochronie bez wydatków z własnej kieszeni podczas naprawy auta, to również ma taką możliwość.

Podsumowanie

 1. W III kwartale 2022 r. właściciele samochodów marki Kia płaci za OC średnio 457 zł.
 2. Najmniej na OC Kia wydawali właściciele modelu Picanto – średnio 428 zł.
 3. Najmniej za OC Kia płacili właściciele pojazdów z województwa podkarpackiego.
 4. 280 zł – tyle kosztowało OC właściciela auta Kia Picanto z 2009 r., który znalazł ofertę, korzystając z naszego kalkulatora OC/AC.
 5. Za pomocą kalkulatora OC/AC można znaleźć też dodatkowe polisy dla samochodów Kia – assistance i NNW.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy każdy ubezpieczyciel oferuje OC i AC dla pojazdów marki Kia?

  Niekoniecznie – może się zdarzyć, że niektóre firmy nie przedstawią oferty. Powodem nie jest jednak marka Kia, ale parametry odnoszące się do kierowcy. Krótki staż za kierownicą, wiek do 25 lat czy wiele szkód w historii ubezpieczeniowej – to może spowodować, że firma ubezpieczeniowa zrezygnuje z przygotowania propozycji.

 2. Czy kalkulator OC/AC to narzędzie dla każdego kierowcy auta Kia?

  Zdecydowanie tak! Z kalkulatora mogą skorzystać kierowcy w każdym wieku – zarówno młodsi, jak i starsi. Kierowcy z krótkim stażem (np. studenci) mają szansę znaleźć tanie OC, które będzie zawierać się w ich budżecie. Doświadczeni kierowcy, którzy dotychczas kupowali ubezpieczenia komunikacyjne od agentów, zyskują punkt odniesienia i łatwiej będzie im ocenić atrakcyjność otrzymanej propozycji.

 3. Jak wiele propozycji OC i AC Kia można otrzymać, korzystając z kalkulatora OC/AC?

  Od kilku do kilkunastu. Niektóre firmy ubezpieczeniowe przedstawiają więcej niż jedną ofertę – kierowca ma do wyboru pakiety składające się z różnych polis o różnym zakresie ochrony ubezpieczeniowej.

 4. Jakie jeszcze czynniki uwzględniają ubezpieczyciele, wyliczając składkę AC dla aut Kia?

  Wymienić wystarczy miejsce parkowania pojazdu, liczbę zabezpieczeń przeciwkradzieżowych, istniejące uszkodzenia czy okres użytkowania pojazdu poza granicami kraju. Ryzyko wystąpienia szkody zwiększy się, gdy auto będzie współużytkowane przez młodego kierowcę. Stąd też w naszym kalkulatorze znajdziesz pytania o dodatkowych użytkowników pojazdu, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 3 lata.

 5. Która firma ubezpieczeniowa proponuje najtańsze OC i AC dla aut Kia?

  Lista czynników, od których zależy wysokość składki ubezpieczeniowej, jest długa. To sprawia, że trudno o jednoznaczną odpowiedź na tak postawione pytanie. Potwierdzają to też wyniki kalkulacji przeprowadzonych dla przykładowych kierowców – dla każdego z nich najtańszy zestaw ubezpieczeń pochodzi od innego ubezpieczyciela.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© 2024 Rankomat.pl sp. z o.o. (dawniej: Rankomat sp. z o.o. sp.k.)