Ubezpieczenie szyb – kiedy warto kupić?

Ubezpieczenie szyb – kiedy warto kupić?


ubezpieczenie-szyb
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Pęknięta szyba w samochodzie to spory kłopot dla właściciela auta. Aby nie narazić się na mandat, musi on jak najszybciej dokonać jej wymiany. Kosztów można jednak uniknąć – wystarczy odpowiednio wcześniej zakupić ubezpieczenie szyb. Podpowiadamy, ile kosztuje taka polisa.

Właściciele samochodów muszą regularnie nabywać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dodatkowo, mogą też zdecydować się na jedno z nieobowiązkowych ubezpieczeń. Obok AC, które często jest sprzedawane w pakiecie z OC (wówczas można liczyć na niższą cenę), dostępne jest też ubezpieczenie szyb. Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto rozważyć nabycie takiej polisy.

Korzystanie z dodatkowego ubezpieczenia szyb jest szczególnie korzystne z punktu widzenia właścicieli pojazdów, którzy zdecydowali się na polisę AC. W razie wystąpienia szkody mogą oni liczyć, że nie utracą wypracowanych zniżek, choć najczęściej dotyczy to sytuacji przedłużenia ochrony ubezpieczeniowej o kolejny okres w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Dzięki nabyciu polisy, właściciel pojazdu może też skutecznie uchronić się przed wysokim rachunkiem za naprawę lub wymianę szyby. Rachunek może być szczególnie wysoki, jeżeli naprawa będzie odbywać się w renomowanym, specjalizującym się w naprawie szyb zakładzie.

Ubezpieczenie szyb – zakres ubezpieczenia

Każdy kierowca doskonale wie, że nawet bardzo ostrożne poruszanie się po drodze może zakończyć się zarysowaniem szyb i karoserii. Powodem są oczywiście drobne kamyki, które odpryskują spod kół w trakcie jazdy. Na szkody narażeni są także właściciele pojazdów, którzy parkują na niestrzeżonych parkingach. Obok aktów wandalizmu, szyby mogą zostać zniszczone czynnikami atmosferycznymi, np. gradem. Aby uniknąć kosztów związanych z wymianą szyb, warto zakupić ubezpieczenie szyb.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Co obejmuje ubezpieczenie szyb? W zamian za składkę towarzystwa ubezpieczeniowe oferują naprawę lub wymianę szyb w razie ich uszkodzenia. W zależności od wybranego przez właściciela pojazdu pakietu, ubezpieczenie obejmuje wyłącznie szybę czołową i tylną lub dodatkowo również szyby boczne.

Ubezpieczenie szyb – wyłączenia odpowiedzialności

Informacje o wyłączeniach każde towarzystwo ubezpieczeniowe zamieszcza w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Przykładowo Ergo Hestia nie bierze odpowiedzialności za szkody, które powstały m.in.:

  • wskutek wymiany i wymontowywania szyb,
  • podczas przeprowadzania prac np. konserwacyjnych,
  • jako następstwo działań wojennych,
  • w wyniku trzęsienia ziemi,
  • wskutek rażącego niedbalstwa właściciela pojazdu, który wykupił ubezpieczenie.

Ubezpieczyciel może ograniczyć swoją odpowiedzialność do pewnego stopnia, wskazując zakres terytorialny ochrony. Różnice są spore – Ergo Hestia zapewnia likwidację szkód, które powstały na terenie Polski, zaś firma Gothaer rozszerza ochronę ubezpieczeniową na całą Europę.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę ubezpieczenia szyb?

Umowa ubezpieczenia szyb jest zawierana na rok, ale przed jej podpisaniem warto dokładnie porównać dostępne oferty. Różnic między ofertami może być wiele i mogą się one odnosić do np.:

  • wspomnianego już zakres terytorialnego ochrony ubezpieczeniowej,
  • sumy ubezpieczenia (czyli kwoty stanowiącej górną granicę odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego) – w AXA suma ubezpieczenia wynosi 3000 zł, a w Generali aż 6000 zł,
  • wieku pojazdu – ubezpieczyciel może w tym względzie wprowadzać ograniczenie,
  • gwarantowanego terminu, w jakim szkoda zostanie usunięta,
  • opłacenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe miejsca na strzeżonym parkingu, jeżeli usunięcie szkody wymaga czasu.

Nie bez znaczenia jest też wysokość składki ubezpieczeniowej. Przy wyborze nie należy kierować się jednak wyłącznie ceną – najlepiej sprawdzić, czy jest ona adekwatna do ochrony oferowanej przez ubezpieczyciela. Dodatkowo niektórzy ubezpieczyciele (np. Link4) gwarantują zniżkę tym klientom, którzy zdecydują się odnowić polisę.

Gdzie kupić i ile kosztuje ubezpieczenie szyb?

Ubezpieczenie szyb jest oferowane przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe, które mają w ofercie produkty dedykowane zmotoryzowanym klientom. Ponieważ ofert jest bardzo dużo, ich samodzielne porównywanie jest bardzo czasochłonnym zajęciem. Z tego też względu najlepiej skorzystać z dobrej porównywarki ubezpieczeń.

Składka ubezpieczenia szyb nie jest wysoka – w AXA Direct ceny zaczynają się od 39 zł za cały rok. W porównaniu do cen naprawy lub wymiany szyby w renomowanym serwisie cena ubezpieczenia szyb nabywanego wraz z ubezpieczeniem OC lub AC jest bardzo korzystna.

Stefania Stuglik

Dodaj komentarz