Ubezpieczenie OC na raty – rozłóż na 2, 4 lub 12 rat

oc na raty
 • Maksymalna liczba rat OC zależy od firmy ubezpieczeniowej. Najczęściej ubezpieczyciele proponują rozłożenie płatności na 2 lub 4 raty.
 • Przykładowe firmy ubezpieczeniowe, w których można rozłożyć składkę OC na raty, to: Beesafe, Link4, Wiener, mtu24 czy TUZ Ubezpieczenia.
 • Składkę OC na raty rozłożysz także poza firmą ubezpieczeniową – zawierasz wówczas umowę kredytową z bankiem, za pośrednictwem przedstawiciela wybranego towarzystwa.
 • Możliwa jest zarówno sprzedaż, jak i zakup samochodu z OC na raty. Pamiętać trzeba jednak o formalnościach związanych z tymi transakcjami.
 • W razie kradzieży czy złomowania samochodu wystarczy dostarczyć ubezpieczycielowi odpowiednie dokumenty. Wówczas nie trzeba będzie płacić kolejnych rat.

Zapłata całej składki OC często jest dla kierowców nie lada wyzwaniem. Na szczęście towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiły rozłożenie płatności na raty. Na ile rat można kupić obowiązkową polisę samochodu oraz jakie są tego konsekwencje?

Płatność ratalna jest często jedynym wyjściem przy wysokiej składce OC. Chętnie korzystają z niej młodzi kierowcy oraz właściciele pojazdów, którzy mają na koncie wiele szkód. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe podwyższają wysokość składki po wyborze płatności na raty.

Sprawdziliśmy, o ile może wzrosnąć składka OC po rozłożeniu jej na raty oraz w jakich towarzystwach najbardziej opłaca się wykupić taką polisę.

 

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Czy ubezpieczyciele chętnie sprzedają polisy na raty?

Sprzedaż ratalna nie jest korzystna dla ubezpieczycieli, a powodem jest konstrukcja przepisów. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje, że firma ubezpieczeniowa nie można uzależniać udzielenia ochrony od tego, czy kolejna rata została zapłacona. Inaczej mówiąc, ubezpieczyciel nie może rozwiązać umowy OC z przyczyny braku zapłaty przez klienta. Dlaczego mimo to ubezpieczyciele decydują się na sprzedaż ratalną?

Zakup ubezpieczenia OC może być sporym wydatkiem. Firmy ubezpieczeniowe doskonale zdają sobie z tego sprawę i dlatego proponują rozłożenie składki na raty. W ten sposób w oczach potencjalnych klientów ich oferta prezentuje się atrakcyjnie. Jednocześnie rozłożenie składki na raty ubezpieczyciele rekompensują sobie zwyżką – OC na raty jest droższe niż składka opłacona jednorazowo.

Uwaga! Nieopłacenie chociażby jednej raty może oznaczać, że ubezpieczenie OC nie odnowi się automatycznie. Wówczas kierowca musi pilnować terminów – w przeciwnym razie naraża się na karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). W 2022 r. opłaty karne za brak OC w przypadku samochodu osobowego wynoszą od 1200 do 6020 zł.

Jak sprawdzić, czy składka OC może zostać rozłożona na raty?

Informację o tym, czy ubezpieczyciel umożliwia rozłożenie składki OC na raty, znajdziesz w kilku miejscach, np. na stronie internetowej towarzystwa czy w jego kalkulatorze OC – przy finalizacji umowy. Są to jednak mało wygodne sposoby dotarcia do poszukiwanych informacji – jest prostsza i mniej czasochłonna metoda sprawdzenia, czy i na jakich warunkach ubezpieczyciel proponuje składkę OC w ratach. To kalkulator OC zamieszczony na naszej stronie.

Po przeprowadzeniu kalkulacji wystarczy, że klikniesz w „Szczegóły oferty”. To właśnie tam dowiesz się o ratach i sposobie płatności składki.

OC na raty
Oblicz składkę OC/AC z podziałem na raty

Skorzystanie z kalkulatora OC/AC jest korzystnym rozwiązaniem także dlatego, że od razu otrzymasz spersonalizowaną ofertę.

Gdzie najtaniej kupić OC na raty?

Kwestią indywidualną jest to, która firma ubezpieczeniowa zaproponuje najkorzystniejsze warunki OC na raty. Standardem jest, że OC (czy inne ubezpieczenia) na raty są droższe niż w przypadku jednorazowej płatności składki. O tym, czy opłaca Ci się skorzystać z modelu ratalnego, powinieneś zdecydować po zapoznaniu się z propozycjami firm ubezpieczeniowych.

Przykład: Arkadiusz to 45-letni bezszkodowy kierowca z Łodzi, który ubezpiecza Skodę Fabię z 2017 r. (diesel, poj. silnika 1422 cm3). Ponieważ planuje on sprzedaż pojazdu, jest zainteresowany zakupem polisy z podziałem na jak najwięcej rat.

Całkowity koszt OC na raty

UbezpieczycielPłatność jednorazowa2 raty4 raty
Beesafe458,36 zł540,86 zł
(po 270,43 zł każda rata)
-
Trasti541 zł--
Benefia563 zł648,00 zł732,00 zł
(po 183,00 zł każda rata)
Uniqa564 zł683,00 zł801,00 zł
Link4778,76 zł861,42 zł-
Na podstawie kalkulacji cen OC z 21.11.2022 r.

Gdyby kierowca z przykładu był zainteresowany zakupem wyłącznie OC, najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z oferty Beesafe.

Jeżeli wybierze on płatność za OC co pół roku, pierwsza opłata wyniesie 270,43 zł. Drugiej raty nie będzie musiał płacić, o ile uda mu się sprzedać auto przed terminem jej płatności (zobowiązanie przejdzie na nabywcę pojazdu).

Jeszcze mniej wyniesie pierwsza płatność w Benefii (183 zł), jeśli właściciel Skody podzieli składkę na 4 raty. Jednak, aby nie płacić kolejnych rat, musiałby on sprzedać auto w ciągu trzech miesięcy od zawarcia umowy OC.

Całkowity koszt pakietu OC AC na raty

UbezpieczycielPłatność jednorazowa2 raty4 raty
Uniqa (OC, AC, ASS)821 zł994,00 zł
(po 497,00 zł każda rata)
1 166,00 zł
(po 291,50 zł każda rata)
Beesafe (OC, AC, ASS, NNW)1 192,98 zł1 407,71 zł-
Wiener (OC, AC, ASS)1 232,00 zł1 462,00 zł1 631,00 zł
Trasti (OC, AC, ASS, NNW)1 547,00 zł--
Link4 (OC, AC, ASS)1 734,26 zł1 873,21 zł-
mtu24.pl (OC, AC, ASS, NNW)3 672,00 zł4 133,00 zł-
Na podstawie kalkulacji cen OC przeprowadzonej 21.11.2022 r.

W przypadku pakietu polis, żaden z ubezpieczycieli nie zaproponował kierowcy rozłożenia składki na 12 rat, a tylko niektórzy pozwalają na płatność w 4 ratach. Tym razem najtańszą ofertę przedstawiła mężczyźnie firma Uniqa. Może on podzielić składkę na dwie raty (po 497 zł każda) lub 4 raty (po 291,50 zł).

Ponieważ jednak cena AC zależy od zakresu ochrony, w tym przypadku nie sposób stwierdzić, czy i która oferta jest najkorzystniejsza, bez szczegółowego zapoznania się z poszczególnymi propozycjami.

Uwaga! Jeśli kierowca sprzeda samochód, każdy z ubezpieczycieli będzie zobowiązany do zwrotu niewykorzystanej składki z polis dodatkowych, tj. AC, ASS czy NNW. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, tylko OC przechodzi na nowego właściciela pojazdu (nie można odzyskać składki OC, jeśli nie zrezygnuje on z przejętej od zbywcy polisy).

Ile kosztuje OC na raty dla młodego kierowcy?

Młodzi kierowcy muszą przygotować się na wysokie składki – rzadko kiedy są one niższe niż 1000 zł. Osoby w młodym wieku zazwyczaj rozpoczynają dopiero pracę zawodową i ich sytuacja finansowa nie jest ustabilizowana. Z tego względu rozłożenie płatności za polisę OC na raty jest często jedynym rozwiązaniem. Zawsze warto przeliczyć i porównać składki u różnych ubezpieczycieli oraz wybrać najlepszą opcję. Czasem różnice mogą być naprawdę wysokie – jeden z ubezpieczycieli może żądać tyle za cały rok, ile u drugiego wystarczyłoby jedynie na zapłacenie pierwszej raty ubezpieczenia.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Przykład: 19-letni Maciek, student pierwszego roku z Gdańska, otrzymał w prezencie od dziadka samochód – Toyotę Aygo z 2005 r. (benzyna, poj. silnika 998 cm3). Z uwagi na wiek pojazdu oraz brak zniżek, mężczyzna zdecydował się tylko na OC. Interesuje go też możliwość rozłożenia płatności składki na jak najwięcej rat.

Całkowity koszt OC na raty dla młodego kierowcy

UbezpieczycielPłatność jednorazowa2 raty4 raty
Benefia1822 zł2 362 zł2 652 zł
Uniqa2 606 zł2 917 zł3 331 zł
You Can Drive3122 zł3 359 zł-
Generali4 446 zł5 779 zł-
Na podstawie kalkulacji cen OC przeprowadzonej 21.11.2022 r.

Oblicz składkę i kup polisę OC na raty

Kierowca z przykładu może rozłożyć OC na maksymalnie 4 raty. Jeżeli zdecyduje się na najtańszą ofertę, to składka wzrośnie aż o 830 zł w porównaniu do płatności jednorazowej.

Ile kosztuje OC na raty dla doświadczonego kierowcy?

Kierowcy, którzy ubezpieczają swój samochód od wielu lat i w tym czasie nie spowodowali żadnej szkody komunikacyjnej, rzadko korzystają z rozłożenia składki OC na raty. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista – w ich przypadku cena polisy jest zazwyczaj na tyle niska, że nie ma sensu rozkładać jej na kilka płatności i ponosić w związku z tym dodatkowych kosztów. Wystarczy spojrzeć na wyniki kalkulacji dla poprzedniego właściciela wspomnianej Toyoty Aygo.

Przykład: Dziadek 19-letniego Maćka ma 50 lat i od ponad 30 lat ubezpiecza swój samochód w ramach OC. Może on także pochwalić się bezszkodową jazdą. Zanim oddał wnukowi Toyotę Aygo z 2005 r. w prezencie, za jej ubezpieczenie płacił ok. 400 złotych. Gdyby zdecydował się na podział składki na dwie raty, do pierwotnie wyliczonej przez najtańszą firmę składki musiałby dołożyć ok. 100 zł.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
413,00 zł* rata od 273 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
427,00 zł* rata od 134,50 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
465,62 zł* rata od 274,71 zł
TUZ TUW
413,00 zł* rata od 273.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
427,00 zł* rata od 134.50
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
465,62 zł* rata od 274.71
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z 21.11.2022 r. na Toyotę Aygo z 2005 r. (benzyna, poj. silnika 998 cm3).

Na co zwrócić uwagę kupując OC na raty w 2022 roku?

W naszej porównywarce wielu ubezpieczycieli proponuje zakup OC na raty. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, weź pod uwagę kilka najważniejszych aspektów ubezpieczenia samochodu na raty:

 • Liczba rat OC jest ustalana przez towarzystwo ubezpieczeniowe – standardowo, zakłady ubezpieczeń są skłonne do podziału składki OC na 2 lub 4 raty. Tylko nieliczne firmy proponują rozłożenie płatności za obowiązkowe ubezpieczenie na miesięczne raty;
 • Im więcej rat, tym droższe OC – ubezpieczyciel, który decyduje się na podział składki np. na 12 rat, naraża się na większe ryzyko nieopłacenia składki przez swojego klienta niż firma sprzedająca polisy z płatnością co pół roku. Duża dopłata może mieć na celu np. zniechęcenie kierowcy do zakupu polisy w ratach lub zrekompensowanie strat wynikających z ewentualnych opóźnień w spłacie;
  Kupując OC na raty w pakiecie z ASS czy NNW możesz być zobowiązany do zapłaty z góry składki za polisę dodatkową – jeśli cena ASS czy NNW wynosi tylko kilkadziesiąt złotych, towarzystwo może doliczyć ją do pierwszej wymaganej raty. Takie rozliczenie jest znacznie wygodniejsze zarówno dla właściciela pojazdu, jak i ubezpieczyciela;
  Zapłata pierwszej raty jest wymagana najpóźniej w dniu rozpoczęcia ochrony OC – niektóre firmy zastrzegają, że niepłacenie pierwszej składki w terminie może spowodować unieważnienie umowy. Dlatego najlepiej wnieść opłatę za OC przed startem obowiązkowej ochrony;
  Raty za OC można opłacać na różne sposoby – większość firm pozwala klientom na wybór dogodnej metody płatności. Mogą oni płacić za obowiązkowe ubezpieczenie np. gotówką w placówce towarzystwa, ze swojego internetowego konta bankowego, tradycyjnym przelewem, kartą kredytową, punktami Payback (Link4) czy nawet Blikiem;
  Brak zapłaty za kolejną ratę nie powoduje rozwiązania umowy OC – jeśli zalegasz z zapłatą np. drugiej raty za OC i spowodowałeś kolizję, Twój ubezpieczyciel i tak jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania osobom pokrzywdzonym. Taki obowiązek nakłada na niego ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Czy można rozłożyć płatność składki na raty poza towarzystwem ubezpieczeniowym?

Niektórzy ubezpieczyciele dopuszczają możliwość płatności za składkę OC w wielu ratach, inni proponują maksymalnie 2 raty. W tej sytuacji nie musisz jednak rezygnować z korzystnej dla siebie propozycji – rozwiązaniem jest rozłożenie płatności składki na raty poza firmą ubezpieczeniową. Umowę (kredytową) zawierasz wówczas z bankiem, który współpracuje z wybranym przez Ciebie ubezpieczycielem lub pośrednikiem w sprzedaży/Agentem.

O tym, czy będziesz mógł rozłożyć składkę na raty poza towarzystwem ubezpieczeniowym, dowiesz się od przedstawiciela wybranego towarzystwa.

Jeśli korzystasz z internetowego kalkulatora OC i/lub AC, po wypełnieniu formularza i dojściu do ekranu wyników znajdziesz informacje o kredycie (jeśli jest on dostępny) klikając w pole „Szczegóły oferty”.

Jakie są konsekwencje niepłacenia rat OC?

Brak opłaty raty w terminie nie jest dobrym pomysłem. Co może się stać, jeżeli polisa nie zostanie opłacona na czas?

 • Odsetki – towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają dodatkowe kwoty za nieopłacenie raty w terminie. Nie jest to korzystne dla kierowcy, bo będzie musiał zapłacić więcej.
 • Brak automatycznego wznowienia polisy – towarzystwa ubezpieczeniowe nie przedłużają ochrony na kolejny rok, gdy polisa nie jest w pełni opłacona. Brak przedłużenia spowoduje przerwę w ubezpieczeniu, za co naliczana jest kara przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
 • Skierowanie sprawy do windykacji – jeżeli minie czas na polubowne załatwienie sprawy (czyli opłacenie polisy w dodatkowych terminach), towarzystwo ubezpieczeniowe przekaże sprawę firmie windykacyjnej. Właściciel auta będzie musiał pokryć te dodatkowe koszty oraz wciąż rosnące odsetki. Dodatkowo może on zostać wpisany do Krajowego Rejestru Długów.
 • Brak możliwości wykupienia kolejnej polisy na raty – jeżeli nie będziesz opłacał rat i na Twoim koncie w danym towarzystwie pojawią się zaległości, towarzystwo odmówi sprzedaży kolejnej polisy na raty.

Pamiętaj też, że to Ty – jako właściciel samochodu – będziesz musiał pilnować terminów płatności kolejnych rat polis ubezpieczeniowych. Firma ubezpieczeniowa może, ale nie musi, przypominać o terminach zapłaty.

Czy warto kupić OC na raty?

Zakup polisy na raty ma także zalety. Kiedy szczególnie opłaca się rozłożyć płatność na raty? Oto kilka sytuacji:

 • Planowana sprzedaż samochodu – jeżeli zamierzasz sprzedać samochód, możesz rozłożyć OC nawet na 12 rat i nie będziesz musiał płacić kolejnych rat po udanej transakcji.
 • Możliwość dokupienia kilku produktów – jeżeli podzielisz płatność na raty, możesz dokupić także AC lub assistance. Twój samochód będzie miał lepszą ochronę, a Twój portfel w mniejszym stopniu odczuje zakup polisy.
 • Odciążenie portfela – jeżeli łatwiej w Twojej sytuacji finansowej jest płacić niewielką kwotę choćby co miesiąc (przy podziale na 12 rat) niż wpłacić całość od razu, warto skorzystać z płatności ratalnej.

Kupujesz OC przez Internet w pośpiechu? Wybór rat może Ci się opłacić. W ten sposób zyskasz czas na przeanalizowanie innych ofert. Gdybyś znalazł korzystniejszą propozycję, masz 30 dni na odstąpienie od umowy. Zapłacisz wówczas jedynie za okres, w którym ubezpieczyciel udzielał Ci ochrony.

Jak wygląda zakup lub sprzedaż auta z OC na raty?

W ciągu 12 miesięcy, na jakie standardowo jest kupowana polisa OC, może zdarzyć się wiele – możesz np. zdecydować się na sprzedaż samochodu lub kupić drugi pojazd. Co w sytuacji, gdy polisa OC zakupiona dla auta jest opłacana w ratach?

Sprzedaż auta z OC na raty

Przy sprzedaży samochodu z OC na raty musisz pamiętać o formalnościach. Jeżeli nie chcesz płacić składki już po sprzedaży auta:

 • Poinformuj nabywcę, że OC zostało kupione na raty. Przekaż kupującemu wszystkie niezbędne informacje, w tym wskaż termin, w jakim powinna zostać opłacona kolejna rata.
 • Upewnij się, czy nabywca przejmie OC, czy też zrezygnuje z polisy i zdecyduje się zawrzeć umowę z innym ubezpieczycielem.
 • Przekaż informację o sprzedaży samochodu firmie ubezpieczeniowej, z którą zawarłeś umowę ubezpieczenia. Ustawowo masz na to 14 dni.

Zakup auta z OC na raty

Możesz też być nabywcą samochodu z OC na raty. Jak wówczas postępować? Oto kilka wskazówek, o których powinieneś pamiętać:

 • Upewnij się, że sprzedający zapłacił te raty, których termin płatności już minął. Zamiast ufać słowom sprzedawcy, poproś go o przedstawienie dowodów – potwierdzeń zapłaty składki.
 • Sprawdź, kiedy przypada płatność kolejnej składki. Oceń, czy opłaca Ci się zapłacić ratę, czy też lepszym wyjściem będzie wypowiedzenie umowy i nabycie polisy OC na rok w innej firmie.

Zdecydowałeś, że korzystniejszy będzie zakup OC na rok? Nie zapomnij wypowiedzieć polisy OC zbywcy pojazdu (możesz to zrobić w dowolnym momencie).

Pamiętaj, że pomiędzy kolejnymi okresami ochrony OC nie może być ani jednego dnia przerwy

Sprawdź, ile zapłacisz za OC na raty

Co się dzieje z OC na raty po kradzieży lub złomowaniu auta?

Firma ubezpieczeniowa nie może żądać zapłaty kolejnej raty OC, jeżeli przedmiot ubezpieczenia nie istnieje. Tak jest w przypadku kradzieży czy złomowania pojazdu. Jednak Twoje słowo nie wystarczy – ubezpieczyciel będzie chciał potwierdzenia, że doszło do kradzieży czy złomowania pojazdu, czyli zaświadczenia z policji lub dokumentu potwierdzającego wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji.

Po dostarczeniu jednego z wyżej wymienionych dokumentów do firmy ubezpieczeniowej, nie otrzymasz już wezwania do zapłaty kolejnej raty OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Na ile rat można podzielić składkę OC w 2022 roku?

  Za obowiązkowe ubezpieczenie OC możesz zapłacić w 2, 4 lub 12 ratach. Zdecydowana większość towarzystw oferuje jednak polisy z podziałem składki tylko na dwie raty. Należy do nich m.in. Generali, Beesafe, Link4 i Trasti. Z kolei płatność za obowiązkowe ubezpieczenie co kwartał jest możliwa np. w Benefii, Ergo Hestii czy w Uniqa.

 2. Czy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC na raty?

  Tak. Jednak jest to dopuszczalne tylko w przypadku nabywcy używanego auta lub osoby, która kupiła OC na odległość (przez Internet lub telefon) - w drugim przypadku mówimy o odstąpieniu od umowy.
  Jeżeli kupiłeś samochód używany, od dnia transakcji przechodzą na Ciebie wszystkie zobowiązania finansowe dotyczące nabytego pojazdu. Odnosi się to także do rat OC z terminem płatności przypadającym po tej dacie. Jeśli nie chcesz ich płacić, możesz zrezygnować z OC zbywcy i wykupić polisę w innej firmie. Pamiętaj jednak, że po wypowiedzeniu umowy dotychczasowy ubezpieczyciel ma prawo do naliczenia składki za okres w jakim korzystałeś z ochrony.
  Kupiłeś ubezpieczenie OC na raty online? Możesz odstąpić od umowy w ciągu 30 dni bez podawania przyczyny. Co najwyżej, ubezpieczyciel potrąci część składki (np. z opłaconej pierwszej raty) - za okres od startu polisy do dnia jej wypowiedzenia.

 3. Jak kupić OC na 12 rat przez Internet?

  Najwygodniejszym sposobem na zakup polisy OC na raty jest skorzystanie z naszego kalkulatora. Przedstawia on oferty ubezpieczenia kilkunastu firm. Po wypełnieniu krótkiego formularza i przejściu na ekran wyników, konkrety wybranego ubezpieczenia znajdziesz po kliknięciu w „szczegóły oferty”. Sprawdzisz tam zarówno liczbę rat, jak również wysokość składki OC proponowanej po podziale na raty.

 4. Czy kupię OC na raty 0%?

  Tak. Jednak taka oferta pojawia się na rynku OC tylko sporadycznie i z reguły obowiązuje przez określony czas. Raty 0% oferują głównie multiagencje lub porównywarki ubezpieczeń. Pamiętaj, że zawarcie umowy OC i skorzystanie z rat 0% może oznaczać równoczesne zawarcie umowy kredytowej z bankiem współpracującym z organizatorem akcji. Procedura polega zwykle na tym, że składkę opłaca w całości bank, a klient jest zobowiązany do opłacania rat na podstawie zawartej z bankiem umowy.

 5. Co z ratami 0% po rozwiązaniu umowy OC?

  Jeśli korzystasz z rat OC 0%, a organizator akcji współpracował z bankiem, pamiętaj, że rozwiązanie umowy OC z towarzystwem ubezpieczeniowym (np. po złomowaniu lub utracie auta) nie zakończy Twojej umowy kredytowej. Twój ubezpieczyciel może zwrócić Ci część niewykorzystanej składki, ale wciąż pozostanie Ci zobowiązanie finansowe wobec banku.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments