Minicasco – gdzie kupić ubezpieczenie i czy warto?

Ubezpieczenie minicasco to okrojona wersja standardowego ubezpieczenia AC. Jeżeli rozważasz wykupienie dobrowolnej polisy, dzięki której zapewnisz sobie ochronę, sprawdź, czy w Twoim przypadku sprawdzi się właśnie minicasco.

Towarzystwa ubezpieczeniowe sprzedają nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu, lecz także dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenia. Jednym z nich jest właśnie minicasco. Nie korzystałeś wcześniej z takiej polisy? Z naszego poradnika dowiesz się, co w zamian za składkę proponują poszczególni ubezpieczyciele i na co zwrócić szczególną uwagę, porównując dostępne oferty.

Czym jest minicasco?

Minicasco jest dodatkowym produktem ubezpieczeniowym, który został przygotowany dla kierowców zainteresowanych głównie ochroną swojego samochodu od najpoważniejszych szkód.

Nazwa minicasco, smartcasco czy AC mini nie bez powodu nawiązuje do autocasco – ten produkt ma bardzo podobną konstrukcję do AC. Mini AC również zapewnia wypłatę odszkodowania po utracie/uszkodzeniu własnego auta, jednak jego zakres jest mocno okrojony.

Przekłada się to na cenę – składka ubezpieczenia minicasco jest niższa. AC i minicasco są oferowane zarówno jako osobne ubezpieczenia, jak i część pakietu (najczęściej z OC). Jeżeli zakupisz polisę minicasco wraz z innym ubezpieczeniem, możesz liczyć na jeszcze korzystniejszą cenę.

Różnic między polisami AC i minicasco jest więcej:

 • W przypadku standardowego AC, aby obniżyć cenę, ubezpieczyciele często stosują rozwiązanie w postaci wysokiego udziału własnego. W umowie o ubezpieczenie minicasco takie zapisy pojawiają się rzadziej, a udział własny wynosi z reguły 500 zł lub 25%.
 • Zakup tego produktu oznacza także, że ubezpieczyciel prawdopodobnie nie będzie Ci naliczał zniżek za bezszkodową jazdę.

Mimo to, korzystanie z tego produktu w niektórych przypadkach może być bardzo korzystne.

Dla kogo jest przeznaczone i komu opłaca się kupić minicasco?

Zastanawiasz się nad zakupem ubezpieczenia AC, ale skutecznie zniechęca Cię do tego cena? Z drugiej strony włożyłeś w swój samochód sporo pieniędzy i nie chcesz pozostać bez dodatkowej ochrony na wypadek np. kradzieży? Jeżeli:

 • nie posiadasz zniżek AC w maksymalnej wysokości,
 • korzystasz z samochodu jedynie sporadycznie,
 • interesuje Cię ochrona na wypadek kradzieży lub całkowitego zniszczenia pojazdu,

to powinieneś rozważyć skorzystanie właśnie z minicasco. W ten sposób sporo zaoszczędzisz, a dodatkowo zapewnisz sobie ochronę, jakiej oczekujesz.

Przykład: Pan Janusz jest właścicielem samochodu z rocznika 2009 r. Mężczyzna z reguły parkuje na niestrzeżonym parkingu. Ponieważ nie obawia się on drobnych zarysowań, tylko kradzieży, nabywa AC mini. W ten sposób zapewnia sobie ochronę zarówno przed kradzieżą auta, jak i jego zniszczeniem spowodowanym siłami natury – np. gradobiciem.

Jaką ochronę gwarantuje AC mini?

Jeżeli zestawić standardowe ubezpieczenie AC z minicasco, to różnica staje się wyraźna – AC mini zapewnia ochronę jedynie w okrojonym zakresie. Z reguły posiadacze takiej polisy mogą liczyć na wypłatę odszkodowania w czterech sytuacjach, czyli po:

 • szkodzie całkowitej,
 • szkodzie spowodowanej żywiołami,
 • pożarze samochodu,
 • kradzieży pojazdu.

Biorąc pod uwagę zakres ochrony oferowanej w ramach minicasco, można powiedzieć, że ubezpieczenie to chroni jedynie przed najpoważniejszymi zdarzeniami. Drobne szkody, jak np. zarysowania karoserii czy wgniecenia błotnika właściciel pojazdu musi z reguły usunąć we własnym zakresie.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC mini?

Składka ubezpieczenia AC mini obliczana jest indywidualnie dla każdego klienta, chociaż od tej reguły są wyjątki – niektórzy ubezpieczyciele stosują stały cennik. W porównaniu do standardowego AC cena jest bardzo korzystna, zwłaszcza dla młodych kierowców.

Przygotowaliśmy kalkulację dla 55-letniego kierowcy z Koszalina użytkującego Opla Agilę z rocznika 2010 (benzyna, poj. silnika 996 cm3), który wcześniej nie korzystał z ubezpieczenia AC – zniżki przysługują mu tylko z OC za bezpieczną jazdę.

OfertaCena polisyOchrona oferowana w ramach ubezpieczeniaUdział własnySuma ubezpieczenia
Uniqa - OC, AC mini, ASS, NNW529 złKradzież
Pożar (szkoda całkowita)
25%15 500 zł
Beesafe - OC, AC mini, ASS697 złKradzież
Żywioły
Zderzenie ze zwierzyną
(szkoda częściowa i całkowita)
500 zł14 000 zł
Link4 - OC, AC mini, ASS786 złŻywioły
(szkoda częściowa i całkowita)
0 złWartość pojazdu na dzień zawarcia umowy
mtu24.pl - OC, AC mini801 złŻywioły
(szkoda częściowa i całkowita)
0 zł15 539 zł
Uniqa - OC, AC, ASS809 złWypadek
Kradzież
Uszkodzenie
(szkoda częściowa i całkowita)
1000 zł - szkody: częściowe i całkowita, 10% kradzież15 500 zł
TUZ Ubezpieczenia - OC, AC mini, ASS, NNW997 złKradzież
Żywioły (szkoda całkowita)
0 zł
16 099 zł
Kalkulacja z 01.12.2022 r. na Opel Agila z 2010 r., dla 55-latka z Koszalina (maksymalne zniżki w OC)

Pierwsza oferta pełnego AC w zestawieniu (od firmy Uniqa) jest droższa od najtańszego AC mini o 280 zł. Nie jest to nadal wygórowana cena, a jej źródłem jest wprowadzenie przez ubezpieczyciela udziału własnego na poziomie 1000 zł (lub 10% po kradzieży pojazdu) oraz ustalenie amortyzacji części 65%.

Gdzie kupić polisę AC mini?

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw potrzebom klientów i proponuje im ubezpieczenie AC mini. Jeżeli chcesz poznać szczegóły dostępnych ofert (zakres ochrony wraz z ceną), skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC.

Po wprowadzeniu danych otrzymasz co najmniej kilka propozycji od wiodących na polskim rynku firm ubezpieczeniowych. Jeżeli potrzebujesz czasu, aby wybrać najkorzystniejszą polisę, wyniki kalkulacji możesz przesłać na swój adres e-mail i powrócić do nich w dowolnej chwili.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Oblicz składkę OC/AC

Jakie polisy minicasco proponują ubezpieczyciele?

Aby wybrać korzystnie ubezpieczenie minicasco, nie obejdzie się bez porównania dostępnych ofert. Poniżej przedstawiamy aktualne informacje o AC mini:

Zapoznaj się z nim, aby zakupić najlepszy dla siebie wariant.

AC mini w wybranych zakładach ubezpieczeń TABELA

UbezpieczycielJakie zdarzenia uprawniają do odszkodowania?Zakres terytorialny
mtu24.plKradzież
Żywioły
Polska (Kradzież)
Polska i Europa (Żywioły)
PZUBrak ochrony po kolizji z innym pojazdem lub przedmiotemPolska i Europa
UniqaKradzież
Pożar
Polska
TUZ UbezpieczeniaKradzież
Żywioły
Polska i Europa
Link4Żywioły
Kradzież
Kradzież i Żywioły
Szkoda całkowita i Żywioły
Szkoda całkowita,
Kradzież,
Żywioły
Polska i Europa
Oferta aktualna 01.12.2022 r.

AC Mini od mtu24.pl

W ofercie mtu24.pl dostępne jest ubezpieczenie AC Mini, które gwarantuje wypłatę odszkodowania po kradzieży pojazdu. Co istotne, mtu24.pl nalicza zniżki za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia tak jak w pełnym wariancie Autocasco. AC mini od kradzieży chroni jednak samochód tylko na terenie Polski.

W naszym kalkulatorze OC i AC znajdziesz również AC mini mtu24.pl z ochroną samochodu na wypadek działania żywiołów. Ubezpieczyciel zapewnia wówczas wypłatę odszkodowania zarówno po szkodzie całkowitej, jak i częściowej. Wybierając ten produkt, zapewnisz sobie wsparcie mtu24.pl na terenie Polski i Europy.

AC Mini w ofercie PZU

AC mini w PZU obejmuje wprawdzie swoim zakresem szkody związane z uszkodzeniem samochodu, jednak za wyjątkiem tych, które powstaną w wyniku kolizji z innym pojazdem lub przedmiotem (np. nieruchomością, słupem przydrożnym).

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie ubezpieczyciela, wypłaci on odszkodowanie, gdy:

 • Twój samochód zostanie skradziony lub zdemolowane zostanie jego wyposażenie,
 • pojazd zostanie uszkodzony przez burzę, grad lub gałąź,
 • pod pojazd wpadnie zwierzę.

PZU to jedno z towarzystw ubezpieczeniowych, które stosuje udział własny (wynosi on 20 proc., ale nie mniej niż 500 zł). Jeżeli chcesz znieść udział własny, ubezpieczyciel da Ci taką możliwość, ale jednocześnie podwyższy składkę.

Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży Uniqa

W ofercie Uniqa znajduje się ubezpieczenie od pożaru i kradzieży samochodu. Jest to okrojona wersja standardowego AC, bo chroni ubezpieczonego jedynie przed:

 • kradzieżą samochodu,
 • zniszczeniami wyrządzonymi przez pożar (tylko szkoda całkowita).

Takie ubezpieczenie może być dla Ciebie korzystne, o ile obawiasz się utraty samochodu lub np. parkujesz na ulicy czy we wspólnym garażu – wówczas istnieje większe ryzyko, że dojdzie do pożaru (z winy osób trzecich lub zapalenia od innego auta).

Minicasco od TUZ Ubezpieczenia

TUZ Ubezpieczenia to kolejna firma, w ofercie której dostępne jest AC w wersji mini. Jeżeli wykupisz to ubezpieczenie, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania po kradzieży pojazdu lub działaniu żywiołu (tylko gdy dojdzie do szkody całkowitej).

Polisa TUZ Ubezpieczenia działa na terenie Polski i Europy, a cena jest bardzo przystępna.

Smart Casco w ofercie Link4

Ciekawie prezentuje się także oferta firmy Link4, która proponuje ubezpieczenie minicasco pod nazwą „Smart Casco”. Ubezpieczyciel daje klientom szeroki wybór – mogą oni wybierać wśród różnych pakietów i tym samym zapewnić sobie ochronę na wypadek:

 • zniszczeń spowodowanych przez żywioły (np. grad, powódź czy huragan),
 • wystąpienia szkody całkowitej,
 • kradzieży pojazdu.

Ceny polis są uzależnione zarówno od wartości pojazdu, jak i wybranego wariantu. Jeżeli wartość Twojego samochodu nie przekracza 15 000 zł i chcesz wykupić ochronę jedynie przed żywiołami, zapłacisz zaledwie 59 zł. Pełny pakiet (ochrona przed żywiołami i kradzieżą oraz szkodą całkowitą) dla pojazdu o wartości od 15 do 25 tys. zł kosztuje 324 zł.

Ceny Minicasco w poszczególnych towarzystwach w pakiecie z OC lub OC/AC mogą być jeszcze bardziej korzystne niż zakup polisy jako osobnego produktu. Aby sprawdzić, który ubezpieczyciel przedstawi Ci najkorzystniejsza ofertę, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń.

Oblicz składkę OC/AC

Jakie zalety i wady ma minicasco?

Każdy produkt dostępny w ofertach ubezpieczycieli ma swoje zalety i wady – nie inaczej jest w przypadku AC mini. Główne zalety minicasco to:

 • niższa cena niż w przypadku standardowego ubezpieczenia AC,
 • możliwość ubezpieczenia pojazdów ze starszych roczników,
 • możliwość wyboru wśród kilku dostępnych wariantów ubezpieczenia (w zależności od oferty ubezpieczyciela),
 • skuteczna ochrona przed najpoważniejszymi szkodami – w tym całkowitą,
 • brak udziału własnego w szkodzie.

Do głównych wad minicasco należy zaliczyć brak nabywania zniżek w większości firm. Klienci korzystający z AC mini z reguły nie gromadzą zniżek, dzięki którym w przyszłości mogliby obniżyć cenę tego ubezpieczenia. Ochrona ubezpieczeniowa często działa też jedynie na terenie Polski i jest niepełna.

Podsumowanie

 • Minicasco (AC mini) to okrojone ubezpieczenie AC, zwykle uprawniające do otrzymania odszkodowania po kradzieży samochodu, szkodach wyrządzonych przez żywioły i szkodzie całkowitej.
 • Ubezpieczenie AC mini to produkt korzystny dla właścicieli starszych pojazdów, którzy nie potrzebują pełnej ochrony.
 • Okrojony zakres ochrony przekłada się na cenę AC mini – jest ona niższa niż dla standardowej polisy AC. Najczęściej składka jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta.
 • AC mini to produkt dostępny w ofertach wielu firm ubezpieczeniowych. Analogicznie jak w przypadku pełnego AC przy jego wyborze należy zapoznać się z dokumentem OWU.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy AC Mini się opłaca?

  Dla większości kierowców – tak. Chodzi tutaj głównie o osoby, które obawiają się dużej straty po kolizji czy wypadku. W przypadku polisy minicasco towarzystwo najczęściej nie wypłaca odszkodowania, gdy dojdzie do niewielkiego uszkodzenia auta (szkody częściowej). Jednak po stwierdzeniu szkody całkowitej lub kradzieży, posiadacz samochodu będzie mógł liczyć na pełną rekompensatę poniesionej straty.

 2. Czym się różni AC od AC Mini?

  Różnica pomiędzy minicasco a pełnym autocasco polega nie tylko na okrojonym zakresie ochrony (w przypadku pierwszego produktu), ale również znacznie niższej cenie. Minicasco kosztuje znacznie mniej niż standardowe AC i dzięki temu może stanowić świetną alternatywę dla osób, których nie stać na pełne ubezpieczenie samochodu.

 3. Jak kupić najlepsze i najtańsze AC mini?

  Jeśli szukasz minicasco, w pierwszej kolejności przemyśl, jakich szkód na swoim pojeździe obawiasz się najbardziej. Pamiętaj, że w każdej firmie mini AC może mieć nieco inną konstrukcję – jedna polisa będzie np. chronić samochód tylko od kradzieży, inna natomiast od szkody całkowitej i/lub żywiołów. Chcesz szybko i sprawnie znaleźć najlepsze a zarazem najtańsze ubezpieczenie? Skorzystaj z naszej porównywarki. Po wypełnieniu jednego formularza będziesz mógł przejrzeć oferty kilkunastu firm i zdecydować, która z nich najlepiej spełnia Twoje oczekiwania.

 4. Jak wysokie odszkodowanie przysługuje z minicasco?

  W tym przypadku zasada ustalania sumy ubezpieczenia nie różni się od standardowego AC. Wyznaczając maksymalną kwotę odszkodowania z AC mini ubezpieczyciel bierze pod uwagę wartość rynkową pojazdu. Zazwyczaj posługuje się on gotową wyceną samochodu, np. katalogiem Eurotax czy Info-Ekspert, który został opracowany z uwzględnieniem takich parametrów jak wiek, marka, model czy rodzaj silnika.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments