Ubezpieczenie samochodu terenowego – gdzie i za ile?


Samochód terenowy na parkingu

Samochody terenowe cieszą się popularnością wśród kierowców lubiących wyprawy w trudny teren lub odkrywanie nieprzetartych szlaków. Jak wszystkie pojazdy, również terenówki muszą być ubezpieczone. Ile kosztują polisy OC i AC dla samochodu terenowego? Na co zwracają szczególną uwagę ubezpieczyciele?

Przez ostatnie lata samochody terenowe mocno ewoluowały. Dziś miłośnicy większych pojazdów lub sporadycznych wypadów za miasto najpewniej kupią SUV-a. Dla wytrawnych offroadowców jedynym wyborem będzie jednak terenówka. Jak się okazuje, ubezpieczenie takiego pojazdu wcale nie musi być droższe niż dla samochodu osobowego, choć wiele zależy od (jak mogłoby się niesłusznie wydawać) – niepozornych szczegółów.

Ile średnio trzeba zapłacić za OC auta terenowego?

Składka OC jest wyliczana indywidualnie dla każdego właściciela samochodu terenowego. Na podstawie przeprowadzonych kalkulacji można jednak wskazać średnie ceny dla najpopularniejszych pojazdów terenowych. W I półroczu 2020 r. właściciele samochodów 4×4 za obowiązkowe OC płacili średnio od 551 do 926 zł. W rozbiciu na modele średnie ceny prezentują się następująco:

 • Suzuki Jimny – 551 zł,
 • Nissan Patrol – 631 zł,
 • Jeep Wrangler – 696 zł,
 • Toyota Land Cruiser – 715 zł,
 • Land Rover Defender – 788 zł,
 • Jeep Grand Cherokee – 847 zł,
 • Mercedes klasy G – 926 zł.

Skąd tak duże rozbieżności między średnimi wartościami składki? Jednym z powodów jest pojemność silnika – np. Mercedes klasy G może być wyposażony w silnik o pojemności 6,0 l, zatem polisa dla niego będzie droższa. Duże znaczenie ma też to, kto jest właścicielem pojazdu. Korzystniejsze ceny otrzymają doświadczeni kierowcy, którzy mogą pochwalić się bezszkodową historią ubezpieczeniową.

Jakie czynniki wpływają na cenę ubezpieczenia OC?

Cena ubezpieczenia OC każdego samochodu zależy od czynników, które można przyporządkować do jednej z dwóch kategorii: kierowca lub pojazd.

W przypadku kierowcy ubezpieczycieli interesuje przede wszystkim jego wiek, data wydania prawa jazdy, a także jego miejsce zamieszkania i historia ubezpieczeniowa. Jeżeli kierowca kupuje OC od wielu lat i nie spowodował żadnej kolizji czy wypadku, może liczyć na przychylność ubezpieczyciela – OC będzie dla niego tańsze.

Zarówno w bezpośrednim kontakcie z ubezpieczycielem, jak i podczas korzystania z kalkulatora OC AC, kierowca musi wskazać pojazd, który ma zostać ubezpieczony. Dla firmy ubezpieczeniowej istotne są: marka i model pojazdu, pojemność silnika i aktualne wskazanie licznika. Za największe różnice w cenie OC odpowiada pojemność silnika.

 1. Wiek kierowcy i data wydania prawa jazdy oraz historia ubezpieczeniowa

Młody i niedoświadczony – gdy to właśnie te dwa słowa najlepiej określają kierowcę, firma ubezpieczeniowa automatycznie podnosi wysokość składki ubezpieczeniowej. Dlaczego? Z policyjnych statystyk wynika, że to właśnie ta grupa kierowców najczęściej powoduje kolizje i wypadki drogowe. Powodem jest brawura i niedostateczne umiejętności.

Z wiekiem kierowcy i datą wydania mu prawa jazdy łączy się trzeci czynnik, czyli historia ubezpieczeniowa. Z reguły młodzi kierowcy jej nie mają lub jest ona bardzo skromna. To z kolei ma odzwierciedlenie w wysokości składki, gdyż kierowca z rocznym czy dwuletnim stażem ma prawo jedynie do niewielkiej zniżki. Doskonale prezentują to poniższe kalkulacje.

Marka i model samochodu terenowegoNajtańsza oferta OC dla doświadczonego kierowcyNajtańsza oferta OC dla młodego kierowcy
Jeep Cherokee z 2015 r. (benzyna, poj. silnika 3239 cm3)575 zł2125 zł
Hyundai Galloper z 2000 r. (benzyna, poj. silnika 2972 cm3)658 zł2233 zł
Land Rover Discovery z 2011 r. (benzyna, poj. silnika 4999 cm3)748 zł2317 zł
Nissan Pathfinder z 2013 r. (diesel, poj. silnika 2993 cm3)659 zł2310 zł
Suzuki Grand Vitara z 1999 r. (diesel, poj. silnika 1589 cm3)519 zł1785 zł
Doświadczony kierowca – 45 lat, 10-letnia historia ubezpieczeniowa. Młody kierowca – 22 lata, brak historii ubezpieczeniowej. Obaj mieszkają w Jastrzębiej Górze.

Jeżeli spojrzeć na średnią cenę OC w I półroczu 2020 r., to również można zauważyć podobną zależność. Kierowca w wieku 18 lat średnio za OC płacił 1934 zł. Na największą przychylność ubezpieczycieli mogli liczyć z kolei kierowcy w wieku 63 lat – oni przeciętnie za obowiązkową polisę komunikacyjną płacili 562 zł.

2. Miejsce zamieszkania kierowcy i jego aktualna sytuacja rodzinna

Zaskoczeniem (szczególnie dla młodych kierowców) może być fakt, że ubezpieczyciele pytają klientów o stan cywilny, posiadanie dzieci i ich wiek. To nie wścibstwo – firmy ubezpieczeniowe dysponują statystykami, z których wynika, że kierowcy będący rodzicami jeżdżą ostrożniej i zgodnie z przepisami. Czynnik ten jest zatem uwzględniany przy szacowaniu ryzyka.

Gęstość dróg czy liczba samochodów w danym regionie również są informacjami branymi pod uwagę przy wyliczaniu składki OC. Tam, gdzie ruch samochodowy ma większe natężenie, istnieje wyższe prawdopodobieństwo kolizji czy wypadku. W efekcie wyższą składkę płacą mieszkańcy dużych aglomeracji, a mniej na ubezpieczenie muszą wydać osoby z mniejszych miast. Widać to również na poniższych przykładach.

Marka i model samochodu terenowegoNajtańsza oferta OC dla kierowcy z GdańskaNajtańsza oferta OC dla kierowcy z Ostrowca Świętokrzyskiego
Jeep Cherokee z 2019 r. (benzyna, poj. silnika 3239 cm3)676 zł450 zł
Hyundai Galloper z 1998 r. (benzyna/gaz, poj. silnika 2972 cm3)775 zł450 zł
Land Rover Discovery z 2010 r. (diesel, poj. silnika 2993 cm3)912 zł591 zł
Nissan Pathfinder z 2005 r. (diesel, 2488 cm3)870 zł566 zł
Suzuki Grand Vitara z 2001 r. (benzyna, poj. silnika 2736 cm3)632 zł450 zł
Kierowca – 38 lat, 10-letnia historia ubezpieczeniowa, żonaty, dwoje dzieci w wieku szkolnym.

W niektórych przypadkach kierowca z Gdańska musi zapłacić za ubezpieczenie OC niemal dwa razy tyle co kierowca z mniejszego miasta.

3. Marka, model, rodzaj paliwa i pojemność silnika samochodu terenowego

Standardem jest, że firmy ubezpieczeniowe pytają o markę, model, rodzaj paliwa i pojemność silnika pojazdu, który ma zostać ubezpieczony. Dla wysokości ceny składki OC szczególny istotny jest ten ostatni czynnik. Im wyższa jest pojemność silnika ubezpieczanego samochodu, tym więcej za OC zapłaci jego właściciel.

W I półroczu 2020 r. za ubezpieczenie OC najwięcej płacili właściciele pojazdów z silnikiem o pojemności od 3,1 l w górę – średnio 891 zł. Na drugim końcu zestawienia znalazły się samochody z silnikiem o pojemności do 1,0 l. Właściciele takich aut płacili za OC średnio 529 zł. Różnica w cenie OC jest zauważalna również dla poniższych modeli samochodów, które różnią się pojemnością silnika i rodzajem paliwa.

Model samochodu terenowegoPojemność silnika/najtańsze OCPojemność silnika/najtańsze OC
Jeep Cherokee z 2015 r.diesel, poj. silnika 1956 cm3 /
529 zł (wraz z Assistance)
diesel, poj. silnika 2184 cm3
450 zł
Land Rover z 2017 r.benzyna, poj. silnika 1997 cm3 /
488 zł
diesel, poj. silnika 2995 cm3 /
529 zł
Kalkulacja dla kierowcy – 28 lat, 10-letnia historia ubezpieczeniowa, mieszkaniec Sandomierza

Ile kosztuje ubezpieczenie AC auta terenowego?

Firmy ubezpieczeniowe nie wzbraniają się przed sprzedażą ubezpieczeń AC posiadaczom samochodów terenowych. Szczególnie właściciele młodszych modeli (do 10-12 lat) otrzymają co najmniej kilka propozycji, wśród których będą mogli wybrać najkorzystniejszą. Na dodatkowe formalności muszą się jednak nastawić kierowcy, którzy zdecydowali się na pojazd z wyposażeniem dodatkowym. W tej sytuacji konieczne będzie zgłoszenie tego wyposażenia ubezpieczycielowi jeszcze przed zawarciem umowy. W przeciwnym razie nie zostanie ono objęte ochroną z polisy AC.

Model samochodu terenowegoNajtańszy pakiet OC i AC dla doświadczonego kierowcyNajtańszy pakiet OC i AC dla młodego kierowcy
Jeep Cherokee z 2015 r. (benzyna, poj. silnika 3239 cm3)2195 zł6213 zł
Subaru Forester z 2014 r. (diesel, poj. silnika 1998 cm3)1513 zł9384 zł
Land Rover Discovery z 2011 r. (benzyna, poj. silnika 4999 cm3)1784 zł11302 zł
Nissan Pathfinder z 2013 r. (diesel, poj. silnika 2993 cm3)1837 zł11241 zł
Suzuki Vitara z 2016 r. (benzyna/gaz, poj. silnika 1373 cm3)1397 zł9429 zł
Doświadczony kierowca – 32 lata, 10-letnia historia ubezpieczeniowa. Młody kierowca – 18 lat, brak historii ubezpieczeniowej. Obydwaj są mieszkańcami Olsztyna.

Ceny pakietów OC i AC są bardzo zróżnicowane. Młodszy kierowca zapłaci dużo więcej, a powodem jest wspomniany już brak doświadczenia i historii ubezpieczeniowej.

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC lub pakiet ubezpieczeń?

Jak pokazują powyższe przykłady, warto porównywać propozycje ubezpieczycieli. Aby zakupić ubezpieczenie OC, AC czy assistance w atrakcyjnej cenie, wcale nie trzeba umawiać się na osobiste spotkanie z agentami ubezpieczeniowymi – są też inne możliwości. Mowa o:

 • skorzystaniu z naszego kalkulatora OC AC,
 • telefonicznym skontaktowaniu się z naszymi doradcami.

Kalkulator OC i AC jest bezpłatnym narzędziem, za pomocą którego w ciągu kilku minut można znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC. Wyniki kalkulacji można też przesłać na swój adres e-mail, a następnie powrócić do nich w dowolnym momencie.

W znalezieniu ubezpieczenia OC czy OC i AC dla samochodu terenowego pomóc może również konsultant. Wystarczy przekazać w rozmowie telefonicznej wszystkie informacje o pojeździe (przed rozmową warto przygotować dowód rejestracyjny i prawo jazdy), a konsultant wskaże najkorzystniejszą propozycję.

Podsumowanie:

 • W I półroczu 2020 r. kierowcy za ubezpieczenie auta terenowego płacili średnio od 551 zł (Suzuki Jimny) do 926 zł (Mercedes klasy G).
 • Czynniki, które firmy ubezpieczeniowe uwzględniają przy wyliczaniu składki OC, można zaliczyć do jednej z dwóch kategorii – kierowca i pojazd.
 • Do parametrów, które mają największy wpływ na cenę składki OC, zaliczyć należy: wiek, doświadczenie i miejsce zamieszkania kierowcy oraz pojemność silnika ubezpieczanego auta.
 • W znalezieniu polisy OC lub pakietu OC i AC pomoże kalkulator OC AC. To darmowe narzędzie, za pomocą którego można poznać wysokość składki w kilka minut i nabyć najtańsze ubezpieczenie.
Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x