Zielona Karta – czym jest i gdzie jest potrzebna w 2023 roku?

Wyjazd na wakacje

Wyjeżdżasz na zagraniczne wakacje swoim samochodem? Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Musisz jednak wiedzieć, że przed wjazdem do niektórych krajów musisz okazać potwierdzenie posiadania polisy OC – Zieloną Kartę.

Już coraz mniej europejskich krajów oczekuje, że kierowca podczas przekraczania granicy okaże Zieloną Kartę – dokument potwierdzający posiadanie OC. Ponieważ jednak wyjątki istnieją, a od 1 czerwca 2023 r. dwa państwa znalazły się poza systemem Zielonej Karty, przed wakacyjnym wyjazdem warto odświeżyć sobie informacje. To prosty sposób, aby uniknąć dodatkowego kosztu – zakupu ubezpieczenia OC granicznego.

Czym jest ubezpieczenie Zielona Karta?

Zielona Karta to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Dokument ten potwierdza, że właściciel samochodu wykupił ubezpieczenie OC w kraju rejestracji pojazdu. Dzięki okazaniu Zielonej Karty przed przekroczeniem granicy kierowca nie musi nabywać krótkoterminowego OC (polisy granicznej).

System Zielonej Karty funkcjonuje już od wielu lat – został stworzony w 1953 r. Jego opracowanie i wdrożenie miało dwa cele:

 • zapewnienie odszkodowania z ubezpieczenia OC pojazdu poszkodowanym przez kierowców poruszających się pojazdami zarejestrowanymi za granicą
 • ułatwienie kierowcom podróżowania (również w wymiarze ekonomicznym), bo dzięki Zielonej Karcie nie muszą oni nabywać OC na granicy każdego kraju, do którego wjeżdżają

W ramach systemu Zielonej Karty funkcjonuje Porozumienie Wielostronne. W krajach należących do Porozumienia Wielostronnego kierowcy nie potrzebują Zielonej Karty – przyjmuje się, że zarejestrowany samochód jest ubezpieczony.

Przykład: Pani Marta planuje w maju wyruszyć własnym samochodem z Bydgoszczy na wakacje w słonecznej Portugalii. Plan podróży obejmuje przejazd przez Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię. Gdyby nie funkcjonowały aktualne rozwiązania, w tym System Zielonej Karty, kobieta musiałaby kupić OC graniczne przed wjazdem do każdego z tych krajów.

Jak działa Zielona Karta?

Zastanawiasz się, jak działa Zielona Karta? Dzięki Zielonej Karcie nie jest konieczne kupowanie ubezpieczenia granicznego – dokument ten potwierdza posiadanie ubezpieczenia OC. W rezultacie Zielona Karta sprawia, że polisa OC kupiona w kraju rejestracji samochodu obowiązuje również poza jego granicami.

Dzięki posiadaniu Zielonej Karty w chwili kolizji lub wypadku za granicą:

 • kierowca nie zapłaci za szkody, do których doszło w związku ze spowodowaną przez niego kolizją czy wypadkiem – pod warunkiem oczywiście, że nie naruszy obowiązujących zasad (np. nie będzie pod wpływem alkoholu).
 • osoby poszkodowane przez kierowcę otrzymają odszkodowanie.

Przykład: W 2023 r. pani Anna wraz z rodziną wybrała się na wakacje do Mołdawii. Niestety, tuż po wjeździe do tego kraju spowodowała kolizję – szkoda została wyceniona na 2500 zł. Kobieta nie zapłaciła jednak odszkodowania z własnej kieszeni. Dzięki temu, że zadbała o formalności i wyrobiła Zieloną Kartę, za naprawę pojazdu poszkodowanego kierowcy zapłaciła firma ubezpieczeniowa.

Jak wygląda Zielona Karta?

Wniosek o Zieloną Kartę składasz po raz pierwszy? Możesz się zdziwić kolorem otrzymanego dokumentu – od 1 lipca 2021 r. Zielona Karta zmieniła wygląd. Dotychczas był to dokument w kolorze zielonym (stąd też nazwa), podczas gdy nowy wzór przewiduje, że Karty będą koloru białego. Do końca 2022 r. kierowcom były wydawane Zielone Karty w kolorze zarówno zielonym, jak i białym – ubezpieczyciele mieli w tej kwestii dowolność. W 2023 r. Zielone Karty są wydawane wyłącznie w nowym wzorze.

Bez zmian pozostaną wersje językowe, w jakich Zielona Karta może zostać wydana. W dalszym ciągu będzie to język polski, angielski lub francuski.

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?

Państw, w których wymagana jest Zielona Karta, nie jest wiele. Warto jednak wiedzieć, w których krajach ten dokument jest niezbędny, bo czasem trzeba je przejechać, udając się do najpopularniejszych wakacyjnych destynacji.

Lista krajów, w których potrzebna jest Zielona Karta:

 • Albania
 • Azerbejdżan
 • Iran
 • Maroko
 • Mołdawia
 • Macedonia
 • Tunezja
 • Turcja
 • Ukraina

Zielona Karta w Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze w 2023 roku

W innych poradnikach na liście krajów, w których potrzebna jest Zielona Karta, znajdują się również Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra. Jeszcze do niedawna kierowcy wybierający się do tych państw rzeczywiście musieli pamiętać o Zielonej Karcie. W 2023 roku nie jest to już konieczne, bo kraje te należą do Porozumienia Wielostronnego.

Przykład: Pan Bartosz planował wyjazd do Czarnogóry. Z internetowych poradników dowiedział się, że potrzebuje Zielonej Karty. Gdy w połowie czerwca 2023 r. zwrócił się do ubezpieczyciela o wydanie tego dokumentu, dowiedział się, że Czarnogóra uczestniczy już w Porozumieniu Wielostronnym.

Zielona Karta w Rosji i Białorusi w 2023 roku

Zasady dotyczące OC podczas przekraczania granicy zmieniły się też w przypadku Rosji i Białorusi. Jeżeli wybierasz się do jednego z tych krajów samochodem, musisz wiedzieć, że od 1 czerwca 2023 r. są one już poza system Zielonej Karty. Co to oznacza? Przed wjazdem autem na teren Rosji lub Białorusi trzeba wykupić graniczne ubezpieczenie OC – polisa kupiona w Polsce nie jest honorowana.

Skąd ta zmiana? To konsekwencja wypowiedzenia przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) dwustronnych umów zawartych z Rosją i Białorusią.

Przykład: Siergiej z Białorusi ma odwiedzić w lipcu 2023 r. swojego znajomego w Polsce. Znajomy Siergieja z kolei w sierpniu wybiera się na Białoruś. Obaj kierowcy muszą liczyć się z tym, że przed przekroczeniem granicy będą musieli wykupić OC graniczne – bez tej polisy nie zostaną wpuszczeni odpowiednio do Polski i Białorusi.

W których krajach nie trzeba mieć Zielonej Karty?

Kierowcy, którzy wybierają się na wakacje, często pytają, w których krajach jest potrzebna Zielona Karta. To pytanie można też zadać inaczej – w których krajach ten dokument nie jest wymagany?

W 2023 roku Zielonej Karty nie trzeba ze sobą zabierać, planując wyjazd do jednego z poniższych państw:

 • Kraje należące do Unii Europejskiej
 • Andora
 • Bośnia i Hercegowina
 • Czarnogóra
 • Gibraltar
 • Islandia
 • Liechtenstein
 • Monako
 • Norwegia
 • San Marino
 • Serbia
 • Szwajcaria
 • Wielka Brytania
 • Wyspa Man
 • Wyspy Normandzkie
 • Wyspy Owcze

Planując wyjazd do jednego z powyższych krajów, wystarczy zabrać ze sobą OC w formie papierowej. Okazanie tego dokumentu będzie niezbędne podczas kontroli drogowej – zagraniczne służby uprawnione do kontroli kierowców nie mają dostępu do polskiego systemu CEPiK.

Jak wyrobić Zieloną Kartę?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje swoim klientom wyrobienie Zielonej Karty – to właśnie firma ubezpieczeniowa, która sprzedała OC, może wystawić Zieloną Kartę. Niektórzy z ubezpieczycieli dołączają ten dokument do nowej polisy. Z większością jednak trzeba kontaktować się telefonicznie i prosić o wydanie Karty, która zostanie wysłana pocztą.

Jak wypełnić wniosek o Zieloną Kartę? Jeżeli zamawiasz ją przez stronę internetową firmy ubezpieczeniowej, to formalności nie będzie wiele – wystarczy, że w dedykowanym do tego formularzu podasz podstawowe dane – m.in. imię, nazwisko, numer polisy OC i okres, na jaki Zielona Karta ma zostać wydana.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jaki jest czas oczekiwania na Zieloną Kartę w 2023 roku?

Ponieważ przygotowanie i dostarczenie Zielonej Karty trwa minimum kilkanaście dni, najlepiej wystąpić o jej wydanie na co najmniej dwa tygodnie przed terminem planowanego wyjazdu. Wyjątkiem jest PZU – na swojej stronie internetowej ubezpieczyciel informuje, że dokument można otrzymać od ręki.

Ile kosztuje Zielona Karta?

Zieloną Kartę można dostać bezpłatnie albo odpłatnie – to zależy od firmy ubezpieczeniowej. Niektórzy ubezpieczyciele pobierają opłaty, inni z kolei z nich rezygnują.

Jeżeli ubezpieczyciel wydaje Zieloną Kartę odpłatnie, to opłata jest wyliczana indywidualnie. Najczęściej trzeba też zapłacić ją jednorazowo – nie ma możliwości rozłożenia płatności na raty.

Przykład: Pani Janina planuje w przyszłym roku wyjechać do Macedonii. Czy będzie musiała zapłacić za wydanie Zielonej Karty? To zależy, u którego ubezpieczyciela wykupi polisę. Po wpisaniu do kalkulatora OC/AC na naszej stronie informacji o samochodzie (Dacia Duster z 2015 r.), kierowcy (kobieta ma 50 lat i mieszka w Zamościu) oraz historii ubezpieczenia (10-letnia i bezszkodowa), Pani Janina otrzymała kilkanaście ofert.

Oferty OC z Zieloną Kartą przedstawione kierowcy z przykładu

Ubezpieczyciel, ofertaCena ubezpieczeniaZasady wydania Zielonej Karty
mtu24.pl - OC350 złPłatna – cenę kierowca pozna po kontakcie z ubezpieczycielem
Benefia - OC385 złBezpłatna
Balcia - OC397 złPłatna - 25 zł
Trasti - OC414 złBezpłatna
TUZ Ubezpieczenia - OC, ASS, NNW457 złPłatna – cenę kierowca pozna po kontakcie z ubezpieczycielem
Uniqa - OC, ASS466 złBezpłatna
LINK4 – OC, assistance516 złBezpłatna
Beesafe - OC602 złBezpłatna
Wiener - OC, ASS663 złPłatna - 20 zł

Znajdź najtańsze OC z bezpłatną Zieloną Kartą

Jak długo jest ważna Zielona Karta?

Minimalny okres ważności Zielonej Karty wynosi 15 dni. Maksymalnie ubezpieczyciele wydają ten dokument na okres 12 miesięcy.

Jeżeli potrzebujesz Zielonej Karty, musisz wiedzieć, kiedy rozpoczyna się odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej. Najczęściej ma to miejsce:

 • po opłaceniu składki – jeżeli ubezpieczyciel taką naliczył
 • nie wcześniej niż z chwilą przekroczenia granicy Polski

Umowy Zielonej Karty nie musisz rozwiązywać – ulegnie ona rozwiązaniu z upływem terminu wskazanego na polisie.

Jeśli Zieloną Kartę otrzymasz od towarzystwa, które sprzedało Ci polisę OC (np. z bezpłatną Zieloną Kartą), będzie ona obowiązywała do końca umowy ubezpieczenia OC – jeśli Twoje ubezpieczenie OC pojazdu przedłuży się automatycznie, to samo stanie się z Zieloną Kartą. Oczywiście, w kolejnym roku, jeżeli będziesz potrzebować takiego dokumentu, ponownie powinieneś wystąpić do ubezpieczyciela o jego wydanie.

Czym Zielona Karta różni się od OC granicznego?

Planujesz samochodowy wyjazd do Mołdawii, Ukrainy, Maroko lub innego kraju, który uczestniczy w Systemie Zielonej Karty? Masz dwa wyjścia – możesz:

 • wyrobić przed wyjazdem Zieloną Kartę – w tym celu musisz skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, która udziela Ci ochrony OC;
 • kupić OC graniczne – polisę OC kupisz przed wjazdem na terytorium kraju, w którym wymagana jest Zielona Karta

Mimo że Zielona Karta i ubezpieczenie graniczne mają ten sam cel, to jest między nimi kilka różnic. Pierwsza dotyczy tego, kto zapewnia ochronę ubezpieczeniową. W przypadku Zielonej Karty jest to firma ubezpieczeniowa, w której kierowca kupił OC. Ubezpieczenie OC graniczne to z kolei produkt oferowany przez jedną z firm działających na terenie kraju, do którego kierowca wjeżdża.

Druga różnica między Zieloną Kartą a OC granicznym dotyczy ceny. Zieloną Kartę kierowca może wyrobić w niektórych towarzystwach bez ponoszenia kosztów. Za ubezpieczenie graniczne zawsze trzeba zapłacić. Ile? To zależy od kraju oraz długości ochrony (15 lub 30 dni). Przykładowo w Maroko cena OC granicznego na 15 dni to ponad 50 euro.

Między Zieloną Kartą a OC granicznym jest jeszcze jedna różnica – dotyczy ona maksymalnego okresu ochrony. Zielona Karta może zostać przez ubezpieczyciela wydana nawet na 12 miesięcy. W przypadku OC granicznego okres ten jest dużo krótszy, bo wynosi 30 dni.

Zielona Karta a karta EKUZ – jaka jest różnica?

Zielona Karta i karta EKUZ to dwa różne dokumenty. Zielona Karta potwierdza, że dla danego samochodu zostało zakupione ubezpieczenie OC, podczas gdy Karta EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Posiadanie Karty EKUZ na zagranicznym wyjeździe gwarantuje refundację podstawowych usług medycznych, przy czym pomoc jest udzielana na takich samych zasadach, jak obywatelom danego kraju. Oznacza to, że część zabiegów może być odpłatna.

Nie chcesz płacić za leczenie za granicą? Przed wyjazdem kup dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne. W ten sposób unikniesz dodatkowych wydatków. Jeżeli będziesz potrzebował pomocy lekarskiej, jej koszt zostanie pokryty z polisy ubezpieczeniowej.

Jakie ubezpieczenia warto kupić, planując zagraniczny wyjazd?

Nie zawsze wakacyjny urlop przebiega bezproblemowo. Poza ubezpieczeniem turystycznym warto kupić także ubezpieczenie na wypadek wystąpienia problemów z samochodem, czyli assistance. Ta polisa jest też dostępna w opcji krótkoterminowej, np. na 7 dni. W zależności od wariantu ubezpieczenie to zapewnia:

 • pomoc drogową, w tym holowanie – warto zwrócić uwagę na maksymalną odległość, na jaką samochód będzie mógł zostać odholowany;
 • pomoc informacyjną i tłumacza – usługi tłumacza przydadzą się zwłaszcza po kolizji czy wypadku;
 • dostarczenie paliwa oraz pomoc przy drobnych awariach, np. przepalonej żarówce czy rozładowanym akumulatorze;
 • auto zastępcze – z reguły firmy ubezpieczeniowe oferują dostęp do samochodu zastępczego na maksymalnie kilka dni;
 • nocleg – ubezpieczyciel płaci za nocleg, jeżeli naprawa pojazdu nie jest możliwa od ręki, a zatem konieczne jest przerwanie dalszej podróży.

Przy zagranicznych wyjazdach przydać może się też ubezpieczenie NNW (ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie po wypadku) oraz AC (w razie zniszczenia, uszkodzenia czy kradzieży pojazdu właściciel otrzyma rekompensatę).

Poszukaj najlepszego ubezpieczenia swojego samochodu

Gdzie kupić OC z Zieloną Kartą i midi assistance?

Taki zestaw ubezpieczeń możesz kupić w różnych firmach ubezpieczeniowych. Aby sprawdzić, który ubezpieczyciel ma najkorzystniejszą ofertę, skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC. To sposób na zakup polisy nawet na ostatnią chwilę, tuż przed wyjazdem na wakacje. Wówczas, co prawda, najpewniej nie uzyskasz Zielonej Karty, ale będziesz podróżować spokojniej dzięki assistance.

Przykład: Pan Tomasz wybiera się na wakacje do Czarnogóry i w związku z tym szuka ubezpieczenia OC wraz z assistance. Jakie propozycje dla tego 37-letniego właściciela Audi A6 z 2019 r. mają firmy ubezpieczeniowe?

Oferty OC z Zieloną Kartą i assistance przedstawione kierowcy z przykładu

Ubezpieczyciel, ofertaZasady wydania Zielonej KartyZakres ochrony assistance
Balcia, 453 złZa dopłatą – 25 zł✓Pomoc po kolizji w Polsce ✓Holowanie – 100 km
mtu24.pl, 518 złZasady klient poznaje po kontakcie z ubezpieczycielem✓Pomoc po wypadku w Polsce ✓Holowanie – 100 km
Wiener, 735 złZa dopłatą – 20 zł✓Pomoc po wypadku i kolizji w Europie ✓Holowanie – 150 km w PL, 75 km w EU
Beesafe, 756 złBezpłatnie✓Pomoc po wypadku, awarii i kradzieży w Europie ✓ASS pełne: m.in. holowanie 200 km, samochód zastępczy, wymiana kół, dostarczenie paliwa

Chcesz korzystać z ochrony assistance jedynie na czas wakacyjnego wyjazdu za granicę? Rozwiązaniem może być zakup assistance krótkoterminowego – np. na okres 30 dni.

Co jeszcze warto wiedzieć o Zielonej Karcie?

Wiele z pytań zadawanych przez kierowców wyjeżdżających za granicę dotyczy właśnie Zielonej Karty. Jednym z głównych powodów są zmiany na liście krajów przynależących do Porozumienia Wielostronnego. Jeżeli planujesz przekraczać granicę samochodem, zapoznaj się z odpowiedziami na często zadawane pytania dotyczące konieczności posiadania Zielonej Karty w różnych krajach.

Często zadawane pytania o konieczność posiadania Zielonej Karty

Czy Zielona Karta jest potrzebna na Ukrainie?Tak, Ukraina należy do Systemu Zielonej Karty.
Czy Zielona Karta jest potrzebna w Chorwacji?Nie. Chorwacja należy do Porozumienia Wielostronnego, wystarczy tylko posiadać potwierdzenie zakupu polisy u jednego z działających na terenie Polski ubezpieczycieli.
Czy Zielona Karta jest potrzebna w Bośni i Hercegowinie?Nie. To kraj, który jest uczestnikiem Porozumienia Wielostronnego od 19 października 2020 r.
Czy Zielona Karta jest potrzebna na Słowacji?Słowacja należy do systemu Zielonej Karty i Porozumienia Wielostronnego, stąd też na wakacje do tego kraju wystarczy wziąć potwierdzenie zakupu OC.
Czy Zielona Karta jest potrzebna w Czarnogórze?Nie. Od 2 sierpnia 2021 r. Czarnogóra jest członkiem Porozumienia Wielostronnego. Dla kierowców oznacza to, że mogą oni wjechać na teren Czarnogóry bez Zielonej Karty czy OC granicznego – wystarczy polskie OC.
Czy Zielona Karta jest potrzebna w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej?Po Brexicie Wielka Brytania i Irlandia Północna ponownie uczestniczą w Porozumieniu Wielostronnym.
Czy Zielona Karta jest potrzebna w Albanii?Wjeżdżając na terytorium Albanii, kierowcy z Polski muszą posiadać Zieloną Kartę lub wykupić lokalne ubezpieczenie.
Czy Zielona Karta jest potrzebna w Austrii?Austria należy do Unii Europejskiej – wystarczy, że kierowca będzie posiadał przy sobie potwierdzenie zawarcia umowy OC.
Czy o Zieloną Kartę trzeba wystąpić, planując wyjazd do Dubrownika?Aby wjechać do chorwackiego Dubrownika, trzeba przejechać 10-kilometrowy odcinek położony w Bośni i Hercegowinie. Po przystąpieniu Bośni i Hercegowiny do Porozumienia Wielostronnego Zielona Karta nie jest już potrzebna.
Czy Zielona Karta jest potrzebna w Rosji?Nie, przed wjazdem do Rosji trzeba kupić OC graniczne – od 1 czerwca 2023 r. Rosja nie uczestniczy już w systemie Zielonej Karty.
Czy Zielona Karta jest potrzebna na Białorusi?Nie, Białoruś nie należy już do systemu Zielonej Karty. Przed wjazdem trzeba kupić OC graniczne.
Czy Zielona Karta jest potrzebna w Kosowie?Nie, jest to jedno z nielicznych europejskich państw, które nie należy do Systemu Zielonej Karty. Każdy, kto chce wjechać na teren Kosowa, musi kupić OC graniczne.

Podsumowanie

 • Zielona Karta to dokument potwierdzający, że dla samochodu zostało wykupione OC w kraju rejestracji.
 • W Europie nie ma wielu krajów poza systemem Zielonej Karty.
 • Niektóre kraje w systemie Zielonej Karty należą też do Porozumienia Wielostronnego – kierowca musi mieć wówczas przy sobie jedynie potwierdzenie zakupu OC.
 • Od 1 lipca 2021 r. Zielona Karta ma nowy wygląd – nie jest już zielona, ale biała.
 • Większość firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku nie pobiera opłaty za wydanie Zielonej Karty.
 • Od 1 czerwca 2023 r. Zielona Karta nie jest honorowana na terytorium Rosji i Białorusi – kierowcy na granicy będą musieli kupić lokalne ubezpieczenie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile trwa wydanie Zielonej Karty?

  Każda firma ubezpieczeniowa wystawia Zielone Karty zgodnie z własnymi procedurami. Aby uniknąć scenariusza, w którym dokument ten nie będzie gotowy przed wyjazdem za granicę, wniosek o jego wydanie warto złożyć co najmniej na miesiąc przed planowaną podróżą. Innym rozwiązaniem jest zapytanie pracownika firmy ubezpieczeniowej o to, kiedy Zielona Karta będzie gotowa do odbioru.

 2. Czy firma ubezpieczeniowa może odmówić wydania Zielonej Karty?

  Zielona Karta to dokument potwierdzający zakup ubezpieczenia. Jeżeli kierowca posiada ubezpieczenie, to otrzyma Zieloną Kartę – firma ubezpieczeniowa nie może mu odmówić jej wydania. W niektórych firmach ubezpieczeniowych ten dokument jest przy tym wystawiany dopiero po wniesieniu opłaty.

 3. Dla jakich rodzajów pojazdów jest wydawana Zielona Karta?

  Zielona Karta może zostać wystawiona dla każdego pojazdu, dla którego właściciel – zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami – musi kupić ubezpieczenie OC. Do tej grupy należą nie tylko samochody osobowe, ale również motocykle, samochody dostawcze i ciężarowe oraz autobusy.

 4. Co robić w razie braku Zielonej Karty?

  Brak Zielonej Karty nie oznacza, że przekroczenie granicy nie będzie możliwe. W takiej sytuacji należy kupić dodatkowe ubezpieczenie OC – ubezpieczenie graniczne. Polisy te są oferowane na przejściach granicznych. OC graniczne można kupić np. na okres 15 czy 30 dni.

 5. Jak postępować po zgubieniu Zielonej Karty?

  Wystarczy skontaktować się z infolinią firmy ubezpieczeniowej, która wydała Zieloną Kartę. Każdy ubezpieczyciel ma procedurę postępowania w takiej sytuacji – z reguły wystawiany jest duplikat. Może to jednak wiązać się dla kierowcy z dodatkowymi kosztami.

 6. Czy uchodźca z Ukrainy, który przekroczył granicę autem, musi posiadać Zieloną Kartę?

  Jeżeli samochód został zarejestrowany na Ukrainie, to wjeżdżając do Polski, kierowca powinien posiadać Zieloną Kartę lub wykupić ubezpieczenie graniczne.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments