Ubezpieczenie samochodu elektrycznego – ile kosztuje?

Samochód hybrydowy podczas ładowania

Masz w planach zakup samochodu i bierzesz pod uwagę auta z napędem elektrycznym? Jeżeli zastanawiasz się, ile będzie kosztować eksploatacja takiego pojazdu, uwzględnić musisz również ubezpieczenie auta elektrycznego. Sprawdzamy, od czego zależy wysokość składki i ile za ubezpieczenie OC średnio płacą kierowcy, którzy już korzystają z samochodów elektrycznych.

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi wśród polskich kierowców rośnie – tak wynika z informacji prezentowanych w raporcie PSPA „Rok 2022 w polskiej elekromobilności”.

W okresie od stycznia do końca marca 2023 r. zarejestrowano w Polsce 8341 samochodów osobowych z napędem elektrycznym (nowych i używanych) – o 47% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego (5681 szt). Mimo to, elektromobilność w Polsce nie jest na pożądanym poziomie, głównie przez wzgląd na to, ile kosztuje samochód elektryczny w stosunku do samochodu spalinowego i przez brak dopłat do elektryków na rynku wtórnym.

W pierwszym kwartale 2023 r. na 1000 użytkowników naszego kalkulatora przypadały ok. 3 osoby deklarujące posiadanie samochodu z napędem elektrycznym (współczynnik 2,4). W porównaniu do 2020 r. odnotowaliśmy jednak prawie trzykrotny wzrost (wcześniej 0,9 osób na 1000 ubezpieczających).

Warto podkreślić, że wysokie ceny paliw oraz regulacje prawne dotyczące zakazu produkcji aut z silnikami spalinowymi od 2035 mogą skłaniać w przyszłości coraz więcej osób do zakupu auta na prąd.

Właściciele tych pojazdów, analogicznie jak wszyscy pozostali posiadacze aut, muszą pamiętać o ubezpieczeniu OC. W przypadku nabycia nowego pojazdu rozsądny będzie też zakup AC.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

Wokół samochodów z napędem elektrycznym narosło wiele mitów. Jeden z nich odnosi się do ceny ubezpieczenia OC. Czy rzeczywiście ubezpieczenie auta elektrycznego jest droższe? Nie – jest wręcz przeciwnie. Sprawdziliśmy, ile średnio za obowiązkowe ubezpieczenie kierowcy płacili w I kwartale 2023 roku. Wyniki prezentują się następująco:

 • Elektryczny – 366 zł
 • Benzyna – 477 zł
 • Benzyna+gaz – 487 zł
 • Diesel – 504 zł
 • Hybryda – 514 zł

Ile kosztuje OC samochodu elektrycznego? Mimo że oferta takich pojazdów jest systematycznie poszerzana, to w zestawieniu z samochodami napędzanymi benzyną czy olejem napędowym jest ona znacznie skromniejsza. Aktualnie wśród kierowców, którzy zdecydowali się na auto elektryczne, najpopularniejsze są modele: Tesla Model 3, Nissan Leaf i Tesla Model S.

Sprawdziliśmy, ile za najtańsze ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego musiałby zapłacić 40-letni kierowca z Wadowic (woj. małopolskie)*, który posiada maksymalne zniżki w OC z tytułu bezszkodowej jazdy:

 • Tesla Model S z 2021 r.  (wersja S Long Range Plus) – 346 zł (OC z ASS i NNW)
 • Tesla Model 3 z 2021 r. (wersja 3 RWD) – 329 zł (OC z ASS)
 • Nissan Leaf (Acenta) – 318 zł (OC)

*Kalkulacja z 11.09.2023 r.

Niski koszt ubezpieczenia OC, które trzeba nabywać co roku, jest jednym z argumentów, które przemawiają właśnie za zakupem samochodu elektrycznego.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC dla samochodów elektrycznych?

Wysokość składki odzwierciedla ryzyko ubezpieczeniowe, czy prawdopodobieństwo wystąpienia szkody, którą ubezpieczyciel będzie musiał zlikwidować. Mimo że ubezpieczyciele zadają kierowcom chcącym ubezpieczyć samochód cały szereg pytań, to w największym stopniu cenę składki kształtują następujące czynniki:

 • Wiek kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

To właśnie brak doświadczenia w połączeniu z brawurą najczęściej są przyczynami wypadków. Dlatego też młodzi kierowcy płacą za OC więcej – istnieje wyższe ryzyko, że taki kierowca przyczyni się do zdarzenia drogowego, którego skutki będzie musiał zlikwidować ubezpieczyciel. Sprawdziliśmy, jaka jest różnica w cenie OC dla młodego i doświadczonego kierowcy – obaj zdecydowali się na pojazd elektryczny.

Model pojazduNajtańsza oferta OC dla młodego kierowcyNajtańsza oferta OC dla doświadczonego kierowcy
Nissan Leaf1482 zł350 zł
BMW i31434 zł350 zł
Tesla Model S1581 zł397 zł
Mercedes Benz EQC1606 zł373 zł
Renault ZOE1619 zł397 zł
Tesla Model 31599 zł397 zł
Kalkulacja z 11.09.2023 r. na samochody wyprodukowane w 2021 r. Młody kierowca: 20 lat, brak zniżek w OC, zam. Kraków, doświadczony kierowca: 40 lat, maksymalne zniżki w OC, zam. Kraków

Jak widać z powyższych danych, w przypadku polisy OC dla młodego kierowcy oferta była ponad czterokrotnie wyższa niż najtańsza składka dla kierowcy z długim stażem.

 • Miejsce zamieszkania kierowcy

Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także miejsce zamieszkania kierowcy. Tam, gdzie dróg i samochodów jest więcej lub częściej dochodzi do kolizji, tam składka OC jest odpowiednio wyższa. Powodem jest wyższe ryzyko kolizji czy wypadku. Oto, jak w 2023 r. kształtowały się średnie ceny OC dla 40-latka, mieszkańca wybranych miast wojewódzkich.

MiastoNajtańsza oferta OC
Wrocław392 zł
Bydgoszcz392 zł
Kielce350 zł
Kraków350 zł
Warszawa392 zł

*Kalkulacja z 11.09.2023 r.: kierowca ma powyżej 40 lat i jest żonaty. Ubezpieczenie OC kupuje od 10 lat i dotychczas nie przytrafiła mu się żadna szkoda; samochód: Nissan Leaf z 2021 r.

Sprawdziliśmy także, ile za ubezpieczenie OC musiałby zapłacić ten sam właściciel samochodu elektrycznego (Nissan Leaf z 2021 r.), gdyby mieszkał w małej miejscowości. Oto wyniki kalkulacji:

 • Andrychów (woj. małopolskie) – 325 zł
 • Lubichowo (woj. pomorskie) – 350 zł
 • Chojnów (woj. dolnośląskie) – 353 zł
 • Siemiatycze (woj. podlaskie) – 303 zł

Wyższe ceny ubezpieczeń OC dla kierowców mieszkających w dużych miastach nie powinny specjalnie dziwić. To miejscowości z bardzo rozwiniętą infrastrukturą drogową i wieloma uczestnikami ruchu drogowego, co ma przełożenie na wyższe ryzyko kolizji czy wypadku podczas codziennej eksploatacji samochodu.

Czy dla samochodu elektrycznego opłaca się kupić polisę AC?

Samochody elektryczne z reguły są stosunkowo nowe, a to oznacza, że ich wartość jest znaczna. To jeden z głównych powodów, dla których właściciele takich aut powinni pomyśleć o dodatkowej ochronie ubezpieczeniowej. Firmy ubezpieczeniowe proponują polisy AC w dwóch wariantach:

 • Mini – najczęściej odszkodowanie wypłacane jest po szkodzie całkowitej (np. spowodowanej działaniem sił natury czy kradzieży),
 • Pełnym – właścicielowi pojazdu przysługuje też odszkodowanie po jego uszkodzeniu (szkodzie częściowej).

Ile kosztuje ubezpieczenie AC dla samochodu elektrycznego? Porównaliśmy oferty cenowe pakietów OC w połączeniu z AC, jakie otrzyma młody i doświadczony kierowca z Oświęcimia, właściciel Tesli model 3 z 2020 r.:

 • 20-latek, który posiada prawo jazdy od roku i nie ma jeszcze wypracowanej historii ubezpieczenia pojazdu, wyda na najtańszą polisę OC AC z ASS 8151 zł (oferta Link4);
 • 40-latek, który posiada prawo jazdy od co najmniej 20 lat i wypracował maksymalne zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy, zapłaci za OCAC z ASS i NNW takiego samego auta tylko 2752 zł (oferta Trasti).

Przy poszukiwaniu ubezpieczenia AC za pośrednictwem kalkulatora AC kierowca może natknąć się na problem w postaci braku posiadanego pojazdu w katalogu (np. Eurotax). Wówczas jedynym sposobem na ubezpieczenie auta jest skontaktowanie się bezpośrednio z wybraną firmą ubezpieczeniową.

Gdzie szukać taniego ubezpieczenia OC dla samochodu elektrycznego?

Rejestracja samochodu elektrycznego to dopiero początek. Każdy pojazd musi mieć OC. Na polskim rynku działa wiele firm ubezpieczeniowych, a każda przygotowuje dla swoich potencjalnych klientów z reguły co najmniej kilka propozycji. Jak w takiej sytuacji szybko porównać oferty, aby stwierdzić, która jest najkorzystniejsza? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora OC/AC zamieszczonego na naszej stronie.

Kalkulator OC/AC to narzędzie, które oblicza cenę ubezpieczenia samochodu w różnych firmach ubezpieczeniowych. Aby poznać propozycje towarzystw, wystarczy tylko wypełnić poszczególne pola formularza. Pytania dotyczą:

 • Samochodu – kierowca powinien wskazać markę, model, rok produkcji, aktualny stan licznika i datę pierwszej rejestracji pojazdu, który chce ubezpieczyć;
 • Kierowcy – pytamy o wiek kierowcy, datę uzyskania przez niego uprawnień do kierowania pojazdami, wykonywany zawód, stan cywilny i liczbę dzieci oraz dodatkowych kierowców, którzy będą korzystać z auta;
 • Historii ubezpieczeniowej – kierowca musi określić, od kiedy kupuje ubezpieczenie OC i AC oraz czy z tych ubezpieczeń były wypłacane odszkodowania.

Ile można zaoszczędzić, porównując propozycje ubezpieczycieli za pomocą kalkulatora OC/AC?

Aby przekonać się, że oszczędności mogą być liczone w setkach złotych, wystarczy zapoznać się z kalkulacją przeprowadzoną dla 47-letniego kierowcy z Łomży, który jest właścicielem Renault ZOE z 2017 r.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
343,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
536,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
629,00 zł* rata od 0 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
773,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
957,00 zł* rata od 0 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1074,00 zł* rata od 0 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1613,00 zł* rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1636,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
343,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
536,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
629,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
773,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
957,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1074,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1613,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1636,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja 11.09.2023 r., na podstawie danych 47-letniego kierowcy z Łomży (ponad 10 lat w OC i AC, brak szkód w historii ubezpieczenia). Samochód Renault ZOE z 2017 r.

Skorzystanie z kalkulatora OC/AC jest bezpłatne. Wyniki kalkulacji można przesłać na swój adres e-mail lub messengera i wrócić do nich w dowolnej chwili. Kierowcy, którzy chcieliby skorzystać z porady specjalisty, mogą skontaktować się z naszym konsultantem telefonicznie.

Podsumowanie

 • W I kwartale 2023 r. za ubezpieczenie OC najmniej płacili właściciele pojazdów z napędem elektrycznym. Średnio na ten cel przeznaczali 366 zł.
 • Najpopularniejszymi autami elektrycznymi zgłaszanymi do ubezpieczenia w 2023 r. są: Tesla Model 3, Nissan Leaf i Tesla Model S.
 • Na cenę OC wpływ ma wiele czynników. Wśród najważniejszych wskazać trzeba na wiek, doświadczenie i miejsce zamieszkania kierowcy.
 • Porównanie cen ubezpieczeń umożliwia kalkulator OC/AC. To narzędzie, które prezentuje oferty kilkunastu firm ubezpieczeniowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czym jest i jak działa program „Mój elektryk”?

  Rządowy program „Mój Elektryk” został stworzony z myślą o popularyzacji samochodów elektrycznych. W jego ramach zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa mogą starać się o dofinansowanie zakupu nowego auta elektrycznego. Z programu można skorzystać w latach 2021 do 2025 lub do wyczerpania przeznaczonych na jego realizację środków.

 2. Jak starać się o dopłatę do auta elektrycznego?

  Procedura odbywa się przez internet. Jeżeli chcesz otrzymać dofinansowanie samochodu elektrycznego, musisz jedynie wypełnić i złożyć wniosek – jest on dostępny pod adresem https://gwd.nfosigw.gov.pl/. Tam też można znaleźć więcej informacji o programie.

 3. Czy zakup samochodu elektrycznego jest opłacalny?

  Jednym z powodów rosnącej popularności samochodów elektrycznych jest ich niska awaryjność, co przekłada się też na bezpieczeństwo. Część osób do zakupu pojazdu wyposażonego w silnik elektryczny przekonuje niska emisja spalin. Nie bez znaczenia są też liczne ulgi – poza dofinansowaniem, właściciele samochód elektrycznych nie płacą m.in. za postój w strefach płatnego parkowania.

 4. Czy dla auta elektrycznego warto kupić assistance?

  Samochody elektryczne są mniej awaryjne, w rezultacie czego rzadziej wymagają np. holowania. Jednak nie są one pozbawione wad – brak dostępu do infrastruktury ładowania skutecznie unieruchamia pojazd. Właśnie z tego względu zwłaszcza osoby często przemierzające dłuższe odcinki powinny pomyśleć o zakupie assistance dla samochodu elektrycznego.

 5. Czy wraz ze wzrostem popularności aut elektrycznych OC będzie jeszcze tańsze?

  Chociaż popularność samochodów z napędem elektrycznym rośnie, to ubezpieczyciele wciąż nie dostosowali swoich ofert do elektromobilności. W przyszłości ceny polis na samochody elektryczne – zwłaszcza OC – mogą być niższe. Większe zainteresowanie podzespołami do aut elektrycznych nie powinno zostać bez wpływu również na wysokość składki AC.

Stefania Stuglik
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PrawdaMożeByćInna
2 lat temu

Kalkulację ubezpieczenia należy wykonać dla tego samego kierowcy czyli dla tych samych warunków i dopiero wówczas porównać.

Pojazdy elektryczne w większości kupowane będą jako nowe a ponieważ nie są tanie raczej nie będą kupowali ich młodzi ludzie – stąd średnia cena ubezpieczenia pojazdu elektrycznego może wychodzić tutaj tak korzystnie ponieważ w większości będą je mieć osoby z dłuższym stażem za kierownicą i dłuższą historią ubezpieczeń.

Z kalkulacji kwoty ubezpieczenia przeze mnie pojazdu elektrycznego i np. diesla o tej samej mocy i w tej samej klasie ceny OC wypadają identycznie.