Dane firmy
Wiener TU S.A.
Vienna Insurance Group
ul. Wołoska 22 A
02-675 Warszawa

Wiener – informacje o towarzystwie ubezpieczeniowym

Wiener wchodzi w skład grupy Vienna Insurance Group, czyli lidera ubezpieczeniowego w Europie Środkowo-Wschodniej obecnego w 25 krajach. Do 2019 r. towarzystwo działało w Polsce pod nazwą Gothaer. Po przyłączeniu się do Vienna Insurance Group ubezpieczyciel posługuje się nową nazwą i logo, które nawiązują do austriackich korzeni firmy.

Za swoją działalność Wiener był wielokrotnie nagradzany. W 2021 r. firma uzyskała wyróżnienie przyznane przez Sąd Polubowny przy KNF – „Instytucja finansowa przyjazna mediacji”. W tym samym roku zdobyła też tytuł Ekologicznej Firmy, a jej produkt (pakiet ubezpieczeń GoBiznes) znalazł się w raporcie Turbiny Polskiej Gospodarki 2021.

W swojej ofercie firma posiada produkty ubezpieczeniowe dedykowane zarówno klientom indywidualnym, jak i korporacyjnym. Oferta Wiener dotyczy ubezpieczeń, oszczędności oraz inwestycji.

Ubezpieczenia w Wiener

Oferta Wiener – co podkreśla ubezpieczyciel – jest bogata. Produkty ubezpieczeniowe tej firmy zostały przygotowane z myślą zarówno o klientach indywidualnych, jak i biznesowych. Wiener obsługuje też rolników oraz oferuje rozwiązania ubezpieczeniowe dla podmiotów specjalizujących się w energii odnawialnej.

W ofercie Wiener dostępne są:

  • ubezpieczenia komunikacyjne,
  • ubezpieczenia majątkowe,
  • ubezpieczenia zdrowotne,
  • ubezpieczenia turystyczne,
  • ubezpieczenia rolne,
  • ubezpieczenia finansowe,
  • ubezpieczenia transportowe.

OC w Wiener

Polisa OC jest w Polsce ubezpieczeniem obowiązkowym, a jej brak może skutkować karą finansową nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Obowiązek zakupu OC dla każdego pojazdu mechanicznego reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Wiener ma w swojej ofercie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, czyli OC. Zadaniem tej polisy jest pokrycie kosztów związanych ze szkodami, do których przyczynił się kierowca samochodu.

Wiener zachęca posiadaczy pojazdów mechanicznych do skorzystania z oferty tego towarzystwa, wskazując na dodatkowe oszczędności w postaci zniżek. Są one przyznawane za:

  • bezszkodowy przebieg ubezpieczenia,
  • ubezpieczenie kolejnego pojazdu,
  • wybór pakietowych ubezpieczeń.

Towarzystwo Wiener oferuje także usługę bezpośredniej likwidacji szkody (BLS), która daje możliwość zgłoszenia szkody do swojego ubezpieczyciela, bez względu na to, gdzie ubezpieczenie OC wykupił sprawca.

Z BLS można skorzystać wówczas, gdy: w zdarzeniu drogowym brały udział tylko dwa pojazdy, nikt z poszkodowanych nie został ranny i zdarzenie miało miejsce w Polsce. Jednocześnie szkoda nie może zostać zgłoszona równocześnie w innym towarzystwie.

Ubezpieczenie OC można dowolnie rozszerzyć przy użyciu polis dodatkowych. Umowa z ubezpieczycielem jest zawierana na 12 miesięcy.

Oblicz składkę OC/AC

AC w Wiener

Polisa autocasco nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. W firmie Wiener ochroną ubezpieczeniową mogą zostać objęte samochody w wieku do 20 lat. Kierowca, który zdecydował się na to ubezpieczenie, może liczyć na pomoc w razie:

  • awarii pojazdu,
  • uszkodzenia pojazdu,
  • kradzieży pojazdu.

Od klienta zależy, jak zostanie zlikwidowana szkoda – dostępny jest wariant Serwis i wariant Kosztorys. Istnieje też możliwość rozszerzenia zakresu ochrony.

Właściciel pojazdu, który ma zostać objęty ochroną ubezpieczeniową, może zdecydować się na:

  • odstąpienie od pomniejszania sumy ubezpieczenia o już wypłacone odszkodowania,
  • zniesienie amortyzacji części zamiennych,
  • dokupienie ochrony już wypracowanych zniżek,
  • opcję „utrata kluczyków”, w ramach której towarzystwo pokryje koszty wymiany zamków i/lub innych urządzeń umożliwiających uruchomienie silnika, lub zabezpieczeń przeciwkradzieżowych (bez względu na przyczynę ich utraty),
  • opcję gwarantowanej sumy ubezpieczenia.

Umowa z ubezpieczycielem jest podpisywana na 12 miesięcy.

Assistance w Wiener

Towarzystwo ubezpieczeniowe Wiener oferuje również możliwość zakupu polisy assistance. Jej zadaniem jest zapewnienie szybkiej i sprawnej pomocy, gdy dojdzie do nieprzewidzianych problemów w trasie. Ubezpieczyciel oferuje:

  • pomoc techniczną – naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu, dostarczenie paliwa, zorganizowanie parkingu, dostarczenie części zamiennych,
  • pomoc w podróży – organizację i pokrycie kosztów: przejazdu do najbliższego hotelu lub serwisu, kontynuacji podróży lub powrotu do miejsca zamieszkania, zakwaterowania, wynajmu samochodu zastępczego, odbioru naprawionego auta, pomocy tłumacza przez telefon,
  • pomoc finansową i prawną – opłacenie kosztów naprawy, pomoc prawnika, przekazanie kaucji,
  • pomoc informacyjną – informacja o serwisach samochodowych, pomocy drogowej, miejscach noclegowych, schroniskach dla zwierząt,
  • pomoc medyczną na terenie Polski – transport medyczny, powrót pasażerów, pomoc psychologa,
  • pomoc medyczna za granicą – informacja i natychmiastowa pomoc medyczna, hospitalizacja, powrót pasażerów, przewóz medyczny,
  • pomoc dla zwierząt – przewóz z miejsca zdarzenia do lecznicy, kliniki weterynaryjnej lub wskazanego przez ubezpieczonego miejsca, leczenie, opieka lub utylizacja zwłok.

Dokładna lista świadczeń zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia. W ofercie Wiener do wyboru są dwie wersje tego produktu – Standard i Lux.

Auto Assistance Pojazd Zastępczy w Wiener

Ubezpieczenie Auto Assistance Pojazd Zastępczy oferowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe Wiener to propozycja dla kierowców, którzy użytkują samochód każdego dnia (np. dojeżdżają nim do pracy).

Polisa jest dostępna w czterech wariantach, które różnią się liczbą dni, na jaką ubezpieczyciel udostępni samochód zastępczy – 3, 7, 14 lub 21 dni. Ubezpieczyciel zapewnia:

  • zorganizowanie i dostarczenie samochodu zastępczego,
  • pokrycie kosztów wynajmu pojazdu zastępczego (w tym związanych z dostarczeniem i odbiorem pojazdu).

NWW w Wiener

Polisa NNW jest ubezpieczeniem, które nie jest obowiązkowe. Jej zadaniem jest zapewnienie środków finansowych poszkodowanemu kierowcy i pasażerom w razie nieszczęśliwego wypadku. Ubezpieczony z wypłaconego świadczenia może opłacić np. leczenie, rehabilitację czy leki.

Suma ubezpieczenia (maksymalna kwota, jaką ubezpieczony otrzyma w razie wypadku) jest ustalana z klientem.

Inne ubezpieczenia w Wiener

Wraz z ubezpieczeniem OC czy pakietem OC i AC kierowcy mogą skorzystać też z dodatkowych polis oferowanych przez Wiener. Do tych produktów należą:

  • Auto Assistance Opony – gdy potrzebna jest wymiana opony, ubezpieczony może liczyć na szybką i fachową pomoc. Gdyby naprawa na miejscu zdarzenia nie była możliwa, ubezpieczyciel zapewni darmowe holowanie do warsztatu samochodowego. Ubezpieczyciel oferuje również bezpłatną pomoc informacyjną w zakresie np. wskazania punktów naprawy ogumienia, przechowywania opon lub adresu najbliższego sklepu z oponami;
  • Auto Assistance Szyby – ubezpieczony nie musi martwić się naprawą lub wymianą szyb. Gdy dojdzie do uszkodzenia lub strzaskania szyby w samochodzie, ubezpieczyciel organizuje pomoc, bezgotówkową naprawę lub wymianę szyby przedniej, tylnej lub bocznej. W przypadku, gdy nie jest możliwa natychmiastowa pomoc, ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia kosztów parkingu strzeżonego (do 48 godzin) w celu zabezpieczenia uszkodzonego samochodu;
  • Ubezpieczenie bagażu – Wiener pokrywa koszty po utracie, uszkodzeniu lub zniszczeniu bagażu właściciela samochodu. Ochrona obejmuje bagaż znajdujący się aucie oraz boxie dachowym. Ubezpieczenie obejmuje ochroną również wózek dziecięcy oraz fotelik.

 

Oblicz składkę OC/AC

Zgłoszenie szkody w Wiener

W celu zgłoszenia powstałej szkody można skontaktować się z ubezpieczycielem zarówno telefonicznie, jak i za pomocą e-formularza. Zgłoszenie szkody wymaga podania określonych informacji ubezpieczycielowi. Potrzebne będą:

  • dane osobowe,
  • dane kontaktowe,
  • numer polisy,
  • dokumenty dotyczące zdarzenia – np. protokół policyjny,
  • oświadczenie stron,
  • numer prawa jazdy,
  • zdjęcie dowodu rejestracyjnego.

Wypowiedzenie umowy OC w Wiener

Choć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC nie jest skomplikowane, to jest możliwe tylko w niektórych sytuacjach. Przykładem jest chęć zmiany firmy ubezpieczeniowej. Wówczas wypowiedzenie należy przesłać ubezpieczycielowi nie później, niż jeden dzień przed końcem umowy ubezpieczenia. Wniosek o rozwiązanie umowy musi zostać własnoręcznie podpisany.

Klienci Wiener, którzy chcą złożyć wypowiedzenie OC, mogą to zrobić na dwa sposoby: korzystając z e-formularza zamieszczonego na stronie internetowej, przesyłając dokumenty na poniższy adres do korespondencji:

Wiener TU S.A. Vienna Insurance Group

Centrum Indeksacji Dokumentów

ul. Równoległa 4a

02-235 Warszawa

Wiener – Opinie

Towarzystwo Wiener oferuje swoje produkty pod obecną nazwą dopiero od lipca 2019 r. Wcześniej (od 2012 r.) działało w Polsce jako Gothaer TU S.A. W tym czasie ubezpieczyciel zdążył wypracować rozpoznawalną markę. Jakie doświadczenia mają klienci, którzy zdecydowali się na produkty Wiener?

Przygotowaliśmy zestawienie firm ubezpieczeniowych uwzględniające liczbę skarg, które wpłynęły na poszczególnych ubezpieczycieli do Rzecznika Finansowego. W 2020 r. takich skarg na Wiener było 5833. Uwzględniając udział rynkowy tej firmy, znalazła się ona w drugiej połowie listy, zajmując 12. miejsce na 20 firm ubezpieczeniowych.

Towarzystwo ubezpieczenioweLiczba skarg*Udział rynkowy towarzystwa (%)¹Liczba skarg przypadająca na 1% udziału rynkowego
PKO TU S.A.8621,2718
TU Euler Hermes S.A.5990,8749
SALTUS TUW4010,5802
TUZ TUW8940,81118
Concordia Polska TU. S.A.12501,11136
TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych157111571
PZU S.A.59920292066
TUiR WARTA S.A.3204214,92150
TUiR Allianz Polska S.A.94754,22256
Generali TU S.A.98314,22341
AVIVA TU Ogólnych S.A.30281,22523
WIENER TU S.A. VIG58332,12778
STU Ergo Hestia S.A.4685315,33062
TU INTERRISK S.A. VIG102343,33101
TU Compensa S.A. VIG137114,43116
TU Europa S.A.20870,63478
Link4 TU S.A.131952,65075
UNIQA TU S.A.148232,85294
TUW TUW75621,45401
Pocztowe TUW29510,55902
* skargi wniesione bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń lub za pośrednictwem innej instytucji w 2020 roku
¹ udział ZU w rynku Działu II, stan na 30.09.2020 r.
źródło: Rzecznik Finansowy: Dodatkowe kwartalne sprawozdanie statystyczne SKARGI NA DZIAŁALNOŚĆ ZAKŁADÓW UBEZPIECZEŃ dział II, po IV kwartałach 2020 r. oraz Sprawozdanie Rzecznika Finansowego za 2020 r.

Liczba skarg złożonych na ubezpieczyciela może być pewną wskazówką przy wyborze firmy ubezpieczeniowej, przy czym warto uwzględnić też inne czynniki. Należy do nich choćby oferta cenowa i opinie dotychczasowych klientów.

Korzystałeś z ochrony oferowanej przez Wiener? Zostaw komentarz – podziel się swoją opinią.

Stefania Stuglik
© 2022 Rankomat.pl sp. z o.o. (dawniej: Rankomat sp. z o.o. sp.k.)