Co to jest BLS – Bezpośrednia Likwidacja Szkód


Kierowcy oglądają uszkodzone pojazdy
 • System BLS działa w Polsce od 1 kwietnia 2015 r. Polega on na tym, że poszkodowany – zamiast z ubezpieczycielem sprawcy – kontaktuje się ze swoim towarzystwem.
 • Wprowadzenie systemu BLS miało na celu przyspieszyć wypłaty odszkodowań i zwiększyć jakość obsługi klientów. Dzięki funkcjonowaniu BLS ubezpieczyciele nie muszą konkurować jedynie ceną.
 • Aby można było zlikwidować szkodę w systemie BLS, muszą zostać spełnione określone warunki. Dotyczą one m.in. maksymalnej wartości szkody i liczby samochodów biorących udział w zdarzeniu.
 • Do systemu BLS należy większość firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku. To m.in. Aviva, Ergo Hestia, Link4, PZU, Uniqa i Warta.

W systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS) uczestniczy większość ubezpieczycieli obecnych na polskim rynku. Dowiedz się, na czym polega BLS oraz kiedy i na jakich zasadach będziesz mógł z niej skorzystać.

Jeżeli kiedykolwiek zostałeś poszkodowany w kolizji drogowej, to z pewnością wiesz, jak wyglądają formalności związane z likwidacją szkody. Można jednak prościej i szybciej. Właśnie w tym celu powstał system Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Abyś jednak mógł z niego skorzystać, muszą zostać spełnione określone warunki.

Czym jest i na czym polega BLS?

Bezpośrednia Likwidacja Szkód (BLS) to umowny system opracowany przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) we współpracy z firmami ubezpieczeniowymi. Uczestnictwo w systemie jest dobrowolne. Z dniem 1 kwietnia 2015 r. – czyli gdy system zaczął działać – przystąpiło do niego jedynie kilka firm ubezpieczeniowych. Dziś bierze w nim udział większość ubezpieczycieli oferujących obowiązkowe ubezpieczenia OC. Dla kierowców to dobra wiadomość.

Na czym polega system BLS? Jeżeli zostaniesz poszkodowany w kolizji, to standardowa procedura przewiduje, że będziesz musiał skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy i przedstawić dokumenty. Ustawowo na wypłatę odszkodowania firma ubezpieczeniowa ma 30 dni, a w skomplikowanych sprawach maksymalnie 90 dni.

Szkodę w ramach BLS likwiduje natomiast Twój ubezpieczyciel. Po zgłoszeniu się do niego otrzymasz odszkodowanie, a następnie rozliczy się on z firmą ubezpieczeniową obsługującą sprawcę kolizji. W rezultacie pieniądze trafią do Ciebie szybciej.

System Bezpośredniej Likwidacji Szkód działa też w innych europejskich krajach. Przykładowo w Belgii został on wprowadzony już w 1972 r., a w Grecji w 2000 r. Jeszcze wcześniej, bo w 1968 r., BLS wdrożyli Francuzi.

Kiedy można skorzystać z BLS?

Szybka likwidacja szkody to kusząca propozycja dla osoby poszkodowanej w kolizji. Niestety, aby móc skorzystać z tego rozwiązania, muszą zostać spełnione następujące warunki:

 • Ubezpieczyciele kierowców biorących udział w zdarzeniu muszą uczestniczyć w systemie BLS.
 • Wartość szkody nie może przekraczać 30 tys. zł – w BLS obowiązuje limit kwotowy.
 • W zdarzeniu (kolizji) mogą uczestniczyć jedynie dwa pojazdy, a wina została orzeczona przez policję lub kierowców – odbyło się to bez udziału sądu.
 • Nie mogą występować szkody osobowe – w systemie BLS likwidowane są wyłącznie szkody materialne.
 • Zdarzenie miało miejsce na terenie Polski, a samochody zostały ubezpieczone w firmach ubezpieczeniowych działających na krajowym rynku.

Jeżeli zostałeś poszkodowany, możesz zastanawiać się, jak masz ocenić, czy szkoda nie przekracza limitu 30 tys. zł. Nie jest to konieczne. Jeżeli po dostarczeniu przez Ciebie dokumentów ubezpieczycielowi okaże się, że wartość szkody jest wyższa, przekaże on sprawę firmie ubezpieczeniowej sprawcy.

Korzystanie z systemu BLS nie jest obowiązkowe. To Ty – jako osoba poszkodowana – decydujesz, jak zostanie zlikwidowana szkoda. Możesz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela lub złożyć dokumenty w firmie ubezpieczeniowej sprawcy.

Którzy ubezpieczyciele uczestniczą w systemie BLS?

Mimo że system BLS cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów firm ubezpieczeniowych, to na rynku wciąż funkcjonują firmy, które uniemożliwiają kierowcom korzystanie z BLS (np. Generali, Proama). Jeżeli po ewentualnej kolizji priorytetem będzie dla Ciebie szybka i sprawna obsługa, to wybierając ubezpieczenie powinieneś zwrócić uwagę na to, czy wybrana firma ubezpieczeniowa należy do systemu BLS.

System BLS – przykładowe firmy oferujące Bezpośrednią Likwidację Szkody w 2021 roku:

Aviva

Szkoda może być zlikwidowana, jeżeli sprawca ubezpieczony jest m.in. w jednej z następujących fim: Aviva, Link4, PZU, czy Wiener.

Compensa

Klienci, którzy kupili OC od firmy Compensa lub należącej do niej marki Beesafe, mogą skorzystać z systemu BLS. Na swojej stronie internetowej ubezpieczyciel informuje, że w ramach BLS likwiduje tylko szkody, których wartość nie przekracza 25 tys. zł.

Ergo Hestia

Z możliwości szybkiej likwidacji szkody skorzystać mogą również właściciele pojazdów, którzy zdecydowali się na OC od jednej z marek należących do tego ubezpieczyciela, czyli MTU lub You Can Drive.

Interrisk

Do systemu BLS należy także InterRisk. Na swojej stronie internetowej ubezpieczyciel informuje, że poszkodowany kierowca otrzyma odszkodowanie w ciągu 15 dni.

Link4

W 2021 r. również Link4 uczestniczy w systemie BLS. Aby zgłosić szkodę, wystarczy skontaktować się z infolinią.

PZU

PZU to kolejna firma uczestnicząca w systemie BLS. Zgłoszenie szkody może odbyć się na różne sposoby, np. telefonicznie lub drogą elektroniczną.

Uniqa/AXA

W ostatnim czasie doszło do połączenia firm Uniqa i AXA. Kierowcy, którzy kupili polisę OC w AXA lub Uniqa, mogą skorzystać z BLS.

Warta

Do systemu BLS należy również Warta. Szkody w ramach BLS mogą zlikwidować też klienci, którzy ubezpieczenie OC kupili w HDI – to marka należąca do firmy Warta.

Wiener

Także Wiener (wraz z przejętą firmą ubezpieczeniową Gothaer) uczestnicy w 2021 r. w systemie BLS.

Jakie korzyści płyną z funkcjonowania BLS?

System BLS nieprzypadkowo jest przez kierowców postrzegany w kategoriach korzyści. Główne zalety płynące z BLS to:

 • Szybka likwidacja szkody. Ubezpieczyciel poszkodowanego nie ma interesu w przedłużaniu okresu rozpatrzenia wniosku czy zaniżaniu wartości szkody. W rezultacie w opinii specjalistów system BLS korzystnie wpływa na liczbę zgłoszeń wpływających do Rzecznika Finansowego.
 • Brak konieczności kontaktowania się z ubezpieczycielem obsługującym sprawcę. W momencie zakupu ubezpieczenia OC Twój ubezpieczyciel najpewniej założył Ci indywidualne konto, za pomocą którego możesz się z nim kontaktować drogą elektroniczną. To konto możesz też wykorzystać, aby przesłać dokumenty niezbędne do likwidacji szkody.
 • Dodatkowe korzyści dla kierowcy. Niektóre firmy ubezpieczeniowe kuszą kierowców dodatkowymi benefitami. Dla przykładu Compensa na swojej stronie internetowej informuje, że dzięki skorzystaniu z systemu BLS właściciel pojazdu nie straci zniżek za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia OC i AC.

Funkcjonowanie systemu BLS opłaca się też firmom ubezpieczeniowym. Ponieważ zakres OC jest uregulowany ustawowo, to kierowcy często zwracają uwagę wyłącznie na cenę polisy. Dzięki BLS ubezpieczyciele mogą konkurować także jakością obsługi.

Czy korzystanie z BLS oznacza wyższą składkę OC?

Takie obawy wyrażało wielu kierowców, gdy pojawiła się informacja o projekcie umowy PIU i firm ubezpieczeniowych. Jednak po kilku latach funkcjonowania systemu można powiedzieć, że nie wpływa on na ceny polis OC.

Aktualnie do dyspozycji kierowców pozostają nowoczesne narzędzia, za pomocą których mogą oni sprawdzić ceny OC i wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Mowa tu m.in. o porównywarkach i kalkulatorach OC. Jeżeli w najbliższym czasie chcesz kupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, skorzystaj z kalkulatora zamieszczonego na naszej stronie internetowej. Gdy wypełnisz formularz, przedstawimy Ci oferty różnych firm ubezpieczeniowych, a Ty będziesz mógł wybrać najkorzystniejszą propozycję.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x