Gdzie ubezpieczyć samochód?

Sprawdzenie pojazdu po VIN

Jako właściciel samochodu możesz zadawać sobie pytanie, gdzie ubezpieczyć samochód – czy zrobić to stacjonarnie, online i u którego ubezpieczyciela kupić polisę. Poznaj wskazówki, które pomogą Ci w podjęciu najkorzystniejszej decyzji.

Na polskim rynku działa ok. 20 firm ubezpieczeniowych, w których można kupić ubezpieczenia komunikacyjne – AC, OC, NNW i assistance. To powoduje, że często można spotkać się z pytaniem, gdzie ubezpieczyć samochód. Wskazanie nazwy ubezpieczyciela to za mało – podstawą jest przeanalizowanie dostępnych produktów.

Gdzie ubezpieczyć samochód – stacjonarnie czy online?

Polisy komunikacyjne możesz kupić zarówno w biurze agenta ubezpieczeniowego, jak i online. Oba te rozwiązania mają pewne plusy i minusy. Jakie?

Zakup ubezpieczeń komunikacyjnych w biurze i online – porównanie

Zakup ubezpieczenia w biurzeZakup ubezpieczenia online
DostępnośćBiura agentów ubezpieczeniowych są czynne w określonych godzinach, np. od 9 do 17.Porównywarka ubezpieczeń OC na naszej stronie jest dostępna przez całą dobę.
WygodaBiura agentów ubezpieczeniowych są zlokalizowane w centrach miast, ale trzeba do nich dojechać.Aby skorzystać z porównywarki, musisz jedynie otworzyć przeglądarkę i odpowiedzieć na pytania w formularzu.
Dodatkowe korzyściAgenci są uzależnieni od firm ubezpieczeniowych, w rezultacie czego rzadko proponują promocje.Możesz skorzystać z organizowanych od czasu do czasu promocji – np. w cenie OC kupić też NNW.
WybórAgent przedstawia ofertę, którą możesz przyjąć lub nie. Nie ma możliwości porównania ofert od kilku ubezpieczycieli.Porównujesz co najmniej kilka ofert od różnych ubezpieczycieli i następnie decydujesz, z której polisy skorzystasz.
Możliwość skorzystania z poradyKupowanie ubezpieczenia oferuje możliwość porozmawiania z nim o szczegółach polisy.Jeżeli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, to możesz porozmawiać z doradcą przez telefon.

Gdzie ubezpieczyć nowy samochód? Właśnie wybierasz się do salonu sprzedaży po auto? Masz jeszcze jedną możliwość – możesz skorzystać z oferty dealera (każdy dealer współpracuje z wybranymi firmami ubezpieczeniowymi). Takie rozwiązanie jest:

 • wygodne – przecież chcesz nacieszyć się nowym autem, a nie zajmować formalnościami,
 • niekoniecznie najtańsze – bardzo prawdopodobne, że za pośrednictwem naszej porównywarki znajdziesz tańszy pakiet OC, AC oraz dodatkowych polis.

Oblicz składkę OC/AC

Gdzie można najtaniej kupić OC dla samochodu?

Monitorując na bieżąco rynek ubezpieczeń komunikacyjnych, łatwo zauważyć, że w 2021 r. firmy ubezpieczeniowe nie podnosiły cen OC. W bieżącym roku może się to jednak zmienić – w czerwcu ubezpieczyciele otrzymali dostęp do bazy CEPiK (w zakresie wykroczeń popełnionych przez kierowcę). Nie jest zatem wykluczone, że ceny OC ulegną zmianie. W takiej sytuacji naturalne jest pytanie, gdzie ubezpieczyć samochód, aby nie przepłacać.

Zwłaszcza kierowcy notorycznie karani mandatami za przekroczenie dozwolonej prędkości czy stwarzanie niebezpiecznych sytuacji na drodze muszą liczyć się z wyższymi składkami – to właśnie oni będą traktowani przez ubezpieczycieli jako klienci podwyższonego ryzyka.

Na pytanie, gdzie najtaniej ubezpieczyć samochód, nie ma prostej odpowiedzi. Powodem jest uwzględnianie przez firmy ubezpieczeniowe wielu czynników przy wyliczaniu składki ubezpieczeniowej. W konsekwencji kierowcy mogą otrzymywać najtańsze propozycje OC od różnych ubezpieczycieli. Najlepiej widać to na poniższym przykładzie.

Przykład: Ubezpieczenia OC szuka trzech kierowców – każdy z nich jest właścicielem miejskiego auta Hyundai i20 z 2009 r. (benzyna, poj. silnika 1248 cm3)* i mieszkańcem Łodzi. Mimo że łączy ich fakt posiadania samochodu tej samej marki, to dzieli ich m.in. sytuacja rodzinna i zawodowa, okres korzystania z pojazdu i historia ubezpieczenia.

Kierowcy to:

 • pani Maria – 35-letnia bibliotekarka, matka dwójki dzieci w wieku 10 i 5 lat, która ma 8-letnią bezszkodową historię ubezpieczeniową,
 • pan Kazimierz – 69-letni emeryt, wdowiec, który ma prawo jazdy od niemal 40 lat i nigdy nie spowodował kolizji czy wypadku,
 • pan Artur – 20-letni student, kawaler posiadający prawo jazdy od dwóch lat i kupujący ubezpieczenie OC po raz pierwszy.

*Dla uproszczenia przyjęliśmy, że samochody mają taki sam przebieg (w tym deklarowany na przyszły rok), każdy z kierowców parkuje też pojazd we wspólnym garażu.

Gdzie ubezpieczyć samochód – najtańsze propozycje firm ubezpieczeniowych dla przykładowych kierowców

Najtańsza oferta OCNajtańsza oferta OC przy założeniu zadeklarowania 1 szkody w ostatnim roku
Pani Maria489 zł – Beesafe822 zł – Beesafe
Pan Kazimierz472 zł – Trasti720 zł – Benefia
Pan Artur1753 zł – Benefia-

Każdy z kierowców, dla których przeprowadziliśmy kalkulację, otrzymał najtańszą ofertę OC od innego ubezpieczyciela. Jednocześnie rozpiętość cenowa polis również jest spora, co ma związek z indywidualną sytuacją kierowców.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód, kupując pakiet OC i AC?

Kupując polisę OC, można kierować się jej ceną, bo każdy ubezpieczyciel oferuje ten sam zakres ochrony. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku polis dodatkowych (AC, NNW i assistance) – tutaj konieczne jest porównanie zakresu ubezpieczenia.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jak porównywać zakres ochrony ubezpieczeniowej, aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie opłaca się ubezpieczyć samochód? Uwagę warto zwrócić na elementy wpływające na wysokość zarówno składki ubezpieczeniowej, jak i odszkodowania – należą do nich:

 • suma ubezpieczenia – od wysokości sumy ubezpieczenia zależy wysokość odszkodowania,
 • udział własny w szkodzie – może to być kwota (np. 500 zł), może on też zostać ustalony procentowo (np. 20 proc.),
 • sposób likwidacji szkody – tańszy jest wariant kosztorysowy,
 • franszyza – najczęściej wynosi 500 zł, a jej zastosowanie w ubezpieczeniu oznacza, że ubezpieczyciel nie zlikwiduje szkody wycenionej na niższą kwotę,
 • amortyzacja części – ubezpieczyciel może uwzględnić zużywanie się części pojazdu przy ustalaniu wysokości szkody.

Gdzie ubezpieczyć samochód, biorąc pod uwagę listę czynników, na które trzeba zwrócić uwagę? Priorytetem jest określenie swoich potrzeb.

Przykład: Pani Judyta po okazyjnej cenie odkupiła od swojego kuzyna 2-letnią Hondę Civic (diesel, poj. silnika 1597 cm3). Kobieta ma sprecyzowane oczekiwania co do ubezpieczenia AC – zależy jej na:

 • pełnym AC – nie chce ubezpieczenia AC w okrojonej wersji (tzw. AC mini),
 • ochronie również poza granicami Polski – w planach ma zagraniczne wakacje w Czarnogórze,
 • likwidacji szkody w warsztacie – nie interesuje jej kosztorys.

Pani Judyta otrzymała wiele propozycji od różnych ubezpieczycieli. Niestety, nie każdy z ubezpieczycieli zaproponował jej warunki, jakie była skłonna zaakceptować. W tym przypadku konieczne było porównanie otrzymanych ofert.

Gdzie ubezpieczyć samochód – oferty przedstawione kierowcy z przykładu

OfertaOchrona poza granicami PolskiLikwidacja w warsztacieDodatkowe warunki
Uniqa (OC, AC, assistance) – 1815 złUdział własny – 1000 zł (szkoda częściowa, całkowita) i 10 proc. przy kradzieży
LINK4 (OC, AC, assistance) – 1899 złUdział własny i minimalna szkoda – 500 zł
TUZ Ubezpieczenia (OC, AC, assistance, NNW) – 1953 złUdział własny – 10 proc., minimalna szkoda – 500 zł
Beesafe (OC, AC, assistance, NNW) – 1975 złUdział własny i minimalna szkoda – 500 zł
Benefia (OC, AC, assistance, NNW) – 2111 złUdział własny – 10 proc., minimalna szkoda – 500 zł

Oblicz składkę OC/AC

Aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie najkorzystniej ubezpieczyć samochód, kobieta powinna przeanalizować jeszcze pozostałe parametry, np. kwestię udziału własnego i kwotę minimalnej szkody. Różnice mogą pojawić się także przy pozostałych polisach, czyli assistance i NNW.

Gdzie ubezpieczyć samochód – czy warto kierować się opiniami innych kierowców?

Szukając w internecie odpowiedzi na pytanie, gdzie ubezpieczyć samochód, często można natknąć się na dyskusje, w których kierowcy dzielą się swoimi doświadczeniami w kontakcie z różnymi firmami ubezpieczeniowymi. Czy te uwagi warto brać pod uwagę? Z pewnością to nie zaszkodzi, przy czym warto wykazać się ostrożnością, ponieważ:

 • użytkownicy najczęściej nie oceniają ubezpieczyciela w momencie zakupu polisy – większość ocen dotyczy obsługi posprzedażowej (likwidacji szkody),
 • wśród zarzutów najczęściej pojawia się kwestia zbyt niskiego odszkodowania – inne kwestie są zazwyczaj pomijane,
 • zdarza się, że negatywna opinia jest wynikiem braku znajomości OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia) – poszkodowany skarży się np. na wysoki udział własny, który zaakceptował przy zakupie ubezpieczenia,
 • użytkownicy częściej są skłonni wystawić negatywną opinię – zadowoleni klienci po prostu korzystają z polisy,
 • wiele z opinii dotyczy produktów wycofanych z oferty – co może wprowadzać w błąd.

Wskazówką, gdzie ubezpieczyć samochód, mogą być wyniki badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA). To niezależny instytut, który w 2021 r. przeprowadził wśród konsumentów ankietę dotyczącą ubezpieczeń komunikacyjnych. W badaniu uwzględniono jednak tylko niektóre z firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku – były to: Allianz, Aviva, Compensa, Generali, ERGO Hestia, LINK4, MTU, PZU i Warta.

Wyniki badania Polskiego Instytutu Badań Jakości

Kategoria: najlepsza infolinia
1. Link482,5 proc.Najlepsza infolinia
2. Aviva82,2 proc.Znakomita infolinia
3. PZU81,3 proc.Znakomita infolinia
Kategoria: najlepsze ceny
1. Aviva82,4 proc.Najlepsze ceny
2. Link482 proc.Znakomite ceny
3. Compensa81,1 proc.Znakomite ceny
Kategoria: obsługa likwidacji szkody
Generali82,8 proc.Najbardziej sprawna obsługa likwidacji szkody
Compensa81,9 proc.Sprawna obsługa likwidacji szkody
Link481,9 proc.Sprawna obsługa likwidacji szkody
Kategoria: uczciwość
1. Generali83,0 proc.Najbardziej uczciwy ubezpieczyciel
2. Link482,5 proc.Uczciwy ubezpieczyciel
3. Aviva81,9 proc.Uczciwy ubezpieczyciel
Kategoria: zaufanie
1. Link483,3 proc.Marka budząca największe zaufanie
2. Aviva83,1 proc.Marka godna zaufania
3. Generali82,9 proc.Marka godna zaufania
Uwaga! Od 2 lipca Aviva i Allianz połączyły się w Polsce pod jedną marką – Allianz

Gdzie ubezpieczyć samochód, biorąc pod uwagę jakość obsługi posprzedażowej?

Cena i zakres ubezpieczenia w przypadku dodatkowych polis komunikacyjnych to nie wszystko – przy wyborze polisy warto jeszcze zwrócić uwagę na jakość obsługi posprzedażowej. Wystarczy zapoznać się z opiniami kierowców, aby przekonać się, że lista zarzutów wobec firm ubezpieczeniowych jest długa. Najczęściej jednak właściciele pojazdów skarżą się na opieszałość przy wypłacie odszkodowań.

Jak wynika z komunikatów zamieszczonych na stronie internetowej KNF, tylko w 2022 r. za opóźnienia w przyznaniu i wypłacie odszkodowań zostało ukaranych trzech ubezpieczycieli – Compensa, PZU i TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. W 2021 r. na tej liście znalazły się też firmy Generali, Uniqa i Warta.

Gdzie ubezpieczyć samochód, aby nie mieć problemu z likwidacją szkody? Wskazówką może być liczba skarg składanych do Rzecznika Finansowego w związku z działalnością firm ubezpieczeniowych.

Liczba skarg skierowanych bezpośrednio do Rzecznika Finansowego w 2021 roku*

Firma ubezpieczeniowaLiczba skarg dot. ubezpieczeń komunikacyjnychUdział ubezpieczyciela w rynku działu II w procentach (zaokrąglony)Liczba skarg na 1 proc. udziału rynkowego
PZU S.A.88328 proc.31,5
STU Ergo Hestia S.A.43316 proc.27,1
TUiR Warta S.A.28815 proc.19,2
Uniqa TU S.A.2237 proc.31,8
TU Compensa S.A. VIG2104,4 proc.47,7
LINK4 TU S.A.2002,5 proc.80
Generali TU S.A.1265,1 proc.24,7
TU InterRisk S.A. VIG1133,2 proc.35,3
TUiR Allianz Polska S.A.1114 proc.27,75
Wiener TU S.A. VIG1022,1 proc.48,5
TUW TUW701,3 proc.53,8
TUZ TUW480,8 proc.60
Aviva TU Ogólnych S.A.321,3 proc.24,6
TUW Pocztowe100,5 proc.20
*Stan na 30.09.2021 r.

Źródło: Załącznik do Sprawozdania z działalności Rzecznika Finansowego za 2021 r. oraz uwag o stanie przestrzegania prawa i interesów klientów podmiotów rynku finansowego
Uwaga! Od 2 lipca Aviva i Allianz połączyły się w Polsce pod jedną marką – Allianz

Zastanawiasz się, gdzie ubezpieczyć samochód? Jeżeli chcesz uniknąć rozczarowań, pamiętaj o zwróceniu uwagi zarówno na produkt (w przypadku ubezpieczeń dodatkowych nie kieruj się wyłącznie ceną), jak i jakość obsługi posprzedażowej.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

 • Na polskim rynku ubezpieczeniowym działa ponad 20 firm oferujących polisy komunikacyjne, więc pytanie gdzie ubezpieczyć samochód jest bardzo popularne.
 • Przy poszukiwaniu OC można wybrać firmę ubezpieczeniową, która proponuje najniższą cenę.
 • Aby odpowiedzieć na pytanie, gdzie ubezpieczyć samochód przy zakupie pakietu OC i AC, konieczne jest porównanie ofert.
 • Poszukując ubezpieczyciela, warto też zwrócić uwagę na doświadczenia innych kierowców i jakość obsługi posprzedażowej.
 • W określeniu, gdzie ubezpieczyć samochód pomocne mogą być wyniki badań niezależnych instytucji, np. PIBJA.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak sprawdzić, gdzie samochód jest aktualnie ubezpieczony?

  Wystarczy, że zajrzysz do umowy ubezpieczenia. Jeżeli jednak nie możesz jej znaleźć, a chcesz skontaktować się z ubezpieczycielem, skorzystaj z narzędzia dostępnego na stronie internetowej UFG – „Sprawdź OC dla pojazdu”. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego lub VIN oraz określeniu daty otrzymasz m.in. informację o firmie ubezpieczeniowej, która zapewniała ochronę ubezpieczeniową na wskazany dzień.

 2. Gdzie ubezpieczyć samochód zabytkowy?

  OC dla samochodu zabytkowego możesz kupić w każdej firmie ubezpieczeniowej. Kłopotem może być znalezienie polisy AC, assistance czy NNW – to produkty rzadziej dostępne. Ciekawą ofertę dla posiadaczy starszych pojazdów przygotowała firma Compensa – produkt OC MotoKlasyki. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej ubezpieczyciela.

 3. Gdzie ubezpieczyć samochód elektryczny?

  Ubezpieczenia dla pojazdu elektrycznego możesz porównać za pośrednictwem kalkulatora dostępnego na naszej stronie internetowej. To najprostszy sposób, aby szybko znaleźć tanie OC lub pakiet OC i AC dostosowany do potrzeb.

 4. Jak ubezpieczyć samochód krok po kroku przez internet?

  Zakup ubezpieczenia OC czy pakietu OC/AC przez internet nie jest szczególnie skomplikowany. Gdy już znajdziesz atrakcyjny produkt ubezpieczeniowy, postępuj zgodnie ze wskazówkami – nasz kalkulator przeprowadzi Cię przez całą procedurę zakupu ubezpieczenia. W razie wątpliwości możesz też skontaktować się z telefonicznie z naszym doradcą.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments