OC na raty – procenty o wielkim znaczeniu


oc na raty

Zapłata całej składki OC często jest dla kierowców nie lada wyzwaniem. Na szczęście towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiły rozłożenie płatności na raty. Na ile rat można kupić polisę oraz jakie są tego konsekwencje?

Płatność ratalna jest często jedynym wyjściem przy wysokiej składce OC. Chętnie korzystają z niej młodzi kierowcy oraz właściciele pojazdów, którzy mają na koncie wiele szkód. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe podwyższają wysokość składki po wyborze płatności na raty. Sprawdziliśmy, o ile może wzrosnąć składka oraz w jakich towarzystwach najbardziej opłaca się wykupić polisę na raty.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Czy ubezpieczyciele chcą sprzedawać polisy na raty?

Sprzedaż ratalna nie jest korzystna dla ubezpieczycieli, ponieważ zgodnie z ustawą z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, muszą oni świadczyć ochronę, nawet jak polisa nie jest w pełni opłacona. 

Nie mogą rozwiązać umowy z przyczyny braku opłaty przez klienta. Jednak ubezpieczyciele decydują się na sprzedaż ratalną, ponieważ wiedzą, że wielu klientów chce z tego skorzystać, a uniemożliwienie tego spowodowałoby przejście do konkurencji. Towarzystwa rekompensują sobie to zwyżką za raty. Często zwyżka jest bardzo wysoka. Szczególnie przy większej liczbie rat.

W którym towarzystwie opłaca się rozkładać płatność na raty?

Najczęściej wszystkie towarzystwa umożliwiają sprzedaż ratalną. W większości są to 2 raty. Jednak można także płacić w 4 lub nawet 12 ratach. Sprawdźmy, ile musiałby zapłacić 43- letni bezszkodowy kierowca za Skodę Fabię z 2014 roku w pierwszej tabeli za OC, a w drugiej w pakiecie z AC i assistance

Zakup OC

Towarzystwo1 rata2 raty4 raty12 rat
PZU581657727786
mtu24545584694761
Ergo Hestia669699866-
Link4465500532-
Wiener554639--
Compensa9409871082-

Zakup OC z AC i assistance

Towarzystwo1 rata2 raty4 raty12 rat
PZU2193247727412960
mtu241570164917841965
Ergo Hestia242727903060-
Link4274726823136-
Wiener165619722250-
Compensa239928412849-

Za samo OC nasz kierowca najtaniej zapłaciłby w LINK4. Tam też najbardziej opłacałoby mu się rozłożyć OC na 2 i 4 raty. Przy 12 ratach możliwość ubezpieczenia samochodu istnieje tylko w PZU i MTU24. Niektóre towarzystwa także współpracują z bankami i mogą rozdzielać płatność np. Uniqa. Gdyby zdecydował się na polisę w pakiecie najtańszą ofertę zaprezentowało MTU24, zarówno w jednej racie, jak i 2 i 4, a nawet 12. Różnice między płatnością w 1 racie, a w 2 są wysokie. Jednak jeszcze większe są przy płatności na 12 rat. W miarę korzystnie wychodzi płatność ratalna w LINK4 i MTU24. Zwyżka nie jest tak wysoka jak np. w Ergo Hestii i Wienerze. 

Warto także pamiętać, że niektóre towarzystwa przy pakietach OC, AC, Assistance nie rozkładają płatności na równe raty. Np. Compensa ustala pierwszą składkę dość wysoką, a kolejne są niższe. Nie jest to korzystne, ponieważ od razu musisz zapłacić większą część składki. 

Czy można rozłożyć płatność na raty poza towarzystwem ubezpieczeniowym?

Pamiętaj także, że przy rozłożeniu płatności na 12 rat w towarzystwie, które ma umowę z bankiem, jest to traktowane jako pożyczka. Np. w Wygodnej Racie możesz rozłożyć płatność za polisę na ile rat chcesz. Składka 2000 zł przy płatności na 12 rat daje łączną kwotę do spłaty 2320 zł. Jest to korzystne dla klientów. Warto jednak pamiętać, że Wygodna Rata opłaca polisę u ubezpieczyciela, a co miesiąc klient płaci raty na rachunek Wygodnej Raty. Jeżeli sprzeda samochód, zgłasza to do ubezpieczyciela, ale zgodnie z ustawą OC przechodzi na nowego właściciela. Dla towarzystwa jest ono płatne jednorazowo. Możesz porozumieć się ze sprzedającym, aby wypowiedział OC. Wtedy będziesz mógł zwrócić sobie składkę, aby móc spłacić Wygodną Ratę. Jeżeli to się nie uda, będziesz musiał spłacać dalej Wygodną Ratę, nawet jeśli nie posiadasz już samochodu.

Dlaczego młodzi kierowcy często korzystają z rozłożenia płatności?

Młodzi kierowcy muszą przygotować się na wysokie składki. Nie są one zazwyczaj niższe niż 1000 zł. Osoby w wieku 20+ zazwyczaj rozpoczynają dopiero pracę zawodową i ich sytuacja finansowa nie jest ustabilizowana. Z tego względu rozłożenie płatności  za polisę OC jest często jedynym rozwiązaniem. Warto zawsze przeliczyć i porównać składki u różnych ubezpieczycieli oraz wybrać dla siebie najlepszą opcję. Czasem mogą być takie różnice, że w jednym towarzystwie kierowca zapłaci za cały rok tyle, ile w innym musiałby zapłacić za pierwszą ratę ubezpieczenia. 

Przykład:

Maciek, student pierwszego roku otrzymał w prezencie od dziadka samochód. Jednak koszty utrzymania musiał pokryć z własnej kieszeni. Z racji młodego wieku i braku doświadczenia za kierownicą jego składka OC wynosiła 4 000 zł. Maciek wiedział, że nie jest w stanie opłacić całości składki. Chciał podzielić ją na raty, ale to powodowało wzrost ceny. Maciek postanowił sprawdzić w internetowej porównywarce także oferty innych ubezpieczycieli. Udało mu się znaleźć polisę za 2000 zł. Przy rozłożeniu na cztery raty składka w skali roku wyniosła 2435 zł. Dzięki temu Maciek zaoszczędził połowę tego, co musiałby zapłacić przy pierwszej ofercie. 

Jakie są konsekwencje niepłacenia rat OC?

Brak opłaty w terminie nie jest dobrym pomysłem. Można przysporzyć sobie kłopotów. Co może się stać, jeżeli polisa nie zostanie opłacona na czas?

  • Odsetki – towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają dodatkowe kwoty za nieopłacenie raty w terminie. Nie jest to korzystne dla kierowcy, bo będzie musiał zapłacić więcej.
  • Niewznowienie polisy – towarzystwa ubezpieczeniowe nie przedłużają ochrony na kolejny rok, gdy polisa nie jest w pełni opłacona. Brak przedłużenia spowoduje przerwę w ubezpieczeniu, za co naliczana jest kara przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
  • Skierowanie sprawy do windykacji – jeżeli minie czas na polubowne załatwienie sprawy, czyli opłatę polisy w dodatkowych terminach to towarzystwo ubezpieczeniowe przekaże sprawę firmie windykującej. Będzie trzeba pokryć te dodatkowe koszty oraz wciąż rosnące odsetki. Dodatkowo kierowca może zostać wpisany do Krajowego Rejestru Długów. 
  • Brak możliwości wykupienia kolejnej polisy na raty – jeżeli nie będziesz opłacał rat i na twoim koncie w danym towarzystwie pojawią się zaległości, towarzystwo odmówi sprzedaży kolejnej polisy na raty. 

Czy warto kupić OC na raty?

Zakup polisy na raty ma także zalety. Sprawdźmy, dlaczego warto rozłożyć płatność na raty:

  • Planowana sprzedaż samochodu – jeżeli zamierzasz sprzedać samochód, możesz rozłożyć OC na nawet 12 rat i nie będziesz musiał płacić kolejnych rat po udanej transakcji. 
  • Możliwość dokupienia kilku produktów – jeżeli podzielisz płatność na raty, możesz dokupić także AC lub assistance. Twój samochód będzie miał lepszą ochronę, a twój portfel nie odczuje tak połowy składki przy zakupie polisy.
  • Odciążenie portfela – jeżeli łatwiej dla twojej sytuacji finansowej jest płacić niewielką kwotę choćby co miesiąc (przy podziale na 12 rat) niż wpłacić całość od razu, warto skorzystać z płatności ratalnej. 

Podsumowanie

Czasem rozłożenie składki OC na raty jest dobrym rozwiązaniem – przy planowanej sprzedaży lub problemach finansowych. Należy jednak pamiętać o terminowym opłacaniu rat, aby uniknąć niemiłych konsekwencji. Warto także porównać oferty wielu ubezpieczycieli zarówno przy zakupie polisy z płatnością jednorazową, jak i na kilka rat.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x