OC na raty - procenty o wielkim znaczeniu

OC na raty – procenty o wielkim znaczeniu


oc na raty
[Głosów:3    Średnia:5/5]

Dwie, cztery, a nawet dwanaście rat – możliwości rozłożenia OC na raty są coraz popularniejsze. Ale czy takie rozwiązanie się rzeczywiście opłaca?

OC na raty pozwala uniknąć jednorazowego, dużego obciążenia finansowego. Taka forma opłaty jest preferowana przede wszystkim przez młodych kierowców, znajdujących się w tzw. grupie podwyższonego ryzyka. A więc przez osoby, dla których składki są znacznie droższe. Należy jednak pamiętać, że OC na raty podnosi cenę polisy nawet o kilkadziesiąt procent.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Dwie, cztery czy więcej rat?

Cena OC rośnie po rozbiciu na raty, ze względu na pewien stopień ryzyka finansowego dla ubezpieczycieli. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że nawet jeśli właściciel pojazdu nie opłaci na czas kolejnej raty, nadal jest objęty ochroną, aż do czasu wygaśnięcia umowy. Podczas zawierania umowy nie można przewidzieć, czy dany klient jest w stanie wywiązać się w pełni z zobowiązań. Potencjalne zagrożenie, zakłady ubezpieczeń rekompensują oprocentowaniem składki. Uwaga! Może się ono znacznie różnić:

  • Towarzystwa ubezpieczeniowe stawiające na preferencyjne warunki są skłonne ograniczać odsetki za rozbicie na raty do ok. 10 proc. Ale zazwyczaj tylko wtedy, gdy całkowita cena ubezpieczenia przekracza określoną wartość – w zależności od prowadzonej polityki finansowej, to ok. 700-800 zł.
  • Niektóre towarzystwa pozwalają na podział składki wyłącznie na dwie raty, a odsetki wynoszą nawet 20 proc. jej wartości.
  • 30 proc. dopłaty stosuje się przeważnie w przypadku ubezpieczeń rozbitych na cztery lub więcej rat.
  • Ubezpieczyciele, którzy oferują podział składki na cztery lub więcej części, skłonni są obniżyć oprocentowanie do nawet kilkunastu proc., jeśli klient zdecyduje się na opłatę tylko w dwóch ratach.

Warto wiedzieć, że rozłożenie opłat za ubezpieczenie na więcej niż dwie raty i przy bardzo atrakcyjnym oprocentowaniu jest możliwe także dzięki współpracy agentów i pośredników w sprzedaży ubezpieczeń z bankami.

OC na raty a zaległości w opłatach

Co grozi właścicielowi pojazdu, który zdecydował się na ubezpieczenie na raty, ale ich nie opłaca? Ubezpieczyciel nie może wypowiedzieć w takiej sytuacji umowy, ale może naliczać odsetki.

Sytuacja, w której właściciel pojazdu posiada ważną ochronę OC, ale nie opłaca kolejnych rat składki, może wiązać się także z innymi konsekwencjami, m.in.:

  • brak przedłużenia automatycznego OC na kolejny rok,
  • kary ze strony UFG,
  • możliwość wpisania do Krajowego Rejestru Dłużników,
  • egzekucja należności poprzez wyspecjalizowaną firmę.

Ratalne OC a sprzedaż auta

Po sprzedaży auta polisa OC (także ta podzielona na raty) przechodzi na nowego właściciela samochodu. Należy jednak pamiętać, że zbywca pojazdu jest odpowiedzialny za ewentualny brak płatności raty w okresie, który poprzedzał transakcję. Nabywca odpowiada wspólnie ze sprzedającym za składkę, która jest należna od dnia zakupu samochodu, do dnia powiadomienia ubezpieczyciela o zawartej transakcji.

Stefania Stuglik

Dodaj komentarz