Wynajem długoterminowy samochodu? Coraz popularniejsze rozwiązanie!

Uśmiechnięty kierowca samochodu

Nowy samochód co 3-5 lat, bez płacenia zawrotnych kwot, do tego naprawy, serwis i ubezpieczenie w cenie – brzmi jak naiwna reklama? Długoterminowy wynajem samochodów staje się w Polsce coraz popularniejszy, choć oczywiście ma swoje wady. Jakie są plusy i minusy oraz komu tak naprawdę to się opłaca? Bierzemy pod lupę wynajem samochodów na lata.


Jeszcze niedawno wynajem długoterminowy wydawał się mało opłacalny, a czasami wręcz absurdalny, ale dziś rośnie w siłę. Według danych Polskiego Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów każdego roku po polskich drogach jeździ średnio o 12 – 14 proc. więcej samochodów służbowych finansowanych w ten sposób. To spory skok, a należy pamiętać, że w niektórych krajach auta w wynajmie długoterminowym stanowią nawet 70-80 proc. wszystkich pojazdów służbowych!

Na wypożyczenie auta na lata mogą zdecydować się także osoby prywatne, ale większość ciągle stanowią przedsiębiorcy. „Po to rozwiązanie sięga w Polsce już co piąty przedsiębiorca nabywający nowe pojazdy. Jeszcze kilka lat temu usługa ta była w naszym kraju niszowa, kojarzona przede wszystkim z dużymi międzynarodowymi korporacjami, a obecnie korzystają z niej chętnie także firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw” – informuje Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Komu opłaca się wynajem długoterminowy? Jakie są minusy takiego rozwiązania? I na co zwrócić umowę podczas podpisywania umowy? O wszystkim dowiecie się poniżej.

Co to jest wynajem długoterminowy auta?

To nic innego jak wydzierżawienie pojazdu na określony czas za określone pieniądze. Można to porównać do wynajmu nieruchomości – w zamian za możliwość korzystania z niej, co miesiąc płacimy określony czynsz. Z tą różnicą, że w przypadku długoterminowego wynajmu samochodu, na koniec umowy możemy go wykupić za określoną cenę lub zdecydować się na wynajem kolejnego nowego pojazdu.

Kto może skorzystać z długoterminowego wynajmu auta?

Oferta przeznaczona jest zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. Znacznie częściej z tego rozwiązania korzystają jednak przedsiębiorcy, ponieważ oferuje im wiele udogodnień oraz korzystne rozliczenie podatkowe (piszemy o tym poniżej).

Jak działa wynajem długoterminowy?

Znów można posłużyć się przykładem z wynajmem mieszkania. W skrócie wygląda to tak: znajdujemy wybraną nieruchomość, ustalamy warunki wynajmu, warunki finansowe i podpisujemy umowę.

A oto główne kwestie, które zawiera umowa długoterminowego wynajmu auta:

  • długość wynajmu (w Polsce to na ogół 2-5 lat),
  • miesięczny limit kilometrów,
  • wysokość comiesięcznej raty,
  • zobowiązania firmy wynajmującej oraz wynajmującego,
  • kwota ewentualnego wykupu pojazdu po zakończeniu umowy najmu.

Co pokrywa rata wynajmu samochodu?

Podczas podpisywanie umowy, nad tym punktem warto dłużej się pochylić, ponieważ poszczególne firmy mają różną politykę. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy nasza comiesięczna opłata będzie zawierała koszty:

  • rejestracji pojazdu,
  • przeglądów, badań i napraw samochodu (w tym także pogwarancyjne),
  • wymiany części oraz płynów eksploatacyjnych,
  • wymiany opon sezonowych i ich przechowywania,
  • ubezpieczenia auta (jeśli tak, to jakiej polisy),
  • wynajmu pojazdu zastępczego,

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Tak jak podczas wynajmu nieruchomości ustalamy pewne zasady (kto płaci rachunki? Jakie będzie przeznaczenie? Czy mogą przebywać w niej zwierzęta?), tak samo będziemy musieli zrobić to w przypadku wynajmu samochodu. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?

  • Jaki jest miesięczny limit kilometrów? (po jego przekroczeniu będziemy bowiem musieli dopłacać za każdy przejechany kilometr),
  • czy auto może przebywać za granicą? (a jeśli nie, to ile będzie kosztowało uzyskanie ewentualnej zgody),
  • kto może prowadzić wynajęty samochód? (tylko wypożyczający? Najbliższa rodzina? Pracownik firmy? Każdy?),
  • kto pokrywa koszty naprawy szkody wyrządzonej przez użytkownika? (umowa może mieć np. zapis o wymaganym udziale własnym),
  • kto pokrywa koszty wymiany części?
  • jaki są kary np. za przewóz zwierząt, palenie papierosów, czy użytkowanie pojazdu niezgodnie z przeznaczeniem?

Ile kosztuje wynajem samochodu długoterminowego?

Na pewno już zauważyłeś, że oprócz wartości wynajmowanego samochodu, na cenę wynajmu wpływ będzie miało kilka czynników (m.in. długość wynajmu, limit kilometrów, opłaty, które obejmuje comiesięczna rata). Ile więc to wszystko będzie kosztowało? Poniżej prezentujemy przykładowe miesięczne koszty wynajmu nowych pojazdów z limitem kilometrów do 10 tys. km rocznie, przy umowie podpisanej na 36 miesięcy (podane ceny są cenami netto):

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki
SamochódCena wynajmu netto
Volvo XC60, silnik: 2.0 hybryda, 211 KM2276 zł
Audi Q5, silnik 2.0, diesel, 204 KM2151 zł
Mercedes CLA, silnik: 1.3, benzyna, 163 KM1988 zł
Volvo XC40, silnik 1.5, benzyna 163 KM1762 zł
Volkswagen Passat, silnik: 2.0, benzyna, 190 KM1699 zł
BMW X1, silnik: 2.0 benzyna, 178 KM1499 zł
Ford Kuga, silnik: 2.0 diesel, 190 KM1399 zł
Toyota CHR, silnik: 1.8 hybryda, 122 KM1314 zł
Toyota Corolla, silnik: 1.5 benzyna, 125 KM918 zł
Toyota Yaris, silnik: 1.0 benzyna, 72 KM799 zł

Uwaga! Cena samochodu do wynajęcia w dużej mierze zależy od jego wartości, na którą składają się pojemność oraz rodzaj silnika, a także wyposażenie. Może się okazać, że wynajem podobnego modelu może kosztować nawet kilkaset złotych miesięcznie mniej, a to właśnie ze względu na jego egzemplarz. Za takie udogodnienia jak: mocny silnik, lepsze reflektory, podgrzewane i wentylowane fotele, sportowe detale, specjalne systemy bezpieczeństwa czy wbudowany GPS firma zajmująca się wypożyczaniem długoterminowym będzie musiał zapłacić więcej, a następnie przerzuci te koszty na wypożyczającego w comiesięcznych ratach.

Dlatego wypożyczający musi przeanalizować ofertę także pod kątem konkretnego egzemplarza samochodu. Może się bowiem okazać, że wcale nie zależy mu na sportowym zacięciu pojazdu, a tymczasem za taką wersję będzie musiał zapłacić 100-200 zł miesięcznie więcej.

Niektóre firmy dają również możliwość wypożyczenia samochodu pod zamówienie, czyli zamawiają dokładnie taki pojazd, jaki życzy sobie wypożyczający. Zresztą dotyczy to nie tylko wyposażenia samochodu, ale także modelu.

Co to jest wkład własny?

Niektóre firmy proponują wypożyczającym tzw. wkład własny. Jest to sytuacja podobna do tej z zakupem mieszkania – podczas podpisywania umowy jednorazowo płacimy firmie wynajmującej określoną kwotę (na ogół do 10 tys. zł), a w zamian co miesiąc płacimy niższą ratę. Większość firm bez problemu wynajmuje jednak samochody bez wkładu własnego.

Komu się opłaca wynajem długoterminowy?

Najczęściej takim rozwiązaniem zainteresowane są firmy. Dlaczego? Ponieważ nie muszą mieć wkładu własnego, jak np. w przypadku leasingu, do tego miesięczna rata na ogół jest niższa i da się ją odliczyć od podatku. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że wykup samochodu z wypożyczalni będzie znacznie droższy niż w przypadku leasingu, więc na korzystanie z usług firm wynajmujących pojazdy decydują się raczej osoby, które po zakończeniu wypożyczenia nie wykupują auta, tylko wypożyczają nowe.

Dla przedsiębiorców, którzy decydują się na wypożyczenie samochodu, bardzo ważny jest również fakt, że w cenie raty znajduje się serwis, przeglądy, wymiana płynów, a często również opon. Dzięki temu nie muszą się oni przejmować znalezieniem warsztatu czy kosztami naprawy, bo na ogół bierze to na siebie firma wynajmująca.

Jeśli chodzi o osoby prywatne, to oferta wynajmu skierowana jest do osób, które przede wszystkim lubią jeździć nowym samochodem. W przypadku jego zakupu, muszą liczyć się z dużym spadkiem wartości już po 2-3 latach, tymczasem w przypadku wypożyczenia po tym czasie oddają pojazd do wypożyczalni i biorą nowy. Dzięki temu cały czas jeżdżą nowoczesnym samochodem, nie martwią się o spadek wartości, a także o jego dalszą sprzedaż. Do tego należy pamiętać, że na wypożyczany pojazd nie trzeba brać kredytu, co nie obciąża zdolności kredytowej wypożyczającego.

Jakie są plusy wynajmu długoterminowego samochodu?

  • Stałe koszty. Przy korzystnej umowie, wynajmującego nie interesuje niemal nic. Ubezpieczenie i przeglądy są zapłacone, naprawę awarii również pokrywa wypożyczalnia, samochód zastępczy także jest na ich głowie, podobnie jak ubezpieczenie. W tej sytuacji wypożyczający musi martwić się tylko o to, by w terminie opłacić ratę.
  • Wygoda i oszczędność czasu. Szczególnie przydatne jest to w przypadku awarii. Wypożyczający musi o niej tylko poinformować, po czym otrzymuje samochód zastępczy i nic więcej go nie obchodzi.
  • Możliwość częstej zmiany samochodów. Dzięki wypożyczalniom można np. co trzy lata jeździć nowym samochodem. Gdy bowiem skończyć się wynajem obecnie wypożyczanego auta, można go zwrócić do wypożyczalni i wziąć kolejne.
  • Duży wybór aut. A w praktyce niemal nieograniczony. Można szukać wymarzonego pojazdu wśród obecnej oferty wypożyczalni, ale można też spróbować zamówić dokładnie taki pojazd (pod względem marki, silnika i wyposażenia), jakim chcielibyśmy jeździć.
  • Brak spadku wartości pojazdu. Szacuje się, że 3 lata po zakupie, nowy samochód jest warty już tylko połowę swojej pierwotnej ceny. Te wyliczenia nie interesują jednak wypożyczającego, ponieważ po wygaśnięciu umowy oddaje on pojazd do wypożyczalni, która musi zdecydować, co z takim autem zrobić.
  • Możliwość wykupienia, ale nie obowiązek. To oczywiście zależne jest od umowy, ale na ogół wypożyczający nie ma obowiązku wykupienia samochodu. Jeśli dany pojazd mu nie pasuje lub trafił na nieszczęśliwy egzemplarz, to po zakończeniu umowy oddaje go do wypożyczalni. Jeśli jednak auto wybitnie przypadło mu do gustu, do tego cenę wykupu uzna za atrakcyjną, to ma możliwość skorzystania z takiej opcji.
  • Możliwość odpisania od podatku. Ten punkt dotyczy przedsiębiorców, którzy comiesięczną ratę mogą „wrzucić” w koszty. Dla nich comiesięczna rata za samochód może być również bardzo pomocna przy planowaniu budżetu.
  • Nie obciąża zdolności kredytowej. To z kolei duży plus dla osób fizycznych, które planują np. wzięcie kredytu na zakup mieszkania. Jeśli nie chcą wydawać jednorazowo gotówki na zakup samochodu, ani też zmniejszać swojej zdolność kredytowej, to długoterminowe wypożyczenie samochodu może być optymalnym rozwiązaniem.
  • Bardzo prosta umowa wynajmu. W większości przypadków formalności można załatwić przez internet.

Jakie są minusy wynajmu długoterminowego samochodu?

  • Samochód nie jest naszą własnością. A to oznacza, że po prostu nie zalicza się do naszego majątku do momentu, aż nie zdecydujemy się go wykupić. A z kolei wykup może być nieopłacalny, więc po okresie wynajmu, nie mamy nic.
  • Limit kilometrów. Podczas podpisywania umowy deklarujesz, jakiej liczby kilometrów miesięcznie przekroczysz. Na ogół wstępna oferta dotyczy 1000 km. Jeśli się na nią zdecydujemy, to po przejechaniu każdego kilometra powyżej limitu, będziemy musieli uiścić dodatkową opłatę. Oczywiście można ustawić wyższy limit niż 1000 km miesięcznie (na rynku dostępne są nawet oferty do 5000 km), ale przy wyższym limicie należy liczyć się z wyższą ratą miesięczną.
  • Brak historii ubezpieczenia. Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu leży po stronie firmy wypożyczającej. To ona płaci za polisę, ale ma to także złe strony – wypożyczającemu nie naliczają się zniżki. A to oznacza, że po kilku latach wypożyczania samochodu, będzie musiał budować swoją historię ubezpieczeniową od nowa.
  • Serwisowanie w ASO. Na pierwszy rzut oka to plus, ale trzeba pamiętać, że taki serwis jest droższy, a jego koszt będziemy pokrywali zarówno w ratach, jak i przy wykupie, który będzie relatywnie droższy.
  • Wypożyczenia mają swoje obostrzenia. Ze swoim samochodem robisz co chcesz, z wypożyczonym nie do końca. Obostrzenia mogą dotyczyć pożyczania pojazdu osobom trzecim, wyjazdów zagranicznych, czy nawet przewozu zwierząt.
  • O wypożyczony samochód trzeba dbać. W swoim aucie robisz to, na co masz ochotę. Jeśli podrzesz tapicerkę, to jest to twoja sprawa. W wypożyczonym aucie musisz liczyć się z karą, jeśli nie zdecydujesz się go wykupić.
  • Związujesz się umową. Podczas długoterminowego wynajmu deklarujesz okres, na jaki wypożyczasz samochód. Jeśli z jakiegoś powodu będziesz chciał zerwać umowę wcześniej, to musisz liczyć się ze sporymi kosztami.

Skończył się wynajem długoterminowy. Co dalej?

Po zakończeniu wynajmu wyjścia są dwa: albo wykupujesz samochód, albo go oddajesz. W przypadku tego pierwszego rozwiązania suma wykupu ustalona jest podczas podpisywania umowy wynajmu, więc wiadomo, z jakim wydatkiem trzeba się liczyć. Z kolei podczas zwrotu samochodu (opcja częściej wybierana przez kierowców) musisz pamiętać, że auto musi przejść tzw. odbiór. Firma wynajmująca sprawdzi stan pojazdu zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Zwraca uwagę głównie na stan tapicerki (czy nie jest mocno uszkodzona, np. podarta lub zalana), a także karoserii (czy niema większych rys lub wgnieceń, które nie zostały usunięte). Jeśli stan pojazdu będzie zły, trzeba liczyć się z dopłatą.

Co z ubezpieczeniem pojazdu w wynajmie długoterminowym?

Tu wszystkim zajmuje się firma wynajmująca. To ona szuka korzystnego ubezpieczenia i pamięta o tym, kiedy należy je przedłużyć. Każdy pojazd obowiązkowo musi posiadać OC, ale w przypadku wynajmu zawierane jest również ubezpieczenie AC. Podczas podpisywania umowy należy jednak zwrócić uwagę na warunki ubezpieczenia i choćby na ew. brak Assistance czy NNW. Jeśli nie ma ich w pakiecie, a zależy nam na takim ubezpieczeniu, to należy negocjować to z firmą wynajmująca. Wszelkie opłaty ubezpieczeniowe są oczywiście wliczone w comiesięczną ratę wynajmu.

Minusem takiego rozwiązania – o czym wspominaliśmy już wcześniej – jest fakt, że podczas korzystania z wynajmowanego samochodu, wynajmującemu nie naliczają się zniżki, a po upływie kilku lat przepadną mu także zniżki wypracowane wcześniej.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments