Ubezpieczenie taxi – jak ubezpieczyć taksówkę i ile to kosztuje?

Kierowca taxi
 • Ubezpieczenia dla taksówki można kupić przez Internet tylko w niektórych firmach ubezpieczeniowych. Aby znaleźć korzystną ofertę, warto telefonicznie skontaktować się z naszym doradcą.
 • Wysokość składki ubezpieczenia OC zależy m.in. od marki i modelu pojazdu, wieku kierowcy oraz jego historii ubezpieczeniowej. Na tańszą polisę mogą liczyć doświadczeni kierowcy.
 • Przy wyliczaniu składki AC ubezpieczyciel bierze pod uwagę również liczbę i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych oraz miejsce parkowania pojazdu.
 • Właściciele taksówek mogą kupić ubezpieczenia dodatkowe, czyli assistance i NNW. Te polisy są przystępne cenowo – cena za obie może wynosić ok. 100 zł za rok.

Chcesz wykorzystać posiadany pojazd jako taksówkę? Masz w planach założenie lokalnej firmy przewozowej? Musisz wiedzieć, że składki ubezpieczeń OC i AC będą wyższe. Nie zawsze też kupisz interesujące Cię ubezpieczenia przez Internet.

Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd, bez względu na sposób użytkowania, musi być objęty ubezpieczeniem OC. Pamiętaj zatem, że ubezpieczenie samochodu taxi jest konieczne, a jego brak może narazić Cię na karę od UFG, w wysokości nawet powyżej 6000 złotych.

Jeżeli jesteś właścicielem stosunkowo nowego pojazdu, możesz dodatkowo zakupić polisę AC. Pakiet OC i AC jest najpopularniejszym zestawem ubezpieczeń nabywanym przez właścicieli samochodów, którzy wykorzystują je do pracy zarobkowej. W porównaniu do cen polis dla pojazdów używanych wyłącznie do celów prywatnych, ubezpieczenie taksówki jest jednak droższe.

Dlaczego właściciele taxi płacą więcej za ubezpieczenia?

Jest kilka powodów, dla których składka ubezpieczenia OC czy AC samochodu wykorzystywanego do przewozu osób lub rzeczy będzie droższa od składki dla pojazdu użytkowanego wyłącznie do celów prywatnych. Ubezpieczyciele zwracają uwagę na:

 • zadeklarowaną przez właściciela liczbę kilometrów, które pojazd przejedzie w ciągu roku – im częściej samochód jest użytkowany, tym statystycznie większa jest szansa na kolizję lub wypadek,
 • zużycie pojazdu wynikające z eksploatacji – usterka może być powodem wypadku, a to dla ubezpieczyciela będzie oznaczało konieczność wypłaty środków poszkodowanym osobom,
 • możliwość wysunięcia wysokich roszczeń o odszkodowanie przez pasażerów po wypadku taksówki – odszkodowanie jest wypłacane z OC taxi.

Obliczając wysokość składki, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także markę i model pojazdu, dane kierowcy i jego historię ubezpieczeniową – szerzej piszemy o tym w dalszej części artykułu.

Gdzie i jak kupić najtańsze ubezpieczenie OC dla taxi?

Żadna firma ubezpieczeniowa nie może odmówić Ci sprzedaży ubezpieczenia OC dla taksówki. Aby jednak skutecznie zniechęcić Cię do zawarcia umowy, ubezpieczyciel może przedstawić Ci ofertę niekorzystną cenowo. Chcesz kupić najtańsze ubezpieczenie OC taxi? Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie dostępnych propozycji. Niestety, w przypadku polis dla przedsiębiorców jest to trudniejsze. Aby poznać składkę OC, możesz:

 • skontaktować się z naszym konsultantem – wystarczy, że zadzwonisz pod numer 22 270 00 00, a otrzymasz od nas indywidualną ofertę,
 • skorzystać z kalkulatorów OC/AC zamieszczonych na stronach internetowych wybranych firm ubezpieczeniowych.

Drugie rozwiązanie jest mało wygodne – na stronie każdego ubezpieczyciela będziesz musiał wypełnić osobny formularz. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe udostępniają przy tym kalkulator przedsiębiorcom. Jeżeli np. interesuje Cię propozycja firmy Link4, będziesz musiał skontaktować się telefonicznie z jej przedstawicielem. Tylko w ten sposób otrzymasz informację o wysokości składki ubezpieczeniowej.

Które firmy umożliwiają zakup pakietu polis dla taksówki przez Internet? Kalkulator pozwalający wyliczyć wysokość składki dla pojazdów wykorzystywanych jako taxi znajdziesz m.in. na stronie internetowej mtu24.pl.

Ile kosztuje obowiązkowe OC dla taxi i od czego to zależy?

Zastanawiasz się, jakie czynniki biorą pod uwagę firmy ubezpieczeniowe, wyliczając wysokość składki OC taxi? Można je przydzielić do jednej z trzech kategorii: kierowca, pojazd i historia ubezpieczeniowa.

Czynniki uwzględniane przy wyliczaniu składki ubezpieczenia – przykładowe parametry
Kierowca✓Wiek – im kierowca jest młodszy, tym więcej zapłaci

✓Miasto zamieszkania – taksówkarze z dużych miast (np. Warszawy, Krakowa czy Łodzi) zapłacą więcej niż taksówkarze ze Słupska czy Kalisza

✓Czas posiadania prawa jazdy – dłuższy staż za kierownicą się opłaca, bo korzystnie przekłada się na cenę polis komunikacyjnych
Pojazd✓Model i marka pojazdu – za ubezpieczenia tych samochodów, które statystycznie częściej biorą udział w kolizjach i wypadkach, trzeba zapłacić więcej

✓Liczba przejechanych dotychczas kilometrów – wskazuje ona na stan techniczny pojazdu

✓Wyposażenie – za ubezpieczenie ponadstandardowego wyposażenia samochodu często trzeba zapłacić dodatkowo
Historia ubezpieczenia✓Liczba dotychczas spowodowanych szkód – jeżeli kierowca ma na swoim koncie kolizje czy wypadki, musi liczyć się z wyższą ceną polisy

✓Przerwy w ubezpieczeniu – one również nie pozostają bez wpływu na wysokość składki ubezpieczeniowej

Po uwzględnieniu wszystkich powyższych parametrów firma ubezpieczeniowa jest w stanie określić wysokość składki OC. Niestety, cena ubezpieczenia auta używanego jako taxi, może być nawet kilkukrotnie wyższa niż dla pojazdu używanego prywatnie. Ubezpieczyciele z reguły “nie przepadają” za taksówkami, ponieważ w ich przypadku wzrasta ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku.

Chcesz wiedzieć, ile więcej zapłacisz? Sprawdziliśmy ceny na konkretnych przykładach.

Przykład: Pan Mirosław to 60-letni emeryt, mieszkaniec Gdańska, który postanowił sobie dorobić, jeżdżąc taksówką. W związku z tym zdecydował się kupić reprezentatywny, chociaż używany, samochód. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu mężczyzna postanowił sprawdzić, ile zapłaci za OC dla upatrzonych pojazdów.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki
Model pojazdu, który ma być wykorzystywany jako taxiNajtańsza oferta OC
Mercedes-Benz Klasa B z 2018 r., benzyna, poj. silnika 1991 cm3
1982 zł
Volkswagen Passat B z 2019 r., benzyna, poj. silnika 1984 cm3
2487 zł
Peugeot 308 z 2017 r., diesel, poj. silnika 1997 cm3
2084 zł
Hyundai i40 z 2019 r., diesel, poj. silnika 1591 cm3
2547 zł
Honda Accord z 2017 r., benzyna, poj. silnika 2354 cm3
2083 zł

Składki za ubezpieczenie OC dla taxi nie należą do najniższych. Widać to na przykładzie ubezpieczenia pojazdu Hyundai i40 z 2019 r. Jeżeli mężczyzna używałby go jedynie do celów prywatnych, zapłaciłby dokładnie 1/3 ceny – 849 zł.

Ile taksówkarze płacą za AC i od czego zależy wysokość składki?

Ponieważ samochód to podstawowe narzędzie pracy każdego taksówkarza, większość z nich kupuje stosunkowo nowe pojazdy. To z kolei powoduje, że rozglądają się oni za ubezpieczeniem AC. Jeżeli Ty również poszukujesz AC, to analogicznie jak w przypadku polisy OC, musisz liczyć się z tym, że używanie auta dla celów zarobkowych podwyższa składkę ubezpieczeniową.

Przykład: Pan Antoni ma 47 lat i od 10 lat zarabia, będąc taksówkarzem w Toruniu. Mężczyzna ma w planach zmianę pojazdu na nowszy model. Ponieważ za dotychczasowe ubezpieczenie AC płacił ok. 8000 zł rocznie, postanowił zorientować się w propozycjach konkurencyjnych firm ubezpieczeniowych. Pan Antoni od ponad 10 kupuje pakiet polis OC i AC, a dzięki ostrożnej jeździe, wypracował maksymalne zniżki.

Model pojazdu, który ma być wykorzystywany jako taxiNajtańsza oferta OC i AC
BMW Serii 3 z 2018 r., benzyna, poj. silnika 1998 cm3OC + AC kradzież – 6861 zł
OC + AC pełne – 25 131 zł
Audi A5 z 2014 r., diesel, poj. silnika 1968 cm3OC i AC kradzież – 6805 zł
OC i AC pełne – 17 816 zł
Mazda 6 z 2015 r., benzyna, poj. silnika 1998 cm3OC + AC kradzież – 3081 zł
OC + AC pełne – 9746 zł
Renault Talisman z 2016 r., benzyna, poj. silnika 1618 cm3OC i AC kradzież – 1761 zł
OC i AC pełne – 8127 zł
Toyota Avensis z 2018 r., benzyna, poj. silnika 1598 cm3OC + AC kradzież – 2322 zł
OC i AC pełne – 8849 zł

Przy zakupie ubezpieczenia AC zwróć uwagę, co ubezpieczyciel oferuje w ramach składki. Jak widać na powyższych przykładach, często można spotkać się z propozycją AC mini, które chociaż przystępniejsze cenowo, zapewnia ograniczony zakres ochrony.

Skąd tak wysokie ceny? Przy kalkulacji składki AC firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wszystkie parametry wymienione przy ubezpieczeniu OC. Dodatkowo dla ubezpieczycieli znaczenie mają też: wartość pojazdu, miejsce jego parkowania czy liczba i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych. Im droższy jest pojazd, tym w razie uszkodzenia czy szkody całkowitej ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić wyższe odszkodowanie. To z kolei ma odzwierciedlenie w wysokości składki AC.

Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe są zainteresowane objęciem ochroną ubezpieczeniową taksówek. Przykładowo w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) AC firmy Allianz można przeczytać, że ochroną ubezpieczeniową nie mogą zostać objęte pojazdy używane jako „taksówki lub jako pojazdy służące do przewozu pasażerów za opłatą”. Taki zapis w OWU jest dozwolony – ubezpieczenie AC zapewnia nie podstawową, ale dodatkową ochronę.

Jakie jeszcze ubezpieczenia mogą zakupić taksówkarze?

Pakiet OC i AC to najpopularniejszy zestaw ubezpieczeń komunikacyjnych. Taksówkarze mogą jednak skorzystać także z innych polis ubezpieczeniowych: Assistance i NNW. Te produkty nie zawsze drastycznie podwyższają koszt polisy OC czy pakietu OC i AC, a gwarantują dodatkową ochronę. Na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jeżeli chcesz zapewnić sobie pomoc ubezpieczyciela po awarii lub kolizji, sprawdź przede wszystkim limit kilometrów holowania. Zwróć też uwagę, czy otrzymasz do dyspozycji pojazd zastępczy. Z kolei w przypadku ubezpieczenia NNW najistotniejsza jest suma ubezpieczenia – to od niej zależy, na jaką kwotę będą mogli liczyć poszkodowani w ramach odszkodowania.

Przykład: Pan Tomasz ma 55 lat i od 15 lat zarabia na przewozie osób w Łodzi. Aktualnie użytkuje on Skodę Octavię z 2017 r. (LPG, poj. silnika 1395 cm3), dla której zamierza zakupić pakiet polis OC, AC, assistance i NNW, aby w razie kolizji czy wypadku zapewnić sobie wszechstronną pomoc ubezpieczyciela. Za pośrednictwem kalkulatora OC/AC mężczyzna sprawdził, ile będzie go kosztować taki pakiet.

Ubezpieczenie OC+ACWariant AssistanceWariant NNW
1. OC + AC kradzież – 1982 zł

2. OC + AC pełne – 7501 zł
1. Po wypadku – 15 zł (wyłącznie holowanie po wypadku do 100 km)

2. Po awarii i wypadku w Polsce – 45 zł (holowanie do 150 km, naprawa na miejscu zdarzenia)

3. Po wypadku i awarii w Polsce i za granicą – 57 zł (holowanie do 500 km, samochód zastępczy – 5 dni, nocleg – 2 dni)
1. NNW kierowcy – 18 zł (suma ubezpieczenia 10 000 zł)

2. NNW kierowcy i pasażerów – 66 zł (suma ubezpieczenia 15 000 zł)

Mężczyzna zdecydował się na OC i AC kradzież, Assistance w drugim wariancie oraz NNW kierowcy i pasażerów. Łącznie za ubezpieczenie swojej taksówki zapłacił 2093 zł.

Właściciele taksówek mogą skorzystać też z mniej popularnych dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Należą do nich m.in. ubezpieczenie opon, ubezpieczenie szyb czy ubezpieczenie pomoc prawna. Niektóre firmy ubezpieczeniowe (np. Compensa) proponują też ubezpieczenie oklejeń pojazdu – polisa ta dostępna jest wraz z AC.

Czy przy zakupie OC kierowcy Ubera lub Bolta są traktowani jak taksówkarze?

Jeszcze kilka lat temu osoby, które zarabiały czy dorabiały na przewozie osób, współpracując z firmami Uber czy Bolt, często kupowały OC, nie wspominając ubezpieczycielowi o tym, że wykonują taką pracę. Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym (tzw. lex Uber) uregulowała wymagania stawiane kierowcom korzystającym z takich aplikacji. Aktualnie osoby te muszą:

 • Uzyskać licencję – jest ona wydawana na czas określony
 • Posiadać odpowiednie oznaczenia na samochodzie
 • Rozliczać się za pomocą kasy fiskalnej lub aplikacji na smartfony

W praktyce oznacza to, że kierowcy współpracujący z Uberem czy Boltem są traktowani podobnie jak taksówkarze. Nie muszą oni kupować specjalnego ubezpieczenia, muszą jednak posiadać polisę OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie taksówki jest obowiązkowe?

  Taksówka (bez względu na to, czy jest to samochód osobowy, czy też bus) musi być ubezpieczona. Polisa OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Pozostałe polisy są nieobowiązkowe. W 2022 r. za brak OC przez okres do 3 dni właściciel taksówki otrzyma karę w wysokości 1200 zł.

 2. Jak wygląda ubezpieczenie taksówki w leasingu?

  Leasing to rozwiązanie dedykowane również osobom planującym zarabiać na odpłatnym przewozie osób. W przypadku leasingu taksówkarz musi jednak liczyć się z tym, że to leasingodawca będzie decydował o zakresie ubezpieczenia. Z reguły firmy leasingowe wymagają zakupu pełnego pakietu polis (OC, AC, NNW, assistance, GAP) i często współpracują z konkretnym ubezpieczycielem. Nie ma jednak przeszkód, aby po ustaleniu szczegółów, poszukać polisy we własnym zakresie.

 3. Czy posiadanie kilku taksówek uprawnia do zakupu ubezpieczenia flotowego?

  Niemal każdy ubezpieczyciel proponuje ubezpieczenia flotowe – są one przeznaczone dla firm będących właścicielami więcej niż jednego samochodu. Jeżeli jesteś właścicielem kilku taksówek, możesz zapytać o ofertę ubezpieczenia flotowego. Takiego produktu nie kupisz jednak online za pośrednictwem kalkulatora OC/AC – musisz skontaktować się z firmą ubezpieczeniową.

 4. Czy taksówkarz wypłaca pasażerowi odszkodowanie z własnej kieszeni?

  Jeżeli właściciel taksówki w momencie spowodowania kolizji czy wypadku posiadał OC, to odszkodowanie zostanie wypłacone pasażerowi właśnie z tej polisy. Poszkodowany może ubiegać się o m.in. zwrot kosztów leczenia, wypłatę zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i – jeżeli nie może wrócić do pracy – również rentę.

 5. Jak taksówkarz może zaoszczędzić na zakupie ubezpieczeń?

  Z pomocą mogą przyjść specjalne aplikacje, które śledzą, jak kierowca korzysta z samochodu. Niestety, tylko niektóre towarzystwa są skłonne oceniać ryzyko ubezpieczeniowe na podstawie tych danych. Kierowcy świadczący usługi przewozu osób za pośrednictwem aplikacji Bolt czy innych platform przewozowych mogą skorzystać z oferty Cachet i Allianz.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments