Ranking minicasco – poznaj propozycje ubezpieczycieli i sprawdź, gdzie kupić polisę


 1. Minicasco (AC mini) to okrojone ubezpieczenie AC uprawniające do otrzymania odszkodowania po kradzieży samochodu, szkodach wyrządzonych przez żywioły i szkodzie całkowitej.
 2. Ubezpieczenie AC mini to produkt korzystny dla właścicieli starszych pojazdów, którzy nie potrzebują pełnej ochrony.
 3. Okrojony zakres ochrony przekłada się na cenę AC mini – jest ona niższa niż dla standardowej polisy AC. Najczęściej składka jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta.
 4. AC mini to produkt dostępny w ofertach wielu firm ubezpieczeniowych. Analogicznie jak w przypadku pełnego AC przy jego wyborze należy zapoznać się z dokumentem OWU.

Ubezpieczenie minicasco to okrojona wersja standardowego ubezpieczenia AC. Jeżeli rozważasz wykupienie dobrowolnej polisy, dzięki której zapewnisz sobie ochronę, sprawdź, czy w Twoim przypadku sprawdzi się właśnie minicasco.

Towarzystwa ubezpieczeniowe sprzedają nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu, lecz także dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenia. Jednym z nich jest właśnie minicasco. Nie korzystałeś wcześniej z takiej polisy? Z naszego poradnika dowiesz się, co w zamian za składkę proponują poszczególni ubezpieczyciele i na co zwrócić szczególną uwagę, porównując dostępne oferty.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czym jest minicasco?

Minicasco to uproszczone, zapewniające mniejszą ochronę niż AC, ubezpieczenie. Zakres ochrony przekłada się na cenę – składka ubezpieczenia minicasco jest niższa. AC i minicasco są oferowane zarówno jako osobne ubezpieczenia, jak i część pakietu (najczęściej z OC). Jeżeli zakupisz polisę minicasco wraz z innym ubezpieczeniem, możesz liczyć na jeszcze korzystniejszą cenę.

Różnic między polisami AC i minicasco jest jednak więcej. W przypadku standardowego AC ubezpieczyciele bardzo często stosują rozwiązanie w postaci udziału własnego. W umowie o ubezpieczenie minicasco takie zapisy się nie pojawiają. Zakup tego produktu oznacza także, że ubezpieczyciel prawdopodobnie nie będzie Ci naliczał zniżek za bezszkodową jazdę. Mimo to korzystanie z tego produktu w niektórych przypadkach może być bardzo korzystne.

Dla kogo jest przeznaczone i komu opłaca się kupić minicasco?

Zastanawiasz się nad zakupem ubezpieczenia AC, ale skutecznie zniechęca Cię do tego cena? Z drugiej strony włożyłeś w swój samochód sporo pieniędzy i nie chcesz pozostać bez dodatkowej ochrony na wypadek np. kradzieży? Jeżeli:

 • nie posiadasz zniżek AC w maksymalnej wysokości,
 • korzystasz z samochodu jedynie sporadycznie,
 • interesuje Cię ochrona na wypadek kradzieży lub całkowitego zniszczenia pojazdu,

to powinieneś rozważyć skorzystanie właśnie z minicasco. W ten sposób sporo zaoszczędzisz, a dodatkowo zapewnisz sobie ochronę, jakiej oczekujesz.

Przykład: Pan Janusz jest właścicielem samochodu z rocznika 2009 r. Mężczyzna z reguły parkuje na niestrzeżonym parkingu. Ponieważ nie obawia się on drobnych zarysowań, tylko kradzieży, nabywa AC mini. W ten sposób zapewnia sobie ochronę zarówno przed kradzieżą auta, jak i jego zniszczeniem spowodowanym siłami natury – np. gradobiciem.

Jaką ochronę gwarantuje AC mini?

Jeżeli zestawić standardowe ubezpieczenie AC z minicasco, to różnica staje się wyraźna – AC mini zapewnia ochronę jedynie w okrojonym zakresie. Z reguły posiadacze takiej polisy mogą liczyć na wypłatę odszkodowania w trzech sytuacjach, czyli po:

 • szkodzie całkowitej,
 • szkodzie spowodowanej żywiołami,
 • kradzieży pojazdu.

Biorąc pod uwagę zakres ochrony oferowanej w ramach minicasco, można powiedzieć, że ubezpieczenie to chroni jedynie przed najpoważniejszymi zdarzeniami. Drobne szkody, jak np. zarysowania karoserii czy wgniecenia błotnika właściciel pojazdu musi usunąć we własnym zakresie.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC mini?

Składka ubezpieczenia AC mini obliczana jest indywidualnie dla każdego klienta, chociaż od tej reguły są wyjątki – niektórzy ubezpieczyciele stosują stały cennik. W porównaniu do standardowego AC cena jest bardzo korzystna, zwłaszcza dla młodych kierowców.

Przygotowaliśmy kalkulację dla 55-letniego kierowcy z Koszalina użytkującego Opla Agilę z rocznika 2010 (benzyna, poj. silnika 996 cm3), który wcześniej nie korzystał z ubezpieczenia AC – zniżki przysługują mu tylko z OC za bezpieczną jazdę.

Oferta ubezpieczycielaCenaOchrona oferowana w ramach ubezpieczenia | suma ubezpieczenia
Link4 – OC, AC mini i assistance607 złKradzież i żywioły na terenie Polski i Europy | suma ubezpieczenia – 11 600 zł
mtu24.pl – OC, AC mini774 złŻywioły na terenie Polski i Europy| suma ubezpieczenia 13 800 zł
Aviva – OC, AC, assistance784 złWypadek, kradzież, uszkodzenie na terenie Polski i Europy | suma ubezpieczenia – wartość rynkowa pojazdu
Wiener – OC, AC, assistance934 zł
Wypadek, kradzież, uszkodzenie na terenie Polski i Europy | suma ubezpieczenia – 13 490 zł
Benefia – OC, AC, assistance1125 zł
Wypadek, kradzież, uszkodzenie na terenie Polski i Europy | suma ubezpieczenia – 11 600 zł
Kalkulacja z dnia 7.12.2020

Pierwsza oferta pełnego AC w zestawieniu (od firmy Aviva) jest droższa od najtańszego AC mini o 141 zł. Nie jest to jednak wygórowana cena, a jej źródłem jest wprowadzenie przez ubezpieczyciela udziału własnego na poziomie 1500 zł oraz ustalenie minimalnej wartości szkody na 500 zł.

Gdzie kupić polisę AC mini?

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw potrzebom klientów i proponuje im ubezpieczenie AC mini. Jeżeli chcesz poznać szczegóły dostępnych ofert (zakres ochrony wraz z ceną), skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC.

Po wprowadzeniu danych otrzymasz co najmniej kilka propozycji od wiodących na polskim rynku firm ubezpieczeniowych. Jeżeli potrzebujesz czasu, aby wybrać najkorzystniejszą polisę, wyniki kalkulacji możesz przesłać na swój adres e-mail i powrócić do nich w dowolnej chwili.

Jakie polisy minicasco proponują ubezpieczyciele?

Aby wybrać korzystnie ubezpieczenie minicasco, nie obejdzie się bez porównania dostępnych ofert. Poniżej znajdziesz przegląd kilku produktów, które są dostępne w aktualnej sprzedaży. Zapoznaj się z nimi, aby zakupić najlepszy dla siebie wariant.

AC Mini od mtu24.pl

W ofercie mtu24.pl dostępne jest ubezpieczenie AC Mini, które jest przeznaczone zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W zamian za składkę ubezpieczyciel gwarantuje ochronę od następujących szkód:

 • kradzieży samochodu,
 • szkody całkowitej.

Wybierając ten produkt, zapewnisz sobie ochronę wyłącznie na terenie Polski. Maksymalna wartość pojazdu przyjmowanego do ubezpieczenia wynosi 150 tys. zł.

AC Mini w ofercie PZU

Również PZU proponuje właścicielom samochodów minicasco. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie ubezpieczyciela wypłaci on odszkodowanie, gdy:

 • Twój samochód zostanie skradziony lub zdemolowane zostanie jego wyposażenie,
 • pojazd zostanie uszkodzony przez burzę, grad lub gałąź,
 • pod pojazd wpadnie zwierzę.

PZU to jedno z towarzystw ubezpieczeniowych, które stosuje udział własny (wynosi on 20 proc., ale nie mniej niż 500 zł). Jeżeli chcesz znieść udział własny, ubezpieczyciel da Ci taką możliwość, ale jednocześnie podwyższy składkę.

MotoMidi od Uniqa

W ofercie Uniqa znajduje się ubezpieczenie MotoMidi. Mimo nazwy jest to okrojona wersja standardowego AC, bo chroni ubezpieczonego jedynie przed:

 • kradzieżą samochodu,
 • zniszczeniami wyrządzonymi przez siły natury.

Ubezpieczenie MotoMidi może być dla Ciebie bardzo korzystne, o ile jeździsz dużo, nie tylko po Polsce – polisa działa na terytorium całej Europy.

Warta Ekstra 2000 od Warty

Warta to kolejny ubezpieczyciel, w ofercie którego dostępne jest AC w wersji mini. Produkt jest sprzedawany pod nazwą „Warta Extra 2000”. Jeżeli wykupisz to ubezpieczenie, możesz liczyć na wypłatę do 2 tys. zł w przypadku kradzieży pojazdu.

Polisa Warta Ekstra 2000 działa na terenie Europy (również w europejskich częściach Rosji i Turcji) oraz Tunezji, Izraelu i Maroku. Składka jest bardzo przystępnej wysokości – wynosi zaledwie 19 zł rocznie.

Smart Casco w ofercie Link4

Ciekawie prezentuje się także oferta firmy Link4, która proponuje ubezpieczenie minicasco pod nazwą „Smart Casco”. Ubezpieczyciel daje klientom szeroki wybór – mogą oni wybierać wśród różnych pakietów i tym samym zapewnić sobie ochronę na wypadek:

 • zniszczeń spowodowanych przez żywioły (np. grad, powódź czy huragan),
 • wystąpienia szkody całkowitej,
 • kradzieży pojazdu.

Ceny polis są uzależnione zarówno od wartości pojazdu, jak i wybranego wariantu. Jeżeli wartość Twojego samochodu nie przekracza 15 000 zł i chcesz wykupić ochronę jedynie przed żywiołami, zapłacisz zaledwie 49 zł. Pełny pakiet (ochrona przed żywiołami i kradzieżą oraz szkodą całkowitą) dla pojazdu o wartości od 15 do 25 tys. zł kosztuje 314 zł.

Ceny Minicasco w poszczególnych towarzystwach w pakiecie z OC lub OC/AC mogą być jeszcze bardziej korzystne niż zakup polisy jako osobnego produktu. Aby sprawdzić, który ubezpieczyciel przedstawi Ci najkorzystniejsza ofertę, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń.

Jakie zalety i wady ma minicasco?

Każdy produkt dostępny w ofertach ubezpieczycieli ma swoje zalety i wady – nie inaczej jest w przypadku AC mini. Główne zalety minicasco to:

 • niższa cena niż w przypadku standardowego ubezpieczenia AC,
 • możliwość ubezpieczenia pojazdów ze starszych roczników,
 • możliwość wyboru wśród kilku dostępnych wariantów ubezpieczenia (w zależności od oferty ubezpieczyciela),
 • skuteczna ochrona przed najpoważniejszymi szkodami – w tym całkowitą,
 • brak udziału własnego w szkodzie.

Do głównych wad minicasco należy zaliczyć brak nabywania zniżek. Klienci korzystający z AC mini z reguły nie gromadzą zniżek, dzięki którym w przyszłości mogliby obniżyć cenę tego ubezpieczenia. Ochrona ubezpieczeniowa często działa też jedynie na terenie Polski i jest niepełna.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments