Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?


Samochód hybrydowy podczas ładowania

Masz w planach zakup samochodu i bierzesz pod uwagę auta z napędem elektrycznym? Jeżeli zastanawiasz się, ile będzie kosztować eksploatacja takiego pojazdu, uwzględnić musisz również jego ubezpieczenie. Sprawdzamy, od czego zależy wysokość składki i ile za ubezpieczenie OC średnio płacą kierowcy, którzy już korzystają z samochodów elektrycznych.

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi wśród polskich kierowców rośnie – tak wynika z informacji prezentowanych w ramach Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PZPM i PSPA. Na koniec września 2020 r. po polskich drogach jeździło niemal 14 800 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Właściciele tych pojazdów, analogicznie jak wszyscy pozostali posiadacze aut, muszą pamiętać o ubezpieczeniu OC. W przypadku nabycia nowego pojazdu rozsądny będzie też zakup AC.

Czy ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego jest drogie?

Wokół samochodów z napędem elektrycznym narosło wiele mitów. Jeden z nich odnosi się do ceny ubezpieczenia OC. Czy rzeczywiście ubezpieczenie auta elektrycznego jest droższe? Nie – jest wręcz przeciwnie. Sprawdziliśmy, ile średnio za obowiązkowe ubezpieczenie kierowcy płacili w III kwartale 2020 r. Wyniki prezentują się następująco:

 • benzyna – 660 zł,
 • benzyna+gaz – 714 zł,
 • diesel – 682 zł,
 • benzyna/elektryczny – 665 zł,
 • elektryczny – 491 zł.

Ile średnio kosztuje OC dla najpopularniejszych aut elektrycznych? Mimo że oferta takich pojazdów jest systematycznie poszerzana, to w zestawieniu z samochodami napędzanymi benzyną czy olejem napędowym jest ona znacznie skromniejsza. Aktualnie wśród kierowców, którzy zdecydowali się na auto elektryczne, najpopularniejsze są modele: Tesla Model S, Nissan Leaf i BMW i3. W III kwartale 2020 r. za ubezpieczenie tych pojazdów kierowcy płacili średnio:

 • Tesla Model S – 578 zł,
 • Nissan Leaf – 450 zł,
 • BMW i3 – 450 zł.

Niski koszt ubezpieczenia OC, które trzeba nabywać co roku, jest jednym z argumentów, które przemawiają właśnie za zakupem samochodu elektrycznego.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC dla samochodów elektrycznych?

Wysokość składki odzwierciedla ryzyko ubezpieczeniowe, czy prawdopodobieństwo wystąpienia szkody, którą ubezpieczyciel będzie musiał zlikwidować. Mimo że ubezpieczyciele zadają kierowcom chcącym ubezpieczyć samochód cały szereg pytań, to w największym stopniu cenę składki kształtują następujące czynniki:

 • Wiek kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą

To właśnie brak doświadczenia w połączeniu z brawurą najczęściej są przyczynami wypadków. Dlatego też młodzi kierowcy płacą za OC więcej – istnieje wyższe ryzyko, że taki kierowca przyczyni się do zdarzenia drogowego, którego skutki będzie musiał zlikwidować ubezpieczyciel. Sprawdziliśmy, jaka jest różnica w cenie składki OC dla młodego i doświadczonego kierowcy – obaj zdecydowali się na pojazd elektryczny.

Marka i model pojazduNajtańsza oferta OC dla młodego kierowcyNajtańsza oferta OC dla doświadczonego kierowcy
Nissan Leaf z 2019 r.722 zł350 zł
BMW i3 z 2018 r.593 zł350 zł
Tesla Model S z 2015 r.815 zł450 zł
Mercedes Benz EQC z 2019 r.661 zł450 zł
Renault ZOE z 2014 r.615 zł350 zł
Doświadczony kierowca – 62 lata, 10-letnia historia ubezpieczeniowa. Młody kierowca – 20 lat, brak historii ubezpieczeniowej. Obaj mieszkają w Sandomierzu.

Jak widać z powyższej kalkulacji, w przypadku niektórych modeli cena polisy OC dla młodego kierowcy była niemal o 50 proc. wyższa niż składka dla kierowcy z długim stażem.

 • Miejsce zamieszkania kierowcy

Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także miejsce zamieszkania kierowcy. Tam, gdzie dróg i samochodów jest więcej lub częściej dochodzi do kolizji, tam składka OC jest odpowiednio wyższa. Powodem jest wyższe ryzyko kolizji czy wypadku. Oto, jak w III kwartale 2020 r. kształtowały się średnie ceny OC dla poszczególnych województw.

WojewództwoŚrednia cena w III kwartale 2020 r.WojewództwoŚrednia cena w III kwartale 2020 r.
Dolnośląskie491 złPodkarpackie450 zł
Kujawsko-pomorskie616 złPodlaskie558 zł
Lubelskie450 złPomorskie530 zł
Lubuskie527 złŚląskie491 zł
Łódzkie450 złŚwiętokrzyskie450 zł
Małopolskie449 złWarmińsko-mazurskie449 zł
Mazowieckie508 złWielkopolskie466 zł
Opolskie544 złZachodniopomorskie462 zł

Sprawdziliśmy także, ile najmniej za ubezpieczenie OC musiałby zapłacić właściciel samochodu elektrycznego Nissan Leaf z 2016 r. w zależności od miejsca zamieszkania. Kierowca ma 39 lat, jest żonaty i ma dwójkę dzieci w wieku szkolnym. Ubezpieczenie OC kupuje od 10 lat i dotychczas nie przytrafiła mu się żadna szkoda. Oto wyniki kalkulacji:

 • Oleśnica – 354 zł,
 • Puck – 379 zł,
 • Gdańsk – 460 zł,
 • Bielsko-Biała – 346 zł,
 • Warszawa – 460 zł.

Wyższe ceny ubezpieczeń OC dla kierowców mieszkających w Gdańsku czy Warszawie nie powinny specjalnie dziwić. To miasta z bardzo rozwiniętą infrastrukturą drogową i wieloma uczestnikami ruchu drogowego, co ma przełożenie na wyższe ryzyko kolizji czy wypadku podczas codziennej eksploatacji samochodu.

Czy dla samochodu elektrycznego opłaca się kupić polisę AC?

Samochody elektryczne z reguły są stosunkowo nowe, a to oznacza, że ich wartość jest znaczna. To jeden z głównych powodów, dla których właściciele takich aut powinni pomyśleć o dodatkowej ochronie ubezpieczeniowej. Firmy ubezpieczeniowe proponują polisy AC w dwóch wariantach:

 • mini – najczęściej odszkodowanie wypłacane jest po szkodzie całkowitej (np. spowodowanej działaniem sił natury czy kradzieży),
 • pełnym – właścicielowi pojazdu przysługuje też odszkodowanie po jego uszkodzeniu (szkodzie częściowej).

Ile kosztuje ubezpieczenie AC dla samochodu elektrycznego? Porównaliśmy oferty cenowe pakietów OC w połączeniu z AC, jakie otrzyma młody i doświadczony kierowca.

Marka i model pojazduNajtańsza oferta pakietu OC i AC dla młodego kierowcyNajtańsza oferta pakietu OC i AC dla doświadczonego kierowcy
Nissan Leaf z 2019 r.867 zł (AC mini) lub 6455 zł (pełne AC)550 zł (AC mini) lub 2022 zł (pełne AC)
BMW i3 z 2018 r.888 zł (AC mini) lub 6047 zł (pełne AC)745 zł (AC mini) lub 2246 zł (pełne AC)
Tesla Model S z 2015 r.12 908 zł (AC mini) lub 14 292 zł (pełne AC)4587 zł (AC mini) lub 5053 zł (pełne AC)
Mercedes Benz EQC z 2019 r.11 641 zł (pełne AC)3152 zł (pełne AC)
Renault ZOE z 2014 r.3146 zł (pełne AC)958 zł (pełne AC)
Doświadczony kierowca – 62 lata, 10-letnia historia ubezpieczeniowa. Młody kierowca – 20 lat, brak historii ubezpieczeniowej. Obaj mieszkają w Sandomierzu.

Przy poszukiwaniu ubezpieczenia AC za pośrednictwem kalkulatora AC kierowca może natknąć się na problem w postaci braku posiadanego pojazdu w katalogu (np. Eurotax). Wówczas jedynym sposobem na ubezpieczenie pojazdu jest skontaktowanie się bezpośrednio z wybraną firmą ubezpieczeniową.

Gdzie szukać taniego ubezpieczenia OC dla samochodu elektrycznego?

Na polskim rynku działa wiele firm ubezpieczeniowych, a każda przygotowuje dla swoich potencjalnych klientów z reguły co najmniej kilka propozycji. Jak w takiej sytuacji szybko porównać oferty, aby stwierdzić, która jest najkorzystniejsza? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora OC/AC zamieszczonego na naszej stronie.

Kalkulator OC/AC to narzędzie, które oblicza cenę składki ubezpieczeniowej w różnych firmach ubezpieczeniowych. Aby poznać propozycje towarzystw, wystarczy tylko wypełnić poszczególne pola formularza. Pytania dotyczą:

 • samochodu – kierowca musi wskazać markę, model, rok produkcji, aktualny stan licznika i datę pierwszej rejestracji pojazdu, który chce ubezpieczyć,
 • kierowcy – pytamy o wiek kierowcy, datę uzyskania przez niego uprawnień do kierowania pojazdami, wykonywany zawód, stan cywilny i liczbę dzieci oraz dodatkowych kierowców, którzy będą korzystać z auta,
 • historii ubezpieczeniowej – kierowca musi określić, od kiedy kupuje ubezpieczenie OC i AC oraz czy z tych ubezpieczeń były wypłacane odszkodowania.

Ile można zaoszczędzić, porównując propozycje ubezpieczycieli za pomocą kalkulatora OC/AC? Aby przekonać się, że oszczędności mogą być liczone w tysiącach złotych, wystarczy zapoznać się z kalkulacją przeprowadzoną dla 47-letniego kierowcy z Łomży, który jest właścicielem Renault ZOE z 2017 r.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Oferty OC dla właściciela samochodu elektrycznego
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
325,00 zł* rata od 32 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
424,00 zł* rata od 42 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
465,00 zł* rata od 46 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
481,00 zł* rata od 48 zł
Oferty OC dla właściciela samochodu elektrycznego
Benefia
325,00 zł* rata od 32.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
424,00 zł* rata od 42.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
465,00 zł* rata od 46.00
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
481,00 zł* rata od 48.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja przeprowadzona dla 47-letniego kierowcy z Łomży, który jest właścicielem Renault ZOE z 2017 r.

Skorzystanie z kalkulatora OC/AC jest bezpłatne. Wyniki kalkulacji można przesłać na swój adres e-mail lub messengera i wrócić do nich w dowolnej chwili. Kierowcy, którzy chcieliby skorzystać z porady specjalisty, mogą skontaktować się z naszym konsultantem telefonicznie.

Podsumowanie:

 • W III kwartale 2020 r. za ubezpieczenie OC najmniej płacili właściciele pojazdów z napędem elektrycznym. Średnio na ten cel przeznaczali 491 zł.
 • Najpopularniejszymi autami elektrycznymi zgłaszanymi do ubezpieczenia w III kwartale 2020 r. były: Tesla Model S, Nissan Leaf i BMW i3.
 • Na cenę OC wpływ ma wiele czynników. Wśród najważniejszych wskazać trzeba na wiek, doświadczenie i miejsce zamieszkania kierowcy.
 • Porównanie cen ubezpieczeń umożliwia kalkulator OC/AC. To narzędzie, które prezentuje oferty kilkunastu firm ubezpieczeniowych.
Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x