Czy i komu opłaca się rozłożyć składkę OC na raty?


oc na raty
 • Maksymalna liczba rat OC zależy od firmy ubezpieczeniowej. Najczęściej ubezpieczyciele proponują rozłożenie płatności na 2, 4 lub 12 rat.
 • Przykładowe firmy ubezpieczeniowe, w których można rozłożyć składkę OC na raty, to: Beesafe, Link4, Wiener, mtu24 czy TUZ Ubezpieczenia.
 • Składkę OC na raty rozłożysz także poza firmą ubezpieczeniową – zawierasz wówczas umowę kredytową z bankiem, za pośrednictwem przedstawiciela wybranego towarzystwa.
 • Możliwa jest zarówno sprzedaż, jak i zakup samochodu z OC na raty. Pamiętać trzeba jednak o formalnościach związanych z tymi transakcjami.
 • W razie kradzieży czy złomowania samochodu wystarczy dostarczyć ubezpieczycielowi odpowiednie dokumenty. Wówczas nie trzeba będzie płacić kolejnych rat.

Zapłata całej składki OC często jest dla kierowców nie lada wyzwaniem. Na szczęście towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiły rozłożenie płatności na raty. Na ile rat można kupić polisę oraz jakie są tego konsekwencje?

Płatność ratalna jest często jedynym wyjściem przy wysokiej składce OC. Chętnie korzystają z niej młodzi kierowcy oraz właściciele pojazdów, którzy mają na koncie wiele szkód. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe podwyższają wysokość składki po wyborze płatności na raty.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Sprawdziliśmy, o ile może wzrosnąć składka OC po rozłożeniu jej na raty oraz w jakich towarzystwach najbardziej opłaca się wykupić taką polisę.

 

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Czy ubezpieczyciele chętnie sprzedają polisy na raty?

Sprzedaż ratalna nie jest korzystna dla ubezpieczycieli, a powodem jest konstrukcja przepisów. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje, że firma ubezpieczeniowa nie można uzależniać udzielenia ochrony od tego, czy kolejna rata została zapłacona. Inaczej mówiąc, ubezpieczyciel nie może rozwiązać umowy OC z przyczyny braku zapłaty przez klienta. Dlaczego mimo to ubezpieczyciele decydują się na sprzedaż ratalną?

Zakup ubezpieczenia OC może być sporym wydatkiem. Firmy ubezpieczeniowe doskonale zdają sobie z tego sprawę i dlatego proponują rozłożenie składki na raty. W ten sposób w oczach potencjalnych klientów ich oferta prezentuje się atrakcyjnie. Jednocześnie rozłożenie składki na raty ubezpieczyciele rekompensują sobie zwyżką – OC na raty jest droższe niż składka opłacona jednorazowo.

Uwaga! Nieopłacenie chociażby jednej raty może oznaczać, że ubezpieczenie OC nie odnowi się automatycznie. Wówczas kierowca musi pilnować terminów – w przeciwnym razie naraża się na karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). W 2022 r. opłaty karne za brak OC w przypadku samochodu osobowego wynoszą od 1200 do 6020 zł.

Jak sprawdzić, czy składka OC może zostać rozłożona na raty?

Informację o tym, czy ubezpieczyciel umożliwia rozłożenie składki OC na raty, znajdziesz w kilku miejscach, np. na stronie internetowej towarzystwa czy w treści Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Są to jednak mało wygodne sposoby dotarcia do poszukiwanych informacji – jest prostsza i mniej czasochłonna metoda sprawdzenia, czy i na jakich warunkach ubezpieczyciel proponuje składkę OC w ratach. To kalkulator OC zamieszczony na naszej stronie internetowej.

Po przeprowadzeniu kalkulacji wystarczy, że klikniesz „Szczegóły oferty”. To właśnie tam dowiesz się o ratach i sposobie płatności składki.

OC na raty
Oblicz składkę OC/AC z podziałem na raty
Skorzystanie z kalkulatora OC/AC jest korzystnym rozwiązaniem także dlatego, że od razu otrzymasz spersonalizowaną ofertę.

Który ubezpieczyciel ma najkorzystniejszą ofertę OC na raty?

Kwestią indywidualną jest to, która firma ubezpieczeniowa zaproponuje najkorzystniejsze warunki OC na raty. Standardem jest, że OC (czy inne ubezpieczenia) na raty są droższe niż w przypadku jednorazowej płatności składki. O tym, czy opłaca Ci się skorzystać z modelu ratalnego, powinieneś zdecydować po zapoznaniu się z propozycjami firm ubezpieczeniowych.

Przykład: Arkadiusz to 43-letni bezszkodowy kierowca z Łodzi, który ubezpiecza Skodę Fabię z 2017 r. (diesel, poj. silnika 1422 cm3). Ponieważ planuje on sprzedaż pojazdu, jest zainteresowany zakupem polisy na raty.

Całkowity koszt OC na raty

UbezpieczycielPłatność jednorazowa2 raty4 raty
Beesafe400 zł440 zł-
Trasti463 zł--
Benefia529 zł582 zł635 zł
Balcia788 zł--
mtu24.pl814 zł936 zł1058 zł
Na podstawie kalkulacji cen OC w grudniu 2021 r.

Gdyby kierowca z przykładu był zainteresowany zakupem wyłącznie OC, najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z oferty Beesafe, bez korzystania z płatności ratalnych.

Całkowity koszt OC, AC, NNW i ASS na raty

UbezpieczycielPłatność jednorazowa2 raty4 raty
Uniqa995 zł--
Beesafe1151 zł1267 zł-
Aviva1183 zł--
Link41264 zł1357 zł-
Wiener1265 zł1496 zł1678 zł
mtu24.pl1301 zł1451 zł1615 zł
TUZ Ubezpieczenia1326 zł1433 zł-
Benefia1508 zł1649 zł1790 zł
Na podstawie kalkulacji cen OC przeprowadzonej w grudniu 2021 r.

W przypadku pakietu polis żaden z ubezpieczycieli nie zaproponował kierowcy rozłożenia składki na 12 rat, a tylko niektórzy pozwalają na płatność w 4 ratach. Ponieważ jednak cena AC zależy od zakresu ochrony, w tym przypadku nie sposób stwierdzić, która oferta będzie najkorzystniejsza bez szczegółowego zapoznania się z poszczególnymi propozycjami.

Dlaczego młodzi kierowcy często korzystają z rat?

Młodzi kierowcy muszą przygotować się na wysokie składki – rzadko kiedy są one niższe niż 1000 zł. Osoby w wieku 20+ zazwyczaj rozpoczynają dopiero pracę zawodową i ich sytuacja finansowa nie jest ustabilizowana. Z tego względu rozłożenie płatności za polisę OC na raty jest często jedynym rozwiązaniem. Zawsze warto przeliczyć i porównać składki u różnych ubezpieczycieli oraz wybrać najlepszą opcję. Czasem różnice mogą być naprawdę wysokie – jeden z ubezpieczycieli może żądać tyle za cały rok, ile u drugiego wystarczyłoby jedynie na zapłacenie pierwszej raty ubezpieczenia.

Przykład: 19-letni Maciek, student pierwszego roku z Gdańska, otrzymał w prezencie od dziadka samochód – Toyotę Aygo z 2005 r. (benzyna, poj. silnika 998 cm3). Z uwagi na wiek pojazdu oraz brak zniżek, mężczyzna zdecydował się tylko na OC. Interesuje go też możliwość rozłożenia płatności składki na jak najwięcej rat.

Całkowity koszt OC na raty

UbezpieczycielPłatność jednorazowa2 raty4 raty
Benefia1934 zł2417 zł2610 zł
Beesafe2883 zł3171 zł-
You Can Drive2921 zł3143 zł3783 zł
Na podstawie kalkulacji cen OC przeprowadzonej w grudniu 2021 r.

Oblicz składkę i kup polisę OC na raty

Kierowca z przykładu może rozłożyć OC na maksymalnie 4 raty. Jeżeli zdecyduje się na najtańszą ofertę, to składka wzrośnie o 676 zł w porównaniu do płatności jednorazowej.

Czy można rozłożyć płatność składki na raty poza towarzystwem ubezpieczeniowym?

Niektórzy ubezpieczyciele (np. Uniqa) dopuszczają możliwość płatności za składkę OC w wielu ratach, inni (jak choćby Wiener) proponują maksymalnie 2 raty. W tej sytuacji nie musisz jednak rezygnować z korzystnej dla siebie propozycji – rozwiązaniem jest rozłożenie płatności składki na raty poza firmą ubezpieczeniową. Umowę (kredytową) zawierasz wówczas z bankiem, który współpracuje z wybranym przez Ciebie ubezpieczycielem lub pośrednikiem w sprzedaży/Agentem.

O tym, czy będziesz mógł rozłożyć składkę na raty poza towarzystwem ubezpieczeniowym, dowiesz się od przedstawiciela wybranego towarzystwa.

Jeśli korzystasz z internetowego kalkulatora OC i/lub AC, po wypełnieniu formularza i dojściu do ekranu wyników znajdziesz informacje o kredycie (jeśli jest on dostępny) klikając w pole „Szczegóły oferty”.

Jakie są konsekwencje niepłacenia rat OC?

Brak opłaty raty w terminie nie jest dobrym pomysłem. Można przysporzyć sobie kłopotów. Co może się stać, jeżeli polisa nie zostanie opłacona na czas?

 • Odsetki – towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają dodatkowe kwoty za nieopłacenie raty w terminie. Nie jest to korzystne dla kierowcy, bo będzie musiał zapłacić więcej.
 • Brak automatycznego wznowienia polisy – towarzystwa ubezpieczeniowe nie przedłużają ochrony na kolejny rok, gdy polisa nie jest w pełni opłacona. Brak przedłużenia spowoduje przerwę w ubezpieczeniu, za co naliczana jest kara przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
 • Skierowanie sprawy do windykacji – jeżeli minie czas na polubowne załatwienie sprawy (czyli opłacenie polisy w dodatkowych terminach), towarzystwo ubezpieczeniowe przekaże sprawę firmie windykacyjnej. Właściciel auta będzie musiał pokryć te dodatkowe koszty oraz wciąż rosnące odsetki. Dodatkowo może on zostać wpisany do Krajowego Rejestru Długów.
 • Brak możliwości wykupienia kolejnej polisy na raty – jeżeli nie będziesz opłacał rat i na Twoim koncie w danym towarzystwie pojawią się zaległości, towarzystwo odmówi sprzedaży kolejnej polisy na raty.

Pamiętaj też, że to Ty – jako właściciel samochodu – będziesz musiał pilnować terminów płatności kolejnych rat polis ubezpieczeniowych. Firma ubezpieczeniowa może, ale nie musi, przypominać o terminach zapłaty.

Czy warto kupić OC na raty?

Zakup polisy na raty ma także zalety. Kiedy szczególnie opłaca się rozłożyć płatność na raty? Oto kilka sytuacji:

 • Planowana sprzedaż samochodu – jeżeli zamierzasz sprzedać samochód, możesz rozłożyć OC nawet na 12 rat i nie będziesz musiał płacić kolejnych rat po udanej transakcji.
 • Możliwość dokupienia kilku produktów – jeżeli podzielisz płatność na raty, możesz dokupić także AC lub assistance. Twój samochód będzie miał lepszą ochronę, a Twój portfel w mniejszym stopniu odczuje zakup polisy.
 • Odciążenie portfela – jeżeli łatwiej w Twojej sytuacji finansowej jest płacić niewielką kwotę choćby co miesiąc (przy podziale na 12 rat) niż wpłacić całość od razu, warto skorzystać z płatności ratalnej.

Kupujesz OC przez Internet w pośpiechu? Wybór rat może Ci się opłacić. W ten sposób zyskasz czas na przeanalizowanie innych ofert. Gdybyś znalazł korzystniejszą propozycję, masz 30 dni na odstąpienie od umowy. Zapłacisz wówczas jedynie za okres, w którym ubezpieczyciel udzielał Ci ochrony.

Jak wygląda zakup lub sprzedaż auta z OC na raty?

W ciągu 12 miesięcy, na jakie standardowo jest kupowana polisa OC, może zdarzyć się wiele – możesz np. zdecydować się na sprzedaż samochodu lub kupić drugi pojazd. Co w sytuacji, gdy polisa OC zakupiona dla auta jest opłacana w ratach?

Sprzedaż auta z OC na raty

Przy sprzedaży samochodu z OC na raty musisz pamiętać o formalnościach. Jeżeli nie chcesz płacić składki już po sprzedaży auta:

 • Poinformuj nabywcę, że OC zostało kupione na raty. Przekaż kupującemu wszystkie niezbędne informacje, w tym wskaż termin, w jakim powinna zostać opłacona kolejna rata.
 • Upewnij się, czy nabywca przejmie OC, czy też zrezygnuje z polisy i zdecyduje się zawrzeć umowę z innym ubezpieczycielem.
 • Przekaż informację o sprzedaży samochodu firmie ubezpieczeniowej, z którą zawarłeś umowę ubezpieczenia. Ustawowo masz na to 14 dni.

Zakup auta z OC na raty

Możesz też być nabywcą samochodu z OC na raty. Jak wówczas postępować? Oto kilka wskazówek, o których powinieneś pamiętać:

 • Upewnij się, że sprzedający zapłacił te raty, których termin płatności już minął. Zamiast ufać słowom sprzedawcy, poproś go o przedstawienie dowodów – potwierdzeń zapłaty składki.
 • Sprawdź, kiedy przypada płatność kolejnej składki. Oceń, czy opłaca Ci się zapłacić ratę, czy też lepszym wyjściem będzie wypowiedzenie umowy i nabycie polisy OC na rok w innej firmie.

Zdecydowałeś, że korzystniejszy będzie zakup OC na rok? Nie zapomnij wypowiedzieć polisy OC zbywcy pojazdu (możesz to zrobić w dowolnym momencie).

Pamiętaj, że pomiędzy kolejnymi okresami ochrony OC nie może być ani jednego dnia przerwy

Sprawdź, ile zapłacisz za OC na raty

Co się dzieje z OC na raty po kradzieży lub złomowaniu auta?

Firma ubezpieczeniowa nie może żądać zapłaty kolejnej raty OC, jeżeli przedmiot ubezpieczenia nie istnieje. Tak jest w przypadku kradzieży czy złomowania pojazdu. Jednak Twoje słowo nie wystarczy – ubezpieczyciel będzie chciał potwierdzenia, że doszło do kradzieży czy złomowania pojazdu, czyli zaświadczenia z policji lub dokumentu potwierdzającego wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji.

Po dostarczeniu jednego z wyżej wymienionych dokumentów do firmy ubezpieczeniowej, nie otrzymasz już wezwania do zapłaty kolejnej raty OC.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments