Przed wyjazdem na wakacje pamiętaj o Zielonej Karcie!Wyjeżdżasz na wakacje swoim własnym samochodem? Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim zyskujemy większą niezależność, sami decydujemy, o której wyjeżdżamy, gdzie robimy postój, ile jedziemy….Podróżowanie autem jest też bardzo wygodne, zwłaszcza gdy jedzie się z dziećmi. Nic dziwnego, że tak chętnie jako sposób transportu na wakacyjne wyjazdy wybieramy właśnie samochód. Warto jednak pamiętać, że w niektórych państwach europejskich obowiązuje – zamiast polisy OC – Zielona Karta. Czym ona jest, jak ją wyrobić i gdzie obowiązuje? Na te pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?

Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy potwierdza, że właściciel samochodu został objęty obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, zgodnie z prawem ubezpieczeniowym, które obowiązuje w kraju obecnego pobytu. Trzeba ją posiadać wjeżdżając na tereny takich państw, jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina. Jak widać – są to kraje, przez które często przejeżdżamy, udając się na wakacyjne podróże. Lepiej więc zadbać o to, by Zielona Karta obok innych dokumentów znalazła się w samochodzie.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Jak wyrobić Zieloną Kartę?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje swoim klientom wyrobienie Zielonej Karty. Niektóre dołączają ją przy zakupie polisy. W innych trzeba kontaktować się telefonicznie i prosić o wydanie Karty, która zostanie wysłana pocztą – stąd lepiej zgłosić chęć jej wyrobienia wcześniej, przynajmniej na dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem. Zazwyczaj wyrobienie Zielonej Karty jest darmowe, ale niektórzy ubezpieczyciele pobierają dodatkową opłatę.

O czym jeszcze pamiętać przed wyjazdem na zagraniczne wakacje?

Zielona Karta to niejedyny dokument, który trzeba mieć ze sobą. Przyda się też EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), który gwarantuje refundację podstawowych usług medycznych. Te są różnie definiowane w każdym kraju, dlatego lepiej zainwestować również w ubezpieczenie turystyczne. To koszt zaledwie paru złotych, a polisa zapewnia pokrycie kosztów leczenia i ubezpieczenie NNW, można też skorzystać z ochrony bagażu i OC w życiu prywatnym, jak i z wielu innych dodatkowych opcji. Można wybierać spośród różnych pakietów i ofert kilku towarzystw ubezpieczeniowych.

Podróżuj bezpiecznie

Porównaj ceny OC/AC

Wakacje, urlop to czas, na który czekamy cały rok. Chcemy odpocząć, pobyć z bliskimi, pozwiedzać nowe miejsca i poznać nowych ludzi. Ważne, jednak by w gorączce przygotowań nie uciekły nam tak ważne rzeczy, jak bezpieczeństwo i ochrona – naszego samochodu, nasza i całej naszej rodziny. Dlatego pamiętajmy o Zielonej Karcie i o ubezpieczeniu turystycznym.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x