Ubezpieczenie samochodu elektrycznego – ile kosztuje?

Samochód hybrydowy podczas ładowania
 • W 2021 r. za ubezpieczenie OC najmniej płacili właściciele pojazdów z napędem elektrycznym. Średnio na ten cel przeznaczali 459 zł.
 • Najpopularniejszymi autami elektrycznymi zgłaszanymi do ubezpieczenia w 2021 r. były: Tesla Model 3, Nissan Leaf i Tesla Model S.
 • Na cenę OC wpływ ma wiele czynników. Wśród najważniejszych wskazać trzeba na wiek, doświadczenie i miejsce zamieszkania kierowcy.
 • Porównanie cen ubezpieczeń umożliwia kalkulator OC/AC. To narzędzie, które prezentuje oferty kilkunastu firm ubezpieczeniowych.

Masz w planach zakup samochodu i bierzesz pod uwagę auta z napędem elektrycznym? Jeżeli zastanawiasz się, ile będzie kosztować eksploatacja takiego pojazdu, uwzględnić musisz również jego ubezpieczenie. Sprawdzamy, od czego zależy wysokość składki i ile za ubezpieczenie OC średnio płacą kierowcy, którzy już korzystają z samochodów elektrycznych.

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi wśród polskich kierowców rośnie – tak wynika z informacji prezentowanych w ramach Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PZPM i PSPA. Pod koniec lutego 2022 r. po polskich drogach jeździły 40 904 samochody osobowe z napędem elektrycznym. Mimo to elektromobilność w Polsce nie jest na pożądanym poziomie, głównie przez wzgląd na to, ile kosztuje samochód elektryczny w stosunku do samochodu spalinowego i przez brak dopłat do elektryków na rynku wtórnym. Aczkolwiek ostatnie wzrosty cen paliw skłaniają coraz więcej osób do zakupu auta na prąd.

Właściciele tych pojazdów, analogicznie jak wszyscy pozostali posiadacze aut, muszą pamiętać o ubezpieczeniu OC. W przypadku nabycia nowego pojazdu rozsądny będzie też zakup AC.

Czy ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego jest drogie?

Wokół samochodów z napędem elektrycznym narosło wiele mitów. Jeden z nich odnosi się do ceny ubezpieczenia OC. Czy rzeczywiście ubezpieczenie auta elektrycznego jest droższe? Nie – jest wręcz przeciwnie. Sprawdziliśmy, ile średnio za obowiązkowe ubezpieczenie kierowcy płacili w 2021 roku. Wyniki prezentują się następująco:

 • Benzyna – 586 zł
 • Benzyna+gaz – 626 zł
 • Diesel – 611 zł
 • Hybryda – 579 zł
 • Elektryczny – 459 zł

Ile średnio kosztuje OC dla najpopularniejszych aut elektrycznych? Mimo że oferta takich pojazdów jest systematycznie poszerzana, to w zestawieniu z samochodami napędzanymi benzyną czy olejem napędowym jest ona znacznie skromniejsza. Aktualnie wśród kierowców, którzy zdecydowali się na auto elektryczne, najpopularniejsze są modele: Tesla Model 3, Nissan Leaf i Tesla Model S.

W 2021 r. za ubezpieczenie tych pojazdów kierowcy płacili średnio:

 • Tesla Model S – 601 zł
 • Tesla Model 3 – 514 zł
 • Nissan Leaf – 440 zł

Niski koszt ubezpieczenia OC, które trzeba nabywać co roku, jest jednym z argumentów, które przemawiają właśnie za zakupem samochodu elektrycznego.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC dla samochodów elektrycznych?

Wysokość składki odzwierciedla ryzyko ubezpieczeniowe, czy prawdopodobieństwo wystąpienia szkody, którą ubezpieczyciel będzie musiał zlikwidować. Mimo że ubezpieczyciele zadają kierowcom chcącym ubezpieczyć samochód cały szereg pytań, to w największym stopniu cenę składki kształtują następujące czynniki:

 • Wiek kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą

To właśnie brak doświadczenia w połączeniu z brawurą najczęściej są przyczynami wypadków. Dlatego też młodzi kierowcy płacą za OC więcej – istnieje wyższe ryzyko, że taki kierowca przyczyni się do zdarzenia drogowego, którego skutki będzie musiał zlikwidować ubezpieczyciel. Sprawdziliśmy, jaka jest różnica w cenie składki OC dla młodego i doświadczonego kierowcy – obaj zdecydowali się na pojazd elektryczny.

Model pojazduŚrednia cena OC dla młodego kierowcy (18-25 lat)Średnia cena OC dla doświadczonego kierowcy (powyżej 40 lat)
Nissan Leaf990 zł407 zł
BMW i3653 zł442 zł
Tesla Model S1241 zł458 zł
Mercedes Benz EQC943 zł451 zł
Renault ZOE750 zł414 zł
Tesla Model 31082 zł449 zł

Oblicz składkę OC/AC na samochód elektryczny

Jak widać z powyższych danych, w przypadku niektórych modeli cena polisy OC dla młodego kierowcy była niemal trzykrotnie wyższa niż składka dla kierowcy z długim stażem.

 • Miejsce zamieszkania kierowcy

Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także miejsce zamieszkania kierowcy. Tam, gdzie dróg i samochodów jest więcej lub częściej dochodzi do kolizji, tam składka OC jest odpowiednio wyższa. Powodem jest wyższe ryzyko kolizji czy wypadku. Oto, jak w 2021 r. kształtowały się średnie ceny OC dla poszczególnych województw.

WojewództwoŚrednia cena w 2021 r.WojewództwoŚrednia cena w 2021 r.
Dolnośląskie465 złPodkarpackie450 zł
Kujawsko-pomorskie450 złPodlaskie398 zł
Lubelskie449 złPomorskie582 zł
Lubuskie449 złŚląskie449 zł
Łódzkie449 złŚwiętokrzyskie449 zł
Małopolskie449 złWarmińsko-mazurskie471 zł
Mazowieckie449 złWielkopolskie450 zł
Opolskie449 złZachodniopomorskie449 zł

Sprawdziliśmy także, ile średnio za ubezpieczenie OC musiałby zapłacić właściciel samochodu elektrycznego Nissan Leaf w zależności od miejsca zamieszkania. Kierowca ma powyżej 40 lat, jest żonaty i ma co najmniej dwójkę dzieci. Ubezpieczenie OC kupuje od 10 lat i dotychczas nie przytrafiła mu się żadna szkoda. Oto wyniki kalkulacji:

Wyższe ceny ubezpieczeń OC dla kierowców mieszkających w dużych miastach nie powinny specjalnie dziwić. To miejscowości z bardzo rozwiniętą infrastrukturą drogową i wieloma uczestnikami ruchu drogowego, co ma przełożenie na wyższe ryzyko kolizji czy wypadku podczas codziennej eksploatacji samochodu.

Czy dla samochodu elektrycznego opłaca się kupić polisę AC?

Samochody elektryczne z reguły są stosunkowo nowe, a to oznacza, że ich wartość jest znaczna. To jeden z głównych powodów, dla których właściciele takich aut powinni pomyśleć o dodatkowej ochronie ubezpieczeniowej. Firmy ubezpieczeniowe proponują polisy AC w dwóch wariantach:

 • Mini – najczęściej odszkodowanie wypłacane jest po szkodzie całkowitej (np. spowodowanej działaniem sił natury czy kradzieży),
 • Pełnym – właścicielowi pojazdu przysługuje też odszkodowanie po jego uszkodzeniu (szkodzie częściowej).

Ile kosztuje ubezpieczenie AC dla samochodu elektrycznego? Porównaliśmy oferty cenowe pakietów OC w połączeniu z AC, jakie otrzyma młody i doświadczony kierowca.

Model pojazduŚrednia cena pakietu OC AC dla młodego kierowcyŚrednia cena pakietu OC AC dla doświadczonego kierowcy
Tesla Model 37336 zł3821 zł
Nissan Leaf3163 zł1605 zł
BMW i36126 zł2143 zł
Tesla Model S11901 zł4233 zł
Peugeot 2085833 zł2277 zł
Renault ZOE3143 zł1659 zł
Mediana cen na podstawie danych z 2021 roku. Młody kierowca w wieku 18 - 25 lat; Doświadczony kierowca w wieku powyżej 40 lat

Oblicz składkę OC/AC samochodu elektrycznego

Przy poszukiwaniu ubezpieczenia AC za pośrednictwem kalkulatora AC kierowca może natknąć się na problem w postaci braku posiadanego pojazdu w katalogu (np. Eurotax). Wówczas jedynym sposobem na ubezpieczenie pojazdu jest skontaktowanie się bezpośrednio z wybraną firmą ubezpieczeniową.

Gdzie szukać taniego ubezpieczenia OC dla samochodu elektrycznego?

Rejestracja samochodu elektrycznego to dopiero początek. Każdy pojazd musi mieć OC. Na polskim rynku działa wiele firm ubezpieczeniowych, a każda przygotowuje dla swoich potencjalnych klientów z reguły co najmniej kilka propozycji. Jak w takiej sytuacji szybko porównać oferty, aby stwierdzić, która jest najkorzystniejsza? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora OC/AC zamieszczonego na naszej stronie.

Kalkulator OC/AC to narzędzie, które oblicza cenę ubezpieczenia samochodu w różnych firmach ubezpieczeniowych. Aby poznać propozycje towarzystw, wystarczy tylko wypełnić poszczególne pola formularza. Pytania dotyczą:

 • Samochodu – kierowca musi wskazać markę, model, rok produkcji, aktualny stan licznika i datę pierwszej rejestracji pojazdu, który chce ubezpieczyć
 • Kierowcy – pytamy o wiek kierowcy, datę uzyskania przez niego uprawnień do kierowania pojazdami, wykonywany zawód, stan cywilny i liczbę dzieci oraz dodatkowych kierowców, którzy będą korzystać z auta
 • Historii ubezpieczeniowej – kierowca musi określić, od kiedy kupuje ubezpieczenie OC i AC oraz czy z tych ubezpieczeń były wypłacane odszkodowania

Ile można zaoszczędzić, porównując propozycje ubezpieczycieli za pomocą kalkulatora OC/AC?

Aby przekonać się, że oszczędności mogą być liczone w tysiącach złotych, wystarczy zapoznać się z kalkulacją przeprowadzoną dla 47-letniego kierowcy z Łomży, który jest właścicielem Renault ZOE z 2017 r.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ochronyCena polisy
BalciaOC335 zł
TUZ UbezpieczeniaOC ASS354 zł
BenefiaOC356 zł
BeesafeOC400 zł
Link4OC ASS546 zł
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC z AC
UniqaOC AC ASS792 zł
Link4OC AC ASS1159 zł
BenefiaOC AC ASS1337 zł
TUZ UbezpieczeniaOC AC ASS NNW1487 zł
Kalkulacja z 30.03.2022 r., na podstawie danych 47-letniego kierowcy z Łomży (ponad 10 lat w OC, brak szkód w historii ubezpieczenia). Samochód Renault ZOE z 2017 r.

Sprawdź ceny OC i AC dla swojego samochodu

Skorzystanie z kalkulatora OC/AC jest bezpłatne. Wyniki kalkulacji można przesłać na swój adres e-mail lub messengera i wrócić do nich w dowolnej chwili. Kierowcy, którzy chcieliby skorzystać z porady specjalisty, mogą skontaktować się z naszym konsultantem telefonicznie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czym jest i jak działa program „Mój elektryk”?

  Rządowy program „Mój Elektryk” został stworzony z myślą o popularyzacji samochodów elektrycznych. W jego ramach zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa mogą starać się o dofinansowanie zakupu nowego auta elektrycznego kategorii m.in. M1, M2, N1 oraz L1e-L7e. Z programu można skorzystać w latach 2021 do 2025 lub do wyczerpania przeznaczonych na jego realizację środków.

 2. Jak starać się o dopłatę do auta elektrycznego?

  Procedura odbywa się przez internet. Jeżeli chcesz otrzymać dofinansowanie samochodu elektrycznego, musisz jedynie wypełnić i złożyć wniosek – jest on dostępny pod adresem https://gwd.nfosigw.gov.pl/. Tam też można znaleźć więcej informacji o programie.

 3. Czy zakup samochodu elektrycznego jest opłacalny?

  Jednym z powodów rosnącej popularności samochodów elektrycznych jest ich niska awaryjność, co przekłada się też na bezpieczeństwo. Część osób do zakupu pojazdu wyposażonego w silnik elektryczny przekonuje niska emisja spalin. Nie bez znaczenia są też liczne ulgi – poza dofinansowaniem, właściciele samochód elektrycznych nie płacą m.in. za postój w strefach płatnego parkowania.

 4. Czy dla auta elektrycznego warto kupić assistance?

  Samochody elektryczne są mniej awaryjne, w rezultacie czego rzadziej wymagają np. holowania. Jednak nie są one pozbawione wad – brak dostępu do infrastruktury ładowania skutecznie unieruchamia pojazd. Właśnie z tego względu zwłaszcza osoby często przemierzające dłuższe odcinki powinny pomyśleć o zakupie assistance dla samochodu elektrycznego.

 5. Czy wraz ze wzrostem popularności aut elektrycznych OC będzie jeszcze tańsze?

  Chociaż popularność samochodów z napędem elektrycznym rośnie, to ubezpieczyciele wciąż nie dostosowali swoich ofert do elektromobilności. W przyszłości ceny polis na samochody elektryczne – zwłaszcza OC – mogą być niższe. Większe zainteresowanie podzespołami do aut elektrycznych nie powinno zostać bez wpływu również na wysokość składki AC.

Michalina Miotk

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PrawdaMożeByćInna
1 rok temu

Kalkulację ubezpieczenia należy wykonać dla tego samego kierowcy czyli dla tych samych warunków i dopiero wówczas porównać.

Pojazdy elektryczne w większości kupowane będą jako nowe a ponieważ nie są tanie raczej nie będą kupowali ich młodzi ludzie – stąd średnia cena ubezpieczenia pojazdu elektrycznego może wychodzić tutaj tak korzystnie ponieważ w większości będą je mieć osoby z dłuższym stażem za kierownicą i dłuższą historią ubezpieczeń.

Z kalkulacji kwoty ubezpieczenia przeze mnie pojazdu elektrycznego i np. diesla o tej samej mocy i w tej samej klasie ceny OC wypadają identycznie.

Admin
1 rok temu

Rzeczywiście, na średnią cenę OC wpływa wiele zmiennych i niska przeciętna składka niekoniecznie oznacza, że każdy kierowca zapłaci mniej za ubezpieczenie auta elektrycznego. Z drugiej strony, nie można również z góry założyć, że młodzi kierowcy nie kupują samochodów elektrycznych. Z tego też powodu, w artykule znalazły się zarówno średnie ceny, jak i wyniki przykładowych kalkulacji dla różnych osób. Dodam przy okazji, że najlepszym sposobem na sprawdzenie ceny obowiązkowej polisy, jest przeprowadzenie wyceny na podstawie własnych danych (do czego bardzo zachęcam). Kalkulacja w naszym kalkulatorze jest niezobowiązująca, bezpłatna i zajmuje zaledwie kilka minut.