Dofinansowanie samochodu elektrycznego 2022 – sprawdź, ile dostaniesz

dofinansowanie do samochodu elektrycznego

Polska stara się promować dekarbonizację parku pojazdów między innymi poprzez dofinansowanie do zakupu elektryka. Kto może je uzyskać? Ile wynosi? Ile kosztuje samochód elektryczny z dofinansowaniem? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Dofinansowanie auta elektrycznego – dla kogo?

Program „Mój Elektryk” jest skierowany do wszystkich kierowców, którzy chcą poruszać się autem bezemisyjnym. Bez względu na formę wsparcia (zakup, leasing, najem) warunki wsparcia są takie same. 

Z programu mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i:

 • firmy, 
 • jednostki sektora finansów publicznych,
 • instytuty badawcze, stowarzyszenia, 
 • fundacje, spółdzielnie, 
 • rolnicy indywidualni,
 • kościoły i inne związki wyznaniowe.

Zgodnie z danymi pochodzącymi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) to właśnie przedsiębiorcy są grupą najbardziej zainteresowaną skorzystaniem z dofinansowania. Rejestracja samochodu elektrycznego w Polsce kupionego ze wsparciem z rządowego programu to domena osób prowadzących firmy. Jednak sporą grupę stanowią także osoby prywatne. 

W ciągu roku od uruchomienia programu dopłat złożono ponad 2,7 tys. wniosków na zakup samochodów o łącznej wartości ponad 56 mln zł. Dotychczas Fundusz przyjął wnioski na kwotę ponad 28 mln zł, z tego ponad 12 mln zł dotyczy tych złożonych przez osoby mające Kartę Dużej Rodziny. W sumie klientom indywidualnym wypłacono ponad 16,6 mln zł dopłat, które dotyczyły 778 wniosków.

Ponad cztery razy więcej dotacji – ponad 66 mln zł – trafiło do leasingodawców pojazdów elektrycznych. Jak wynika z danych NFOŚiGW w ten sposób sfinansowano blisko 2,2 tys. samochodów elektrycznych

Program „Mój elektryk” – zasady uczestnictwa

Zasady uczestnictwa w programie są dość przejrzyste, a cała procedura została uproszczona (wiele etapów można przejść online). 

Aby uzyskać dotację, wystarczy przedstawić fakturę zakupu i przejść kilka prostych kroków w formularzu online. Osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi zarejestrować pojazd na terytorium Polski, ubezpieczyć go i zobowiązać się, że nie sprzeda go przez 2 lata od uzyskania dotacji.

Co ważne, programem objęte są wyłącznie samochody fabrycznie nowe i zasilane jedynie silnikiem elektrycznym lub wodorowym. Nie można więc skorzystać z dopłaty, kupując hybrydę. Udział w programie można połączyć ze zniżką na podstawie Karty Dużej Rodziny. 

Biorąc pod uwagę cały czas spadające ceny samochodów elektrycznych w połączeniu z dofinansowaniem, taki zakup może stać się bardzo opłacalny. Co więcej, kierowcy elektryków mogą korzystać z licznych przywilejów. 

Sposób finansowania zakupu elektryka z dofinansowaniem

Dofinansowanie dla osób fizycznych przyznawane jest na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu samochodu elektrycznego.

Przedsiębiorców obowiązują natomiast następujące progi cenowe dla samochodów na prąd:

 • 225 tys. zł netto dla podatników VAT, którzy będą wykorzystywać samochód elektryczny wyłącznie na cele firmowe,
 • 201 tys. 793 zł netto dla podatników VAT, którzy będą korzystać z elektryka także prywatnie,
 • 225 tys. zł brutto dla organizacji niebędących podatnikami VAT.

Na dofinansowanie w ramach programu Mój Elektryk czeka się ok. 4 tygodni, ale w niektórych przypadkach auto można odebrać jeszcze przed otrzymaniem decyzji o dopłacie.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ile można zyskać na dofinansowaniu?

W przypadku osób fizycznych dopłata do elektryka wynosi 18 750 zł. Większe dofinansowanie mogą otrzymać kierowcy z Kartą Dużej Rodziny – 27 tys. zł.

Inne podmioty mogą liczyć na dopłaty, których poziom zależy od kategorii pojazdu oraz średniorocznego przebiegu. Mogą się przy tym ubiegać o dofinansowanie więcej niż jednego pojazdu. Dopłatą może być objęty zakup zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych.

Dla elektrycznych samochodów rejestrowanych na firmę przewidziano dotację w wysokości 18 750 zł lub nawet 27 tys. zł, jeśli deklarowany roczny przebieg pojazdu wyniesie co najmniej 15 tys. km. W przypadku samochodów dostawczych dotacja jest jeszcze wyższa, w zależności od przebiegu rocznego – do 50 tys. zł lub do 70 tys. zł, maksymalnie do 20% lub do 30% kosztów kwalifikowanych kupna samochodu.

Fundusz oferuje również wsparcie w wysokości do 4 tys. zł (nie więcej niż 30% kosztów kwalifikowalnych) dla elektrycznych pojazdów dwu- trój- i czterokołowych stosowanych do celów gospodarczych. 

Program „Mój elektryk” – jak złożyć wniosek?

Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji należy składać w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) dostępny pod adresem www.gwd.nfosigw.gov.pl.

Wniosek o dotację na leasing składa się natomiast w firmie leasingowej, która podpisała umowę z BOŚ. Z dopłat w takiej formie mogą skorzystać nie tylko przedsiębiorcy, stowarzyszenia czy rolnicy indywidualni, ale także osoby fizyczne.

Nabór wniosków ma potrwać do 30 września 2025 roku lub wyczerpania środków. Cały proces przyznawania dotacji będzie prowadzony online. 

Jaki samochód wybrać?

Wybór pojazdów, które można finansować w ten sposób, jest szeroki. Programem objęte są auta osobowe i dostawcze. Skorzystać mogą więc zarówno osoby fizyczne szukające małego miejskiego samochodu, jak i przedsiębiorcy używający elektryka w codziennej pracy. 

Podejmując decyzję zakupową, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne pojazdu, w tym przede wszystkim na czas ładowania samochodu elektrycznego. Jest to ważne szczególnie dla firm, ponieważ konieczność bardzo długiego zasilania baterii może sprawić, że auto będzie wyłączone z użytku, a to spowoduje przestoje w pracy przedsiębiorstwa. W takim przypadku zakup elektryka typu bus czy van stanie się po prostu nieopłacalny. 

Jako że program obejmuje fabrycznie nowe samochody, można skorzystać z wielu atrakcyjnych ofert. Osobom poszukującym tańszego modelu z pewnością przypadnie do gustu Nissan Leaf czy Opel Corsa – propozycje małych aut elektrycznych, które cieszą się obecnie dużą popularnością 

Ubezpieczenie auta elektrycznego

Dobrą wiadomością dla osób biorących udział w programie jest to, że cena ubezpieczenia samochodu elektrycznego jest zwykle nieco niższa niż w przypadku aut spalinowych. Oprócz tego nie ma większych różnic dotyczących zakupu polisy czy zakresie ochrony. 

Podobnie jak w przypadku aut z silnikiem spalinowym, tutaj także konieczne jest wykupienie OC, które można rozszerzyć o dodatkowe opcje – AC i assistance.

Wysokość składki na OC jest ustalana na podstawie kilku czynników, takich jak wiek kierowcy, staż za kierownicą czy miejsce zamieszkania. Warto szukać najtańszych ofert, korzystając z porównywarek internetowych

Podsumowanie

 • Dofinansowanie auta elektrycznego można uzyskać z rządowego programu „Mój Elektryk”.
 • Szacuje się, że dzięki temu programowi sprzedaż takich samochodów wzrosła nawet o 140%.
 • Z programu mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, po spełnieniu określonych warunków.
 • Dopłatę można zostać wyłącznie na fabrycznie nowe auto zasilane tylko silnikiem elektrycznym lub wodorowym. Hybrydy nie kwalifikują się do programu .

FAQ – najczęściej zadawane pytania o dofinansowanie do samochodu elektrycznego

 1. Kto może skorzystać z programu „Mój elektryk”?

  Program jest adresowany do szerokiej grupy odbiorców. Mogą z niego skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, rolnicy, stowarzyszenia i wiele innych podmiotów. Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z programu, najlepiej sprawdzić szczegóły bezpośrednio na rządowej stronie.

 2. Jaką kwotę można otrzymać?

  Kwota, jaką można otrzymać, zależy od indywidualnych warunków, które spełnia wnioskodawca. Na największe dofinansowanie mogą liczyć kierowcy z Kartą Dużej Rodziny – 27 000 zł. Firmy mogą dostać dotację w wysokości 18 750 zł lub nawet 27 000 zł, jeśli deklarowany roczny przebieg pojazdu wyniesie co najmniej 15 tys. km.

 3. Jak ubezpieczyć auto elektryczne?

  Podobnie jak spalinowe – tutaj różnice są niewielkie. Najłatwiej zrobić to, korzystając z kalkulatora internetowego, który pomoże Ci znaleźć najtańszą polisę OC. Wystarczy podać podstawowe dane w formularzu on-line.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments