Czym jest chiptuning i czy warto kupić auto po chiptuningu?

Masz możliwość zakupu zadbanego, regularnie serwisowanego auta, ale z poprawionymi osiągami? Jeżeli wprowadzone modyfikacje budzą Twoje wątpliwości, dowiedz się, czym jest chiptuning. Podpowiadamy też, gdzie sprawdzić samochód ze zmodyfikowanymi parametrami ECU.

Chociaż chiptuning cieszy się zainteresowaniem wśród miłośników motoryzacji, to budzi też pewne wątpliwości – choćby o bezpieczeństwo i legalność przeprowadzonych (zwłaszcza we własnym zakresie) modyfikacji. Pytania dotyczą również tego, czy warto kupić auto, które zostało poddane takim zmianom. Jak się okazuje, w tym przypadku nie ma prostej odpowiedzi.

Czym jest chiptuning?

Chiptuning to rodzaj tuningu, który polega na wykorzystaniu przewidzianego przez producenta samochodu marginesu wytrzymałościowego i poprawie osiągów za pomocą zmian w oprogramowaniu sterownika silnika. Rezultatem przeprowadzonych prac jest zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika. Inaczej mówiąc, chiptuning uwalnia potencjał ukryty pod maską samochodu – dzięki tej modyfikacji silnik zyskuje dodatkowe konie mechaniczne.

Ponieważ w przypadku chiptuningu ingeruje się w fabryczne ustawienia sterownika jednostki napędowej, to określa się go również jako „tuning elektroniczny”.

Chiptuning – ECU czy box tuningowy?

Jeżeli rozważasz chiptuning lub zakup auta, które zostało poddane takim modyfikacjom, to musisz wiedzieć, że zwiększenie mocy jednostki napędowej i jej maksymalnego momentu obrotowego może odbyć się na kilka sposobów. Najpopularniejsze są dwie metody: wgranie nowego oprogramowania do sterownika silnika i wykorzystanie power boxa. Oba te rozwiązania zmieniają osiągi silnika, jednak dochodzi do tego w inny sposób.

Zmiana oprogramowania sterownika silnika

Tradycyjny chiptuning polega na zmianie tzw. mapy silnika (to przechowywany przez układ scalony plik konfiguracyjny komputera sterującego jednostką napędową – ECU). W nowszych samochodach jest to proces bezinwazyjny, czyli taki, który nie wymaga mechanicznej ingerencji w podzespoły samochodu. Zmianie ulegają parametry pracy silnika (związane m.in. z ilością wtryskiwanego do komory spalania paliwa), dzięki czemu jego osiągi ulegają poprawie.

Wykorzystanie power boxa

Power box to nazwa modułu, który jest montowany pomiędzy sterownikiem silnika a czujnikami – na podstawie informacji pochodzących z różnych czujników ECU dobiera optymalne parametry pracy jednostki napędowej. Power box „oszukuje” sterownik silnika, co prowadzi do zwiększenia mocy i momentu obrotowego. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość instalacji i powrotu do konfiguracji fabrycznej.

Czy chiptuning jest legalny?

Bezpieczeństwo to tylko jedna kwestia – istotna jest też legalność chiptuningu. Zastanawiasz się, czy modyfikacja ustawień silnika jest legalna? Owszem, chiptuning jest legalny – w polskim prawie nie ma przepisów, z których wynikałby bezpośredni zakaz modyfikacji fabrycznych ustawień samochodu. Jednak nie oznacza to, że każda zmiana zawsze będzie legalna – zwiększone osiągi mogą mieć bezpośrednie przełożenie choćby na wzrost emisji spalin. A w tym przypadku przepisy są bezwzględne.

Co mówi prawo?

W art. 60 ustawy Prawo o ruchu drogowym można przeczytać: Zabrania się kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem.

Czy warto kupić auto po chiptuningu?

Zakup samochodu po chiptuningu nie jest złym pomysłem, o ile wprowadzeniem modyfikacji zajął się profesjonalny warsztat, a sprzedawca posiadana niezbędną dokumentację, w tym zwłaszcza gwarancję oraz wykres z hamowni. Wówczas ryzyko wystąpienia problemów jest znikome – profesjonaliści doskonale wiedzą, do jakiego stopnia mogą zwiększyć moc i moment obrotowy silnika, aby nie doprowadzić do jego uszkodzenia.

Inaczej sytuacja prezentuje się, gdy właściciel samochodu przeprowadził chiptuning na własną rękę. Taka modyfikacja nie będzie podparta żadną dokumentacją – trzeba będzie zaufać na słowo sprzedawcy. Wówczas też zakup auta po chiptuningu jest ryzykowny – po nabyciu samochodu mogą pojawić się problemy, których usunięcie będzie wiązać się z dużymi nakładami finansowymi.

Dlaczego przed zakupem auta po chiptuningu należy zapytać o wykres z hamowni?

Wykres z hamowni to dokument, który przedstawia parametry silnika po chiptuningu – moc i moment obrotowy. Dysponując takim wykresem, profesjonalista szybko oceni, czy modyfikacje nie przekraczają bezpiecznej rezerwy mocy silnika. Nie masz doświadczenia w interpretacji wykresów z hamowni? Możesz skorzystać z poradników dostępnych w internecie lub skorzystać z informacji zamieszczonych poniżej.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Uwaga!

Hamownia to stanowisko, które pozwala zmierzyć parametry silnika (m.in. moc, moment obrotowy czy zużycie paliwa) w warunkach odpowiadających poruszaniu się po drodze. Takie stanowisko powinno znajdować się w każdym profesjonalnym warsztacie oferującym chiptuning.

Jak prawidłowo odczytać wykres z hamowni?

Na wykresie z hamowni poszczególne parametry silnika najczęściej przedstawione są dwoma liniami, np. ciągłą i przerywaną lub dwiema ciągłymi, ale w różnych kolorach. Jedna zawsze wskazuje badany parametr sprzed zmiany, a druga po wykonaniu chiptuningu – objaśnia to legenda zamieszczona przy wykresie. W otoczeniu wykresu powinny znaleźć się też informacje o warunkach, w jakich został przeprowadzony pomiar – można porównać, czy były one takie same w obu przypadkach.

Gdzie sprawdzić auto po chiptuningu przed zakupem?

Zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem – w Twoim interesie jest dokładne sprawdzenie oferowanego auta. Gdzie to zrobić? Gdy chodzi o aspekty prawne, to możesz skorzystać z e-usługi Historiapojazdu.gov.pl, natomiast weryfikację pod względem technicznym najlepiej wykonać w warsztacie diagnostycznym i warsztacie zajmującym się chiptuningiem.

Poszukując warsztatu oferującego chiptuning, zwróć uwagę na:

  • Sprzęt, jakim dysponuje warsztat. Ważne jest, aby miał on na wyposażeniu choćby wspomnianą już hamownię. Wówczas możliwa będzie kontrola parametrów silnika.
  • Posiadane przez firmę certyfikaty. Niektóre warsztaty inwestują zarówno w pracowników, sprzęt, jak i wiedzę – mogą one pochwalić się certyfikatami.
  • Recenzje kierowców, którzy skorzystali z usługi. Z pewnością nie zaszkodzi sprawdzić, co o jakości usług oferowanych przez dany warsztat mówią jego dotychczasowi klienci.

Uwaga!

Warto sprawdzić, czy dotychczasowy właściciel poinformował firmę ubezpieczeniową o wprowadzonych w aucie zmianach. Jeżeli nie, należy to zrobić tuż po zakupie pojazdu – ubezpieczyciel uwzględni modyfikacje w wysokości składki.

Czy chiptuning można cofnąć?

Wiesz już, czym jest chiptuning i z czym się wiąże? Jeżeli nie jesteś zwolennikiem modyfikacji parametrów silnika, to dobra wiadomość jest taka, że wykonany chiptuning można cofnąć. W praktyce polega to na wgraniu do ECU fabrycznego oprogramowania lub usunięciu power boxa – w zależności od tego, która metoda modyfikacji została wykorzystana. Najlepiej zrobić to w profesjonalnym warsztacie.

Chociaż chiptuning to proces odwracalny, to trzeba pamiętać, że niekiedy powrót do stanu pierwotnego nie będzie możliwy. Stanie się tak wówczas, gdy zmiany nie zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny i doszło do uszkodzenia silnika, a w konsekwencji też np. skrzyni biegów. Z tego względu istotne jest dokładne sprawdzenie stanu pojazdu przed sfinalizowaniem transakcji.

Czy na chiptuning jest udzielana gwarancja?

Jeżeli rozważasz zakup samochodu po chiptuningu, możesz zastanawiać się, czy usługa ta jest objęta gwarancją. Profesjonalne warsztaty udzielają klientom gwarancji na swoje usługi, np. na okres 2 lat. Niekiedy też kierowca może wykupić przedłużoną gwarancję. Jeżeli modyfikacja w wystawionym na sprzedaż aucie jest objęta gwarancją, to można założyć, że zmiany zostały wprowadzone w warsztacie, który zna się na swojej pracy.

Chociaż usługa chiptuningu może być objęta gwarancją, to nawet wówczas warto wczytać się w jej warunki. Może się zdarzyć, że gwarancja została udzielona np. na power box, ale już nie na wykonaną usługę. Zdecydowanie nie warto opierać się wyłącznie na słowach osoby oferującej samochód.

Jakie są alternatywy dla chiptuningu?

Nawet przeprowadzony w profesjonalny sposób chiptuning należy uznać za radykalną modyfikację samochodu – zmianie ulegają fabryczne ustawienia, chociaż odbywa się to bez mechanicznej ingerencji w silnik. Stąd też pojawia się pytanie: czy są mniej agresywne alternatywy dla chiptuningu? Tak. I właśnie dlatego warto upewnić się, że wprowadzone zmiany to chiptuning.

Aby stosunkowo niewielkim kosztem podnieść osiągi samochodu, można spróbować następujących rozwiązań:

  • Regularna wymiana wszystkich filtrów. Dotyczy to zwłaszcza filtra powietrza – zanieczyszczony filtr będzie blokował przepływ powietrza, skutkując gorszymi osiągami silnika.
  • Wymiana świec. Jak każdy element eksploatacyjny, również świece zapłonowe wraz z upływem czasu ulegają zużyciu. Montaż nowych, wysokiej jakości świec może polepszyć kulturę pracy silnika oraz zmniejszyć spalanie.
  • Montaż stożkowego filtra powietrza. Wymiana fabrycznego filtra powietrza na filtr stożkowy to prosta modyfikacja, dzięki której do komory spalania trafi więcej powietrza. Jej rezultatem jest polepszenie osiągów silnika.

Kierowcy, którym zależy na rezultacie najbardziej zbliżonym do chiptuningu, powinni zdecydować się na wspomniany już power box. To rozwiązanie jest mniej inwazyjne niż klasyczny chiptuning.

Podsumowanie

  • Chiptuning sprowadza się do wykorzystania marginesu wytrzymałościowego silnika, który został pozostawiony przez producenta.
  • Zmiana fabrycznych ustawień auta może odbyć się poprzez zmianę oprogramowania sterownika silnika lub wykorzystanie power boxa.
  • Zakup samochodu po chiptuningu może okazać się trafny. Warunkiem jest jednak, aby chiptuning był wykonany w profesjonalnym warsztacie.
  • Zmiany dokonane w ramach chiptuningu są odwracalne, chyba że modyfikacje ustawień zostały przeprowadzone nieprofesjonalnie.
  • W przypadku zamiaru zakupu auta po chiptuningu warto zlecić dodatkowe badanie techniczne i sprawdzić, czy modyfikacje zostały przeprowadzone przez profesjonalistę.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Z jakimi kosztami wiąże się chiptuning?

    3000 zł – to stawka, jaką trzeba zapłacić za profesjonalny chiptuning. W podanej cenie tuner nie tylko wykona mapowanie silnika, ale również przeprowadzi badanie na hamowni. Chiptuning podnosi zatem cenę pojazdu jedynie nieznacznie.

  2. Czy każdy samochód można poddać chiptuningowi?

    Aby możliwe było poprawienie osiągów samochodu za pomocą chiptuningu, musi się w nim znajdować ECU, czyli elektroniczny sterownik silnika. Chiptuning nie jest zatem dostępny m.in. dla właścicieli starszych pojazdów, a to dlatego, że auto musi być wyposażone w odpowiednią elektronikę.

  3. Czy chiptuning może spowodować utratę gwarancji?

    Modyfikacje w samochodzie mogą spowodować, że gwarancja udzielona przez producenta wygaśnie. Aby uniknąć takiego scenariusza, klientom rekomenduje się sprawdzenie warunków gwarancji. Dobrym pomysłem może być też wybór metod alternatywnych dla klasycznego chiptuningu.

  4. Czy chiptuning dotyczy tylko samochodów?

    Nie, chiptuning nie dotyczy wyłącznie samochodów osobowych – usługa ta skierowana jest także do właścicieli m.in. motocykli. Teoretycznie każdy pojazd spalinowy, którego silnik sterowany jest za pomocą komputera ECU, może zostać poddany chiptuningowi. Wraz z upowszechnianiem się aut elektrycznych na rynku pojawiają się również firmy oferujące poprawę osiągów takich pojazdów.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments