Oferty OC dla młodych kierowców – co wpływa na cenę OC?

Uśmiechnięta kobieta za kierownicą pokazuje prawo jazdy
 1. Firmy ubezpieczeniowe definiują młodego kierowcę jako osobę w wieku do 26 lat, która prawo jazdy ma krócej niż 36 miesięcy.
 2. Na cenę OC dla młodego kierowcy wpływ ma wiele czynników. Należą do nich m.in.: wiek i miejsce zamieszkania kierowcy oraz model i marka pojazdu.
 3. Młodzi kierowcy płacą za ubezpieczenie OC najwięcej. Powodem są m.in. statystyki policyjne, z których wynika, że to właśnie ta grupa kierowców najczęściej powoduje kolizje i wypadki.
 4. Aby znaleźć tanie ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy, warto skorzystać z naszego kalkulatora OC/AC lub skontaktować się telefonicznie z naszym agentem ubezpieczeniowym.

Właśnie odbierasz prawo jazdy, a niedługo kupisz swój pierwszy samochód. Niestety z uwagi na swój wiek i brak doświadczenia, możesz zapłacić wysoką cenę za polisę OC. Możesz, ale nie musisz – Twoje wybory również mają wpływ na cenę OC.

Jako młody kierowca masz niewielkie szanse na niską składkę OC. Powodem jest Twój brak doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, choć nie tylko. Mamy też dobrą wiadomość – możesz obniżyć wysokość składki OC, podejmując przemyślane decyzje. Poznaj czynniki kluczowe dla ceny ubezpieczenia OC. Podpowiadamy też, co możesz zrobić, aby nie przepłacać.

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Im młodsza i mniej doświadczona za kierownicą osoba (bez zniżek w OC za bezszkodową jazdę), tym więcej zapłaci ona za OC. Przykładowo, z naszych danych wynika, że:

 • W czerwcu 2022 roku średnia cena ubezpieczenia OC dla młodych kierowców w wieku od 18 do 25 lat wyniosła 1302 zł
 • Młodzi kierowcy, którzy korzystali ze zniżek doświadczonego współwłaściciela samochodu w wieku 25-30 lat płacili mniej, bo 927 zł
 • Najtańsze oferty otrzymywali kierowcy, którzy wybrali za współwłaściciela osobę w wieku 45-50 lat: 793 złote.

Ile lat według ubezpieczycieli ma młody kierowca?

Każdy z ubezpieczycieli inaczej definiuje młodego kierowcę. Nie zawsze znaczenie ma wyłącznie wiek – niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają również to, jak długo kierowca ma prawo jazdy. Przykładowo:

 • Allianz młodego kierowcę definiuje jako osobę w wieku do 26 lat,
 • młody kierowca w Warcie to osoba, która ma do 25 lat i posiada prawo jazdy do 3 lat,
 • według Link4 młody kierowca to osoba do 23 lat.

Można zatem powiedzieć, że młody kierowca to osoba w wieku do 26 lat, która prawo jazdy posiada krócej niż 36 miesięcy.

W OWU dodatkowych ubezpieczeń (np. AC) firmy ubezpieczeniowe często posługują się sformułowaniem „osoba o zwiększonym ryzyku ubezpieczeniowym”. Przykładowo Warta definiuje taką osobę w następujący sposób – jest to osoba kierująca pojazdem, która spełnia określone przez ubezpieczyciela kryteria wieku i okresu posiadania uprawnień do kierowania ubezpieczonym pojazdem.

Jakie czynniki wpływają na cenę OC dla młodego kierowcy?

Można wyróżnić wiele parametrów kształtujących wysokość składki OC. W przypadku młodych kierowców kluczowe są: miejsce rejestracji i użytkowania auta, wiek, model i marka pojazdu, pojemność jego silnika, wiek i stan cywilny kierowcy czy nawet wykonywany przez niego zawód.

Wszystkie te czynniki można podzielić na dwie kategorie. W pierwszej grupie znajdą się parametry dotyczące kierowcy, w drugiej informacje o zgłaszanym przez niego do ubezpieczenia samochodzie.

KierowcaSamochód
✓ Wiek kierowcy✓ Marka i model pojazdu
✓ Stan cywilny kierowcy✓ Pojemność silnika auta
✓Doświadczenie kierowcy✓ Przebieg i rok produkcji samochodu
✓ Miejsce zamieszkania kierowcy✓ Miejsce użytkowania pojazdu

Jak wiek kierowcy wpływa na cenę OC?

Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że w I połowie 2022 roku najdroższe propozycje OC otrzymywali 19-latkowie (średnio 2002 zł). Najtańsze polisy trafiały do osób w wieku 63 lat (440 zł). Okazuje się, że mogli oni kupić ubezpieczenie ponad czterokrotnie tańsze niż młodzi kierowcy.

Dzieląc kierowców na grupy wiekowe, również zauważyliśmy duże dysproporcje cenowe.

Wiek kierowcyCena OC
18 - 25 lat1376 zł
26 - 35 lat596 zł
36 - 45 lat469 zł
46 - 55 lat471 zł
56 lat lub więcej462 zł

Oblicz składkę OC/AC dla swojego samochodu

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie ocenia swojego potencjalnego klienta i zgodnie z ustaloną taryfą wylicza propozycję ubezpieczenia jego samochodu. Młody wiek kierowcy nie będzie więc jedyną przyczyną podwyższenia składki OC.

Jakie znaczenie ma miejsce rejestracji i użytkowania samochodu?

Sprawdziliśmy, jak zmienia się wysokość ceny OC, po uwzględnieniu miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Pod uwagę braliśmy kalkulacje cen OC w naszej porównywarce, zakładając, że właścicielem samochodu jest osoba w wieku 18-25 lat, która kupuje pierwszą polisę OC.

Miejsce użytkowania samochoduCena OC
Wrocław1437 zł
Kraków1288 zł
Gdańsk1074 zł
Bielsko-Biała729 zł
Osjaków (woj. łódzkie)527 zł
Na podstawie kalkulacji cen OC przeprowadzonych w I półroczu 2022 r.

Zarejestrowanie i użytkowanie pojazdu w dużym mieście przekłada się na zwiększone ryzyko kolizji. Właśnie dlatego kierowcy np. z Wrocławia płacą wyższą składkę niż ci, którzy podróżują zwykle po małej wiejskiej okolicy. To zła wiadomość dla młodych kierowców wyjeżdżających na studia do dużych miast. Poruszając się choćby po Warszawie czy Gdańsku własnym autem, zapłacą więcej.

Mimo że mieszkasz w dużym mieście, planujesz podać adres zameldowania? Nie jest to rozsądny sposób na obniżenie składki OC. Jeżeli spowodujesz kolizję lub wypadek, firma ubezpieczeniowa wnikliwie przeanalizuje Twoją sprawę. Wówczas możesz spodziewać się dopłaty do polisy.

Sprawdziliśmy średnie ceny OC obowiązujące w I półroczu 2022 roku w stolicach poszczególnych województw i okazuje się, że podwyższone stawki w niektórych miastach dotyczyły ogółu kierowców. W tym okresie najwięcej za OC płacili mieszkańcy Wrocławia (średnio 685 zł), a najmniej Opola (491 zł)

MiastoCena OC (w zł)
Wrocław685
Bydgoszcz580
Lublin530
Gorzów Wielkopolski583
Łódź629
Kraków575
Warszawa654
Opole491
Rzeszów492
Białystok528
Gdańsk717
Katowice520
Kielce533
Olsztyn553
Poznań627
Szczecin645
Mediana cen na podstawie danych z I półrocza 2022 r.

Oblicz składkę OC/AC

Jaki wpływ na cenę OC ma model oraz pojemność silnika?

Dwudziestolatek, który kupi mały miejski samochód – Skodę Octavię z 2006 r. (poj. silnika 1,4 l) – wyda na najtańszą polisę OC 2809 zł. Sporo, prawda? Gdyby jednak wybór padł na BMW serii 5 z tego samego rocznika (poj. silnika 3,0 l), to najtańsza składka OC byłaby jeszcze wyższa – wynosiłaby 4079 zł.

Czy to oznacza, że młody kierowca musi rezygnować z zakupu wymarzonego modelu samochodu, aby zaoszczędzić na OC? Niekoniecznie, większość producentów proponuje jeden model pojazdu z różnymi pojemnościami silnika.

Przykład: Pan Maciej kupił właśnie pierwszy samochód – Renault Laguna z 2005 r. (benzyna, poj. silnika 1598 cm3). Z uwagi na wiek (mężczyzna ma 20 lat) i brak historii ubezpieczeniowej, najtańsze OC kosztowało go 2166 zł. Ten model pojazdu jest jednak dostępny także z silnikami o większej pojemności: 1783 cm3, 1983 cm3, 1998 cm3 i 2946 cm3.

Najtańsze propozycje OC dla poszczególnych modeli prezentujemy poniżej.

 • Pojemność 1783 cm3: 2228 zł
 • Pojemność 1983 cm3: 2371 zł
 • Pojemność 1998 cm3: 2356 zł
 • Pojemność 2946 cm3: 2541 zł

Zadaniem wielu ubezpieczycieli, pojazdy z dużym silnikiem mogące rozwijać większe prędkości powodują zdecydowanie rozleglejsze szkody niż „słabsze” samochody. A rozleglejsze szkody to wyższe koszty naprawy. Dlatego więcej za obowiązkowe ubezpieczenie auta z dużym silnikiem może zapłacić nie tylko młody kierowca, ale również doświadczony.

Jak kształtowały się średnie ceny OC w I półroczu 2022 roku po uwzględnieniu pojemności silnika?

Pojemność silnikaCena OC
do 1 l400 zł
1,1 l do 2,0 l488 zł
2,1 l do 3,0 l577 zł
3,1 l do 4,0 l608 zł
4,1 l do 5,0 l622 zł
5,1 l lub więcej619 zł
Mediana cen na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki OC w III kwartale 2022 roku

Kalkulując cenę polisy, ubezpieczyciele biorą także pod uwagę statystyki obrazujące to, jakie auta najczęściej powodują wypadki i kolizje. Właściciele bardziej „kolizyjnych” pojazdów zapłacą wyższą składkę OC.

Czy stan cywilny wpływa na cenę OC?

Wiele towarzystw w przychylny sposób traktuje osoby pozostające w związkach małżeńskich i posiadające dzieci. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest banalnie prosta. Kierowcy podróżujący z dziećmi są mniej skłonni do ryzykownych zachowań na drodze. Przekłada się to na mniejsze ryzyko spowodowania kolizji.

W pierwszej połowie br. osoby pozostające w związkach małżeńskich płaciły za OC średnio o 38% mniej niż kawalerowie i panny.

Dlaczego młodzi kierowcy płacą za OC najwięcej?

Zastanawiasz się, dlaczego młodzi kierowcy płacą za OC wysoką stawkę? Do najistotniejszych powodów, dla których młodzi kierowcy za ubezpieczenie płacą najwięcej, trzeba zaliczyć:

 • statystyki policyjne, które mówią o wysokim wskaźniku wypadkowości dla grupy najmłodszych kierowców (do 25 lat),
 • brawura – to właśnie nieodpowiedzialne zachowanie młodych kierowców często jest przyczyną kolizji i wypadków drogowych,
 • brak doświadczenia – młodzi kierowcy często nie potrafią dostosować prędkości do warunków na drodze.

Czy wszyscy ubezpieczyciele traktują młodych kierowców surowiej? Tak – powodem są statystyki prowadzone przez firmy ubezpieczeniowe. Wynika z nich jednoznacznie, że to właśnie młodzi kierowcy najczęściej przyczyniają się do zdarzeń drogowych (kolizji i wypadków). Wyższe ryzyko ubezpieczeniowe musi mieć z kolei odzwierciedlenie w wysokości składki OC.

Które firmy ubezpieczeniowe proponują tanie OC dla młodych kierowców?

Niektóre firmy ubezpieczeniowe próbują przyciągnąć do siebie młodych klientów, przygotowując dla nich specjalne oferty. Przykładem może być You Can Drive. To marka należąca do Ergo Hestia. Na stronie internetowej You Can drive można przeczytać, że jest to „jedyna na rynku oferta produktów ubezpieczeniowych stworzona specjalnie dla ludzi młodych – osób poniżej 30 roku życia”.

Czy to oznacza, że You Can Drive ma najkorzystniejszą ofertę dla młodych klientów? Niekoniecznie. Może się zdarzyć, że konkurencja będzie miała dla Ciebie lepszą propozycję. Jedynym sposobem, aby się o tym przekonać, jest porównanie cen różnych ubezpieczycieli.

Jak znaleźć tanie OC dla młodych kierowców?

Jesteś młodym kierowcą i nie wypracowałeś jeszcze zniżek w OC? Nie musisz z powodu wysokiej ceny polisy zmieniać miejsca zamieszkania lub stanu cywilnego. Możesz natomiast zastanowić się nad zakupem mniejszego samochodu, o małej mocy silnika.

Jeśli chcesz maksymalnie zaoszczędzić, poszukaj ubezpieczyciela, który oferuje najlepsze warunki osobom z krótkim stażem za kierownicą. Kluczem do znalezienia najtańszej polisy OC będzie porównanie dostępnych na rynku ofert.

Oblicz składkę OC/AC

Pamiętaj, że zakres OC jest taki sam dla wszystkich towarzystw. Dlatego w OC liczy się wyłącznie cena, jaką zapłacisz za polisę.

Jak porównać ceny OC w naszym kalkulatorze OC?

Nasz kalkulator OC został stworzony z myślą o wygodzie użytkowników. Chcesz skorzystać z niego po raz pierwszy? Oto kilka podpowiedzi, dzięki którym szybko znajdziesz polisę OC w przystępnej cenie:

 • przed kalkulacją przygotuj dokumenty – dowód rejestracyjny pojazdu i prawo jazdy – oraz spisz stan licznika,
 • w przypadku ubezpieczenia OC kieruj się ceną – każdy z ubezpieczycieli proponuje taką samą ochronę,
 • jeżeli kupujesz OC wraz z dodatkowymi polisami, skorzystaj z możliwości porównania ofert – dla Twojej wygody zamieszczamy też Ogólne Warunki Ubezpieczenia oferowanych produktów.

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj ze wsparcia naszych doradców. W każdej chwili możesz zadzwonić na naszą infolinię, a agent ubezpieczeniowy rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże znaleźć ubezpieczenie w atrakcyjnej cenie.

Jakie możliwości ma młody kierowca, aby obniżyć cenę OC?

Młodzi kierowcy nie muszą godzić się na wysokie składki OC. Jest kilka sprytnych sposobów, które skutecznie obniżają cenę polisy. Można zapłacić mniej:

 • Korzystając ze zniżek, jakie ma doświadczony kierowca. Młody kierowca może ustanowić współwłaścicielem samochodu np. swojego rodzica, który ma wysokie zniżki za bezszkodową jazdę.
 • Orientując się, które firmy ubezpieczeniowe przygotowały promocje dla młodych kierowców lub korzystając z kalkulatora OC/AC.
 • Kupując ubezpieczenie OC przez internet. To rozwiązanie nie tylko wygodne – w ten sposób można sporo zaoszczędzić.
 • Rezygnując z OC na raty. Opłacenie składki jednorazowo oznacza oszczędność co najmniej kilkuset złotych.
 • Rozważnie wybierając samochód. Pojazd z mniejszym silnikiem oznacza składkę OC niższą nawet o kilkaset złotych.

Jesteś zameldowany w jednym z dużych miast, ale z uwagi na pracę lub życiowe plany, mieszkasz w innej, mniejszej miejscowości? Nie zapomnij wspomnieć o tym agentowi lub podać tej informacji w formularzu, kupując polisę przez internet – to sposób, aby zaoszczędzić kolejne kilkaset złotych.

Oblicz składkę OC/AC

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile zapłaci za OC dla młody kierowca?

  Kwestia ceny OC dla kierowcy jest zawsze sprawą indywidualną – wysokość składki to wypadkowa wielu czynników. Pewną podpowiedzią dla młodych kierowców może być jednak mediana cen. W I półroczu 2022 r. mediana cen OC dla kierowców w wieku od 18 do 25 lat, którzy kupowali polisę za pośrednictwem naszej porównywarki, wynosiła 1376 zł.

 2. OC dla młodego kierowcy – gdzie można je kupić najtaniej?

  Niektórzy ubezpieczyciele, jak np. You Can Drive, dedykują swoją ofertę młodym kierowcom. Jednak stwierdzenie, że to właśnie ten ubezpieczyciel zawsze będzie miał najkorzystniejszą propozycję dla młodego kierowcy, nie jest prawdziwe. Jeżeli nie chcesz przepłacać, pozostaje tylko jeden sposób – porównanie ofert za pośrednictwem kalkulatora OC.

 3. Do jakiego wieku kierowca jest traktowany przez ubezpieczyciela jako młody kierowca?

  Każda firma ubezpieczeniowa ma inną politykę w tym zakresie. Uogólniając, można jednak powiedzieć, że młody kierowca to ten, który ma poniżej 26 lat, a uprawnienia do kierowania pojazdami posiada krócej niż 3 lata (wówczas ubezpieczyciele wymagają nie tylko podania roku, ale również miesiąca, w którym kierowca uzyskał prawo jazdy).

 4. Dlaczego ubezpieczyciele nie traktują młodych kierowców przychylnie?

  Kluczowe są statystyki, którymi kierują się firmy ubezpieczeniowe. Z raportu Policji za 2021 r. wynika, że kierowcy w wieku od 18 do 24 lat byli sprawcami 3653 wypadków. Wskaźnik wypadków na 10 000 populacji w tej grupie wiekowej wynosił 13,77. Dla porównania w grupie kierowców w wieku od 25 do 36 lat był on niemal o połowę niższy i wynosił 7,85.

 5. Czy skorzystanie z kalkulatora OC zobowiązuje do zakupu polisy?

  Wyliczając cenę OC za pomocą kalkulatora OC zamieszczonego na naszej stronie, nie musisz kupować polisy. Co więcej, możesz skorzystać z naszego narzędzia jeszcze przed zakupem pojazdu – w ten sposób sprawdzisz orientacyjną cenę OC. Może to być pomocne przy wyborze auta. Podania danych osobowych wymagamy dopiero na etapie zakupu polisy.

Stefania Stuglik

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Monty
4 lat temu

Jako młody kierowca bardzo chciałbym uczciwie podejść do posiadania auta i samemu zapłacić składkę i zbierać lata doświadczenia ale.. nie chcę jeździć 10 letnim autem z silnikiem 1.0, którego prędkość maksymalna jest porównywalna z kosiarką… Wie ktoś czy można zaleźć rozsądnego ubezpieczyciela, który nie policzy jak za zboże ubezpieczenia sensownego auta? (nie mowie tez o markach premium typu audi, mercedes czy bmw)

Łukasz
4 lat temu

Fajne fajne

paweł
3 lat temu

I to jest powalające, kawaler zapłaci więcej jak osoba w związku małżeńskim. To nie dośc ,że płaci więcej, za kare,że jest młody , to jeszcze więcej,bo singiel 😀

Ronga
3 lat temu
Reply to  paweł

@paweł haha, nie ma sprawiedliwości na tym świecie niestety :p Trzeba sobie jakoś radzić.
@Monty ja od siebie mogę polecić YouCanDrive. Mają o wiele niższe ceny a i w razie wypadku są zawsze na czas.