Ubezpieczenie szyb – kiedy warto kupić?

ubezpieczenie-szyb
 1. Ubezpieczenie szyb jest korzystną ofertą szczególnie dla osób, które chcą zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia czy wybicia szyby.
 2. Towarzystwa gwarantują wymianę lub naprawę szyb w warsztatach partnerskich.
 3. Przed zakupem polisy warto zapoznać się z warunkami ubezpieczenia kilku towarzystw i wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę.
 4. Ubezpieczenie szyb to dodatkowy produkt, który jest oferowany wraz z ubezpieczeniem OC lub AC.

Ubezpieczyciele przy zakupie polisy OC oferują dodatkowy produkt, jakim jest ubezpieczenie szyb. Ile to kosztuje i czy się opłaca?

Kupując polisę OC dla swojego samochodu, warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem chroniącym samochód od zniszczenia. Ciekawym rozwiązaniem jest dodatkowe ubezpieczenie szyb – nie jest tak drogie jak AC, a możesz liczyć na ubezpieczyciela w razie szkody.

Czy można poruszać się pojazdem z pękniętą szybą?

Uszkodzenie szyby stwarza zagrożenie na drodze. Kierowca może mieć trudności z właściwym widzeniem pola przed samochodem, gdy pęknięcie jest duże. Dodatkowo pęknięta szyba może ulec większemu zniszczeniu, a to w trakcie jazdy będzie niebezpieczne.

Za poruszanie się uszkodzonym pojazdem grozi także mandat. Aktualnie to 500 zł. Dodatkowo policja może zatrzymać dowód rejestracyjny do momentu wymiany lub naprawy szyby.

Jak postępować, gdy do pęknięcia szyby dojdzie w trakcie jazdy (np. gdy szyba zostanie uszkodzona przez drobne kamyki)? Należy zatrzymać się na poboczu lub parkingu. Na taką ewentualność przydaje się assistance – wystarczy telefon na infolinię firmy ubezpieczeniowej, aby jej pracownicy zorganizowali holowanie.

Co zrobić, naprawiać starą szybę czy wymienić na nową?

Wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia szyby. Jeżeli odbity kamyk utworzył wyżłobienie i jest ono mniejsze niż 4 mm, można wypełnić dziurkę żywicą, tak aby od tego uszkodzenia nie powstało pęknięcie. Ważne jest umiejscowienie tego ubytku. W przypadku, gdy jest ono w promieniu widzenia kierowcy, będzie przeszkadzało w prowadzeniu pojazdu. Wtedy trzeba wymienić całą szybę. Wymiana jest obowiązkowa także w przypadku pęknięcia lub powstania tzw. pajęczynki. Takiego uszkodzenia nie da się naprawić, pozostaje zamontowanie nowej szyby.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Ile kosztuje wymiana lub naprawa szyby?

Wszystko zależy od marki, modelu i roku produkcji samochodu, a także miejsca, gdzie naprawiasz samochód. Ceny wymiany przedniej szyby zaczynają się od 130 zł w górę. Jeżeli zdecydujesz się na wymianę szyby w autoryzowanym serwisie, cena będzie znacznie wyższa.

Koszt wymiany szyby tylnej zaczyna się od 110 zł, a bocznych od 90 zł. Należy pamiętać, aby policzyć koszt samej szyby oraz innych materiałów niezbędnych do wymiany. Naprawa ubytku szyby to koszt około 100 zł.

Jak najczęściej dochodzi do uszkodzenia szyb?

Do uszkodzenia szyb nie zawsze dochodzi na skutek nieuwagi kierowcy – czasem są temu winne czynniki atmosferyczne. Z reguły właściciel pojazdu zgłasza się do warsztatu oferującego wymianę szyb, gdy:

 • kamień spod kół innego samochodu uszkodził mu szybę,
 • miał kolizję z innym samochodem, na której skutek doszło do wybicia szyby,
 • szyba została uszkodzona przez gałęzie drzewa lub sople lodu – może to zdarzyć się np. na parkingu,
 • samochód został zaatakowany przez wandali,
 • pojazd został okradziony – z reguły złodzieje do wnętrza auta dostają się po wybiciu szyby.

Wykazanie się przezornością i zakup odpowiedniego ubezpieczenia może uchronić przed koniecznością wymiany szyby na własny koszt.

Czy opłaca się wykupić ubezpieczenie szyb?

Gdy dojdzie do uszkodzenia szyby i wykupiłeś tylko OC, będziesz musiał wyłożyć pieniądze na jej naprawę z własnej kieszeni. Warto więc zastanowić się czy nie lepiej wcześniej dokupić ubezpieczenie szyb. Wtedy to ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy lub wymiany szyby. Będziesz miał także możliwość odstawienia samochodu do warsztatu partnerskiego i naprawienia szkody bezgotówkowo.

Uwaga! Sumę ubezpieczenia ustala się przy zawarciu umowy. Towarzystwa oferują różne sumy, a najniższe to ok. 2000 zł. Są także firmy, w których granica odpowiedzialności ubezpieczyciela to 6000 zł.

Jeżeli w ciągu roku polisowego wystąpią dwie szkody, po których trzeba wymienić szybę, towarzystwo pokryje koszty, jednak nie przekraczając ustalonej wcześniej sumy ubezpieczenia.

Przykład: W OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) Ubezpieczenia Szyb oferowanego przez Generali można przeczytać, że suma ubezpieczenia nie może być niższa niż 3000 zł i wyższa niż 6000 zł. Ustalona suma ubezpieczenia jest każdorazowo pomniejszana o kwotę wypłaconych świadczeń. Po zgłoszeniu drugiej (i każdej następnej) szkody, Generali pokrywa 60 proc. łącznego kosztu wymiany szyby.

Oblicz składkę OC i sprawdź, gdzie kupisz najlepsze ubezpieczenie szyb

Od czego chroni ubezpieczenie szyb?

Przyczyn uszkodzenia szyb samochodowych jest wiele. Kamyk, który wpadnie na szybę podczas jazdy może najpierw stworzyć mały ubytek, który następnie się powiększy, by w rezultacie spowodować konieczność wymiany całej szyby. Wszelkie zdarzenia losowe tj. upadek drzew, warunki atmosferyczne (gradobicie), szkody własne (np. kolizje), próby włamania czy działania osób trzecich mogą zdarzyć się każdemu. Warto mieć wtedy polisę, aby nie martwić się o koszty naprawy.

Przykład: Pani Grażyna zostawiła na noc samochód na parkingu niestrzeżonym. Rano odkryła uszkodzenia, które spowodowali wandale. Dzięki posiadaniu ubezpieczenia szyb, właścicielka samochodu może liczyć na naprawę szyby czołowej.

Gdzie można wykupić ubezpieczenie szyb?

Nie wszystkie towarzystwa oferują dodatkowe ubezpieczenie szyb. Sprawdźmy, jak wyglądają oferty niektórych ubezpieczycieli:

TowarzystwoSuma ubezpieczeniaUdział własny przy pierwszej szkodzieUdział własny przy drugiej i kolejnej szkodzie
Allianz5000 złbrak500 zł (szyba czołowa)
Warta4000 złbrak30%
Link4do 3000 zł25% (szyba czołowa)25% (szyba czołowa)
mtu24.pl5000 zł50 zł (szyba czołowa)50 zł (szyba czołowa)
Wiener4000 zł25% (szyba czołowa)25% (szyba czołowa)
HDI4000 złbrak30%
TUZ Ubezpieczenia2000 złbrak25%

Porównaj oferty OC z ubezpieczeniem szyb

Na jaki zakres możesz liczyć, wykupując ubezpieczenie szyb?

Przed zakupem polisy warto sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia i porównać oferty różnych ubezpieczycieli.

Pierwszą informacją dla Ciebie jako zainteresowanego ubezpieczeniem szyb powinna być suma ubezpieczenia. Im wyższa, tym lepiej. Warto także sprawdzić, jaka jest metoda likwidacji szkody. Najczęściej jest to warsztat wskazany przez towarzystwo. Szkodę rozlicza się bezgotówkowo.

Można również dopytać czy towarzystwo gwarantuje zwrot kosztów za pozostawienie auta na parkingu strzeżonym (jeżeli nie jest możliwa naprawa od ręki) oraz holowanie pojazdu do warsztatu.

Czy są ograniczenia w ubezpieczeniu szyb?

Jednym z ważniejszych ograniczeń jest udział własny. Przed zakupem polisy trzeba sprawdzić, czy jest on zniesiony. Zniesienie udziału własnego jest korzystniejsze.

Uwaga! Zdarza się, że ubezpieczyciele nie stosują udziału własnego w pierwszej szkodzie, ale wprowadzają go w drugiej i kolejnych szkodach.

Warto także pamiętać, że dodatkowe ubezpieczenie szyb nie gwarantuje wymiany w autoryzowanym serwisie, tylko w warsztacie partnerskim i z użyciem zamienników. Jeżeli komuś zależy na oryginalnej szybie, to dodatkowe ubezpieczenie się nie przyda – należy wówczas wykupić pełne autocasco.

Ubezpieczenie szyb nie obejmuje:

 • nalepki kontrolnej, zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy – ADAS,
 • folii antywłamaniowej czy przyciemniającej,
 • dodatkowych czujników, na których montaż zdecydował się kierowca (np. czujników deszczu).

Firma ubezpieczeniowa nie pokryje kosztu naprawy szyby, jeżeli jej wymiana jest konieczna np. ze względu na zużycie.

Ubezpieczenie szyb – wyłączenia odpowiedzialności

Informacje o wyłączeniach każde towarzystwo ubezpieczeniowe zamieszcza w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Najczęściej ubezpieczyciele nie biorą odpowiedzialności za szkody, które powstały:

 • wskutek samodzielnej wymiany i wymontowywania szyb,
 • podczas przeprowadzania prac np. konserwacyjnych,
 • jako następstwo działań wojennych,
 • w wyniku trzęsienia ziemi,
 • wskutek rażącego niedbalstwa właściciela pojazdu.

Ubezpieczyciel może ograniczyć swoją odpowiedzialność do pewnego stopnia, wskazując np. zakres terytorialny ochrony. Większość firm gwarantuje likwidację szkód, które powstały na terenie Polski, a tylko nieliczne rozszerzają ochronę ubezpieczeniową na całą Europę.

Zgłosiłeś szkodę ubezpieczycielowi, ale nikt z warsztatu samochodowego się do Ciebie nie odezwał? Sprawdź w OWU, kiedy możesz samodzielnie zlecić naprawę szyby i żądać od firmy ubezpieczeniowej zwrotu poniesionych kosztów. Przykładowo Uniqa przewiduje taką ewentualność, gdy wskazany przez tego ubezpieczyciela warsztat nie skontaktuje się z Tobą najpóźniej następnego dnia roboczego po dniu zgłoszenia szkody.

Gdyby warsztat wskazany przez firmę Uniqa nie wymienił szyby w ciągu 24 godzin od uzgodnionego terminu albo odmówił wymiany szyby, to również będziesz miał prawo dokonać jej wymiany we własnym zakresie. Na podstawie otrzymanej od warsztatu faktury otrzymasz zwrot poniesionych kosztów.

Jaka oferta ubezpieczenia szyb jest najlepsza?

Przy droższych modelach pojazdów nawet zamienniki mogą sporo kosztować. Warto więc wybrać wyższą sumę ubezpieczenia, aby później nie dopłacać z własnej kieszeni. Najlepsza jest także opcja ze zniesionym udziałem własnym. Polisa jest wówczas droższa, ale po szkodzie można liczyć na to, że całość naprawy pokryje ubezpieczyciel.

Różnic między ofertami może być wiele i mogą się one odnosić nie tylko do wspomnianego już wcześniej zakres terytorialnego, sumy ubezpieczenia czy udziału własnego. Podczas zawierania umowy warto np. sprawdzić czy towarzystwo nie ogranicza ochrony ubezpieczeniowej z powodu wieku pojazdu.

Nie bez znaczenia jest też wysokość składki ubezpieczeniowej. Przy wyborze nie należy kierować się jednak wyłącznie ceną – najlepiej sprawdzić, czy jest ona adekwatna do ochrony oferowanej przez ubezpieczyciela.

Porównaj oferty OC/AC z ubezpieczeniem szyb

Czy dodatkowe ubezpieczenie szyb daje gwarancję zachowania zniżek w AC?

Każde towarzystwo inaczej podchodzi do kwestii zniżek w AC:

 • niektóre firmy raportują szkodę szybową do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (może być ona zarejestrowana na koncie AC klienta). W takim wypadku, przy przeliczaniu składki na kolejny rok, towarzystwa podniosą składkę AC (ważne jest także to, jak w UFG zostanie oznaczona szkoda szybowa – ubezpieczyciel może zaznaczyć, że była to tylko likwidacja z dodatkowej polisy);
 • wprawdzie niektórzy ubezpieczyciele gwarantują ochronę zniżek, ale tylko przy odnowieniu umowy w tym samym towarzystwie;
 • czasami ubezpieczyciele traktują ochronę szyb jako oddzielny produkt i konto AC klienta pozostaje „czyste”. Korzystniej jest więc wybierać takie firmy.

W firmie Allianz zagadnienie zniżek jest rozwiązane jeszcze inaczej. W jej ofercie znajduje się ubezpieczenie utraty zniżek AC – uszkodzenie szyb. Zakup tego rozszerzenia zapewnia kierowcy, że ubezpieczyciel nie uwzględni zgłoszonych szkód (uszkodzenia/zniszczenia szyb czołowej, bocznej lub tylnej) przy wyliczaniu składki na kolejnej okresy ubezpieczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy suma wypłaconych odszkodowań przekroczy kwotę 3000 zł.

Kto powinien wykupić ubezpieczenie szyb?

Jeżeli nie zależy ci na naprawie szkody w ASO i będziesz zadowolony z zamienników, możesz wykupić to dodatkowe ubezpieczenie. Oferta jest skierowana szczególnie do tych osób, które nie chcą płacić wysokiej składki za AC, ale potrzebują dodatkowej ochrony szyb, bo np. dużo podróżują. Składka nie jest wysoka, a daje realne zabezpieczenie finansowe.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie szyb?

Ubezpieczenie szyb jest oferowane przez większość towarzystw ubezpieczeniowych. Ponieważ ofert jest bardzo dużo, ich samodzielne porównywanie może okazać się bardzo czasochłonnym zajęciem. Z tego też względu najlepiej skorzystać z porównywarki ubezpieczeń.

W naszym  kalkulatorze OC i AC można porównać propozycje ubezpieczenia najpopularniejszych i największych towarzystw. Przelicz składkę OC dla swojego samochodu, a przy okazji dowiesz się, która firma ma dla Ciebie najkorzystniejszą propozycję ubezpieczenia szyb.

Dla kogo jest ubezpieczenie szyb samochodu?

Ubezpieczenie szyb to produkt dedykowany szerokiej grupie klientów. Skorzystać z niego mogą właściciele samochodów, którzy:

 • nie chcą kupować pełnego ubezpieczenia AC – jest ono dla nich zbyt drogie lub użytkują starsze auta, które nie mogą zostać objęte taką ochroną ubezpieczeniową,
 • mają ubezpieczenie AC, ale nie chcą stracić zniżek i dlatego szukają dodatkowych produktów ubezpieczeniowych.

Z uwagi na różnice między poszczególnymi ofertami warto dokładnie przyjrzeć się produktowi przed jego zakupem. W innym przypadku ubezpieczenie szyb może nie odpowiadać potrzebom kierowcy i w rezultacie okazać się zbędne.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments