Brak naklejki na szybie – co za to grozi?

Naklejka kontrolna na szybie samochodu

Mimo że pakiet deregulacyjny zakłada likwidację naklejki kontrolnej na szybie pojazdu, to nowe przepisy wejdą w życie dopiero 4 września 2022 r. Do tego czasu kierowcy za brak naklejki na szybie muszą spodziewać się nie tylko mandatu. Co jeszcze grozi za brak nalepki z numerem rejestracyjnym na przedniej szybie?

Nalepki kontrolne umieszczane na przedniej szybie nie są nowością – kierowcy znają je dobrze, bo są one w użyciu od wielu lat. Ponieważ jednak w mediach co chwilę pojawiają się informacje o pomyśle ich wycofania, niektórzy właściciele pojazdów mogą czuć się zdezorientowani, inni z kolei błędnie zakładać, że aktualnie ta nalepka nie jest już wymagana.

Czym jest i jaką rolę pełni naklejka kontrolna na szybie?

Nalepka kontrolna (naklejka kontrolna) została wprowadzona w maju 2002 r. Głównym celem jej wdrożenia była chęć ukrócenia oszustw na cudze tablice rejestracyjne, np. kradzieży paliwa na stacjach benzynowych. Nalepka kontrolna miała pełnić funkcję trzeciej tablicy rejestracyjnej – umieszczone na niej dane pozwalają zidentyfikować pojazd.

Od strony technicznej nalepka kontrolna jest wykonana z wielowarstwowej folii samoprzylepnej. Każda próba jej usunięcia z szyby samochodu powoduje odkształcenie się naklejki – uszkodzeniu ulegają m.in. elementy identyfikacyjne. W przeciwieństwie zatem do tablic rejestracyjnych nalepka kontrolna jest elementem, którego nie można szybko i łatwo usunąć.

Informacje, jakie są umieszczone na nalepce kontrolnej, to:

 • Numer rejestracyjny pojazdu
 • Oznaczenie kraju rejestracji pojazdu

Brak naklejki kontrolnej na szybie – jaki jest mandat?

Nalepka kontrolna jest wydawana przy rejestracji pojazdu, a właściciel samochodu musi umieścić ją w określonym miejscu na przedniej szybie. Co grozi za brak naklejki na szybie? Mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Mimo że za brak nalepki kontrolnej przewidziana jest kara finansowa, to kierowca nie musi obawiać się punktów karnych. Mandat to jednak nie wszystko – dużo poważniejszą konsekwencją braku nalepki jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Dlaczego brak naklejki na szybie skutkuje zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego?

Kodeks drogowy precyzuje, kiedy dochodzi do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Policjant czy funkcjonariusz np. Straży Granicznej może zatrzymać ten dokument m.in. wówczas, gdy stwierdzi, że pojazd:

 • Zagraża bezpieczeństwu – w szczególności po wypadku drogowym
 • Zagraża porządkowi ruchu
 • Narusza wymagania ochrony środowiska

Mimo że z przepisów nie wynika bezpośrednio, że za brak nalepki może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny, to w praktyce uznaje się, że to wykroczenie wyczerpuje przesłanki dotyczące zagrożenia porządku ruchu.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego odbywa się obecnie „wirtualnie” (przez dokonanie wpisu do Centralnej Ewidencji Pojazdów). Dla właściciela pojazdu oznacza to jednak dodatkowe uciążliwości – musi on wystąpić o wtórnik nalepki kontrolnej. O zwrot dowodu rejestracyjnego będzie mógł się on ubiegać dopiero po ustaniu przyczyny zatrzymania dokumentu, czyli po prawidłowym umieszczeniu nalepki na szybie.

Co grozi za umieszczenie naklejki na szybie w złym miejscu?

Nalepka kontrolna musi być umieszczona w określonym miejscu – w prawnym dolnym rogu przedniej szyby, od wewnątrz pojazdu. Sytuacjami niedopuszczalnym są:

 • Umieszczenie nalepki kontrolnej w innym miejscu szyby lub umieszczenie jej w taki sposób, że pióra wycieraczek szyby czołowej będą ją zasłaniać
 • Obecność na szybie dwóch nalepek kontrolnych – starej (np. częściowo usuniętej) i nowej

Właściciel pojazdu, który umieści nalepkę kontrolną na szybie w innym miejscu niż wskazują przepisy, nie może liczyć na pobłażliwość ze strony policji. Funkcjonariusze uznają, że kierowca nie posiada nalepki kontrolnej, a za to przewidziane są opisane już konsekwencje.

Jak postępować, gdy naklejka kontrolna uległa zniszczeniu?

Do 4 września 2022 r. brak nalepki na szybie oznacza mandat i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Mimo że nalepka kontrolna została tak zaprojektowana, aby była odporna na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne czy działanie czynników atmosferycznych, to nie można wykluczyć, że konieczna będzie jej wymiana. Jak wówczas postępować?

Wydawaniem wtórników nalepek na przednią szybę zajmują się wydziały komunikacji. Sprawę można załatwić osobiście lub przez pełnomocnika, a żeby dopełnić formalności, należy:

 • Okazać w urzędzie dokument tożsamości (dowód osobisty) lub wypis z KRS – gdy właścicielem pojazdu jest np. spółka
 • Wnieść opłatę za wydanie wtórnika nalepki na przednią szybę – koszt to 19 zł
 • Okazać pełnomocnictwo i potwierdzenie dokonania opłaty za pełnomocnictwo (w wysokości 17 zł) – gdy sprawa jest załatwiana przez pełnomocnika (opłata nie występuje, gdy właściciel udzielił pełnomocnictwa osobie bliskiej, np. małżonkowi, rodzicowi czy dziecku)

Obecnie w wielu wydziałach komunikacji obsługiwani są wyłącznie ci klienci, którzy umówili się wcześniej na wizytę.

Wymiana szyby a naklejka – czy ubezpieczyciel pokryje koszt wydania wtórnika?

Jednym z dodatkowych ubezpieczeń, na które decydują się właściciele samochodów, jest ubezpieczenie szyb. Jak wskazuje jego nazwa, produkt ten zapewnia naprawę lub wymianę np. szyby przedniej na koszt ubezpieczyciela. Czy jednak firma ubezpieczeniowa pokryje też koszt wydania wtórnika nalepki kontrolnej? Niestety, ale nie.

Przykład: W sekcji wyłączeń OWU Ubezpieczenia szyb oferowanego przez firmę Warta można znaleźć informację, że z zakresu ochrony wyłączone są uszkodzenia nalepki kontrolnej i koszty jej wymiany.

Zapisy podobne do tych w OWU firmy Warta można znaleźć także w dokumentach opracowanych przez inne firmy ubezpieczeniowe.

Podsumowanie

 • Brak nalepki kontrolnej na szybie to wykroczenie, a kierowca musi liczyć się z jego konsekwencjami.
 • Za brak nalepki kontrolnej na szybie kierowca naraża się na mandat w wysokości od 20 do 500 zł.
 • Gdy brak nalepki na szybie zostanie ujawniony podczas kontroli drogowej, funkcjonariusze policji zatrzymają też dowód rejestracyjny.
 • W razie zgubienia czy uszkodzenia nalepki kontrolnej należy wystąpić o wydanie jej wtórnika.
 • Zmiana przepisów nastąpi 4 września 2022 r. – nalepka kontrolna przestanie być wówczas obowiązkowa.
 • W ramach ubezpieczenia szyb firmy ubezpieczeniowe nie pokrywają kosztu wydania wtórnika nalepki kontrolnej na szybę czołową.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie jeszcze ułatwienia zostały przewidziane w pakiecie deregulacyjnym?

  Wprowadzanie przepisów pakietu deregulacyjnego zostało rozłożone w czasie. Wśród najważniejszych zmian można wskazać na: zniesienie obowiązku wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego, polisy OC i prawa jazdy. Pakiet deregulacyjny zniósł też wymóg wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy skończyło się miejsce w rubrykach przeznaczonych na datę kolejnego przeglądu.

 2. Ile kierowcy zaoszczędzą na wejściu w życie nowych przepisów?

  Po 4 września 2022 r. właściciele pojazdów nie zapłacą już za wydanie nalepki kontrolnej (i w razie konieczności również jej wtórnika). To oznacza oszczędność w wysokości 19 zł (18,50 zł + 0,50 gr tytułem opłaty ewidencyjnej). To jednak nie wszystko, bo wydawana nie będzie już też karta pojazdu. Łączne oszczędności to 94,50 zł.

 3. Ile czeka się na wydanie wtórnika nalepki kontrolnej na przednią szybę?

  Sprawę wydania nalepki kontrolnej można załatwić w wydziale komunikacji od ręki – nalepka będzie gotowa po kilku minutach. Oznacza to, że umawianie się na dodatkową wizytę w wydziale komunikacji jest zbędne.

 4. Jak usunąć nalepkę kontrolną z szyby?

  Usunięcie nalepki kontrolnej z szyby czołowej pojazdu nie jest wcale proste – nalepki są tak zaprojektowane, aby były trwałe. Aby na szybie nie pozostały resztki folii i kleju, najlepiej skorzystać z pomocy fachowca. Kierowcy, którzy chcą samodzielnie usunąć naklejkę, powinni w pierwszej kolejności rozgrzać szybę czołową i dopiero później przystąpić do usuwania naklejki.

 5. Jakie rozwiązanie zastąpi nalepkę kontrolną na szybie?

  Ze względu na rolę, jaką pełnią nalepki kontrolne, w Ministerstwie Cyfryzacji pojawił się pomysł zastosowania technologii RFID, czyli radio-frequency identification. Aktualnie jednak nie wiadomo, czy i kiedy to rozwiązanie miałoby zostać wprowadzone.

Michalina Miotk
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Romek
2 lat temu

Nie wszystkie wydziały drukują od ręki. Wydział komunikacji w Ełku każe czekać dwa tygodnie.