Ubezpieczenie taxi – jak ubezpieczyć taksówkę i ile to kosztuje?


Kierowca taxi

Chcesz wykorzystać posiadany pojazd jako taksówkę? Masz w planach założenie lokalnej firmy przewozowej? Musisz wiedzieć, że składki ubezpieczeń OC i AC będą wyższe. Nie zawsze też kupisz interesujące Cię ubezpieczenia przez Internet.

Każdy samochód, bez względu na sposób użytkowania, musi być objęty ubezpieczeniem OC. Jeżeli jesteś właścicielem stosunkowo nowego pojazdu, możesz dodatkowo zakupić polisę AC. Pakiet OC i AC jest najpopularniejszym zestawem ubezpieczeń nabywanym przez właścicieli samochodów, którzy wykorzystują je do pracy zarobkowej. W porównaniu do cen polis dla pojazdów używanych wyłącznie do celów prywatnych, ubezpieczenie taksówki jest jednak droższe.

Dlaczego właściciele taxi płacą więcej za ubezpieczenia?

Jest kilka powodów, dla których składka ubezpieczenia OC czy AC samochodu wykorzystywanego do przewozu osób lub rzeczy będzie droższa od składki dla pojazdu użytkowanego wyłącznie do celów prywatnych. Ubezpieczyciele zwracają uwagę na:

  • zadeklarowaną przez właściciela liczbę kilometrów, które pojazd przejedzie w ciągu roku – im częściej samochód jest użytkowany, tym statystycznie większa jest szansa na kolizję lub wypadek,
  • zużycie pojazdu wynikające z eksploatacji – usterka może być powodem wypadku, a to dla ubezpieczyciela będzie oznaczało konieczność wypłaty środków poszkodowanym osobom,
  • możliwość wysunięcia wysokich roszczeń o odszkodowanie przez pasażerów po wypadku taksówki – odszkodowanie jest wypłacane z OC taxi.

Obliczając wysokość składki, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także markę i model pojazdu, dane kierowcy i jego historię ubezpieczeniową – szerzej piszemy o tym w dalszej części artykułu.

Gdzie i jak kupić najtańsze ubezpieczenie OC dla taxi?

Żadna firma ubezpieczeniowa nie może odmówić Ci sprzedaży ubezpieczenia OC dla taksówki. Aby jednak skutecznie zniechęcić Cię do zawarcia umowy, ubezpieczyciel może przedstawić Ci ofertę niekorzystną cenowo. Chcesz kupić najtańsze ubezpieczenie OC taxi? Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie dostępnych propozycji. Niestety, w przypadku polis dla przedsiębiorców jest to trudniejsze. Aby poznać składkę OC, możesz:

  • skontaktować się z naszym konsultantem – wystarczy, że zadzwonisz pod numer 22 270 00 00, a otrzymasz od nas indywidualną ofertę,
  • skorzystać z kalkulatorów OC/AC zamieszczonych na stronach internetowych wybranych firm ubezpieczeniowych.

Drugie rozwiązanie jest mało wygodne – na stronie każdego ubezpieczyciela będziesz musiał wypełnić osobny formularz. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe udostępniają przy tym kalkulator przedsiębiorcom. Jeżeli interesują Cię propozycje firm AXA czy Link4, będziesz musiał skontaktować się telefonicznie z ich przedstawicielami. Tylko w ten sposób otrzymasz informację o wysokości składki ubezpieczeniowej.

Które firmy umożliwiają zakup pakietu polis dla taksówki przez Internet? Kalkulator pozwalający wyliczyć wysokość składki dla pojazdów wykorzystywanych jako taxi znajdziesz m.in. na stronie internetowej mtu24.pl.

Ile kosztuje obowiązkowe OC dla taxi i od czego to zależy?

Zastanawiasz się, jakie czynniki biorą pod uwagę firmy ubezpieczeniowe, wyliczając wysokość składki OC? Można je przydzielić do jednej z trzech kategorii: kierowca, pojazd i historia ubezpieczeniowa.

1. Kierowca

Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają w kalkulacji wiek kierowcy i datę otrzymania przez niego uprawnień do kierowania pojazdami. Każdy kalkulator OC zawiera też pytanie o miejsce zamieszkania kierowcy czy świadczenia usług przewozu osób. Z wyższą składką ubezpieczeniową muszą liczyć się taksówkarze oferujący swoje usługi w dużych miastach.

2. Pojazd

Ubezpieczyciel uzależnia wysokość składki ubezpieczeniowej również od marki i modelu pojazdu. Istotny jest też wiek samochodu, pojemność silnika i stan licznika. Wszystkie te parametry mają odzwierciedlenie w cenie polisy. Z reguły wyższa składka czeka na właścicieli starszych pojazdów.

3. Historia ubezpieczenia

Przy zakupie ubezpieczenia OC klienci, którzy dotychczas nie spowodowali żadnej szkody mogą liczyć na niższą składkę. Chociaż kupując ubezpieczenie, właściciel pojazdu deklaruje liczbę szkód (które spowodował), to podane informacje ubezpieczyciele weryfikują w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Po uwzględnieniu wszystkich powyższych parametrów, firma ubezpieczeniowa jest w stanie określić wysokość składki OC. Ubezpieczenie OC dla taksówki jest droższe niż dla pojazdu używanego prywatnie. Chcesz wiedzieć, ile więcej zapłacisz? Sprawdziliśmy ceny na konkretnych przykładach.

Przykład: Pan Mirosław to 60-letni emeryt, mieszkaniec Gdańska, który postanowił sobie dorobić, jeżdżąc taksówką. W związku z tym zdecydował się kupić reprezentatywny, chociaż używany, samochód. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu mężczyzna postanowił sprawdzić, ile zapłaci za OC dla upatrzonych pojazdów.

Model pojazdu, który ma być wykorzystywany jako taxiNajtańsza oferta OC
Mercedes-Benz Klasa B z 2018 r., benzyna, poj. silnika 1991 cm3
1982 zł
Volkswagen Passat B z 2019 r., benzyna, poj. silnika 1984 cm3
2487 zł
Peugeot 308 z 2017 r., diesel, poj. silnika 1997 cm3
2084 zł
Hyundai i40 z 2019 r., diesel, poj. silnika 1591 cm3
2547 zł
Honda Accord z 2017 r., benzyna, poj. silnika 2354 cm3
2083 zł
Kalkulacja przy użyciu kalkulatora mtu24.pl z dnia 23.10.2020 r.

Składki za ubezpieczenie OC dla taxi nie należą do najniższych. Widać to na przykładzie ubezpieczenia pojazdu Hyundai i40 z 2019 r. Jeżeli mężczyzna używałby go jedynie do celów prywatnych, zapłaciłby dokładnie 1/3 ceny – 849 zł.

Ile taksówkarze płacą za AC i od czego zależy wysokość składki?

Ponieważ samochód to podstawowe narzędzie pracy każdego taksówkarza, większość z nich kupuje stosunkowo nowe pojazdy. To z kolei powoduje, że rozglądają się oni za ubezpieczeniem AC. Jeżeli Ty również poszukujesz AC, to analogicznie jak w przypadku polisy OC, musisz liczyć się z tym, że używanie auta dla celów zarobkowych podwyższa składkę ubezpieczeniową.

Przykład: Pan Antoni ma 47 lat i od 10 lat zarabia, będąc taksówkarzem w Toruniu. Mężczyzna ma w planach zmianę pojazdu na nowszy model. Ponieważ za dotychczasowe ubezpieczenie AC płacił ok. 8000 zł rocznie, postanowił zorientować się w propozycjach konkurencyjnych firm ubezpieczeniowych. Pan Antoni od ponad 10 kupuje pakiet polis OC i AC, a dzięki ostrożnej jeździe, wypracował maksymalne zniżki.

Model pojazdu, który ma być wykorzystywany jako taxiNajtańsza oferta OC i AC
BMW Serii 3 z 2018 r., benzyna, poj. silnika 1998 cm3OC + AC kradzież – 6861 zł
OC + AC pełne – 25 131 zł
Audi A5 z 2014 r., diesel, poj. silnika 1968 cm3OC i AC kradzież – 6805 zł
OC i AC pełne – 17 816 zł
Mazda 6 z 2015 r., benzyna, poj. silnika 1998 cm3OC + AC kradzież – 3081 zł
OC + AC pełne – 9746 zł
Renault Talisman z 2016 r., benzyna, poj. silnika 1618 cm3OC i AC kradzież – 1761 zł
OC i AC pełne – 8127 zł
Toyota Avensis z 2018 r., benzyna, poj. silnika 1598 cm3OC + AC kradzież – 2322 zł
OC i AC pełne – 8849 zł
Kalkulacja przy użyciu kalkulatora mtu24.pl z dnia 23.10.2020 r.

Przy zakupie ubezpieczenia AC zwróć uwagę, co ubezpieczyciel oferuje w ramach składki. Jak widać na powyższych przykładach, często można spotkać się z propozycją AC mini, które chociaż przystępniejsze cenowo, zapewnia ograniczony zakres ochrony.

Skąd tak wysokie ceny? Przy kalkulacji składki AC firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wszystkie parametry wymienione przy ubezpieczeniu OC. Dodatkowo dla ubezpieczycieli znaczenie mają też: wartość pojazdu, miejsce jego parkowania czy liczba i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych. Im droższy jest pojazd, tym w razie uszkodzenia czy szkody całkowitej ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić wyższe odszkodowanie. To z kolei ma odzwierciedlenie w wysokości składki AC.

Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe są zainteresowane objęciem ochroną ubezpieczeniową taksówek. Przykładowo w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) AC firmy Allianz można przeczytać, że ochroną ubezpieczeniową nie mogą zostać objęte pojazdy używane jako „taksówki lub jako pojazdy służące do przewozu pasażerów za opłatą”. Taki zapis w OWU jest dozwolony – ubezpieczenie AC zapewnia nie podstawową, ale dodatkową ochronę.

Jakie jeszcze ubezpieczenia mogą zakupić taksówkarze?

Pakiet OC i AC to najpopularniejszy zestaw ubezpieczeń komunikacyjnych. Taksówkarze mogą jednak skorzystać także z innych polis ubezpieczeniowych: Assistance i NNW. Te produkty nie zawsze drastycznie podwyższają koszt polisy OC czy pakietu OC i AC, a gwarantują dodatkową ochronę. Na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jeżeli chcesz zapewnić sobie pomoc ubezpieczyciela po awarii lub kolizji, sprawdź przede wszystkim limit kilometrów holowania. Zwróć też uwagę, czy otrzymasz do dyspozycji pojazd zastępczy. Z kolei w przypadku ubezpieczenia NNW najistotniejsza jest suma ubezpieczenia – to od niej zależy, na jaką kwotę będą mogli liczyć poszkodowani w ramach odszkodowania.

Przykład: Pan Tomasz ma 55 lat i od 15 lat zarabia na przewozie osób w Łodzi. Aktualnie użytkuje on Skodę Octavię z 2017 r. (LPG, poj. silnika 1395 cm3), dla której zamierza zakupić pakiet polis OC, AC, assistance i NNW, aby w razie kolizji czy wypadku zapewnić sobie wszechstronną pomoc ubezpieczyciela. Za pośrednictwem kalkulatora OC/AC mężczyzna sprawdził, ile będzie go kosztować taki pakiet.

Ubezpieczenie OC+ACWariant AssistanceWariant NNW
1. OC + AC kradzież – 1982 zł

2. OC + AC pełne – 7501 zł
1. Po wypadku – 15 zł (wyłącznie holowanie po wypadku do 100 km)

2. Po awarii i wypadku w Polsce – 45 zł (holowanie do 150 km, naprawa na miejscu zdarzenia)

3. Po wypadku i awarii w Polsce i za granicą – 57 zł (holowanie do 500 km, samochód zastępczy – 5 dni, nocleg – 2 dni)
1. NNW kierowcy – 18 zł (suma ubezpieczenia 10 000 zł)

2. NNW kierowcy i pasażerów – 66 zł (suma ubezpieczenia 15 000 zł)
Kalkulacja przy użyciu kalkulatora mtu24.pl z dnia 23.10.2020 r.

Mężczyzna zdecydował się na OC i AC kradzież, Assistance w drugim wariancie oraz NNW kierowcy i pasażerów. Łącznie za ubezpieczenie swojej taksówki zapłacił 2093 zł.

Podsumowanie

  • Ubezpieczenia dla taksówki można kupić przez Internet tylko w niektórych firmach ubezpieczeniowych. Aby znaleźć korzystną ofertę, warto telefonicznie skontaktować się z naszym doradcą.
  • Wysokość składki ubezpieczenia OC zależy m.in. od marki i modelu pojazdu, wieku kierowcy oraz jego historii ubezpieczeniowej. Na tańszą polisę mogą liczyć doświadczeni kierowcy.
  • Przy wyliczaniu składki AC ubezpieczyciel bierze pod uwagę również liczbę i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych oraz miejsce parkowania pojazdu.
  • Właściciele taksówek mogą kupić ubezpieczenia dodatkowe, czyli assistance i NNW. Te polisy są przystępne cenowo – cena za obie może wynosić ok. 100 zł za rok.
Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x