Jesteś młody? Sprawdź, jak zmniejszyć cenę OC


mlody kierowca

W ubiegłym roku średnie podwyżki najtańszego OC wynosiły aż 59%*. Na wysokie wzrosty cen narzekają nawet kierowcy, którzy posiadają bezszkodową historię ubezpieczenia. W najgorszej sytuacji są osoby młode. Podpowiadamy, w jaki sposób mogą zmniejszyć wydatek na OC.

59% to tylko średnia, która nie powie nam, o ile wzrosła cena OC dla przeciętnego kierowcy. Okazuje się, że młodzi właściciele pojazdów dopłacali do polisy OC znacznie więcej niż osoby starsze i doświadczone w prowadzeniu pojazdów. Towarzystwa ubezpieczeniowe uważają ich za grupę o podwyższonym ryzyku ubezpieczeniowym i nakładają na nich wyższe opłaty.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Młody kierowca i OC z seniorem

Kierowca doświadczony (z pełnymi zniżkami w OC) płacił w grudniu 2016 roku 670 zł za najtańsze OC. Osoby do 30 roku życia musiały wydać prawie dwukrotnie więcej (1254 zł)*.

Niedoświadczeni kierowcy mogą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, jeśli skorzystają ze zniżek współwłaściciela. Jeżeli na umowie OC widnieje dwóch właścicieli auta, niektórzy ubezpieczyciele są skłonni uznać korzystniejsze zniżki jednego z nich.

Przeniesienie zniżek z jednośladu lub auta służbowego

Może się zdarzyć, że należymy do grupy doświadczonych kierowców, ale nie posiadamy zniżek za bezszkodową jazdę. Na przykład – do tej pory korzystaliśmy wyłącznie z samochodu służbowego. W takim wypadku warto poszukać towarzystwa, które uznaje zniżki z auta służbowego (trzeba będzie udowodnić, że byliśmy jego jedynymi użytkownikami).
Niektóre towarzystwa przenoszą także zniżki w OC np. z ciągnika, jednośladu i z zagranicy.

Małżeńskie „tak”, sposobem na tańsze OC

Jeśli pozostajemy w związku małżeńskim i posiadamy wspólnotę majątkową, możemy skorzystać ze zniżek małżonka. Nawet jeśli nie jest on współwłaścicielem auta. Jeżeli mąż (lub żona) posiada pełne zniżki za bezszkodową jazdę, polisa będzie tańsza nawet o kilkaset złotych.

Porównanie cen OC zawsze niezawodne

Nie można z góry założyć, że towarzystwo, które w ubiegłym roku sprzedało nam najtańsze OC, zaproponuje najlepszą ofertę odnowieniową. Błędne byłoby także sugerowanie się opiniami innych osób. Najlepszym sposobem na znalezienie taniej polisy jest samodzielne sprawdzenie ofert. To nawet nie musi być kłopotliwe i czasochłonne. Wystarczy skorzystać z internetowej porównywarki (np. Rankomat.pl). W ten sposób, po wypełnieniu jednego formularza, uzyskamy propozycje kilkunastu ubezpieczycieli.

Porównaj ceny OC/AC

*źródło rankomat.pl – podsumowanie 2016 roku

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments