Ubezpieczenie szyb – kiedy warto kupić?

ubezpieczenie-szyb

Ubezpieczyciele przy zakupie polisy OC oferują szereg dodatkowych produktów, a jednym z nich jest ubezpieczenie szyb. Ile kosztuje ubezpieczenie szyb i czy warto je kupić? Poznaj odpowiedź.

Ubezpieczenie szyb to nieobowiązkowa polisa, z której mogą skorzystać właściciele pojazdów. Jak wskazuje nazwa, przedmiotem ochrony ubezpieczeniowej są szyby – przednia i boczne, rzadziej polisa obejmuje też szyberdach. Ubezpieczenie szyb nie jest tak drogie jak AC, a właściciel pojazdu w razie szkody może uzyskać wsparcie ubezpieczyciela.

Od czego chroni ubezpieczenie szyb?

Szyba samochodowa może zostać uszkodzona na wiele sposobów. Kamyk, który wpadnie na szybę podczas jazdy, może najpierw stworzyć mały ubytek, który następnie się powiększy, w konsekwencji czego konieczna będzie wymiana całej szyby. Wszelkie zdarzenia losowe (choćby upadek drzewa), warunki atmosferyczne (gradobicie), szkody własne (np. kolizje), próby włamania czy działania osób trzecich to ryzyka, które dotyczą każdego kierowcy. Warto mieć wtedy polisę, aby nie martwić się o koszty naprawy szyby.

Przykład: Pani Grażyna zostawiła na noc samochód na parkingu niestrzeżonym. Rano odkryła uszkodzenia, które spowodowali wandale. Dzięki posiadaniu ubezpieczenia szyb, właścicielka samochodu może liczyć na naprawę szyby czołowej.

Dla kogo jest ubezpieczenie szyb samochodu?

Ubezpieczenie szyb to produkt dedykowany szerokiej grupie klientów. Skorzystać z niego mogą właściciele samochodów, którzy:

 • nie chcą kupować pełnego ubezpieczenia AC – jest ono dla nich zbyt drogie lub użytkują starsze auta, które nie mogą zostać objęte taką ochroną ubezpieczeniową;
 • mają ubezpieczenie AC, ale nie chcą stracić zniżek i dlatego szukają dodatkowych produktów ubezpieczeniowych.

Gdzie można wykupić ubezpieczenie szyb?

Nie wszystkie towarzystwa proponują dodatkowe ubezpieczenie szyb. Jak prezentują się oferty firm ubezpieczeniowych? Okazuje się, że warunki, na jakich ubezpieczane są szyby samochodowe, są naprawdę różne. Ubezpieczenie szyb warto kupić w tej firmie, która zapewnia najkorzystniejszy zakres ochrony. Sformułowanie „najkorzystniejszy” jest jednak nieprecyzyjne – każdy kierowca może je rozumieć nieco inaczej.

Ubezpieczenie szyb – przykładowe oferty firm ubezpieczeniowych

Firma ubezpieczeniowaSuma ubezpieczeniaUdział własny przy pierwszej szkodzieUdział własny przy drugiej i kolejnej szkodzie
Generali3000-6000 złbrak40 proc.
Warta5000 złbrak30 proc.
Link4Ustalana indywidualniebrakbrak
mtu24.pl5000 zł50 zł (szyba czołowa)50 zł (szyba czołowa)
TUZ Ubezpieczenia5000 złbrak25 proc.
Oprac. na podstawie ofert ubezpieczycieli, 27.11.2023 r

Na co zwrócić uwagę, wykupując ubezpieczenie szyb?

Przed zakupem polisy warto sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) i porównać oferty różnych ubezpieczycieli. Zastanawiasz się, jak wybrać korzystne ubezpieczenie szyb? Oto 7 istotnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę:

 1. Suma ubezpieczenia. Im będzie wyższa, tym lepiej; ustala się ją na etapie zawierania umowy i może ona wynosić np. 2000 lub 6000 zł.
 2. Metoda likwidacji szkody. Najczęściej naprawa lub wymiana szyby odbywa się w warsztacie wskazanym przez towarzystwo.
 3. Sposób rozliczenia szkody. Z reguły szkodę rozlicza się bezgotówkowo, ale może pojawić się konieczność poniesienia udziału własnego.
 4. Wiek pojazdu. Należy się upewnić, że firma ubezpieczeniowa nie wprowadza w tym zakresie ograniczeń.
 5. Termin, w jakim możesz samodzielnie zlecić naprawę szyby i żądać od firmy ubezpieczeniowej zwrotu poniesionych kosztów.
 6. Wyłączenia. To sytuacje, gdy firma ubezpieczeniowa nie zorganizuje wymiany szyby i nie pokryje jej kosztów – przeczytasz o nich niżej.
 7. Wysokość składki ubezpieczeniowej. Przy wyborze nie należy kierować się jednak wyłącznie ceną – najlepiej sprawdzić, czy jest ona adekwatna do ochrony oferowanej przez ubezpieczyciela.

Chcesz uniknąć dodatkowych wydatków? Dopytaj, czy ubezpieczyciel gwarantuje zwrot kosztów za pozostawienie auta na parkingu strzeżonym (gdy nie jest możliwa naprawa od ręki) oraz holowanie pojazdu do warsztatu. U niektórych ubezpieczycieli ubezpieczenie szyb jest dostępne wyłącznie wraz z innymi produktami – najczęściej OC lub AC.

Czy są ograniczenia w ubezpieczeniu szyb?

Jednym z ważniejszych ograniczeń jest udział własny. Przed zakupem polisy trzeba sprawdzić, czy jest on zniesiony. Zniesienie udziału własnego jest korzystniejsze. Warto także pamiętać, że dodatkowe ubezpieczenie szyb nie gwarantuje wymiany w autoryzowanym serwisie, tylko w warsztacie partnerskim i z użyciem zamienników. Jeżeli zależy Ci na oryginalnej szybie, to dodatkowe ubezpieczenie się nie przyda – należy wówczas wykupić pełne autocasco.

Warto wiedzieć: zdarza się, że ubezpieczyciele nie stosują udziału własnego w pierwszej szkodzie, ale wprowadzają go w drugiej i kolejnych szkodach.

Ubezpieczenie szyb nie obejmuje:

 • nalepki kontrolnej i zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy – ADAS;
 • folii antywłamaniowej czy przyciemniającej;
 • dodatkowych czujników, na których montaż zdecydował się kierowca (np. deszczu);

Firma ubezpieczeniowa nie pokryje też kosztu naprawy szyby, jeżeli jej wymiana jest konieczna np. ze względu na normalne zużycie.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ubezpieczenie szyb – jakie są najczęstsze wyłączenia odpowiedzialności?

Informacje o wyłączeniach każde towarzystwo ubezpieczeniowe zamieszcza w OWU. Najczęściej ubezpieczyciele nie biorą odpowiedzialności za szkody, które powstały:

 • wskutek samodzielnej wymiany i wymontowywania szyb;
 • podczas przeprowadzania prac np. konserwacyjnych;
 • jako następstwo działań wojennych;
 • w wyniku trzęsienia ziemi;
 • wskutek rażącego niedbalstwa właściciela pojazdu.

Ubezpieczyciel może też ograniczyć swoją odpowiedzialność do pewnego stopnia, wskazując np. zakres terytorialny ochrony. Większość firm gwarantuje likwidację szkód, które powstały na terenie Polski, a tylko nieliczne rozszerzają ochronę ubezpieczeniową na całą Europę.

Czy dodatkowe ubezpieczenie szyb daje gwarancję zachowania zniżek w AC?

Każde towarzystwo inaczej podchodzi do kwestii zniżek w AC. Niektóre firmy raportują szkodę szybową do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – może ona zostać zarejestrowana na koncie AC klienta. Wówczas składka na kolejny rok może być wyższa. Ale możliwy jest też inny scenariusz – czasem ubezpieczyciele traktują ochronę szyb jako oddzielny produkt i konto AC klienta pozostaje „czyste”. Korzystniej jest więc wybierać takie oferty.

W firmie Allianz kwestia zniżek jest rozwiązana jeszcze inaczej. W jej ofercie znajduje się ubezpieczenie utraty zniżek AC – uszkodzenie szyb. Zakup tego rozszerzenia zapewnia, że ubezpieczyciel nie uwzględni zgłoszonych szkód szybowych przy wyliczaniu składki na kolejny okres ubezpieczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy suma wypłaconych odszkodowań przekroczy kwotę 3000 zł.

Czy opłaca się wykupić ubezpieczenie szyb?

Ubezpieczenie szyb nie jest produktem szczególnie drogim – składka zaczyna się już od 81 zł za rok. To często dużo mniej niż koszt naprawy odprysku na szybie. Jednak nie tylko atrakcyjna cena przemawia za zakupem tego produktu – korzyści jest więcej:

 • bezgotówkowa naprawa szyby – w razie szkody nie musisz szukać warsztatu, porównywać ofert i organizować transportu, bo tym zajmie się ubezpieczyciel;
 • fachowa pomoc – specjalista oceni, czy szyba nadaje się do naprawy, czy też należy ją wymienić;
 • brak utraty zniżek AC – dzięki posiadaniu ubezpieczenia szyb Twoja historia szkodowa AC pozostanie czysta, mimo że miała miejsce wymiana szyby.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie szyb?

Ubezpieczenie szyb jest oferowane przez wiele firm ubezpieczeniowych. To powoduje, że samodzielne porównanie propozycji może okazać się bardzo czasochłonnym zajęciem. Z tego też względu najlepiej skorzystać z porównywarki ubezpieczeń.

W naszym kalkulatorze OC i AC można porównać propozycje ubezpieczeń najpopularniejszych i największych towarzystw. Przelicz składkę OC dla swojego samochodu, a przy okazji dowiedz się, która firma ma dla Ciebie najkorzystniejszą propozycję ubezpieczenia szyb.

Czy można poruszać się pojazdem z pękniętą szybą?

Uszkodzenie szyby stwarza zagrożenie na drodze. Kierowca może mieć trudności z obserwacją pola przed samochodem, gdy pęknięcie jest duże. Dodatkowo pęknięta szyba może ulec większemu zniszczeniu, a to w trakcie jazdy może mieć katastrofalne skutki.

Jak postępować, gdy do pęknięcia szyby dojdzie w trakcie jazdy (np. gdy szyba zostanie uszkodzona przez drobne kamyki)? Należy zatrzymać się na poboczu lub parkingu. Na taką ewentualność przydaje się assistance – wystarczy telefon na infolinię firmy ubezpieczeniowej, aby jej pracownicy zorganizowali holowanie.

Warto wiedzieć: za poruszanie się uszkodzonym pojazdem grozi także mandat. Aktualnie to 500 zł. Dodatkowo policja może zatrzymać dowód rejestracyjny do momentu wymiany lub naprawy szyby.

Co zrobić – naprawiać starą szybę czy wymienić na nową?

Wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia szyby. Jeżeli odbity kamyk utworzył wyżłobienie i jest ono mniejsze niż 4 mm, można wypełnić ubytek żywicą, tak aby od uszkodzenia nie powstało pęknięcie. Ważne jest też umiejscowienie ubytku. W przypadku, gdy jest ono w polu widzenia kierowcy, będzie przeszkadzało w prowadzeniu pojazdu. Wtedy trzeba wymienić całą szybę. Wymiana jest obowiązkowa także gdy dojdzie do pęknięcia lub powstania tzw. pajęczynki. Takiego uszkodzenia nie da się naprawić, pozostaje więc zamontowanie nowej szyby.

Ile kosztuje wymiana lub naprawa szyby?

Podczas wyceny bierze się pod uwagę m.in. markę, model i rok produkcji samochodu, a także miejsce naprawy. Ceny wymiany przedniej szyby zaczynają się od 130 zł w górę. Koszt wymiany szyby tylnej zaczyna się od 110 zł, a bocznych od 90 zł. Naprawa ubytku to koszt około 100 zł. Jeżeli zdecydujesz się na wymianę szyby w autoryzowanym serwisie, koszt operacji wzrośnie.

Jak najczęściej dochodzi do uszkodzenia szyb?

Do uszkodzenia szyb nie zawsze dochodzi na skutek nieuwagi kierowcy – czasem są temu winne czynniki atmosferyczne. Z reguły właściciel pojazdu zgłasza się do warsztatu oferującego wymianę szyb, gdy:

 • kamień spod kół innego samochodu uszkodził mu szybę;
 • miał kolizję z innym samochodem, na której skutek doszło do wybicia szyby;
 • szyba została uszkodzona przez gałęzie drzewa lub sople lodu – może to zdarzyć się np. na parkingu;
 • samochód został zaatakowany przez wandali;
 • pojazd został okradziony – z reguły złodzieje do wnętrza auta dostają się po wybiciu szyby.

Wykazanie się przezornością i zakup odpowiedniego ubezpieczenia może uchronić przed koniecznością wymiany szyby na własny koszt.

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie szyb jest korzystną ofertą szczególnie dla osób, które chcą zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia czy wybicia szyby.
 • Firmy ubezpieczeniowe gwarantują bezgotówkową wymianę lub naprawę szyb w warsztatach partnerskich.
 • Przed zakupem polisy warto zapoznać się z warunkami ubezpieczenia kilku firm i wybrać najkorzystniejszą ofertę.
 • Ubezpieczenie szyb to dodatkowy produkt, który jest oferowany wraz z ubezpieczeniem OC lub AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy w ramach ubezpieczenia szyb oferowane są oryginalne szyby danej marki pojazdu?

  Ubezpieczyciel pokrywa koszt wymiany na szybę, która jest fabrycznie nowa, posiada wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty oraz ma te same parametry techniczne, co szyba wymagająca wymiany. Najczęściej jednak nie jest to oryginalna szyba danej marki pojazdu.

 2. Czy ubezpieczenie szyb to ubezpieczenie obowiązujące tylko na terenie Polski?

  Niektóre firmy ubezpieczeniowe zapewniają wsparcie, gdy do uszkodzenia szyby dojdzie na terenie Polski. Inne idą jednak o krok dalej. Przykładem może być Generali – ten ubezpieczyciel zapewnia ochronę również na obszarze pozostałych państw europejskich.

 3. Które szklane elementy nie są objęte ochroną w ramach ubezpieczenia szyb?

  W ramach ubezpieczenia szyb można liczyć na wymianę szyb: czołowej, tylnej oraz bocznych. Pod ochroną nie znajdują się inne szklane elementy ubezpieczonego auta – należą do nich m.in. szyberdach, lusterka i reflektory.

 4. Kto powinien wykupić ubezpieczenie szyb?

  Ubezpieczenie szyb jest skierowane zwłaszcza do kierowców, którzy nie chcą płacić wysokiej składki za AC, ale potrzebują dodatkowej ochrony szyb, bo np. dużo podróżują. Składka nie jest wysoka, a zapewnia realne zabezpieczenie finansowe.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments