Tanie OC dla seniora – gdzie można najtaniej kupić OC?

starszy kierowca
 • W I kwartale 2022 r. ubezpieczenie OC dla seniora (55+) kosztowało średnio 465 zł.
 • Seniorzy płacą przeciętnie za OC dużo mniej niż kierowcy w pozostałych grupach wiekowych.
 • Najmniej na OC wydawali seniorzy z województwa podkarpackiego – średnio 387 zł.
 • Aby szybko znaleźć OC dla seniora, warto skorzystać z kalkulatora OC.
 • Seniorzy, którzy nie chcą przepłacać za OC, mogą też kupić polisę przez telefon.

Seniorzy to grupa kierowców, która może liczyć na szczególnie korzystne ceny ubezpieczeń OC. Dlaczego? Większość seniorów ma wieloletnie doświadczenie za kierownicą i jeździ ostrożnie. Ile seniorzy płacili za ubezpieczenie OC w I kwartale 2022 roku?

Niektórzy kierowcy narzekają  na seniorów na drodze. Zazwyczaj zarzucają im nieostrożność, słaby refleks i problemy zdrowotne, które wpływają na ich zachowanie podczas jazdy. To w rezultacie może zwiększać ryzyko wystąpienia kolizji. Czy wobec tego emeryci powinni płacić za ubezpieczenie OC więcej niż młodsi kierowcy?

Okazuje się, że to młodzi kierowcy są uznawani przez ubezpieczycieli za najbardziej ryzykowną grupę klientów, a po drugiej stronie znajdują się seniorzy – osoby w grupie wiekowej 60+. To właśnie oni mogą liczyć na najkorzystniejsze ceny, gdy mowa o ubezpieczeniu OC. Powodów, dla których ubezpieczyciele proponują seniorom przystępne ceny, jest naprawdę wiele – przeanalizowaliśmy najistotniejsze.

Ile wypadków powodują seniorzy?

Czy starsi, doświadczeni kierowcy powodują na drogach mniej wypadków niż niedoświadczeni użytkownicy pojazdów, którzy dopiero co odebrali prawo jazdy? W raporcie „Wypadki drogowe w Polsce w 2021 roku” przygotowanym przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji znalazł się podział sprawców wypadków ze względu na ich wiek.

Sprawcy wypadków – kierujący według grup wiekowych

Wiek kierowcyWypadki w 2020 r.Wypadki w 2021 r.
18-2437743653
25-3966996546
40-5956995682
60+34783418

Z powyższego zestawienia wynika, że to właśnie doświadczeni kierowcy spowodowali najmniej wypadków drogowych. Wskaźnik liczby wypadków na 10 000 osób w tej grupie wiekowej kształtował się na poziomie 3,49. Dla porównania, w grupie kierowców w wieku od 18 do 24 był on niemal cztery razy większy – wyniósł 13,77.

Ile wynosi cena OC dla seniora?

Istnieje korelacja między wiekiem kierowcy a ceną ubezpieczenia OC, którą proponuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Osoby poszukujące polisy OC za pośrednictwem porównywarki zamieszczonej na naszej stronie w pierwszym kwartale 2022 r. otrzymywały następujące propozycje:

 • 1426 zł – kierowcy w wieku 18-25 lat,
 • 622 zł – kierowcy w wieku 26-35 lat,
 • 477 zł – kierowcy w wieku 36-45 lat,
 • 480 zł – kierowcy w wieku 46-55 lat,
 • 465 zł – kierowcy w wieku powyżej 55 lat.

Powyższe zestawienie pokazuje, że starsi kierowcy mogą liczyć na najbardziej atrakcyjne propozycje cenowe ubezpieczenia OC. Dlaczego?

W oparciu o posiadane dane historyczne firmy ubezpieczeniowe uznają tę grupę kierowców za najbardziej odpowiedzialną. Seniorzy:

 • Jeżdżą ostrożnie i na drodze zachowują się rozsądnie
 • Mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów
 • Mają bogatą bezszkodową historię w OC

To właśnie wymienione powody sprawiają, że seniorzy – w przeciwieństwie do najmłodszych kierowców – mogą liczyć na atrakcyjne ceny ubezpieczenia.

Jaka jest różnica w cenie OC dla seniora i młodego kierowcy?

Średnie kwoty, jakie na ubezpieczenie OC przeznaczają kierowcy z różnych grup wiekowych, przemawiają do wyobraźni. Różnicę najlepiej widać jednak na konkretnych przykładach.

Przykład: 67-letni pan Jan ma wnuka – 20-letniego pana Mikołaja. Obaj posiadają Renault Megane z 2012 r. (diesel, poj. silnika 1598 cm3, różny przebieg). Mężczyźni mieszkają w Białymstoku. Mimo że użytkują samochody tej samej marki, to otrzymują skrajnie różne oferty od ubezpieczycieli. Jednym z powodów jest różnica w doświadczeniu.

 • Najtańsza oferta OC dla seniora wyliczona za pomocą naszego kalkulatora: Trasti 457 zł
 • Najtańsza oferta OC dla młodego kierowcy wyliczona za pomocą naszego kalkulatora: Beesafe 1625 zł

Różnica w cenie między propozycjami, jakie otrzymali kierowcy, jest bardzo duża – młody kierowca za OC płaci ponad 3,5 razy więcej niż jego dziadek.

Oblicz składkę OC/AC

Gdzie seniorzy płacą najmniej za OC?

Wiek nie jest jedynym parametrem, który towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę, wyliczając wysokość składki ubezpieczeniowej – istotne jest też miejsce zamieszkania klienta. Jakie propozycje cenowe otrzymywali w pierwszym kwartale 2022 r. seniorzy w grupie wiekowej 60+ zamieszkujący w poszczególnych województwach?

Średnie ceny OC dla seniorów a miejsce zamieszkania

WojewództwoŚrednia cena OCWojewództwoŚrednia cena OC
Podkarpackie387 złWielkopolskie454 zł
Opolskie408 złLubuskie455 zł
Świętokrzyskie412 złŁódzkie468 zł
Lubelskie419 złKujawsko-pomorskie473 zł
Podlaskie423 złZachodniopomorskie491 zł
Śląskie440 złDolnośląskie507 zł
Małopolskie442 złMazowieckie522 zł
Warmińsko-mazurskie442 złPomorskie554 zł

Dla towarzystw ubezpieczeniowych miejsce zamieszkania klienta ma spore znaczenie – im więcej samochodów porusza się po drogach danego województwa, tym większa szansa na kolizję czy wypadek i co za tym idzie – wyższa cena OC. Wpływ na składkę OC mają również statystyki wypadkowe, ukształtowanie terenu, czy nawet gęstość zaludnienia na danym obszarze.

Przykład: Pani Maria w wieku 62 lat postanowiła spełnić marzenia o domku poza miastem. Aktualnie mieszka w Gdyni, a wyprowadzkę planuje do wsi Nowęcin (powiat lęborski, gmina Wicko). Kobieta z ciekawości sprawdziła, ile zapłaciłaby za OC dla swojego Chevroleta Aveo I z 2011 r., gdyby już mieszkała na wsi.

 • Najtańsza oferta OC przy wyborze Gdyni jako miejsca zamieszkania: Beesafe 440,54 zł
 • Najtańsza oferta OC przy wyborze wsi Nowęcin jako miejsca zamieszkania: Balcia 378,36 zł

Różnica między ofertami ubezpieczycieli to 62 zł. Przeprowadzając się na wieś, emerytka może nie tylko spełnić marzenia, ale też zaoszczędzić na OC.

Porównaj oferty OC/AC na swój samochód

Jakie auta najczęściej ubezpieczają seniorzy?

Wpływ na cenę OC ma także model i marka ubezpieczanego pojazdu. Ogólna zasada jest dość prosta – im większa pojemność silnika, tym wyższa cena polisy. Mniejsza pojemność silnika użytkowanych samochodów nie jest jednak jedynym istotnym czynnikiem – na korzyść seniorów przemawia też:

 • Ubezpieczanie nowszych pojazdów – uchodzą one za mniej wypadkowe
 • Wybór marek i modeli aut, które ubezpieczyciele wiążą z mniejszym ryzykiem

Jakie samochody są najczęściej wybierane przez seniorów? Okazuje się, że w zestawieniu próżno szukać Audi czy BMW – ulubionych marek młodszych kierowców.

Średnie ceny OC dla seniorów 60+ według marki pojazdu

MarkaCenaMarkaCena
Fiat435 złVolkswagen465 zł
Skoda447 złCitroen469 zł
Toyota458 złPeugeot475 zł
Opel459 złFord482 zł
Renault462 złMercedes-Benz531 zł

Czy seniorzy, którzy planują zakup lub zmianę samochodu, powinni wziąć pod uwagę powyższe zestawienie? Z pewnością może to być punkt wyjścia dla tych osób, które chcą zaoszczędzić na kosztach utrzymania pojazdu.

Jak senior może zaoszczędzić na OC?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi wykupić każdy właściciel pojazdu. Jednocześnie zakres tej polisy został uregulowany ustawą. W konsekwencji, niezależnie od tego, u jakiego ubezpieczyciela kierowca wykupi ubezpieczenie, otrzyma ten sam zakres ochrony. Właśnie dlatego nie warto przepłacać. Gdzie szukać taniego OC?

Seniorzy, którzy chcą zaoszczędzić na polisie OC, mogą skorzystać z nowoczesnych narzędzi – porównywarek ubezpieczeń OC i AC. Używając porównywarki zamieszczonej na naszej stronie internetowej, każdy doświadczony kierowca znajdzie dla siebie tanie ubezpieczenie OC w zaledwie kilka minut. Porównywarka jest intuicyjna w obsłudze, a korzystanie z niej jest bezpłatne. Aby otrzymać propozycje cenowe od wielu towarzystw ubezpieczeniowych działających w Polsce, wystarczy tylko po kolei wypełnić poszczególne pola.

Przykład: Pani Janina od kilku lat cieszy się emeryturą. Jej pasją są samochodowe przejażdżki po okolicy. Od wielu lat kupowała ona ubezpieczenie u agenta. Teraz przełamała swoje uprzedzenia co do zakupu polisy OC i zdecydowała się skorzystać z kalkulatora OC. Kobieta szybko doceniła nie tylko korzystniejszą cenę, ale też formalności ograniczone do minimum – polisę i inne dokumenty otrzymała na podany adres e-mail.

Porównywarka OC i AC to aktualnie najszybszy i najprostszy sposób na uzyskanie ofert od wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Dodatkowym plusem jest brak konieczności umawiania się na spotkanie z agentami ubezpieczeniowymi. Wybrane ubezpieczenie OC również można zakupić online.

Oblicz składkę OC/AC

Seniorzy, którzy nie chcą samodzielnie wypełniać formularza, mogą telefonicznie skontaktować się z naszymi doradcami klienta. Każdy z doradców chętnie pomoże w znalezieniu najtańszego ubezpieczenia OC. Jesteś zainteresowany? Zadzwoń – 22 270 00 00.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy senior, który nie obsługuje komputera, musi płacić za OC więcej?

  Nie – ubezpieczenie OC można kupić także podczas rozmowy telefonicznej. Rozmowa zajmuje kilka minut i nie trzeba się do niej specjalnie przygotowywać – wystarczy mieć pod ręką prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu oraz znać jego aktualny przebieg.

 2. Czy wiek kierowcy ma wpływ na cenę ubezpieczenia?

  Tak. Wiek to jeden z czynników, które w połączeniu z długą, bezszkodową historią ubezpieczenia oraz bezpieczną jazdą korzystnie wpływają na wysokość OC. Senior ze szkodami w przeszłości lub bez wieloletniego doświadczenia za kierownicą za obowiązkowe ubezpieczenie będzie musiał zapłacić więcej.

 3. Jak senior może zrezygnować z OC u obecnego ubezpieczyciela?

  Jeżeli senior znalazł przez kalkulator OC/AC ofertę, z której chciałby skorzystać, musi pamiętać o wypowiedzeniu dotychczasowej umowy. Należy to zrobić najpóźniej na jeden dzień przed końcem aktualnej polisy. W przeciwnym razie dotychczasowe ubezpieczenie OC zostanie odnowione na kolejny rok.

 4. Czy kupowanie OC przez internetowy kalkulator OC/AC jest bezpieczne?

  Tak, seniorzy mogą bez obaw korzystać z kalkulatora OC zamieszczonego na naszej stronie internetowej. Podane informacje są wykorzystywane wyłącznie do przedstawienia propozycji od firm ubezpieczeniowych. Korzystamy też z zabezpieczeń, które zapobiegają kradzieży danych osobowych.

 5. Czy składkę OC wyliczoną dla seniora można rozłożyć na raty?

  Tak, seniorzy – podobnie jak pozostali kierowcy – mogą rozłożyć składkę OC na raty. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda firma ubezpieczeniowa ma w ofercie płatność ratalną. Może się okazać, że składkę za najtańsze OC trzeba zapłacić jednorazowo.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments