Zwyżka na ubezpieczenie

Zwyżka na ubezpieczenie to podwyższenie składki ubezpieczeniowej z powodu historii ubezpieczenia, profilu kierowcy, parametrów pojazdu i innych.

Zwyżka za historię ubezpieczenia

Towarzystwa ubezpieczeniowe za większe ryzyko wystąpienia szkody podwyższają składkę. A tym niewątpliwie jest krótka historia ubezpieczenia. Im krótsza historia, tym większa zwyżka. Dodatkowo szkodowi kierowcy także muszą się pogodzić ze zwyżką w składce. Dla nich też towarzystwa przygotowały droższe polisy. Im więcej szkód na koncie, tym większa zwyżka. Niegdyś firmy ubezpieczeniowe stosowały zwyżki w formie procent. Obecnie coraz więcej firm rezygnuje z określania liczby procent. Zwyżki naliczają się automatycznie po weryfikacji historii ubezpieczenia z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jednak są jeszcze firmy, które szkodowych kierowcom doliczają 10%, 20%, 30%, a nawet 100% zwyżki!

Zwyżka za profil kierowcy

To czy kierowca otrzyma zwyżkę lub zniżkę za ubezpieczenie zależy także od czynników dotyczących jego osoby. Osoby młodsze muszą się pogodzić ze zwyżką za ubezpieczenie, towarzystwo widzi bowiem większe ryzyko wystąpienia szkody ze względu na młodzieńczą brawurę i brak doświadczenia. Także osoby starsze, ale z krótkim stażem jako kierowcy musza się przygotować na zwyżkę w polisie OC. Posiadaczy pojazdów, którzy nie pozostają w formalnym związku i nie mają dzieci także czeka podwyżka za ubezpieczenie. Zwyżka zależy także od adresu zamieszkania klienta i jest przeznaczona dla mieszkańców większych miast, gdyż ryzyko wystąpienia tam szkody jest wyższe niż w małej miejscowości.

Zwyżka za parametry pojazdu

Zwyżki dotyczą także charakteru przedmiotu ubezpieczenia. Liczy się marka, model, pojemność, rok produkcji, rodzaj paliwa. Marki, które generują zwyżki to BMW, Audi i Volkswagen. Duża pojemność silnika także jest elementem wpływającym na zwyżkę składki za OC. Im wyższa pojemność, tym wyższa składka. OC dla starszych pojazdów jest droższe niż dla młodszych. Starsze pojazdy generują większe zwyżki. Kierowcy samochodów z silnikiem diesla muszą liczyć się ze wzrostem ceny z tego tytułu. Także posiadaczy pojazdów na benzynę i gaz nie ominie duża składka.

Zwyżka za rodzaj płatności

Forma płatności także może generować zwyżkę. Jeżeli ktoś zdecyduje się rozłożyć polisę na raty musi liczyć się ze wzrostem ceny. Im większa liczba rat, tym większa zwyżka. Towarzystwa ubezpieczeniowe także mogą wprowadzić zwyżkę za płatność przelewem, a nie kartą lub gotówką.

Zwyżka w ubezpieczeniach mieszkaniowych

Tak jak w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych towarzystwa ubezpieczeniowe podwyższają składkę dla klientów, którzy nie ubezpieczali wcześniej domów i mieszkań i mają krótką historię ubezpieczenia. Osoby, które mają na koncie szkody także muszą liczyć się ze zwyżką nałożoną przez ubezpieczyciela.

Zwyżka w ubezpieczeniach życiowych

Także w ubezpieczeniach na życie może zdarzyć się, że ubezpieczyciel nałoży zwyżkę dla klienta. Jeżeli podczas wypełniania ankiety medycznej okaże się, że klient cierpiał na jakieś schorzenia lub miał problemy ze zdrowiem jego wniosek zostanie przekazany do oceny ryzyka. Jeżeli towarzystwo zgodzi się przyjąć tę osobę do ubezpieczenia, może wprowadzić zwyżkę spowodowaną wyższym ryzykiem wystąpienia szkody.

Przykład:

Pan Michał szukał oferty na ubezpieczenie swojego samochodu. Po sprawdzeniu ofert okazało się, że w wielu towarzystwach ma nałożone dodatkowe zwyżki, ponieważ jest młodym kierowcą, nie ma długiej historii ubezpieczenia, jego samochód to BMW o dużej pojemności, a na dodatek mieszka w dużym mieście. Pan Michał musiał się pogodzić z wysoką stawką za ubezpieczenie. Jednak dzięki porównaniu ofert wybrał dla siebie najkorzystniejszą.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments