Ubezpieczenia komunikacyjne - poradniki

Samochód z Belgii – jak go sprowadzić i ubezpieczyć?

Samochód z Belgii – jak go sprowadzić i ubezpieczyć?

 • W 2020 roku z Belgii do Polski sprowadzono aż 53 243 samochodów.
 • Belgowie mają obowiązek udostępniania dokumentu „Car-pass”, który potwierdza przebieg pojazdu.
 • Przed wyjazdem z Belgii na kołach należy zakupić ubezpieczenie i wyrejestrować samochód w urzędzie City Atrium w Brukseli.
 • Po przyjeździe do Polski należy opłacić akcyzę, zgłosić się na przegląd techniczny, ubezpieczyć i zarejestrować samochód.

W ubiegłym roku aż 11,5% wszystkich sprowadzonych z zagranicy samochodów pochodziło z Belgii. Jest to trzeci najczęściej wybierany przez Polaków rynek zagraniczny. Wśród chętnych na zakup auta spoza terenu Polski spada zainteresowanie silnikami wysokoprężnymi, a coraz chętniej kupowany jest diesel.

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – sprawdź, ile zapłacisz

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – sprawdź, ile zapłacisz

 • Kara za brak poinformowania urzędników o zbyciu/nabyciu samochodu w 2021 r. wynosi od 200 do 1000 zł. O wysokości kary decyduje starosta.
 • Kara w identycznej wysokości czeka na osoby i firmy, które sprowadzą pojazd z innego kraju UE i nie dokonają jego rejestracji w ciągu 30 dni.
 • Od 1 stycznia 2021 r. na zgłoszenie zbycia/zakupu samochodu kierowcy mają 30 dni – zniesiony został termin 180 dni, który obowiązywał dla aut sprowadzonych z UE.
 • Zgłoszenie zbycia/zakupu samochodu można złożyć przez internet, w urzędzie lub korespondencyjnie. Właściciel może to zrobić samodzielnie lub przez pełnomocnika.
 • Poinformowanie o zbyciu/zakupie auta nie jest równoznaczne z jego wyrejestrowaniem/zarejestrowaniem. Są to odrębne procedury.

Sprzedajesz lub kupujesz samochód? Masz obowiązek dopełnić formalności w wydziale komunikacji, czyli zgłosić sprzedaż lub zakup auta. Jeżeli nie zrobisz tego w wymaganym terminie, grozi Ci wysoka kara finansowa. Kto może nałożyć na Ciebie karę i ile ona wyniesie?

Uszkodzony silnik w samochodzie a odszkodowanie

Uszkodzony silnik w samochodzie a odszkodowanie

 • Ubezpieczenie AC to dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które zapewnia ochronę na wypadek uszkodzenia i kradzieży auta.
 • Z ubezpieczenia AC nie zawsze zostaną naprawione wszystkie uszkodzenia silnika. To, kiedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, zależy od zapisów OWU.
 • Do uszkodzenia silnika najczęściej dochodzi w wyniku zatarcia układu korbowo-tłokowego, czego przyczyną jest zbyt niski poziom oleju.
 • W OWU każdego AC znajduje się lista wyłączeń. Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania m.in. po zassaniu wody do silnika czy jego nieprawidłowej naprawie.

Usterka silnika może przytrafić się w każdym momencie użytkowania pojazdu. Na taką okoliczność możesz się zabezpieczyć, kupując ubezpieczenie AC. Zobacz, kiedy otrzymasz odszkodowanie za uszkodzony silnik w pojeździe.

Pożyczka na zakup samochodu – gdzie i na jakich zasadach?

Pożyczka na zakup samochodu – gdzie i na jakich zasadach?

 • Pożyczka to – obok kredytu – jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania zakupu samochodu.
 • Między pożyczką na zakup samochodu a kredytem samochodowym jest sporo różnic, które dotyczą np. formy umowy.
 • Dla pożyczki na zakup auta charakterystyczne są m.in.: minimum formalności i szybka wypłata środków.
 • Pożyczkę można przeznaczyć zarówno na zakup samochodu, jak i sfinansowanie jego remontu czy zakup akcesoriów.
 • Pożyczki na zakup samochodu to produkty oferowane przez banki oraz firmy pożyczkowe i leasingowe

Gdy oszczędności nie wystarczają na sfinansowanie zakupu samochodu, rozwiązaniem może być skorzystanie z pożyczki. Gdzie szukać pożyczki na atrakcyjnych warunkach? Czym pożyczka różni się od kredytu?

Przebieg samochodu a OC – czy wskazanie drogomierza ma wpływ na cenę OC?

Przebieg samochodu a OC – czy wskazanie drogomierza ma wpływ na cenę OC?

 1. Przy wyliczaniu składki OC kierowca musi podać aktualny stan licznika i deklarowany roczny przebieg auta.
 2. W III kwartale 2020 r. najwięcej za OC płacili właściciele aut z przebiegiem powyżej 351 tys. km – średnio 729 zł.
 3. Przy szacowaniu ryzyka i wyliczaniu składki OC przebieg pojazdu uwzględniają firmy ubezpieczeniowe AXA i Aviva.
 4. Jeżeli ubezpieczyciel odkryje zaniżenie przebiegu samochodu, to właściciel będzie musiał dopłacić do składki.

Poszukując ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu za pośrednictwem naszej wyszukiwarki, będziesz musiał podać aktualny przebieg auta. Zastanawiasz się dlaczego? Niektóre firmy ubezpieczeniowe zwiększają składkę tym kierowcom, którzy bardzo intensywnie użytkują posiadany samochód.

Odszkodowanie z autocasco – jak uzyskać krok po kroku

Odszkodowanie z autocasco – jak uzyskać krok po kroku

 1. Aby po wystąpieniu szkody otrzymać odszkodowanie z AC, przy zakupie polisy należy zwrócić uwagę na zakres ochrony.
 2. Ubezpieczyciel może obniżyć wysokość odszkodowania z AC, jeżeli szkoda nie zostanie zgłoszona w terminie wskazanym w OWU.
 3. Większość ubezpieczycieli przyjmuje zgłoszenia o szkodzie na kilka sposobów: m.in. telefonicznie, mailowo i listownie.
 4. W czasie likwidacji szkody z AC należy współpracować z firmą ubezpieczeniową i rzeczoznawcą, który wyceni szkodę.

Ubezpieczenie AC najczęściej kupują właściciele nowszych samochodów, którzy chcą otrzymać odszkodowanie, gdy uszkodzą swój pojazd. To jednak, czy i w jakiej wysokości ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z AC, zależy od sposobu postępowania ubezpieczonego. Podpowiadamy, o jakich 5 kwestiach warto pamiętać.

Assistance bez OC – dla kogo, gdzie i za ile kupić

Assistance bez OC – dla kogo, gdzie i za ile kupić

 1. Assistance bez OC to ubezpieczenie sprzedawane bez obowiązkowego OC. Można je zakupić na okres od 7 dni do roku.
 2. Ubezpieczenie assistance bez OC jest oferowane jedynie przez kilku ubezpieczycieli. Przykładami są: Generali, AXA Direct.
 3. Ceny assistance bez OC zaczynają się od 37 zł. Za taką kwotę kierowca otrzyma ochronę na terenie Polski na okres 7 dni.
 4. Assistance bez OC można zakupić przez internet. Umowa zawierana jest przez stronę internetową ubezpieczyciela.

Kupiłeś OC, a po pewnym czasie uznałeś, że chciałbyś skorzystać również z ubezpieczenia assistance? Jest to możliwe, gdyż niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują assistance jako osobny produkt. Przejrzeliśmy oferty ubezpieczycieli – poniżej wskazujemy listę ubezpieczycieli, u których można zakupić assistance bez OC.

Stłuczka samochodem zastępczym – jak postępować i kto zapłaci za szkody?

Stłuczka samochodem zastępczym – jak postępować i kto zapłaci za szkody?

 1. Samochód zastępczy można otrzymać w ramach kilku ubezpieczeń: OC sprawcy, AC (najczęściej po kradzieży auta) oraz assistance.
 2. Jeżeli zostałeś poszkodowany w stłuczce, to szkody powstałe w aucie zastępczym zostaną zlikwidowane z OC sprawcy, ale będziesz miał obowiązek współdziałać z wypożyczalnią.
 3. Jeżeli spowodujesz wypadek autem zastępczym, to szkody zostaną zlikwidowane z AC. Może się jednak zdarzyć, że będziesz musiał ponieść koszt z tytułu udziału własnego, jeśli wcześniej nie kupiłeś dodatkowego ubezpieczenia.
 4. Po stłuczce, w której brał udział samochód zastępczy – niezależnie od tego, kto jest sprawcą – poinformuj natychmiast wypożyczalnię.

Zarówno z ubezpieczenia OC sprawcy kolizji, jak i ubezpieczenia AC możesz otrzymać samochód zastępczy. Chcesz skorzystać z tej możliwości, ale obawiasz się odpowiedzialności za ewentualne szkody? Zobacz, co możesz zrobić, aby w razie stłuczki nie płacić odszkodowania z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie szyb – kiedy warto kupić?

Ubezpieczenie szyb – kiedy warto kupić?

 1. Ubezpieczenie szyb jest korzystną ofertą szczególnie dla osób, które chcą zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia czy wybicia szyby.
 2. Towarzystwa gwarantują wymianę lub naprawę szyb w warsztatach partnerskich.
 3. Przed zakupem polisy warto zapoznać się z warunkami ubezpieczenia kilku towarzystw i wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę.
 4. Ubezpieczenie szyb to dodatkowy produkt, który jest oferowany wraz z ubezpieczeniem OC lub AC.

Ubezpieczyciele przy zakupie polisy OC oferują dodatkowy produkt, jakim jest ubezpieczenie szyb. Ile to kosztuje i czy się opłaca?

Ile kosztuje holowanie samochodu?

Ile kosztuje holowanie samochodu?

 1. Holowanie samochodu za pomocą linki holowniczej jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy auto spełnia określone przepisami warunki.
 2. Koszt holowania pojazdu na lawecie zależy m.in. od czasu, miejsca oraz gabarytów samochodu.
 3. Kupując polisę assistance możemy zapewnić sobie nie tylko bezpłatne holowanie samochodu, ale również wiele dodatkowych usług.
 4. Assistance wykupimy wraz z OC i AC lub jako oddzielny produkt.

Każdemu kierowcy może przytrafić się poważniejsza awaria na drodze. Takie zdarzenia pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Wówczas holowanie może stanowić konieczność. Czy ubezpieczenie pomoże w takiej sytuacji?