Dane firmy
Wiener TU S.A.
Vienna Insurance Group
ul. Wołoska 22 A
02-675 Warszawa

O firmie Wiener TU S.A. Vienna Insurance Group

Wiener TU S.A. należy do Vienna Insurance Group, wiodącej grupy ubezpieczeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej, działającej w 25 krajach. Jej korzenie sięgają roku 1824. W Polsce towarzystwo działało do 2019 roku pod nazwą Gothaer. Po przyłączeniu się do Vienna Insurance Group, ubezpieczyciel posługuje się nową nazwą i logo, które nawiązują do austriackich korzeni firmy.

Towarzystwo Wiener zamierza utrzymać i umocnić zdobytą przez Gothaer wysoką pozycję na polskim rynku ubezpieczeniowym, uzyskaną m.in. dzięki wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań w procesie operacyjnych oraz dodatkowych usług dla klientów. 

Firma oferuje obecnie usługi zarówno do klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych, w zakresie ubezpieczeń, oszczędności oraz inwestycji. 

Ubezpieczenie OC od Wiener 

Warunki ubezpieczenia OC są regulowane przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zakres ochrony pojazdu jest więc taki sam, bez względu na wybraną firmę ubezpieczeniową. Zakup polisy pozwala na uzyskanie odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego przez osoby poszkodowane w kolizji lub wypadku i tym samym – ochronę majątku sprawcy szkody.

Co wyróżnia ofertę OC od Wiener?

 • Możliwość uzyskania zniżek do nawet 80% za bezszkodową jazdę. 
 • Atrakcyjny pakiet ubezpieczeń dodatkowych, np. 3 zł rocznie za ubezpieczenie bagażu w podróży czy ubezpieczenie opon za 7 zł rocznie.
 • Pojazd zastępczy w cenie ubezpieczenia OC. 

Do każdej polisy OC Wiener dodaje ubezpieczenie Auto Assistance Podstawowy, które działa zarówno w kraju, jak i zagranicą. Dzięki niemu, po wypadku, kierowca może liczyć na pomoc w zakresie: 

 • uruchomienia pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • holowania ubezpieczonego pojazdu, jak również drugiego uczestnika wypadku,
 • pomocy informacyjnej.

Warto zauważyć, że towarzystwo Wiener oferuje także usługę bezpośredniej likwidacji szkody (BLS), która daje możliwość zgłoszenia szkody do swojego ubezpieczyciela, bez względu na to, gdzie sprawca posiada wykupione OC. 

Z BLS można skorzystać, gdy w zdarzeniu drogowym brały udział tylko dwa pojazdy, nikt z poszkodowanych nie został ranny, a zdarzenie miało miejsce w Polsce. Ponadto należy pamiętać, aby szkoda nie została zgłoszona równocześnie w innym towarzystwie. 

Autocasco w Wiener

Ubezpieczenie autocasco (AC) oferowane jest przez towarzystwo Wiener w formule all risk, czyli zapewnia ochronę przed wszelkimi rodzajami zdarzeń. Z ubezpieczenia wyłączone są tylko sytuacje wyraźnie wskazane w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). 

W Wiener klient sam decyduje, jakim zakresem ochrony obejmie swój pojazd. Zakup polisy wiąże się także z uzyskaniem dodatkowych uprawnień czy bonusów, np. w postaci: 

 • sumy ubezpieczenia do 100 000 zł bez wymagania dodatkowych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych,
 • refundacji kosztów, np. holowania pojazdu, parkingu strzeżonego oraz dodatkowych badań technicznych,
 • szeregu zniżek o charakterze lojalnościowym, np. za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia naliczany już po pierwszym roku, za wiek posiadacza pojazdu i za kontynuację umowy oraz za kolejny pojazd ubezpieczony w Wiener, 
 • dużej zniżki podczas zakupu ubezpieczeń dodatkowych (np. tylko 3 zł rocznie za ubezpieczenie bagażu lub opon za jedyne 7 zł na rok). 
 • opcji „utraty kluczyków”, w ramach której towarzystwo pokrywa koszty wymiany zamków i/lub innych urządzeń umożliwiających uruchomienie silnika lub zabezpieczeń przeciwkradzieżowych, bez względu na przyczynę ich utraty.
 • gwarancji zachowania niezmiennej sumy ubezpieczenia pojazdu.

W Wiener klient sam decyduje o wariancie likwidacji szkody. Do wyboru ma wariant serwisowy lub warsztatowy. 

NWW w Wiener 

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków oferowane przez towarzystwo Wiener obejmuje swym zakresem zarówno pasażerów, jak i kierującego pojazdem. NNW działa w Polsce i za granicą. Wiener ubezpiecza skutki zdarzeń do których doszło nie tylko podczas ruchu pojazdu, ale również wsiadania, wysiadania, naprawy i postoju.

NWW od Wiener gwarantuje: 

 • odszkodowanie po nieszczęśliwym wypadku i doznaniu tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu (1% sumy ubezpieczenia za każdy procent trwałego uszczerbku na zdrowiu, ale nie więcej niż 100% sumy ubezpieczenia),
 • rekompensatę dla rodziny po śmierci ubezpieczonego: wypłata 100% kwoty ubezpieczenia, 
 • zwrot kosztów leczenia: maksymalnie do 10% sumy ubezpieczenia,
 • zwrot kosztów nabycia środków pomocniczych (do 10% sumy ubezpieczenia),
 • zwrot kosztów pogrzebu – również do 10% sumy ubezpieczenia. 

Assistance w Wiener

Posiadacz samochodu, który zdecyduje się na zakup dodatkowego ubezpieczenia assistance w Wiener, nie musi obawiać się nieprzyjemnych sytuacji na drodze. Szeroki zakres ubezpieczenia assistance od Wiener zapewnia pomoc na każdą ewentualność. 

Ubezpieczenie ASS może objąć pojazd w każdym wieku i działa na terenie Polski oraz Europy. Nad bezpieczeństwem podróżnych czuwa Centrum Alarmowe Wiener, czynne 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, które już w kilka chwil po zgłoszeniu zdarzenia organizuje niezbędną pomoc. 

Auto Assistance Podstawowy 

Wariant podstawowy ASS od Wiener dodawany jest w pakiecie z ubezpieczeniem OC lub AC. Zakres ochrony obejmuje następujące rodzaje pomocy:

 • techniczną, czyli usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu,
 • usługę wynajmu pojazdu zastępczego na 24 h, 
 • usługę informacyjną – udzielenie informacji o najbliżej znajdujących się warsztatach samochodowych, pomocy drogowej, miejscach noclegowych, adresach hoteli i schronisk dla zwierząt oraz pomoc w przekazaniu informacji o zdarzeniu najbliższej rodzinie,
 • opiekę nad zwierzętami – organizację i przewóz zwierzęcia z miejsca zdarzenia do lecznicy, kliniki weterynaryjnej lub wskazanego przez klienta miejsca; leczenie, opieka.

Auto Assistance Plus

Dla wymagających klientów, Wiener przygotowało wariant rozszerzonego ubezpieczenia assistance (Auto Assistance Plus). Ubezpieczenie może mieć charakter krótkoterminowy (od 30 dni) i obejmować nawet kilkunastoletni samochód. 

Rozszerzony wariant assistance od Wiener działa po: kolizji, wypadku, awarii auta lub kradzieży oraz nagłego zachorowania kierowcy. Ubezpieczenie sprzedawane jest w dwóch opcjach, Standard oraz LUX. Różnica pomiędzy nimi polega przede wszystkim na zwiększeniu (LUX) wysokości limitów, przyznanych na poszczególne usługi.

W ramach ochrony ASS Plus klienci Wiener mogą liczyć na: 

 • pomoc informacyjną – dzięki tej usłudze poszkodowany może dowiedzieć się o lokalizacji najbliższego hotelu, warsztatu samochodowego, pomocy drogowej czy lecznicy dla zwierząt;
 • pomoc techniczną –  wszelkie czynności mające na celu naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia oraz zapobieżenie dalszym awariom, 
 • finansową i prawną – ubezpieczyciel udzieli pożyczki finansowej, zapłaci kaucję i udzieli pomocy prawnej, 
 • w podróży – np. kontynuację podróży lub powrót do miejsca zamieszkania, zakwaterowanie w hotelu, wynajem pojazdu zastępczego, odbiór samochodu z warsztatu naprawczego, 
 • medyczną – pomoc ASS na terenie naszego kraju obejmuje m.in.: transport medyczny, powrót pasażerów, pomoc psychologa, natomiast dla osób przebywających za granicą: hospitalizację, powrót pasażerów, przewóz medyczny,
 • pomoc dla zwierząt – przewóz rannego zwierzęcia do lecznicy, pokrycie kosztów leczenia lub opieki w hotelu dla zwierząt. 

Auto Assistance Pojazd Zastępczy

Auto Assistance Pojazd Zastępczy od Wiener to pozycja dla kierowców, którzy korzystają z auta codziennie (np. dojazd do pracy). W razie wypadku lub kradzieży ubezpieczyciel dostarcza pojazd zastępczy na okres nawet do 21 dni. 

Ubezpieczenie jest dostępne w czterech wariantach: najem pojazdu zastępczego na 3, 7, 14 lub 21 dni. Ubezpieczyciel zapewnia: 

 • pokrycie kosztów wynajmu pojazdu zastępczego (w tym związanych z dostarczeniem i odbiorem pojazdu), 
 • zorganizowanie i dostarczenie samochodu zastępczego.

Auto Assistance Opony 

Auto Assistance Opony można dokupić do OC lub AC za jedyne 7 zł rocznie. Klient Wiener, w ramach ubezpieczenia może liczyć na wymianę lub naprawę uszkodzonych opon na miejscu wypadku, a w razie braku takiej możliwości – bezpłatnego holowania do warsztatu. Ubezpieczyciel oferuje również bezpłatną pomoc informacyjną w zakresie np. wskazania punktów naprawy ogumienia, przechowywania opon lub adresu najbliższego sklepu z oponami. 

Wiener – Opinie

Towarzystwo Wiener oferuje swoje produkty pod obecną nazwą dopiero od lipca 2019 roku. Wcześniej (od 2012 roku) działało w Polsce jako Gothaer TU S.A.  Zdążyło w tym czasie zbudować bardzo silną pozycję na rynku. Wiener posiada w swojej ofercie wiele ubezpieczeń komunikacyjnych, m.in.: OC, AC, ASS, NNW. Każdy klient znajdzie więc ochronę pojazdu, dopasowaną do swoich potrzeb. Oferty można sprawdzić w naszym kalkulatorze OC

Korzystałeś już z usług firmy Gothaer/Wiener? Podziel się z nami swoją opinią i napisz, jak z Twojego punktu widzenia wygląda obsługa klienta, proces likwidacji szkody oraz rozwiązywanie kwestii spornych. Zachęcamy do zostawienia komentarza poniżej.

Stefania Stuglik
© 2021 Rankomat.pl sp. z o.o. (dawniej: Rankomat sp. z o.o. sp.k.)